AMERSFOORTfSCH DAGBLAD Britsch - Japansche overeenkomst is Zaterdag onderteekend Dronken automobilist Gen. Queipo de Llano in conflict met Franco Overeenstemming inzake „achtergrond" van Tientsin maait gezin van fietspad DE EEMLANDER Maandag 24 Juli 1939 Uitgave: VALKHOFF Co. Bureau: Arnhemschepoortwal 2a 38e Jaargang No. 23 - MAANDAGOCHTEND] BLAD MET SPORTBLAD „Ronde tafel" conferentie begint heden V rn VRACHTAUTO IN EEN SLOOT BIJ UTRECHT LONNEKER WAS NIET GENOEG Meisje gedood, moeder zwaar gewond bij ontzettend ongeluk onder Eindhoven Ik kan er niets aan doen Spaansche regeering neemt maatregelen ter voorkoming van onrust De monarchisten zijn het niet eens Teleurstelling voor Duitschland, meent Havas Groote manoeuvres van het Italiaansche Po-leger Weersgesteldheid ABONNEfcNlsPRUS oer 3 maanden voor Amersfoort 1 95; per maand 0.65; per week met gratis verzekering tegen ongelukkenl f 0.15 K nnenuna tiann oer post per 3 maanden 2.85. Afzonderliike nummers f 0.05 POSTREKENING 47910 TELEFOON INTERC. 4620 MET MAANDAGOCHTENDBLAD PRIJS DER ADVERTENTIE!) van 14 regels i 1.05 met inbegrip van een bewijsnummer, elke regel meer f 0.25. Liefdadigheids-advertentiën voor de helft van den prijs. - Kleine Advertentiën „KEITJES" bij vooruitbetaling 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent, driemaal plaatsen f 1.Bewijsnummer extra f 0.05 TOKIO, 23 Juli. (Domei). Het memorandum inzake de over eenstemming over de algemeene kwesties, welke den achtergrond vormen van de geschillen over Tientsin, is Zaterdagavond ondertee kend door minister Arita en den Britschen ambassadeur Craigie. De EngelschJapansche ronde tafel-conferentie zal Maandagochtend om negen uur worden gehouden in de ambtswoning van den Japan- schen onder-minister van buitenlandsche zaken, waar de afzonder lijke vraagstukken zullen worden besproken. ambassadeur aldaar tracht van Enge land een leening van drie millioen pona los te krijgen tot stabilisatie van de Chi- ncesche valuta. De Japansche militaire autoriteiten zijn van meening, dat in dien de Britsche regeering nieuwe cre- dietcn aan het bewind-Tsjang Kai SjeK verleent, Engeland daarmede aantoont vast te houden aan zijn pro-Tsjang en anti-Japansche politiek, en dat derhalve de huidige onderhandelingen in Tokio doelloos zouden zijn. Gelijktijdige verklaring verwacht van Londen en Tokio OORNAAMSTE onderhan delaren zullen zijn Stomatsoe Katoh, gezant met een speciale missie ten aanzien van China, Hikozo Tanaka, consul te Tien tsin als vertegenwoordiger van de Japansche autoriteiten ter plaatse en de Britsche ambassadeur Crai gie en majoor C. A. Herbert, consul van Groot-Brittannië te [Tientsin. De eerste zitting der ronde tafel conferentie zal ook worden bijge woond door generaal-majoor Akira Moeto, kolonel Saboera Kawamoera, overste Kimihide Ohta en majoor Seiichi Ohta als vertegenwoordigers der Japansche militaire autoriteiten ter plaatse en generaal-majoor F. S. G. Piggott, militair attaché bij de Britsche ambassade te Tokio. Indien noodig zal ook minister Arita deze eerste zitting der ronde tafel-conferentie bijwonen, waar Ja pan concrete eischen zal voorleggen met betrekking tot de afwikkeling van het geschil te Tientsin. Een verklaring over de overeen komst ten aanzien van de alge meene vraagstukken, welke den achtergrond vormen van het ge schil over Tientsin, zal Maandag gelijktijdig worden afgelegd te Tokio en te Londen. Het rapport van Craigie over zijn jongste onderhoud met Arita is nog niet te Londen ontvangen, doch diplomatie ke Engelsche kringen vermoeden! dat Chamberlain Maandag in staat zal zijn over de BritschJapansche onderhan del ingen een verklaring in het Lager huis af te leggen. Hierdoor treedt een zeker optimisme aan den dag en men verheelt niet, dat men goede hoop heeft binnenkort een gemeenschappelijke ver klaring gepubliceerd te zien. waarin de grondslagen voor onderhandelingen worden vastgesteld, welke het mogelijk zullen maken een aanvang te maken met. de officieele besprekingen. Volgens de Asahi Sjimboen is overeen gekomen; (1) De Britsche regeering erkent de feitelijke in China bestaande toestan den. <i'2) Groot-Brittannië erkent, dat zoo lang deze toestanden blijven bestaan, de Japansche strijdkrachten in China specifieke aanspraken hebben vóórhaar veiligheid en de handhaving van vrede en rust. (3) Groot-Brittannië erkent de nood zakelijkheid voor Japan nadeelige en voor de Chïneezen gunstige daden on- mo eel ijk te maken. (4) De Britsche regeering zal zich onthouden van alle daden en maatre gelen, welke de volbrenging van hoven- genoemde Japansche plannen zouden in den weg staan en zal duidelijk mede- decling doen van deze politiek aan de Britsche autoriteiten en onderdanen in China en er voor zorgen, dat deze insge lijks den toestand erkennen. Tnmiddel slaan de Japansche mi litaire autoriteiten te Tientsin nauwkeu rig de Britsche houding gade, wegens berichten uit Londen, dat de Chineescbe De overeenkomst, welke is tot stand gekomen tusschen Arita en Craigie over de algemeene aange legenheden, welke den achtergrond vormen van het geschil over Tient sin, zal geen wijziging brengen in de krachtige houding en de politiek van de Japansche militaire autori teiten in Noord-China, die gelooven, dat het voorbarig is de onderhavige overeenkomst te beschouwen als een volledige regeling der kwesties. Deze opvatting wordt verkondigd in een bericht uit Peiping aan de bladen. De Japansche militaire autoriteiten tei plaatse zijn de volgende opvattingen toegedaan: (1) Zij zullen kalm den voortgang af wachten der Britsch-Japansche ronae tafel-conferentie en den toestand onder oogen zien, zelfs in geval van een mis lukking der conferentie van Tokio. (2) Zij verwachten veel van de con ferentie van Tokio met betrekking toi de Britsche samenwerking met Japan ten aanzien van de vestiging vaft de „nieuwe orde" in Oost-Azië, doch toch kan niemand garandeeren, dat de con ferentie van Tokio dienaangaande nlei met een mislukking zal eindigen, gezien het. feit, dat Groot-Brittannië nog steeds geen „juist begrip" heeft van den tegen- woordigen toestand ten aanzien van do oeconomische en financicele vraagstuk ken. (3) De geschillen over Tientsin zul len niet volledig zijn geregeld aleer Groot-Brittannië de tusschen de Brit sche en Japansche autoriteiten te berei ken overeenkomst door middel van de te Tokio te houden conferentie werke lijk zal toepassen door een volledige er kenning van den tegenwoordigen toe stand ter ontwikkeling van China in verhand met de vestiging van do „nieu we orde". De Japansche eerste minister, I-Iira- noema, heeft tegenover vertegenwoordi gers van de pers verklaard: „De Eu- gelsch-Japansche'conferentie ls de cri sis doorgekomen met een regeling der algemeene kwesties, die den achtergrond vormen van den toestand in Tientsin. Het fundamenteele beginsel, dat uitge werkt is als resultaat van deze regeling, is toepasselijk op geheel China en 'niet beperkt tot Tientsin. Dit punt moet dui delijk zijn voor Engeland. De Britsche rechten en belangen zouden erkend kun nen worden, wanneer Engeland slechts de betrekkingen erkennen wil van we derzij dschen steun en onderlinge afhan- Zondagmorgen reed J. van Ende jr. afkomstig, uit Koeken gen tnet zijn meisje met een zwaar beladen vrachtwagen met melkbussen in de richting Utrecht toen plotseling waarschijnlijk tloor den zachten berm de wagen van den weg afgleed, omsloeg en in de sloot terecht kwam met het gevolg dat beide inzittenden vrii ern stig werden gewond en naar het. Ziekenhuis te Utrecht moesten worden vervoerd. Onze foto toont de zeer zware wagen in zijn benarde positie EINDHOVEN, 23 Juli. Op den Geldropschen weg onder de gemeente Eindhoven, is vanavond te circa halftien, een ontzettend verkeersongeluk gebeurd. Uit de richting Geldrop reed een personen auto, bestuurd door een marktkoopman uit Eindhoven, die het stuur blijkbaar niet meester was. Hij reed zóó hard, dat de wagen bij het kasteel De Burgh de zich daar bevindend S-bocht niet kon nemen, met het gevolg, dat de auto over het fietspad reed en daar de familie van Eijk, wonende aan den Boschdijk te Eindhoven, omver reed. De heer en mevrouw van Eijk reden per fiets. Mevrouw van Eijk had een dochtertje achter op haar rijwiel, terwijl bij den heer van Eijk, zoowel voor als achter op het rijwiel, een dochtertje gezeten was. Allen werden tegen den grond gesmakt en gedeeltelijk omver gereden. Het zesjarig dochtertje dat achter op moeders fiets zat, werd op slag gedood. Mevrouw van Eijk zelve werd zeer ernstig gewond. Ook de heer van Eijk en diens beide dochtertjes werden gewond. kelijkheid tusschen Japan, Mandsjoekwo en China". Sprekende over de anti-Britsche agitatie in Japan, zeide de Japan sche premier, dat zijn regeering voornemens is die campagne te con troleeren „welke tegen haar politiek ingaat, nu de Engelsch-Japansche conferentie dergelijke vorderingen heeft gemaakt." Iliranoema voegde hieraan toe, dat de Japansche regee ring reeds een fundamenteele poli tiek geformuleerd heeft jegens den Europeeschen toestand en die daar om zou blijven voeren, onafhanke lijk van de resultaten der onderhan delingen te Tokio. Een zeer moderne methode om materiaal fouten op te sporen wordt tegenwoordig o.m. in Duitschland toegepast. Het opsporen geschiedt n.l. met behulp van een rönt- gen-toestel en magnetisch ijzervijlsel, een methode die alle. ook onzichtbare breuken en ongelijkheden in ijzer- en staalconstructies onverbiddelijk aan het licht schijnt te brengen. Met ziet op onze foto een nieuwe brug voor een der autowegen onder behandeling 99 99 Het lijkje van het zesjarig doch tertje is naar het lijkenhuis bij het politiebureau in Eindhoven over gebracht. Onmiddellijk waren ver scheidene geneesheeren aanwezig alsook geestelijke hulp. De slacht offers zijn met twee ziekenauto's naar het St. Josephziekenhuis overgebracht. De autobestuurder verkeerde in zeer sterke mate onder den invloed van sterken drank. Eerst honderd meter na de plaats waar hij zijn laatste slachtoffer hard aangereden, kwam zijn auto tot stilstand, waar bij bleek, dat de automobilist zig zag over het fietspad en over den weg had gereden. De auto was slechts licht beschadigd. De bestuurder toonde zich vrij onverschillig en riep maar steeds: „Ik kan er niets aan doen". De politie, die onmiddellijk door de met ontzetting vervulde omstanders ge waarschuwd was, arresteerde hein en liet hem per auto naar het hoofdbureau van politic overbrengen, waar hij is opgesloten. Zijn wagen is in beslag ge nomen. Bij informatie in het. ziekenhuis naar den toestand der slachtoffers vernamen wij omstreeks middernacht, dat hij me vrouw van Eijk een schcdelbasisfrac- tuur is geconstateerd. Haar toestand is zóó ernstig, dat voor haar leven wordt gevreesd. De heer van Eijk en de twee dochtertjes, die bij hem op de fiets za ten, hébben slechts lichte verwondingen gekregen. PARIJS, 23 Juli. (Havas). Generaal Queipo de Llano heeft gistermiddag Burgos verlaten in de richting van de Fransche grens. In officieele Fransche kringen ver klaart men echter, dat hij noch te Hendaye noch te Roncevau over de grens gekomen is. Verder verneemt men, dat ge neraal Yague Donderdagavond te Madrid is gearresteerd. Talrijke officieren en onder-officieren, die reeds met verlof waren gegaan, zijn sedert eenigen tijd terugge roepen. De Spaansche regeering heeft dezen maatregel blijkbaar genomen ter voorkoming van on rust. De minister van binnenland- sche zaken, Serrano Suner, heeft een decreet geteekend, waarbij het houden van openbare hijeen- komsten zonder voorafgaande vergunning verboden wordt. T-| ET plotselinge ontslag van generaal Queipo de Llano is een duidelijke illustratie van de interne crisis, die reeds verscheidene weken broeide. Op IS Juli, den ver jaardag: van het uitbreken van den opstand, heeft de generaal een rede gehouden, die als een uiting van rebellie beschouwd werd. Volgens de A.B.C. te Sevilla zeide hij onder meer: „De militairen moeten de macht in handen hebben en de nieuwe politieke hofkliek moet van het bewind verjaagd worden. Zij, die gestreden hebben, moe ten de macht in handen hebben, en niet zij, die anderen hebben zien strijden". Verder had de generaal gezegd, dat hij het kruis van San Fernando, dat hij niet gekregen heeft, wel verdiend had. Spanje bevond zich thans onder een regime van onrechtvaardigheid. Als Spanje nu brood had, was dat te danken aan de maat regelen voor den verhouw van graan, die hij in Andalusië had genomc-n, terwijl anderen deze belangrijke aangelegen heid volkomen verwaarloosd hadden. Het antwoord op deze rede bleef niet uit. Het staatsblad van 21 Juli publi ceerde een decreet., geteekend door Franco, waarbij de Llano van zijn mili tair commando ontheven werd en „ter beschikking van een ander ministerie gesteld". Deze beslissing werd niet in den ministerraad, maar door Franco alleen genomen. Het is een publiek geheim in Spanje, dat Queipo de Llano aan het hoofd stond van een militaire coali tie, die de laatste maanden hevig ge kant bleek tegen de samenstelling der civiele regeering en in het bij zonder tegen Serano Suner. Men weet, dat verscheidene generaals het met de Llano eens waren, doch het is niet bekend, of de beweging reeds het karakter van een samenzwering had aangenomen. Van een bijzonderen correspondent verneemt Havas, dat te Lausanne on langs een bijeenkomst van gedelegeer den der Spaansche monarchisten is ge houden, die werd bijgewoond door ex- koning Alfons. Een der gedelegeerden betoogde, dat het vóór alles van belang was een definitioven troonpretendent aan te wijzen, waarna een ander den naam van Xaverius van Bourbon-Parma noemde. De vergadering wees deze can- didatuur met groote meerderheid af, evenals die van prins Carlos van Hahs- burg, den kleinzoon van den pretendent, die in 1S71 den Carlistischen oorlog leidde. Toen verscheidene gedelegeerden pleitten voor een candidatuur van Don Juan, prins van Asturië, verzette rle ex- koning zich daartegen krachtig. Hij ver klaarde nooit van zijn rechten, op den troon afstand te zullen doen en zeide dai de prins van Asturië de eerste is om te erkennen, dat de eenige koning van Spanje Alfons XIII is. MIJNGASONTPLOFFING TOKIO, 23 Juli (Havas) Door een mijngasontploffing in een steenkolen mijn te Okawa zijn zeventien arbeiders bedolven. BERLIJN, 23 Juli. (Havas). De optimistische berichten uit Tokio over de Britsch- Japansche onderhandelingen en met name de mogelijkheid, dat een accoord bereikt wordt over de voornaamste kwes ties, hebben in Duitsche poli tieke kringen volgens het Fransche persbureau Havas eenige zenuwachtigheid ver oorzaaktMen had aan Duit sche zijde tot dusver gerekend op een mislukking der onder handelingen en de Duitsche bladen hadden de hoop niet verheeld, dat hieruit een ver scherping der Engelsch-Japan sche spanning zou ontstaan. Men vreest nu te Berlijn, dat een verbetering in de betrek kingen tusschen Londen en Tokio een grootere bewegings vrijheid zal meebrengen voor Engeland en Frankrijk. ROME, 23 Juli. (D.N.B.). Van 3 tot S Augustus vinden in Neord-Italië de jaarlijksche groote manoeuvres van het uit drie legercorpsen bestaande Po-leger plaats, waaraan men in bevoegde Itali aansche leringen bijzondere botcekenis hecht, omdat zij den hoogen-stand der Italiaansche landbewapening en de mo derne Italiaansche oorlogstechniek en tactiek zullen illustreeren. In vakkrin gen maakt men er op attent, dat deze keer vele „verrassende opgaven" gesteld zullen worden, teneinde het leger ver trouwd te maken met het nemen van bliksemsnelle beslissingen. BAROMETERSTAND Hedenmorgen 3 uur: 755 m.M. W eerverwachting Voor het gehecle land: Aan vankelijk nog geen regen van beteekenis, na den middag weer kans op buien, iets warmer dan gisteren, zwakke tot matigen Zuid-Westelijken wind. THERMOMETERSTAND Hedenmorgen 3 uur: 14 C. 57,2 F. Zon op: 5.08; onder: 9.04 uur. Licht op; 9.34; uit; 4.38 uur.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 1