Diplomaten - leven in Moskou Serven en Kroaten worden het eens Kosten van het levensonderhoud gaan alle normale Westersche begrippen te boven MOET MEN NAAR FINLAND VJ Russische militaire delegatie bekend Vergeefsche aanvallen op Belgische neutraliteit Regeering houdt vast aan de door koning Leopold in 1936 aangegeven onafhankelijkheids-politiek Vergelijking met Tsjecho-Slowakije Verbetering van den toestand in Palestina GEVAAR DREIGT NIET VAN EEN KANT ALLEEN Tanks contra stakers Ie BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 4 AUGUSTUS 1939 VOOR TANDARTS f AN het Russische standpunt uit ge zien mag men het lot van de bui- tenlandsehe diplomaten in Moskou wel dragelijk, ja zelfs benijdenswaardig vinden. Do ambassadeurs en gezanten in hun paleizen en villa's, maar ook de jongere diplomaten kennen nauwelijks den strijd, dien bijna iedere Rus te voe ren heeft om zich van een eenigszins behoorlijke woning te voorzien. Met het leven van den Sovjetburger vergeleken, leven de diplomaten zeer comfortabel, gevrijwaard «egen de chicanes der bu reaucratie, partij-functionarissen en lastige buren. De Sovjetburger kan niet begrijpen, dat een vreemde militaire attaché het onaangenaam vindt, dat hij met zijn fa milie in een woning van drie of viei kamers moet leven, waarvoor hij, dit terloops opgemerkt, ook een zeer hooge huur te betalen heeft. En al evenmin kan de Sovjetburger begrijpen, dat vele diplomaten er over klagen, dat zij in hun woning geen gas hebben en dat zij keu ken of badkamer met een ander lid van hun legatie moeten deelen. De Sovjet burger vindt deze toestanden heel nor maal, hij heeft vergeten, welke eischen men in de „burgerlijk-kapitalistische" staten zonder overdrijving stellen mag. De diplomaat denkt er echter natuur lijk niet aan, zijn levensomstandigheden met die van den Sovjetburger te verge lijken. Hij heeft de voorbeelden uit an dere landen voor oogen, waar het ieder mensch mogelijk-is, zich een met zijn wenschen in overeenstemming zijnde omgeving te scheppen. Niemand troost zich gaarne met de gedachte, dat andere menschen het nog ongemakkelijkei hebben ledereen slaat onder confróle IEDEREEN, die zich in Moskou huise lijk begint in. te richten, komt vooi een groot aantal verrassingen to staan. Hij moet zich menige vrijheids beperking laten welgevallen, zooals zij voor diplomaten in g:een enkel andei land denkbaar zou zijn. Hij bezit niet de mogelijkheid op Zekereii dag naar goed dunken het land weer te verlaten. Daar toe moet hij zich eerst in het bezit stel len van een visum, waarop het in aan merking komende grensstation nauw keurig staat aangegeven. Het is hem ook niet vergund, naar believen in het land rond te reizen. Een groot deel van het Russische territorium moet den diplo maten onbekend blijven. Hij kan daar noch een spoorkaartje noch onderdak in een hotel krijgen. Hij ziet zich gedwon gen zijn reislust op de bekende Intourist- routes bot te vieren. Ook grootere auto tochten zijn practisch onmogelijk, wijl men hem daartoe niet de noodige ben zine verstrekt. Diplomatënleven in Moskou! Een di plomaat kan geen lid van een voetbal- of tennisclub zijn. Hij kan geen manege bezoeken om daar te leeren rijden. De Lenin-Bibliotheek. de grootste biblio theek van de Unie, staat voor de di plomaten niet open. De diplomaat heeft verder niet de mogelijkheid, zich op leder gewenscht Russisch dagblad te abonneeren. Terwijl de bewaking of bescher ming van de ambassadeurs, gezan ten en verschillende militaire atta chés geheel openlijk plaats heeft, observeert de Russische geheime po litie de overige diplomaten op „on opvallende" wijze. Klaarblijkelijk twijfelt de Sovjetregeering aan hun veiligheid, een opvatting, die wel gerechtvaardigd is, nadat er reeds een gezant vermoord en een legatie secretaris door revolverschoten ge kwetst werd. Geen diplomaat in Moskou verbaast zich, wanneer zich tijdelijk of regelmatig een kleine li mousine van Russisch maaksel met vier jonge mannen al3 een schaduw aan zijn hielen hecht. Wanneer men wil reci- pieeren EEN maximum aan omzichtigheid eischt in het land van het bolsje wisme echter de voorbereiding van partijen en ontvangsten, die nu eenmaal een belangrijk bestanddeel van het di plomatieke werk vormen. Ook hierbij laat de bewegingsvrijheid van den di plomaat in Moskou zich in het geheel niet vergelijken met de in andere landen vanzelfsprekende mogelijkheden. In de huishouding van lederen diplo maat moet het menu met alle bijzonder heden reeds weken van tevoren opge maakt worden. Niet slechts iedere drank wordt in het buitenland besteld. Wat in andere Russische huizen als een ongehoorde luxe zou gelden: bloe men, aardbeien, groente, het vlccsch, ja zelfs ieder stuk kaas komt honderd ol duizend kilometer van over de grens met den trein van Warschau of Riga, met het vliegtuig in weinige uren van Stockholm. Daarbij is het zelfs den am bassadeurs en gezanten niet toegestaan aardappelen, asperges en bepaalde vruchten in te voeren. De strijd om do vitamine is een belangrijk onderwerp der gesprekken van de Moskousche di plomaten. De kwaliteit van een koud buffet of een souper wordt uitsluitend van deze zijde uit beoordeeld. Wie zijn gasten de kleinste, hoeveelheid conser- ven, d.w.z. de meeste soorten versche groente voorzet, kan zich op een ge slaagden avond beroemen. Versche broodjes bakt de diplomaat in Moskou thuis. De eenigo luxe, die het land zelf biedt, is de kostelijke kaviaar, die men op bijzondere schriftelijke aanvraag in de vroegere speciale zaak van de GPOe aan de Loeb ianka krijgt. De kosten van het levensonder houd gaan hier alle normale Wes- tersche begrippen verre te boven. Voor de dames van het diploma tieke corps beteekent het begin van elk seizoen een tijd van groote on rust Men reist naar Berlijn of Parijs om het kleerenvraagstuk op te los sen. Maar niet de kleinste verande ring kan men Moskou laten uitvoe ren. De heeren moeten de helft van hun vacantie in het vaderland bij den kleermaker en den tandarts doorbrengen. Ook de tanden kan men in Moskou namelijk niet goed laten behandelen, wijl het den tand artsen aan de noodige instrumenten ontbreekt Dikwijls beleeft men, dat een opkomende kiespijn aanleiding geeft tot een reis naar Finland. Anderzijds heeft de onvrijwillige af sluiting van het Russische leven een waar wonder bewerkt. In geen ander diplomatiek corps der wereld vindt men zooveel vriendschap, ondanks alle proto collaire verschillen en ondanks alle ver schil in politieke overtuiging. Ook de kleine groep der buitenlandsche journa listen, die even geïsoleerd is als die der diplomaten, voelt zich hier onder de di plomaten thuis en geldt als lid van de groote buitenlandsche familie, die in de communistische hoofdstad haar „bur gerlijke" genoegens najaagt Fransche missie naar Londen vertrokken MOSKOU. 3 Aug. (Havas). - De Sovjet regeering heeft voor de be spreking met de militaire delega ties van Engeland en Frankrijk de volgende officieren van het hooge commando aangewezen: maarschalk Worosjilof, den chef van den staf van het leger, generaal Tsjapochni- kof, den volkscommissaris van ma rine, admiraal Koetanetsof. den commandant der luchtmacht, gene raal Loktionof en den plaatsvervari- genden chef van den staf, generaal Smorodinof. De ambassadeur van Engeland en Frankrijk, hebben Mo- lotof gisteren in kennis gesteld van de samenstelling der delegaties. De Fransche militaire missie onder leiding van generaal Doumenc, die Za terdagmiddag met het speciaal gechar terde s.s. „City of Exeter" van Londen naar de Sovjet-Unie zal vertrekken, komt morgenmiddag om halfvier te Londen aan. Zij zal dan de gast zijn van de Britsche regeering, die daar Vrijdagavond een groot diner zal aan bieden. De „City of Exeter" vertrekt Zater dag te 16 uur van Tilbury en zal Woens dag te Leningrad aankomen. Naar te Londen wordt vernomen, be staat de Britsche militaire missie, wel ke zal deelnemen aan de besprekingen te Moskou, uit negentien personen, n.l. drie officieren van den staf, drie tol ken, een code-officier, drie secretaris sen en zes ordonnansen. Bovenste foto: Het Kremlinhet centrum der di plomatieke activiteit in de Sovjet-Unie. Onderste fotoEen kijkje in een der moderne stadswijken van Moskou. Wereldgebeuren Na terugkeer van Prins-regent Paul uit Londen wordt publicatie van een accoord verwacht SERVEN en Kroaten, de twee voor naamste volkeren in. den Joegosla- vischen staat, hebben het zeer vele jaren slecht met elkaar kunnen vinden. De Kroaten meenden, niet ten onrechte, dat zij door de Serven aehteruitgesteld en niet als gelijken behandeld werden, en dat het Servische element in den jon gen staat dermate de boventoon voerde, dat andere volksgroepen niet het huu toekomende aandeel in het staatsbe stuur verkregen. Ongetwijfeld hebben de Serven, die zich evenals de Tsjechen in het voormalige Tsjecho-Slowakije als het eigenlijke staatsvolk beschouwen, aan de Kroaten niet de autonomie en de medezeggenschap gelaten, welke bij de oprichting van den Jocgoslavischen staat was toegezegd. Vele jaren lang heeft het land te lij den geluid onder een Servisch-Kroati- schen strijd, waarbij voor gebruik van geweld niet werd teruggedeinsd.. Zoowel koning Alexander als de voornaamste leider der Kroatische autonomistcn, lïa- ditsj, moesten in dezen strijd het leven laten, dat hen door sluipmoordenaars werd ontroofd. Gelukkig is in de laatsto vier jaar, vooral door het tactvol op treden van prins-regent Paul, de hevig ste spanning geweken en zijn thans Scrvisch-Kroatische besprekingen moge lijk gebleken, waarbij een vérgaande overeenstemming zou zijn bereikt. Officieel wordt over de besprekingen tusschen den minister-president Tsvet- kovitsj en den Kroatischen leider Mat- sjek nog niets medegedeeld; men wacht daartoe den terugkeer af van den prins regent, die zoo juist een langdurig be zoek aan Londen heeft gebracht, waar hij een ernstige operatie heeft onder gaan, welke gunstig is verloopen. Mo menteel bevindt de prins-regent zich met zijn gemalin op den terugreis naar Joegoslavië, en men verwacht dat liet Servisch-Kroatisch accoord zal worden hekend gemaakt, zoodra de prins-regent teruggekeerd te Belgrado er zijn defini tieve goedkeuring aan zal hebben ge hecht. Kroatische persoonlijkheden, welke door het persbureau Havas als goed geïnformeerd werden beschouwd, heb ben aan dit persbureau mededeelingen verstrekt over den inhnud van het tus schen Tsvetkovitsj en Matsjek bereikte accoord. Dit zou in hoofdzaak de vol gende drie punten omvatten: 1) De territoriale kwestie is in ge meenschappelijk overleg vereenvoudigd, zooveel als dat mogelijk was, en ont daan van alle bijkomstige problemen, waarvan de oplossing later zal worden gevonden. Er zou geen sprake meer van zijn om Bosnië te verdeelen of daarvan een autonome eenheid te maken, noch zou het in de bedoeling zijn nan het Servische of Kroatische gebied een ar rondissement van gemengde bevolking toe te voegen en tenslotte is men ook niet van plan den geheelen staat te re- organiseeren in drie of vier districten. f2) Het vraagstuk van de bevocgd- heidsverdeeling tusschen het centrale gezag en het bestuur van het Kroatische gebied zal geregeld worden door deskun digen op zoodanige wijze, dat de alge- meene landsbehoeften van de defensie vercenlgd kunnen worden met de Kroa tische verlangens. De Kroaten kunnen dan de zaken, die uitsluitend hun be langen betreffen, zelf regelen. 3) Wat betreft de samenstelling van JERUZALEM, 4 Aug. (Havas.) Ara bische terroristen hebben drie Arabie ren ontvoerd. Het stoffelijk overschot van een dezer drie is later gevonden. Toch is een zekere ontspanning merk baar. De regeering heeft besloten het internationale telefoon-verkeer te her stellen, de haven Saint Jean d'Acre weer open te stellen voor het verkeer, veertien autobusdiensten van Arabie ren weer te laten rijden, talrijke gevan genen vrij te laten en een algemeene amnestie voor te bereiden voor politieke veroordeelden, waarvan slechts onge veer driehonderd bekende extremisten zullen zijn uitgesloten. Bovendien heb ben talrijke leden van den bond Mele- kassam vrijwillig hun onderwerping aangeboden. In welingelichte kringen wordt ge zegd, dat de maatregelen, welke de re geering heeft genomen, het teeken zijn voor nieuwe onderhandelingen tusschen de Britsche regeering en de Arabieren, welke ten doel hebben een „toelichtend supplement" uit te geven op het Wit boek. Naar verluidt is de minister-pre sident van Egypte voornemens naar Londen te gaan om deel te nemen aan de nieuwe besprekingen. li 1C6A HAVIK41 MA99A tel.292 de toekomstige regeering, die het com promis zal hebben toe te passen, heeft de oorspronkelijke formule van een een voudige coalitie tusschen de Kroatische partij en de regeeringspartij plaats ge maakt voor een wijdere combinatie, een tusschenvorm tusschen een regeering van de vereenigde partijen en een ka binet van vooraanstaande personen. Dc vereenigde Servische oppositie zal daar bij niet uitgesloten zijn. VOOR de internationale politieke verhoudingen is het bereiken van een ServischKroatische overeen stemming van groot belang. Een in nerlijk krachtige Joegoslavische staat zou wellicht bestand zijn tegen den poli- tieken en economischen druk, welke de asmogendheden op dit land uitoefenen en in sterker mate nog kunnen uitoefe nen. Sedert de bezetting van Albanië door Italië grenst Joegoslavië zoowel in het Noorden, Westen als in het Zuiden aan gebied der as-mogendheden, en het is economisch goeddeels op den handel niet Italië en Duitschland aangewezen. Het verkeert in een positie, welke tot in onderdeelen overeenkomst vertoont met die van het voormalige Tjsecho-Slowa- kije. dat eveneens politiek, economisch en militair „omsingeld" was, om een mode-woord van de as-mogendheden te gebruiken. Wanneer de vele volkeren, welke in den Jocgoslavischen staat bij eenwonen, evenals vorig jaar Tsjechen, Slowaken, Roelhenen. Sudeten-Duit- schers. Polen en Hongaren, in een cen trifugale beweging zouden ge raken, zou niets Joegoslavië voor een zelfde lot als Tsjecho-Slowakije kunnen redden. Anderzijds zal van een Servisch- Kroatische overeenstemming, welke tot waarlijk hechte banden zou leiden, een een sterk stabiliseerende wer- k i n g kunnen uitgaan. De tijd zal moe ten leeren of een dergelijke band tus schen Serven en Kroaten kan worden ge smeed. (Bijzondere correspondentie) BRUSSEL, 3 Aug DEZER dagen heeft de Belgi sche koning bij het jubileum van een Luiksche mefaalfabriek voor 2500 arbeiders een belang rijke toespraak gehouden. Hij ging niet slechts op de sociale, de arbei ders direct betreffende vraagstuk ken, maar ook op den internatio nalen toestand in en besprak de houding, die België op het oogen blik heeft aan te nemen. De eigen lijke inhoud van de koninklijke rede was, dat België zich buiten ieder conflict moet houden, dat zijn rechten niet bedreigt, maar dat België anderzijds paraat moet zijn om zich tegen een ieder te verdedigen, die deze rechten zou trachten aan te tasten. AAN velen, die in het buitenland deze verklaring lazen, zal zij wei nig gezegd hebben. Want iedereen weet, dat het plan, zich vrijwillig te hou den buiten elk conflict, dat de Bélgische belangen niet aantast, dc grondslag van de herziene Belgische buitenlandsche politiek is. Dat heeft koning Leopold op den beroemden 14den October 1936 reeds kennen gegeven. Desondanks waren de woorden van den koning in Luik thans van beteekenis. Zij richtten zich tegen degenen, die in en buiten het land in de laatste maanden ijverig getracht hebben, de Belgische buitenlandsche po litiek weer in haar oude vaarwater te brengen. Men heeft ingezien, dat deze lieden probeerden, hiin ware bedoelingen achter staatsrechtelijke frases te verber gen. Zij speelden het steeds weer klaar, debatten te ontketenen over de interpre tatie van de begrippen „neutraliteit", „onafhankelijkheid" en „staf-overeen komsten". En met een met minder ver dachten ijver schoven zij het door nie mand ontkende recht van België, dat het, wanneer het dit wenscht, partij mag kiezen in Europa, op den voorgrond. (Een recht, dat overigens het nadeel heeft, bij zijn toepassing de grensgaran- ties der groote mogendheden buiten werking te stellen). .Het is ook deze activiteit geweest, die voor den minister-president Pierlot aan leiding was, in zijn groote rede over de buitenlandsche politiek in de Kamer het voor en tegen van België's tegenwoor dige houding af te wegen. „Ik waag geen ooi-deel te vellen over de vraag," zei hij indertijd aan het slot van zijn rede, „of onze buitenlandsche politiek voor ons den oorlog vermijden kan of niet Maar het is voor mij voldoende, dat deze politiek ons een k a ns geeft, buiten een conflict te blijven. Wie zou de verantwoording op zich willen nemen, deze kans voorbij te laten gaan en zich in plaats daarvan nog vóór het begin .van eventueele vijandelijkheden in de rijen der waarschijnlijk oorlogvoerende mogendheden te scharen?" Deze woor den verraden een neiging tot den vrede en een afkeer van den ideologischen strijd, welken velen zoo gaarne met de wapens in de hand uitgevochten zouden zien. TERWIJL ln het bijzonder voor vele Midden-Europeesche staten het einde van den oorlog het begin van nieuwe ellende was, was en bleef in België de oorlog de gebeurtenis. Wel heeft de strijd der Vlamingen in den tijd na den oorlog bepaalde moeilijkbeden voor België met zich gebracht, maar met hetgeen bijv. in het oude Oostenrijk en Hongarije gebeurde, laten de Belgi sche gebeurtenissen zich op geen enkele wijze vergelijken. Het feit, dat de wereldoorlog als d e groote en verschrikkelijke herin nering bestaan bleef, maakt het voor ons begrijpelijk, dat het het voornaamste doel van de Belgische buitenlandsche politiek moest zijn, alles te ondernemen om een herha ling van het jaar 1914 te vermijden. De drang naar veiligheid was het, die de Belgische buitenlandsche po litiek er toe leidde, zich vijftien ja ren lang toe te vertrouwen aan de genen, die in den Wereldoorlog de vrienden waren geweest. De drang naar veiligheid was het, die koning Leopold deed besluiten, in October 1936 het stuur om te gooien en de politiek der onafhankelijkheid en van het evenwicht naar alle zijden in te voeren, met het succes, dat door alle naburige groote mogend-, hedf-n vrijwillig en zonder tegenver- plichting de Belgische landsgren zen gegarandeerd werden. Angst heeft zelden tot goede ingevin gen, maar dikwijls tot verwarring ge leid. Niet toevallig hebben daarom de Belgische minister-president en thans -weer de Koning het.volk tot nuchterheid en koelbloedigheid aangemaand. Want deze persoonlijkheden zijn er zich vol komen van bewust, dat absolute veilig heid voor een land niet een geografische ligging als België nooit te bereiken is, dat slechts een duidelijke en doelbewus te politiek de grootst mogelijke veilig heid biedt en dat een politiek met „dub belen bodem" gevaarlijker is dan elka andere. Door de meerderheid der bevol king is de juistheid van deze opvatting dan ook steeds ingezien en erkend. TEVENS ziet men daarbij ech ter in, dat het Belgische terri torium op het oogenblik misschien een geheel ander strategisch be lang heeft dan in 1914. Juist dege nen, die zich er op beroepen Bel gië's ware en vertrouwde vrienden te zijn, worden door weinig altru ïstische motieven bewogen, wan neer zij hun hulp aanbieden. Pierlot Heeft niet zoojuist weor de Engel- sche militaire deskundige Liddel Hart voor de inrichting van Britsche vliegvelden op Belgisch grondgebied gepleit? Nu zijn aan een deel der Belgen de achtergronden van de Britsche en Fransche avances nog steeds niet duidelijk geworden, wijl men zich nu eenmaal, nog steeds onder den indruk van den Wereld oorlog, onder „den oorlog" een uit één bepaalde richting komend ge vaar voorstelt. Deze onjuiste, .mee ning en de noodzakelijkheid, waarin België verkeert om zijn industrie producten grootendeels aan Groot- Brittannië te moeten verkoopen, werden door de vroegere gealliëer- den met vreugde beschouwd als de klippen, die den onafhankelijken Belgischen koers in eeh andere rich ting zouden moeten dwingen. Hoe goed men echter in Brussel deze klippen wist te omzeilen en vasthield aan de buitenlandsche politiek, waar van de heer Pierlot tegenover journa listen verklaarde, dat zij door de Bel gische levensvoorwaarden gedicteerd werd, hebben -de laatste maanden be wezen. Dat deze politiek ook door de partijen gesteund wordt, maakte de regeering voor de katholieken en de liberalen en de heer Spaak voor de socialisten bekend. Dal. zich in deze drie grootste partijen ook andersdenkende lieden, vooral Wa len, bevinden, weet men. Maar hun mis lukte pogingen hebben aangetoond, dat het bij den vasten wil van de Vlamin gen en bij de vastberadenheid van den koning en zijn regeering om aan de vrij willige neutraliteit vast te houden, thans welhaast onmogelijk is, met succes tegen de buitenlandsche politiek te opponeeren. Gouverneur van Colorado kondigt „staat van oproer" af NEW-YORK, 3 Aug. (Havas). Gisteravond zijn ernstige sta kingsonlusten uitgebroken te Green Mountain in Colorado. Het kwam tot botsingen tusschen 400 stakers en 350 arbeiders, die werkzaam zijn bij den bouw van een grooten stuwdam. Zes arbei ders werden gewond en een brug werd met behulp van dynamiet opgeblazen. Vandaag hebben 300 leden van de nationale garde, voorzien van twee tanks, zich in het dorp geïnstalleerd. De gouverneur van Colorado heeft in verband met deze stakingsonlusten den „staat van oproer" afgekondigd. De com mandant van de nationale garde heeft verklaard, dat hij v ellicht artillerie zal moeten laten aanrukken, voor aan de onlusten een einde komt. De stakers eischen, dat de maatschap pij, die den stuwdam aanlegt met hen over een collectieve arbeidsovereen komst zal onderhandelen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 2