Politiek, practisch en principieel NEDERLAND IS THANS UITGESCHAKELD Wereldconferentie van Christenjeugd ten einde Komkommertijden pers- perikelen Volkenbonds pact geen Justitie waakt over de capriolen van een zeeslang Indische luchtrecht nog niet verlaagd suicide pact" SCHEIDSRECHTER MAAKTE FOUTEN „Het volk, dat zijn God kent, zal sterk zijn en groote dingen doen" NEPTÜNUS NOG geen kampioen 2e BLAD PAG. d AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 3 Ab'GUSXUS 1S39 UIT HET HOOGE NOORDEN Voornaamste nieuws uit Zweden: minister Sandler leert Finsch (Van onzen correspondent). STOCKHOLM, eind Juli. MINISTER Sandler heeft vacantie genomen van zijn druk departe ment van buitenlandsche zaken om heel de Augustusmaand ergens bui ten in de scheren van den lichten mor gen tot den donkeren killen avond Fin- sche thema'tjes te maken tot wanhoop van zijn vrouw en ter bevordering van de goede verstandhouding tusschen Zweden en Finland. F.n nu mag het zijn, dat de geleerde minister, wanneer hij eens met zijn Kalevala in de hangmat ligt niet van Vainemöinen en Ilma inen lezen kan, zonder dat hij daarbij den ken moet aan de gelijknamige Finsche oorlogsschepen, zonder dat zijn gedach ten afdwalen naar de door Ruslands te genstand voorloopig opgeschorte Finsch- Zweedsche plannen om de Alands-eilan- den krachtig te versterken, teneinde daardoor de mogelijkheden tot bescher ming, de ansen op behoud van de Fin sche en de Zweedsche neutraliteit in geval van conflict in het Oostzeee?bied to vergrooten. Maar, zoblang de Britsch- Russisc.he onderhandelingen blijven sle pen, zal er in deze zaak wel geen schot kunnen komen en het gevolg daarvan is, dat de kranten iets meer over de Aland-kwestie te schrijven hebben en dat er ook over de mogelijkheid van het bijeenroepen van een buitengewone zitting van den Rijksdag ter behande ling van de Alands-kwestie niets is te zeggen. Er is natuurlijk buitenlandsch nieuws in de bladen en dat nieuws is vaak minder genoeglijk. Maar wie óók buitenlandsche kranten leest, krijgt sterk den indruk, dat de helft van de redacteuren-buitenland van de Zweed sche kranten met vacantie is. Het is „komkommertijd''. Er zijn zelfs dezen zomer dagen, dat verschillende bladen nauwelijks één bericht uit Londen, War schau, Berlijn of Parijs op hun voorpa gina hebben en verder ten hoogste één van hun twintig a dertig pagina's aan „buitenland'' wijden en dit ligt 'm on getwijfeld minder aan gebrek aan be langrijk buitenlandsch nieuws dan aan de omstandigheid, dat de Zweedsche pers in sterke mate vercommerciali- seerd is, dat deze pers, op enkele uit zonderingen na, krachtig beheerscht wordt door het streven naar hooge en steeds hoogere oplage-cijfers. Als de strenge wet op illoyale con currentie geen geschenken voor abon- né's verbood, zouden we met radiotoe stellen, fietsen, boeken, huishoudelijke artikelen en ongevallen-verzekeringen overladen worden; nu beconcurreeren de bladen elkaar met hun aantrekke lijkheid, hun leesbaarheid, nu streven zij er naar zooveel mogelijk bij zooveel mogelijk menschen in den smaak te vallen. Dat heeft zonder twijfel zijn goede zijden, maar dat heeft ook na- deelen en het is vaak de vraag of de eerste tegen de laatste opwegen. Er zijn kranten en die behooren niet tot de minst-invloedrijke waar, be halve voor de politieke overzichtschrij vers en de auteurs van zgn, cultureele artikelen het gebod geldt, dat alles niet alleen vlot geschreven, maar als het eenigszins kan, ook grappig moet zijn. Daar is een Henrietta van Eyk de eerste en best-betaalde van den staf van verslaggevers. Die wordt als zoo danig niet alleen naar groote feesten in binnen- en buitenland gezonden, maar ook naar München als Chamberlain er Hitier komt bezoeken, opdat 'öok daar over voor él onderhoudend en geestig geschreven zal worden. En waar zoo de taak van de pers wordt opgevat iB het niet zoo vreemd, dat in de zomer maanden, wanneer iedereen heelemaal of half in vacantiestemming of althans in een luchtige, zomersche stemming verkeert, de kranten die goede stem ming bij hun lezers niet verstoren wil len met al te veel onpleizierig nieuws uit dat ongenoeglijk-onrustige buiten land; dat zij hun trouwe abonné's en de met daverende koppen op de recla me-biljetten gelokte koopers van losse nummers lectuur voorzetten, waarbij je je in je hangmat amuseeren kunt, waardoor je de muggen en de warmte vergeet en Hitler en Chamberlain erbij. Een meneer stuurt een krant een in gezonden klaaglied over het feit, dat de scheren, het zomerhuisjes-paradijs der hoofdstedelingen, niet meer zijn, wat ze een halve eeuw geleden waren en den volgenden dag zijn een ver slaggever en een fotograaf en een tee kenaar aan het werk om een reportage van twee pagina's te maken met foto's van een dozijn populaire Stockholmers in vacantie-kleedij. die allemaal, even goed een oude scheren-visscher als een kapitein van een scherenstoomertje en de kruidenier uit Vaxholm of de do minee uit Dalarö, den journalist moe ten vertellen, hoe zij over de door dien klagenden meneer aangeroerde „pro bleem" dachten. ALS het licht over de stad herfstig wordt en de berken beginnen te gelen en de menschen terugkeeren van hun houten zomerhuisjes en hun zonnige rotsen, zal Stockholm de schrij vers en schrijfsters verwelkomen, die op het internationale P.E.N.-congres willen luisteren naar wat Thomas Mann en H. G. Wells en andere grooten hun te zeggen hebben. Tenzijhet is nog niet zeker, of die menschen van do P.E N. in die eerste dagen van September naar Stockholm zullen kunnen komen, of niet de internationale omstandigheden dit congres onmogelijk zullen maken Maar voorloopig leven we nog in den gezegenden komkommertijd, in den tijd van het nieuws, dat geen nieuws is, in den tijd van de zeeslang, die werkelijk in de gedaante van een buitelende otter-familie opgedoken is in het Jamtlandsche meer Storsjön. Hij heeft dat vroeger jaren al vaker gedaan en een commissie tot onderzoek van de zeeslang, waarin voor alle zekerheid al leen geheelonthouders zitting mochten hebben, heeft zelfs eens weken lang de wacht aan den groenen oever van het meer gehouden, met fototoestellen en walvischharpoenen en al. En nu heeft de commissaris des konings in der pro vincie Jamtland, die pas kort geleden uit Zuidelijker oorden naar dit Noorde lijke gewest is overgeplaatst en die zijn taak blijkbaar ernstig opvat, den com missaris van politie te Oviken opdracht gegeven de zaak behoorlijk te onderzoe ken. De politie heeft reeds proces-ver baal van de jongste capriolen van de zeeslang opgemaakt en dat proces-ver baal is naar de provinciale griffie te Ostersund gezonden. Er zijn verschei dene getuigen verhoord, maar het on derzoek zal voortgezet worden en in af wachting van de resultaten daarvan kan thans nog niets naders meegedeeld worden. OOST-1ND1E PENSIOEN-VERLAGING VOORGESTELD BATAVIA, 3 Aug. (ANETA). Bij den Volksraad zijn eenige amende menten ingediend, onderteekend door de heeren Thamrin (Nat. frac tie), R. Oto Iskandar di Nata (Pa- soendan) en Abdul Rasjid (Ind. na tionalistische groep). Deze amendementen beoogen vermin dering van de posten voor pensioenen van oud-Gouverncur-Generaal. het com missariaat voor Indische Zaken en de jaarwedde van den Gouverneur-Gene raal met 1. In de toelichting op deze amendemen ten wordt opgemerkt, dat de onderteeke naars meenen, dat de pensioenen van oud-Gouverneurs-Generaal en de jaar wedde van den Gouverneur-Generaal ten laste van de rijksbegrooting dienen te worden gebracht. Verder zijn zij van oor deel, dat de kosten van het commissa riaat van Indische zaken, welke h. i. als imperiale uitgaven zijn aan te merken, althans ten deele ten laste van de rijks begrooting moeten worden gebracht en voorts door vermindering van de perso neelsformatie dienen te worden verlaagd. HET LIDMAATSCHAP VAN DE GERINDO BATAVIA, 3 Aug. (Aneta—A.N.P.) Tijdens het jongste congres van de Ge- rindo, te Palembang gehouden, werd be sloten dat het lidmaatschap van de par tij ook opengesteld zal worden voor In- do-Europeanen, Indo-Chineezen en Indo- Arabieren. (De Gerindo (Geraken Rajat Indone sia) werd in 1937 opgericht ter bestrij ding van anti-democratische stroomin gen en ter bevordering van een volledig parlementarisme in Nederlandsch-In- dië). Familiegesprekken vlotten nog niet erg BATAVIA. 3 Augustus (Aneta). Verschenen is de Memorie van Ant woord op het afdeelingsverslag van den Volksraad over de begrooting voor den dienst der P.T.T. voor 1940. Hierin wordt o.a. verklaard, dat de afschaffing van het extra-luchtrecht in het binnenlandsch verkeer het land rond f 2.170.000 zou kosten, welke ver mindering momenteel te zwaar wordt geacht. De vermindering van het tarief voor de luchtpost naar Nederland wordt niet van zoodanig belang geacht, dat deze thans in overweging zou moeten worden genomen. De voorloopige regeling van de aanvragen voor familiegesprekken met Nederland togen een zeer ver laagd tarief, werkt nog niet geheel bevredigend. Het hoofd van den dienst der P.T.T. is in overleg ge treden met den directeur-generaal der P.T.T. in Nederland. Het onderzoek naar de wenschelijk- heid en de mogelijkheid van invoering van een postchèque- en girodienst is nog gaande. De wettelijke regeling van den radio- omroep verkeert nog in het stadium van voorbereiding. DE GOUVERNEUR-GENERAAL WEER HERSTELD BATAVIA, 3 Aug. (Aneta—A.N.P.). Naar Aneta verneemt, is nog deze week te verwachten dat de Gouverneur-Gene raal den datum, waarop hij wederom het dagelijksch beleid van zaken zal aanvaarden, zal vaststellen. De gezondheidstoestand van Z.E. is zeer vooruitgaand. Wereldgebeuren LORD CECIL, een der, bekendste en principieeléte voorvechters van den Volkenbond in Engeland, heeft zich onlangs in een brief aan de Timeb er over beklaagd, dat de bepalingen van het Volkenbondspact door Groot-Brlt- tannië niet beter nagekomen zijn, en met name, dat tegenover Japan, Italië en Duitschland sancties ófwel niet óf wel te zwak zijn toegepast. Van velerlei zijde heeft men, eveneens lange den weg van ingezonden stukken in de Times, Lord Cecil daarna van antwoord ge diend. Zijn tegenstand ere. verzetten zich vooral tegen de opvatting, dat Engelana niet krachtig genoeg is opgetreden ten tij Je van den Abessijn6chen oorlog, toen tot het toepassen van sancties tegen Italië besloten was. De tegenstanders van Lord Cecil wijzen er op, dat hev toch wel zéér veel gevergd is, wanneei men verlangt dat Engeland, des noods alleen (en zoo waren in 1935 —1936 de verhoudingen), sancties zooda nig zou hebben toegepast, dat onvermij delijk een oorlog zou zijn gevolgd, waarvan men het einde en den omvang niet had kunnen overzien. Het risico van een oorlog te loopen ware in dat geval wellicht bewonderenswaardig principieele politiek geweest, maar weinig practisch. Want ge zien den slechten toestand der Britsche imperiale defensie in die jaren ware ae afloop van een toen uitgebroken gewa pend conflict waarschijnlijk hoogst on gunstig voor Engeland geweest. En daarmede zou men het doel, verdediging van Abessynië tegen agressie, zeer ver voorbijgeschoten zijn Overigens, behalve practische argu menten zijn er ook juridische aange voerd tegen de principieele zienswijze van Lord Cecil. Volgens erkende auto riteiten op het gebied van internationaal recht worden alle verdragen gesloten onder de stilzwijgende erkenning van het „rebus sic stantibus": tusschen de internationale politieke situatie van 1919 en van 19351938 was vooral ten aan zien van den Volkenbond een dermate ingrijpend verschil, dat men leden van den h u i d i g e n Volkenbond niet zon der meer verplicht kan achten te vol doen aan verplichtingen, welke zij op zich namen ten aanzien van oen geheei andere aspecten en mogelijkheden bie denden Volkenbond bij de oprich ting van het Geneefsche Instituut. Het Volkenbondspact, zoo zegt men thans in Engeland, is geen „suicide p a c t". geen gemeenschappelijke zelfmoord overeenkomst! Vasthoudend aan de hoop op en het streven naar een recht vaardige en vreedzame politieke orde oo aarde, kan men immers tóch de oogen open houden voor de problematiek van het huidig oogenblik, en voldoen aan de speciale eischen, welke de omstandighe den thans stellen. Juist aan dit „oogen open houden' heeft vooral in wat men momenteel de „democratische" landen pleegt te noe men zeer veel ontbroken. Openlijk spreekt men thans in Engeland uit, bij na twintig jaar te hebben geleefd in een „fool's paradise", alsof men definitief was binnengetreden in een tijdperk van vrede en zoeden wil op aar de, terwijl men de oogen sloot voor alle problemen en feiten, welke deze illusie dreigden te verstoren. Terwijl In alle deelen der wereld de wolken reeds sa menpakten, kort voor den Abessijnschen oorlog, vond n.b. in Engeland nog de „peace ballott" plaats waarbij Lord Cecil een belangrijke rol speelde uit gaande van de idee, dat men slechts be hoefde te ontwapenen (eenzijdig!) om eeuwigen vrede in de hoede van den Volkenbond te kunnen genieten. Deze struisvogel-politiek (wel ke ook in ons land ten aanzien van de nationale defensie ruimschoots is toege past) had ten gevolge, dat de expansie ve mogendheden als Japan in het Verre Oosten, Italië in Afrika en Duitschland in Europa, rustig hun gang konden gaan zonder zich om den Volkenbond, zijn vergaderingen en zijn commissies, zijn wenschen en zijn resoluties te be kommeren, aangezien de noodzakelijke kracht achter deze resoluties ontbrak. LANGZAMERHAND is in Engeland het inzicht algemeen geworden, dat men jarenlang struisvogel-politiek heeft bedreven, en dat Chamberlain's op verzoening gerichte politiek, welke leidde tot het accoord van München, door de omstandigheden werd afge dwongen. Wanneer daarna in de Brit sche politiek een ingrijpende wijziging is gekomen, beteekent dat nog geen vcr- oordeeling van Chamberlain's politiek in September 1938. Het accoord van Om den Horthybeker München vormde een vreedzame oplossing van een uiterst ingewikkeld probleem, welke oplossing in den vorm waarin zij bereikt werd, bepaald wera door het feit, dat niemand in Engeland en Frankrijk, na de gebeurtenissen van Mei tot September 1938. de Sudeten- Duitschers wilde dwingen te blijven in het kader van een Tsjecho-Slowaak- schen staat. Daarna is echter, de inlijving der Tsje chen binnen de grenzen van het Duit- sche Rijk voltrokken. Deze flagrante schending door de Duitsche regeering van het voor de Sudetcn-Duitschers in geroepen „zelfbeschikkingsrecht der vol keren" heeft het accoord van München achterhaald en waardeloos gemaakt. Nog steeds echter, wat ook gebeurd is en moge gebeuren, geldt de gebiedende eisch, dat men in de éérste plaats de feiten onder het oog moet zien, omdat men zeker in de internationale politiek principes niet „in het luchtledig" kan toepassen. Zoo is- het begrijpelijk, dat Chamber lain warme verdedigers vindt, wanneer er aanvallen op hem worden gedaan om dat zijn politiek niet „principieel" ge noeg zou zijn. Het is overigens een ko mische noot der, historie, dat het zelfbe schikkingsrecht, evenals vorig jaar voqt de Sudeten-Duitschers, door het Derde Rijk thans voor de Danzigeiw weer in geroepen, niet van toepassing blijkt op die Duitsch-Tiroler families, die reeds een duizendtal jaren gevestigd waren aan den Zuidkant der Alpen, waar zij tien eeuwen lang den Zuidelijksten voorpost van het Duitsche volk vorm den. „II y a des accomodements" ook met de theorieën van bloed en bodem...» DOETINCHEM, 2 Augustus. Doordat Nederland met 43 van Duitschland verloor en ook België het onderspit moest delven tegen Hongarije, zijn voor het Horthybeker tournooi thans uitgeschakeld Bel gië, Italië, Nederland en Frankrijk. De nederlaag van het Nederlandsch waterpolozevental is voor een be langrijk deel te wijten aan de wijze, waarop deze ontmoeting gearbi- treerd werd. Onze ploeg had met den rust een ver diende 21 voorsprong en kort na de hervatting werd de stand zelfs tot 31 opgevoerd. De Fransche scheidsrechter Delbord maakte daarop enkele blun ders. Hij zag twee strafworpen ten gun ste van Nederland over het hoofd en toen Stam een dergelijke overtreding beging tegen Schneider, zond hij onzen landgenoot wel het water uit en kende hij een strafworp toe. Kort daarop mocht Schulze, nadat de scheidsrechter had afgesloten, vrij wegzwemmen en daardoor ontstond ook een doelpunt en was de stand gelijk geworden (33). Het was dubbel jammer, dat door een fout van Paerl Duitschland toch nog aan de overwinning kwam. Uit een vrijen worp bleef de bal op de doellijn liggen en onze doelman had de pech het leder zelf achter de lijn te duwen. Het was toen nog te kort tijd om den achterstand in te halen. In de eerste helft nam Duitschland de leiding, toen Schulze met een vrijen worp keurig inschoot. Na prachtig sa menspel van den Hamer en Rootsclaar wist van Aclst den gelijkmaker in te schieten. Het viel op, dat Nederland sneller speelde dan Duitschland en toen van Aelst met een vrijen worp onze ploeg de leiding gaf. kon men dezen voorsprong wel verdiend noemen. LORD ROBERT CECIL GEESTELIJK LEVEN AMSTERDAM, 2 Aug. De wereld conferentie van Christenjeugd, die gedu rende 10 dagen 1500 jonge Christenvrou wen en -mannen, afgevaardigden uit alle deelen der wereld, in de Nederlandsche Hoofdstad bijeen heeft gebracht, in geëin digd. Vanmiddag kwamen de deelnemers voor de laatste maal in het Concertge bouw bijeen Voor den aanvang van de Godsdienstoefening, waaruit dit laatste sa menzijn bestond, bracht het congres een warme hulde aan de stille werkers achter de schermen van de organisatie van deze groote en grootsche conferentie, dr. J. Eykman en mej. dr. N. H. Schokking. Bei den werden als het ware gedwongen een langdurige ovatie in ontvangst te nemen Het congres luisterde hierna in aan dachtige stilte naar een verklaring, die door de voorzitters van de conferentie op grond van gesprekken met vele lei ders en deelnemers aan het congres is opgesteld en die, tezamen met de in drukken uit de studiegroepen, welke vanmorgen werden voorgelezen, is te beschouwen als een algemeenen indruk van het werk en de resultaten der con ferentie. Aan deze uugebreiur vernla- ring, die werd voorgelezen door den Canadees dr. W. C. 1 nckhan i ontlee- nen wij het volgen 1e. „Wij zijn bijeen met 1500 gedelegeer den van meer dan 70 volkeren. Ons scheidt verschillende nationale verbon denheid. Wij worden uiteen gehouden door confessioneele en kerkelijke tegen stellingen. Wii zijn leden van verschil lende christelijke organisaties. Wii ko men voort uit velerlei milieu. En toch zijn wij hier tezamen, om dat wij bijeen behooren als zulken. die één roeping hebben en één Heer erken nen. Hii brengt ons samen en liet is door Hem. dat wij deze 10 dagen bijeen gehouden zijn. Wij kwamen met de hoop en het ge loof in de kracht van Christus en dat Hii de dingen, welke ons scn^den, zou overwinnen. Hij heeft ons niet teleur gesteld. Wij hebben gezien, dat. waar wij ons aan Zijn wil onderwerpen. Hij zegeviert over onze verschillen. Wij weten, dat we bijeen gekomen zijn in een tijd van acute internationale spanningen en we zijn God dankbaar, dat het op zich-zelf mogelijk is geweest elkaar te ontmoeten. Toen we met elkaar spraken, zijn we ons bewust geworden hoe vaak we onze nationale trouw gesteld hebben boven onze verplichtingen aan God. We heb ben gezien, dat wanneer de kerk vol komen de gemeenschap wordt van hen. die eerst het Koninkrijk Gods zoeken, dit de eenige hoop der wereld is. We gelooven. dat een werkelijk rechtvaar dige en geordende maatschappij alleen sebouxvd kan worden door hen, die hun wil aan God hebben overgegeven, die hun inzicht zoeken te verhelderen en die zichzelven oefenen om iederen dag als leden van de Christelijke gemeen schap te leven. Wii erkennen als taak van de kerk de waarheid te verkondi gen, zooals zij ons geopenbaard is in Jezus Christus en ervaren is in het leven van de Christelijke gemeenschap en alle menscheliike svstemen en in stellingen in het licht van deze waar heid te beproeven. Wij realiseeren ons. dat als wij deze roeping volgen, wij in conflict zullen komen met de wereld, zoo als sommigen, die tot deze gemeen schap behooren reeds een zware tol hebben moeten betalen voor hun trouw aan Christus. Wij verplich ten ons zelve en hen. die wij ver tegenwoordigen. om te werken voor vrede en gerechtigheid in alle so ciale en internationale betrekkin gen. In oorlog, botsing of vervolging moe ten wij elkaar versterken en onze Chris telijke eenheid ongebroken bewaren. Karakteristiek voor dozen tijd, waar in wjj bijeen komen, zijn niet alleen de internationale spanningen en de onrust, maar ook een groeiend oecu menisch besef. De staten en de volke ren der wereld gaan meer en meer uiteen, de kerken komen tot elkaar, er is een toenemende overtuiging, dat alle Christenen in wezen bij elkaar be hooren. Onze conferentie heeft haar plaats temidden van een opeenvolging van wereldsamenkomsten en wij ach ten het een eer. bij te dragen tot den ernst van dit zoeken naar christelijke eenheid. Op deze conferentie hebben wij niet alleen de broederschap van individuele christenen, doch ook die van de kerken met de onze ontdekt. Velen van ons zijn verward en teleur gesteld door onze gescheidenheid aan de. tafel des Heeren. Waar wij ons ver heugen, dat hij tot ons allen gekomen is door het sacrament, kunnen wij niet gelooven. dat deze scheidingen op het meest centrale punt van onze aanbid ding noodzakelijk moeten blijven be staan. Wij verzekeren te gelooven, da* het Gods bedoeling is. dat Christus ook hier „Victor" zal zijn. Wij hebben ook bevonden, dat er on der ons veel verwarring is ten opzichte van de betrekking van een Bijbelsche boodschap tot de beslissingen, die wij als jeugd in deze dagen te nemen heb ben. Wij hebben leoren inzien, dat de Bijhei veel meer licht kan werpen op deze vraagstukken dan wij wisten en daarom verlangen «ij zijn rijkdom met veel grootere gretigheid te onderzoeken. Wij zijn daarom dan overtuigd, da» werkelijke bijbelstudie moet leiden tot besliste keuze op alle gebied van het leven. Naar God iuisteren beteekent hem gehoorzamen. Wanneer wil dan nu terugkeeren naar onze verschillende landen en naar onze verschillende opdrachten binnen de ééne kerk van Christus, dan doen wij dat in de overtuiging, «lat het avontuui van samenwer king en gemeenschap, waarin wij geleid zijn. getrouwelijk moet wor den voortgezet. Deze wercldsainen- komst beteekent het begin van een steeds groeiend? laak. W:i aan aar den deze taak. ons realiseerende. dat in Christus mze krac.it is. ITet volk, dat zijn God kent. zal sterk zijn en groote dingen doen.'' De slotdienst. die hierna werd gehou den. stond onder leiding van den voor zitter van het congres, dr. W. Vis ser 't Hooft, die sprak over: „ik heb de wereld overwonnen" Na de toe spraak van dr. Visser 't Hooft ".xerdon nog enkele schooue M^doren gezorgen. waarna de voorganger zijn gehoor den zegen gaf en een eerbiedige en devote stilte daarop intrad. Zoo kwam het einde van deze. eerste wereldconferentie van christenjeugd. Na de rust vergrootte van Aelst den voorsprong tot 3—1 en toen kende het enthousiasme geen grenzen. De Neder landers begingen echter de tactische fout. ondanks den voorsprong te veel op den aanval te spelen. De betere tech niek en het uithoudingsvermogen van de Duitschers. alsmede het onfortuinlijk optreden -an den scheidsrechter waren oorzaak dat Nederland toch nog de ne derlaag leed. ItaliëFrankrijk De Italianen hadden kennelijk last van het koude water in de ontmoeting tegen Frankrijk. Tot tweemaal toe kon de Italiaansche midvoor Ghira doel punten scoren, welke niet vrij xvaren van afzetten. De rust was ingegaan met een 1—0 voorsprong. In de tweede helft moest Van De Casfeeie wegens een bles sure het water uit. maar de Italianen hielden 7 spelers in het water. Eerst toen de stand tot 30 was opgevoerd verdween een Italiaan uit het water. Spannender dan men verwacht had verliep de ontmoeting tusschen België en Hongarije. In de eerste helft nam Hongarije de leiding, toen Brandy met een fraai schot van de helft van het veld, een keurig doelpunt maakte. Bel gië wist den stand gelijk te maken door een doelpunt van de Paauw. Nemeth gaf Hongarije een 21 voorsprong, met welken stand de rust kwam. In de ixvee- de helft wist Isele den stand gelijk te maken. Tegen het einde scoorde Brandy en Kisleghy nog twee doelpunten, zoo dat Hongarije met 42 won. De stand luidt: 7 6 4 4 2 1 Er werd nog een ontmoeting gespeeld tusschen de reserves van het Neder landsch zex'ental en de reserves van de te Doetinchem aanwezige buitenland sche teams. Hierbij werd als proef een nieuwe regel toegepast, waarbij bepaald wordt, dat na het affluiten van den scheidsrechter de spelers niet behoeven stil te liggen. De proef is niet onaardig geslaagd en zeker is, dat het spel er veel vlugger door wordt. Morgen zal de in ternationale waterpolo commissie over deze aangelegenheid besprekingen voe ren. Duitschland 4 3 t 0 15-10 Hongarije 4 3 0 1 13— 8 Italië 4 1 2 1 14—12 België 4 1 2 1 13—13 Nederland 4 1 0 3 1215 Frankrijk 4 0 1 3 6—15 WATERPOLO A.Z. P.C. III speelde tegen V.Z.C. II gelijk Zooals wij reeds vermeldden kon dé wedstrijd A. Z. P. C. Ill V. Z. C II de beslissing in deze klasse brengen voor het kampioenschap. Won A. Z. P. C. Ill, dan was V. Z. C. II kampioen; bij een nederlaag ging Neptunus met, den titel strijken. Het werd een gelijk spel, zoodat Neptunus een beslissingswedstrijd moet spelen tegen de club uit Veenendaal. Uit een sportief oogpunt Is dit do juiste oplos sing. Intusschen komt de A. Z. P. C. een compliment toe voor haar sportiviteit om tot het einde toe te strijden voor de overwinning. Ook V. Z. C. besefte wat er op het spel stond, zoodat zich een strijd ontwikkelde, welke vele mogelijk heden bood. Het werd 33 gelijk, een uitslag welke de krachtsverhouding goed weer geeft. De thuiecluh nam de leiding en wist deze nog te vergrooten, waarna V. Z. C. een verdiend tegenpunt maakte. Even tevoren had zij kort achtereen tweemaal tegen de lat geschoten. In de tweede helft scoorden de gasten spoe dig den gelijkmaker. De spanning steeg. Van beide partijen moesten eenige spe lers het drooge opzoeken. Uit een straf worp namen de gastheeren door Bar telsman de leiding. V. Z. C. gaf zich niet gewonnen. Vlak voor het einde sleepte zij een gelijk spel uit het „vuur" door voor de derde maal Goedhart te passee- ren. Scheidsrechter was de heer Boere- boom. ATHLETIEK WEDSTRIJDEN TE HELSINKI HELSINKI, 2 Augustus. De belang rijkste uitslagen van de hedenavond ge houden internationale atletiekwedstrij den luiden: 200 Meter: 1. Mariani (Italië) 21.7 sec.; 2 Klemming (Zweden) 22.8 sec. 00 Meter: 1. Lanzi (Italië) 1 min. 50.5 sec.; 2. Hartikka (Finland) 1 min. 54.2 sec. 1500 Meter: 1. Sarkama (Finland) 3 min. 57.8' sec. 3000 Meter: 1. Henri Jonsson (Zweden) 8 min. 15.4 sec. (Nieuw Zxveedsch re cord); 2. Maeki (Finland) 8 min. 15.6 sec. 4 Engelsche mijlen (6436 Meter); 1. Salminen (Finland) 19 min. 10.6 sec.; 2. Iso Hollo (Finland) 19 min. 12.i sec. Verspringen: 1. Madffei (Italië) 7.18 Meter. Polsstokhoogspringer lië) 5.145 Meter. 1. Romeo (Ita- Ivogelstooten: l. Stoeck (Duitschland) 15.94 Meter. Menschen, die zóóveel haast hebben, dat hun de tijd ontbreekt om veilig te rijden, krijgen vaak maanden cadeau In hospitaal of huis van bewaring -J

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 7