AMERSFOOmSCH DAGBLAD ROOSEVELT EN HULL DOEN VERGEEFSCHE POGING Het tweede onderhoud Arita-Craigie LEYTAX Voorloopig geen wijziging der Amerikaansche neutraliteitswet Hongaarsche DE EEMLANDER Woensdag 19 Juli 1939 Uitgave: VALKHOFF Co. Bureau: Arnhemschepoortwal 2a 38e Jaargang No. 19 Meerderheid van Senaat voor verdaging Hoeveel slachtoffers de bandjirs maakten HET ROODE KRUIS VRAAGT f30.000 ,Te veel eten vorm van hoogverraad" Oekrainsche kwestie weer actueel? Geen pessimisme aan Japansche zijde over besprekingen te Tokio Des middags een Dr. Colijn confereert derde onderhoud Britsch-Poolsche perscampagne tegen Roemenië TEL. 3086 VOOR BINNEN- EN BUITENLAND EUSDERWEG 242 K.L.M. LUCHTNET WEER NORMAAL v Duitsche propaganda in Ierland Engeland paraat tegen luchtaanvallen MILITIE IN GEHEEL INDIE Mr. C. Weststrate AMERIKA EN JAPAN Knaapje dood in wei gevonden Licht op: 9 uur 38 min. ABOKNcK;dtd O lii ner i 'naanden voor Am<?rslo<-rt 195 per maand 0.65; per week met gratis verzekering tegen ongelukken) t 0.15 POSTREKENING 47910 oer post per 3 maanden 2.85 Afzonderlijke nummers i 0.05 TELEFOON INTERC. 4620 MET MAANDAGOCHTENDBLAD PRIJS DER RDVERTENTIEN van 14 regels 1 1.05 met inbegrip van een bewijsnummer, elke regel meer f 0.25. Liefdadigheids-advertentiën voor de belft. van den prijs. Kleine Advertentiën „KEITJES" bij vooruitbetaling 15 regels 50 cent, elbe regel meer 10 cent, driemaal plaatsen l 1.Bewijsnummer extra f 0.05 WASHINGTON, 19 Juli (Havas). Op het Witte Huis is een conferentie gehouden over de neutraliteitswet. Aanwezig waren president Roosevelt, vice-president Garner, Hull, Barkley, de leider der democraten in den Senaat, Pittmann, Mc Nary, Austin en Borah. De conferentie bestudeerde de mogelijkheden van een hervatting der beraadslagingen over een herziening der neutrali teitswet tijdens deze zitting van het Congres Volgens Associated Press hebben president Roosevelt en Huil hun hardnekkige pogingen gedurende deze zitting van het Con gres de neutraliteitswet in behandeling te nemen, opgegeven, nadat zij den toestand hadden besproken met de Republikeinsche en Democratische leiders van den Senaat. De conferentie heeft drie uren geduurd. Q ENATOR Barkley heeft ge zegd, dat de meeste der aan- bij den aanvang der volgende zitting van het Congres Ie regelen, waarbij vrij zal moeten worden gestemd. President Roosevelt heeft volgens de New York Herald Tribune in de gister avond op het Witte Huis gehouden bui tengewone conferentie van Republikein sche en Democratische senatoren plech tig gewaarschuwd voor de gevaren van den toestand in Europa. De president verklaarde, dat de toestand in Europa veel gevaarlijker is dan algemeen wordt I vermoed en dat Hitler iederen dag, week wezige senatoren van meening wa- ?f maand een oorlog zou kunnen uitlok ken, aldus het blad. De president heeft gewezen op de noodzaak de neutraliteits- ren, dat in deze zitting van den Senaat niet kon worden overge gaan tot een behandeling van de neutraliteitswet en dat de meer derheid in den Senaat daar zoo over denkt. Mc Nary (Rep. sena- wet spoedig in behandeling te nemen en te amendeeren en hem grooter gezag toe te kennen bij de leiding der buitenland- sche aangelegenheden. „Indien het Congres in zijn haast naar huis te kunnen gaan in de vol gende paar weken zijn zitting zou verdagen zonder de kwestie dèf neu traliteit volledig onder oogen te heb ben gezien, loopt het risico in den zomer voor een speciale zitting naar Washington te worden teruggeroe pen, indien in Europa oorlog zou uit breken". aldus zou de president heb ben gezegd. Als eerste getuige tot ondersteuning van zijn stelling kon president Roose velt volgens de Herald Tribune referee- ren aan Davis, den ambassadeur der Ver- eenigde Staten in België (voordien in Rusland), die aan president Roosevelt uit de eerste hand inlichtingen heeft ge geven over den Europeeschen toestand. ROOSEVELT tor voor den staat Oregon) was het er mee eens dat de meeste sena toren voor een behandeling zou den zijn aan het begin van de vol gende zitting van het Congres. Na afloop van de conferentie werd de volgende verklaring voorgelezen: „De president en staatssecretaris Huil hebben hun standpunt gehandhaafd, dat een in gebreke blijven van den Senaat om de neutraliteitswet in behandeling te nemen de leiding der Vereenigde Sta ten bij het aanwenden van hun invloed voor de zaak van het behoud van den vrede tusschen de andere naties in ge val zich tusschen nu en Januari a.s. een nieuwe crisis in Europa zou voordoen, zou verzwakken". De secretaris voor persaangelegenhe- den heeft nadrukkelijk bevestigend ge antwoord op de vraag van een verslag gever, of hij uit het verklaarde moest opmaken, dat in deze zitting géén ver dere pogingen zullen worden onderno men de neutraliteitswetten te herzien. Tijdens de bijeenkomst werd niet ge sproken over den datum, waarop hot Congres zal wórden, verdaagd. President Roosevelt heeft vol gens Reuter langdurig en manhaf tig geargumenteerd om den sena toren tot zijn^standpunt te bren gen. De president en Huil verklaar den nadrukkelijk, dat in Europa gevaar voor oorlog bestaat. Huil verklaarde dat zijn meening ge grond is op zeer betrouwbare be richten van diplomatieke vertegen woordigers van de Vereenigde Staten in Europa. De onmiddellijke reactie in welinge lichte kringen te Washington was, dat Roosevelt gedurende zijn zomerreis door de Westelijke Staten de kwestie aan het volk zal voorleggen. Tezelfder tijd is men van meening, dat de Renublikeinsche oppositie er bezorgd over is, dat men het. zal d&en voorkomen alsof zij voor iso lement is. Dit zou den democraten in staat kunnen stellen in 1910 bij de ver kiezingen van de buitenlandsche politiek een programmapunt te maken. Daarom gelooft men. dat de Republikeinen zul len trachten de kwestie der neutraliteit Brug door hoogen waterstand onbetrouwbaar geworden MALANG, 19 Juli (Aneta). - Hel totaal aantal dooden hij den bandjir- ramp bedraagt in Zuid-Malang 16, ter wijl nog 19 personen vermist worden. Met de herstellingswerken is eeii aanvang gemaakt. Eèn bandjirramp-comité is opge richt, waarvan voorzitter is de patih. Dit comité heeft ten doel het verstrek ken van voedsel aan 600 personen. De noodbrug in den spoorweg Bandjar Langen is als gevolg van den hoogen wa terstand wederom gestremd. Wegens on betrouwbaarheid van de brug passeeren geen treinen. De passagiers kunnen ech ter overstappen. De duur van de strem ming is niet bekend. In den afgeloopen nacht hebben zich op den weg van Tiikoeraj naar Karang- noenggal bergafstortingen voorgedaan. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Het verkeer tusschen Tasikmalaja en Karangnoenggal is gestremd. De re gens blijven aanhouden. DE TIJD DRINGT. J-J ET Nederlandsche Roode Kruis heeft f 30.000 noodig voor het aanschaffen van toestellen om zieken en gewonden in auto's te vervoeren. Thans zijn deze toestellen, die kort geleden onder deskundige leiding zijn samengesteld, nog tegen billijken prijs te verkrijgen. De eigen middelen van het Roode Kruis schieten daarvoor evenwel te kort. En de tijd dringt. Men dient er zich goed rekenschap van te geven, dat deze hulp van het Roode Kruis bestemd is voor de zonen van eigen volk, wanneer die bij de uitvoering van hun plicht bij de ver dediging des lands gewond raken, iet- wijl bovendien het Roode Kruis mCt deze vervoertoestellen de helpende hand zal bieden aan de burgerbevol king bij luchtaanvallen Daarom vraagt het Roode Kruis van u een bijdrage om het in staat te stel len deze gewonde en zieke soldaten en burgers, zoo goed en zoo snel moe gelijk te kunnen vervoeren. Wie spoedig helpt, helpt dubbel. Bij dragen te -zenden onder motto Ver voertoestellen. Nederlandsche Roode Kruis. Prinsesscgracht 27. 's-Graven- hage Giro 22120. V BELGISCH CONSULAAT GESLOTEN AMSTERDAM. 19 Juli. - In verband met de nationale feestdagen in België is het Belgische consulaat qlhier Vrij; r.ag 21 Juli a.s. gesloten. BERLIJN. 19 Juli. (Reuter.) Dr. Wirz, lid van de nationaal-socialisti- sche commissie voor de volksgezond heid. heeft critiek geoefend op-de „nei ging van het gelieele Duitsche volk te veèl te eten. in het bijzonder vleesch en vet." Hij zeide: „Elke Duitscher. die door onmatig eten bijdraagt tot verbreeding van de kloof tusschen productie en consumptie, brengt de be hoorlijke voeding van het geheele volk in gevaar. Voortdurend te veel eten schaadt dus niet alleen de gezond heid, maar moet noodzakelijk een soort van hoogverraad zijn." V- PRAAG, 19 Juli (Havas). Men heeft te Praag den indruk, dat binnenkort het Oekrainsche vraagstuk in de Duitsche propaganda weer naar voren zal komen Er zijn aanduidingen, dat Slowakije als basis van uitgang zal. worden gebruikt voor het scheppen van „een groote Oekraine", waarvan Duitschland droomt. In verband hiermede wordt opgemerkt, dat het officieele Slowaakschc pers bureau weer meer berichten brengt over dé Oekrainsche kwestie. Onlangs werd gemeld, dat ge*-uchtcn de ronde deden, volgens welke 56.000 Oekrainsche boeren in de Poolscho Oekraine waren gearres teerd 'en naar concentratiekampen ge zonden. Gisteren werd een artikel gepu bliceerd over den toestand in de Karpa- thische Oekraine. waarin werd gezegd, dat nog herhaaldelijk gevechten werden geleverd tusschen Oekrainsche opstan delingen en Ilongaarsehe troepen. Deze berichten worden steeds overgenomen door de Tsjechische en Duitsche kranten in Bohemen en Moravic. 's-GRAVENHAGE. De kabinetsfor mateur, dr, Colijn, heeft gisteravond een langdurige bespreking gehad met den heer C. W. Bodenhausen, oudvice- president. van den Raad van Ned.-Indie, vroeger hoofd van het departement van financiën in Nederlandsch-Indië. TOKIO, 19 Juli. (Domei). - De afdeeling inlichtingen van het Ja pansche ministerie van buiten landsche zaken heeft vanmiddag om 1 uur 10 een communiqué ge publiceerd, waarin verklaard wordt, dat een tweede onderhoud tusschen minister van buitenland sche zaken Arita en den Brit- schen ambassadeur Craigie van ochtend om negen uur in de ambtswoning van den minister van buitenlandsche zaken is ge houden. Craigie zette de opvattingen van zijn regeering uiteen ten aanzien van verscheiden kwesties, welke den achtergrond vormen van den toe stand te Tientsin. Minister van bui tenlandsche zaken Arita heeft de raeening der Japansche regeering volkomen duidelijk gemaakt. Het onderhoud heeft geduurd tot kwart Over twaalf en zal om vier uur van middag worden hervat. Van gezaghebbende Japansche zijde werd vernomen, dat de Britsche ambas sadeur Craigie een verzoeningsgezinde houding zou hebben betoond tijdens liet onderhoud, dat hij vanochtend heeft ge had met minister van buitenlandsche zaken Arita, hoewel hij duidelijk sprak van een in Groot-Brittannië bestaandeu wrevel. Gezien de verzoeningsgezinde houding, door Craigie betoond, wordt verder vernomen dat er geen aanleiding bestaat voor pessimisme over de voor uitzichten der besprekingen te Tokio. Gebruik makende van de pauze bij zijn besprekingen met minister Arita heeft ambassadeur Craigie een onderhoud gehad met den Britschen consul te Tientsin, majoor Herbert, over de ontmoeting van Craigie met Arita, welke op vanmiddag vier uur i3 vastgesteld. Men gelooft volgens Reuter dat Craigie in zijn onderhoud met Arita den nadruk heeft gelegd op de neutraliteit van de Britsche concessie te Tientsin en de be scherming en eerbiediging heeft ge vraagd van de Britsche rechten en be langen. FRANSCH-JAPANSCH CONFLICT GEREGELD HANKAU, 19 Juli (Reuter). Het conflict tusschen de onder Japansche controle staande gemeenteraad van Hankau en de autoriteiten van de Fran- sche nederzetting inzake de incidenten, welke zich hebben voorgedaan tijdens de herdenking van het uitbreken wan de vijandelijkheden in China op 7 Juli, is langs vriendschappelijken weg geregeld. stafbesprekingen Generaal Ironside, de commandant der Britsche overzecsche strijdkrach ten. die te Warschau vertoeft om be sprekingen te voeren met den Pool- schen generalen staf, teneinde op de hoogte te worden gesteld met de plan nen van dezen staf en deze plannen in overeenstemming te brengen met de plannen van de generale staven van Engeland en Frankrijk BOEDAPEST, 19 Juli (Reuter). Vol gens het Hongaarsche regeeringsorgaan Estiujsag is Roemenië een „schender van beloften". Het leven der Hongaar sche minderheid is onduldbaar, zegt het Hongaarsche blad. Er zijn geen 'arbei ders om den oogst binnen te halen. Zij worden tewerk gesteld bij den aanleg van versterkingen en de bediening van kanonnen en luchtafweergeschut. De munitiefabrieken werken dag en nacht cn de oefeningen in bescherming tegen luchtaanvallen zijn in vollen gang. Hei blad beweert, dat een lijst is opgesteld van Hongaren, die gedood zullen wor den. De mannen, die deze daden zullen plegen, zijn volgens het blad gekozen. De- Hongaarsche perscampagne tegen Roemenië is volgens Reuter weer in he vigheid toegenomen. SINDS de maand April van dit faar. toen de onzekere politieke toestand de K.LM. dwong haar dienstregeling eenigszins te beperken, bestonden er nog steeds eenige afwij kingen vande aanvankelijk vastge stelde zomerdienstregeling. Dit zal met ingang van a.s. Maan dag. 24 Juli. nagenoeg worden beëin digd; dan wordt de derde dazelijk- sche dienst op Berlijn, n.l. de middag- dienst AmsterdamHannoverBer lijn heropend. LONDEN, 19 Juli (Havas) De Dqily Express schrijft: Da nationaal-socialis- tische propaganda in Eire neemt zulke alarmeerende afmetingen aan, dat de re geering door het ministerie van de do minions en de regcering van Eire een speciaal onderzoek zal instellen." Het blad noemt bij name den rijksminister van onderwijs, die een intensieve pro paganda voert onder de studenten en „intelligentisa" van Eire en dezen uit- noodigt naar Duitschland op bezoek te komen. Het blad meldt, dat de autoriteiten van Eire er naar streven „verschil te maken tusschen extremisten, die alleen anti-Britsch zijn en tusschen extremis ten, die anti-Britsch en pro-Duitsch zijn. Men gelooft niet, dat de nationaal-socia- listen de terroristen subsidieeren, maar men gelooft wel, dat dé strijdkas van het republikeinsche legfer èen bijdrage heeft ontvangen uit nitionaal-sócialis- tischè bron." LONDEN, 19 Juli (Reuter). Tijdens een diner, dat gisteren werd aangeboden ter gelegenheid van de oprichting van het 99sle London-Welsh regiment van het territoriale leger tot verdediging te gen aanvallen uit de lucht, heeft minis ter Hore Belisha een rede gehouden, waarin hij heeft gezegd, dat de kanon nen en zoeklichten als een groot schaak bord zijn verspreid over het land, bij boerderijen en heuvels en in de moeras sen, terwijl dag en nacht hier de wacht wordt gehouden. Engeland heeft een strategische verandering ondergaan. Drie jaar geleden telde de verdediging tegen aanvallen uit de lucht slechts 6000-man, thans.telt deze 112.000 man. Binnenkort ontwerp- ordonnantie BATAVIA, 18 Juli. (Aneta) In de memorie van antwoord op het voorloopig verslag van den Volksraad inzake de be grooting van het Departement van Oorlog wordt nog mede gedeeld, dat binnenkort een ontwerp-ordonnantie zal wor den ingediend tot uitbreiding van de militie over geheel Ne- derlandsch-lndië. BENESJ IN ENGELAND AANGEKOMEN LONDEN. 19 Juli (Havas). Benesj is te Plymouth aangekomen. Hij denkt tot begin 1910 in Engeland te blijven, Hij verklaarde zeer verrast te zijn door de vriendschappelijke houding van het Amerikaansche volk. Allen geven uiting aan hun sympathie. Benesj zeide er niét aan te twijfelen, dat Tsjecho-Slowakije het juk van het fascisme zal afschudden en zijn vrijheid zal herkrijgen. Benoémd tot hoogleeraar te Leiden Bij K. B. van 18 Juli is, met ingang van den dag, waarop hij zijn benoeming zal aanvaarden, benoemd tot gewoon hoogleeraar in de faculteit der rechts geleerdheid aan de Rijksuniversiteit te Leiden, om onderwijs te geven in de staathuishoudkunde en de statistiek mr. C. Weststrate. te Utrecht. EER VOOR NEDERLANDSCHE MUSICI AMSTERDAM, 19 Juli. Twee jonge Nederlandsche musici, de violoncellist Jean Aerts en de pianist Johan Ligtélijn, hebben dezer dagen voor Koningin Eli sabeth van België in intiemen kring op het kasteel te Laeken werken gespeeld van Bach. Handel. Brahms en Kovaly. Een motie om het vriendschaps- en handelsverdrag op te zeggen WASHINGTON. 18 Juli. (Reuter). De republikeinsche leider Vandenberg heeft in den Senaat een motie inge diend, waarin verlangd wordt, dat het ministerie van buitenlandsche zaken met inachtneming van den termijn van zes maanden het vriendschaps- en han delsverdrag met Japan van 1911 op zegt Met deze motie wil men blijkbaar den weg effenen voor de motie van Pitt- man, die den president de bevoegdheid geeft den uitvoer van wapentuig naar een land, dat het negenmogendheden verdrag schendt, te beperken. Beide mo ties zijn thans bij de commissie voor buitenlandsche zaken. LUNTEREN. 19 Juli. Dinsdag avond te ongeveer acht uur is 'liet driejarig zoontje van den heer Kui tenbeek uit Voorthuizen, dood in de weide gevonden. Het knaapje, dat met zijn broertje in de weide liep. werd door deze even alleen gelaten, teneinde een paar vech tende kippen te scheiden. Toen hij te rugkwam, vond hij zijn- broertje dood achter een paard liggen, zoodat het \ermoeden voor de ihand ligt, dat het kind, tengevolge van een trap van dit paard is overleden. Buitenlandsch weeroverzicht Medegedeeld door het KNMI. te De Bilt: Ons land bevindt zich thans onder in vloed van de gisteren genoemde depres sie voor de l-'ransche Westkust, waar van de kern weinig van plaats veran derde. Haar invloed dringt langzaam verder Oostwaarts door. De storings fronten liggen over Engeland, het Zui den van ons land, België en Frankrijk, en veroorzaakten in Noord-Frankrijk gisteravond uitgebreide onweders met plaatselijk zwaren regen (Romilly sur Seine had 19 mm.). Ook in Zuid-Enge- land bracht deze depressie vrij veel re gen. In onze omgeving is de tempera tuur sedert gisteren gemiddeld ruim twee graden gestegen, en daardoor op ongeveer tivee graden boven de nor male waarde gekomen. Het gebied van hoogen luchtdruk ver plaatste zich van Zuid-Duitschland naar Pol en'cn de randstaten. Het. weer is hier overal rustig met in Duitschland cn Polen nog vrij veel bewolking. Het depressiesysteem over de Noor- sche zee beweegt zich langzaam naar het Noorden. Tengevolge hiervan daalt de luchtdruk in de Poolzee. Op den At- lantischen Oceaan houdt het machtige gebied van hoogen luchtdruk stand. Het strekt zich uit van de Azorcn tot aan Groenland cn IJsland. VV eerverwachting geldig van hedenavond tot morgenavond ongeveer 19 u.: Enkele regen- of onweers buien. Zwaar bewolkt met opklaringen. Iets koeler. Meest matige Z. wind.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 1