STUDIEBOEKEN STADSNIEUWS Gebrs. DIJKMAN 4620 Een manifest gaat naar Amerika 1 r Het 18e R.I. naar Ermelo Vergaderingvan „De Hanze" Handenarbeid in de Meisjesschool Brandspuiten voor Luchtbescherming Uw Loodgieter Uw Electro Techn. Inst. School voor Wijsbegeerte Stempeling van nieuwe rijwielplaatjes Bevordering aan de R.H.B.S. BESTEL VROEGTIJDIG UW Boekhandel G. G. Veenendaal Het Roode Kruis GNS TELEFOONNUMMER IS THANS AMERSF. DAGBLAD Duitschers spraken in Nederland 'CUCCES^ Tuin De Miranda nog niet in den raad 2e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 19 JULI 1939 v.. Het vertrek bepaald op Dinsdag. 15 Augustus NAAR wij vernemen, zal het 18e Regiment Infanterie, dat onder commando staat van Luite nant Kolonel H. Polis, Dinsdag 15 Augustus uit Amersfoort ver trekken en zijn intrek nemen in de nieuwe kazernegebouwen te Ermelo- Luit. Kol. H. POLIS. Commandant 18e RA De staf van het Regiment ver trekt een week later, terwijl het regiment Dinsdag 22 Augustus officieel in zijn nieuwe woon plaats ontvangen zal worden. GISTERAVOND vergaderde de R.K. Middenatandsvereeniging „De Hanze" onder leiding van den heer L. A. A. van Hamersveld. Het bestuur werd aangevuld met 7 bestuursleden, vakbond afgevaardig den. Gekozen werden de heeren J. de Vos, A. W. Timmermans,.J. Ritselaars, J. J. v. d. Berg, G. Ramselaar, Wj J. Fijnenberg on G. v. Bekkum. Tot.voor zitter werd gekozen de heer L. A. A. van Hamersveld. Deze dankte door het in hem gestelde vertrouwen en sprak de hoop uit dat thans de moeilijkheden zijn opgelost en het volgend wintersei zoen eensgezind afgewerkt kan wor den. De leden werden aangespoord tot een bezoek aan het congres van den R.K. Middenstandsbond op 29-30 Aug. a.s. te Arnhem en de centrale najaarsverga dering op 26 October te Zwolle. Uit naar voren gebrachte klachten bleek het nog steeds niet te boteren tusschen. do loodgieters en de gasfa briek. Een gecombineerde vergadering van de loodgieters zal worden belegd, waarop het F. A. M. bestuur zal wor den uitgcnoodigd. Ook werd aanmer king gemaakt op de verkoopingen wel ke in Eben Haëzer worden gehouden. Een onderzoek werd toegezegd. Met een algemeen praatje over verkeers regeling werd de vergadering besloten. In de meisjesschool aan de Bis- schopsweg wordt een tentoonstelling gehouden, die een duidelijk beeld geeft van wat de kinderen op de uren die aan handenarbeid zijn gewijd, leeren. De leerlingen der eerste klasse ma ken zeer eenvoudig producten, voorna melijk bestaande uit vouw- en plak werk. In de tweede enderde klasse worden de opgaven moeilijker; het vierde leerjaar brengt de omranding van dun karton-, meet- en snijwerk. In het jaar daarna worden de meis jes vertrouwd gemaakt met het bewer ken van dik carton, het z.g. houtbord. Hier Èijn de mogelijkheden veel grooter; tal van gebruiksvoorwerpen in aardige frissche kleuren worden door de kinde ren zelf vervaardigd. De zesde klasse tenslotte stelt de meis jes in de gelegenheid, met. pitriet te lee ren werken. Theebladen, mandjes en nog veel andere dingen kunnen door de combinatie van hout.- carton en pitriet Worden vervaardigd. In de vierde klasse beginnen de meis jes te handwerken. Aardige kinderschor tjes en babykleertjes worden tentoonge steld. Het lokaal waar deze onpretentieuse. maar aardige expositie wordt gehouden Is met palmen en ander groen op aan trekkelijke wijze versierd. OECUMENISCHE JEUGDBEWEGING Zaterdag 29 Juli wordt in het Ajax Stadion te Amsterdam een jeugdbijcen- komst. georganiseerd uitgaande van de Oecumenische Jeugdbeweging in Neder land. Door een zevental sprekers uit verschillende landen zal het woord ge boerd worden. Voor Nederland treedt als Spreker op dr. W. A. Visser 't Hooft, Eenige bijzonderheden over het nieuwe materiaal Het. Hoofd Luchtbeschermingsdienst verzocht ons opname van (het volgende: Gisteren was het een belangrijke dag voor de luchtbescherming van Amers foort. Twee van de vier babybrandspui ten, die de gemeente Amersfoort voor de luchtbescherming van het Rijk krijgt, zijn n.l. ontvangen. Het woord „baby" zou doen verwach ten, dat het brandspuiten zijn van slechts geringe capaciteit. Dit is echter geenszins het geval, zooals bij de demon stratie van gistermorgen duidelijk ge bleken is. Het zou te ver voeren liet, ver loop van de demonstratie uitvoerig me de te deelen. Enkele gegevens zijn ech ter toch wel van belang. Bij een druk van 10 atmospheeren en een mondstuk van 18 m.M. geeft de spuit 675 Liter water per minuut. Spuit men recht naar boven, dan komt bij windstilte het water 32 M. hoog. Ook kan men dan 43 M. ver spuiten. Bij een druk van 4 atmospheeren werd gespoten met 4 waterstralen n.l. 3 water stralen van 330 L. per minuut en 1 van 336 L. per minuut. De stralen konden daarmee 21 M. hoog of 28 M. ver gaan. De gemeente, die al over een auto spuit en een motorspuit beschikte, is wat groot brandweermaterieel aangaat, nu goed uitgerust. Dit zeg ik vooral voor degenen, die beweren „de overheid doet niets voor de luchtbescherming, dus hoeven wij ook niets te doen". Deze brandspuiten zijn speciaal goed bruikbaar bij open water hoewel na tuurlijk het water uit de waterleiding ook te gebruiken is Is er geen open water bij de hand, dan kan men een of meer spuiten als aanjager gebruiken. De aanjager zorgt dan voor het water van de eigenlijke spuit. Op deze wijze kan men nog een brand blusschen al is hier veel materieel voor noodig op een paar K.M. afstand van open water. De babybrandspuit ontleent zijn ener gie aan een Fordmotor, die uren achter een kan doorwerken. Naast dit groot materieel moeten de luchtbescihermingsvakken nog over klei ner materieel beschikken. Hiervoor zijn a! een 5 tal Savalbrandblusschers van 50 L. inhoud aangeschaft. Na een luchtaanval kunnen er tal rijke branden ontstaan, vandaar, dat de burgerij zelf nog de noodige maatrege len neemt. Afgezien van de maatregelen, die een ieder neemt voor het eigen huis en van de blokbrandweeren, die werken met materieel, dat de inwoners al beschik baar hebben, worden er uit de wijkfond- -sen brandweerwagentjes met uitrusting ?n annihilateurs (een soort glazenspui- ten) aangeschaft. De brandweerwagen tjes zijn voor een groot deel al uitge rust. De bedragen, die de inwoners in hun wijkfonds gestort hebben, zijn behalve voor de binnenstad - voldoende gewepst om deze wagentjes aan te schaf fen. Te venvachten is, dat de binnen stad spoedig het voorbeeld van de an dere wijken zal volgen. De afdeeling Amersfoort van de Ver- eeniging voor luchtbescherming hoopt op de tentoonstelling, die men van plan is in September te houden, aan de bur gerij te toonen, wat al op luchtbescher- mingsgebied hier bereikt is. Helpt allen, voordat het te laat is. Luchtbescherming en een actieve lucht verdediging zijn nu urgent. v.h. Fa. KRAAYENEST BLOEMENDALSCHESTR. 9. TEL. 5571 Zornerleergang van prof. Mennicke De 4de zornerleergang op de school voor wijsbegeerte, die van 31 Juli - 5 Augustus plaats vindt, zal door den di recteur der school, prof. dr. C. A. Men nicke gegeven worden en tot onder werp hebben: „Wijsgeerige doorden king van de positie van den mcnsch in de wereld". De spreker wil hierbij uitgaan van een kennis-theoretische bezinning op de mogelijkheid, om tot inzicht in de positie van den mensch te midden van het heelal te komen en wil trachten duidelijk te maken, dat het waagstuk der zelfverwezenlijking als de sleutel tot het inzicht in deze positie hcschouwd moet worden. In aansluiting hierop zullen dan de ver schillende wijzen van de zelfverwezen lijking van den mcnsch in wetenschap en kunst, als moreele ontwikkeling en religieuze houding en tenslotte in het verband der algemecnc samenleving nader behandeld worden. Men schrijft ons; HET animo om de rijwielbelasting- plaatjes te verzekeren tegen dief stal en verlies door stempeling met naam en adres van den eigenaar blijkt van jaar tot jaar te groeien. Dui zenden werkgevers en leiders van per- soneelcn stellen hun menschen in de gelegenheid op collectieve lijsten zich voor de stempeling op te geven. En al een paar weken is men overal in den lande in allerlei officieele gebouwen bezig dit werk te verrichten. Deze vóórstempeling moet in elk geval vóór 21 Juli klaar zijn, want, dan begint de groote verkoop der plaatjes op de post kantoren en begint dus ook de openba re stempeling. Dan gaan de machines de straat op in de onmiddellijke nabij heid der postkantoren om het den koo- pei's van plaatjes gemakkelijk te ma ken hun plaatjes even te laten ponsen. Trouwens de A. V. O. mag ook zelf rij wielplaatjes verkoopen en levert dan een gestempeld plaat je af. Dat geeft ge mak voor de koopers Omdat het aan tal stempelmachincs beperkt is, kan niet overal een machine worden gede poneerd. Maar dan kan men zijn plaat je gestempeld en wel van het hoofd kantoor der A. V. O. betrekken. Over toom 187, AmsterdamW. Met bet. oog op de veelvuldige vragen om nadere inlichtingen op dit gebied meenen wij goed te doen het aantal plaatsen waar een eigen stempelgele- genheid bestaat te noemen. Het zijn de gemeenten Alkmaar, Almelo. Amers foort, Amsterdam, Apeldoorn, Arnhem, Assen, Beverwijk, Breda, Delft, Deven ter, Dordrecht. Eindhoven, Enschedé, Gouda, 's-Gravenhage, Groningen, Haarlem, Heerenveen, Heerlen, den Helder, Hengelo,'s-I-Iertogenbosch. Hil versum, Leeuwarden. Leiden, Maas tricht, Middelburg, Nijmegen, Rotter dam, Rijswijk, Schiedam, Tilburg, Utrecht, Venlo, Zaandam, Zeist en Zwolle. Muziek en dansen in de „Hooge Witte" Morgenavond is er weer muziek op het zoo schitterend gelegen terras van „De hooge Witte". Ook bestaat er gele genheid voor danslustigen in het re staurant de danskunst te beoefenen. Op een mooien zomeravond is het goed zitten in het restaurant op onzen bergtop met het waarlijk unieke uit zicht over de Geldersche Vallei. De Donderdagsche muziekavond zal dus een attractie vormen voor mooi Amersfoort invacantietijd. TEMPERATUUR IN PESIE'S BAD De temperatuur van het water in Pesie's bad was hedenmorgen 71 gr. F., of 2iy2 *r. C. Het diploma werd uitgereikt aan Joop Bastiaanse, en Wachtm. der Cavalerie B. J. Kuiper. Aan de Rijks Hoogere Burgerschool zijn bevorderd: Naar de 2e klasse: W Artz, F. G. v. Bassen Jongbl., C. Bos, A. Bruining, J. v. Daatselaar, C. van Dreumel, F. Dubiez, J. M. Eilerts de H., J. C. M. T. Fritz, A. v. Iepcren, M. E. J. v. d. Klein, J. R. Koesman, M. C. Koopmans, R. Leyds, C. de Ligt, E. G. Mulder, A. G. v. Nieuwenhuiz., A. C Renes, C. G. v. Riemsdijk, D. T. Scheepstra, R. H. Wijnstok, E. Brou wer, C. Coster, H. Ebing, A. J. van 't Eind, K. A. Groenhuysen, C. F. van Haeften, J. Herikhuizen, G. J. L. R. v. d Heuvel, A. Y. Kalt. J. L. A. v .Lies hout, J. C. Rijks, A. F. B. Rijsdijk, A. L. H. Singels. A. M. Tulp, A. A. Ver- vioet, J. A. Wasterval, Z. Wielick, D. .1. Marcchal. F. Jellinek, H. E. Boonen, R Metz, M. C. Middelburg, M. Heijer, A. van de Kamp, Ch. G. B. Klein Lebb., W. A. P. Kr. Verheyden, J. E. Langc- lund, W. Lcdel, K. van Manen, T. J. Moojcn, J. F. v. Nieuwenhuiz., H. de Ruiter, .1. Rijnders Schilt, J. W. Slui ter, J. Stumphius, G. S. v. d. Uithoorn, D. Verploegh, M. N. Versluys, L. B. M. Buissink, A. Peters. Naar dc 3e klasse: P. H. J. Arentzen, W. Bartelsman, G. Bobbink, F. Braggaar, L. Broere, H. Geveke, H. J. Grashuis, J. J. Guich. de Chast., G. van der Held, J. H. de Jong, J. E. Kruidhof, G. J. van Laar, H. A. v. d. Leo, M. van Merkesteijn, J. J. Rijks, W. G. Bertram, G. B. Bouma, N. Hana, Th. Jacometti, E. Kettmann, J. Lamme- rink ,N. G. v. d. Leek, A. Meurs, J. J. Meurs, E. F. Mulder; J. Salomons, J. A. Schmitz, A. M. de Koek, G. J. van de Beek. P. A. Callenbach, W. Huslage, E. J. Jansen, H. de Jong, P. Mente, W. J. de Vries, P. J. Roscam Abbing, H. P. de Jongh, J. H. Vogelsang, R. H. R. Dee, E. Jonkers, J. O, B. Kaizer, Z, san der Kolk, A. Schuitemaker, G. J. Sipkes, A. Sips, P. A. Soors d'Anc., R. A. Swarts, C. L. van der Touw, J. Verhoef, P. M. Vrij landt. Herexamens 3. Naar dc 4e klasse: C. J. Abgcnes, A. W. van Beek, R. van Beek, II. J. v. d. Berg Jeths, J. Boers, H. Bos, H. G. Döbken, C. B. van 't Eind, F. J. Groenhuysen, J. Hardebol, J. Hol- lebrand, D. Holtzapffel, N. H. Hordijk, S. D. Huyskens, C_ J. Nijland, J. C. Ro vers, C. J. Ch. Singels, E. Valk, J. H. Knaap, A. .J. Burgemeestre, R. W. R. Dee, D. A. Detmar, E. Droog, W. J. Hil- kers, C. W. Keuken, J. S. Koning, C. F., van Marie, G. Schregardus, W. van Silf- hout, Y. Wetsteyn, M. L. Artz, A. H. dc Koek, Ch. M. Jonker (voonv.), A. de Booy, C. Bril, F. Dekker, W. van Gulik, G. II. v. Hilten, S. Joustra, A. .1. Kleber, A. M. de Kruiff, B. J. Mensink, H. Muv- laert, F. Riem Vis, R. W. Schuitema, H. van Smaalen, J. A. G. Tromp, M. J. F. v. d. Wal, A. L. R. Welling, G. W. van Wij land, C. Kleemans. Herexamens: 6. Naar klasse 5 (afd. B.): F. J. Barends. A. Briët, A. P. van Eeden, F. van Galen Last, J. G. Jeelof, S. P. de Jong, J. Jonker, W. A. Kuipers, A. C. van Marie, H. C. Neervoort, M. J. Sparnaay, A. K. Vos (voorw.), G. J. van Zweeden, H. J. van den Berg, S. Bruins, A. H. Cramer, C.. R. Dierdorp, TI. J. van Dreumel, .1. Durkstra (voonv.) Th. P. van Dijk, H. J. Frederiks (voonv.), J. M. van den Ham, J. Hamstra, W. Hupkens v. d. Eist. A. S J. Koole, R. P. J. W. Meinesz, J. S. Nijhoff, Th. L. M. Prins, J. L. Schiiefer, A. G. Smit, L. C. Smit, T. Verhoeven, P. J. Visser. H. Blokker, T. J. v. Leijcnhorst, G. F. TiHroov, J. dc Way, J. M. Weber, J. F. Groeneveldt. Herexamens: 1. Naar klasse 5 (afd. A.): A. Bakker, Th. B. dc Beer, G. L, van Ettekoven, J .G. Tielrooy, N. Zwaan. Voor het M.U.L.O. diploma A. slaagde te Utrecht, onze stadgenoot G. J. A. Oudenampsen, La ngestr. 33 - Tel3232 Medaille voor 10-jarigen dienst uitgereikt aan ploeg-comman- dant R. v. d. Kamp Gisteravond werd aan den ploegcom- mandant der transportcolonne, R. v. d. Kamp, de medaille voor 10 jarigen trou wen dienst uitgereikt. Door verhinde ring van den artsleider, geschiedde de plechtigheid door den heer Ad. ter Cock, vice-voorzitter van de afdeeling. Deze zeide, dat liet hem een groot ge noegen was, gevolg te geven aan de opdracht van het hoofdbestuur om de medaille voor het front, der colonne uit te reiken en tevens de gelukwenschen van het hoofdbestuur met deze onder scheiding over te brengen. Na nog en kele hartelijke woorden namens het af- deelingsJbestuur te hebben gesproken werd de medaille opgespeld. Nadat de aanwezige bestuursleden en transportcolonnemenschen hadden gefeliciteerd, werd gedefileerd. Hierna ging men over tot de gewone wekelijksche buitenoefeningen der co lonne. Clqsutda GRAND THé&TRE. (Tel. 4632). Van Vrjj dag 14 t.m. Donderdag 20 Juli, vertoo- ning van de film ..Love Affair". Voorstellingen: Zondag 1.45; 4.00; 6.16 en 8.30 uur n.m. lederen middag matinée om 2.30 uur Overige avonden 8.15 u. n.m CITY THEATER (Tel. 6572). Vanaf Vrij dag 14 Juli tot en met Maandagavond vertooning van de film „De Dans des doods". Van Dinsdag t.m. Donderdag 20 Juli vertooning van de film „Hélène Wilfuer". Voorstellingen: Zondag doorloopend van af 1.45, 4, 6.15 en 8.30 uur. lederen mid dag matinée om 2.30 uur. Des avonds 8.10 uur n.m. REMBRANDT THEATER - Vertooning van „Vlammende prairieoogen" en „De gou den kooi". STERHUIS, Beekenst.laan 6. - Voor alle meisjes lederen avond geopend des Zon dags van 2 uur. GILDEHUIS. Expositie kunstnijverheid. OPENBARE LEESZAAL MET JEUGDLEES ZAAL. Muurhuizen 9. R.K LEESZAAL. Wijerstraat 2. Filiaal Uitleenbibliotheek Edisonstraat 35. MUSEUM FLéHITE, Westsingel. - Geopend dagelijks van 10—12 en 1—4 uur. uitge zonderd Zordag:. 's Zaterdags 1012 en 1.303 uur. (Stadgenooten hebben 's Za terdags vrijen toegang). DE VALK. 19 en 20 Juli. Uitvoering leer lingen Amersf. Muziekschool. 7.30 uur. DE HOOGE WITTE. 20 Juli. Dans en muziek. 811 uur. BIRKHOVEN. 22 en 23 Juli congres Ned Bond R.K Leeszalen. BOSCHTHEATER. 29 en 30 Juli. Opvoe; ring van „Een romantische liefde". 8.15 uur n.m. KLEINE KOPPEL. 30 Juli. „Brulboei"-boot- tocht naar Amsterdam v.v. DANK VAN „ZONNESTRAAL" De secretaris van „Zonnestraal" heeft aan de directie van Hommerson Vermolen een schrijven gericht waarin hartelijke dank uitgesproken wordt voor de „beau geste", de op brengst van de wedstrijd legen het Ar- tisten elftal ter beschikking van Zon nestraal te stellen. Ook aan het Ar- tisten elftal was dit schrijven gericht. Wereldbijeenkomst voor moreele en geestelijke herbewapening ELF DUIZEND Nederlanders hebben het manifest ohdertee- kend, dat heden gezonden is naar de „World Assembly for Moral Rearmement 1939", die heden ge opend wordt met een groote demon stratie in de „Bowl" te Hollywood, een natuurlijke uitholling in een heuvelrug waarin het grootste open luchttheater ter wereld gebouwd is. Deze bijeenkomst, die de voortzetting is van dc bijeenkomsten in New York en Washington gedurende de afgeloopen maanden, vindt in Californië plaats., om zooveel mogelijk Chineezen en Japan ners in de gelegenheid te stellen de ver gaderingen bij te wonen. Uit dc andere werelddeelen en in het bijzonder uit de verschillende landen van Europa is een gelijkluidend mani fest gezonden door vele tienduizenden van allerlei rang, stand en ras onder teekend. In dit manifest, wordt de over tuiging uitgesproken, dat de moreele herbewapening, geboren uit de crisis, de grondslag is voor de ware vrijheid, het geheim van den vrede." Onder de Nederlandsche onderteeke naars bevinden zich: de ministers Van Boeyen, Patijn, Slotemaker de Bruine en Weiter, alsmede oud-minister van Lidt de Jeude en dc commissarissen van de Koningin in de provincies Groningen, Utrecht, Noord-Holland en Zeeland, meer dan vijftig burgemeesters, baron van Lynden, opperkamerheer van H.M. de Koningin, de rectoren magnifici van de universiteiten te Utrecht en te Lei den, de president-curator der universi teiten te Utrecht, dr. H. Th. s'.Tacob, de oud-president van den Hoogen Raad, jhr. mr. R. Feitli, de advocaat-generaal van den Hoogen Raad mr. A. Rombach, dc voorzitter van de rekenkamer, R. Zuyderhoff, met bijna al zijn ambtena ren, de president van het gerechtshof te Leeuwarden, vijftig raadsheeren en rechters, staatsraad mr. D. Fock,.pro fessor Obbink, de president, der Rotter- damsche Lloyd B. Ruijss, Prof. Bruins, president-directeur Ned. Clearing Insti tuut en vele anderen. Het manifest luidt: Geboren uit de crisis, heeft de oproep voor Moreele en Geestelijke Herbewape ning ons nieuwe perspectieven geopend en nieuwe hoop gegeven nieuwe perspec tieven voor ons volk en nieuwe hoop voor onszelf De kracht van Moreele en Geestelijke Herbewapening is de vastbeslotenheid van een volk. Zü overwint angst, eerzucht, hebzucht, eigenliefde en haal. Moreele en Geestcliike Herbewapening is de grondslag voor de ware Vrijheid. Zi] maakt allen vrij om hun hoogstcn plicht te vervullen. Moreele en Geestelijke Herbewapening is het geheim van den Vrede. Zij brengt vrede in het hart. vrede in het gezin, vrede in het land: zü biedt de eenige vaste hoop op vrede tusschen de volkeren een op- bouwenden vrede, die ontstaat door een zich gezamenlijk onderwerpen aan een Hoogstcn Plan. Moreele en Geestelijke Herbewapening is een strijdkreet, die mannen en vrouwen van alle klassen en eiken leeftijd uitdaagI om n u dienst te nemen in den sirijd legen dc machten van den Chaos, den strüd. die begint met een door God geschonken overwinning over deze in onszelf werken de machten. Moreele en Geestelijke Herbewapening beteekent alle) eerst een verandering van eigen hartZij beteekent, dat wij onze ver antwoordelijkheid voor het verleden er kennen en dat menschen zoowel als vol keren ruiterlük de deugden van oorlijk- heid, reinheid, onzelfzuchtigheid en liefde als maatstaf voor hun leven aanvaarden, en dagelijks luisteren naar en gehoorza men aan God's leiding. In dit critieke oogenblik verbinden wij ons tot een uiterste toewüding de inzet van ons hart, ons verstand en onze wil voor de Moreele en Geestelüke Herbewa pening van ons volk voor den opbouw van een Nieuwe Wereld, een wereld van nieuwe menschen en nieuwere volkeren, waarin alle bronnen van den menschelij- ken geest onder God's Leiding openge legd worden om het erfdeel van de ge- heele menschheid te verrijken. Vragen van den heer Donker beantwoord Op vragen van den heer Donker inge zonden op 9 Mei 1939, luidende: 1. Wil de minister mededeel en of juist is het bericht in de „Yoelkischer Beobachter" van 3 Mei j.l., dat op 1 Mei vier Duitschers in Nederland het woord hebben gevoerd: rijksstadhouder Sau- ckel, dr. Grosz, dc leider van 't Duitsche rassenbureau, rijksstadhouder Hilde- brandt, de propagandaleider Mauer en oberstfeldmeister Kieszling? 2. Zoo ja, was de minister te voren van de te houden spreekbeurten op de hoogte en heeft hij daarvoor vergunning verleend? 3. Is de minister bereid mede te dee len, of er een algemeene gedragslijn is vastgesteld voor het verleenen van ver gunning voor het spreken van vreemde lingen in bijeenkomsten van hun land- genooten hier te lande en 7.00 ja, welke deze gedragslijn is? heeft de heer Goseling, minister van justitie, geantwoord: 1. Voor zoover uit de ontvangen rap porten is kunnen blijken, zijn de eerste vier der in deze vraag bedoelde perso nen, henevens enkele andere Duitschers. die niet in de vragen zijn genoemd, op of omstreeks 1 Mei 1939 als sprekers voor bijeenkomsten van vereenigingen van Duitschers hier te lande opgetre den. 2. Deze vraag wordt ontkennend be antwoord. 3. Er zijn vóór enkele jaren aan dc procureurs-generaal, fungeerende direc teuren van politie, instructies gegeven, ingevolge welke het spreken van vreem delingen in bijeenkomsten als de in de eerste vraag bedoelde aan bepaalde voonvaarden is gebonden. Onder meer is bepaald, dat de vergaderingen alleen toegangkelijk mogen zijn voor leden van de betrokken vereenigingen van vreem delingen, terwijl voorschriften zijn ge geven, waarbij uitdrukkelijk verboden is zich op deze vergaderingen in te laten met de politieke verhoudingen en aan gelegenheden van Nederland of derde staten. Hierbij zij nog aangeteekend, dat blij kens de ontvangen rapporten de gestelde grenzen in de betrokken bijeenkomsten in het algemeen voldoende zijn in acht genomen. De redevoering van één spre ker heeft den minister echter aanleiding gegeven tot eenige nadere bemoeiing. IN DEN BLOEMEN SNIJDEN EN VERZORGEN tl/ ANNEER we van afgesneden bloe- 1/1/ men uit den tuin lang willen genie ten. moeten we ze niet alleen goed verzorgen als ze eenmaal in vazen ge schikt zijn, maar we moeten beginnen met ze op de juiste wijze te snijden. En dat doen we nooit in de volle zon of als het regent, doch bü voorkeur 's morgens vroeg wanneer de dauw nog op de planten ligt. Het snijden na zonsondergang heeft het bezwaar, dat de zonnewarmte overdag de meeste vochtdeelcn aan de planten ont trokken heeft, zoodat ze veel minder frisch zijn dan in den vroegen ochtend. Bloemen, die spoedig uitvallen, als ro zen. papavers en slaapmutsjes worden in knop gesneden, op het moment dat zij even open springen. Bloemen, die spoedig slap hangen, zooals dahlia's, margrieten en asters worden eerst als zü volkomen rüp zün gesneden, hetgeen ook geldt voor de later verschonende chrysanthen. Bloe men, die in trossen bloeien, als delphi niums. gladiolen montbretla's enz. worden bü voorkeur gesneden als zü halverwege den tros in bloei zün gekomen, de rest van de bloemen zal zich dan verder op water ontwikkelen. Lupinen vormen hierop wel een uitzondering; wanneer hier het boven ste deel nog in knop is. laat de tros op water dadelük de knopjes vallen, zoodat we hierbij moeten wachten tot de bloem geheel rüp is Bü het snijden van rozen moeten we er aan denken dat we nooit de heele takken wegnemen, waardoor we de planten zou den uitputten. Minstens één voltallig vijf talligblad moeten we aan den steel laten zitten om te bevorderen dat er zich in de oksel weer een nieuwe tak zal kunnen ont wikkelen. Om desondanks toch langge- steelde rozen tc kunnen snüden zullen we de struiken sterk moeten mesten. Alle bloemen met houtige stengels als rozen, chrysanthen en heestertakken snüden we met een schuine snede en we kunnen ten overvloede den stengel nog splijten om zooveel mogelijk den watertoevoer te bevorderen. Men verwondert zich er wel eens over dat bloemen die zoo versch uit den tuin gesneden zün zoo spoedig verwelken, dik wijls nog eerder dan de bloemen van den bloemist, die toch onmogelük even versch kunnen zün. Volgens de vaklieden moeten bloemen nooit meteen in vazen gezet wor den. doch eerst ..optrekken"d.w.z. eenige uren of gedurende een nacht tot den hals in het water staan op een koele plaats. Daarna worden de stelen even bügesneden en dan eerst in de vazen geschikt, zooda nig dat zü niet te nauw opeen gepakt staan, en dat de stelen ongeveer half in het water staan met uitzondering van lathyrus, die slechts heel weinig water be hoeft. In de kamer zün warmte, zon. droogte, rook en tocht wel de grootste vüanden van de bloemen, waaraan dikwijls weinig te doen is. we kunnen dan nog veel red den door ze 's nachts weer op een koele plaats te laten optrekken. Wegens ziekte verhinderd AMSTERDAM, 18 Juli. Giste: avond is, naar „Het Volk" meldt, Federatie-vergadering der S.D.A.P. in Amsterdam bijeengekomen ter behan deling van enkele urgente zaken, die verband houden met de z.g. „erfpachts kwestie." De Federatie-vergadering werd be zocht door de besturen der partij-af- deelingen, sociaal-democratische raads fractie en een vertegenwoordiging van het Partijbestuur. Namens de sociaal-democratische raadsfractie gaf mr. J. J. van der Vel de een uitvoerige uiteenzetting van de gedragslijn, die men bij het verdere verloop denkt te volgen. De vergade ring nam kennis van de mededeeling aat J. W. Matthijsen aan 'het Centraal Eureau Verkiezingen reeds had be richt voorshands geen benoeming voor den nieuwen raad te aanvaarden. Verder was van weth. De Miran da een brief binnengekomen, waar in deze mededeelde, dat zijn artsen het in verband met zijn gezond heid niet mogelijk achten, dat hij thans zitting neemt in den raad. De vergadering besloot hem schrif telijk de beste wenschen voor een spoedig en volledig herstel te doen toekomen. De vergadering nam kennis van het feit, dat het tweede stuk van het per soonlijk deel van het rapport der com missie van onderzoek nog niet versche nen is. De vergadering besloot de be sprekingen in een volgende bijeen komst voort te zetten. NEDERLANDSCHE PADVINDSTERS- GILDE AMSTERDAM, 19 Juli Maandag 24 Juli a.s. vertrekt een contingent Neder landsche padvindsters naar de meisjes- jamboree (Pax Ting) in Hongarije. Het bestaat uit ruim 100 deelneemsters en staat onder leiding van de hoofdcom- missaresse, mevrouw E. de Koning— Uden Marsman. BURGERLIJKE STAND Geboren: Petronella Johanna, d. v. W. F. Horst en G. H. Wolters. Nico Ge- rardus z. v. C. E. van Ee en G. Haver kamp. Gehuwd: J. Brouwer en A. Olden- hof. J. Bonsel en Chr. Versteeg. J. Roodbergcn en C. Kuipers, S. van Amerongen en M. J. Kraaij, B. F. Hel- mich en T. M. D. Bakkes. Overleden: Maria Oberwaldner 39 j. geh. m. J. Hartman. Jaantje Johanna Cornelia Carelse, 64 j. geh. m. G. J. van Ole Jensen 81 j. wed. v. Roekei E. A. Andersen. Barbara Wilhelmina van ..Veen 78 j. wed. v. G. M. Maten.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 5