AMERIKA stadsnieuws] BEBOUWING AAN DEN RANDENBROEKERWEG in de branding COUPONS r 4620 Veiligheid voor alles Adres aan de Raadsleden Bevordering aan de Chr. Nat. U.L.O. Vierdaagsche! VAN DE POLITIE ONS TELEFOONNUMMER IS THANS AMERSF. DAGBLAD Industrie- en Huishoudschool V Üqsmda Fortmann Hehenkamp LAATSTE WEEK 2c BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD MAANDAG 24 JULI 1939 DOOR den heer J. F. Langen- horst, architect Niva, is inder tijd aan het gemeentebestuur ver zocht om het uitbreidingsplan te willen wijzigen voor de terreinen, gelegen achter de bestaande bebou wing aan de Westzijde van den Randenbroekenvcg. In de raadsver gadering van 31 Januari j.l. werd dit verzoek afgewezen. Adressant heeft daarop aan B. en W. een gewijzigd ontwerp van be bouwing ingediend, met verzoek dit te willen goedkeuren. B. en W. hebben nu" voor de gemeen teraadsvergadering van morgenavond geadviseerd, om deze wijziging ook thans niet te bevorderen. Aan de leden van den Raad is nu door den heer Langenhorst het vol gende schrijven gericht: In de vergadering /an c'en Raad Uwer Gemeente d.d. 31 Januari j.l. werd een verzoek van ondergeteekende, n.l. wijziging van hef uitbreidingsplan voor de terreinen, gelegen achter de be staande bebouwing aan de westzijde van den Randenbroekerweg, afgewezen doch in verband met de gehouden be sprekingen in bovengenoemde Raads vergadering werd besloten, adressant de gelegenheid open te stellen tot het indienen van een gewijzigd ontwerp van bebouwing. Dit gewijzigd ontwerp werd reeds op 16 Februari d.a.v. door hem ingediend. Herhaaldelijk heeft ondergeteekende aangedrongen, dienaangaande een be slissing te bespoedigen, waarvoor hij verwijst naar zijn schrijven d.d. 15 Juni j.l. en waarvan U bijgaand een afschrift aantreft. Zooals U uit de agenda van de Dins dag 25 Juli a.s. te- houden Raadsver gadering zult hebben gezien, zal be handeling eerst op dien dag plaats vinden. Kennis genomen hebbende van het advies van Burgemeester en Wethou ders daarover aan den Raad, neemt adressant de vrijheid daartoe het na volgende aan te voeren. Volgens den inhoud van het advies blijft de mogelijkheid zeker open, deze terreinen een andere bestemming te geven, dan ze te reserveeren voor tui- niersgronden. Aan dit laatste zou ook zeker niet kunnen worden vastgehou den, daar de practijk maar al te zeer heeft, uitgewezen, dat in dit deel der stad geen behoefte bestaat aan tuiniers- gronden. Evenwel zoo vervolgt het advies van Burgemeester en Wethou ders voldoet het thans ingediende plan niet aan redelijke eischen. welke aan de bebouwing op deze terreinen dienen te worden gesteld, al valt, in vergelijking met het eerste ingediende plan. eenige verbetering te bespeuren. Adressant is evenwel overtuigd, dat ten aanzien daarvan geheel wordt vol daan, mede gezien de bestaande be bouwing aan den Randenbroekerweg. B. W. wijzen op eenige perceeltjes aan de zijde van den Hoogeweg, welke een diepte hebben van ca. 20 M. Ditzelfde is echter toch even goed het geval met een naastgelegen perceel aan den Hoogeweg, n.l. bij een blok van drie woningen, waarvoor toch wel bouwvergunning werd verleend. Bo vendien zijn de perceelen geprojecteerd met een tusschenruimte van tenminste 11 h 12 M., hetgeen het geheel toch zeer ten goede komt. Wat betreft de straatbreedte wijs ik er op, dat bedoelde weg toch als se cundair moet worden beschouwd. Adressant is dan ook van meening, dat thans geen enkele reden meer aanwezig kan zijn, om zijn verzoek af te wijzen. Hij is overtuigd, dat in dit deel der stad een groote behoefte bestaat aan woningen, zooals deze daar tot stand zullen komen. Bovendien acht hij het van het groot ste belang, dat dergelijke werkobjecten kans van slagen verkrijgen. Daarmede is tevens het algemeen belang ten zeer ste gebaat. Gaarne is hij genegen om zoo moge lijk nog mede te werken aan kleine, eventueel noodig te achten wijzigingen, waarbij hij evenwel vooraf dient op te merken, dat z.i. door welke wijziging EXAMENS Voor het Mulo-diploma B slaagden onze stadgenooten E. Govaert en W. Vonk, leerlingen van de Chr. Nat. U.L. O., Leusderweg. Te Leiden slaagde voor het examen medisch analyste onze stadgenoote mej. G. J. Stam. R.K. OUDERSVEREENIGING De R.K. Oudersvereeniging, afd. Amersfoort, van den Ned. R. K. Bond voor Groote Gezinnen, requesteerde aan den Raad onzer Gemeente met het verzoek tot het opnemen van eenige verbodsbepalingen in de algemeene po litieverordening, betreffende den ver koop en de verspreiding van Neo-Mc- thusiaanschc middelen. MUZIKALE SUCCESSEN VOOR LISIDUNA De Harmonie Lisiduna te Leusden be haalde Zaterdag jl. op het nationaal muziekconcours te Hoenderloo, onder leiding van den heer P. J. F. Pala, in de eerste afdeeling den eersten prijs. De jury sprak in baar beoordccling van den eerewedstrijd hooge waardeering uit voor den dirigent.. Lisiduna komt nu uit in de afdeeling uitmuntendheid. dan ook, de opzet van bedoeld plan niet zal worden gebaat. Hij verzoekt u dan ook met klem te willen medewerken, dat op bedoeld ver zoek tot wijziging van het uitbreidings plan, gunstig zal worden beschikt. Aan de Chr. Nat. U.L.O. school, Leus derweg, werden bevorderd: Naar de 2e klasse: A. de Besten, K. Beukers, B. Bloemendal, W. Boeyenga, M. Bijenhof, J. Donath, J. van Dijk, H. Foppen. E. Fijnvandraat, M. v. d. Ge<*st, A. de Jong, W. Koelcwijn, J. Koelewijn, B. Koning, J. Koning, D. Middeldorp, A. Muys, G. van Ooyen, L. Ravesloot, T. Rijper, R. Sterenberg. J. van der Veen, G. van Voorst. H. Vredeling, G. van der Woude. B. Krol, H. Arbon, L Brink. P. Eigenraam, J. Fijnvandraat. G. I-Iogenbijl, D. Iedema, M. Koelewijn, M. Kouwenhoven, D. Kouwenhoven, A. Lammers, A. Maaskant, W. Noordeman A. Nijhof, J. Opstelten, R. Plantenga. J. van Plateringen, J. Poller, .T. Renes, L. van Rouwendal, J. Schep, J. Simonse, E. van Swieten, G. Velthuyzen, W. Ver kerk, C. de Vries, A. de Vries, H. van der Werff, G. van Zegveld. G. ten Zijt- hoff, G. van der Vlies, F. Freeman. J. van Wateren. Naar de 3e klasse: H. Besselink, W. Blokhuis, S. van Driel, J. Gelderman, M. de Groot, J. Jekel, Joh.a Jekel, H. Kollen, J. Koning, H. Link, A. van der Meulen, H. van Nus, M. van Raay, H. Stappershoef, A. Veldmeyer, G. van de Wetering, F. Bakker, A. van Beek, J. Boom, A. van de Brink, D. van Essen, A. Everaars, M. Feersma—Hoekstra, P. Hev„ J. Jekel, G. Klomp, G. van Lam- baïgen, J. Middendorp, N. Obbes, G. Olofsen. M. van de Rotte, J. Salomons, G. Schuurman, J. Slotema, C. Groenen- berg, F. Steenbeek. W. Teunis, J. Waan- ders, A. Zuidema, A. van der Wal. Naar de 4e klasse: G. van Barneveld, J. Berendse, O. Dekkers, H. Ellerman, J. Engel, K. Hammink, H. Harmsen, N. Hendriks, J. van der Herberg, B. Blok, P. Korenhof, H. Kramer, Y. Krol, J. van 't Land, W. Ravesloot, M. Runia, J- Ruys, P. Verhagen, J. Vervooren, H. Vredeling, R. v. d. Wetering, J. Wel bergen. J. ten Zijthoff, P. van der Vlies, A. Berendse, A. Bos, J. Donker, P. van Drie, J. van den Ham, A. van Dijk, C. Hoonhoud, G. Huizinga, H. Jimmink, R. Kamerbeek, D. Koerselman, M. Lam mers, H. Lammers, G. van Leeuwen," W. Nijhof, J. Pansier, W. van Putten, G. van Rouwendal, D. de Vaal, G. Vree man, N. Wisgerhof, J. van de Zande, N. Kleemans. TEMPERATUUR IN PESIE'S BAD De temperatuur van het water in Pesie's bad was hedenmorgen 70 gr. F., of 21 gr. C. Het diploma werd uitgereikt aan A. van Eijk en Joh. F. van Nieuwenhui- zen. UP EN prikkel in beenen, In body en bloed: In Nijniegen leeft weer Het motto: Te Voet! Met leutige liedjes Den Achterhoek door, Eén tippel-familie, Eén einddoel, één spoor! Geen zorg voor de dingen Van iedoren dag. Een stel kameraden Met vroolijken lach. Langs heuvels en dalen Een duizenden-stoet, De zon en... de finish Sportief tegemoet! Voor Jongen en grijzen Een tippel-festijn. Voor botten en beenen Een pracht-medicijn! En 't móóiste van alles Bij 't wandelaars!eest: Géén. die die 4 dagen Vanspanningen" leest! Het loope zoo 't loope, Dóórloopende schaar" Wii wenschen doorlóópend: Geen kramp en geen blaar! PHILIA (Nadruk verboden) Eenige jongens, die zich tegoed de den aan fruit uit een andermans tuin, werden door de politie betra.pt en flink onderhouden. Bovendien zijn de ouders van de jongens van het gebeurde op de hoogte gesteld. Een wielrijder, die onder invloed van sterken drank op straat fietste, werd ter ontnuchtering eenige tijd op gesloten. Twee minderjarige jongens, die uit Amsterdam met een auto meegereden waren, zijn door de politie naar de ouderlijke woning teruggebracht. Tegen een winkelier werd proces-ver baal opgemaakt wegens overtreding van de winkelsluitingswet; een ander winkelier deelde hetzelfde lot en kreeg bovendien een proces-verbaal wegens het in voorrraad hebben van zwakke alcoholische dranken, waarop het per centage niet vermeld stond. BURGERLIJKE STAND 24 Juli 1939 Geboren. Wilhelmina Hendrika, d. v. W. H. Knoop en H. Rijkeboer. Maria Hermina d. v. P. M. Snel en M. Dekker. Overleden Petrus Jacobus Hubertus Leger, 81 j. ongehuwd. Aan de Industrie- en Huishoudschool alhier werden bevorderd. Van de eerste naar de tweede klasse van de opleiding tot Huishoudkundige: J. A. Barlagcn, A. J. ter Beeke, D. A. van den Bent, A. Bronk, C. Brouwer, A. M. Dammers, A. L. Feiken, W. E. Kap- eyn, A, W. Koole, C. van Laar, J. La- tour, G. M. Nagelhput, H. H. v. Schaick, D. N. Schouten, E. Smits, K. Stap, C. J. Struif Bontkes, S. Valkhoff, M. Visser, W. Zijlstra, L. Aartz, R. Batenburg, C H. Cortus, M. E. Dijkstra, H. van Drooge, W. A. de Gans, J. Gerlings, P. J. de Jong, T. T. Kalma, N. Koning, K. Koo- revaar, L. M. Ouwehand, L. Plaizier, M. H. van Rooyen, J. J. Schaefer, F. Stem. Van de eerste naar de tweede klasse van de opleiding Hulp in de Huishou ding: F. C. C. Boissevain, M. Klok, J. Koudijs. Niet bevorderd 2 leeidingen. Van de eerste naar de twee voorbe reidende klasse: M. B. Boerboom, T. W. Boomstra, G. Fijnvandraat, J. van Gin- kel, M. Gouw, A. A. M. de Groot, C. Hart suiker, J. H. Hogenhout, B. A. van Houdt," J. A. G. Houtzeel, G. Jansen, E. L. Lagerwaard, W. J. Middelaer, A. Pot hoven, J. Pothoven, W. van Schaik, J. E. H. van Veen, A. Vermeulen, W. van den Assem, J, B. M. Boshuizen, G. M. Buys, A. E. van Dijk, R. van Dijkhuizen, G. Drost, B. Folkerts, E. Fontein, H. van Heun. G. Hocpner, G. D. Kamerbeek, A. van de Klashorst, A. S. Koops, S, R. La- brêe, E. Lam. G. Lammers, H. W. JP. La- seur, J. van Mastricht, T. Mazenier, J. P. Muis. C. Posthumus. N. Simonse, W. K. Spierings, A. Waker. Voorwaardelijk: A. de Kort. Niet bevorderd 5 leerlingen. Van de eerste naar de tweede klasse van de opleiding voor naaister: A. Aart- setuin, G. van Barneveld, W. van de Berg, M. Boeijenga, II. II. Buys, C. H. Droogers, A. Kleefstra, A. Kolenbrander, A. Kuiper. H. van Maanen, F. Methorst, F. W.C. Rohn, N. Schriek, G. Sietsma, W. van dp Vijzel, M. L. G. van der Wei de. W. M. van Zeumeren, W. J. van Zoest. Van de eerste naar He tweede klasse van de opleiding Hulp in het Gezin: Z. C. Buddingh, A. M. van der Doe, M. van Doorn, M. Esveldt, A. Gerth, J. van Heerd, G. van Houten, C. IJzermao, M. Jekel, E. Koelewijn. E. Koeleweijn, C. H. Kuipers, H. A. C. Kuyvenhoven, S. P. C. Langenberg, H. J. Maas, A. Pegman, G. van Veluw, J. Bouman, G. M. Boshui zen, M. Doornekamp, G. E. Duits, N. Hogendijk, H. Jansen, J. Koele, G. W. L. Kollen, II. van Manen, H. Priem, M. Slijper, G. C. van Veenschoten, D. H. Windhomver, W. de Wit. Voorwaardelijk: K. van Leeuwen, A. de Meyer, C. Ommering, E. Velthuyzen. Niet bevorderd 12 leerlingen. Het getuigschrift van Huishoudkun dige werd uitgereikt aan: L. P. Ie Cosquino de Bussy, J. E. van Engelen burg, J. W. Eijsink, M. T. F. van Gent, A. H. Gerritsen, W. Hezemans, G. C. Hoefhamer, G. van Hoogevest, L. Z. Hor- ring, B. van Hulst, H. A. Kummel, M. Kuyper, E. Kylstra, R. G. Reuvckamp, T. A. Schuiringa, A. E. Sluyter, J. van Sockum, J. W. van Tol, H. C. Veenhuis, M. de Vrie6, E. Wesenhagen, C. A. H. Boeschoten, T. C. J. Groeneveld, J. C. van Haeften, H. C. B. Hey, M. E. C. Hengeveld, M. Heuveling, G. E. Klomp, J. Kuilman, J. P. van der Linde, C. Noordijk, W. A. O. Opstelten, N. J. Schimmel. A. C. Seijmonsbergen, A. A. Slok—Soede, W. M. Tusveld. A. C. M. Vredeling, J. M. T. Vroegop. Aan 1 leerling kon het getuigschrift niet worden uitgereikt. Het getuigschrift van Hulp in de Huishouding werd uitgereikt aan: A. R. Bakhuis. Het getuigschrift van de voorberei dende klasse werd uitgereikt aan: F. Alkema, J.' M. van den Berg, B. P. Blaauboer, A. C Bregman, I.. H. Burger, C. J. Cornclissen, D. van Eist, A. Ger ritsen, A. Jerphanion, D. Kladder, L. J. Knoppers, G. Koning, A. Rijn, E. S. Ver steeg, W. G. Wilkes, H. N. van Zanteil, J. J. de Besten, W. Bredenoord, L. A, de Bruyn, A. van Drie, W. Folkerts, A. R. G. Grotors, T. de Jong, W. S. M. Nij- vclt, W. Overduyn, H. M. Wesselo, F. v. Wijngaarden. Aan 4 leerlingen kon het getuigschrift niet worden uitgereikt. Het getuigschrift van naaister werd uitgereikt aan: J. Camijn, A. van Heil, A. Heuveling, C. II. van Ingen, M. Koo reman, I. Meester, M. van Nijkcrk, W. .1. G. van de Pijpekamp, G. du Pree, II. W. Ribbers, D. E. van Silfhout, II. van Spra- kelaar, W. S. Stap, A. Valkenburg. Het getuigschrift van Hulp in het Ge zin werd uitgereikt aan: A. J. C. Bal- foort. E. W. Berghorst, E. Bouman. G. Broekbuizen. E. van Brummelen, M. E. van Ginkel, W. H. de Goede. T. A. van de Klaehon>t, N. Kool. C. F- Kropff. K. Kropff, II. de Lang, C. Meijer, A. van Pluuren, E. van Ramselaar, H. M. Rui ter, W. .T. Schuin, G. Staats, A. Q. J. Vce- nendaal, A. Eisinga, II. Geijtenbeek, C. W. Govaert, N. Hey, H. van 't Hoender- daal, J. Jacobs, A. A. M. Schreuder, II. Snijder, D. Steffers, W. van Tellingen. Aan twee leerlingen kon het getuig schrift niet worden uitgereikt. De spugende H oofdverkooper DAT Madame Fortuna mij had aangeraakt, zei ik u reeds en van wat zij met mij deed mag ik u slechts dat van mijn persoonlijke be levenissen vertellen als noodig is om een juister beeld van dit groote ko kende, borrelende land te geven, dan statistieken dit kunnen doen. Cijfers vertellen velen zoo weinig, doch cijfers gekoppeld aan persoonlijke ervaringen kunnen een land, een volk in een scherp beschaduwd re- lief zetten. Laten we 't probeeren. Uit mijn schildering bleek reeds dat er te New York veel meer vreemde lingen werkten dan geborenen, dat de menschen boven elkaar gesta peld zitten en dat ze zelfs hulpvaar dig zijn en vriendelijk in tijden van nood. Het oorspronkelijk taalver schil bindt meer dan het splijt. Zoo u een opmerkzaam denker zijt, ziet u hier 't cardinale verschil met Europa. Hier vecht en bijt men, hier heerscht de cultuur van Blut und Boden, bloed en bodem, hier klaagt men over overbevolking, hier zegt men dat een Vereenigd Europa niet mogelijk is door taalsverschil, hier mist men zijn plaats in de zon, hier zijn alle menschen slecht die een andere taal spreken. Met „hier" be doel ik ieder land in Europa, ieder land dan dat meespeelt in dit hel- sche concert van gekken, waarin de kleintjes niet mogen meedoen, met dit „hier" bedoel ik waar baanbe- luste politiekers de pan-Europa idee als onuitvoerbaar proclameeren. Met dat hier bedoel ik vooral West- Europa waar streken zijn met opeen gestapelde hongerende menschen-mas- sas en waarin ontvolkte vruchtbare streken liggen, onbebouwd. Bekijkt cri- tisoh de kaarten van West-Europa, de kaarten van bevolkingsdichtheid en bodemgesteldheid en dan ziet u dat H hier steeds broeit en zal blijven broeien, dat de kunstmatig opgeworpen dam men spanningen le voorschijn roepen die tot oorlog voeren. Hoe anders is dat in Amerika. Ook daar kent men zijn slechte tijden, ook daar kent men groote misstanden, doch daar is bij ver andering van getij verschuiving moge lijk. En die verschuivingsmogelijkheid komt niet, omdat Oost-Amerika minder dicht bevolkt is dan West-Europa, noch omdat Oost-Amerika (en dat is Ameri ka als West-Europa, Europa is) van nature rijker is dan West-Europa. Heeft Frankrijk niet zijn onafzienbare vrucht bare velden, Roemenië niet zijn olie velden. Denk eens aan Hongarije, de Oekraine, de Zweedsche bosschen, de Noorsche visscherij, de Nederlandsche veestapel. West-Europa is een gezegend deel der aarde, maar een groot deel der pi'oductieve krachten gaan te loor, liggen braak of worden verkeerd ge bruikt onder leiding van een klein aantal menschen, die daardoor groote kikkers zijn in hun eigen kleine stag- neerende poel. In hun engheid doen ze hun best, ze beschermen de taalgebieden, ze be schermen de grenzen en ze doen alles wat de doorsnee Amerikaan belachelijk vindt, omdat het de bevolking arm houdt, omdat 't levensgeluk doodt, om dat men noodeloos een groot deel der energie van West-Europa, van heel Europa verbruikt voor oorlogsdoelein den. Ter dekking van dit bekrompen doen, uit onbewustheid ten opzichte van eigen engheid, verklaart men dit o. m. het normale gevolg van taalverschillen en grenzen, van te dichte bevolking, van de armoede van groote Europeesche ge bieden. Wilt U hierover meer weten, leest u dan de Pan Europa-beweging eens na, maar helpen zal 't niet, want het zijn reeds oude denkbeelden van een koning van Rohemen, George van Podie- brad en den abt van Saint Pierre, Graaf Coudcnhove-Kalergie, Oostenrijker, nu zeker in verbanning, probeerde het en Briand lei 't zaakje tien jaar geleden voor aan den Volkenbond, 't Afweerge schut in 1939 op de Amersfoortsche Berg is de spiegel van het resultaat. We had den het evenwel over Amerika en dat toont ons hoe vreedzaam menschen met verschillende moedertalen naast elkaar kunnen leven, hoe vriendschappelijk ,.ze" zijn. Logan's Iersche dorpsschooltje, de Petersburgsche Universiteit, de han delsschool in Zürich lagen mij even na als dc openluchtschool in Amster dam. Carl's grootvader, Zwitsersche aannemer, had daar spoorwegviaducten gebouwd en ze werden voor mij even be langwekkend als de Zuiderzeewerken. Dit samengaan in Amerika vervaagde de grenzen, overbrugde de afstanden en hierin ligt een der gronden, waarom de doorsnee Amerikaan het Europeesche gedoe armzalig vindt. Vooral in New- York, dc mond en de kieuwen van Ame rika, kon dit niet, anders. Van de 7 millioen inwoners is een kwart millioen neger; 't aantal joden is er grooter dan ergens ter wereld, 1.700.000, er zijn geheele Cbinee6dhe, Italiaansche, Duitsche wijken, ongerept nog van Grieksche. Noorsche, Zweed sche, Deenschc, Hollandsche nederzet tingen (Paterson). Die menschen willen elkaar niet te lijf en als er agitatie is dan is 't altijd verwekt van buitenaf, doch het is nooit blijvend. Daar vergist de Europeaan zich. omdat de Ameri- kaansohe neutraliteit anders is, anders omdat hij de Europeesche waandenk beelden leert doorzien door den dagelijk- schen practijk en omgang. Uit mijn ver dere ervaringen zal dit blijken. Voor ik hiermede begin, nog eenige cijfers om te doen zien hoe sterk New York be wijst dat alle Europeesche argumenten tegen een niet vreedzaam samengaan der volkeren allen grond missen. Een daarvan is de te dichte bevolking. Nu, die kan er in New York ook mee door. De New Yorksche Metropolis heeft 10 millioen inwoners (dat is niet de staat New York, naar de stad met omgeving, dus zooiets als Grooter-Amsterdam) Vele centra tellen over 400 personen per „acre", d.i. plm. 4000 M2 en er zijn zelfs districten waar dit stijgt tot 650 per „acre", terwijl Nederland gemiddeld maar 1 inwoner per „acre" heeft, dus 1 per 4000 M2 heeft en Nederland is een der dichtstbevolkte streken van Europa. Dit is natuurlijk geen zuivere vergelij king, evenmin als mijn schrijven over de pan-Europa beweging meer is dan een even aanstippen van een grootsch idee. waarop de practische Amerikaan een geheel andere kijk kan hebben dan de door traditie gebonden Europeer. Toch geven deze cijfers en de samen stelling der bevolking in Amerika voor een denker 't door mij bedoelde scherp beschaduwde relief m.a.w. 't rustig samenwerken van zelfs een opeen ge perst volk sprekende met alle tongen van Babylon, gedragen en' gebaard in alle hoeken der wereld is mogelijk en werkelijkheid. Madame Fortuna gooide- mij in dien maalstroom. Eenige dagen na 't verzenden van mijn artikeltje over de quadratuur van den cirkel kwam er een keurige brief van de Hill Publishing Company uit Phi ladelphia. De redacteur zond mij een goudgele cheque, waar ik di rect een paar hoognoodige schoenen voor kocht), vroeg mij meer te schrijven, doch minder fel en de brief bevatte verder een lijst der bladen die „Hill" uitgaf en een lijst van onderwerpen waarin de lezers belang ste'llen. Die nieuwe schoenen gaven mij een groote vreugde. Kent U, lezer, die vreugde niet, gaat dan eens naar 't huishouden van een werkelooze en geeft alle kinderen een paar nieuwe schoenen. U doet dat tegenwoordig met minder dan een tientje, als er niet al te veel kindertjes zijn. Minstens een half dozijn stralende verheerlijkte oogjes gaan dan naar de schoenpunten en dan weer de lucht in. Heerlijk zoo' paar nieuwe schoenen. Je stormt er op vooruit. In no time ra telde ik in de hoogbaan New York- waartsch en daar dook ik in de onder- grondsche naar de grootste Vrije biblio theek ter wereld, een grootsch gebouw met oneindige kelders met alle tijd schriften van heel de globe. Daar werkte ik en verzamelde stof voor nieuwe artikelen. Ik wierp, mij op de „Safety-first" beweging, de „Veiligheid voor Alles"-idee. 't Bracht goudgele chèques en tevens een brief van een fabrikant die ik Ling zal noemen mei het verzoek hem in het New Yorksche Ingenieursclubgebouw te willen ont moeten. Deze lieer, een man uit Aken, was verbaasd dat ik niet in Philadel phia woonde hij dacht mij een em ployé der. Hill Publishing Co. en nog verbaasder, dat ik geen werkelijke er varing- had in de door .mij ontworpen veiligheidsapparaten. Hij had mij na melijk willen verbinden aan zijn fabriek. Herr Linz, zwaar gebouwde man. met hooge teekenaarsrug, prachtige grijze oogen boven een grijzenden punt baard, besprak met mij de mogelijk heid in zijn fabriek veiligheidsappara ten te gaan bouwen. Zijn fabriek stond even over een kwartier loopens van mijn flat. 't. Resultaat dier bespreking leek mij niets, doch twee weken later kreeg ik 't verzoek bij mijn „lands man" Linz te komen werken, want hij noemde mij na dien altijd „landsman", als we alleen waren. En met dien brief carioolde ik als voortgestuwd door een stormwind in de Amerikaansche branding van 19111918. Linz zat vol ideeën Linz was de storm zelve. De eerste dagen zat ik er ach ter een teekenbord in een zaal vol menschen, een ingenieur, een chef tee kenaar met wat tcckenaars, een blauw- drukjongen. tijdsch rij vers, kosiaccoun- tante, salesmen (verkoopers) en over-de- telefoonverkoopers, de boekhouding, een paar stenographen, een zwager van Linz, Lokkee, een man met onbestemde bezigheden, een papieren-ophergmeisje en de hemel weet wat meer. Daarachter bromde een fabriek met Duitschers, Zweden en Italianen, vooral Italianen. Als Linz thuis was zat hij ijverig tus- schcn ons in en bombardeerde zijn brie ven naar de stenographen, die ze nader hand kuischten en dat was noodig. In zulke uren van spanning ging de chief salesman, de hoofdverkoo- per, hij ons zitten. Zoon persoon is brutaal als de beul en de onze was een beste. Een groote roodharige kerel met guitige oogen. Hij kauwde tabak en spoog. Als Linz dicteerde zat hij er bij als een vurige valk. Meestal lei hij zijn voeten dan op de werktafel van Linz en fel klonk dan van tijd tot tijd zijn „wrong" (ver keerd) of „right" (goed). Als Herr Linz klaar was had dit gehaaide Twee dagen naar LUIK naar de Wa. terten toonstelling met prachtige avond verlichting f 5 00 per persoon, geen passen noodig. Vertrek Zaterdagmid dag 29 Juli om 2 uur Opgave t in Vrij dagavond. Inlichtingen en opgave G. LENSINK. Hoogeweg 49 Telefoon 5582. GRANd THéaTRE. (Tel. 4632). Vertoon:r- van de film „De bruidegom in angs'.' lederen dag (behalve 's Zondags) 2.&0 uur en 8.15 uur Zondags doorloopend 1.45, 4, 6.15 en 8.30 uur. Maandag, Dinsdag en Donderdag 2.30 u. Familie M"tinée's met de film IJscotoe- risten. CITY THEATER (Tel. 6572). Vertooning van de films „De vierde komt niet" en „Hei congres amuseert zich". Vrijdag 2.30 en 8.10 uur. Zaterdag 2.3U, 6 en 8.30 uur. Zondag doorloopend 1.4o tot 8.30 uur. Woensdagmiddag halfdrte en verder alle avonden 8.10 uur. Maandag-, Dinsdag- en Donderdagmiddag 2.30 familiematinée's. Vertooning van de film Brodway Melody 1938. Voorstellingen: Zondag doorloopend van af 1.45, 4, 6.15 en 8-30 uur. lederen mid dag matinee om 2.30 uur. Des avonds 8.10 uur n.m. REMBRAND! THEATER. - Vertooning va; „Vlammende prairieoogen" en „De gou den kooi". STERHUIS. Beekenst.laan 6. Voor alle meisjes iederen avond geopend des Zon dags van 2 uur. GILDEHUIS Expositie kunstnijverheid. OPENBARE LEESZAAL MET JEUGDLEES ZAAL. Muurhuizen 9. R.K LEESZAAL. - Wijerstraat 2. Filiaal Uitleenbibliotheek Edisonstraat 35. MUSEUM FLéHITE, Westsingel. - Geopend dagelijks van 10—12 en 14 uur, uitge zonderd Zordag:. *s Zaterdags 10—12 en 1.303 uur. (Stadgenooten hebben 's Za terdags vrijen toezang) CLUBLOKAAL SPEELTUINVER. SOESTER KWARTIER. Iederen Dinsdagavond oefeningen van den Luchtbesöhermings dienst, afd. Soesterkwartiar. KUNSTHANDEL VEENENDAAL, Langestr. 33. 22 Juli8 Aug. Tentoonstelling van houtsneden enz. van Jan Schonk. BOSCHTHEATER. Birkhoven. 29 en 30 Juli. Opvoering van „Een romantische liefde". 8.15 uur nam. KLEINE KOPPEL. 30 Juli. „Brulboei"-boot- tocht naar Amsterdam v.v. Woninginrichters sedert 1 LANGESTRAAT 63 TELEF. 3324 heer alles in zijn hoofd en dan ging hij er vandoor om in harmonie met 't kantoor de klanten te bewerken. Na kantoortijd, als de bende weg was ging ik nog eens ernstig aan het werk. Als Herr Linz thuis was bespraken we van alles en dan voegde zich hij ons een Sachsisch werkman, Grünback. een mechanikcr zonder weerga. Dan werden de Linz-patenten uitgebroed en daar legden we beslag op de Safety first gou den medaille, een driekwart jaar later reeds. Oude Grünback vermeende op een avond dat ik rondloopende in de fabriek ook wel kon denkon, dan kon ik meteen toezicht houden. Dat .geschiedde en er geschiedde meer. In een van die heerlij ke uren met zijn drieën werden we ge stoord door die brutale rooie en harte lijke chcf-salesman. Op de meest onbe scheiden wijze smeerde hij zijn dikke duim over mijn ontwerpen en hij stond er op, dat ik bij 't naar huis gaan een glas bier met hem zou gaan drinken. Ik herinner mij nog woordelijk een zijner opmerkingen: „Some peo ple are pretty smart, but tüiey dont know how to make money out of it and you and old man Linz are a pair". (Sommige menschen zijn nog al knap, maar zij kunnen er geen geld uit maken en jij en de oude Linz bent zulk een span). Met een groot glas bier in zijn eenc hand en een dikke snede ham, van de vrije lunch toonbank, in de andere, gaf hij mij les in de economie. Wij, Linz, Grünback en ïk maakten maar hoopen geld op en hij zou nu van daag of morgen eens een hoofdingenieur van de New York Central Spoorweg maatschappij meesleepen. Ik had maar te zorgen dat mijn hoek vol teekenwerk lag en dat er overal in mijn buurt modellen van nieuwe appa raten voor 't grijpen lagen en morgen ochtend moest dat klaar liggen, want hij, „Charly", had behoefte aan een „neuw line" (nieuwe lijn nieuwe ar tikelen). Bij 't weggaan zei rooie. Charly nog: „By the way" (nog eventjes), wat zijn 't ook weer voor dingen die jullie denkt in mekaar tc prutsen?" Een beetje boozig en verdrietig liep ik naar huis. Ik begreep toon 't diepere van 't Amerikaansche nog niet, ik had nog geen zin voor Amerikaanschen hu mor. Charley had gelijk. In 't voorjaar reeds verdiende ik genoeg om een huis houden te kunnen stichten en kwam ik door een veranderden levenskijk in contact met allerlei hoogst, merkwaar dige zakenmenschen. („By the way", mag ik u nog eventjes er op attent ma ken dat zoowel de oude heer Grünback, als dc roode Charly voor 't algemeen welzijn der fabriek vochten, de een door mij meer in 't productieproces te betrek ken, de ander door uit eigen initiatief onze „neuw-line" op de markt te bren gen. Bit van zelve samenwerken is ty pisch Amerikaansch, dit gevoel dat men allen slechts goed van de fabriek kan eten als men samen de fabriek doet. slagen. Dit komt. in Nederland ook wel voor, in die zaken waar men het „overlapping" systeem heeft, en niet het „militaire".) JAN SPAANDER

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 11