Vier jonge meisjes te Castricum in zee verdronken EEN NIEUWE ANTI-BRITSCHE ACTIE IN JAPAN Zij bevonden zich op de tweede zandbank Voldoening in China over besluit van Washington I.R.A.-aanhangers verlaten Engeland DE EEMLANDER Maandag 31 Juli 1939 Uitgave: VALKHOFF Co. Bureau: Arnhemschepoortwal 2a 38e Jaargang No. 30 MAANDAGOCHTENDBLAD MET SPORTBLAD Een gevaarlijke geul r n EEN BEER IN EEN TAXI Lof voor Huil en Roosevelt Japan's concessies op Noord-Sachalin Het Albert-monument te Luik onthuld Doodelijk ongeval te Soest Denemarken zal neutraal zijn Buitenlandsche steun voor de terroristen AMEKSFGORTSOi DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS oer 3 inaandeo voor Amersfoort 1 95: per maand 0.65; per week met gratis verzekering tegen ongelukken) f 0.15 B'ont'riMnn trhn.ii oer post per 3 maanden 2.85. Afzonderlijke nummers f 0.05 POSTREKENING 47910 TELEFOON INTERC. 4620 MET MAANDAGOCHTENDBLAD PRI IC npR AHVFRTFNTIFN van 1—4 regels i 1.05 met inbegrip van een bewijsnummer, UtW flUY"ltnMtn clke rcgc, meer 0.25. Liefdadigheids-advertentiën voor de helft van Jen prijs. - Kleine Advertentiën „KEITJES" bij vooruitbetaling 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent, driemaal plaatsen f 1.Bewijsnummer extra f 0.05 CASTRICUM AAN ZEE, 30 Juli. Vier Amsterdarnsche meisjes van ongeveer twintig jaar zijn vanmiddag alhier aan het vrije strand, waar geen toezicht wordt gehouden, in de Noordzee verdronken. Hoewel moeilijk te bepalen is hoe het ongeluk zich pre cies heeft voorgedaan, kan uit de verklaringen van omstanders wor den opgemaakt, dat het viertal door zich te ver in zee te wagen, om het leven is gekomen. Spelend in de hooge golven bereikten de meis jes, die gezamenlijk uit waren, de tweede zandbank, welke circa tachtig meter uit de kust gelegen is. Terwijl zij hier naar hartelust rondsprongen en -dansten, werden zij opgemerkt door een der strandbezoekers, die haar toeriep terug te komen: „Je weet, dat jul lie niet zwemmen kunt-" Ondanks dezen raad keerden de vriendin nen niet terug. Toen de man, die merkte, dat aan zijn advies geen ge volg gegeven werd, even later opnieuw de richting van de zandbank uitkeek, was van de meisjes geen spoor meer te bekennen. trachtten den jongen te bereiken, ech ter vergeefs. Het lichaam van het slachtoffer is nog niet gevonden. Naar! alle waarschijnlijkheid zijn zij door een hooge golf in de diepe geul tusschen de tweede en de eerste bank, welke op onge veer vijftig meter van de kust ge legen is, geworpen. Deze geul is uiterst gevaarlijk, vooral bij op komend getij, zooals ten tijde van het ongeluk het geval was, mede door het drijfzand en de velen ga ten, welke daar tijdens eb door kinderen gegraven zijn. Direct wierpen leden van den A.R.B. reddingslijnen uit en reeds spoedig werd de eerste drenkelinge op het dro ge gebracht. Koortsachtig ging men voort met zoéken, doch vooreerst werd niets gevonden. Na circa tien minuten spoelde het lijk van het tweede slacht offer aan, even later de lijken van de twee andere meisjes. Op het strand stelden de leden van de E.H.B.O alle pogingen in het werk om de levens geesten bij de slachtoffers op te wek ken. Ook twee geneesheeren. die op het strand aanwezig waren, verleenden hun medewerking. Het waren de heeren dr. Van der Schatte Olivier uit Hilversum en dr. Hartingius uit Koog aan de Zaan, terwijl de plaatselijke geneesheer dr. H. Leenaers, even later ter assisten tie verscheen. De pogingen, de levensgeesten weder op te wekken door kunstmatige adem haling met behulp van twee zuurstof apparaten, werden bijna twee uren voortgezet, echter zonder resultaat. Inmiddels had men reeds de on bewoonde tent gevonden. „Omwo nenden" verklaarden, dat de vier meisjes hier haar intrek hadden ge nomen en later herkenden zij in derdaad in de slachtoffers hun buurvrouwen. De lijken der slachtoffers zijn over- j gebracht naar den politiepost te Cas-1 tricum. Bij de reddingspogingen onderscheid de zich in het bijzonder een lid van den A.R.B., de heer W. F. Burger, die zich tot viermaal toe in zee begaf, hoe wel omstanders het hem ontrieden. Bij .nader onderzoekt gebleken, dat de meisjes, die aan het strand te Castri cum aan zee den verdrinkingsdood von den, de gezusters E. en A. Sol en de ge zusters Js. en H. M. Bakker zijn, alle vier afkomstig uit Amsterdam. Haar leeftijden vaireeren tusschen de zeven tien en achttien jaar. Nog een verdrinkingsgeval DEN HELDER. Zaterdagmid dag is bij het baden aan het strand te Huisduinen bij Den Helder, de 16- jarige Gerard Burgers, afkomstig uit Den Haag, in de Noordzee ver dronken. Hij was pas voor het Mulo-examen ge slaagd en bracht zijn vacantie bij fami lie in Den Helder door. Hij had zich met eenige vrienden naar het strand bege ven om te baden. Er 6tond een krachti ge stroom en toen de jongen, die niet kon zwemmen, door een golf werd om vergeworpen, werd hij door den stroom meegesleurd. Hij verdronk jammerlijk voor de oogen van zijn vrienden. Ofschoon onmiddellijk pogingen ln het werk.werden gesteld om hem nog te redden, mocht hulp niet meer baten. Een agent van politie begaf zich met een boot in zee en eenige zwemmers Lijk aangespoeld Van den 14-jarigen jongen J. V. uit Putten, die Dinsdag bij den vuurtoren van Scheveningen verdronken is, is het stoffelijk overschot aangespoeld en ge vonden bij het politiehuisje op strand Noord. Het lijk is naar het ziekenhuis aan den Zuidwal overgebracht. Ongeval bij hf.t d'iiken VOORSCHOTEN, 30 Juli. Zondag middag waren eenige jongelui in de Vliet aan het zwemmen en gebruikten daarbij een stapel hout als afzetplaats voor een duiksprong. De 19-jarige H. van M. uit Voorscho ten nam op deze wijze een sprong, doch is daarbij waarschijnlijk met het hoofd tegen de basaltglooiing gebotst, waar door hij bewusteloos geraakte. In be- wusteloozen toestand en met een groo- ten wond aan den schedel werd hij uit het water gehaald. Leden van de E.H. B.O. hebben onder leiding van dr. C. J. Kerkhof geruimen tijd getracht door kunstmatige ademhaling en met behulp van een Zuurstofapparaat de levens geesten op te wekken, doch zij mochten daarin niet slagen. Ter plaatse is het slachtoffer geestelijken bijstand ver leend. Tragisch was dat de ouders van den jongenman op een vacantiereis waren en men hen niet kon bereiken, zoodat het stoffelijk overschot naar de woning van een familielid is vervoerd. ln Roemenië heelt men een nieuwe politieverordening in werking gesteld, die pual ent perk moet stellen aan de steeds groot er wordende schare straat- komedianten en bedelaars, ln Boeka rest beleefde men het dezer dagen, dat een zigeuner met zijn tamme beer per taxi de vlucht nam voor de politie, die in de gaten kreeg, dat hij niet de vereischte vergunning bezat. Een on gewone klant voor den taxichauffeur SPIONNAGE-AFWEER IN FRANKRIJK PARIJS, 30 Juli (Havas). De Matin schrijft, dat de politie sedert het begin van het jaar in haar actie tegen de spi- nnnage 25.000 huiszoekingen heeft, ver richt, welke leidden tot 236 arrestaties, riet feit, dat de Sureté Nationale zich voortaan met geheel Noord-Afrika zal bezighouden, en dat een politie-radio- post zal worden opgericht in Algiers, teneinde rechtstreeks in verbinding te staan met het Parijsche hoofdbureau, vormt een waarborg, dat de controle nog aanzienlijk versterkt wordt. Hel historische waarbij bisschoppelijk paleis in Toledo werd door het vuur verwoest, vele kunstschatten een prooi der vlammen werden Britsche zendelingen in moeilijkheden in Hopei LONDEN 30 Juli. iReuter). - Naar Reuter verneemt wc/dl het rapport van den Britschen ambas sadeur te Tokio over de moeilijk heden, die bij'de onderhandelin gen met de Japansche regeering zijn gerezen, gedurende het week end te Londen bestudeerd. De vol gende conferentie te Tokio is op Maandag bepaald teneinde Hali fax de gelegenheid te geven den toestand te bestudeeren. De moei lijkheden hebben betrekking op de kwestie der Chineesche valuta. Te oordeelen naar de beschikbaar zijnde aanwijzingen, zoo meldt het Japansche persbureau Domei, vor deren de Britsch-Japansche bespre kingen over de kwestie-Tientsin goed, zij het niet zonder moeite. Zaterdag is besloten de economische kwesties te verwijzen naar een Britsch-Japansche commissie, die Maandagochtend bijeen zal komen. Het langzame vorderen der besprekin gen heeft -den anti-Britschen bond van burgers aanleiding gegeven, Maandag op twee punten der Japanschen hoofd stad anti-Britsche betoogingen te orga- niseeren. De bedoeling is. een optocht te houden door de straten rond de Brit sche ambassade. Dezelfde bond heeft aan alle provinciale en gemeenteraden in het land een rondschrijven gezonden, waarin gewezen wordt op de verslechte ring van de situatie ten aanzien van de besprekingen te Tokio, en er op aange drongen wordt tegen Engeland in op stand te komen. Volgens een bericht uit Tientsin heb ben de Japansche militaire autoriteiten aldaar verklaard, dat de besprekingen te Tokio geen zin hebben, als geen over eenstemming wordt bereikt over de eco nomische vraagstukken, met inbegrip van het verbieden van de circulatie van „fapi" of Tsjoengking-dollar in de Brit- sch concessie en het uitleveren van het zilver in specie, dat bij de Chineesche banken in de Britsche concessie berust. Zoowel de Chineesche regeering als het Chineesche volk beschouwt de opzegging door de Vereenigde Staten van het handelsverdrag met Japan als een eerste uiting van de uiterste bezorgdheid der regeering van de Vereenigde Sta ten over den toestand in het Verre Oosten. Dr. Wang Tsjoeng Sjoei, de minister van buitenlandsche zaken, heeft 'Ver klaard, dat deze opzegging er op Wijst, dat de Vereenigde Staten bereid zijn hun positie en prestige in den Stillen Oceaan te handhaven. Het is de hoop van ar. Wang, dat de Vereenigde Staten nog een stap verder zullen gaan en een meer concrete en positieve houding zullen aannemen ter onderdrukking van het internationale onrecht en.herstel van den internationalen vrede, het weder- ziidsch vertrouwen en den goeden wil. Het Chineesch—Amerikaansche insti tuut voor cultureele betrekkingen heeft een boodschap getelegrafeerd aan pre sident Roosevelt en staatssecretaris Huil. waarin wordt verklaard, dat de stap der Vereenigde Staten er toe zal bijdragen den goeden wil van 400 mil- lioen Chineezen te versterken. Britsche zendelingen in moeilijkheden Zestien Britsche zendelingen van het ziekenhuis der Baptisten te Taivoeanfoe, de hoofdstad van Sjan- si, die wegens -de anti-Britsche be weging moesten vertrekken, zijn thans te Sjitsjiat6wang aangeland, (provincie Hopei). Tengevolge van de overstroomingen zijn de spoor wegverbindingen volkomen 'ver broken. Vrijwel alle Britsche zendelingen zijn uit Sjansi verdreven. Omtrent het lot van een paar, die in Zuid-Sjansi werk ten, is niets bekend. De politie te Peiping heeft een bezoek gebracht aan alle Chineesche winkels. Zij heeft instructie alle Britsche goede ren te verwijderen, daar de verkoop daarvan niet is toegestaan. Vernomen wordt, -dat verscheidene Chineesche gilden in het geheim zijn bijeengekomen en een resolutie hebbeij aangenomen, waarin zij zich uitgespro ken hebben tegen den boycot van Brit sche goederen en verklaren, dat het za kenleven toch al slecht genoeg is. Zij hebben dit aan de leiders -der anti-Brit sche beweging doen weten. MOSKOU, 30 Juli (Reuter). De Sov jet-autoriteiten in Noord-Sachalin heb ben den Japanschen concessionarissen der steenkoolmijnen en pètrolcumbron- nen doen weten, dat het jongkte vonrtis van de rechtbank, waarbij zij veroor deeld worden tot betaling van een half millioen roebel niet door een beslagleg ging zal worden voltrokken, indien een bevredigende regeling kan worden tot stand gebracht. Terzelfdertijd publiceert de Russische pers een tegenspraak van het Japansche bericht, dat de Sovjets voornemens zou den zijn de Japansche conse6sies in te trekken. De Russische autoriteiten leg gen er den nadruk op, dat de Japanners hun werkzaamheden in de consessies mogen voortzetten, doch alleen indien zij de contractueel?, verplichtingen en de Russische wet strikt in acht nemen. AUTOBUS IN AFGROND GESTORT BELGRADO, 30 Juli (Havas). Een autobus met veertien inzittenden is op een bergweg nabij Tsjaor in Noord- Montenegro in een 300 meter diepen af grond gesort. Vijf personen werden ge wond en zeven min of meer ernstig ge wond. LUIK, 30 J-uli (Belga). Te Luik is Zondagmiddag, in het kader van de wa tertentoonstelling, het Koning Albert- monument onthuld in tegenwoordigheid van koningin Elisabeth, koning Leopold en zijn kinderen. Ook de hertogin van Vendome en de hoogste autoriteiten des lands waren aanwezig. Het monument \s opgericht aan de samenvloeiing van Maas en AlberLkanaal. Bij de onthulling was koningin Wil- helmina vertegenwoordigd door mr. dr. W. G. A. van Sonsbeeck, commissaris der Koningin in de provincie Limburg. In den ochtend had mr. dr. van Sons beeck een bloemruiker neergelegd bij het monument voor koning Albert op het kerkihof van Robertmont. Wielrijder stak plotseling den rijweg over SOEST, 29 Juli. Op den rijks straatweg, ter hoogte van het thea ter Carlton aan de Burg Grothe- straat, is te omstreeks half twaalf vanmorgen een nog onbekende wiel rijder toen hij zonder op het verkeer te letten den weg wilde oversteken door een auto, welke uit dc richting Amersfoort naderde, gegrepen. De eerste hulp werd door een juist passeerend geneesheer uit Amsterdam verleend. Tijdens het vervoer naar het zieken huis de Lichtenberg te Amersfoort is het slachtoffer overleden. Het slachtoffer is gebleken te zijn de 58-jarige A. Nahuysen uit Utrecht. Ingeval van oorlog zou het stre ven naar een „eerlijke ver deeling" van den handei BERLIJN, 30 Juli (D.N.B.). De Europaeische Revue publiceert een arti kel van den Deenschen minister van buitenlandsche zaken Munch, waarin deze schrijft, dat, indien een oorlog zou uitbreken, Denemarken evenals andere gelijkgezinde staten zijn geheele streven er op zou richten, uit dezen oorlog te blijven. Denemarken rekent er op, dat alle staten deze neutraliteit geheel en al zullen eerbiedigen. Wat onzen handel betreft met staten, die zioh met elkaar in oorïög zouden zouden kunnen bevinden, aldus munch, zijn wij voornemens, dezelfde lijn t« volgen als in den wereldoorlog. Wij wil len tegenover onze belangrijkste afne-> mers Engeland en Duitschland trachten, het handelsverkeer in overleg met beide landen in stand te houden, en wel met een verdeeling tusschen de beide lan den, die een soortgelijk karakter draagt als onder normale omstandigheden. Ongerustheid in Eire over ongunstige ontwikkeling der Engelsch-Iersche betrekkingen LONDEN, 30 Juli. (Havas). Onder scherpe politiebewaking zijn zes personen, die sympathi- seeren met het Iersche republi- keinsche leger, naar Ierland ver trokken- Buitengewone voorzorgs maatregelen waren getroffen om te voorkomen dat het publiek het vertrek op het Euston-station ga desloeg en vervolgens de insche ping in Holyhead op de „Hilber- na". Pas op zee konden de Ieren zich weer vrij bewegen. De politie beambten keerden naar Londen terug, ongetwijfeld om binnenkort een nieuw transport te vergezel len. Officieel wordt medegedeeld, dat de minister van binnenlandsche zaken tot nu toe op grond van de Vrijdag van kracht geworden wet. tot bestrijding van terrorisme reeds acht bevelen tot. uit wijzing heeft onderteekend. Intusschen blijft de politie onver moeid jacht maken op verdachten. Ook gaat men de verblijfplaats na van Sean Russell, die zich chef van den staf van het Iersche republikeinsche leger, de I.R.A., npemt, en die in de laatste 24 uur in Londen zou zijn gezien. Uit New York wordt echter aan Reuter gemeld, dat de immigratie-autoriteiten aldaar geen ge richt hebben ontvangen, dat Russel de .Vereenigde Staten heeft verlaten. Het weekblad „Reynolds" schrijft, dat de Britsche schatkist het bewijs in han den heeft gekregen, dat uit Berlijn geld gezonden is naar Londen en Dublin om de terroristische actie van het Iersche republikeinsche leger te steunen. De politie is er evenwel niet in geslaagd te ontdekken langs welk kanaal het geld zijn bestemming bereikt Niettemin is het verkregen bewijs van dos te meer heteekenis, aangezien volgens de Buit- sche wet zonder officieele toestemming der Rijksregeering geen deviezen naar bet buitenland mogen worden gezonden. Officieele kringen in Eire zijn in middels zeer verontrust over de na werking, welke de Engelsch-Iersche betrekkingen van de terroristische actie ondervinden. Vele aanhangers van de Valera gelooven thans, dat de terreur niet beoogde te pogen Noord- en Zuid-Ierland te vereeni gen, doch veeleer te verhinderen, dat deze kwestie zal worden opge lost Dulanty, de Iersche hooge commissa ris in Londen, zal deze week ongetwij feld een stap bij het Britsche ministerie van binnenlandsche zaken ondernemen. Hij zal laten uitkomen, dat zijn regee ring gpen bezwaar heeft tegen de maat regelen, welke Engeland tegen de terro risten heeft getroffen, doch tevens de hoop uitdrukken, dat deze maatregelen niet zullen leiden tot massa-uitzettingen van Ieren, aangezien de Iersche open bare meening zeer verstoord zou gera ken op Engeland, indien onschuldige lie den het slachtoffer van deze uitzettin gen zouden worden. Dulanty zou deze instructies gekregen hebben tijdens zijn jongste bezoek aan Dublin, waarheen hij door de Valera ge roepen werd. Voorts meent men t.e we ten, dat aanhangers der Iersche republi keinsche partij stappen ondernomen hebben bij den nuntius, mgr. Robinson, aangaande een beweerde weigering van Roomsch Katholieke aalmoezeniers om den terroristen de Heilige Sacramenten te verleenen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 1