Een scherpe critiek op onderwijsbeleid „De Ned. équipe heeft uitstekend gereden" GRENSTROEPEN EEREN NASSAUERS HET DOETINCHEMSCHE ZWEMCIRCUS DRAAIT De slag op de Mookerheide (14 April 1574) herdacht Een monument onthuld BESSENJENEVER Fa. M. R. N. OOSTERVEEN LANGESTRAAT 42 TELEF. til? In de vergadering van het Nederlandsch onderwijzersgenootschap te 's-Gravenhage De kweekeling met acte Vrachtauto rijdt jongens aan FELLE BRAND TE STADSKANAAL Nationaal programma bij a.s. blijde gebeurtenis De Algemeene Synode voortgezet Zomeravond competitie Het oordeel van Desgrange Wedstrijden voor militairen 2e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DINSDAG 1 AUGUSTUS 1939 HEUMEN, 1 Augustus. Onder groote belangstelling heeft heden ochtend de onthulling plaats gehad van het monument, aangeboden door het aldaar gelegerde bataljon der grenstroepen, welk monument is gewijd aan de nagedachtenis van de graven Lódewjjk en Hendrik van Nassau, die op 14 April 1574 zijn ge sneuveld in den slag op de Mooker heide. Na een militaire marsch door hot dorp en een inspectie der troepen heeft de commandant van het bataljon het mo nument onthuld met een rede, waarin hij er op wees. dat de slag op de Moo kerheide ons het huis van Nassau doet zien in zijn schoonste uiting van op offering. Wit zien daar twee graven van Nassau strijden en vallen voor de vrij heid van het volk der Nederlanden. Lodewijk en Hendrik van Nassau zijn voor onze grenstroepen het lichtende voorbeeld van heilige verontwaardiging over onderdrukking, van strijdlust voor de vrijheid en van opoffering van het leven voor het verheven doel. Hun de vies ..plutot mort que vaincu" zal ook de strijdleuze zijn van ons bataljon, wan neer van het de wacht houden zal moe ten worden overgegaan tot den strijd. Met het verheven voorbeeld van deze beide Nassauers voor oogen zal ons bataljon wijsheid en moed betrachten, om met beleid en kracht het zijne bit te dragen tot behoud van de onafhankelijk heid van ons land en de geestelijke vrij heid van ons volk. Nadat spreker namens het bataljon aan het bestuur der Heumensche kerk een vlag van Nassau had aangeboden, ging hij over tot de onthulling van het monument, dat daarbij aan het gemeen tebestuur werd overgedragen. Bij de onthulling speelde de muziek het oude Wilhelmus. Hierop legde een vertegenwoordi ger van H. M. de Koningin een krans voor het monument, waarna de reserve-veldprediker Ds. Boss een herdenkingsrede hield, waarin hij uitvoerig den gang van zaken in April 1574 schetste. Aan het slot van zijn rede noemde spr. het een goede gedachte om aan dacht te vragen voor hetgeen hier in de ze omgeving is geschied. Het kan zijn nut hebben, dat ons volk juist in tijden als waarin wij leven, eens herinnerd wordt aan de offers, welke gebracht zijn voor de rechten en vrijheden van ons duurgekochte land, de erfenis der vade ren. De spontane instemming en mede werking van het geheele bataljon, toen een der soldaten het voorstel tot een huldiging deed, heeft ons hier bijeen gebracht om getuige te zijn van de ont hulling van een zinrijk monument, ver vaardigd door den in Heumen wonende beeldhouwer Maris, op welk monument de kloeke gestalten prijken van de bei de helden Lodewijk en Hendrik van Nassau, die hier het vaderland getrouw gebleven zijn tot in den dood. Dit huldeblijk zal voortaan de voorbij gangers noodigen tot een nadere be schouwing, opdat zii nooit vergeten, dat onze nationale privileges duurgekocht zijn. en tevens een offer waard blijven. De burgemeester van Heumen. de heer W. G. Th. G. van 't Hullenaar heeft ver volgens het monument aanvaard, terwijl ds. Jonker namens het hervormd kerk bestuur de Nassau vlag in ontvangst heeft genomen. De plechtigheid werd besloten met een défilé van de troepen. WAT ETEN WIJ MORGEN: VOOR DE KOFFIETAFEL Eiersla. Bereiding: 3 eieren, wat mayonnaise, gehakte peterselie. Kook de eieren hard (10 minuten) en leg ze even in koud water. Pel ze en snijd ze in plakjes. Bereid een pikante mayonnaise met wat veel mosterd, peper en zout. Vermeng de plakjes ei voorzichtig met de mayonnaise, leg ze op den schotel en strooi er wat gehakte peterselie over. VOOR DE MIDDAGTAFEL Gebraden sausijsjes. Bloemkool. Aardappelen. Bessenpudding met griesmeel. Bereiding: 7V2 d.L. bessensap, 1V> d.L. water, 90 gr. griesmeel. 175 gr. sui ker, een stukje pijpkaneel. Breng de bessensap met het water en de pijpkaneel aan den kook. Strooi er langzaam steeds roerende, de griesmeel en de suiker in en laat de pudding roe rend gaar koken. Neem de kaneel er uit en giet de massa in een omgespoel- den steenen vorm en laat hem bekoelen Dien de pudding op met vanillesaus. NIEUWE ROODE Onovertroffen in SMAAK nn AROMA PER FLESCH f 2,00 Een ernstig gewond OLDEBROEK, 1 Aug. Gisteravond omstreeks halfelf is in de Dorpsstraat alhier een drietal jongens die rechts van den weg liepen door een hen ach terop rijdende vrachtauto, welke te veel naar rechts reed. aangereden. Een der jongens, de 19-jarige W. van Zalk uit Oldebroek, bleef hevig aan het hoofd bloedend, liggen. De beide plaat selijke geneesheeren, verleenden de eerste hulp, waarna van Z. per zieken auto naar het ziekenhuis te Zwolle is vervoerd. Hij bleek een ernstige her senschudding en een schedelhasisfrac- tuur te hebben opgeloopen. De toestand van het slachtoffer dat nog steeds bui ten kennis ie. was vanmorgen vrijwel hopeloos. De beide andere jongens hieven vrij wel ongedeerd. De bestuurder van do vrachtauto, die de aanrijding veroor- saakte, is doorgereden. GRONINGEN, 1 Augustus. In den afgeloopen nacht is omstreeks kwart voor vier uur brand uitgebro ken te Stadskanaal in een gebouwen complex waarin in de benedenver dieping eenige zaken zijn gevestigd en waarvan de bovenverdieping door een yierial gezinnen wordt bewoond. Het vuur werd ontdekt door mevrouw Tempel, die door het knetteren van vuur gewekt werd en toen zag dat het belen dende perceel brandde. Zij maakte on middellijk alarm. Een van de bovenwo ningen in gebruik door dc familie Augustin, brandde reeds. De heer A. wiens familie op reis is, kon zich nog juist in veiligheid stellen evenals het ge zin van den heer A. Poppema, die in de benedenverdieping een zaak in rijwiel artikelen drijft. Zij moesten evenwei in allerijl in nachtgewaad de woning ver laten. Inmiddels breidde de brand zich snel uit tof aan de groote werkplaats van de A.T.E.M. De eigenaar, de heer J. Alsema en diens familie zagen eveneens kans zich bijtijds in veiligheid te stellen. De brandweer uit Stadsknaal rukte met volledig materiaal uit en bestreed het vuur met zeven stralen, maar zij kon tegen het vernielende vuur niet veel uit richten en moest zich bepalen tot het nathouden van de belendende perceelen waarin de koffiebranderij van den heer J. B. Tempel is gevestigd en voorts de wo oing van notaris Poelman. Beide percee len bleven dan ook gespaard, doch be kwamen veel waterschade. Het complex brandde geheel uit en van de zich daar in bevindende inboedels kon niets wor den gered. Ook de brandweer uit Musselknaal was ter assistentie uitgerukt, maar be hoefde geen dienst te doen. Het nablus- schincswerk vorderde verscheidene uren. De schade wordt door verzekering ge dekt. BIJ HET ZWEMMEN VERDRONKEN ROTTERDAM. 31 Juli. Vanmiddag omstreeks vier uur is de 16-iarige scho lier P. "L. M. Oudenaerd. wonende aan de Lange Haven te Schiedam hij het zwemmen in de haven RottordanvWest te Pernis verdronken. Rivierpolitie heeft gedurende den ge- hcelen middag en avond gedregd, doch tot dusverre zonder resultaat. Ter voldoening aan den wensch van den minister van Binnenland- sche Zaken zal op den nationalen feestdag ter gelegenheid van de a.s. blijde gebeurtenis in het Ko ninklijk Huis door de vier groote omroeporganisaties (AVRO, KRO, NCRV en VARA) een in onderling overleg samengestelfl „nationaal programma" worden verzorgd. De verzorging van dit nationaal pro gramma geschiedt aldus, dat over den zender Hilversum 2 (301.5 M.) de KRO en de NCRV gemeenschappelijk zullen uitzenden, terwijl de gemeenschappelij ke uitzending van de AVRO en dc VA RA over de zenders Hilversum 1 (Koot wijk 1875 M., Jaarsveld 415 M.) zal plaats vinden. Valt dit nationaal pro gramma op een dag. dat de AVRO ge woonlijk uitzendt, dan geschiedt de programma-verzorging over Hilversum 1 van 816 uur door dc VARA en van 16—24 uur door de AVRO, valt dit na tionaal programma op een dag, waar op de VARA gewoonlijk uitzendt, dan zendt de AVRO uit van 816 uur en de VARA van 16—24 uur. De taakver- deeling tusschen den KRO en de NCRV op Hilversum 2 is op dezelfde wijze geregeld. Een en ander met dien verstande, dat de VPRO gelegenheid krijgt binnen het kader van dit nationaal program ma zelfstandig een uitzending te ver zorgen van 19.2020.00 uur. Deze uit zending vindt plaats zoowel over Hil versum 1 als over Hilversum 2. Voor het geval, dat de geboorte van een Prins of van een Prinses mocht plaats vinden op een tijdstip, dat des morgens te 7 uur het heuglijk feit door middel van kanonschoten bekend gemaakt zal worden, zullen de uitzendingen van de omroepvereenigingen op dien dag ook te 7 uur 's morgens aanvangen, onge acht of deze dag samenvalt met den nationalen feestdag. Voor het geval, dat de blijde gebeur tenis officieel bekend zou worden te gen 12 uur 's nachts zullen de omroep vereenigingen hare uitzendingen voort zetten tot uiterlijk 0.30 uur. Bij onvoor ziene omstandigheden zal naar bevind van zaken gehandeld worden. De programma-verzorging naar Oost en West-Indië geschiedt zelfstandig door den Phohi. Drie dagen minister Wat is hun pensioen Er is ons gevraagd of de ministers, aldus schrijft „Het Vaderlanddie drie dagen na hun benoeming hun ontslag hebben gevraagd na het votum aer Tweede Kamer nu een vol jaar pensioen krijgen. Het antwoord van het blad luidt: geen sprake van. Het ministers pensioen wordt bij den dag berekend. Op het oogenblik van hun ontslag-aan vrage hebben de leden van het \ijfdo kabinet-Colijn recht verworven op drie dertigste van een twaalfde van hun sa laris ad 13.680. d.w.z. 114 per jaar. voor ne ministers die ter aanvaarding van dit ambt een staatsbetrekking heb ben prijsgegeven de heer Da mme zou b.v. in dit geval hebben kunnen verkee- ren geldt een speciale regeling waar bij naast dit ministerspensioen ook een pensioen voor de opgegeven betrekking wordt berekend. Dit geschiedt volgens een formule, welke te ingewikkeld is om hier uiteen te zetten, maar er wordt mede bereikt, dar zij geen nadeel lijden door de aanvaarding van het ministers- ambt. V-GRAVENHAGE, 1 Aug. On der voorzitterschap van den heer L. F. Kleiterp uit Amsterdam heeft het Nederlandsch Onderwijzersgenoot schap hier ter stede vandaag zijn 93ste algemeene jaarlijksche verga dering gehouden. In de rede, waarmede de heer Klei terp de vergadering opende, gaf hij allereerst een overzicht van de moeilijkheden, die aan de taak van den tegenwoordigen onderwijzer, zijn verbonden, waarna hij scherpe cri tiek uitoefende op het instituut van den kweekeling met acte. Zijn positie zoo zeide spreker ie in voldoende mate geschetst met de ver melding van het feit, dat hij in het ge heel geen positie heeft. Hij geniet voor zijn bemoeiingen ten bate van het volks onderwijs een belooning van enkele gul dens buiten bezwaar van 's rijks schat kist. Als- van zijn diensten geen gebruik meer behoeft te worden gemaakt of als hij zijn plaats moet ruimen voor een ander, die de zegeningen van dit be staan op zijn beurt moet genieten, dan wordt hij met een vriendelijk woord be dankt voor de diensten, den lande be wezen. Wachtgeld is voor hem niet weg gelegd. Zijn diensttijd telt mede voor verhooging noch pensioen als hij het ooit tot een vaste betrekking mocht brengen. Van zijn inkomen moet hij stu die en levensonderhoud bekostigen, het geen beteekent, dat hij tenlaste van zijn ouders komt in het gelukkige geval, dat deze hem kunnen ondersteunen. Aan huwen en gezinsgeluk behoeft hij niet te denken, en al lijdende en strijdende is hij de man, die het onderwijs op peil houdt. Wie een jaartallenlijstje van oekases, commissies en al wat er verder bij be hoort, zou willen opstellen over de lot gevallen van de Nederlandsche spelling, die moest zware schouders hebben om de last te dragen. Het onlangs afgetre den ministerie bracht echter het slot effect: de koninklijke besluiten van b Juni 1939. Deze spelling 1939 brengt one weer terug in den jarenlang gevoerden strijd voor een schrijfwijze die in over eenstemming is met het beschaafde spreektaal-gebruik van onze taal. Zi] zal ook weer bijdragen tot verwarring die er op het gebied van de spelling be staat. Onbegrijpelijk mag de houding van een regeering heeten, die het nor male groeiproces van de taal meent te kunnen beletten door een teruggrijpen naar. wat vroeger is geweest. Voor ons zoo ging spr. verder is het thans afgetreden ministerie een kabinet geweest, tegen welks onderwijsbeleid wij voortdurend moesten stelling nemen. Inzonder heid is dit het geval met den afge treden minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Zijn in zichten stonden veelal lijnrecht te genover de onze. Wij zouden het bij deze verklaring la ten, ware het niet dat wij daarmede den heer Slotemaker de Bruine in zeker op zicht onrecht zouden doen. De afgetre den minister heeft bij alle critiek op zijn beleid en dat van de regeering waarvan hij een der leden was. recht op onze waardeerine en dank voor veel, dat hij voor onze leden persoonlijk wil de doen of bewerkstellieen. In tal van gevallen wilde hij medewerken, wan neer hij de billijkheid van een bepaald verzoek inzag. Wü achten het onzen plicht er op te wijzen, dat de afgetreden minister zich dikwijls een man betoonde, wien het aan belangstelling en liefde voor onder wijzers en onderwijs niet ontbrak. De positie van de openbare school is in de ambtsperiode van het vorige mi nisterie in ernstige mate verzwakt. De wettelijke positie van de openbare school is tegenover die van de bijzon dere zóó nadeelig, dat haar bestaan en haar bloei zonder ophouden wordt be dreigd en belemmerd. Hierin ligt een der oorzaken van den voortdurenden achteruitgang va^n het oppnbaar onder wijs. die elkpn voorstander van dit on derwijs en ook velen daarbuiten met be zorgdheid vervult. Het is noodzakelijk, dat alle voorstanders van het openbaar onderwijs zich eendrachtig scharen om hun school, teneinde na te gaan, waar aan deze achteruitgang is te wijten en middelen te beramen ora haar te stuiten en zoo mogelijk in nieuwen opbloei te doen verkeeeeren. Spreker besloot zijn toespraak met er. op te wijzen, dat het Genootschap op velerlei gebied samenwerkt met andere onderwijzersorganisaties'. In de gisteren te 's-Gravenhage voort gezette jaarlijksche zitting van de Al gemeene Synode der Ned. Herv. Kerk, heeft nadat de president, ds. J. W. J. Afdink van Heeze de nieuwe zitting- week op gebruikelijke wijze geopend had, ds. F. W. J. v. d. Kieboom van Bergen, rapport uitgebracht over het schrijven van het Prov. kerkbestuur van Groningen inzake de Ommelander collatierechten. Deze heerlijke collatie- rechten werden in 1922 afgeschaft en de vraag is gerezen of dit ook de Omme lander collatierechtcn betreft dan wel dat deze privaatrechterlijke bezittingen zouden zijn. Het reglement op de uitoefe ning van het collatierecht in de Omme landen bepaalt in art. 6, le dat bij de acte van benoeming door eiken coliater moet worden overlegd een in authenlie- ken vorm afgegeven extract uit het Re gister der heerlijkheden en gerechtig heden berustende ter griffie vau de Staten der Prov. Groningen, ten bewij ze dat hij als collator is ingeschieven. Ged. Staten willen nu de registers der heerlijkheden en gerechtigheden afslui ten en dus het gevraagd bewijs niet meer afgeven. Het kerkbestuur vraagt thans goed te keuren dat art 6. le wordt geschrapt in het bedoelde reglement, maar overigens het reglement te hand haven. daar wellicht alleen door een rechterlijke uitspraak de vraag naar de Ommelander collatierechten zou kunnen worden opgelost. Het rapport strekt tot toestemmende" conclusie, waarmede de Synode zich vereenigt. De Synode nam voorts kennis van een gedeelte van het verslag van de Al gemeene Synodale commissie, inzake hare verrichtingen over 1938—1939. In verband met te houden commissie vergaderingen werd de zitting verdaagd tot hedenmorgen. VOETBAL De utslagen van de in de vorige maand gespeelde wedstrijden zijn: le klasse: 3 Juli; Posthoorn—C.Z.V.W. 0—6 5 Presto—H en W. 6—1 10 Posthoorn—Presto 3—9 11 C.Z.V.W.Eijsink 2—1 18 Eijsink—Posthoorn 140 19 H. en W.—Presto 38 25 Eijsink—C.Z.V.W. 4—1 26 H. en W.Posthoorn 22 31 C.Z.V.W.—H. en W. &-0 H. en W. niet opgekomen. 2e klasse: 4 Juli: H.B.B.H.—Hapam 2—6 6 RodaMeursing 23 13 MeursingRoda 51 14 WolosH.B.B.H. 3—9 20 Roda—H.B.B.H. 3—5 21 HapamWolos 2—1 27 Meursing—Hapam 3—5 28 H.B.B.H.—Wolos 6—2 Nog te spelen wedstrijden: 3 Augustus: Hapam—Roda. 4 WolosMeursing. PrestoEijsink. Stand le klasse: Presto 7 6 0 1 12 43—19 Eijsink 7 5 0 2 10 36-11 C.Z.VAV. 8 5 0 3 10 39—2! H. en W. 8 o 1 5 5 14—37 Posthoorn 8 0 1 7 1 11—55 Meursing 7 6 0 1 12 42—13 Hapam 7 4 1 2 9 34—18 Bod a 7 3 1 3 7 30-25 H.B.B.H. 8 3 2 3 8 31—39 Wolos 7 0 0 7 0 14—56 ZWEMMEN Een internationaal programma met hoogte- en laagtepunten ET grootscheeps opgezette zwemfestijn in den Gelder- schen Achterhoek heeft deze con treien reeds eenige weken in op schudding gebracht. Een intensieve reclamecampagne bracht bij de be volking van dit rustiek deel van ons vaderland het gevoel, dat zij be langwekkende dingen zou gaan be leven en dies heeft menigeen daar al dagenlang niet meer het weer als inleiding voor een gesprek, maar den Horthy-beker, den prijs voor een tournooi op waterpologe- bied, waaraan de zes beste Europee- sche vertegenwoordigende polo teams deelnemen. Het woord Horthy-beker is door dui zenden uitgesproken met weinig begrip van de eigenlijke beteekenis van het woord. Dat is nu anders geworden, want het polotournooi, met deelname van Hongarije, Duitschland, Frankrijk, België, Italië en Nederland, heeft een aanvang genomen en velen hebben daarbij kennis kunnen maken met het zoo moeilijke polo te water. De Graaf schap werd polo-minded, maar of de bewoners direct minnaars van deze tak van sport zijn geworden, valt te betwij felen. Het polo-circus opende ook wel erg ongelukkig. Hollands hoop. hét met het moderne, op snelheid en techniek geba seerde. waterpolo vertrouwd gemaakte zevental, trof het slecht, doordat men dp bekerhouders, de Hongaren, in een grim ruige bui aantrof. Er werd alles be halve zachtzinnig gespeeld en velen, die reikhalzend hebben uitgezien naar het moment, waarop ze de hoogeschool van het spel met den bal in het water in actie zouden zien. werden erg teleur gesteld. Het was een vrij grove wed strijd. zeer matig gearbitreerd en bo vendien werd Nederland verslagen. „Daar gaat het werk van Frans Kui pers," zeide de bekende Belgische polo kenner en oud-internationale scheids rechter Maurice Blitz tegen ons. en wat doe je er aan? Voortreffelijke polo-referees zijn moei; lijk te vinden. Ook voor een tournooi als dit. De meeste arbiters bleken er opvattingen op na te houden, welke niet geheel stroken met die van den door snee-scheidsrechter in ons land. Zware fouls binnen de vier-meterlijn werden zelden bestraft met verwijdering uit het water, wegzwemmen kreeg nok al niet de vereischte bestraffing. Dat was niet alleen bij HongarijeNederland het ge val. maar ook in eenige andere ont moetingen, welke volgden. Stelt dit tournooi de technici van de polosport in eenige mate teleur, ook wat het spelpeil betreft zijn er toch ook aan gename kanten aan het geheel. Daar is in de eerste plaats de Italiaansche ploeg welke zoo hard is vooruitgegaan sedert de vorige Europeesche zwemkampioen- schappen, dat ze een behoorlijke kans maakte in dit tournooi. Duitschland werd weerstaan, van Hongarije werd op het nippertje verloren en van de rest zullen de Italianen, als ze geen bijzon dere pech hebben, wel winnen. Wat een pracht speler is de midvoor van de zwemmers uit het Zuiden: Ghera. Onge ëvenaard handig en buitengewoon schot vaardig met beide handen. Welk een snelheid en gevoel voor de tactiek. Het polo-tournooi is het piece de mi lieu van de nationale kampioenschap pen geweest. Plet is maar goed dat het toegevoegd werd want anders hadden de kijkers weinig sensaties beleefd. De series op Zaterdag verliepen volkomen langs de lijn der verwachtingen, den prachttiid van Jopie Waalberg op de schoolslag daargelaten. Ook Zondag was er bij de baannummers weinig gelegen heid om zich te verbazen. Spanning brachten de borstcrawlduels tusschen Schcffer en Merkenstein, die op den rugslag tusschen Van Schouwen en Metman, maar overigens verliep alles langs de lijnen der geleidelijkheid. Zelfs de krachtmeting KintVan Feggelen. op den rugslag. De Rotterdamsche is thans onbetwist de sterkste. Wat een veld aan rugslagzwemsters intusschen in deze finale. Menig land zou trots zijn op een kampioene als Trude Malcorps en het meiske Willems van het IJ. En hier zitten ze in de achterhoede! Overigens maakte dit heeie zwemce- beuren een pracht van een propaganda voor den Achterhoek. Honderden Wes terlingen hebben deze streek voor de eerste maal bezocht.- Laat het niet bij deze eerste maal blijven. Dat is de op zet van de heele geschiedenis. Maan dagmiddag. hebben wij het moois be keken, wat hier allemaal te zien is en met. de vertegenwoordigers der koningin der aarde: alle buitenlandsche deelne mers. de K.N.Z.B.-, F.I.N.A. en L.E.N.- officials. WIELRENNEN PARIJS. 31 Juli (Van een specialen A.N-P.-verslaggever) De dag na de ronde van Frankrijk. Ren ners treffen de laatste regelingen alvorens af te reizen. Officials voeren slotbespre- kingen. journalisten schrijven een nabe schouwing. nemen afscheid van elkaar en roeven hun collega's een tot weerziens in 1940 toe. Het merkwaardige was. dat onze buitenlandsche collega's ons bij herhaling verklaarden, dat de Nederlandcche renners zoo goed voldaan hadden. Het leek ons interessant, ook de mecning van den direc teur van het organisecrend blad. l'Auto. Henri Desgrange. de ziel van de ronde van Frankrijk, te vragen. In het gebouw van l'Auto, in de Rue du Faubourg Mommartre, heeft Des grange ons in zijn werkkamer ontvan gen. Hier lieerschte volkomen rust. in schrille tf gensfelling met net woa'ige Parijs en de nerveuze drukm van Jen tour, welke wij zoojuist hebben meege maakt. Voordat wij gelegenheid kregen enke le vragen te stellen, zegt Desgrange, dat hij het beti-eurd heeft tijdens den tour zoo weinig gelegenheid te hebben gehad met dc buitenlandsche journa listen in contact te komen. Daarom vindt hij het zeer prettig na den tour een oogenblikje te praten over dat gene, wat achter den rug is en over de toekomst. Ook over 1940, want Desgrange gaat over enkele dagen naar het zuiden van Frankrijk, waar hij op zijn buitenver blijf in groote lijnen de bepalingen voor de ronde van 1940 zal uitstippelen. „De Nederlandsche equipe heeft uitstekend gereden en ik ben zeer tevreden over de prestaties van uw renners", luidde het oordeel van Desgrange. „Het is mij onmogelijk om de capaci teiten van alle renners tijdens de ronde na te gaan. Ik zie de meesten maar vluchtig en bovendien, soms zijn ze on mogelijk van elkaar te onderscheiden. Ik vergis me nog vaak in Mathias en Pierre Clemens en denkt u nu heusrh, dat ik Albert en Anton van Schendel uit elkaar kan houden? En toch zijn enkele Nederlandsche renners mij op gevallen, in het bijzonder de debutan ten Lambrichts en de Korver. Niet ten onrechte wordt Lambrichts als de ren ner met den besten stijl genoemd. Hij is nog jong. heeft weinig ervaring en on getwijfeld zullen wij in de toekomst nog meer over hem hooren. Ook de Korver kan. al is hii iets ouder, nog heter worden. Maar dit kan ik u wel verzekeren: een land, dat twee debutanaten met dergelijke capaciteiten in den koers kan sturen, dat kan bogen op de beide van Schendels, die heter gereden heb ben dan ooit. zal in een zeer nabije toekomst in staat zijn een sterke ploeg in de ronde te plaatsen. Ik kan u de verzekering geven, dat Nederland ook in 1940 met een volledige ploeg zal kunnen deelnemen, alleen weet ik nu nog niet, uit hoeveel renners iedere ploeg zal bestaan. Want dat zal afhankelijk zijn van het aantal deelnemende landen." „Het volgend jaar zal Nederland ook niét, zooals de andere landen behoeven te vragen", aldus ging de heer Des grange voort, „om een technisch direc teur, want dit instituut, zal worden af geschaft. Men moet dc geschiedenis hiervan kennen. Italië vroeg er het eerst om, België volgde, maar in feite kan iedere journalist tijdens den koers in structies geven, hetgeen dan ook vrij wel overal gebeurt. Bovendien is mij gebleken, dat menig technisch leider zijn eigen reglement niet kent. waar door er dingen gebeuren, die het fou tieve verloop van den wedstrijd ongun stig hebben beïnvloed. In ieder geval is het voor mij zeker, dat in het volgend jaar het instituut van den technischen leider niet meer in de reglementen zal voorkomen." Zooals wij reeds eerder gemeld heb ben, zullen ter gelegenheid van de a.s. blijde gebeurtenis militaire sportwed strijden plaats hebben. De datum kan dus nog niet definitief vastgesteld 'wor den. Het programma luidt alö volgt: Athletiek. A. Vijfkamp (ploegen van vijf man), beslaande uit: 1 100 M. hard- loopen, 2 verspringen, 3 handgranaat werpen, 4 Schuttingklimmen, 5 kogei- stoofen B. Estafette (400—200, 200—10U M.) ploegen van vier man; C veldloop 3Vj JOL, ploegen van vijf man; D touw trekken, ploegen van zes man. Springwedstrijdcn te paard: Equipes van drie onderofficieren. Geweer (karabijn) schieten: voor de beroeps-onderofficieraw en onderofficie- ren-capitulant. die niet aan den spring- wedstrijd deelnemen: een serie van vijf scholen op 100 M. met tijdwaar- deering: houding naar keuze. Zwemmen: A. 6 x 50 M. estafette zwemmen. Wisselslag, schoolslag, rug slag, vrije slag; ploegen van zes man. B. Patrouille-zwemmen. voor pa trouilles van drie man; gekleed, helm en geweer. Verder zal oo een der dagen de finale van de voetbal-competitie plaats heb- ben.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 6