AMERSFOORTTSCH DAGBLAD LONDEN IS GERESERVEERD in afwachting van nadere verklaring Roosevelt en Farley confereerden LEYTAX HOE HET KABINET ER WAARSCHIJNLIJK ZAL UITZIEN over derde ambtsperiode TEL. 3086 DE EEMLANDER Maandag 24 Juli 1939 Uitgave: VALKHOFF Co. Bureau: Arnhemschepoortwal 2a 38e Jaargang No. 24 Mededeelingen van Chamberlain verwacht over besprekingen te Tokio en over Hudson's overleg met Wohltat „VREDESPLAN" DOOR HUDSON ERKEND Een nieuw grens incident nabij Danzig Kabinet vergaderde voor het laatst Koning Leopold wekt op tot eendracht Stelt Roosevelt zich weer candidaat? Machinegeweer in ziekenhuis Gen. Franco zal moeten beslissen Boodschap van den Paus aan Roosevelt? VOOR BINNEN- EN BUITENLAND LEUSDERWEG 242 Nieuwe ministers hedenmiddag op den Kneuterdijk rurken rukken binnen. Armeniërs vluchten Tsjechen-leger geformeerd Licht op: 9 uur 34 min. ABONNtMtNiSPRIJS oer 3 maanden voor Amersfoort 1.95: per maand 0.65; per week met gratis verzekering tegen ongelukken) 0.15 1 I. niHna trami' per post per 3 maanden 2.85. Afzonderlijke nummers f 0.05 POSTREKENING 47910 TELEFOON INTERC. 4620 MET MAANDAGOCHTENDBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN van 14 regels t 1.05 met inbegrip van een bewijsnummer, élke regel meer f 0.25. Liefdadigheids-advertentiën voor de helft van Jen prijs. Kleine Advertentiën „KEITJES" bij vooruitbetaling 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. driemaal plaatsen f 1.Bewijsnummer extra f 0.05 LONDEN, 24 Juli. (Reuter). In de officieele Japansche aankondiging wordt gemeld, dat een overeenkomst tot stand is gekomen over de algemeene vraagstukken, welke den achter grond vormen van den toestand in Tientsin. Tot nu toe zijn de mededeelingen over den inhoud nog slechts van Japansche zijde gekomen. In officieele kringen te Londen verklaart men, dat deze mededeelingen met de noodige reserve worden behandeld tot de minister-president hedenmiddag in het Lagerhuis zijn ver klaring zal hebben afgelegd. Voor dien zal het verstandig zijn geen oordeel uit te spreken. Uit Tsjoenking wordt gemeld, dat de Chineesche ambassadeur te Londen opdracht heeft gekregen van zijn regeering bij de Britsche regee- nng inlichtingen te verzoeken over de bijzonderheden van den huidigen toesta.nd, alsmede te protesteeren tegen iedere overeenkomst, welke in strijd is met het beginsel van het negen-mogendhedenverdrag en de reso luties van den Volkenbond. Aansluitend op de berich ten in de bladen over een plan, behelzende het verstrekken yan een leening van een milliard pond sterling aan Duitschland in ruil voor een door dit land aan te gane verplichting, de bewapening te beperken, publiceeren de Lon- densche bladen thans met vette letters de erkenning van Hudson, den minister voor overzeeschen handel, dat hij met Wohltat ge sproken heeft over „een plan waar van slechts een verdraaide lezing is gepubliceerd." Hudson heeft er, naar men schrijft, 'den nadruk op gelegd, dat hij met Wohltat uitsluitend als particulier en on-officieel heeft gesproken. Hij zou ge zegd hebben, dat Wohltat hem om een onderhoud had verzocht, waarop zij hadden gesproken over den wereldhan del en de mogelijkheden, de moeilijkhe den te hoven te komen. Zij hadden een plan uitgewerkt, waarvan de voornaam ste punten waren, dat aan Hitier zou worden medegedeeld, dat Engeland en zijn bondgenooten zich zouden verzet ten tegen iedere poging van Duitsch land om Europa met geweld te over- heerschen, doch indien Hitier terug keerde naar den weg van vrede en di plomatieke onderhandeling, zouden En geland en zijn bondgenooten er voor zorg dragen, dat Duitschland een bil lijke behandeling kreeg, met inbegrip van toegang tot de grondstoffen, terwijl aan Duitschland hulp zou worden ver leend om van den voet van oorlog over te gaan naar ontwikkeling van vreed zame industrieën, mits Duitschland zou toestemmen in beperking der bewape ning, zoo niet feitelijke ontwapening en zich uit Tsjecho-Slowakije zou terug trekken. Hudson zou ontkend hebben, dat tijdens het onderhoud ecnig cijfer voor een internationale leening aan Duitschland is genoemd. Wohltat zou aan de Duitsche ambassade medege deeld hebben, dat bij een „vredesaan bod" van de Britsche regeering zou heb ben ontvangen. Hudson heeft medegedeeld, dat hij den minister-president nog niet had ge sproken, doch dat hij dit vandaag zou doen en dat de premier waarschijnlijk nog vandaag in het Lagerhuis een ver klaring over deze aangelegenheid zou afleggen. DANZIG, 24 Juli (D.N.B.) In den nacht van Zondag op Maandag heeft zich een nieuw incident voorgedaan aan dé Danzigsch—Poolsche grens. Vol gens een bericht van het betrokken douanestation heeft een Poolsche ver- kennningstroep om half drie des nachts bij Renneberg de grens overschreden en is een kilometer ver op Danzigsch ge bied gedrongen. Daarbij stieten de ver kenners op een Danzigsche grenspa- trouille. De Polen zouden zich reeds in den rug van de Danzigsche grenspa- trouille hebben bevonden. Op haar som matie openden de Polen onmiddellijn het vuur, dat beantwoord werd. Daarop trokken de Polen ijlings op Poolsch gebied terug. De Danzigsche regeering heeft, naar verluidt, bij de Poolsche diplomatieke vertegenwoordiging in verhand met dit incident energieke stappen gedaan en met verwijzing naar de nota van den Senaat betreffende het geval van Poste- lau geëischt, dat de reeks vergrijpen van Poolsche ambtenaren jegens de Danzigsche grens door effective maat regelen van de Poolsche regeering wordt gesloten. Nieuwe kabinet wordt morgen beëedigd 's-GRAVENHAGE, 24 Juli. Hedenochtend halfelf is in het de partement van Justitie de laatste ministerraad gehouden van het demissionnaire kabinet- Naar wij vernemen, zal van middag omstreeks halfdrie op het departement van Algemeene Za ken de constitueerende vergade ring worden gehouden van het nieuwe kabinet. Tevens vernemen wij, dat de beëindiging van de nieuwe minis ters morgenochtend te elf uur op het paleis Noordeinde zal plaats hebben. LUIK, 24 Juli. (Bélga). Ter gelegen heid van het honderd-jarig bestaan der fabrieken van Ougre-Marihaye heeft de koning een toespraak gehouden, waar in hij onder meer zeide: „Ongetwijfeld heeft de internationale horizon niet de helderheid, die wij wel zouden wenschen. Doch laten wij onze koelbloedigheid bewaren en vastbeslo ten zijn ons buiten ieder conflict te hou den, dat geen aanslag op onze rechten beteekent. Met het geweer aan den voet wenschen wij baas in eigen huis te blij ven. Meer dan ooit moeten alle Belgen begrijpen, dat het slechts door vereeni- ging van krachten, den wil tot samen werking en den geest van broederschap mogelijk zal zijn de toekomst met ver trouwen tegemoet te zien en de betere dagen af te wachten, die ons volk zal verdienen door het geloof in zichzelf." MASSALE TROUWPARTIJ IN CANADA MONTREAL, 24 Juli, (Havas). In het stadion alhier zijn tijdens een plech tigheid, die door R.Kat.holieke arbeiders jeugd georganiseerd was om „een tegen wicht tc vormen tegen de betreurens waardige ruchtbaarheid, die aan de echtscheidingen werd gegeven", 105 paartjes in den echt verbonden. De jong gehuwden kregen door den Paus geze gende trouwringen. Hudson, de Britsche minister den overzeeschen handel PRESIDENT ROOSEVELT en de voorzitter der democra ten, James A. Farley, hebben Zon dagavond ten huize van den pre sident een bespreking gehouden, welke een belangrijken politieken terugslag kan hebben op de cam pagne voor de presidentsverkie zingen van 1940, aangezien berich ten in omloop gekomen zijn, dat Farley hun politieke bondgenoot schap vóór de bijeenkomst der democratische conventie voor de presidentsverkiezing zou willen verbreken. Evenwel heeft Farley de beweringen tegengesproken, dat hij besloten heeft zich ertegen te verzetten, indien Roose velt een derde bewindsperiode zou am- bieeren. Hij zeide voor dergelijke ver haaltjes niet verantwoordelijk gesteld te kunnen worden. Politieke kringen zijn er overigens van overtuigd, dat de verhouding tusschen Roosevelt en Far ley een beslissenden factor kan worden Om in Jeruzalem de orde te kunnen bewaren en terrorisme te onderdruk ken hebben Britsche soldaten met een machinegeweer zelfs een post moeten betrekken in een kamer van een zie kenhuis LONDEN, 24 Juli. (Havas). De correspondent van de Times te Rome telefoneert: Men heeft reden om aan te nemen, dat kardinaal Gasparri, die Vrijdag j.l. van Napels naar New York is vertrokken een persoonlijke brief van den Paus aan President Roosevelt bij zich heeft. Deze bevat, naar men eelooft, voorstellen inzake middelen om den vrede te bewaren. bij de bepaling der houding van de de mocratische partij voor de komende verkiezingen. Woensdag vertrekt Farley naar Euro pa, Hoewel niet venvacht wordt dat het onderhoud van Zondagavond terstond tastbare resultaten oplevert, verwacht men niettemin, dat het er toe zal heb ben bijgedragen de richting vast te stel len, waarin de vooruitzichten voor de presidentsverkiezingen zich zullen ont wikkelen. Het bezoek van Farley aan Roosevelt was reeds afgesproken vóór dat de berichten zich verspreid hadden dat hij met. den president van meening zou verschillen over de wenschelijkheid eener derde ambtsperiode. Het bezoek valt. samen met de vol tooiing der debatten in het Congres over de „hatch bill", welke federalen ambtenaren verbiedt aan politiek te doen en welke president Roosevelt, naar men verwacht. Donderdag zal ondertcc- kenen. De bepalingen van deze wet zul len eveneens haar invloed op de presi dentsverkiezingen laten gelden. Jaren lang heeft de aan het bewind zijnde partij vele federale ambtenaren als ge delegeerden gezonden naar nationale conventies. Indien de „hatch bill" tot. wet verheven wordt, zullen deze amb tenaren verhinderd worden actief aan de politiek deel te nemen. Vele waarne mers voorzien wijzigingen in personeel en in de werkmethoden in de gelederen der democratische nationale organi satie. Het Huis van Afgevaardigden heeft bovenvermeld wetsontwerp aangenomen met 242 tegen 133 stemmen. Voor het ontwerp stemden de republikeinen en de dissidente democraten. De democra ten, die aanhangers zijn van de New Deal, hebben tegen het ontwerp ge stemd. Spaansche eenheid wordt bedreigd door strijd om phalanxisme HENDAYE 24 Juli. (Havas). Zondagavond te zeven uur was nog op geen der Fransche grens posten een pas geregistreerd, wel ke op naam van generaal Queipo de Llano stond. Naar verluidde zou de generaal Burgos hebben verlaten om naar Frankrijk te gaan. Het bericht, volgens hetwelk ex- koning Alfons te Lausanne bespre kingen met Spaansche monarchis ten zou hebben gehad, wordt door den secretaris van den koning te gengesproken. De koning, aldus ver klaarde deze secretaris, ve.rblijft te Lausanne om een dokter te raadple gen en hij houdt zich niet met poli tiek bezig. De correspondent van de Times te Hendaye meent te weten, dat generaal Yague is gearresteerd. Te Sevilla zou den ernstige onlusten zijn uitgebroken. De medewerker van de Times vervolgt: „De voornaamste kwestie, waaraan ge neraal Franco thans zijn aandacht moet wijden, i6 die van do keuze van- een minister-president. Er zijn, naar men gelooft, twee candidaten: Serrano Su- ncr, thans minister van binnenlandsche zaken, en generaal Jordana, vice-voor- zitter van het oorlogskabinet. De moei lijkheid voor Franco, is, dat deze tw-ce trouwe medewerkers tegengestelde ten denties hebben. In zijn streven, de alge meene eenheid te bewaren, kan Franco moeilijk een van belden kiezen zonder tegelijkertijd pro- of anti-phalangistisch te zijn. Men meent èveneens te weten, dat Andres Amado, de minister van fi nanciën, en graaf Rodezno, de minis ter van justitie, hun ontslag willen in dienen." 's-GRAVENHAGE. 24 Juli. Vanmiddag bestond er voor de consti tueerende vergadering van het nieuwe Kabinet - waarvan de samenstelling nog niet officieel is gepubliceerd begrijpelijke belangstelling. Voor het gebouw van het Departement van Algemeene Zaken aan den Kneuterdijk stond een schare nieuwsgierigen opgesteld, waaronder veel journalisten en persfotografen. Naarmate het uur van halfdrie naderde werd stukje voor beetje de sluier, die hoewel doorzichtig, toch de samenstelling van het Kabinet tot nu toe had bedekt, opgelicht. Elke nieuwkomer immers, die de treden naar den ingang van het oude paleis aan den Kneuterdijk beklom, kon als een minister worden beschouwd. Achtereenvolgens arriveerden de heeren dr. H. Colijn. C. W. Boden- hausen, jhr. ir. O. C. A. van Lidth de 'eude, C. van den Bussche, mr. J. A. N. Patijn, daarna gezamenlijk de hee ren mr. J. A. de Visser, H. v. Boeyen en ir. M. H. Damme, daarna de hee ren dr. J. J. C. van Dijk en prof. dr. J. B. O. Schrieke. Men kan aannemen, dat de heeren Colijn, van Dijk, Patijn en van Boeyen hun portefeuille behouden. De heer de Visser wordt de portefeuille van Justitie, den heer van den Bussche die van Koloniën toegeschreven. Voorts schijnt het vast te staan, dat de heer Damme belast zal worden met Sociale Zaken, de heer Schrieke met Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen, de heer Bodenhausen met Financiën, ter wijl de heer van Lidth de Jeude zal terugkeeren op het in 1937 door hem verlaten departement van Waterstaat. Men mist in deze lijst een minister van Economische Zaken. Naar wij vernemen zal dr. Colijn ad interim deze functie waarnemen totdat prof. I. P. de Vooys de portefeuille zal kunnen aanvaarden. Een officieele publicatie van de sa menstelling van het nieuwe kabinet wordt niet verwacht vóór de beëedi- ging van de nieuwe ministers, welke, zooals gemeld, morgenochtend plaats vindt. ANKARA, 24 Juli. (Havas.) Met vlaggen en illuminaties viert Turkije de aanhechting van het Sandsjak Alexandrette, dat officieel wordt over gedragen. De plechtigheden staan in het. toeken van de FranschTurksclif vriendschap. Fransche en Turksche troepen nemen er aan doel. De wegen, zoo meldt Reuter, welke uit Alexandrette voeren, zijn overvuld met vluchtelingen, voornamelijk Armeniërs, die het Sandsjak verlaten nu de Turk sche troepen er formeel hun intrek hebben genomen. De vluchtelingen wor den geschat op ongeveer 20.000. Zij be geven zich naar Beiroeth, Aleppo Latakia. Uit een dorp van 400 gezinnen zijn 388 Armeensche gezinnen vertrok ken. Verscheidene andere kleine plaat sen hebben vrijwel al hun inwoners verloren. Een onderzoek zal worden inge steld naar financieele positie van Tsjechische politici PRAAG, 24 Juli. (Havas.) Het ministerie van nationale defensie meldt, dat de recruteering voor het Tsjechische regeeringsleger geëin digd is. Het leger,zal bestaan uit ongeveer 15.000 man en zal zijn sa mengesteld uit Tsjecho-Slowaak- sche oud-officieren en -onderofficie ren. Het zal optreden bij groote rampen en zal met den ordedienst belast zijn. De voornaamste contin genten zullen in Praag en Brno ge legerd worden. Hacha heeft zijn goedkeuring ge hecht aan de vorming van een „natio nale rechtbank", die er mede belast zal zijn een onderzoek in te stellen naar de financieele positie van personen, die een belangrijke rol hebben gespeeld ten tijde van de republiek. De rechtbank zal deze week in functie treden. Er zal een onderzoek worden ingesteld naar de leden van het bureau der „nationale solidariteit", do vroegere Tsjecho-Slo- waaksche parlementsleden, (ie leden der vroegere regeeringen vanaf 1918, evcnnls talrijke politieke en financieele persoonlijkheden en hun familie. Alle persoonlijkheden moeten een lijst van hun bezittingen binnen drie maanden indienen. Ingeval zou worden vastge steld, dat zij voordeel getrokken hebben van hun openbare functies om zich te verrijken zouden (1e bezittingen gccon- fisceerd worden en zouden de dossiers ter beschikking worden gesteld van den strafrechter. Volgons de documenten die vergaard zijn door de „nationale so lidariteit" zou 25 pet. der Tsjechische oiid-politici verdacht worden. DE BANDJIRSCHADE IN ZUID-MAL ANG MALANG, 24 Juli. (Aneta). De voorloopige raming van de schade, welke in Zuid-Malang is aangericht door de bandjirs, bedraagt ƒ150.000. Een comité voor hulpverleening in Zuid-Malang is opgericht, waarvan de echtgenoote van den resident, me vrouw Hogewind, beschermvrouwe is. De werken van herstel der aange richte schade zijn vergevorderd. De weersgesteldheid blijft buiig. HET VERBLIJF VAN MOR. PANICO DJOKJAKARTA, 24 Juli. (Aneta/ A.N.P.). De apostolisch delegaat voor Australië en Azië. monseigneur Panico, wordt 29 Juli te Djokjakarta verwacht. Hij zal op 30 dezer een pontificale hoog mis celebreeren op het Eucharistisch congres. In Augustus a.s. zal mgr. Pa nico de conferentie van bisschoppen en prefecten bijwonen, welke op Girisonta wordt gehouden. Buitenlandsch weeroverzicht Het storingsfront, dat Zaterdagmor gen over de Britsche eilanden lag, en geleidelijk naar onze omgeving door drong, pasc-eerde Zondagochtend one land. Het bracht motregen gevolgd door flinken regenval en later opklaringen. De stroom van koele luchtmassa's deed de temperatuur over Engeland en ona land flink dalen. De IJslandsche depressiekern welke geleidelijk dieper, werd, verplaatste zich naar de Iersche zee. Het Azorenhoogedrukgebied ie iets in beteekenis afgenomen en van de uit- loopen over Zuid-Duitschland is wei nig meer overgebleven. Over Zuid Noorwegen ontwikkelde zich een nieuwe depressie, die aldaar vrij veel regen brengt. Het koud front van deze depressie loopt van de Both- nische golf naar de randstaten en Po len, en het scheidt de warme continen tale lucht over Finland en Rusland van do koudere lucht, die thans over cen traal Europa is gelegen. Langs dit front vielen ook zware regens en kwam veel onweer voor. Het Noord-Russische hoogedruk-ge- bied is naar de Poolzee getrokken, voorts blijft in het Middellandsche Zee bekken de luchtdruk laag. W eerverwachting Verwachting geldig van he denavond tot morgenavond ongeveer 19 uur: Regenbuien met kans op on weer, betrokken tot zwaarbe wolkt, koel weer, zwakke tot matige zuidwestelijke tot noordwestelijke wind. AARDAPPELZIEKTEWAAR SCHUWINGSDIENST In het etmaal van 's avonds 21 Juli tot 's avonds 22 Juli is in Zeeland en Fries land, in het etmaal van 's avonds 22 Ju li tot 's avonds 23 Juli is in Utrecht en op de Zuid-Hollandsche eilanden de weersgesteldheid kritiek geweest voor het optreden van aardappelziekte.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 7