H.M. de Koningin vertoeft in het Paleis te Soestdijk Honderden belangstellenden langs den straatweg X BOUW'tceSüdxoat fmpcJia 4-&ade*t ZOctX. De Prins rijdt uit Jubileum bij de marechausseé DE FEESTEN TE DELFZIJL Motorrijder en duopassagiere ernstig gewond Radio programma s 15?° ,M- n'20 Gr™-™- HET RAADSEL VAN RIVERSIDE DRIVE 2c BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 4 AUGUSTUS 1939 SOESTDIJK, Donderdag. STEEDS drukker wordt het de laatste dagen voor het paleis; aan den overkant van den straatweg, achter de koordenwelke het pas gezaaide gras beschermen, staan velen uren te kijken naar den witten gevel van het huis onzer Prinses, zonder dat zij iets anders zien dan de zich zeer gewichtig voelende, bakkersjongen, die de dagelijksche bestellingen komt hooren, of de rustig arbeidende tuin lieden op de smetteloos groene gazons. Gering in getal zijn de uit verkorenen, die toegelaten worden binnen de welbewaakte paleis hekken; vele honderden paren oogen volgen hen, tot ze uit het ge zicht zijn verdwenen en ieders vraag is: „Wie zou dat zijn? is dat de dokter soms?" En wanneer er een dame naar binnen wandelt, zijn er minstens tien alwetendendie vertellen, dat dit nu de verpleeg ster, zuster Boonstra is, die overigens nog steeds niet in functie is getreden. volgtrekking voor de hand ligt, dat de Koningin voor langeren tijd. en ze ker tot morgen, op Soestdijk zal blijven. Intusschen krijgen vandaag (Donderdag) de wachtenden toch wel een paar aardige momenten te beleven. Vroeg in den morgen al zwenkt de bekende gele Ford van Prins Bernhard het hek uit, de Prins in kapiteinsuniform zelf aan het stuur. Het doel van de reis is niet moeilijk vast te stellen: de rijschool te AmersfoortEven na elf uur rijdt de Prins den paleis tuin weer binnen en kwiek als men dat van hem gewend is, „neemt" hij de treden van het terras bij twee en drie tegelijk- Tegen twee uur in den middag rijdt Z.K.H. opnieuw uit, weer geheel alleen, maar nu in een gewoon colbertje, waar. op do gebruikelijke anjer prijkt. Lachend steekt hij de hand op als een groet naar do toestroomende menschen- menigte, een vroolijk, sportief en inne mend gebaar, dat vooral de dames^toe- gchouwers verrukt. Nog geen uur later zetten opnieuw do rijksveldwachters het verkeer op den straatweg stop, want uit de richting Amsterdam naderen twee groote, zwart gelakte wagens, waarvan de voorste de Koninklijke standaard voert. H. M. de Koningin is in aantocht! Talrijk zijn de conferenties, wel ke Hare Majesteit in deze dagen van kabinetscrisis voert, veel wordt er van Haar arbeidskracht gevergd, juist nu, nu Haar gedachten zoo vaak uit zullen gaan naar het jon ge gezin te Soestdijk. Daarom, ook al rijden de auto's zóó vlug, dat niemand gelegen heid vindt, onze Landsvrouwe te groeten vóór men het zich heeft gerealiseerd, staan de wagens al voor het bordes toch ziet men overal stralende gezichten en men toont zich oprecht verheugd, nu een Moeder gelegenheid heeft ge vonden, haar eenige Dochter in moeilijke uren tot steun te ziin. Hare Majesteit is geheel alleen. Met statigen tred bestijgt zij het midden-bor des. en achter haar gaat een bediende met koffers en mantels, zoodat de ge- Een run op de telefonistes De dames van de Rijkstelefoon, die in de morgenuren zoo gezelligjes in den tuin van Trier plegen te handwerken en kopjes koffie drinken met de jour nalisten, die hier eveneens hun hoofd kwartier hebben opgeslagen, krijgen het nu in een oogwenk razend druk. Zes. zeven man staan er te dringen voor het lessenaartje naast het buffet, en het discours is ditmaal stukken za kelijker dan in den ochtendstond, als er geen kou aan de lucht is. „Juffrouw, geeft u mij dringend Am sterdam." „Juf, ik Rotterdam." „Juf frouw. waar blijft Utrecht toch." „Ik krijg geen gehoor in cel zes. hoe komt dat nou?" ..Vraagt u ook de kosten even?" „Juffrouw, nu is Amsterdam al klaar, en ik zit nog op den Haag te wachten!" Zoo gonst en kwettert het in de kleine ruimte, waar acht telefoon cellen acht drukke journalisten her bergen, die naar acht bladen tele- foneeren, dat H. M. de Koningin op Soestdijk is gearriveerd. Hetgeen op zichzelf inderdaad een saillant be richt genoemd mag worden. De fotografen haalden een kleine strop. Zij zeulden met zich ontzaglijke apparaten, die denken deden aan klein kaliber luchtafweergeschut, en waar mede zij, mocht men hen gelooven, op ongelooflijke afstanden nog zeldzaam scherpe foto's zouden kunnen maken. „Neen heeren". zegt de majoor van de rijksveldwacht, met wien allen het overigens best kunnen vinden, „dat gaat niet Met dat speelgoed komt u niet voor het paleis te staan!" En daar zitten de heeren met hun zwaar kaliber toestel: de majoor is een machtig man. helder glanzen zijn twee maal drie knoopen op zijn blauwe kraa„» en als hij zegt „neen", dan is het debat gesloten. Zoodat de heeren zuchtend alles maar weer inpakken en troost gaan putten uit de Triersche thee. Het hoofdkwartier der journalisten Eén kamer in hotel Trier is voor el- ken bezoeker gesloten, tenzij hij ver slaggever is van een der bladen, die met name genoemd worden op het pa pier. dat tegen de deur is geprikt. Hier bevindt zich het hoofdkwartier der jour nalisten: men vindt er twee telex-toe stellen. die nog geen druppel nieuws gespuid hebben, omdat ze nog niet aan gesloten zijn: sterk trekt voorts de aan dacht de beroemde kaars en het ver zegelde met touw omwonden doosje lucifers, dat naast de telex is gelegd, in geval er storing op het electrisch net komt. Die kaars en die lucifers zijn eigenlijk de clou van de telex-kamer, er is geen fotograaf zoo blasé, of hij heeft er al een plaatje van gemaakt! De buitenlandsche journalistieke be langstelling is op het oogenblik nog matig; er zijn pas enkele Engelsche journalisten, maar men verwacht in het begin van de volgende week een grooter aanvoer. De volgende buiten landsche bladen of persagentschappen zullen dan vertegenwoordigd zijn. het zij door eigen reporters, hetzij door Nederlandsche correspondenten. Daily Mail, New York Herald, Times. New York Times. United Press. Dailv Tele graph and Morning Post. Agence Tel de la Presse, der Bund, (Bern), Ber- lingske Tidende (Kopenhagen), le Soir (Brussel) en Associated Press, zoodat men wel kan zeggen dat de oogen en ooren van heel de wereld in de komen de dagen op Soestdijk gericht zullen zijn! Zuster Boonstra te Soestdijk In den loop van den avond ver namen wij nog dat zuster Trijntje Boonstra, die als kraamverpleeg ster zal dienst doen op het paleis Soestdijk, omstreeks tien uur uit Den Haag per auto is vertrokken, met bestemming Soestdijk. Ook dr. De Groot verblijft thans in het paleis waar hij zijn intrek heeft genomen. De demonstrtie bij de overdracht van 18 brandspuiten door het Rijk aan den Amsterdamschen Gem. Luchtbeschermingsdienst De tweede divisie herdacht gisteren het honderdjarig bestaan MAASTRICHT, 3 Augustus. Vandaag is alhier het honderdjarig bestaan van de tweede divisie der Koninklijke Marechaussée op sobere wijze herdacht. Daar wegens de ge decentraliseerde ligging der briga des van deze divisie, die behalve Limburg ook Noord-Oost-Brabant en Zuid-Oost Gelderland omvat, een gezamenlijke feestviering niet moge lijk was, waren van alle brigades enkele vertegenwoordigers naar Maastricht gekomen, waar zij voor hun divisiecommandant majoor H. G. van Everdingen, hebben gedefi leerd. Bij deze plechtigheid waren o.a. aan wezig kolonel J. van Selm, inspecteur van de Koninklijke Marechaussée te Den Haag, de districtscommandant uit Nij megen. kapitein E. M. Suylen. de Com missaris der Koningin in de provincie Limburg, mr. dr. W. G. A. van Sons- beeck, de loco-burgemeester van Maas tricht de heer J. Schaepkens van Riempst en vele andere autoriteiten. Na 't défilé heeft op 't voorplein der versierde marechaussée-kazerne de dis trictscommandant kapitein W. G. F. A- van Walt Meyer een dagorder voorge lezen van den divisiecommandant, waar in o.a. hulde werd gebracht aan hen, die in het thans afgesloten tijdperk hun le ven lieten bij de uitoefening van den dienst Te hunner nagedachtenis is van morgen namens het personeel der divi sie een lauwerkrans aan het eere-monu- ment van het wapen der marechaussées te Apeldoorn gehecht. Hierna hielden majoor Van Everdingen en kolonel Van Selm nog korte toespraken, 's Middags hebben de manschappen zich vereenigd aan een koffietafel te Maastricht. De minister van justitie had telegra fisch zijn gelukwenschen overgebracht terwijl verschillende fraaie bloemstuk ken, waaronder van de officieren van het corps waren binnengekomen. Een smaldeel van de marine brengt een bezoek DELFZIJL, 3 Augustus. De gisteren begonnen festiviteiten ter gelegenheid van de herdenking van het 125 jaar onafhankelijk zijn van Delfzijl, zijn vandaag voortgezet Een smaldeel der vloot, bestaande uit den mijnenlegger „Van Meer- lant", de kanonneerboot „Gruno" en twee torpedobooten, de Z. 6 en Z. 7 is hier heden onder commando van kapitein ter zee H. Feteris aange komen. Kort daarop arriveerden de zeil- en motorjachten, die deelnamen aan een stertocht op de Eems, onder belangstel ling van velen, die zich nabij de haven hadden opgesteld. De commandant van het smaldeel begaf zich naar het stadhuis om zijn opwachting te maken bij den Commis saris der Koningin, mr. J. Linthorst Ho- man en den burgemeester, den heer L. H. van Julsingha. Beide autoriteiten brachten daarop een tegenbezoek aan den commandant op de „Van Meer- lant". Vervolgens werden de officieren van het smaldeel ten stadhuize officieel ont vangen. Behalve de Commissaris der Koningin waren hier ook de territoriaal bevelhebber in Friesland, Groningen, enz. luitenant-kolonel J. Veenbaas en de commandant van de vierde divisie der kon. marechaussee, majoor P. M. R. Versteegh, aanwezig. Burgemeester van Julsingha voerde hier het woord en gewaagde van de er kentelijkheid van H.M. de Koningin voor de gevoelens van trouw en aan- WAT ETEN WU MORGEN: HET MENU VOOR ZONDAG VOOR DE KOFFIETAFEL Gebakken kalfslever met spek. Bereiding: Snijd de gewasschen lever in c.M. dikke plakken, wrijf ze in met bloem en zout, en haal ze even door wat bloem. Snijd 400 gram doorregen ontbijt spek in dunne plakjes en bak ze zacht jes mooi bruin, haal ze uit het vet en bak hierin de leverplakken op zacht vuur gaar en bruin ca. Vz uur. Schik lever en spek op een verwarmden scho tel, maak het vet' met wat kokend water af en giet het er overheen. VOOR DE MIDDAGTAFEL Uitgesneden ham Snijboonen Aardappelpuree Cocosmacaronen in frambozensaus. VOOR DE KOFFIETAFEL Uitgesneden gerookte paling. VOOR DE MIDDAGTAFEL Kerrysoep Eend met compote Aardappelen Charlotte Russe. Bereiding eend: Wasch een jonge eend, nadat ze goed schoongemaakt is, en wrijf ze in met peper en zout. Laat in een braadpan ca. 150 gr. boter bruin worden, doe hierin de eend, leg ze op den rug en laat ze onder voortdurend bedruipen gaar braden, ca. lVfe uur. Houd steeds de deksel op de pan. Dertienjarig meisje stak plotseling den weg over waardoor motorrijder de macht over het stuur verloor LAREN (N.H.), 3 Augustus. Op den rijksweg nabij hotel „De Witte Bergen" alhier is vanavond omstreeks acht uur een ernstig verkeersongeluk gebeurd, waarbij twee personen ernstig werden ge wond. Een vijftiental fietsende jongedames uit Utrecht, die op weg waren naar het theehuis „Het Bluk" wilden den rijks weg oversteken. Op dat oogenblik na derde een rechercheur van de Amster- damsche politie, de heer T. van Zwam met zijn motorrijwiel, uit de richting Baarn. Een 13-jarig meisje, dat vooraan het groepje wielrijdsters reed, had het rijwielpad reeds verlaten om den weg over te steken, terwijl dc overige jonge dames op het rijwielpad van hun fiet sen waren gestapt. De meisjes riepen hun vriendinne tje toe, hard door te rijden, doch in plaats hiervan reed het meisje te rug, met het noodlottig gevolg, dat de motorrijder, die op het laatste oogenblik het meisje trachtte te ont wijken, de macht over het stuur ver loor en met zijn 20-jarige op de duo gezeten dochter tegen den weg sloeg Hevig bloedend bleven zij liggen. In zorgwekkenden toestand moesten de beide gewonden naar het Sint Jans ziekenhuis te Laren worden overge bracht. Het 13-jarig meisje, dat slechte even door de motorfiets was geraakt, liep lichte ontvellingen op. Zij werd naar de ouderlijke woning gebracht. ZATERDAG 5 AUGUSTUS HILVERSUM I, 1875 en 414.4 M VA- RA-uitzending. 10.00—10,20 v.m. én 7.30— 8.00 VPRO. 8.00 Grammuziék; (Ca. 8.16 Berichten); 10.00 Morgenwijding; 10.20 Voor arbeiders in de Continu-bedrijven; 12.00 Gram.muziek (Ca. 12.15 Berichten); 2.00 Causerie over een Indische reis; 2.20 Esmeralda; 3.00 Re portage; 3.30 Zang, piano en gram.muziek; 4.00 Causerie „Filmpubliciteit"; 4.15 Gram. muziek; 4.30 Esperanto-uitzending; 4.50 Gram.muziek; 5.30 Filmland; 6.00 Orgelspel 6.28 Berichten; 6.306.55 Gram.muziek; 7.00 VARA-Kalender 7.05 Felicitaties; 7.10 Politiek radiojournaal; 7.30 Cyclus „Langs steden en dorpen"; 8 00 Herhaling SOS-be- richten; 8.03 ANP, VARA-Varia; 8.20 VARA orkest (opn.); 8.50 Gram.muziek; 9.00 Puzz- le-uitzonding; 9.15 SylvialAmusementsorkest (opn.); 9.35 Gram.muziek; 9.45 Orgelspel en zang; 10.30 Berichten ANP; 10.40 Gram.- muziek; 11.00 Esmeralda en solist; 11.30 12.00 Gram.muziek. HILVERSUM II, 301.5 M. KRO-Uit- zending; 4.15—5.15 HIRO. 8.009.15 Gram.muziek; (Ca. 8.15 Be richten); 10.00 Gram.muziek; 11.30 Gods dienstig halfuur; 12.00 Berichten; 12.15 John Kristel en zijn Troubadours; (1.00 1.30 Gram.muziek en ca. 1.15 Berichten); 2.00 Voor de jeugd; 2.30 Kinderuur; 3.30 Reportage; 4.15 Gram.muziek; 4.20 Cause- hankelijkheid jegens haar bij de ope ning der feesten uitgesproken. Vervolgens richtte de burgemeester hartelijke woorden tot den commandant van het smaldeel en de officieren, waar op kolonel Feteris voor de enthousiaste ontvangst der bevolking dankte. Hierna stelde het gezelschap, zich voor het stadhuis op om het voorbij trekken van een historischen optocht gade te slaan. Tot slot van den dag werd een de monstratie met zoeklichten van de sche. pen van het. smaldeel gegeven. Morgen komt de Koninklijke Mili taire kapel van Den Helder de fees telijkheden opluisteren. rie „Wat ons bezielt"; 4.85 Gram.muziek; 4.40 Causerie 'Economische perspectieven"; 4.55 Gram.muziek; 5JOO Causerie „De dood is niet het einde"; 5.15 Filmnieuws; 5 30 Reportage; 6.10 Gram.muziek; 6.20 Journa listiek weekoverzicht; 6.45 Berichten gram - muziek; 7.00 Berichten; 7.15 Causerie „H Mis en Zondag"; 7.35 Actueele aetherflitsen' 8.00 Berichten ANP, mededeelingen; 8.15 Meditatie met muzikale omlijsting; 8.35 Gram.muziek; 8.45 Gevarieerd programma; 10.30 Berichten ANP; 10.40 Causerie „Het onvergankelijke rijk" (met muzikale omlijs ting); 11.1012.00 Gram.muziek. dImvDi"?ub.b,c (opn.); 12.20 Het Gar field Phillips kwintet; 12.50 Gram.muziek; 1.20 Reportages; 1.50 Dialoog over bijen houden; 2.05 Mantovani's Tipica-orkest en solist^ 2.o0 Militair herdenkingsprogramma; Pianoduetten; 4.20 Yascha Krein'a Zi geunerorkest; 4.50 Variété (gr.pl.); 6 20 ;o 0 .RePortages; 6-20 Be richten, 6.50 Causerie „Badgers and the animals of the Wiltshire woods"; 7.05 Viool en piano; 7.50 Variété-programma; 8 20 Ge- raldos Concert-orkest, een sectie van het ?oa o°°^V p Hatters" en solisten; «en n; 950 Nieuw8 uit Australië: 10.05 Reportage; 11.05 Hét Grosvenor House dansorkest en solisten; 11.05 Dansmuziek (gr.pl.); 12.15—12.20 Berichten. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 en 1.30 Het Lambrechts-orkest; 2.25 Gram. muziek en toelichting; 3.25 Populair solis tenconcert; 4.20 Pianovoordracht; 4.50 „The Rectors" en „The Lecuona Cuban Boys"; 5.35 Zang; 6.05 Gram.muziek; 6.50 Gram. muziek met toelichting; 7.45 en 8.20 Gram. muziek; 9.20 Symphonieconcert m.m.v. so list; 11,00 Populair concert; 11.50—12.20 Gram.muziek. 484 M.: 12.20 en 1.30—3.20 Gram.muziek; 8.50 Koor „La Persévérante" en het Pro Arte-orkest; 4.20 Gram.muziek; 5.05 Piano voordracht; 5.20 Gram.muziek; 6.35 Dans muziek (gr.pl.); 7.05; 7.35 en 8.20 Gram. muziek; 8.50 Symphonie-concert m.m.v. so list; 10.30 Gram.muziek; 11.20 Dansmuziek (gr.pl.); 11.5012;20 Gram.muziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.35 Otto Dobrindt's orkest en solisten; 10.20 Berichten; 10.40 Altviool en piano; 11.05 Berichten; 11.2012,20 Het Omroepklein- orkest en soliste. FEUILLETON Naar hel Engelsch van STANLEY HART PAGE Ml Toen ik het over den man met den langen neus had. knipte Hand met zijn vingers en zei: Dat is Spitz! Toen we het hoofdbureau uitkwamen, zag ik juist zoo'n man een sigarenwinkel binnen gaan. Hij deed dienst als uitkijk. Ver moedelijk is hij door de onderaardsche gangen gehold, om zoo mogelijk me vrouw Garrison nog mee te nemen. Maar toen jullie met Spawn hadden af gerekend, moest hij wel anders hande len. Spawn zien bij te brengen en er met hem van doorgaan". „Dat komt er weinig op aan," zei Flount ongeduldig. „Mijn doel wa3, me vrouw Garrison bij haar man terug te brengen, voordat hij ziin bezinning hee- lemaal kwijt raakte. Kom, Dorothy, ik zaJ je naar huis brengen." HOOFDSTUK XII Eén vogel in de hand is beter... De vreugde van het weerzien tusschen Garrison en zijn vrouw behoef ik wel niet te beschrijven. Tnrh oefende de*c, tot groote tevredenheid van Hand. in vloed uit op den loop der gebeurtenis sen. Garrison zwoer, dat hij geen mi nuut langer dan noodig was, in de stad wilde blijven. Hij wilde dienzelfden avond nog aan boord van zijn jacht gaan. Zijn vrouw buiten ieder gevaar brengen. We overreedden hem, zoolang te wachten, dat ook de anderen klaar waren. Henry King, hoewel hij drie hechtsels in zijn hoofd had, wist toch van zijn dokter gedaan te krijgen, dat deze hem op het jacht mee liet gaan. We zouden den dag na de terugkomst van mevrouw Garrison in den namid dag scheep gaan. Dien morgen om tien uur zat ik met Hand en Gerrity op het hoofdbureau. „Ik kan jo niet genoeg op het hart drukken, hoe gewichtig je taak is." her haalde Hand. „Ik ben er meer dan ooit van overtuigd, dat het welslagen bijna geheel van jou afhangt." „Ik laat me haneen, als dat zoo Is." bromde Gerrity met een zuur gezicht. „Ik moet, hoe ellendig ook. toegeven, dat New York eeen veilige verblijfplaats voor de Carrisons is. Maar waarom moeten al die anderen mee? Als die weg zijn, hebben we drommels weinig houvast nieer. Als we nu eens informa ties noodig hebben, wat dan?" „Ik geloof, dat we alles weten, wat we noodig hebben," zei Hand koel. Gerritv haalde de schouders op. „Ging een van dat stel nu maar op zoek naar die auto!" bromde hij. doelend op den Sédan, waarmee mevrouw Garrison ontvoerd was. Die auto was gevonden in een garage in de Veertigste Straat. Hij was den middag te voren gestolen. Een eerzaam lakenhandelaar had het aangegeven en zat nu op de teruggave van ztjn wagen te wachten. De wagen werd bewaakt, maar Spitz en Spawn waren in den maalstroom van New York verdwenen en keken niet meer naar den wagen om. We zaten eenigen tijd ieder voor zich in gedachten verzonken, toen Tim kwam aankloppen. „Daar is mijnheer Garrison, die u wilde spreken, inspec teur." Hand keek op. „Garrison? Wat moet die hier?" vroeg hij. „Dat zal ik zelf vertellen", antwoord de deze, den agent opzijschuivend. „Waar is uw vrouw?" vroeg Hand. Garrison wees met een brief op de wachtkamer. „Die zit daar", antwoord de hij. „Ik verlies haar geen oogenblik uit het oog. We zijn hier onder geleide gekomen. Ik ontving dit briefje, vlak voordat we naar het jacht wilden gaan Wat zegt u daar nu wel van?" Na Gerrity en Hand las ook ik den brief. Den Weledelen .heer Robert Garrison, Hooggeachte Heer, We vinden het fout, dat u de stad verlaat. Daar we binnen en kele dagen dringende zaken met u hebben af te doen, verzoeken we u, in uw woning aan dc Ri verside Drive te blijven. Mocht u aan ons verzoek niet voldoen, dan loopt uw leven ernstig gevaar. Spitz en Spawn We keken allen naar Hand. Tot mijn verbazing glimlachte hij hartelijker, dan ik ooit van hem gezien had. Hij wreef zich tevreden in de handen. Dat bewijst, dat we hun plan in den wortel hebben aangetast, inspecteur", zei hij. „Als ze nu maar desperaat ge noeg worden, om mijnheer en mevrouw Garrison aan te vallen, voor dat ze de stad verlaten." „Maarwat is dat nou?" vroeg Gerrity, zenuwachtig. „We moeten hun volop gelegenheid geven," vervolgde Hand, al werd zijn cliënt nog zoo bleek. „Ze weten na tuurlijk, dat mijnheer en mevrouw hier op het bureau zijn. Het zou on zinnig zijn, de politiebewaking op to heffen, tijdens hun verderen tocht naar het jacht. Dan gaven we onszelf bloot." „We zouden onszelf in den grond wer ken!" zei Gerrity dof. Hand wendde zijn ongewoon schitte rende oogen op mij. „Ik heb het!" riep hij uit. „Ik heb het al eerder bemerkt. Clark, ga daar eens staan, naast mijn heer Garrison. Kijk, zelfde lengte, zelf de bouw' Zelfs jullie gezicht lijkt op elkaar. Maar dat geeft weinig, want ze zullen vermoedelijk wel van achteren aanvallen." Ik voelde een brok in mijn keel. „Maar wat ben je dan van plan?" vroeg ik.^ „Verwissel'van jas en hoed met Garrison, Clark," beval Hand, zon der op mijn vraag te letten. „En loopt u nu eens het kantoor hier door, mijnheer Garrison, met uw rug naar ons toe. Let eens goed op hem. Clark!" Garrison voldeed verbaasd aan het verzoek. „Gesnapt, Clark?" vroeg Hand. „Mooi, laat, dan eens kijken, hoe goed je hem na kunt doen!" Garrisons manier van loopen was niet lastig te imiteeren. Hij trok heel even met zijn linkerbeen. Hij bestudeerde me. terwijl ik door het kantoor liep. „Uitstekend", riep hij. „U hinkt pre cies zoo netjes als ik. Ik hen eens bij een jachtpartij het eenige geraakte wild geweest!" Ik werd beslist zenuwachtig, terwijl Garrison in zijn schik geraakte. „Drommels, dat is handig bedacht, mijnheer Hand!" riep hij uit. „Hoe komt u er zoo gauw bij? En wat is uw plan nu?" Dat wilde ik ook graag weten. „Je hoed is een beetje te klein voor mijnheer Garrison, Clark", zei Hand cri- tisch. „Dat is niet zoo erg, maar de zijne is jou iets te groot. Laten we een strook je papier achter het leertje stoppen. Dan is het best. En hebt u hier nu mis schien een kogelvrij vest, inspecteur?" „Ik heb er zelf een uitgevonden", zei Gerrity met vergeeflijken trots. „Dat houdt bijna iederen kogel tegen." „Goed. Dan moet Clark dat aantrek ken. Toe, Clark, ga het even aantrek ken met den inspecteur." „Ik wil niet onnoodig nieuwsgierig zijn, maar begon ik. Doch Hand was al met Garrison verdwenen. „Ik heb het vest hier", zei Gerrity, het uit een hoekkast te voorschijn halend. „Het nieuwste op dit gebied. Mijn eigen idee. Licht en buigzaam. Bij Armstrong, waar ze het voor mo gemaakt hebben, twijfelden ze er natuurlijk aan, maar dat is heel gewoon." „En hebt u het zelf al beproefd?" „Nog niet. Geen tijd gehad. Ik kreeg het pas enkele dagen geleden. Maar ik geef er mijn woord op, dat het goed is." Ondanks zijn woord moest ik er niet veel van hebben. Terwijl hij het me hielp aantrekken, zocht ik naar een of ander voorwendsel om het niet te doen, maar kon niets vinden. „Zit gemakkelijk, niet waar?" vroeg Gerrity, terwijl ik mijn jas dichtknoopte. „Hm ja Maar wel erg licht, vindt u niet? Het schijnt niet „Licht? Ja, dat is zoo", viel Gerrity me in de rede. Dat is juist zoo mooi. En de buigzaamheid is het voornaamste. De kogel mag je een schok geven, maar komt er nooit doorheen. Ik ben blij, dat ik het je leenen kan, kerel!" Hij mocht het dan ook nog zoo goed mcencn, ik had liever een zwaarder ge had. Fn bovendien, 'k had toch wel mijn gang kunnen gaan. zonder dat ge heimzinnige gedoe met een kogelvrij vest. Hand kwam plotseling met Garri son binnen. „Hier, Clark", zei mijn vriend, trek nu weer de overjas van mijnheer Garrison aan. We moeten voortmaken, kerel. O ja, die hoed. Een stukje papier alstublieft, inspecteur!" Daarmee paste de hoed me beter. Hand trok den rand diep in mijn oogen. „Is het te veel, als ik vraag, wat dit nu eigenlijk moet?" vroeg ik. „Ik voel me zoo'n beetje als een houten vogel op een paal." Hand sloot de deur. „Je gaat naar onze kamers", zei hij. „Als je uit de auto stapt „Uit welke auto?" „Uit die van Garrison. Als je voor onze deur uitstapt, loop dan vlug het trottoir over. Niet hollen, maar toch vlug. Ga dadelijk naar hoven en blijf in de zitka mer. Ga rechtstreeks naar het hoekkast je en bekijk de dingen daar op den grond goed." In dat kastje bewaarde Hand allerlei, vaak gruwelijke, souvenirs. Ik had hem dat kastje cadeau gegeven, omdat hij al die dingen, vergiftigde pijlpunten, dol ken en andere griezelige wapens anders overal liet slingeren. Hij was er blij mee, maar na eenige weken was ik wel ge noodzaakt, zelf zijn souvenirs erin weg te bergen, omdat hij het niet deed. Ik beloofde hem, zijn instructies te zullen volgen. „En wat dan verder?" vroeg ik „Niets," antwoordde hij. „Heelemanl niets. Verder alleen daar blijven en die dingen vlak bij den grond bekijken. „liet heeft er wel wat van weg, of ik zelf ook maar in dat kastje moest wor den gezet,'' gromde ik. „Schiet nu maar op, Clark. Ik zal je den weg wel wijzen." (Wordt vervolgd)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 6