(STADSNIEUWS] R.K. Openbare Leeszalen en Boekerijen Afscheid van ds. F. Oort Tweedaagsch Congres Afscheid aan school 14 Ingewikkeld dqsmda Veel belangstelling in het Grand Théatre Ie BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD MAANDAG 24 JULI 1939 Dr. K. Smits, conservator van de R.K. Universiteitsbiblio theek te Nijmegen sprak over: „Kathedraal en Encyclopaedic" Algemeene vergadering in Amicitia ZATERDAG en Zondag j.l. heeft de Bond van R.K. Openbare Leeszalen en Boekerijen in Neder land te dezer stede zijn jaarlijksch congTes gehouden onder voorzitter schap van den heer P.P. v. d. P u 11 uit Eindhoven. Alvorens de alge meene vergadering Zaterdagavond in den f^>yer van Amicitia aanving, had op het gemeentehuis de offi- cieele ontvangst plaats van bestuur en afgevaardigden, waarbij een toe spraak gehouden werd door burge meester mr. J. C. Graaf van Rand- wijek. De voorzitter dankte hierop namens den Bond voor den harte- ïyken ontvangst. Ter opluistering speelde het caril lon van de O.L. Vrouwe Toren. Ruim acht uur des 's avonds sprak in Amicitia de voorzitter het openings woord, waarbij hij hartelijk dank bracht aan het bestuur van de R.K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek alhier, dat zoo voortreffelijk voorbereidend en regelend opgetreden was met het nog op dit con- f[rcs. Het stemde tot vreugde, dat hier n Amersfoort vergaderd werd, daar hier de oudste R.K. Leeszaal is, welke vorig jaar reeds het 25 jarig bestaan vierde. Spreker herdacht met eerbied wijlen den heer J. J. T h i e n en bracht hulde aan de hecren B. H. Kuiper en M. J. Th. van Wessum, die ruim een kwart eeuw voor de R.K. Leeszaal op de bres §cs(aan hebben. Welkom heette spreker en hoogeerwaarden adviseur mgr. A. F. M. S w e e n s, die sedert 5 October 1916 op de algemeene vergaderingen van den Bond trouw aanwezig is. Een har telijk applaus bekrachtigde deze woor den van welkom. Tenslotte rele veerde spreker de belangrijkste gebeur tenissen van het afeloopen jaar. De heer B. H. Kuiper, voorzitter van de R.K. Openbare Leeszaal alhier, I betuigde zijn dank aan het Bondsbestuur om hier te vergaderen, welk besluit een mooi verlengstuk van het 25-jarig be staan vormde. Hij wees op het initiatief van wijlen den heer Thien in het op richten van dezen bond. Spreker wenschte, dat het bestuur nog in lengte van jaren op dezen weg mocht voortgaan. Na voorlezing en goedkeuring der no tulen, bracht de secretaris, de heer S. J. Robitsch, het jaarverslag uit, dam o.m- melding maakte van de oprichting van nieuwe afdeolingen. Het jaarverslag van den penningmees ter gaf een totaal van uitgaven en in komsten van 3300.63 met een batig sal do van 1896,62. De begroot ing 1939 liep over een totaal van 3267,66 met een geraamd saldo van 1897,66. De heer van Wessum braciht een gunstig verslag uit. namens de kascommissie, waarop dé charge werd verleend. Het Bestuur Ir. Remmers, aan dè beurt van aftre den zijnde, werd als bestuurslid herko zen. Zonder tegencandidaat uit de ver gadering volgde de benoeming van dr. L A. II. Alberding uit Breda, in de va cature van mr. W. P. M. v. d. Loo. Vervolgens werd de enquête inzake strijd tegen particuliere uitlcenbibliothe- ken besproken. Preventieve werking werd daarbij bepleit; de ouders dienen de jongeren verlof te moeten geven voor bepaalde boeken, die niet onder het strafrecht vullen. De heer Kuiper wenschte dit punt onder do aandacht van de Centrale vereeniging te brengen. Een vestigingswet zou in dit geval van noode zijn. Een ander afgevaardigde bepleitte ver binding aun een vergunning. Hier heeft de wetgever een taak. laat men dus een wet maken, aldus spreker. Bij overtre ding van de voorwaarden, verbonden aan het verlof, zou dan do vergunning ingetrokken kunnen worden. De voorzitter zegde toe zich ter nade re regeling in verbinding te zullen stel len met het nartijbm-eau van de R.K. S P. In afwachting van een 'beslissing, adviseerde hij le doen wat men plaatse lijk kon, via gemeenteverordeningen. Bij de bespreking van de enquête in zake intensiveo/ing d r bockiiitlcenin- gen, werd uiteengezet, dat bet niet op den weg ligt va de St. Vinccntiusverecni- gingen, om zooveel boeken uit te leencn, gelijk dat bv. in Haarlem het geval is waar de R.K. Leeszaal er jaarlijks twee driemaal zoo weinig uitleent. Vandaar, dat men daar tracht, genoemde verceni gingen tot zich to trekken en zoodoende een geheel te maken. Geadviseerd werd dit plaatselijk te regelen, ook t.a.v. do paters Capucijnen. Langdurig werd vervolgens gediscus sieerd over een schrijven van de lees zaal van Breda, welke in de qualifica- tifi's B. en C. meer onderscheid wilde trekken voor ontwikkelde personen. En kele afgevaardigden bepleitten invoering van het Belgisch systeem, dat practi- scher zou zijn, dan de huidige qualifi- catie's. Eveneens stond men langtlurig stil bij een schrijven van Helmond betreffende overheidssubsidie aan leeszalen in nood lijdende gemeenten, waarbij rekening diende gehouden te worden met het in wonertal van het oogenhlik en niet met dat van jaren her. Her bestuur zegde in beide gevallen nadere hespreking en con tact met de verschillende gemeenten toe. Nadat verslag uitgebracht was om trent I.D.I.L. en het voeren van propa ganda besproken was, werd na de rond vraag de vergadering gesloten. De tweede dag werd aangevangen met het bijwonen van de H. Mis te 9 uur in de Kapel van het Pension „St, Jozef" opgedragen door Mgr. A. F. Sweens. Te 10 uur werd de R.K. Leeszaal in de Wijerstraat bezichtigd. Om 11 uur werd de vergadering voortgezet. De heer v. d. Putt feliciteerde Amersfoort met de nieuwe leeszaal en sprak de hoop uit, dat ledental en leeszaalbezoek mogen stijgen. Kathedraal en Encyclo paedic Dr. K. Smits, conservator van de R.K. Universiteitsbibliotheek te Nijmegen hield een leerzame lezing over „Kathe draal en Encyclopaedic". Het zal U bevreemd hebben deze woor den zoo stoutmoedig naast elkaar ge plaatst te zien en ik kan mij begrijpen, aldus spreker, dat een welwillende lezer gedacht heeft, waar gaat dat heen. Ik heb ze laten staan, deze twee woorden met hun zeer bepaalde gevoelswaarde, begrippen, waarachter werelden schui len van een zeer typische geesteshou ding, die daarenboven precies inhouden wat ik U heden te zeggen heb. De kathedraal, uiting van synthese, de encyclopaedie meermalen een tech nische aaneenrijing van analytische vondsten. Op het eerste gezicht reeds zijn er tegenstellingen tusschen kathe draal en encyclopaedie, de kathedraal is een uiting vari houwkunst, de ency clopaedie van boektechniek, de eene wordt gebouwd heel in het bijzonder voor den kerkdijken eeredienst, de an dere in het algemeen ter verrijking en vergemakkelijking van de menschelijke kennis. Ook overeenkomsten zijn waar te nemen in beide begrippen. Beide ver zamelen een schat van waardevolle ge gevens in zichzelf, beiden dienen voor de gemeenschap. Zij zijn beiden typische vertegenwoordigers van bepaalde gees teshoudingen, die elkander echter niét uitsluiten en oök fnin of meer elkander, noodig hebben of in elkander overgaan Zooals ook in het leven het boek en de kunst telkens weer elkander vinden, de gedachte en het beeld bevruchtend op elkander inwerken, beiden een bezit zijn onzer volledige menschelijkheid, zoo vinden zich ook de geestesuitingen vast gelegd in den bouw eener kathedraal en in de compilatie der encyclopaedieën wederkeerig terug om ieder in eigen zin haar dienende taak voort te zetten in de levende gemeenschap der volke ren. Spr. zette in den breede uiteen wat een encyclopaedie is en merkte op, dat wij heden op een punt beland zijn, waar op de encyclopaedische wetenschap zoo gevarieerd tot ons komt en in zoo. tal- looze werken, dat de stroom nauwelijks meer te stuiten is. Zij zijn dan ook steeds meer geworden vindplaatsen van ana lytische gegevens en uitgebreid tot een soort technische handgreep van de .stu deerenden. Zij dreigen thans, hoewel ongewild mede te werken aan onzelfstandige we tenschappelijke werkzaamheid. De zelfwerkzaamheid wordt veel en veel kleiner toi schade eener zelfstandi ge wetenschappelijke studie. Spr. wilde volstrekt geen Maam werpen op het vele goede dat waardevolle encyclopidieön ons bieden. Men moet er geen automaat van maken, waaruit pasklaar een would- be wetenschap tuimelt, die niet verdiept, maar ons even oppervlakkig laat als wij zijn. Achter do letter moet het woord, ach ter het woord een begrip en achter on ze begrippen euft levenswaarheid cn le venshouding staan. Dan bouwt men uit de analyse naar synthese op en beant woordt logisch aan de meest natuurlijke vragen die reeds het kind eigen zijn. naar het waarom? Wenden we nu eens onze blik naar de kathedraal, die an dere levensuiting, die eeuwen doorstaan heeft. In de dagen dat het christenvolk zijn groote kathedralen bouwde had het bij lange na niet die beteekenis, tenmin ste naar de veelheid, naar zijn verbrei ding, die het op heden heeft. Schatte men het geschreven hoek en de boelt- schrijver misschien op hooger geestelijke waarde omdat het zeldzamer was cn ge lukkig nog geen koop- of ruilobject. Had zich de heden ten dage alles omvattende geldjacht nog niet meester gemaakt van het met zorg geschreven geesteswerk- Intusschen hebben deze eeuwen hun waardevolste visioenen niet alleen op schrift maar zeker niet minder in de beeldende kunst vastgelegd. Want wat de kathedraal beteekendo voor deze tijden is iet3 zoo onzegbaars groots, van zulk een overweldigende schoonheid, die tevens een opperste ge; dachte uitdrukking is, dat zij ook thans nog den modernen, materialistiscbcn mensch in stille bewondering doet staan voor haar ruimtewerking en biddend omhoogstaren. Een kathedraal leeft en zij leeft tegen den achetgrond eener eeuwigheid. Ook zij is inderdaad een encyclopedie van het leven, maar met welk een brecdcn horizon bij open hemel, met welk oen diepte cn breedte en in welk een sublie me Godsverbondenheid. Hemel en aarde vinden elkander terug in het hart der kathedralen, dat Chris tus is. Het leven werd er gezien als een hiërarchisch geordende 'leenheid. De veelheid was er evenals thans, maar zij was gebonden in den band eener hoogere eenheid. Gebonden vvos het christenvolk in de middeleeuwen trots alle fouten, gebonden onder de grootsche ordening der Kerk. De kathedraal was een opbloei van intens leven. Dit alles vormde de rijke eenheid, waarin de veevuldigheid der levensverschijnselen overgaat tot een harmonische en jubelende synthese, den lofzang van al het geschapene, aan den ongeschapen Heer der wereld, Dat is het wat gemist wordt in o'nze huidi ge wereld, nu alle menschelijke krach ten meer dan ooit op den arbeid zijn ingesteld. De menschheid strijdt, valt, staat op, vlucht, wordt in een val go- lokt, gevangen genomen, gered... De groote weegschaal van het bestaan wipt langzaam op en neer, neer en op, En niemand denkt erover. God i& niet alleen de bronaar van het leven. Hij is er .ook- het behoud en de uiteindelijke bestemming van. In Zijn licht zijn alle dingen klaar en doorzichtig, zonder Hem sterven zij af. In dit licht zijn dan ook boek en kunst slechts midde len om den mensch in de schijnbare verwarring der vele levensverschijnse len hooger te voeren naar de toppen van ons geestelijk bestaan, vanwaar wij de aarde in vogelvlucht zien en den hemel nader zijn. Het is nu eenmaal zoo, de weg naar verstrooiing in den letterlijken zin van het woord is steeds gemakkelijker dan het pad dat naar bergtoppen van het leven leidt. Bij de uitgeverij hee.'t helaas de winzucht zulk een belangrijke plaats ingenomen, evenals op bijna elk ander terrein der productie, zoodat de winst de uitgave op de allereerste plaats bepaalde. Gewoonlijk gaan na tuurlijk geldbelang en prilceling van hartstochten hand in hand. Hiermede willen wij geen blaam werpen op de hoogstaando uitgevers die uit liefde voor boek cn cultuur zich groote kos ten hebben getroost, niet altijd met ge- Toespraak van het hoofd der school den heer A. Elzinga Vrijdag j.l. werd door de leerlingen van de 6e klasse van School 14 aan het Schoollaantje afscheid genomen van de school. Daartoe waren zij, vergezeld van hun ouders, des avonds bijeengekomen in het op eenvoudige wijze versierde schoollokaal, waar ook het onderwijzend personeel en dc oudercommissie aanwe zig waren. Namens de oudercommis3ie werden de aanwezigen welkom geheeten door den heerW. van Olst, voorzitter der commis sie. Deze wees er de leerlingen op, dat het voor hen een heel belangrijke dag is, de dag waarop zij de Lagere school gaan verlaten en zich den verderen weg door het leven moeten banen. Daarbij zal hun duidelijk worden, van hoe groote beteekenis he' op deze school ontvangen onderwijs voor hen is en dat zij daarvoor dankbaarheid ver schuldigd zijn aan het onderwijzend per soneel. Namens ouders en leorlingen bracht hij dat personeel dan ook hartelijk dank. Als aandenken aan de school werd vervolgens, namens de oudercommissie, aan alle leerlingen een hoek uitgereikt. Bernard Hendriks sprak daarna, na mens zijn medeleerlingen, woorden van dank tot den onderwijzer dor 6e klasse, het hoofd der school, den heer A. Elzin ga, welke woorden hij vergezeld deed gaan van een stoffelijk bewijs van dank baarheid. Nadat versnaperingen waren rondge diend, werd door den heer Elzinga de laatste les aan de vertrekkende leerlin gen gegeven, ditmaal in tegenwoordig heid van de ouders. Menige goede wenk voor het nu vol gende leven werd aan de leerlingen me de gegeven. In een uitvoerig betoog, ge tuigende van de liefde van den onder wijzer voor zijn leerlingen, wees spreker hen in menig opzicht den weg cm een nuttig lid der Maatschappij te worden, yooral tot arbeidzaamheid werd aange spoord, terwijl met klem werd gewaar schuwd tegen egoisme. Deze toespraak, zoowel docr ouders als leerlingen met groote aandacht aan gehoord, werd met applaus beloond. De voorzitter der oudercommissie bracht den heer Elzinga "dan ook harte lijk dank en sprak de hoop uit, dat de leerlingen do aangehoorde woorden nog menigmaal zullen overdenken en zullen trachten er naar te handelen. Daarna was er gelegenheid oni per soonlijk afscheid te nemen van het on derwijzend pcrsonéel Dat daarbij nog menig dankwoord is gesproken, spreekt wel van zelf. Zaterdag om één uur had op den Hoogewe.g een zeer gecompliceerde aan rijding plaats. Men oordeele zelf. Voor een zeswielige vrachtauto, die in de richting Hoevelaken reed, bewoog zich een bakfiets. Bij het passeeren raakten deze voertuigen elkaar, waarna de vrachtauto naar links ging en tegen de naderende Veluwsche autobus reed. Een personenauto achter de autobus nioest dientengevolge plotseling stoppen en raakte daarbij op zijn beurt de on gelukkige bakfiets. Vervolgens reed deze auto een stilstaande auto aan. - Welnu, deze laatste schoof daardoor achteruit en kwam tegen een muur tot stilstand. Dat was het slot. Dc schade, die niet groot was, is onderling geregeld... Verder hadden Zaterdag op den Leus- derweg, de Kamp en den Zuitlsingel eenige onbeteekenende aanrijdingen plaats. Op de mark' werd proces-verbaal op gemaakt tegen een Spakenburger, die gerookte ondcrmaatsche paling ver kocht. INTERNATIONALE SCHOOL VOOR WIJSBEGEERTE Men deelt ons mede, dat dc cursus op de Internationale School voor Wijsbe geerte, welke van 31 Juli tot 5 Augustus door prof. dr. C. A. Mennicke gehouden zou worden, niet doorgaat wegens ziek te van den leider. noegzame waardeering van het publiek. In deze zee echter, waarin men dreigde en nog dreigt om te komen voeren schepen met vast kompas, die koers hielden. Voor ons land niisschien te beginnen hij le Sage ten Broek en bij Thijm, die bouwen tegen den groo- ten achtergrond der eeuwenoude Moe derkerk en wiens devies, „nil nisi per Christum" onmiddellijk gedachten wak ker riep aan de middeleeuwsche ka thedralen. Hartverheffend is het feit, dat velen in een zich versplinterende maatschappij ook in ons vaderland zich geroepen voelen de geestelijke waar den terug te schenken aan ons volk. Voor ons en voor hen kan de nieuwe gemeenschap slechts wezen de ge meenschap in Christus. Tenslotte schetste spreker de ont wikkeling van de beeldende kunst waarin kenteringen merkbaar zijn. Jon ge, veelbelovende kunstenaars vatten met geestdrift de liturgie aan als ge biedende eisch voor kerkelijke kunst en beseffen dat zij dienen moeten in ker kelijk verband. De kunst wordt weer gebonden tegen het licht der eeuwige schoonheid en wil in werkelijkheid zijn afstraling eener groote, christelijke ge meenschap. Spr. is van mcening, dat aan de beeldende kunst een grootere toekomst is weggelegd dan aan het boek. De beeldende kunst heeft in do zen tijd verschillende slagen voor. Er is een teveel aan boeken, let wel, daar om niet aan het goede boek. Dc begrij pelijke ontspanning van dc drukletter in boeken, dagbladen en periodieken is het beeld, de natuur, de kunst. Er is bij vele inenschon een dringend verlangen naar het leven zelf, niet naar het studeervertrek. En waar vindt men het leven vollediger, totaler, dan in de grootsche scheppingen der beeldende kunst, en in het beleven der kunst zelve. Van onze zijde zullen wij steeds meer moeten werken naar de kwaliteit niet naar de kwantiteit van het boek. Als de verbreider van gezonde en edele gedachten zal ook in de toekomst voor het bock een voorname taak zijn weg gelegd. Er restte spreker nog een kort over zicht over de verhouding van boek en kunst. Zij beiden werken verbindend op elkaar in. De kunst ondersteunt hejt boek illustratief, maar ook. het boek verheldert de inzichten van de beelden de kunst. In het groeiend verlangen naar en dc stijgende sympathie voor kunstgeschiedenis zien wij duidelijk het verlangen naar synthese, niet naar stukwerk, maar naar do verbinding tus schen boek, en kunst cn leven. Allen die bewust of onbewust weer verlangen naar, het verloren paradijs, wat niet anders is dan dc terugkeer der nederige Godserkenning hebben wij te stimuleeren, wij vooral, die wer ken op het gebied van den geest. Het volk hongert naar waarheid en schoon heid, wel te verstaan in moreelen zin, naar moreelc wegwijzers op hun stoffi- gen, zwaren levensweg. Zulke boeken, zulke Christelijke kunst hebben wij weer noodig, die ons in verbinding brengen met het gehoele leven, in al zijn diepe verscheidenheid cn zijn wonderbare gebondenheid. Boven boek en kunst, die slechts middel zijn, staat liet geestelijk bouwwerk van Christus zelf, Zijn Kerk. Na in „De Hooge Wille" de maaltijd gebruikt te hebben werd een autotocht gemaakt naar de „Hooge Veluwe". GRANd TIIéftTRE. (Tol. 4632). Vertooning van de film „De bruidegom in angst'", lederen dag (behalve 's Zondags) 2.30 uur en 8.15 uur Zondags doorloopend 1.45, 4. 6.15 en 8.30 uur. Maandag, Dinsdag en Donderdag 2.30 u. Familie Mntinée's met de film IJscotoe- risten. CITY THEATER. (Tel. 6572). Vertooning van de films „De vierde komt niet" en „Het congres amuseert zich". Vrijdag 2.30 en 8.10 uur. Zaterdag 2.30, 6 en 8.30 uur. Zondag doorloopcnd 1.4o tot 8.30 uur. Woensdagmiddag halfdrie cn verder alle avonden 8.10 uur. Mnandng-, Dinsdag- en Donderdagmiddag 2.30 fumilicmatinde's. Vertooning van de film Brodway Melody 1938. Van Dinsdag t.m. Donderdag 20 Juli vertooning van de film „Hélène Wilfuer". Voorstellingen: Zondag doorloopcnd van af 1.45, -1, 6.15 en 8.30 uur. lederen mid dag matinée om 2.30 uur. Des avonds 8.10 uur n.m. REMBRANDT THEATER. Vertooning van „Vlammende prairieoogen" en „De gou den kooi". STERHUIS, Beekenst.laan 6. Voor alle meisje» lederen avond geopend des Zon dags van 2 uur. GII.DEHU1S. Expositie kunstnijverheid. OPENBARE LEESZAAL MET JEUGDLEES ZAAL. Muurhuizen 9. R.K. LEESZAAL. Wtferstraat 2. Filiaal Uitleenbibliotheek Edisonstraat 35. MUSEUM FLÖHITE. Westsingel. - Geopend dagelijks van 10—12 en 14 uur, uitge zonderd Zordag:. 's Zaterdags 10—12 en 1.303 uur. (Stadgenooten hebben 's Za terdags vrijen toegang). CLUBLOKAAL SPEELTUIN VER. SOESTER- KWARTIER. lederen Dinsdagavond oefeningen van don Luchtbesdhermings- dienst, afd. Soesterkwartiar. KUNSTHANDEL VEENENDAAL, Langestr. 33. 22 Juli8 Aug. Tentoonstelling van houtsneden enz. van Jan Schonk. BOSCHTIIEATER. 29 en 30 Juli. Opvoe ring van „Een romantische liefde". 8.15 uur n.m. KLEINE KOPPEL. 30 Juli. „Brulboei"-boot- tocht naar Amsterdam y.v. Dr. J. Nieweg richtte woorden yan erkentelijkheid tot den scheidenden predikant en diens echtgenoote DE vereeniging van Vrijzinnig Hervormden kwam gistermor gen in het Grand Thé&tre bijeen, om afscheid te nemen van haar predikant ds. F. Oort en diens echt genoote Ds. Oort vestigde zich bijna drie jaar geleden in onze stad als Vrij zinnig Hervormd predikant in de vacature, ontstaan door het ver trek van ds. Dikboom. De zaal was grootendeels gevuld, toen ds. Oort zijn votum gaf en ver volgens toelichtte, waarom deze laat ste dienst in het Grand Théatre, bij gebrek aan een eigen, ruim gebouw, moest plaats vinden. De gemeente zong hierna den lof zang „Van U zijn allo dingen, van U, o God, alleen", waarna de voorganger uit psalm 145 voorlas en het gebed uit sprak. Het koor zong het loflied „Loof nu den Heer, o mijne ziele!" In zijn preek sprak ds. Oort naar een woord yan den apostel Paulus bij zijn afscheid van de ouderlingen in Efese, den apostel, die steeds getuige nis afgelegd heeft van do blijde bood schap van God's genade. Spreker wilde zichzelf geenszins vergelijken met Pau lus; echter wel dit zoggen, dat wij allen hetzelfde willen, n.l. getuigenis afleg gen van de blijde boodschap van God's genade, ons heele leven lang, van de weg tot het graf. Dan geldt allereerst dit: Wii moeten daarvan getuigen. Dit moeten is tegelijkertijd ook mo gen. Achter dit mogen staat de lief devolle Vader in den hemel, wiens ge nade wif hebben loeren kennen. Spre ker weidde hierover vorder uit en wees er op, dat de noodzaak om te getuigen in ons leven dwinrrend kan ingrijpen God laat zich gelden in de wereld. Zoo kan het gebeuren, dat wij men- schen het als een onverdiend voorrecht gaan aanvoelen, dat wii mogpn ge tuigen. De genade van God, aldus ds. Oort. is een redding van ons en onze wereld, welke gedragen wordt door kleine en zondige mcnschen. Eigenlijk zijn wij niet anders dan een instru ment in de hand van God, aan Wien wij ons geheel en al moeten toevertrou wen. Tn aansluiting op deze woorden speelde, het orgel de melodie van „Be veel gerust Uw wegen." Toespraak van ds. Oort Spreker vond dit afscheid voor zijn vrouw en zichzelf een teleur stelling. Na bijna drie jaar hier ge werkt te hebben, moesten zij den arbeid neerleggen, waarvan zij zich veel voorgesteld hadden. Te hopen is, dat de noodzaak van dit vertrek in de toekomst toch ook weer ver betering met zich zal brengen voor deze gemeente. Ds. FOort, die gisteren afscheid ge nomen heeft van zijn gemeente Dank bracht spreker aan allen, 'die meegeleefd en meegewerkt hebben, het bestuur, de propaganda-commissie, dc werkgroepen, dc jeugdleiders. Die sa menwerking betcekende samenleving en samen dragen, waarmede tevens ge tuigd werd van do goede onderlinge verstandhouding. Erkentelijk was ds. Oort voor de hartelijkheid en het ver trouwen, dat hij ondervinden mocht. Hij wees op het bijzondere van deze gemeente met haar vlottende bevolking cn zijn groote verscheidenheid van mcnschen. welke don arbeid hier zoo moeilijk maakten. Wij hebben alles ge probeerd, aldus spreker, cn ons gericht op de groote verscheidenheid, teneinde verbindend te werken. Tegen hot vele werk gevoelde hij zich echter niet op gewassen. Zijn opvolger zou dit alleen wel kunnen met aller volledige mode werking als die van mej. ds. Elink Schuurman. De verhouding binnen en tot de Ned. Hervormde Kerk heeft geen verandering ondergnan. Deze verhouding is teleur stellend. Het verstandigst achtte spre ker, om rustig door te arbeiden. In het kort belichtte hij vervolgens het Vrijz. protestantisme, het Vrijz. Chr. Jeugdwerk, dat niet voldoende be langstelling der ouderen heeft, de V.P. R.O., die aller sfeun van noode heeft, alsmede liet oecumenisch verhand, dat eveneens hier lo wenschen overlaat. Aan het slot van zijn rede zeide ds. Oort, dat hii zijn taak neerlegde met rlank aan allen, in de hoop, dat een ieder zou voortwerken terwille van zichzelf, zijn gezin, en de stad Amers foort. Ilij was ervan overtuigd getracht te hebben.zijn plicht te doen. Het koor zong hierna „Wat vraagt het licht, gereed ter kim te dalen, of iets op aard gewrocht werd bij zijn stralen Toespraak van dr. J. Nieweg Dr. Nieweg uitte zijn vreugde over het feit, dat zoovclen hier ten afscheid bijeen gekomen waren. De houding van den kerkeraad nood zaakte, dat dit in het Grand Théa tre moest gebeuren. Spreker releveerde de woorden van ds. Oort. dat in deze gemeente bolangrijk werk te doen is, daar hier een gedeelte van de Nod. Her vormde Kerk afgesneden is van do bron. Illj dankte ds. Oort voor zijn drie jarigen arbeid. Op den gemeente- avond van Donderdag J.l. had hij reeds zijn erkentelijkheid betuigd aan ds. Oort en zijn echtgenoote, vandaar, dat hij hier nu niet ver der op wilde doorgaan. Wel wist hij, dat vejen hen met groote droef heid zien vertrekken. Spreker herinnerde aan de drie hoofdpunten van de preek van ds. Oort, dat wij menschen slechts gebrekkig zijn, ons werk uit een gevoel van roe ping moet zijn en dat wij instrumen ten in de hand van God zijn. Ilij wenschte den scheidenden predi kant en zijn vrouw het allerbeste tnc in tie nieuwe woonplaats in Zeeland, waarhij de arbeid, gedachtig aan de Zccuwsche wapenspreuk, zal zijn Luc- tor et Emergo. Zijn bede was. dat wij allen in de toekomst geleid mogen worden door God. De gemeente zong hierna: „Wat de toekomst brengen moge, mij geleidt des Hoeren hand". Met een dankwoord van ds. Oorf, dankgebed, het danklied „Dankt nu al len God met blijde feestgezangen" en den zogen werd de bijeenkomst geslo ten. EXAMENS Te 's-Gravenhage slaagde voor het Nederlandsch Genootschap voor heil gymnastiek en massage eerste gedeelto onze stadgenoote mej. G. C. dc Groot. Te 's-Gravenhage slaagde voor derden stuurman groote handelsvaart, onze stadgenoot de heer T. A. J. Ziedses des Plantos. Onze stadgenoot de heer F. F. F. Mar- quinie slaagde voor het examen boek houden van de Vereeniging van Leera- renjin de Handelswetenschappen, dat do vorige maand hier ter plaatse werd ge houden. STAATSEXAMEN Voor het staatsexamen diploma A slaagden: de dames S. A. Frcnk, B. Bertrand en de heeren H. Busscher, G. J. Boekei, G. de Groot, J. Elgershuizcn, H. C. Moolman, J. C. Derksen, H. J. W. Smeets, A. J. van Schaick, A. Verstij- nen, J. J. Spijkerman, B. W. Winkel, J. W. Rodenboog, N. Warns. Afgewezen werden 8 candidaten. Voor diploma B slaagden dc heeren J. v. d. Plas, D. S. van Slingelandt, P. H. Temmen, B. J. Lambers, J. II. B. Slaterus, G. Timmers en J. C. van Hem- nik. Agewezen werden 5 candidaten. BUITENLAND VIJF PERSONEN ONDER LAWINE BEDOLVEN NEW YORK, 23 Juli. (Havas). Bij het beklimmen van een gletscher in den staat Washington zijn vijf perso nen door een lawine bedolven. DE STRIJD BIJ HET BUIT NOR HSINGKING, 23 Juli. (Domei). Tus schen vliegtuigen van de Sovjet-Mon- goolsche luchtmacht, die boven Mand- sjoekovvosbh gebied bij het Buit Nor vlo gen, en Japansche vliegtuigen is een ge vecht geleverd, waarbij 51 toestellen van de Sovjet-Mongoolsche luchtmacht wer den vernield. Aan Japansche zijde werden drie vlie gers gewond, doch geen enkel vliegtuig ging verloren SCHEEPSTIJDINGEN IIolland-Amerika Lijn. Binnendijk, 2.1 Juli 16 uur te Baltimore. Stoomvaart Mij. Nederland. Simaloer, thuisr., 21 Juli te Amsterdam. Moena, thuisr., 20 Juli van Port Said. Christ. Huygcns, thuisr., 21 Juli te Suez. Poclau Tello, thuisr., 21 Juli van Genua. Poclau Bras. uitreis, van IJmuiden 21 Juli.' Kertosono (J.N.L.), van New Orleans, 21 Juli. Scmbilan, thuisreis, van Port Said 22 Juli. Tarakan (J.N.L.), te IJmuiden 22 Juli. Tabinta (J.N.L.), te Belawan 21 Juli. Achilles, 21 Juli van A'dam n. R'dam. Agamemnon, 21 Juli van Piraeus n. Candia. Amazone, 19 Juli van New York n West- Indid. Arladnc, 21 Juli 1 uur te R'dam, 21.10 uur van Rottordam naar Tanger. Breda. 21 Juli van Curasao naar Liverpool. Colombia, 21 Juli v. A'dam n. West-Indië. Fauna 21 Juli te Amsterdam. Hebe, 21 Juli v. A'dam n. Gdynia/Danzig. Irene, 21 Juli van Lissabon naar Genua. Iris, 21 Juli van Bordeaux n. La Pallice. Juno, 21 Juli te Amsterdam. Mento, 21 Juli van Santander naar Musel. Mars, 21 Juli te Genua. Notos, 21 Juli te Aarhus, 21 Juli van Aarhua naar Amsterdam, Obcron, 21 Juli 12 u. 50 min. van Dungeness, 22 Juli te Amsterdam. Orion, 19 Juli van Aruba naar Curasao. Orpheus, 2.1 Juli van Kopenhagen n A'dam. Pygmalion, 21 Juli van Ceuta naar Algiers. Van Rensselaer, 21 Juli te Amsterdam. Stella, 21 Juli n.m. Gibraltar gepasseerd. Theseus, 21 Juli 12 uur Holtenau gepasseerd. Titus, 21 Juli van Kimassi naar Dikili. Trajanus. 21 Juli v. A'dam n. West-Indië. Triton. 21 Juli van A'dam n. R'dam, 22 Juli te Rotterdam. Venüs, 21 Juli van Livorno naar Napels. Vesta 21 Juli van Split naar Bari Vulcanus, 21 Juli v.m. Gibraltar gepasseerd.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 3