EEN HEVIGE ANTI-BRITSCHE CAMPAGNE IN JAPAN DE EEMLANDER MAANDAGOCHTENDBLAD MET SPORTBLAD Krachtige druk op Engeland bij begin der Britsch- Japansche conferentie King Hall zendt weer een brief naar Duitschland BRITSCH-POOLSCH MILITAIR CONTACT Maandag 17 Juli 1939 Uitgave: VALKHOFF Co. Bureau: Arnhemschepoortwal 2a 38 e Jaargang No. 16 Eenvlootschouw voor den Mikado op 21 Juli Amerikaansch protest tegen het optreden van Japansch soldaat DE SPANNING TE TSINGTAU Slechts vriendschap tusschen Spanje en Italië r Ciano onthult Augustus - standbeeld r Fel commentaar van Duitsche zijde OPZEGGING VAN Britsch-Italiaansche overeenkomst? Japan en Moskou zijn het niet eens VERSTERKING VAN DANZIG GAAT VOORT W eersgesteldheid AMERSFQORTSQi DAGBLAD abonnementsprijs per 3 maanden voor Amersfoort 1.95; per maand 0.65; per week met gratis verzekering tegen ongelukken) f 0.15 Hmrieniand franco per post per 3 maanden 2.85. Afzonderlijke nummers f 0.05 POSTREKENING 47910 TELEFOON INTERC. 4620 MET MAANDAGOCHTENDBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN van 14 regels f 1.05 met inbegrip van een bewijsnummer, elke regel meer f 0.25. Liefdadigheids-advertentiën voor de helft van Jen prijs. Kleine Advertentiën „KEITJES" bij vooruitbetaling 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. driemaal plaatsen f 1.Bewijsnummer extra f 0.05 TOKIO, 16 Juli. (Havas). Uit officieuse Japansche bron wordt vernomen, dat verschil van inzicht aan den dag zou zijn getreden vanaf het eerste onderhoud, dat de Japansche minister van buiten landsche zaken, Arita, Zaterdag had met den ambassadeur van Engéland, Robert Craigie. Arita zou terstond de algemeene kwes tie te berde hebben gebracht van de houding van Engeland ten op zichte van de „nieuwe orde in het Verre Oosten." Hij zou er op ge wezen hebben, dat de plaatselijke kwesties als de blokkade van Tientsin geen moeilijkheden zou den opleveren, indien de partijen het eèns werden over een nieuwe oriënteering harer betrekkingen. Craigie zou geantwoord hebben, dat de tot dusver van zijn regeering ontvan gen instructies hem niet toestonden het algemeene vraagstuk der EngelschJa pansche betrekkingen tc bespreken, doch hem opleggen zich strict tot een regeling der kwestie van Tientsin te be perken. Hij zou hieraan hebben toege voegd, dat een regeling van deze kwes tie niet zou nalaten de Engelsch—Ja pansche betrekkingen aanzienlijk te verbeteren en het mogelijk zou maken later de meer algemeene vraagstukken te behandelen, welke echter niet gere geld kunnen worden, zoolang de blok kade der Britsche concessie in Tientsin niet is opgeheven, ingevolge een minne lijke'schikking over deze plaatselijke kwestie. De Britsche gezant heeft na de con ferentie Tokio verlaten om het weekein de aan zee door tè brengen. Domei moldt als „eerste overeenkomst," tus- schen Arita en Craigie, dat alle gedele- gèèrden op de conferentie geen officiee- le kleèdij doch een luchtig colbertcos- tuum zullen dragen, wegens de zeer warme weersgesteldheid. De anti-Britsche campagne, welke in geheel Japan aan den dag treedt, maakt den indruk, aldus schrijft het Japansche persbureau Domei, dat het Japansche volk thans stel lig gelooft, de expeditie in China niet tot een succesvol einde te kunnen brengen, zonder in botsing te ge raken met Engeland, dat sedert het begin van het Chineesche incident eiken mogêlijken hulp aan hèt be wind van Tsjang Kaï Sjek heeft verleend. Gelijk met de gezamenlijke dagbladen in Tokio hebben 19 vooraanstaande or ganen in Osaka een manifest gepubli ceerd, waarin Engeland wordt gelaakt wegens zijn anti-Japanschemolitiek van steunverleening aan Tsjang Kai Sjek, onder voorwendsel der bescherming van zijn belangen in China, waarmede de opbouw van „de nieuwe orde in liet Vérre Oosten" werd belemmerd. Het manifest zegt, dat het Japansche volk vast besloten is zich tegen de vijandige houding van Engeland te kèeren. Uit bijna alle belang rijke plaatsen ko men berichten over anti-Britsche betoo gingen en vergade ringen, waarin o.a. de teruggave ge- eischt wordt van Britsche concessies en van alle „on wettig" genoemde Britsche belangen in China. Officieel wordt medegedeeld te To kio dat de kèizer op 21 Juli aan boord van het oor logschip „Nagao" ter gelegenheid van de gecombineerde oefeningen der Ja pansche eèkadèrs een vlootschouw zal bijwonen, welke zal plaats hebben bij de marinebasis Yoko- sika nabij Tokio. Welingelichte kringen wijzen er op, dat deze onverwachte me- dedeeling op beteekenisvolle wijze sa menvalt men de opening der Britsch Japansche conferentie en aan de Ja pansche oefeningen de bcteekenis geeft van een demonstratie der Japansche marinesterkte in den Stillen Oceaan. Het rapport van den Britschen ambas sadeur te Tokio over de betoogingen, die zich voör de Britsche ambassade te Tokio hebben voorgedaan, is thans te Londen ontvangen en wordt bestudeerd. De diplomatieke redacteur van Reuter meent te weten, dat het rapport de be richten bevestigt, die omtrent de inci denten in de pers gepubliceerd zijn. WASHINGTON, 16 Juli (Havas). Clarence Gauss, de consul-gene raal der Vereenigde Staten te Sjanghai, heeft het departement van staat doen weten, dat hij stap pen heeft gedaan bij dèn consul- generaal van Japan, wien hij ver zocht heeft disciplinaire maatrege len te nemen tegen een Japan- schen schildwacht, die twee Ame- rikaanschen zendelingen, Ameri- kaansche vrouwen en een jongen te Woehoe in het gezicht had ge slagen. TSINGTAU. 16 Juli. (Reuter). De Britsche kruiser Cornwall, met aan boord schout bij nacht Murray, is hier aangekomen en heeft zich gevoegd bij den torpedobootjager Diamond, die reeds in de haven lag. Het Britsche consulaat-generaal wordt bewaakt door een sterk detachement Japansche ma rinetroepen in verhand met den bom aanslag van gisteren. Alle Britsche handelshuizen worden eveneens be waakt. De anti-Britsche demonstraties, die op het program stonden, zijn afge last. Den Chineeschen bedienden van Britsche firma's is gevraagd zich te melden bij de politie. Men vreest, dat zij gedwongen zullen .worden hun be trekkingen te laten varen. MADRID, 16 Juli (Havas)). Graaf Ciano is Zaterdag op het vliegveld Ba- rajas aangekomen. Bij het landen maakte het toestel een draai en sloeg bijna omver, doordat dat een wiel ver loren ging. De machine maakte een halven slag om. Geen der inzittenden werd echter gedeerd. Officieele kringen bewaren een vol strekte reserve over de besprekingen tusschen Ciano, Franco, Jordana en Serrano Suner. Men bevestigt den indruk, dat Ciano zich heeft moeten beperken tot hot voorbereiden van het terrein voor eventueele verdere be sprekingen in Rome en Madrid, waar bij hij slechts betuigingen gekregen heeft van vriendschap tusschen Span je en Italië. Graaf Ciano. de Italiaansche minister ragona een door Mussolini aan Spanje tus van buitenlandsche zaken, heeft te Tar- gesclionken standbeeld van Augus- onthuld Propaganda-oorlog BERLIJN, 16 Juli. (D.N.B.) King Hall heeft wederom een schrijven gezonden aan Duitsche particulieren, waarin hij spreekt over den dreigenden oorlog, er op wijst, dat de groote rede van Hali fax in de Duitsche pers niet is ge publiceerd, het vermoeden uit, dat Hitier verkeerde adviezen krijgt en zegt, dat een oorlog zal uitbreken, wanneer Danzig in het Duitsche Rijk wordt ingelijfd. Tevens bespreekt King Hall in deze brief de kwestie der Zuid-Tirolers. Hij schrijft verder, dat de buitenlandsche politiek van het nat. soc. regime ge wijzigd moet worden en dat de Duit sche leiders zich werkelijk bereid moe ten toonen tot samenwerking in vrede om een tijdperk tot stand te bren gen. Ten slotte schrijft hij nog over de onderdrukking der Tsjechen en over dé Joden. De Deutsche Dienst levert hierop een Parade voor het stadhuis van Parijs Mr~ ET groote plech tigheid en feeste lijkheid. waarbij het militair vertoon een groote rol speelde, is te Parijs het begin der Fransche revolutie met de bestorming van de Bastille op 14 juli, thans 150 jaar geleden, herdacht Biigaande fo to is genomen tijdens een parada voor het stadhuis van Pariis in tegenwoordigheid van president Lebrun Slagroom-paradijs Oostenrijk WEENEH 16 fuli (Havas). - Buerckel heeft een nieuwe verorde ning uitgegeven tot regeling van hel verbruik en gebruik van slagroom ir Oostenrijk. Zooals bekend is. is de slagroom volkomen verdwenen uit het eigenliike Duitsche gebied en kunnen alleen de Oostenrijkers deze lekkernij genieten. Buerckel verklaart thans, dat het verbruik van slagroom in Oos- tènrijk met 25 pet. is gestegen sedert 1037. op grond waarvan hij talrijke be perkingen op het gebruik legt. Vj iel commentaar, waarin gezegd wordt: „In Duitschland kennen wij geen angst voor oorlog." Op de passage be treffende de niet-publicatie van de re de van Halifax antwoordt de Deutsche Dienst met er op te wijzen, dat het commentaar van Goebbels op den eer ste brief van King Hall in de Engel- sche pers niet is gepubliceerd. „Wij laten ons in ieder geval niet onder den indruk brengen van dreigementen met de kracht van de Engelsche vloot en het Engelsche luchtwapen, maar verwijzen slechts naar onze eigen mi litaire kracht. In plaats van te spreken over verandering van de buitenland sche nat. soc. politiek, moest King Hall Halifax liever overhalen zijn inmen ging in dingen, die hem niets aangaan ria te laten en zich liever te bepalen tot de pacificatie van zijn eigen Brit sche wereldrijk." Voorts insinueert de Deutsche Dienst, dat King Hall geld krijgt van Joodsche zijde. Over de oppositie tegen de nat. soc. regeering sprekende, welke King Hall in zijn schrijven vermeld had, zegt de Deutsche Dienst: „De Engelsche re geering zou blij- kunnen zijn, wanneer zij ook maar één enkel maal in haar wereldrijk zoo veel vertrouwen had kunnen krijgen, als de Fuehrer dat nu bij iedere verkiezing bewezen heeft te krijgen." ROME, 15 Juli. (Havas). Sommige kringen te Rome zien een opzegging van de Britsch-Italiaanschè overeen komst van 16 April '1938 onder de pogen. De Giornale d'Italia verleent door een artikel van Gay da een zekere waar schijnlijkheid aan dit gerucht. De offi cieuze publicist, die als aanleiding voor zijn beschbuwing commentaren neemt, die verschenen zijn in de buitenland sche pers met betrekking tot de be noeming van Grandi tot minister van justitie, maakt toespelingen op de verkoeling, die opgetreden is in de Ita- liaansch-F.ngelsche betrekkingen. Hij verklaart, dat Rome de consequenties uit dezen toestand zal weten te trekken. „Men heeft gesproken over een wijzi ging van de houding van Italië ten aanzien van Engeland, zoo schrijft hij. Dat is onjuist. Het is Engeland, dat in 1935 zijn politiek jegens Italië een om mekeer heeft doen ondergaan en dat agressieve vijandschap en onbegrip ge steld heeft in de plaats van vriendschap en begrip. Italië zal. op het geschikte oogenblik. dé noodzakelijke consequen ties uit een dergelijke wijziging van houding trekken.* Italië is vastbesloten zijn recht te verdedigen en zijn weg te vervolgen in gezelschap van veilige vrienden... er kome van wat kome" ZEVEN DOODEN BIJ AUTO ONGELUK EVREUX, 16 Juli (Havas). Te Vil- lers sur le Roule hij Aubevoy is èèn auto in de Seine gereden. De zeven in zittenden kwamen om hèt leven. 28 DOODEN BIJ MIJNONGELUK PROVIDENCE (Kentucky), 15 Juli. (Reuter). Van de 28 mijnwerkers die door een mijnontploffing waren op gesloten, zijn 19 reeds dood aangetrof fen. Er bestaat weinig hoop voor de overbli.jvendcn. De slachtoffers werden door de ontploffing overvallen op 200 voet diepte van 214 mijl van den schachtuitgang. De reddingsploegen trachten nog de opgesloten mijnwerkers te bereiken. Van niet-officieele zijde wordt nader medegedeeld, dat de 28 mijnwerkers, die bij een ontploffing in een kolenmijn bedolven waren, zijn omgekpmen. Over vonnis van Hof van Appèl tegen Japansche maatschap pij op Sakhalin MOSKOU, 16 'Juli (Havas). De Ja pansche ambassadeur te Meskeu, Te- go, heeft gister hij den vjce-volkscom- missaris van buitenlandsche zaken, Lozovski, geprotesteerd tegen het von nis van het Hof van appèl, waarbij de veroordeeling van de Japansche pe- troleummaatschappij op Sakhalin tot het betalen van een boete van 374.000 roehei wegens overtreden van hét ar beidscontract, werd bevestigd. Ook' verzette Togo zich tegen het voorne men van de Sovjet-Russische autori teiten oin over to gaan tot in beslag nemen van de bezittingen van genoem de maatschappij, wanneer de boete niet voor 19 Juli is betaald. De Japansche ambassadeur gaf te verstaan, dat zijn regeering een steeds krachtiger houding aan zal nemen tot het verdedigen van de belangen van haar onderdanen. Hij voegde hieraan toe, dat de maatschappij een beroep heeft ge daan op den voorzitter van de op perste Sovjet, teneinde uitstel van het vonnis te verkrijgen. Toge ver langde antwoord voor 18 Juli, doch Lozovski weigerde op deze termijn in te gaan. Verder wordt vernomen, dat blijk baar eenige vooruitgang is gemaakt in de onderhandelingen tusschen de ver tegenwoordigers van de Japansche steenkoolmuatschappij op Sakhalin en den Russischen mijnwerkershond over een nieuw arbeidscontract. Sedert het afloopen van het vorige contract in December van liet vorig jaar heeft de bond geen arbeiders meer geleverd aan de Japansche mijnen. Generaal Ironside, inspecteur der B ritsche overzeesche strijdkrachten, gaat naar Warschau LONDEN, 16 Juli. (Reuter). Generaal-majoor Beith, publici- teitsdirecteur in het Britsche de partement van oorlog, heeft in een toespraak te Birmingham ver klaard, dat Engeland tegen Augus tus bijna een millioen man ter be schikking zal hebben. In de afge- loopen maand, zoo verklaarde Beith verder, heeft de recrutee- ring voor het geregelde leger alle records sedert den Wereldoorlog gebroken, waardoor het verba zingwekkende feit werkelijkheid werd, dat het territoriale leger binnen drie maanden verdubbeld is tot een troepensterkte, die de 400.000 man te boven gaat, welke nog gesteund worden door vele honderdduizenden mannen en vrouwen der vrijwilligers in den nationalen dienst- Nooit in de geschiedenis van Enge land, aldus generaal Beith, is er een spontaner ontwaken geweest van na tiónaal vuur. Niemand weet, wat dp toekomst voor ons in petto houdt, maar hoe meer wij gereed zijn hoe standvastiger wij zijn, des te krachti ger moet de hoop zijn, dat wij nog in staat om den vrede van deze verbijster de wereld te handhaven en te behoe den." Generaal Ironside, die Maandag van Londen naar Warschau zal vertrekken, zal vijf dagen in Polen blijven, waar hij belangrijke bespre kingen zal houden met de Poolsche militaire leiders. Te Warschau wijst men op de beteekenis van dit hèfcook. Het is de eerste keer, dat een der leiders van het Engelsche leger een officieel bezoek aan Po len brengt. Het is ook het eerste bezöek van den generaal aan het buitenland sinds zijn benoeming tot inspecteur der Britsche over zeesche strijdkrachten. De clandestiene her-militariseering van de Vrije Slad gaat stelselmatig voort. Gezaghebbende Poolsche kringen te Danzig schatten het uit het Rijk ge komen contingent Duitschers op 15.000 tot 17.000. Deze Duitschers dienen thans in de Heimwehr van de Vrije Stad. Voorts zijn 400 man S.S. uit Oost- Pruisen aangekomen. Men meldt ook de aanwezigheid in de straten van Danzig van eenige motorrijwielen, he reden door soldaten van den Rijks- weer in uniform. BAROMETERSTAND Hedenmorgen 3 uur: 753 m.M. Weerverwachting Verwachting: voor het gehee- le land: zwaar bewolkt met opklaringen Enkele regen- of onweersbuien. Weinig ver andering in temperatuur. Zwakke tot matigen Zuide lijke tot Zuid-Westelijken wind. THERB50L5ETERSTAND Hedenmorgen 3 uur: 15 C. 59 F. Zon op: 4.51: onder: 9.19 uur. Licht op: 9.42; uit: 4.29 uur.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 1