Xcuaiidc (B Regeeringsverklaring in Tweede Kamer besproken CHINA'S „VLIEGENDE VENNOOTSCHAPPEN Spanje nog niet tot rustgekomen Nieuwe modellen Bontmantels MAISONdePARIS De fractieleider der Katholieken mr. dr. L. N. Deckers aan het woord GELUKWENSCHEN AAN KONINKLIJK HUIS Fabrieken in tempels en rotsholen versterken den economischen weerstand tegen Japan BLOEI ONDANKS CONSERVATIEVE TEGENWERKING Hittegolf in Ver. St. Warschau vindt Britsch crediet klein Advertentiën J. A. STOKVIS R. C. v. Ommering mondarts Afwezig Grafwerk 2e BLAD PAG. 4 AMERSFOORTSCH DAGBLAD T WOENSDAG 26 JULI 1939 Bijeenkomst van Woensdag 26 Juli. Gëopend te 1.10 uur. Voorzitter: mr. J. R. H. van Schaik. Aan de orde is de bespreking naar aanleiding van de door de regeering gisteren afgelegde verklaring. De heer Deckers (R.K.l zegt. dat het moeilijk zal vallen in de parlementaire geschiedenis van ons land een voorbeeld te vinden van een crisis, die een einde maakte aan het leven van een kabinet als het thans heengegane. Tevens zal het onmogelijk zijn. sinds 1868 een kabinetsformatie aan te wijzen van het karakter als het onderhavige. In het geding was blijkens het regee- ringscommunique de bestrijding van de werkloosheid en de dekking van de ge volgen hiervan. Vast staat, dat het begrootingseind- cijfer voor sociale zaken voor 1910 reeds op lager, niveau was gebracht dan dat van de begrooting* voor 1939. op het mo ment van het aftreden van minister De Wilde. De meerderheid van het kabinet achtte wijziging van den bestaanden toestand noodig in verband met de uit gaven voor Onderwijs. Defensie. Water staat en Sociale Zaken. De minderheid erkende dat eveneens, doch kon zich niet vereenigen met de daartoe door de meerderheid gedachte middelen. Spreker herinnert er aan, hoe de C.- H. afgevaardigde Krol en de liberaal dr. Vos zich hebben geschaard achter de werkloosheidspoliti^k der regeering. De ze werd schier door de geheele Kamer gesteund. Indien het vierde kabinet Colijn die politiek had voortgezet, dan ware geen dam geworpen in den arbeid van mi nister. Romme. Het sociale effect van de maatregelen van dien minister van So ciale Zaken was in ieder geval veel grooter dan wanneer men de „economi sche" methode zou hebben toegepast, al zou deze een milliocn goedkooper zijn. Wij willen aldus spreker voort gaan met de wcrkloosheidspolitiek zoo als zij de laatste jaren is gevoerd, met Inbegrip van de spaarregeling en de steunverhooging voor kostwinners van groote gezinnen. Zoo min als van deze zijde is te ver wachten. dat aan de defensie de noo- dige middelen zullen worden onthou den. zoo min zal zij zijn te vinden voor een aantasting onzer volkskracht. Tegemoetkomende toezeggingen ten aanzien van de leerlingenschaal en van de z.g. kweekelingcn met akte had het kabinet eerder moeten doen. Dan ware een conflict met minister Slotemaker de Bruïne vermeden. De Kamer heeft nu slechts rekenine te houden met de kabinetsformatie van het ©ogenblik. Vast staat evenwel, dat het hui dige kabinet geen rekening houdt met de parlementaire samenstelling. De Formateur heeft het staatsbestel, dat sinds 1868 geldt, niet geëerbie digd. Is er eenige rekening gehou den met de reóhtsche meerder heid in deze Kamer? Spreker be- i antwoordt deze vraag ontkennend, evenals de vraag of de formatie be rust op de parlementaire samen stelling in het algemeen. Het kabi- net berust slechts op den grondslag, die door vier leden dezer Kamer ka worden erkend. Er zitten in dit kabinet bekwa- me mannen, doch veel zal nog moeten worden opgehelderd op staatkundig gebied, willen wij aldus eindigde spreker in slaat zijn onzen steun aan dit kabinet te verleenen. De heer Rost van Tonningen (N.S.B.) critiseert het optreden van de R.K. Staatspartij en van de S.D.A.P. en schetst den z.i. hachelijken toestand van de werkloozen, tot verbetering waarvan minister Romme heeft nage laten het noodige te verrichten. Het aantal zelfmoorden bedroeg in de laatste jaren in ons land 5600. De R.K. Staatspartij en de S.D.A.P. hebben geen kans gezien, eenige verbetering in den toestand te brengen. De S.D.A P. heeft door haar neo-marxistische poli tiek den grooten dichter Piéter Jelles Troelstra geheel verloochend. Lijnrecht in tegenstelling tot de po litiek der R.K. Staatspartij en der S.D.A.P. staat het beginsel van de na- tionaal-socialistische beweging, die lief de voor ons volk heeft en het tot een heid wil brengen. MISLUKTE SPRONG OP EEN RIJDENDE TRAM AMSTERDAM. 26 Juli. Omstreeks halfzeven gisteravond wilde op het Rokin nabij de Taksteeg een 23-jarige dame op den bijwagen van een rijdende tram, welke juist de halte verlaten had, springen. Zij viel en kwam onder den baanschuiver terecht. Zwaar gewond werd zij naar het Wilhelmina gasthuis overgebracht. DIEFSTAL VAN MOTORRIJWIELEN AMSTERDAM, 26 Juli. Waren gis teren reeds twee verdachten door de po litie van het bureau Leidscheplein ter zake van diefstal van motorrijwielen aangehouden, thans zijn op die bureau nog vier mannen verdacht van diefstal of heling van een aantal motorfietsen ingesloten. Bij huiszoeking zijn vijf mo torfietsen teruggevonden. De zes verdachten zullen voor den of ficier van Justitie worden geleid. Felici ta tietelegrammen bij a.s. blijde gebeurtenis F ELICIT ATIETELECRAMMEN. voor ll.ht. de Koningin en de leden van het Koninklijk Huis ter gelegenheid van de blijde gebeurtenis in het Prinse lijk Gezin kunnen naar aanwijzing der af zenders tegen het normale tarief op een der bestaande luxe-telegramformulieren worden afgeleverd. Een speciaal formu lier zal bij deze gelegenheid niet in ge bruik worden gesteld. De afzenders dezer luxe-gelukwensch- telegrammen. kunnen tegen betaling van 10 cents voor elke 50 woorden of gedeel ten daarvan een afschrift ontvangen op hetzelfde formulier als het afgeleverde Verder is met de administraties van Ne- derl. Indië. Curacao en Suriname een re geling getroffen, om het publick aldaar in de gelegenheid te stellen bij de a.s blijde gebeurtenis felicitatietelegrammcn tegen verlaagd tarief via den Hollandradioweg aan het Koninklijk Huis te verzenden Voor deze telegrammen zal het tarief der nationale telegrammen ad f 0.20 per woord gelden evenwel met een minimum voor 10 in plaats van voor 20 woorden. Deze uit de overzeesche gebieden ko mende telegrammen zullen, zonder dat een extra recht van den afzender wordt gehe ven. op luxe-formulieren worden afgele verd. BUITENLAND 99 SJANGHAI, eind Juli HINA getroost zich op het oogenbïik zeer groote inspan ningen om het land economisch aan den oorlog aan te passen. Sinds de Japanners de belangrijk ste Chineesche industriecentra be zet hebbenzijn in het geheele land coöperaties ontstaan, die on der de grootste gevaren en poli tieke moeilijkheden aan het werk zijn gegaan. Op het oogenbïik ge ven deze organisaties reeds werk aan ongeveer 20.000 man in meer dan 300 ondernemingen, waarin honderden producten vervaardigd worden. De fabrieken worden voornamelijk in afgelegen dorpen, bergdalen en zelfs in tempels ge vestigd. Reeds oefenen deze nieu we industrieën een bemoedigen den invloed op het Chineesche volk uit en versterken zijn geest van weerstand. H1 ET plan voor de ontwikkeling van deze coöperaties werd door een groep vooruitstrevende Chineezen uit Sjanghai en hun blanke raadslie den uitgewerkt. Een van de meest op den voorgrond tredende lieden was daar bij de Chineesche bankier Tsoe Sing Loh. die onlangs bij een vliegtuig-onge luk om het leven is gekomen. Edgar Snow en Rewi Alley, van wie de laat ste thans als technisch deskundige bij een trust werkzaam is, waren de be langrijkste buitenlandsche opstellers van het programma. Arbeidskrachten waren in het binnen land in overvloed aanwezig. Duizenden geschoolde arbeidskrachten waren als vluchtelingen van de kust naar het bin nenland gekomen en zochten daar werk Zij wachtten er slechts op. dat men nieuwe industrieën schiep. Deze moes ten zoo mogelijk in kleine fabrieken worden ondergebracht om niet al te zeer aan de Japansche bommen bloot gesteld te zijn. Bovendien moesten zij zoo bewegelijk mogelijk blijven om even tueel snel van de eene plaats naar de andere verlegd te kunnen worden. De coöperatie scheen daartoe de meest ge schikte vorm, wijl zij dc massa zelf een rol laat spelen. Zoo begaf zich de Sjanghai-groep naar Hankou. waar de minister van fi nanciën dr. Koeng haar een ondersteu ning van 5 millioen dollar toezegde. Er werd een bijzondere commissie ge vormd, die op het oogenbïik onder voor zitterschap staat van K. P. Lioc en waarin bovendien een aantal energieke Chineesche en buitenlandsche inge nieurs zitting hebhen, die hoogbetaalde posten in Sjanghai voor dit vaderlands lievende werk opgegeven hebben. OP het oogenbïik zijn de coöperaties in vier streken van het land, na melijk in Noord-Wcst-Sjensi, in West-Setsjoean en Sikong. in Zuid- Oost-Kiansi en in Zuid-West-Honan, reeds in vol bedrijf. Iedere onderneming is volgens dc gebruikelijke regels van het vennootschapswezen georganiseerd. Iedere arbeider bezit een aantal aan- deelen. voor welker betaling een deel van zijn loon wordt ingehouden. De le den van de coöperaties kiezen zelf hun fabrieksleiders en stellen hun eigen loonen vast. Velen hebben hun shares reeds afbetaald en de geheele samen werking heeft op zuiven democratische» grondslag plaats. Men wint reeds kolen, ijzer en goud en begint ook koper- en lood- mijnen in exploitatie te nemen. Verschillende vennootschappen heb ben reeds hun eigen kranten en eet huizen. Ongeveer een vierde deel der fabrieken houdt zich bezig met spinnen en weven, andere vervaar digen zeep, papier, kaarsen, schoe nen, aardewerk en meel. Ook wor den voor het Roode Kruis verband- stoffen, alcohol en chirurgische in strumenten gemaakt! De beweging neemt een omvang aan, die zelfs haar scheppers niet hebben kunnen voorzien. Zij hopen met hulp van buitenlandsch kapitaal alle wen- scheh te kunnen bevredigen, die uit het binnenland tot hen komen. In Hopei en Kiangsi hebben de coöperaties reeds een Ibewijs van hun bewegelijkheid gele verd: toen de Japanners oprukten wer den de ondernemingen tijdig verder het binnenland in verlegd. Natuurlijk stui ten zij hier en daar nog op politieke moeilijkheden van binnenlandschen aard. Ook in China vindt men overal conservatieven, die wantrouwend tegen over deze moderne organisaties staan Zoo hebben verschillende reactionaire ambtenaren getracht, de beweging te saboteeren. Tot hun geluk beschikken de coöpe raties over een aantal schitterende ta lenten. die de goede zaak weten te ver dedigen. De leider, K. P. Lioe, heeft aan de universiteit van Cincinnati gestu deerd en eenige jaren op de Fordfabrie ken te Detroit gewerkt. Frank Lem en C. F. Woe, twee van de ingenieurs, die hun posities in Sjanghai hebben opge geven, om voor het halve salaris bij de coöperaties te werken, hebben vroeger eveneens bij Ford gewerkt. De meest energieke van allen is echter wel Rewi Alley, een Nieuw-Zeelander, die vroeger hoofdinspecteur van het fabriekswezen te Sjanghai was. Hij heeft zich met hart en ziel aan de nieuwe beweging gegeven en eenige maanden lang zon der belooning gewerkt. Met auto en vliegtuig is hij geheel China rondge reisd om de industrie van het land te hervormen. De Chineezen noemen hem den ..held van de Coöperaties". Wanneer hem nog wat meer eoud ter beschikking zou staan, zou hij in het Hemelsche Rijk wonderen kunnen verrichten. NEW YORK, 26 Juli. (Reuter). In de staten New York, New Jersey en Pennsylvania woeden honderden hei debranden als gevolg van de droogte, die zoo erg is als sedert •generaties niet is voorgekomen. De boeren vreezen, dat de droogtcperiode tezamen met de vreeselijke hitte het totale verlies van vele producten tengevolge zal hebben. De toestand is nog verergerd door het tekort aan water. Duizenden men- schen slapen op nol strand en op de daken, teneinde verkoeling te zoeken. De postzegels uit het Duitsch protec toraat in het vroegere Tsjecho-Slowa- kije zijn up to date gebracht en thans van tweetalige opschriften voorzien. Wereldgebeuren Monarchisten van diverse pluimage, republikeinen en fascistische phalanxisten strijden om de macht r t ETGEEN uit Spanje wordt gemeld, j"~i is weinig duidelijk maar veelbetcè- kenend. Vast staat, dat er oneenig- heid heerscht tusschen Franco's voor naamste medewerkers en strijdmakkers als de ministers SeiTano Suner en Jor- dana en de legerleiders Queipo de Llano en Yague, en eveneens staat vast, dat er een verbitterde strijd gaande is tusschen groepen monarchisten, phalanxisten (fas cistisch georiënteerd) en republikeinen om de toekomstige staatsinrichting van Spanje. En tenslotte staat vast, en dat is in de internationale politiek een feit van de grootste beteekenis, dat het den Spaanschen generalissimus, generaal Franco, ernst is met zijn herhaalde ma len afgelegde verklaring, dat Spanje Spaansch moet zijn, en slechts een nationale Spaansche politiek zal be drijven. Anders gezegd: het huidige Spanje wenscht niet aan een Duitsch- Italiaansche economische en/of politieke leiband te loopen, het stelt bij alle dank baarheid der voormalige „rechtschen" voor degenen, die hen de overwinning hielpen bevechten, de eigen belangen bo ven de belangen der vrienden te Rome en Berlijn. Het zou ook moeilijk anders kunnen. Spanje is uitgeput door jaren verbitter den burgeroorlog, het is innerlijk niet eensklaps eensgezind geworden, nadat het eeuwenlang verdeeld is geweest. De huidige nationalistische Spaansche regeering is bovendien uiteraard te Spaansch en te trotsch om zich haar politiek door Rome en Berlijn te laten voorschrijven. En tenslotte: zeer nauwe economische banden bestaan sinds jaar en dag tusschen Spanje en West-Euro- peesche staten als Frankrijk, Engeland, Zwitserland, België en Nederland. Het zou voor Spanje zel'f groote nadeèlén met zich brengen, wannéér het zijn economie en handel eenzijdig ging oriënteeren op de as Rome—Berlijn. Zoo is een econo mische en politieke neutraliteit welhaast dwingend voorgeschreven voor Spanje door de omstandigheden: mate- rieele uitputting, politieke verdeeldheid en economische belangen. Deze factoren zijn minstens van zooveel beteekenis in de berekeningen van Spanje's huidige leiders als ongetwijfeld bestaande gèvoe- lens van afkeer en vriendschap, en ideo logische tendenzen. VOORLOOPIG is er dus geen enkele reden om te twijfelen aan de op rechtheid van Franco's verklarin gen, dat Spanje in de eerste en eenige plaats Spaansche politiek zal voeren, en in geval van een onverhoopt Euro- peesch conflict neutraal zal trachten te blijven zoolang de omstandigheden en de Spaansche belangen dit wenschelijk en mogelijk zullen maken. Voorshands is er werk genoeg te doen binnenska mers. Een Spaansche eenheid moet ge schapen worden op de puinhoopen van den burgeroorlog, en de wonden, welke materieel aan Spanje door dezen strijd zijn toegebracht, zullen moeten worden geheeld. Opbouw is noodzakelijker dan nieuwe strijd. Onder deze omstandigheden wordt hét begrijpelijk, dat er uitbarstingen komen van reeds lang bestaande spanningen tusschen bepaalde groepen. Elke partij wenscht de Spaansche eenheid en den opbouw te verwezenlijken volgens haar eigen denkbeelden. Tót dusver heeft Franco getracht monarchisten van di- VOOR DE VROUW Links: Lange bisam-rug jas. Het nieuwste model met ruim klokkenden rug. De mouw bü den schouder ruim ingezet. Klein omliggend sluitend kraagje. Twee stcekzakken. Rechts: Ruim vallend kort bisam-buik jasje mei modern geplooide kopmouw. Kleine omliggende kraag. Gesloten met slechts één knoop aan den kraag. Twee steekzakken. Vlot elegant voor onze groote slanke dames DRIFT 9, UTRECHT NIEUWE MODELLEN BONTMANTELS verse pluimage, republikeinen en fas cistische phalanxisten tegen elkaar uit te spelen en in evenwicht te houden. Gezien het feit, dat dit reeds de groot ste moeite kostte toen deze groepen nog bijeengehouden werden tijdens de oor logsjaren door de eischen van den ge- meenschappelijken strijd, behoèft het niet te verwonderen, dat dit Ihans nog moeilijker is geworden en waarschijnlijk onmogelijk. Franco zal een keuze moeten doen: herstel der monarchie, behoud der ré publiek op nationaal -democratischen grondslag of overgang tot een fascis tisch staatsbestel. Volgens de laatste be richten zou Franco overwegèn de mo narchie te herstellen en daartoe zelfs in contact willen treden met den ex-koning Alfonso XIII. Vanzelfsprekend zullen dergelijke onderhandelingen in het ge heim geschieden en zal men voorloopig uit Spanje nog vele tegenstrijdige en op zienbarende berichten kunnen verwach ten. Zal het mogelijk zijn, de verhitte gemoederen in dit land, dat reeds eeuwen lang te lijden heeft onder een onstuimigen ondêrlingen strijd, tot be daren te brengen en een nationale een heid te scheppen? WARSCHAU, 26 Juli. (Havas.) De Poolsche minister van buitenlandsche zaken, Beek, heèft den Britschen zaak gelastigde Norton ontvangen, die hem op de hoogte bracht met de resultaten van de financieele onderhandelingen tusachen Engeland en Polen, welke, zooals Sir John Simon in het Lager huis heeft medegedeeld, hebben geleid tot het verleenen van een crediet van acht millioen pond sterling aan Polen voor het koopen van oorlogsmateriaal in Engeland. In welingelichte kringen te War schau levert men nog geen com mentaar op deze verklaring en wacht men op de juiste termen van de overeenkomst. Toch is er eén ze kere verwondering bij de openbare meening te bespeuren, aangezien de Poolsche pers had laten door schemeren, dat de Britsche leéning hooger zóu zijn dan de binnenland- sche leening in Polen, wélke onge veer zestien millioen pond sterling bedroeg. In industrieele kringen heeft het feit, dat de modaliteiten van de leêning niet voor het einde van de zitting van het parlement kunnen worden vastgesteld, teleurstelling veroorzaakt. In deze krin gen wordt er op gewezen, dat. in den huidigén internationalen toestand iedere vertraging in de productie betreffende de landsverdediging funest kan wer ken. Eenige en algemeene Kennisgeving. Heden overleed na een kortstondige ziekte voorzien van de H.H. Sacramenten der Ster venden, onze geliefde Tante, Behuwd- en Oudtante Mejuffrouw CLÉMENCE MARIA LOUISE JEANNE JOSEPHINE EMMEN in den ouderdom van ?6 jaar. Amersfoort, M. TH. A. BATENBURG VAN HAAGEX. K. M. B. BATENBURG en kindérén. Zeist, 24 Juli 1939. Vijverlaan 12. E. J. G. MERTENS ZUR BORG ARTS is wegens ziekte voorlopig niet te raadplegen. De practijk wordt ten zijnen huize waarge nomen door Dr; J. H. Schade ARTS Verhuisd naar LEUSDERWEG 272 tot 15 Augustus »-- Steenhouwerij R. VAN DIJK Arnhemscheweg 6 Tel. 5132

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 8