Een kwart eeuw Arbeidsbeurs Het arbeidsveld is sterk uitgebreid ZOO IS HET LEVEN Opbouwend werk van den heer Van Wijland Goede reis Examens 2e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DINSDAG 1 AUGUSTUS 1939 STADSNIEUWS Achtergevel van 't gebouwtje aan den Westsingel, waarin in 1914 de arbeidsbeurs ge vestigd werd DE directeur van de Arbeidsbeurs, de heer G. van Wijland, heeft dezer dagen de pers ontvangen en tot in bijzonderheden mede- deelingen verschaft uit het 25-jarig bestaan van deze instelling. Onze zegsman beschikte over een overvloed van gegevens; in zijn ambte lijke loopbaan is hij van het begin af met deze afdeeling van arbeids bemiddeling samengegroeid, m.a.w. dit jubileum mag ook zijn jubi leum genoemd worden. De Arbeidsbeurs van Amersfoort is nog jong, andere steden waren reeds lang met de oprichting van dergelijke beurzen voor gegaan. In onze stad nam het gemeentebestuur er vele jaren een afwijzende houding tegenover aan, men meende, dat arbeidsbemid deling alleen ter bestrijding van de werkloosheid moest zijn. Later is dat foutief gebleken en heeft de beurs haar socialen en economi- schen inslag bewezen. Door de vakvereenigingen werden de arbeidsbeurzen in het leven geroepen^ Zoo werd in 1907 hier de oprichting verzocht. Het gemeentebestuur voelde er echter niets voor. In Januari van het jaar 1913 volgde weer een verzoek van de vakvereenigingen, eveneens zonder direct resultaat. Maar in de raadsvergadering van 28 April 1914 hakte het R.K. raadslid, de heer A. H. van Kalken, den knoop door: hij bepleitte de stichting van een arbeidsbeurs. Ook het inmid dels verschenen rapport van de Staatscommissie drong aan in deze richting. En nog zou misschien alles op de lange baan geschoven zijn, als niet drie maanden later in Augustus de mobilisatie gekomen was. Hals over kop werd den gemeentebesturen verzocht arbeidsbeurzen op te richten. OOK Amersfoort zag nu de nood zakelijkheid daarvan in. Men stichtte een tijdelijke arbeidsbeurs, geheel anders van vorm dan de te genwoordige. Een commissie uit de burgerij werd belast met de uitvoe ring en het toezicht. Daarin hadden zitting mevr. van Randwijck, mej. van Heukelom en de heeren T. van Daal, A. H. van Kalken (voorzitter), J. G. Fontein. A. H. de Groot, L. G. Ponne, M. G. de Pool, D. J. van Res teren, mr. D. J. Schaardenburg, ds. J. Visser en G. van Wijland, terwijl de heer J. Schulte Nordholt als se cretaris toegevoegd werd. De commissie nam het werk niet al te serieus op. de werkzaamheden werden doorgaans overgelaten aan de heeren G. van Wijland en J. Schulte Nordholt. Zoowel het oude gebouwtje, waarin men aan den Westsingel werken moest, als ook de wijze, waarop de administra tie gevoerd werd, waren aanvankelijk zeer primitief. Naamiate het werk toenam, bleek de ongeschiktheid van het gebouw. Een groote verbetering was dan ook einde 1915 de inrichting van de lokaliteiten aan het Plantsoen, waar men voer de vier ambtenaren veel meer ruimte had. Inmiddels was door den oorlog het be drijfsleven geheel ontwricht, bovendien kreeg men druk werk met de tewerk stelling van de vele geïnterneerde Bel gen, die bij ontbreken van Hollandscbe krachten onder Nederlandsche arbeids voorwaarden werden ingeschakeld. Zoo waren er hier in 1915 ruim vier honderd Belgen werkzaam, die gehuis vest waren in het z.g. Elizabeth's dorp. De controle en de tewerkstelling van de ze geïnterneerden liep over de arbeids beurs, terwijl in het kamp een bemidde lingscommissie gevestigd was, die de noodige aanwijzingen gaf. De Arbeidsbeurs hield zoo nauw moge lijk contact met bet bestaande steun comité en andere instellingen. Aanvan kelijk paste men het Gentsche stelsel van werkloosheidsverzekering toe. De vakvereenigingen kregen de helft van de uitkccringen van de gemeente terug. Tegenwoordig draagt de overheid bij in de verzekeringspremie, vroeger in de uitkeering. De grondbeginselen, waarnaar de Beurs ingericht was, kwamen in het kort neer op het. bestaan van een com missie van Toezicht.; een gelijk aantal werkgevers en werknemrs, aan te wij zen door de vakvereenigingen; de voor waren er 1007 aanbiedingen van werkzoekenden, waarvan er 606 ge plaatst werden. In 1915 waren deze cijfers resp. 1938 en 1004. In 1929 resp. 3641 en 1584 met 2711 aanvragen. In 1938 waren deze cijfers resp. uitge groeid tot 6664, 3531 en 2538. Door den huidigen toestand, zijn veel jongemenschen en ook ouderen weer tot den arbeid geroepen, een arbeid welke niet productief te noe men is, maar in ieder geval een ein de gemaakt heeft aan de onrustba rende toename van het aantal werk- loozen in onze stad. Een grafisch beeld van de cijfers geeft zelfs aan, dat de werkloosheid sterk afnemen de is, al moet men zich geen illusies maken over de bestendigheid daar van, aldus de heer van Wijland. Op het oogenblik is er in bepaalde branches zoo'n vraag naar arbeids krachten, dat daaraan niet meer te voldoen is. In ddt verband wees de heer van Wij land er 'met nadruk op, dat de Arbeids- zitter moest onpartijdig zijn, de direc teur ambtshalve secretaris; de arbeids bemiddeling moest geschieden zonder vergoeding; er mocht geen politiek of godsdienst in het geding komen. In 1915 wendde de Ned. vereeniging van Arbeidsbeurzen zich tot deze ge meente met het verzoek om de beurs als districtsbeurs te laten functionnee- ren, welk district begrensd werd door Nunspeet, Barneveld, Veenendaal, Soest en Bunschoten. Deze districtsbemidde ling Jiet in den beginne veel te wen- schen over. Mettertijd is zij verbeterd, zonder evenwel te worden, wat zij kan zijn. Op het oogenblik is er streven, om er een Rijkszaak van te maken. Het gemeentebestuur dacht zich de Arbeidsbeurs als onderdeel van maat schappelijke zaken, waarbij onderge bracht: Werkloosheidsverzekering, Bouw- en Woningtoezicht, Statistiek, Woningbeurs en Armenzorg. Tenslotte, ook weer met de jaren, bleven over: Werkloosheidsverzekering Arbeidsbe middeling, Bouw- en Woningtoezicht en Armenzorg. Op 19 October 1915 werd de heer J. Schulte. Nordholt. directeur, terwijl op 1 April 1916 de heer G. van Wijland adj. commies 2e klas werd. Tezelfdertijd werd mej. Mulder aangesteld voor werkloosheidsverzekering en arbeidsbe middeling voor vrouwen. De heer A. H. van Kalken werd als voorzitter van de Commissie van Toe zicht door wethouder dr. J. W. .Torissen opgevolgd, in wiens plaats later wet houder C. Ruitenberg kwam, die on zijn beurt, in 1931 in deze functie opgevolgd werd door wethouder B. Noordewier. In 1915 stelde het Rijk een bijdra ge in de kosten van de districtsbe middeling in uitzicht; pas in 1917 werd dit plan werkelijkheid. Door dat de bevolking van onze stad sterk toenam, groeide ook het bureau voor Sociale Aangelegenheiden uit. De crisis, welke hier omstreeks 1931 zijn intrede deed, had tengevolge, dat een massa werkzaamheden bij de beurs gevoegd werden, b.v. werk verschaffing, steunverleening en cul- tureele zorg voor werkloozen. De bemiddeling bleef niet meer streng plaatselijk, maar breidde zic'h uit over de geheele wereld. Zoo heeft den laat- sten tijd veel bemiddeling naar Duitsch- land plaats, verder naar Noord-Frank rijk en de Belgische mijnen, terwijl de bemiddeling naar Amerika en Afrika vrijwel geheel stop staat. Op het oogen blik overweegt men emigratie naar Australië en Zuid-Amerika. maar tot nu toe is men weinig met de plannen ge vorderd. Hieronder laten wij eenige cijfers vol gen, aan de hand waarvan men kan zien dat in den loop der jaren het aantal werkzoekenden sterk toegenomen is. In de vijf maanden van 1914 dus na den oprichtingsdatum 3 Augustus 1914 De heer G. van Wijland, directeur van de Arbeidsbeurs, die reeds 25 laar deze belangrijke instelling gediend heeft (Foto v. d Pol) beurs er alleen naar streeft, dat de rechte man op de rechte plaats komt. Dit verliest men nog wel eens uit het oog. Sociale zorg MET de beurs, waaraan nu 22 amb tenaren werkzaam zijn, loopt de sociale zorg parallel. In 1924 be stond reeds een vorm van werkverschaf fing, overigens een geheel andere dan de tegenwoordige. De burgemeester was eerevoorzitter van het werkcomité, de heer R. G. Rijkens voorzitter. Verder hadden in dit comité zitting: A. M. Tromp van Holst, ,T. F. Langkamp, mej. mr. R. C. M. van Eek, jhr. S. M. van Rei gersberg Versluis, P. J. Hamers, mevr. Toxopeus, mej. Leinweber, P. van Ach- terbergh en G. van Wijland. Meermalen richtte het steuncomité zich tot de burgerij om hulp, want van die zijde moest het geld komen. Het ondersteuningsbedrag bedroeg in 1914 voor man, vrouw en 5 kinderen maximaal ,f9.45. Het Steuncomité ver schafte ook werk, waarbij de loonen voor ongehuwden 6 en voor gehuwden 7 bedroegen, met 50 cent toeslag per kind. Ook bemoeide het zich met de voorzie ning van levensmiddelen etc. Bovenstaande is slechts heel in het kort een samenvatting van al hetgeen de heer van Wijland over zijn arbeidsveld meegedeeld heeft. De tijd heeft inderdaad uitgewezen, dat de Arbeidsbeurs niet alleen een socialen, maar ook en zeker niet minder een economischen inslag heeft. In de 25 afgeloopen jaren is deze instelling van heel klein tot wijd en zijd vertakt uitgegroeid en heeft zij haar onmisbaarheid bewe zen in het belang van hen, die een plaats zoeken in deze maatschappij. ]\y§ EN ziet het in een oogwenk, dit is IVÊ seen stadstufje, geen dameswagen- tje, zooals de gemakkelijke mo derne wagentjes worden genoemd, zeker geen wegvloo, zooals volwassen automo bilisten zoo'n pittig krieltje, dat zoo hin derlijk overal doorheen kruipt, smalend noemen. Neen. dit is een groote wagen uit de haute couture van een jaar of tien gele den, met een groot stuurwiel, dat van den bestuurder een roerganger maakt, groote wielen en groote koplampen, een groote lengte en waarschijnlijk ook wel een groot benzineverbruik, kortom een tuf uit den goeden ouden tijd, te goed om te sterven. Deze imposante krachtwagen (een af schuwelijk Germanisme, maar in dit geval kernachtiger dan tuf. of vierwielig motor rijtuig) staat zoet langs het trottoir te bla keren in de zonnige straat, met de portie ren aan een zijde gastvrij geopend, terwijl voorts de bagagekoffer aan de achterzijde den muil wijd openspert. Uit het donkere deurgat van het huis waar de krachtwagen voor stilstaat komt een stage stroom van bagage van zeer gemengd allooi, gedra gen, geslingerd, of achterover dribbelend getorst door nijvere burgers, die de doo- zen, kistjes, kofiers, trunks, jassen, man- tets. paraplu's en wandelstokken een zoo goed mogelijk plaatsje op in om achter en voor de carosserie geven. De box op het dak, de hongerige bagagekoffer, de gast vrije, zooal dan niet stofvrije ruimte tus- schen de stroomlijnlooze steile voorspat borden en de motorkap, en niet te verge ten de daknetjes binnenin, allen krijgen een lading. De oude wagen houdt zich kra nig en zijn veeren lijden in stilte, het is een heroïsch gezicht. De stroom bagage droogt langzamer hand op; een ietwat verfomfaaide school- tascli, die voor de gelegenheid nu eens niet Jantjes schoolrapport maar de mo derne Sesam open u's, de grensdocumen- ten, bevat, wordt op de zwartleeren zit plaats van den tweeden bestuurder gelegd en Het Vertrek neemt een aanvang. Hel uitgebreide ladersgezelschap sorteert zich in vier jonge mannen die samen nauwelijks tachtig jaren achter de ruggen zullen hebben, de vertrekkenden, en ouderparen, die moedig glimlachend welsprekende krachtige handdrukken en innige omhel zingen aan hun spruiten uitdeelen. De prille bestuurder ontrukt zich aan de omhelzing en wringt zich rap van lijf en leden als een slangenmensch achter het stuurwiel: de startceremonie neemt een aanvang. Met een verbeten gezicht en een platgedrukte vingertop drukt hij op een knopje in het dashbord, starter gezoem weerklinkt, een zacht gesis en dan een diep rustig spinnend gebrom, „hij" (d.i. de motor) loopt. De drie tocht genoot en stijgen in, portieren worden met een klap toegesmeten en de achterblijvers stellen zich alvast luidkeels „Goede Reis" roepen de in de afscheids-gewuif-houding. Het dienstmeisje achter het salonraam laat de onmondige der familie meewuiven, het is alsof de bestuurder hierop gewacht heeft als een machinist op het opgeheven spie gelei van den chef, het motorgeluid wordt een dreunend gebrul, de wagen rukt weg en de familieleden op het trottoir draaien zich negentig graden om hun respectie velijke assen om de groote toerdfito uit het gezicht te wuiven. Doch de opgeheven armen stokken als staken in de lucht, een knal. zoo oorver- doovend, zoo hartverscheurend, zoo adem benemend, kortom, zoo kennelijk ver woestend van uitwerking heeft gegalmd, de uitlaattoon van den wagen is verstor ven, het vehikel hobbelt even en staat dan scheef op den weg stil. De rechter-ach- terband heeft het vijftig meter van huis begeven, het innig afscheid zal over een half uur een reprise moeten beleven; pijn lijk. héél pijnlijk Een romantische liefde Wijst onzen gasten den weg naar 't Boschtheater! Donderdagavond zal in het Bosch theater om half negen een reprise gege ven worden van het openluchtspel „Een romantische liefde", het stuk van Ed- mond Rostand, waarvan wij in ons Maandagochtendblad een recensie ga ven. Deze voorstelling vindt plaats om de genen, die Zondag in verband met de weersomstandigheden verstek lieten gaan, in de gelegenheid te stellen dit spel alsnog te zien en is voorts en vooral bedoeld als attentie jegens de pensiongasten in onze stad. Zooals men wellicht weet, beoogt de tooneelgroep Arlecchino met haar voor stellingen onder meer de „vreemdelin gen" te bereiken. En daar een groot deel van hen eerst in de maand Augustus zijn tijdelijken intrek hier neemt., komt deze voorstelling in het Boschtheater op den juisten tijd. Wij achten deze voorstelling voor on ze stad, waar den gasten behalve een prachtig naturschoon over het algemeen niet veel attracties worden geboden, een gebeurtenis van belang. Het is evenwel zaak, dat zij op de hoogte worden ge steld van hetgeen Donderdag a.s. in het Bosch theater zal plaats vinden. Daar om zouden wij allen pensionhouders willen verzoeken: wijst Uw gasten op de ze laatste voorstelling van „Een roman tische liefde". Dat zij zich tijdens hun vacantie te dezer stede op verschillend gebied amuseeren is een plaatselijk be lang! 20 JAAR POLITIEDIENST Namen? het hoofdbestuur van den Alg. Nederlandschen Politichond hec'* de commissaris van politie, de heer Goorlmis, hedenmorgen de zilveren dienstkruiscn voop twintigjarigen poli- tie-dienst uitgereikt aan de agenten J. Baarda en J. Seine. TEMPERATUUR IN PESIE'S BAD De temperatuur van het water in Pesie's bad was hedenmorgen 69 gr. F., of 20V2 PT. C. Het diploma werd behaald door Hans Schilt. üqsnda DROOGBLOEIERS EN NAJAARS- CROCUSSEN TjyR zou noodig eens wat propaganda ft gemaakt moeten worden voor deze merkwaardige bolgewassen, die zon der water of voedsel in bloei komen in onze vensterbank, om daarna naar den tuin te verhuizen en eerst in het voorjaar bladeren te voorschijn te brengen, pas in het najaar weer gevolgd door de bloemen. Aangezien we in Augustus en September weinig bloeiende kamerplanten bij onze verzameling zullen hebben, zijn de droog bloeiers of colchicums en de najaarscro- cussen alleraardigste tijdelijke aanvul lingen. De knollen worden gewoon droog zon der pot in de vensterbank gezet, doch waar velen die kale knollen een minder mooi gezicht vinden, kunnen ze ook in een schaal of kom geplant worden in ge woon wit zand of mos. Maar noodig is het in het geheel niet. Na enkele weken, soms eerder, zien we de bloemen verschijnen. Bij de colchicums groote komvormige exemplaren, vroeger alleen in zacht lila, doch thans in de tinten paars, mauve, rose, violet en wit, naar gelang van de variëteit, terwijl er tegenwoordig ook dubbele vor men in den handel gebracht worden, o.a. de colchicum hybridum waterlelie, een fraaie nieuwigheid met lila mauve, vol maakt gevormde bloemen en de colchi cum autumnale flore pleno, dubbel paars rose. De najaarscrocussen zijn z.g. crocus species of bothanische vormen, die kleiner van bloem zijn dan de colchicums. doch zeer mild bloeien, terwijl in de kleuren nog meer variatie bestaat. Speciaal de blauwe en paarse tinten harmonieeren prachtig met de fel oranje meeldraden. Zij worden op dezelfde wijze behandeld als de colchicums. Voor het gebruik in de ka mer schaffen we beide meestal in Augustus aan, als we er toch aan herinnerd worden omdat we de knollen dan nogal eens in bloemenwinkels zien liggen. Na den bloei moeten beide naar den tuin verhuizen om weer nieuwe krachten op te doen voor het volgend jaar. want al leen van de lucht kunnen ze niet leven, al lijkt het tegen den bloeitijd zoo. We moeten een plekje voor ze uitkiezen waar ze weinig last hebben van het op spattende water bij zware regens. Boven op een muurtje of rotspartijtje en in 't gras voelen zij zich daarom uitstekend op hun plaats. Verder stellen zij weinig eischen aan den bodem, die niet te zwaar moet zijn. terwijl we de knollen niet dieper moe ten planten dan 10 cm. Eventueel kunnen we ze het volgend jaar voor den bloei weer binnen halen, doch als tuinversiering mogen zij er ook zijn. Daarom is het haast jammer om ze op te graven. Voor het Mulo diploma A slaagden te Utrecht: Eefje Eppenga, Marietje Holtz- apffel, Jo van Putten en Willy v. d. Biezenbos. Voor het staatsexamen slaagden na voortzetting voor het. diploma A: de hee ren W. Martens, P. C. J. M. Paardekoo- per, J. T. Kooien, P. W. van Dijk, P. Eberwein en D. v. Duil. Voor het di ploma B slaagden, eveneens na voortge zet examen mej. J. L. Pino en de heer J. van Schelven. Voor het, tweede gedeelte van het exa men voor de akte no. 8 (met verklaring bedoeld in art. 38 N.O.-wet) klaagde on ze stadgenoot de heer J. Lagro. Voor het getuigschrift, bedoeld in art. 38 N.O.-wet, behoorende bij de akte 7, slaagde de heer C. W. Fenijn, alhier. Voor het getuigschrift, behoorende bij de akte nr. 8, slaagde de heer T. Kuy- per, te dezer stede. ORGELCONCERT IN DE ST. JORIS Woensdag 9 Aug. a.s. zal in de St. Joris een orgelconcert gegeven worden door de heeren Henk van Eek, organist van de Cunerakerk te Rhenen en Jac. Kort. idem van de Geref. Kerk van Am sterdam. Het uit te voeren programma bevat werken van Buxtehude, Bach, Re- ger, von Siebeck, Bossi en Hendrik An- driessen. BURGERLIJKE STAND G ebo ren Dirk Johan,. z. van J. G. Sluiter en Chr. Sportel; Hendrika Lam- merdina, d. van A. van de Klok en H. van Leuveren; Gijsbertus Antonius, z. van W. F. Thierig en C. J. de Vries; Wil- helmina Margaretha. d. van W. A. Kuij- ten en G- van Bogerijen: Cornelia, d. van C. Vos en G. van der Plas; Peter Paul Adolphus Joannes, z. van P. J. J. A. de Jong en S. M. L. Povol. Gehuwd: II. E. Stringer en C. G. Schwerzel; II. Louis en J. Bottenhurg. Overleden: Antonia Petronella Jantina Vermaak 69 j.. geh. met G. Vol kers; Hendrik Versteeg. 19 jaar, ongeh., z. van D. Versteeg en G. ter Maten. VER KOOPINQEN Amersfoort 17 Aug. Concordia. Verkooping van landbouwerswoning „De Zeeuwsche Eng', Liendertscheweg D. 95 en woon huis Soesterweg 87®. 8 uur n.m. Soest 8 Aug. Café 't Centrum te Soester- herg. Verkooping woonhuis Postweg 22. 11 uur v.m. 17 Aug. „De Gouden Ploeg", Verkoo ping boerenhofstede Peter van den Bre- merweg 2, 11 uur v.m. Scherpenzeel 2 Aug. Hotel „De Prins". Veiling woonhuis Stationsstraat 124: twee werk plaatsen en erfhuis. 11.30 uur v.m. Achterveld 9 Aug. in „De Roskam" Verkooping van boerenhofstede „Klein Hoolhorst", Hessenweg C 66, 11 uur v.m. GRAND THéaTRE. (Tel. 4632). Vertoonins van de films „Drie handige Meisjes groeien op" en „Ons Prinsesje loopt." Voorstellingen Zondag 6.15 en S.30. Ove rige dagen 8.15 uur n-m. Famihematinéo's Zaterdag-, Woensdag en Donderdagmiddag 2 30 uur. Zondag 1.45 en 4 uur. CITY THEATER (Tel. 6572). Vertooning van de films „Jongens met smerige gezich ten" en „Als vrouwen regceren". Voorstellingen; Zondag doorloopend vai. 1.45 tot 8.30 Uur. Zaterdag 2.30, 6.15 en 8 30 uur. Woensdag 2.30 uur. Vacantie-matinée's Maandag,, Dinsdag en Donderdagmiddag 2.30 uur. Vertoo ning van „Branie in Oxford". STERHUIS. Beekenst.laan 6. Voor allo meisjes ïederen avond geopend des Zon dags van 2 uur. GILDEHUIS. Expositie kunstnijverheid. OPENBARE LEESZAAL MET JEUGDLEES ZAAL, Muurhuizen 9. R.K. LEESZAAL. - Wjjerstraat 2. Filiaal Uitleenbibliotheek Edisonstraat 35. MUSEUM FLéHITE. Westsingel. Geopend dagelijks van 10—12 en 14 uur, uitge zonderd Zordag:. 's Zaterdags 10—12 en 1.303 uur. (Stadgenooten hebben 's Za terdags vrijen toegang). CLUBLOKAAL SPEELTUINVER. SOESTER- KWARTIER. lederen Dinsdagavond oefeningen van den Luchtbesdhermings- dienst, afd. Soesterkwartier. KUNSTHANDEL VEENENDAAL, Langestr. 33. 22 Juli8 Aug. Tentoonstelling van houtsneden enz. van Jan Schonk. DE HOOGE WITTE. 3 Aug. Dans en muziek. 811 uur. BOSCHTHEATER BIRKHOVEN. 3 Aug. Opvoering van „Een romantische liefde 8.15 uur n.m. DE VALK. 5 Aug. Receptie Amersf. Red dingsbrigade. 7—8 uur. SOEST LANDGOED PIJNENBURG. 4 Aug. Sa menkomsten van de Oxfordgroep, 's mid dags en 's avonds. Qnqu^ondsm 'Buiten vprantwmnielnkheid der Red „HET KALF EN DE PUT" In de garage van den heer C. Brink aan de Kampstraat is Zaterdag j.l. een motorrijwiel in brand geraakt. Nadat het voertuig met behulp van een haak naar buiten was gesleept, wisten omwo nenden met een schuimbluschapparaat en zand het vuur te doöven. Het motor rijtuig werd vrij ernstig beschadigd. In erband hiermede schreef de heer C Brink ons onderstaande regelen, met het verzoek tot plaatsing. „Naar aanleiding hiervan wilde on- dergeteekende gaarne het volgende on der aandacht van het Amcrsfoortsche publiek brengen. Het is geheel aan een toeval te wijten, dat dit brandje geen veel verstrekkender gevolgen heeft ge kregen. Reeds eenige jaren geleden is door ondergeteekende eqn vergunning aangevraagd voor het plaatsen van een benzine-pomp aan de Kamp, wat gewei gerd werd, „omdat er reeds teveel pom pen zouden staan aan de Kamp". Nadien zijn er evenwel nog twee geplaatst, een direct naast, de andere vlak tegenover genoemde garage (de in Amersfoort zoo bekende twee maten'?). Aan onderge teekende is na héél vëel moeite toege staan een pomp te plaatsen (op eigen grond) mits het tanken van benzine ge schiedde in de garage. Op het groote ge vaar voor't verkeer in verband met deze bepaling, (manóeuvreeren met groote wagens vooraleer men in de garage is) en het groote brandgevaar is herhaalde malen gewezen, steeds evenwel zonder eenig resultaat. Wanneer er tijdens de ze brand benzine getankt zou zijn (het was evenwel juist geschied) zouden de gevolgen niet te overzien zijn geweest. Als B. en W. van Amersfoort hun hals starrige houding in dezen zouden willen laten varen, is ondergeteekende er van overtuigd dat daarmee zoowel het Amersfoortsche publiek als het door gaande verkeer zeer gediend zullen zijn en men er niet toe zal behoeven over te gaan de put te dempen als het kalf verdronken is. Met dank voor de plaatsing. C. BRINK Kamp 62, Amersfoort. In de studio's van Filmstad in Den Haag is men op het oogenblik bezig met de opnemingen voor de Cityfilm „Boefje" Hierbij een foto van Annie van Ees, die de titelrol vervult

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 5