■JtaatAie (B&ikhJbw ENGELSCH - FRANSCHE VOLDOENING „Het tijdperk van over Chamberlain's verklaring vreedzame inlijving is thans voorbij" „BOLSJEWIEKEN" ZIJN GEEN PACIFISTEN" r~ Het weer in Juli k Het Po-leger begint zijn manoeuvres Een Tsjechisch blad protesteert tegen „verduitsching" Stakings-incidenten te Cleveland Taxi rijdt tegen boomen WEDEROM INVAL IN SPEELHOL STRAFWET WORDT normaal toegepast GEMENGD-DUBBEL KAMPIOENSCHAP N ederland-Frankri jk Competitie-eindstand Radio-programma's NIET GAUW TE JONG OM WAT TE LEEREN Ie BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DINSDAG 1 AUGUSTUS 1939 LONDEN, 1 Aug. (Reuter)- De aankondiging door Chamber lain van een militaire missie naar Moskou wordt door de Engelsche bladen algemeen uitgelegd als een aanwijzing, dat reeds een aanzien lijke mate van overeenstemming bestaat en de vooruitzichten op een pact gunstiger* worden geacht, terwijl de verklaringen van den premier inzake Tokio geruststel lend geacht worden. De Times is van meening, dat het accoord met Frankrijk inzake het ope nen van militaire besprekingen met Moskou niet anders dan een hoopge vend teeken voor het welslagen der po litieke onderhandelingen kan: zijn: im mers kunnen nauwelijks plannen voor een gemeenschappelijke strategie wor den ontworpen met een land, dat niet waarschijnlijk een bondgenoot is. En er zijn thans duidelijke bewijzen die elk land, dat agressieve bedoelingen mocht hebben, kan overwegen van toene mend vertrouwen-tusschen de Britsch, Fransche en Russische regeeringen. De Daily Telegraph schrijft: „Na Chamberlain's verklaring kan er geen redelijke grond zijn voor scepticisme ten aanzien van de vastberadenheid der re geering. door te gaan met een politiek, welke de laatste vier maanden vele ma len is verkondigd. De toon van zijn ver klaringen inzake liet Verre Oosten was geruststelend en kan veel bijdragen tot het wegnemen Van mogelijke bezorgd heid ten aanzien van. de eenigszins on bepaalde bewoordingen van de formule van Tokio. Ook de Fransche pers verheugt zich over de verklaringen van Chamberlain, die aantoonen, dat eren acóoord nabij is. Naar de Petit Parisien betoogt, was de, algemeene atmosfeer van het Lagerhuis- debat van gisteren in overeenstemming met de kalmeering, die zich sedert eeni- gen tijd in het internationale leven heeft geopenbaard. De Figaro wijst op de be- teekenis van de militaire besprekingen: de handteekcningen op het papier, de zegels op het perkament zijn niet. vol doende opdat de strijdkrachten, munitie wapens of welke voorraden ook, op het gewenschte oogenblik en in den ge- wenschten zin ter plaatse zijn. Onnoodig er aan te herinneren, dat aan de prac- ti'sche besprekingen het probleem ten grondslag ligt. hoe de verbindingen der Sovjet-Unie over het. Noorden met het Westen verzekerd kunnen worden. De Epoque meent: „De anti-Duitsche coalitie is gesmeed. Het tijdperk van de vreedzame inlijvingen, van de zegevie rende intochten in zonder oorlog over wonnen steden is thans wel gesloten. Thans moet Hitier alle risico's hemen. Hij moet het leven van zijn land.cn zijn regime op het spel zetten, zonder nog te spreken van zijn eigen lot." De Fransche militaire missie, welke binnenkort naar Moskou zal vertrekken voor de besprekingen der generale staven, zal zooals bekend onder leiding staan van generaal Doumenc. Van de missie maken ver der deel uit: generaal Valin van de luchtmacht, kapitein-luitenant ter zee Villaume van de zeemacht, rit meester Krebs en verscheiden an dere subalterne officieren. Duitsche critiek op de Britsche politiek Naar aanleiding van de gisteren door Chamberlain afgelegde verklaringen, schrijft de Deutsche Allgemeine Zeitung, dat Éngeland zich in het belang van zijn omsingelingspolitiek zijn iriarschroute laat voorschrijven, ofschoon de Engel sche bezwaren tegen de door de Sovjets verlangde politieke formule op zichzelf zeer krachtig zijn. Chamberlain zelf heeft te verstaan gegeven, dat de Sov jet-formule van den „indirecten aanval" de onafhankelijkheid der kleine staten rechtstreeks bedreigt. Dit is, aldus het Duitsche blad, lijnrecht in.strijd met de motieven, die officieel steeds weer voor de Britsche garantiepolitiek, die toch de kleine staten moeten beschermen, gege ven zijn. De Berliner Boersenzeitung keert zich in het bijzonder tegen de uitlatingen van Chamberlain over Danzig en de houding van Polen, die de Britsche pre mier flink en van wijs staatsmansbeleid getuigende noemde. Daardoor, en door de verwijzing naar Engelands garantie- beloften, wordt Polen volgens het Duit-' scbe blad tot steeds nieuwe excessen, aangemoedigd. Wij kunnen, aldus de Boersenzeitung, hierin slechts een beves tiging zien, dat men te: Londen ook- de laatste moreele bezwaren over boord ge worpen heeft om de omsingelingsmanoe- vre te redden, welker karakter Chamber lain zelf gisteren in het Lagerhuis ont hulde, toen hij een vergelijking trok tus schen de besprekingen met Moskou en de Entente-besprekingen van vóór den Wereldoorlog. MOSKOU, 1 Aug. (Havas). De Prawda heeft een hoofdartikel gewijd aan het feit dat 25 jaar geleden de We reldoorlog is begonnen. Het blad stelt daarvoor de leidende klassen van alle imperialistische landen en vooral het „Duitsche imperialisme" verantwoorde lijk. Het Russische blad schrijft: „De bolsjewieken zijn geen pacifisten. Zij zijn niet tegen alle oorlogen. Zij maken on derscheid tusschen gerechtvaardigde en ongerechtvaardigde oorlogen, en hebben dit criterium in 1914 toegepast." Schrijvende over den tegenwoordigen toestand vervolgt het blad: „Het land der Sovjets volgt met kalmte het misda dig spel van de fascistische oorlogsma kers. Het Sovjetvolk weet, dat de-drang der fascistische agressors slechts door een doeltreffend front van vredelievende staten kan worden tot staan gebracht en is bereid deel te nemen aan de organi satie van een waarachtig vredesfront. Slechts een vastberaden en onwrikbare kracht kan de uit hun ketenen losge barsten agressors tot staan brengen. Al dus is de vredespolitiek der Sovjets". Het blad citeert ten slotte de woorden van Worosjilof, gesproken ter gelegen heid van de op 1 Mei gehouden troepen schouw: „Ons volk bemint den vrede, het. waardeert er de groote weldaden van en strijdt voor vrede op de geheele we reld. Het weet echter ook oorlog te voe ren". „Persattaché" van koning Zog gearresteerd OSLO, 1 Aug. (Havas). De Noor- sche politie heeft den onlangs aange komen Deen Ernst gearresteerd, die zich uitgaf voor „pérsattachc" van Ko ning Zogoe. Ernst zou het tegen hem uitgevaardigde bevel tot uitwijzing heb ben overtreden en in Denemarken reeds eerder wegens oplichting zijn voroor- deeld. MILITAIRE MISSIES NAAR MOSKOU PARIJS, 1 Aug.(Reuter.) Verno men wordt, dat de Britsche militaire delegatie naar Moskou Woensdag te Parijs aankomt en zich Donderdag niet de Fransche delegatie in verbinding zal stellen. Na vóórbereidende studie zullen beide missies' Vrijdag naar Mos kou vertrekken. Mededeeling van het K.N.M.I. Gemiddeld over de s hooidsta- lions was in Juli de ochtend- temperatuur een halve graad beneden normaal, in de Ie en 2e deka- de slechts weinig beneden normaal, in de 3e dekade een halve graad bene den normaal. De grootste afwijkin gen kwamen voor op den 5en en dén 25en respectievelijk 5 graden boven en 4 beneden normaal. De gemiddelde dagelijkscke maximum temperatuur en het gemiddelde dugelijksche minimum waren ongeveer normaal. De neerslag was in Zuid-Limburg 10—20 procent beneden normaal, in Noord- en Zuid-Holland. Noord-Bra bant 0—20 procent en Noord-Limburg boven normaal, in Zeeland, Utrecht, Gelderland en Overijsel 20—40 pro cent boven normaal, in Friesland, Gro ningen en Drente 40—70 procent bo ven normaal. MILAAN, 1 Aug. (Stefani). Van avond beginnen de groote manoeu vres van het Po-leger. In het Mali- neesche hoofdkwartier zijn reeds de onder-staatssecretaris van oorlog, ge neraal Pariani, en andere bevelheb bers aangekomen, alsmede een hon dertal Italiaanschc en buitenland- sche journalisten. De militaire mis sies van Duitschland. Spanje en Hongarije wonen de oefeningen bij. Drankverbod te Bombay BOMBAY, 1 Aug. (Reuter). Te mid dernacht is de nieuwe drankwet van kracht geworden. Alles is rustig in zijn werk gegaan, doch er werden betoogin gen en vergaderingen gehouden. Er was een onderdrukte opwinding bij de anderhalf milliocn bewoners van Bom bay, toen het middernachtelijke uur naderde. Voor het overgroote deel der bevolking van de stad Bombay en de voorsteden, een gebied van meer dan 200 vierk. mijl, beteekenden de eerste paar seconden na middernacht het begin van een tijdvak van volkomen drooglegging. De Europeanen zullen gerantsoeneerd worden. PRAAG, 1 Aug. (Havas). Naar aan leiding van het feit, dat de Duitsche pers de Tsjechen reeds herhaaldelijk heeft beschuldigd van traagheid en lij delijkheid, publiceert de Poledni List een artikel, dat het noemt „een bewijs van den goeden wil der Tsjechen om met de Duitschers samen te werken"'. Het blad stelt voor, dat als grond slag voor de betrekkingen tusschen bei de nationaliteiten de ontwerpen en eischen der Sudeten-Duitsche partij worden genomen. „Wat toen wit was aldus het blad kan thans niet zwart zijn geworden. De Duitschers Jhebben geprotesteerd tegen „vertsjeching", wij protesteeren tegen „verduitsching". Wij kunnen slechts de waarheid heseffen, dat dingen, die op geweld berusten, niet duurzaam kun nen zijn". Zondag is een bedevaart naar de gra ven van de koningen van Bobemen ge houden. Meer dan 30.000 menschen heb ben daaraan deelgenomen. De plechtigheid werd besloten met het zingen van (het lied van koning Wenceslaus. CLEVÊAND, 1 Augustus (Havas). Gisteren hebben 75 politie-agenten een waren veldslag geleverd tegen 3.000 sta kers, leden van de „United Automobile Workers" die de carrosseriefabrieken van Fislier trachtten te sluiten en den werkwilligen wilden beletten aan den arbeid te gaan. Tion arbeiders dezer fa briek werden ernstig gewond. De politie maakte gebruik van traangasbommen, doch de stakers raapten de niet ontplof te projectielen op om ze naar de politie terug te werpen. Zij wierpen ook met steenen.en sloegen met knuppels De stakers wierpen verscheidene auto's om, waarmede werkwilligen de fabriek wilden binnenkomen en staken ze in brand. Honderden vrouwen namen aan de bêtoogingen deel. Bij deze botsing zijn minstóns 34 personen gewond. Later op den dag zijn militairen ter verster king aangekomen. Britsch parlement wordt Vrijdag verdaagd LONDEN, 1 Aug. (Reuter.) De re geering heeft besloten, de zitting van het, parlement Vrijdag te verdagen tot 3 October. POLITIE TE ROME TREEDT OP TEGEN GODSDIENST-FANATICI ROME, 1 Aug. (Havas). De politie is opgetreden tegen een secte godsdienst fanatici, die in een deftige wijk van Rome „loutering'sbijeenkomsten" biel den, waarbij de gelooviigen zichzelf kas tijdden. Vele leden der secte zijn gear resteerd en ter beschikking van de jus titie gesteld. DUITSCHE OORLOOSHAVEN AAN DE DONAU WEENEN, 1 Aug. (Havas). Te Küche.lau aan de Donau bij Weenen is men begonnen met het aanleggen van een oorlogshaven, welke zal dienen als basis voor de motor-kannonneerbooten en andere kanonneerbootcn op de ri- vièr. Reeds bestaat een dergelijke ba sis bij'Linz. BINNENLAND Vier personen gewond, van wie twee ernstig Voorbanden versleten "s-HERTOGENBOSCH, 1 Aug. Vanochtend omstreeks lialf elf is op den rijksweg Den Bosch—Tilburg, ter hoogte van huize Assisie, een ernstig auto-ongeluk gebeurd, waar bij vier personen gewond werden, waarvan twee ernstig. Een' taxi uit Tilburg, bestuurd door den chauffeur Stravers, vervoerde met zijn wagen', waarvan de beide voorban den tot op het linnen versleten waren, drie personen: den heer Ketelaars, diens dochter en mejuffrouw van Hou ten. Uit de richting Den Bosch naderde dr. van der Laar inspecteur van de Rijkswerkverschaffing, aldaar, in zijn auto. Hoe hét gebeurde kon dr. van der Laar niet vertellen, doch plotseling zwenkte de taxi die een flinke vaart had, naar links en greep den wagen ter hoogte van het linkerachterwiel. De taxj vloog vervolgens tegen een boom aan de linkerzijde van den weg kaatste als een bal terug, den weg op en kwam toon met een slag tegen een volgenden boom tot stilstand. Van de drie passagiers waren de heide dames ernstig gewond, de chauffeur en de heer Ketel&ars licht. De slachtoffers werden per zieken auto van Tilburg naar het ziekenhuis aldaar vervoerd. Dr. van der Laar werd slechts aan een vinger gewond. Door den slag had zijn wagen een halven «lag om gemaakt en stond zoodoende weer met den kop in de richting Den Bosch. De toestand van de dames is ernstig. De roctor van Huize Assisie heeft den slachtoffers geestelijke hulp verleend. Het ongeluk is waarschijnlijk te wijten aan het erpringen van een voorband van de taxi. Gezelschap rond roulette-tafel aangetroffen 'sGRAVENHAGE, I Aug. We derom heeft de Haagsche politie een geslaagden inval gedaan in een perceel, waar gelegenheid werd gegeven tot het beoefenen van het roulettespel. Tegen midder nacht gisteravond verscheen de recherche met enkele auto's voor het perceel van Blankenburgstr. 23. Na aangebeld te hebben, waarop de deur werd geopend, rende de politie naar boven, waar in een voorkamer van de tweede etage een gezelschap rond een roulette werd aangetroffen. Alle tafels en verder toebehooren, waaronder ongeveer 450 fiches en een bedrag aan geld van ruim 200 gulden, werden in beslag genomen. Het geheele gezelschap, bestaande uit 13 personen waaronder drie vrouwen, werd gear resteerd en met den arrestantenwagen naar het hoofdbureau gebracht. De hoofdbewoonster van het perceel, mevr. Th. wist niet, dat in haar huis roulette werd gespeeld. Zij had de kamer n.l. verhuurd aan den 30-Jarigen m*j«cus T. H. M. K., die de gelegenheid gif en de spelers liet werven in een bar in de binnenstad. Door den 44-jarigen koopman C. W. van D. uit Rotterdam, die eveneens werd aangetroffen, werden zij naar het speelhuis vervoerd. De bankhouder, de 41-jarige J. L. B.. is een oude bekende van de politie. Voorloopig zijn alle na verhoor tegen den ochtend op vrije voeten gesteld. OOST-1ND1Ë De zedenmisdrijven BATAVIA, 1 Augustus. (Aneta.) Bij de beantwoording van de verschillende sprekers in den Volksraad over de be grooting van het departement van justitie, deelde de. rcgeeringsgemachtig de, mr. Enthoven, directeur van justi tie, mede dat ten aanzien van dc zeden misdrijven de strafwet slechts normaal is toegepast. De regeering acht het onjuist, dat er verschil zou moeten worden gemaakt bi] de vervolgingen tusschen de Wester- sche en Oostersche sfeer. Er wordt gestreefd naar een gelijk waardig strafproces-recht voor alle groepen der bevolking. De regeering streeft voortdurend naar verbetering van de godsdienstige rechtspraak. De regeering, zoo deelde mr. Entho ven verder m^de, beschikt thans over een aantal belangrijke gegevens over de werkloosheidsverzekering, aan de hand waarvan het departement van justitie een voorloopig inzicht kreeg omtrent de practische mogelijkheden op dit gebied. DE BANDJIRSCHADE MALAXG, 1 Auk, (Aneta-A.N.P.). De regeering stortte een bedrag van 4000 en het Zuid-Smeroefonds een bedrag van 1000 voor de schade in Zuid Malang. De schade der ondernemingen be draagt 100.000 en die der bevolking 20.000. De stremmingen in het verkeer zijn voor het grootste gedeelte opgeheven. KERKNIEUWS Ds. G. STRATING Ds. G. Straling, em. predikant te Soest herdenkt Zondag 6 Aug. a.s. den dag waarop hij voor 40 jaar het predikambt in de Ned. Herv. Kerk aan vaardde. De jubilaris werd in 1872 geboren en in 1S99 candidaat in Utrecht om 6 Aug. van dat jaar te Gasseltemijvcen het predikambt te aanvaarden. Vandaar vertrok hij in 1926 naar Wagenborgen welke standplaats hij in 1929 met Oos terhout (Br.) verwisselde. Deze gemeen te heeft hij gediend tot aan zijn emeri taat dat hem op zijn verzoek 4 Jan. 1937 eervol door het Prov. kerkbestuur van Noord-Brabant en Limburg ver leend werd. Ds. Strating vestigde zich daarop metterwoon te Utrecht welke woon plaats hij later met Soest verwisselde In zijn laatste gemeente was ds. Stra ting praetor van den ring Geertruiden- berg. Hij wenscht. zijn gedenkdag vol strekt onopgemerkt te doen voorbij gaan. Buitenlandsch weeroverzicht Het gebied van hoogen luchtdruk bij de Azoren -heeft zich in de afgeloopen 24 uur verder naar Frankrijk en de Britsche eilanden uitgebreid. Deze tame lijk sterke luchtdrukstijgingen waren er de oorzaak van, dat over Engeland en het Zuiden van de Noordzee een groote luchtdrukgradiënt ontstond, waardoor de wind krachtig werd. Dit gebied met groote luchtdrukverschillcn verplaatst zich langzaam naar het Oosten. Heden morgen dalen de barometers over Zuid- Scamlinaviö, terwijl zij in deze omge ving nog stijgende zijn. Op de Britsche eilanden en in ons land is de lucht ge deeltelijk bewolkt en vallen af en toe lichte regenbuitjes. Neerslag van hetee- kenis werd maar op enkele plaatsen afgetapt. Over Midden-Scandinavië handhaafde zich de depressie. Zij veroorzaakt hier somber en regenachtig weer. De koele luchtmnssa's, welke Zondag avond ons land hadden bereikt, zijn nu verder over geheel Duitschland doorge drongen. Over hef algemeen brachten zij daar maar weinig regen, waarbij plaat selijk onweer voorkwam. Mej. Couquerque en Kars- ten winnen den titel 's-GRAVENHAGE, 31 Juli. Vanmid dag is de laatste partij van de nationale tenniskampioenschappen, die dit jaar met het 40-jarig jubileum van den K.N. L.T.B. samenvielen, op de M.E.T.S.-ba- nen te Schevcningcn gespeeld. Mej. Rollin Couquerque en Karsten sloegen mej. Knottenbelt en drs. Reidt in straight sets: 6—0, 64. Het was een matige partij, die van den wind veel te lijden had. Vooral in de eerste set, toen de spelers zich nog moesten inspelen, leed het spel daar onder en de te korte ballen van mej. Knottenbelt werden door mej. Couquer que en baar partner dikwijls al aan het net afgewacht. In de tweede set speelde Reidt heel goed, maar mej. Knottenbelt en hij bleken toch niet op gewassen tegen bet nu eenmaal sterke re spel van mej. Couquerque en Kar sten. die door deze overwinning het ge- mengd-dubbel-kampioenschap van Ne derland hebben behaald. ATHLETIEK Oranjeploeg samengesteld De nationale technische commissie van de K.N.A.U. stelde het landenteam voor de ontmoeting NederlandFrank rijk op 13 Augustus a.s. te Amsterdam (Olympisch Stadion) als volgt samen: 1Ó0 M.r M. B. Osendarp (Trekvogels); W. van Beveren (A.V. 1923); reserve H. Baumgarten; 200 M.: M. B. Osendarp (Trekvogels); W. van Beveren (A.V. 1923); reserve H. Baumgarten. 400 M.: K. Baumgarten (Trekvogels); A. Blok (K.N.A.U.); res. H. Wernink. S00 M. S. Bouman (A.A.C.); N. Wer nink (Trekvogels), res. F. A. de Ruyter. 1500 M. F. A. de Ruyter (Quick); H. Kalkman (Trekvogels), res. H. de Bruyn (Trekv.) 5000 M. B. Slegt (P.S.V.); P. Krüse (S.V.V.); reserve: J. Walther (Volw.); 110 M. Horden: R. J. Brasser A.A.C.); L. Hagendoorn (Trekv.); res. J. J. van Loozen (P.E.C.). 400 M. horden: R. J. Brasser (A.A.C.); W. F. Bührmann (A.A.V.); res. L. Ha- gedoorn (Trekv.); Verspringen: H. H. v. d. Tooien (Pro Patria); J. Houtman (A.V. 1923), res. J. J. W. van Loozen. Hoogspringen: P. J. van Driel (Pro Patria); W. A. Spanjerdt (P.S.V.); res. A. Jansz (V. en L.) Polshoog: C. Lamoree (Haarlem); J. Verkes (Haarlem). Speerwerpen: N. B. Lutkeveld (A.A.C.) J. Aarts (P.S.V.) Discuswerpen: A. G. J. de Bruyn (V. en L.); N. de Graaff (Zaanland); reserve A. Van'Dijk (S.V.V.) Kogelstooten: A. G. J. de Bruyn (V. en L.); Th. Oreel (A.P.G.S.); reserve: J. Houtzager (V. en L.); Kogelslingeren: J. Houtzager (V. en L.); A. G. J. de Bruyn (V. en L.). 4 X 100 m. estafette: M. B. Osendarp, J. Gryseels, H. Baumgarten, W. van Be veren. Captain: Wil van Beveren. De eindstand van de competitie 1939 luidt: Heeren le klasse: Hellas 1 16982 punten A.A.V. 1 16208 Tempo 1 157(ö G.A.C. 1 15067 Hellas 2 12289 Heeren 2e klasse: Excelsior 15497 U.S.R. 13810 Celeritas 10904 A.A.V. 2 6496 Hellas 3 4282 Hellas 4 3321 Heeren 3e klasse: Tempo 2 11617 x Hellas 5 10011 G.A.C. 2 92S7 x A.A.V. 3 7487 x Juniores ploegen. Dames: U.D.A. 18068 vunltn Athleta 14549 G.A.C. 13282 Athleta 2 10321 Athleta 3 6284 A.A.V. 4494 Excelsior (Amersfoort) promoveert naar de eerste klasse. VOETBAL COMPETITIE INDEELING AFDEELING 3 De competitie indeeling voor afdee- ling 3 luidt voor het komend seizoen: le klasse: Enschede, Go Ahead, Wageningen, N.E.C., Quick, A.G.O.V.V., Heracles, Hengelo, Tubantia, Ensohedesche Bovs. 2e klasse A: Borne, K.H.C., P.E.C., Phenix. Rig- tcrsbleek, Rijssen Vooruit, Sallandia, Zwolsche Boys, Z.A.C., Apeldoornsche Boys. 2e klasse B. A.Z.C., Be Quik, Rheden. Robur et Ve* locitas, S.C.H., Theole, T.E.C., Vitesse, W.V.C., Zutphania. 3e klase C. Apeldoorn. Cito, Ede, F.A.L.T.O., Gelrla, Oosterbeek,, Trekvogels, Veenendaal W.A.V.V., D.V.S.E. Reserve 2e klasse C. Theole 2, Ede 2, Arnhcmsche Bovs 2, Rheden 2 T.E.C. 2, Veendaal 2, Gclria 2, Wageningen 2, Cito 2. waterpolo ZWIP—A.Z. P.C. GING NIET DOOR Te elfder ure ontving de A.Z. P.C. bericht, dat de wedstrijd ZWIP—A.Z. A- P.C.. niet door ging. De Hagenaars had den n.l. een protest loopen. Zij moesten alvorens aan de promotie te kunnen be ginnen, eerst nog een beslissingswed strijd spelen. WOENSDAG 2 AUGUSTUS HILVERSUM I, 1875 en 414.4 M. VARA- Uitzending. 10.00—10.20 v.m. ön 7.30—8.00 VPRO. 8.00 Gram.muziek (Ca. 8.15 Berichten). 9.30 Causerie „Onze keuken". 10.00 Morgenwij ding. 10.20 Voor arbeiders in de Continu bedrijven. 12.00 Gram.muziek. 12.15 Berich ten. 12.17 Orgelspel en zang. 1.00 Gram.mu ziek. 1.15—1.45 en 2.00 Esmeralda. 2.20 Gr.- muziek. 3.00 VARA-orkest (opn.). 3.30 Zang en piano. 4.00 Voor de kinderen. 4-30 Gram. muziek. 5.30 VARA-orkest (opn.). 6.15 Gram. muziek. 6.28 Berichten. 6.306.55 Esmeralda en solist. 7.00 VARA-Kalender. 7.05 Felicita ties. 7.10 Causerie „Van streven en strijden". 7.30 Cyclus „Ons werk en ons geloof". 8.00 Herhaling SOS-beridhten. 8.05 Berichten ANP VARA-Varia. 8.17 Causerie „De VARA-Zo- merprüsvraag". 8.20 Gram.muziek. 9.00 R.E.T, Mannenkoor en solisten.N 9.20 Declamatie. 9.40 Vervolg concert. 10-00 Berichten ANP. 10.10 Causerie ,cn toch ben ik van mee ning, dat..é." 10.20 VARA-orkest (opn). 11.00 Esmeralda en solist. 11.2012.00 Dans muziek (gr.pl.), HILVERSUM II, 301.5 M. NCRV-Uitzen- ding. 6.307.00 Onderwijsfonds voor de Scheepvaart. 8.00 Schriftlezing, meditatie. 8.15 Berich ten. gram.muziek. (9.309.45 Gelukwenschea 10.30 Morgendienst. 11.00 Zang. 11.15 En semble v. d. Horst. (12.0012.15 Berichten). I.00 wet kinderkoor „De kleine harp" met pianobegeleiding en gram.muziek. 2.00 Chr. lectuur. 2.30 Reportage. 4.00 Gram.muziek. 4.45 Felicitaties. 5.00 Voor de jeugd. 5.45 Orgelspel, berichten. 6.30 Taalles en cause rie over het binnenaanvaringsreglement. 7.00 Berichten. 7.157.55 De Protestantsche Christ. Harmonie „Jubal". 8.00 Berichten ANP, herhaling SOS-berichten. 8.15 NGRV- orkest. (9.009.30 Causerie „Wereldbond tot het bevorderen van Internationale Vriend schap door de Kerken"). 10.00 Berichten ANP, actueel halfuur. 10.30 Pianovoordracht en gram.muziek. 11.05 Gram.muziek. Ca. II.5012.00 Schriftlezing. DROITWICH. 1500 M. 11.25 Gram.mu ziek. 11.50 Orgelspel. 12.20 Gram.muziek. 12.50 Uit Berljjn: Hans Bund's orkest en so listen. 1.35 Populair solistenconcert. 1.50 Het BBC-Northern Ireland-orkest m.m.v. soliste. 2.50 Het Kiwaran Trio. 3.35 Dansmuziek (gr. pl.). 4.20 V per. 5.10 Intermezzo. 5.20 Billy Cotton's Band. 6.00 Gram.muziek. 6.20 Be richten. 6.50 Interviews. 7.10 Zang. 7.30 Al- vin Saxon en zijn Band. 8.05 Causerie „Chan ge in the Countryside". 8.20 De Band Wag goners, Miff Ferrie's Jakdauz en solisten. 9.05 Yroolüke voordracht. 9.20 Berichten. 9.50 het BBC-orkest en solist. 11.00 Vincent Lad- brooke's orkest en solisten. 11.50 Gram.mu ziek. 12.1512.20 Berichten. RADIO-PARIS, 1648 M. 9.00 en 9.30 Gr. muziek, 12.30 Zang. 12.45, 1.05, 1.45, 2.35 en 3.30 Gram.muziek. 3.35 Zang. 3.50 en 5.05 Gram.muziek. 5.25 Het Bsilly-orkest. 6.35 Pianovoordracht. 6.50 Gram.muziek. 7.20 Viool en piano. 8.00 en 8.25 Gram.muziek. 8.50 Vrooljjk programma. 9.20 Revue-pro gramma. 10.2012.20 Orkest, solisten en het Gouverné-koor. KEULEN, 456 M. 6.50 Leo Eysoldt's or kest. 8.509.50 Gram.muziek. 12.20 Het Om- roepkleinorkest, het Keulsch pianoduo en so list. 2.30 Populair concert. 3.40 Gram.muziek. 8.50 Het Bielefelder Kinderkoor. 4.20 Orkest van de Luchtmacht, Otto Kermbach's orkest, mandolinesextet en reportages. 7.35 Gram. muziek, 8.35 Gevarieerd concert. 11.00 Col legium musicum van de Münsterscfhe Uni versiteit en solisten (opn.). 11.4512.20 Het Omroepschrammelensemble, het Omroep- kleinorkest en solisten. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M-: 12.20 Gram.muziek. 12.50 en 1.30 Omroepdansor- kest. 1.502.20 Gram.muziek. 5.20 Zang. 5.50 Gram.muziek. 6.20 Aitviool en piano. 6.50, 7.20 en 7.45 Gram.muziek. 8.20 Omroepdans- orkest. 8.35 Radiotooneel. 9.20 Omroepdans- orkest. 9.35 Gram.muziek. 9.50 Omroepdans- orkest. 10.05 en 10.30—11.20; Gram.muziek. 484 M.: 12-20 en 1.30—2.20 Gram.muziek. 5.20 en 5.55 Dansmuziek (gr.pl.). 6.35 Zang. 7.05 Accordeonsoli. 7.35, 8.20 en 8.55 Gram. muziek. 9.20 Ss'mphonieconcert m.m.v. so liste. 11.0011.20 Gram.muziek. ONDERWIJS Dr. Maria Montessori over de intellectueele ontvankelijkheid van het kind LONDON, 31 Juli, Dezer dagen heeft dr. Maria Montessori de va- cantie-cursus geopend, welke zij met den heer Mario M. Montessori in het London University Institute of Education houdt. Aan de hand van hetgeen in de laat ste jaren uitgewerkt werd voor het on derricht in de aardrijkskunde, zette zij uiteen, hoe belangrijk het is om aan te sluiten bij de kenmerkende behoef ten van de opeenvolgende ontwikke lingsstadia. Groote nadruk werd gelegd op het psychologisch gefundeerde prin cipe om het kind in aanraking te bren gen met een onderwerp door dit in zijn geheel aan te bieden en aldus zijn be langstelling te wekken en als het ware zijn verbeelding te inspireeren. Daarna vraagt het spontaan naar bijzonderhe den en verwerft een hechter en grooter kennis dan men zou durven verwach ten. De experimenten, waarop deze inzich ten berusten, wezen tevens uit. dat de kinderen op veel jongeren leeftijd al diepe belangstelling toonen voor vele onderwerpen, die men gewoonlijk op latcren leeftijd aanbiedt en waarbij men dan vrij groote moeilijkheden ont moet. Men moet zich dus van vooroor- deelen bevrijden en het jonge kind in de gelegenheid stellen die kennis op cle hem eigen, voornamelijk zintuige- Iijke, wijze te verwerven, waardoor de grondslag gevormd wordt voor de uit werking van aldus verkregen heldere en fundamcnteele inzichten op lateren leeftijd. Vooral de levensperiode tus schen 7 en 12 jaar wordt gekenmerkt door een groote intellectueele ontvan kelijkheid voor alle mogelijke tot in nadere bijzonderheden uitgewerkte on derworpen, die clan beter kunnen wor den opgenomen dan daarna ooit moge lijk zal zijn. Deze leeftijd heeft dus de grootste beteekenis. Gedurende de volgende dagen zullen de nieuwe aanwinsten der Montessori methode op bet gebied van wis- en rekenkunde, geschiedenis, spraakkunst en natuurlijke historie behandeld worden. Een tentoonstelling van kinderwerk, voornamelijk afkomstig uit rlr. Montes- sori's school in het Montessori Training Centre, ie Laren N.H., illustreert, de ver rassende resultaten, welke reeds be reikt werden.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 3