GRATIS r Xcurf&te (B&ikhJtw OOK VOOR U! EEN BUS ECHTE ZAANSCHE KOEKEN Japansche bladen zijn pessimistisch ALBERT HEIJN DE VOORDEELIGSTE KRUIDENIER Danzig hoopt spoedig weer marine-basis te zijn Britsch - Poolsch accoord inzake uitvoercredieten MAAKT U HET LEVEN G0EDK00PER! Weer actie tegen Britsche concessie te Tientsin „De Fuehrer zal het tijdstip bepalen" De besprekingen over een crediet in specie afgebroken Een economische „Anschluss" van Danzig? De slachtoffers begraven N. B. A. Dreesmann j Menschensmokkelaars uitgewezen Van VRIJDAG 4 tot en met DONDERDAG 10 AUG. als Extra Reclame in al onze Amersfoortsche filialen: BIJ MINSTENS 1.25 BOODSCHAPPEN ALBERT HEIJN'S LIMONADE SIROPEN Mannen aangehouden STADSNIEUWS VJ 2e BLAD PAG. 4 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 3 AUGUSTUS 1939 BUI'I ENLANL) TOKIÓ, 3 Aug. (Domei). Terwijl de berichten in de Japansche bladen órn- trènl de cönferèntiè te Tokio pessimistisch zijn en hét doen voorkomèn, alsof de besprekingen op een dood punt zijn gekomen, wordt van gezaghebbende Japan sche zijde vernomen, dat de toestand in werkelijkheid niet zoo hopeloos is. Ten aanzien van de procedure der conferentie echter stellen de Japanners zich op het standpunt, dat de economische en politie- kwesties onverbrekelijk met elkaar ver bonden zijn en dat het daarom onmogelijk is, te streven naar een afzonderlijk accoord over de politie-kwestie alleen, vooral daar de economische kwestie van zeer veel invloed is op de vèiligheid der Japansche strijdkrachten in Noord-China en de pogingen die zij doen om de orde en rust te handhaven, Voorts wordt er op gewezen, dat iedere poging, het politie-vraagstuk te scheiden van de economische kwestie, indruischt tegen het tusschen Arita en Craigie gesloten accoord betreffende de algemeene kwesties, die den achtergrond van de situatie te Tientsin vormen. VANDAAG is de aanvoer van melk voor dé Britsche con cessie te Tientsin drastisch be perkt en geen melkleverancier mag thans meer dan 100 flesschen per dag naar de concessie zenden. Buitenlanders, die goedkoope levensmiddelen buiten de conces sie trachten te koopen, zijn ge noodzaakt in de rij te gaan staan en mogen slechts kleine hoeveel heden tegelijk inslaan. Tientsin wordt met overstrooming be dreigd, daar het water van de Hai- Ho tengevolge van sterken regen val snel wast en thans gèen meter meer onder het peil der Britsche concessie staat. Voor de tweede maal in een week tijds heeft dè Japansche luchtmacht vannacht Tsjoengking gebombardeerd. Nadere bij zonderheden zijn nog niet bekend. De woordvoerders van het Japansche leger en de Japansche vloot hebben het bui- tenlandsche persbericht uit Tsjoengking, volgens hetwelk de Japansche troepen zich uit Midden-China, in het bijzonder uit het Jangtse-dal, zouden terugtrekken, met beslistheid tegengesproken. Het Japansche ministerie van marine heeft bekend laten maken, dat als ge volg van het vlotte verloop van de mili taire operaties, welke kort geleden in de delta van de Paarl-rivier zijn begonnen, de blokkade dezer rivier binnenkort zal worden opgeheven. De burgemeester van Peking heeft een nota gezonden aan het Britsche consu laat, waarin hij het protest van 24 Juli inzake anti-Britsche betoogingen van de hand wijst. De burgemeester zet uiteen, dat de burgers van Peking van nature vredelievende menschen zijn, waardoor Peking is ontkomen aan de vernielingen van den oorlog. Deze burgers zijn even wel verontwaardigd geworden door het schenden van den vrede in Noord China, in het bizonder in de omgeving der stad. De verontwaardiging keert zich tegen hen, die verantwoordelijk worden ge acht voor deze schending van de rust. De anti-Britsche stemming is ontstaan door het feit. dat de aanval op de leden der der regeering van Peking verleden jaar en andere aanslagen waren uitgebroed in de Britsche nederzetting te Tientsin. Ten slotte verklaart de burgemeester dat de anti-Britsche beweging in China vanzelf zal verdwijnen, wanneer de Engelschén hun houding herzien. DANZIG, 3 Aug. (D.N.B.). Gisteren is hier een groote betooging gehouden welke werd geleid door den „Bond voor het Duitsche prestige ter zee". De staats- commissaris voor de zeevaart, kapitein Droescher verklaarde, dat het dwaas is de Poolsche dag der zee in verband te brengen met een betooging van den bond, aangezien de Poolsche traditie on geveer tien jaar oud is en de Duitsche daarentegen meer dan duizend jaar. Danzig heeft steeds een vooraanstaande rol gespeeld in de Duitsche zeevaart. Vervolgens sprak admiraal von Tro- tha. die zeide dat het Duitsche helden dom ter zee ook het heldendom van Danzig ter zee is en het Duitsche pres tige ter zee. is het prestige van Danzig. Deze samenhang zal nooit verbroken kunnen worden. Hierna sprak gouwleider Foerster. Hij .verklaarde, dat alle Danzigers wen- schen, dat spoedig de Duitsche marine weer in Danzig een standplaats zal heb ben. Eeuwen lang hebben in Danzig Duitschers de zee bevaren. Danzig be staat reeds eeuwen en Gdynia eerst dertien jaar. De Duitschers hebben be wezen, dat zij kunnen varen, dè Polen moeten dit nog bewijzen. De Duitschers bevoeren de zeeën voor de Engelschen een staat vorm den en een volk van tachtig millioen heeft hetzelfde recht op de wereld zee als de 43 millioen Engelschen. Verder zeide Foerster, dat niet God den Britten het overzeesche rijk heeft geschonken, doch zij hébben dit veroverd, dikwijls met de ge meenste middelen. Wanneer Polen met slechts twintig millioen werkelijke Polen over de ge- heele wereld aanspraak maakt op de zee, dan kan het Duitsche volk dit doen met duizend maal meer recht. Iedereen weet, zoo vervolgde Foerster. dat Danzig thans staat in den eindstrijd tegen het onrecht van Versailles. De Fuehrer heeft het lot van Danzig in de hand genomen en Danzig weet, dat zijn toekomst hiermede in goede handen is. Van belang is, dat men in Danzig het doel kent. het tijdstip zal de Fuehrer bepalen. Wat Danzig zelf kan doen is zich te beschermèn te gen eventueele overvallen. Dit heeft Danzig gedaan. Danzig heeft zich beschermd en is ook innerlijk voorberéid. Danzig zal medé ervoor zorgen, dat Duitschland zijn prestige op zeè bewaart, welke het noodig heeft én verlangt op grond van zijn verleden en tot beveiliging van zijn toekomst. WARSCHAU, 3 Aug. (Havas). Tusschen vertègénwoofdigers dér règeeringen van Engeland en Polen is gisteren te Londèn een accoord getèekend, dat voorziet in een Britsch crediét van 8.163.300 pond sterling ter bevordering van den aankoop door Pólen van Brit sche producten. Het Poolsche ministerie van financiën publiceert naar aanlèiding hiervan en vén de verklaring, die Butler in het Britsche Lagerhuis heeft afgelegd èen communiqué, waarin gezegd wordt. „De delegatie, die te Londen bespre kingen heeft gevoerd over uitvoèr-cre- dieten, heeft eveneens onderhandeld over de mogelijkheid vdn een crediet in speciè, bestemd voor het bespoedi gen der uitvoering van het beleggings plan vóór dè behoeften dér landsver dediging. De öndèrhandèlingen over dit laatste punt heben nog niet tot één resultaat geleid in verband mét de bijzondere voorwaarden van de Brit sche géldmarkt. De voorwaarden kón den de Poolsche onderhandelaars niet tén voilé bevredigen. De bèsprekingen over hét crediet in spècie zijn daarom afgebroken. Daarentegen is onmiddel lijk overgegaan tot uitvoering van het accoord inzake de uitvoercredieten, hètwelk formeel is afgesloten." Het agentschap P.A.T. wijst erop de voldoening der pers over de Lager- huisvérklaring van Butler, en voegt hieraan toe. ..De verklaring zal in Po len zeker goed ontvangen wordèn. te meer daar het bezoek van generaal Ironside in Poolsché militaire kringen èen zeer goeden indruk heeft ge maakt." PANIEK IN EEN TREIN MADRID, 3 Aug. (D.X.B.). Door vonken van de locomotief is nabij Pa- lencift brand ontstaan in èen goederen wagen van één Spaanschen personen trein. Toen door het ontploffen van 50 flesschen azijnzuur de ylammèn hui zenhoog oplaaiden, onStond onder de reizigers èen paniek. Eén deéèl hunner sprong uit den tréin, waarbij, naar tót dusver kon wordèn vastgesteld, zes personen werdén gewónd. WARSCHAU, 3 Aug. (Reuter). De Poolsche autoriteiten slaan van dichtbij gadé wat de ontwikkeling schijnt te zijn van de beweging, wel ke beoogt met economische middelen de inlijving van de Vrije Stad bij het Duitsche Rijk tot stand te brengen. Het bezwaar, dat in Danzig wordt ge opperd tegen de Poolsche actie met betrekking tot de Amada-margariné- fabriëk en de beperking van den in voer van haringen uit Danzig wordt veelbeteekenend geacht aan Pool sche zijde. De in sommige kringen geuite bedrei gingen, dat Danzig de douanegrens met Oost-Pruisen zou openen, heeft in Pool sche kringen direct reactie gewekt. Er wordt verklaard, dat dit een éénzijdige wijziging zou beteekenen in den status van de Vrije Stad, hetgeen Polen niet zou kunnen dulden. De Poolsche pers verklaart, dat deze voorgenomen Danziger represaille-maat regelen volkomen misplaatst zijn, daar het optreden van Polen geschiedde als gevolg van de behandeling door Danzig van de Poolsche douane-ambtenaren. Al wat noodig is om normale .toestanden te herstellen is, dat de Danzigers dezen ambtenaren de vrijheid geven de contrac- tueele verplichtingen na te komen. Er wordt de nadruk op gelegd, dat de Pool sche autoriteiten reeds herhaalde malen ter zake bij den Senaat van Danzig heb ben geprotesteerd zonder voldoening te hebben ontvangen. BINNENLAND SLOTEN (N.-H.), 3 Aug. Onder zeer groote belangstelling zijn he denmorgen de vier slachtoffers van het verdrinkingsongeluk te Castri- cum, de gezusters Bakker, die ge woond hebben aan den Sloterstraat- weg, en de gezusters Sol. die hun woonplaats hadden aan den Osdor- penveg. en die Zondag j.l. bij het baden in zee zijn verdronken, ter aarde besteld op de parochiale B.K. begraafplaats, achter de R.K. kerk te Sloten, onder den rook van Am sterdam. De belangstelling van het publiek was buitengewoon groot. Vrijwel het ge- heele dorp was uitgeloopen, terwijl ook een deel van de tuinbouwbevolking uit de omgeving van Sloten en tal van Am sterdammers bij de indrukwekkende plechtigheid aanwezig waren. Tot de aanwezigen behoorde o.a. de burgemees ter van Castricum, mr. C. A. F. van den Clooster Baron Sloet tot Everlo. In de R.K. Kerk stonden de vier kis ten opgebaard, bedekt met rouwfloers en bedolven onder een schat van bloemen. Ook het altaar was in rouw gebracht. Nadat in de kerk de absoute was ver richt. vond op het kerkhof de begrafe nis plaats, waarbij het zangkoor litur gische gezangen ten gehoore bracht. Diep onder den indruk verliet de zeer groote menigte, die onder groote stilte de ontroerende plechtigheid had bijge woond. de begraafplaats. NIJMEGEN, 3 Augustus. Heden is alhier op 72-jarigen leeftijd over leden de heer N. R. A. Dreesmann, stichter van de groote magazijnen van de firma Vroom en Dreesmann in Nijmegen. De overledene was ridder in de Or de van 'Jen Heiligen Gregorius den Groote en ridder in de Orde van Oranje Nassau. De bègrafènis geschiedt Zatérdag SITTARD, 3 Aug. Ongeveer veertien dagen geleden werden in het veld tusschen Sittard en de Duitsche grens door de Nederland- sche commiezen cn marechaussees enkele personen uit deze streek aan gehouden, in wier gezelschap zich een Duitsche Joodsche doctor in de rechten bevond. Terstond rees het vermoeden dat deze over de grens gesmokkeld was. Het ingestelde onderzoek bracht, dit niet alleen aan het licht, maar men bleek te doen fe hebbèn met een uitgebreid complot voor het overbréngen van Duitéche uitgewekenen via ons land naar België. Het onderzoek heeft ertoe geleid, dat Woensdag het bevel van den procureur generaal te Den Bosch afkwam tót uit wijzing uit het bewakingsgebied van vijf personen, t.w. mej. S. cn en mej. G. uit Broek Sittard, mei. van H. uit Sit tard, den heer K. cn den taxihoudpr P. eveneens uit Sittart. Behalve mej. G., dié in Duitschland is aangehouden, zijn deze personen heden uit Limburg geleid. Daar het onderzoek nog gaande is. is het mogelijk dat nog meer uitwij zingen zullen volgen. Den laatsten tijd zijn een vijftiental Duitsche uitgewekenen door dit com plot over de Limburgsche grens ge smokkeld in de buurt van Sittard en zij werden dan door P. naar de Maas dorpen gereden vanwaar zij met een bootje over de Maas naar België ber den gebracht. Bij het onderzoek is komen vast te staan, dat de groep vertakkingen heeft van Keulen tot Brussel en Antwerpen. Wanneer de overgebrachte Duitschers in Belgisch Limburg waren aangeko men werden zij door P. verder België ingebracht. Bij de aanhouding van den Duitschen rechtsgcleèrde, die na verhoor over dé Duitsche grens is teruggeleid, waar hij in handen van de Duitsche politie is gevallen, hleèk dat hij een koffertje mét bankpapier ter waarde van 40.000 waaronder een half pond koffie a 20, 25, 32'/?, 37 Vs, 40 of 45 cent, of een ons Thee a 25, 27, 30, 35 of 40 cent, suiker en boter uitgesloten: Voor de bus wordt 10 ct. statiegeld berekend! Fijnste Holl. Roomboter per pond 73 ct. Tarwebloem a 9 per pónd 10-7Vi ct. Volv. Goudsche Graskaas 32-29 Zelfr. Bakmeel i pondspak 17V2-13 Fijnste volvette Meikaas ft 3S-35 Havermout s a per pond 12^-8 Prima Leidsche Kaas 25 -15 Griesmeel t 15-13-11 Nrd.-Holl. Edammers per stuk 75 Nieuwe Bessensap a per flesch 12V» Lunchkaasjes 35-25 per pond 12-10-8V* Nieuwe Jams per pot 31-24 per pondspak 22-16 Appelstroop per z.g. K.G.Hbus 32-27 Amandelpudding per 1/a pond 17Vt Zuiver Rundvet s per pondspak 39 Puddingsaus per flesch 14 Prima Zalm per groot blik 29-25-23 Grove Pruimen t f per pond 17V.-15-U Sardines, Ph. Can. per blik 46-28 Blanke Appelen 33-29-25 Prima Slaolie per flesch 60-49 Rozijnen, z. pit i 25-20-15 17V*.ll-7 Witte Peper pér ons 10 Huishoudzeep 4 zw. stukken voor 10 Nootmuscaat 15-10 per doos 17'/Ï Zachte Zeep 3 per pond 8-7 25-20 ct. Vruchtenwafels per V» pónd 26 ct. Eng. Toffee's i pér H pond 19 Choc. Boomschors 9 2 ons voor 25 Vruchtenrollen 3 voor 10 Goudreepen t 6 stuks voor 25 HOOG SIROOPGEHALTE, p. groote flesch Liter 42—59 ct. ALBERT BEUN AMERSFOORT, Langestraat 3, tel. 3593; Puntenburgerlaan-Soesterkwartfier, telef. 2285; Utrechtseheweg 46, tel. 2096; Leus derweg 216, tel. 5140 en Choc. Utrecht- sshestraat 31. R. 688. a 50.000 mark in zijn bezit moet 'heb ben gehad. Dit koffertjé zou door hand langers worden overgebracht, doch is vermoedelijk bij de aanhouding door do Ncderlandsche politie zoek geraakt. In verband hiermede heeft dé Duitsche politie énkele personen aangehouden, verdacht van poging tot dcvièzensmok- kelarij. Het koffertjé is echter nog niet achterhaald. AMSTERDAM. 3 Aug. - In ver band mét het relletje van Vrijdag avond op de Rozengracht, waarbij politieke tegenstanders een colpor teur van „Volk en Vaderland" heb ben mishandeld, heeft de politie van liet bureau Marnixstraat een 34-jarigen en een 18-jarigen man aangehouden en op het bureau inge sloten. Zii zuilen voor den officier van justitie wórden geleid. Vèrdère arrestaties ih deze zaék zijn nóg te wachten. GEZINSDAG R.K. WERKLIEDEN- VEREENIGING „St. JOSEPH" De R.K. Werkliedenvereeniging „St. Joseph" organiseert ter versterking van den band tusschen gezin cn organisatie een gezinsdag op Zondag 27 Aug. a.s. Het ligt in de bedoeling den middag door te brengen op het terrein van Huize „Den Bosco", waar diverse spelen geor ganiseerd zullen worden vóór de kinde ren. De geestelijk adviseur, kapelaan Nieberding zal een kort woord spreken en als het mógelijk is zal een opénlucht- lof wordèn gehouden. EXAMEN Voor hét examen belastinècónsulèpt slaagde onzè stAdgènóot de héér C. C. H. van Doorü. BURGERLIJKE STAND 3 Aug. ONDERTROUWD: H. dè Vriès en G. Ilogéveen; W. J. Craamén én J. E. de Mots; H. Spierenburg én A. Ruijér; H. den Dekker en J. v. d. Vennen; P. Geurts en D. Bouw; G. v. d. Beek en G. Smit; L. de Gans en W. Koudijs; K. F. W. Klumper én H. J. L. Woutèrs; M. P. Gerritsen en C. van Bijnèri. GEHUWD: M. C. Lablans én W. C. Th. van Beurten. GEBOREN: Pëtër, z. van Chr. Diélis» sen én J. Aartsen; Jan Hendricuè Cof* nélis, z. van C. Roo& en E. .1. v. d. Eijr» dén; Ciasina Anna Elisabeth Maria, d. v. F. G. van Hofslot en M. C. Mocking. OVERLEDEN: Elsina v. d. Veldèn, 64 j., góh. mét G. van Winterswijk. Adriana tón Haaft, 93 jaar, wèd. van D. J. van Sonderen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 8