Politiek beïnvloedt de beurs Duitschland wint den Horthybeker Alweer het recht van uitweg Gevaren voor den Gulden Vrachtauto's botsten op elkaar De Kabinetsformateur ontvangt minister van Dijk VUURZEE TE VEGHEL Nieuwe records ZEVEN RIJDERS VIELEN TE ZANDVOORT Wijziging spelregels Nederland verliest van Italië met 4-2 en komt, daardoor op de vijfde plaats terecht Zwaar onweer tijdens den wedstrijd Vlinderslag zal worden verboden Conflict I.O.C.-F.I.S. 2e BLAD PAG. 4 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 5 AUGUSTUS 1939 FINANCIEEL OVERZICHÏ Uittocht van kapitaal naar de V.S. Geleidelijke stijging van den rentestand. Veroordeeling van de New-Deal politiek. Gunstige berichten voor de petroleumindustrie. Ongunstige dividendvooruit zichten voor de Sumatra-Tabaksondememingen v Y ET is niet moeilijk, een verklaring te I—I vinden voor de lustelooze houding, waarin de fondsenmarkt in een groot deel der afgeloopen week heeft verkeerd. De ▼rees voor een verscherping der internatio nale politieke situatie alleen al is een vol doende motief, om zich van het doen van «aken ter beurze te onthouden. Men gevoelt zich teleurgesteld, dat de Britsch-Russische onderhandelingen ondanks het in Engeland ten toon gespreide optimisme nog steeds tot niets positiefs hebben geleid; de verhouding tusschen Groot-Brittannië en Japan blgft eveneens nog zorgen baren. Het donkerste punt in de situatie bl\jft echter de kwestie- Danzig-Polen, waarvoor een regeling langs vreedzamen weg vrijwel uitgesloten moet worden geacht. Met deze gevaren voor oogen kan het fondsen-bezittende publiek moeilijk er toe komen, zijn effectenbezit te vergrooten; in tegendeel; het is er op bedacht om, teneinde op alle gebeurtenissen voorbereid te zijn, zijn beschikbare middelen vlottend te hou den, hetzij in het eigen land, hetzij aan de overzijde van den Oceaan, waar het in geval van oorlog althans een zekere mate van vei ligheid geniet. Onder de in de laatste jaren naar de Ver. Staten gevluchte kapitalen is stellig ook een flink bedrag aan Nederland- schc gelden begrepen, al komt een groot deel van het uit ons land afgevloeide kapitaal op rekening van het tegoed, dat hier in den tüd, toen Nederland nog als een „veilige ha ven" werd beschouwd, door buitenlanders was gedeponeerd. In de vier en een half jaar, van het begin van 1935 tot het einde van Maart 1939, bedroeg de netto-toeneming van den invoer van biiitenlandsch kapitaal in Amerika $4.1 milliard. Hieronder bevindt zich $2.2 milliard tegoed op korten termijn en 1.9 milliard gelden, welke op langen ter mijn werden belegd. De uittocht van kapitaal openbaart zich in alle landen, waar in de voorafgaande ja ren buitenlandsche gelden waren opgeza meld. Op de Zwitsersche kapitaalmarkt b.v. zijn de sporen ervan ook duidelijk merkbaar Zy komen niet zoo zeer tot uiting in den stand der wisselkoersen, die door ingrijpen van de valuta-instanties op peil worden ge houden, als wel in den rentestand. Evenals hier te lande is ook in Zwitserland de rente voet geleidelijk aangetrokken; hij bedraagt thans 3»/t tegen 3% aan het eind van het vorige jaar. In ons land is de rentevoet voor beleggingen op langen termijn reeds iets boven de 3«/« gestegen. Emissies van 8% %-lecningen tot den pari-koers zouden onder de tegenwoordige omstandigheden, nu de oude 3>/j Nederlandsche staatsleenin- gen een paar percent beneden pari noteeren, van te voren tot mislukking gedoemd zijn. Mocht de nieuw te vormen regeering te zij ner tijd haar kapitaalbehoeften willen dek ken, dan zal de uit te geven leening wel een min of meer gedwongen karakter moeten dragen, wanneer zij tenminste niet tot een nog hoogeren rentevoet dan de thans gelden de zal worden aangeboden. Zoo ver is het thans echter nog niet; voor het oogenblik wordt de beleggingsmarkt niet alleen beheerscht door de buitenlandsche po litieke onzekerheid, doch ook door de onze kerheid omtrent de oplossing van de bin- nenlandsche oplitieke crisis. Terwijl kort ge leden de gestadige orders van de groote be- leggings-institutcn nog een zekeren steun voor de obligatie-markt vormden, ontbreken deze thans vrijwel geheel. De vrees, dat de toekomstige financieele oplitiek het koers- peil van obligatiën verder zal doen dalen, is daardoor in nog sterkere mate op de obliga- tiemarkt tot uiting gekomen. Op de buitenlandsche wisselmarkt heeft de gulden althans tot dusverre minder te lijden gehad van de nieuwe kabinetscrisis dan voorzien had kunnen worden. Ten op zichte van den dollar werd slechts tijdelijk het punt van 1.88bereikt, waarop het Ne derlandsche Egalisatiefonds steun aan de markt verleent. Toch blijkt uit de ups en downs, waaraan de gulden in den jongsten tijd blootgesteld is geweest, wel, dat bui tenlandsche kringen de politieke ontwikke ling hier te lande nauwlettend gadeslaan. Het verdere verloop van de wisselmarkt zal dan ook ten nauwste samenhangen met de ver wachtingen. die van het optreden eener nieu we regeering op financicel-monetair gebied kunnen worden gekoesterd. Technisch is de positie van den gulden nog altijd zóó krachtig, dat hii volkomen bestand is tegen eiken druk, die van buiten af op ons ruilmiddel kan worden uitgeoefend. Van den abnormaal grooten goudvoorraad van De Nederlandsche Bank kan gemakke lijk een aanzienlijk bedrag ter beschikking van het Valuta-Egalisatiefonds worden ge steld, ter uitvoering van omvangrijke stcun- transacties, zoo deze noodig mochten blijken. Het gevaar voor ons ruilmiddel ligt echter thans niet in invloeden van buiten-af, doch in een mogelijke „uitholling" van binnen-uit. Hierbij behoeft nog niet eens gedacht te worden aan een moedwillige verdere devalua tie, al vindt men zelfs onder de voorstan ders van een „nieuwe economische politiek" propagandisten voor dit denkbeeld. Een „vlotte-uitgaven-politiek". ook al gaat deze niet met een opzettelijke devaluatie gepaara. kan evenwel in de practijk gemakkelijk tot dezelfde gevolgen leiden. Frankrijk, met sjju voortdurend verzwakt ruilmiddel is daar als waarschuwend voorbeeld voor de gevaren, die uit een financieele banque-politiek kun nen voortvloeien. Nu is de mentaliteit hier te lande geluk kig geheel verschillend van die in Frankrijk en al te bezorgd behoeft men zich dan ook over de valuta-vooruitzichten in ons land niet te maken. Vooralsnog houdt de weten schap. dat het Valuta-Egalisatiefonds te al len tijde tot ingrijpen gereed staat, de koers fluctuaties binnen de grenzen van een de preciatie-percentage van 20 22 en het is te hopen, dat de nieuw te vormen regee- ring, hoe ook haar samenstelling zijn moge, zich van haar verantwoordelijkheid op finan- eieel-monetair gebied bewust zal zijn. HET treft wel heel merkwaardig, dat het vraagstuk van een politiek van „len ding and spending" hier te lande ac tueel is geworden op het oogenblik. waarop in de Ver. Staten, waar deze politiek zoo consequent is doorgevoerd, de doodsklok hierover wordt geluid. Zooals reeds in tele grammen uit Amerika werd medegedeeld, heeft het Huis van Afgevaardigden gewei gerd, in zijn huidige zitting te beraadslagen over het nieuwe groote uitgaven- en lee- ningsprogramma der regeering. dat dienten gevolge, niet uitgevoerd zal kunnen worden. Behalve een persoonlijk ëchec voor president Roosevelt, beteekent deze weigering een ver- oordeeling van de New-Deal-politick. die het land voor ontzaglijke uitgaven fin totaal $25 milliard) heeft gesteld, zonder het loosheid en toeneming van welvaart op te leveren. De Amsterdamsche aandeelcnmarkt heeft in sterke mate onder den invloed verkeerd van de binnen- en buitenlandsche politieke onzekerheid. De handel was in het algemeen lusteloos, met slechts nu en dan een kleine opleving van zaken, die echter niet tot een noemenswaardige verbetering van het koers- Pe'l kon leiden. Zoo konden aandeelen Ko ninklijke Petroleum het in den loop der weck geleden koersverlies niet geheel in halen, hoewel de berichten uit de petro leumindustrie in verschillende opzichten niet ongunstig waren. In tegenstelling niet de aanvankelijke mededeeling, volgens welke de onderhan delingen tusschen de Ver. Staten en Mexico zouden zyn doodgeloopen wsrd later mel ding gemaakt van een nieuw aanbod van Mexico, waarbjj den petroleummaatschap- pjien een minderheidsdeelneming zou wor den aangeboden in een iegeeringsmaatschap- PÜ. He de onteigende bezittingen der bui tenlandsche maatschappijen zou beheeren. De technische deskundigen zouden door deze nieuwe maatschappij weer in dienst worden genomen. Bovendien zou Mexico een schadevergoeding aanbieden, o.a. voor ver liezen, die geleden zjjn door de maatschap pijen. omdat zij als gevolg van de confis catie door hen gesloten contracten niet kon den nakomen. Het gaat hierbij echter slechts om een gerucht, dat tot dusverre niet be vestigd is Meer positief nieuws voor de petroleum industrie is het bericht uit Amerika, dat het U.S. Circuit Court (een „rondreizend" Hof van Beroep), de veroordeeling heeft her roepen van 16 petroleummaatschappijen, die in Wisconsin was uitgesproken wegens overtreding van de anti-trpstwetten door het vaststellen van prijzen in de petroleum industrie. Bij haar actie tegen de monopo lies had de Amerikaansche regeering de pe troleumindustrie in de eerste plaats als doel wit gekozen en de uitspraak van het Cir cuit Court moet als een principiëele beslis sing ten gunste van de petroleumondernc- mingen worden beschouwd, die zidh thans vrijer zullen kunnen bewegen in hun pogin gen tot prijsregeling op de petroleummarkt. In de laatste week werd voor het eerst sinds geruimen tijd een prijsverhooging van benzine gemeld door de Texas Corporation, een voorbeeld, dat de andere groote maat schappijen vermoedelijk zullen volgen. Een prijsverbetering zou de Amerikaansche pe- troleumondernemlngen zeker goed van pas komen; hun financieele resultaten waren in de eerste helft van dit jaar belangrijk slech ter dan in dezelfde periode van 1938. De Shell Union Corp. zag haar winst na af schrijvingen dalen tot S 2.16 millioen tegen 5.82 millioen vorig jaar; de Standard Oil of California maakte een netto-winst van $7.12 millioen tegen $15-41 millioen in de eciste helft van 1938. Industriëele waarder. war.m tamelijk prijs houdend; zelfs aandeelen Axu liepen nauwe lijks in koers terug na de publicatie van het minder gunstige Jaarverslag over 1933. Tabaksaandeelen ontmoetten slechts wei nig belangstelling. Zooals gewoonlijk r.a af loop van de Sumatra Tabakscampagnc (ech ter ditmaal vervroegd wegens het vervallen der najaarsinschrijvingen), heeft de firma Ingwersecn en Co. een raming opgesteld van de financieele resultaten d»r Sumatra-ta- baksondernemingen, welke wegens de lage prüzen voor oogst 1938 gemaakt, wel zeer ongunstig moest uitvallen, mede ten gevolge van een hoogeren kostprijs door beperking van den oogst. Alleen de Del: Mi?., die voor oogst 1938 een reserve gevormd had, zal wellicht een klein dividend kunnen uitkee- ren. Hieronder volgt een overzicht van het verloop: 3% Nederland '11 98%—97%. 3% Nederland '36 98"»—97% Nederland '37 91%—90% 3%3 Nederland 94%—94%. Anaconda Copper 20%20—21%. General Motors 367/1835%36%. Bethlehem Steel 48%— 46»/,,—48»/1B. U. S Steel 40%385/1#3913/,„. Kon.'Petroleum 308%—303%—304% Aku 38%—37-%—38%. Lever Bros 131%—130%—132% Philips' Gloeilampen 204—201%—201% Amsterdam-Rubber 195%191194, Deli Batavia Rubber 142%—145%—143%. Oost Java Rubber 95—100%—96%. Serbadjadi 8991%. Handclsvcr Amsterdam 406399. Javasche Cultuur 194%198 Deli Batavia Tabak 131%—i32%—131. Deli Mij. 188—190—183%—184% Holland Amerika Lijn 9999%98%99%, Ned. Scheepvaart Unie 109%108%109% 109%. BINNENLAND Drie zwaar en twee licht gewonden EDE, 5 Augustus. In den afge loopen nacht, ongeveer kwart over, twaalf, is op den grooten verkeers weg EdeArnhem een ernstig ver keersongeluk gebeurd, waarvan vier volwassen personen en een kind het slachtoffer zijn gworden. Op genoemd tijdstip reed een tractor met aanhangwagen, beladen met groente, komen uit Amsterdam in de richting Eist, terwijl van tegenoverge stelde richting een auto, beladen met bloemkool, bestuurd door den heer H. C. Kerkhof, wonende Tweede Waal straat te Nijmegen, naderde. Door tot nu toe onopgehelderde oorzaak, reed laatstgenoemde auto links van den weg, met het gevolg dat deze auto met groo te vaart tegen den tractor opbotste, en met een hevigen slag onder de kap van de andere auto bekneld geraakte. Alle inzittenden van beide auto's in totaal vijf personen werden gewond. De heer K., een passagier en een achtjarig buur jongetje, dat voor piezier meereed wa ren er het ergst aan toe en moesten naar het diaconessenhuis te Arnhem worden vervoerd. Ook de twee inzitten den van de groenteauto bekwamen ver wondingen. hoewel niet van ernst igen aard. Zij zijn naar het Julianazieken- huis ter verpleging overgebracht. Beide auto's werden zeer ernstig ge havend en de inhoud aan groente en bloemkool lag over den weg verspreid. De politie uit Ede was onmiddellijk ter plaatse. Uit het eerste onderzoek is gebleken, dat het ongeluk moet worden toegeschreven aan vermoeidheid van den heer K. die daardoor onbewust links van den weg kwam te rijden en te laat den tegenligger heeft opgemerkt. 's-GRAVENHAGE, 5 Aug. Hedenochtend om 10.10 uur ont ving de kabinetsformateur jhr. mr. D. J. de Geer te zijnen huize den demissionnairen minister van Defensie, dr. J. J- C. van Dijk. Boerderij afgebrand na blikseminslag VEGHEL, 5 Augustus Gisteravond om half zes is tijdens hevig onweer de bliksem geslagen in de groote boerderij van den landbouwer P. Janegraaf, gele gen onder Ge gemeente Dinther op de grens van Veghel. De boerderij met de geheele land- bouwinventaris en al het huisraad brandde tot den grond toe af. De brandweer van Dinther kon tegen liet felle vuur niets uitrichten. Verze kering dekt de schade. TWEE LIJNTOESTELLEN LANDDEN OP EELDE EELDE, 5 Augustus. Tengevolge van het slechte weer boven en rond Amsterdam landden gisteravond op het vliegveld Eelde de P.H.-A.L.H. „Hop", bestuurd door den heer Scholt- meycr, komende van Berlijn, met ne gen passagiers, van wie twee voor Lon den. Voorts daalde er de O.-Y.D.A.M., be stuurd door Harold Hansen komende van Stockholm met zestien reizigers van wie veertien voor Londen. Daar de binnenkomende weerberich ten uitermate ongunstig waren, besloot men beide machines niet. verder te doen gaan. De passagiers zullen te Eelde over nachten. Morgen wordt de reis voortge zet. Moeilijkheden te Amsterdam tusschen Publieke Werken en polderbe woners AMSTERDAM. 4 Augustus. Tusschen den Dienst van Publieke Werken en een vijftal tuinders, welke wonen aan den Zuidelijken Wandelweg, op den grond tusschen het kanaal en den ringdijk is een geschil gerezen over den uitweg van deze perceelen naar den openbaren weg. Tusschen de kanalen, welke aan weerszijden van den Zuide lijken Wandelweg loopen en den weg zelf is een strook grasgrond, welke aan de gemeente behoort. De tuinders hebben de gewoonte om den openbaren weg te bereiken door het kanaal per boot over te steken eenigén tüd geleden was hier zelfs een brug en dan over de strook grasgrond te loopen. In den loop der jaren is hierdoor zelfs een pad ontstaan. De gemeente heeft hiervoor zooals ons van de züdc van Publieke Werken werd medegedeeld slechts in geval van nood. dus bij ziekte of dergelüke gevallen, toe stemming gegeven. In alle andere geval len moet officieel gevaren worden lot een plaats waar het water den weg direct raakt zonder dat er een afscheiding is. Ooglui kend is evenwel Jarenlang toegestaan, dat de bewoners van de prrccclcn over het grasland loopen. Momenteel doet de ge meente evenwel moeite om de perceelen te onteigenen, doch door de bewoners wordt een naar meening van de gemeente te hoo- ge prüs gevraagd. En daar het voor de uit spraak van de rechtbank in deze kwestie van groot belang is of de perceelen een rechtstreckschcn uitweg naar den openba ren weg hebben of niet. heeft de Dienst van Publieke Werken besloten met kracht f o_.op te treden om te zorgen, dat de bewo- wenschte resultaat: vermindering der werk- ners van de perceelen zich houden aan de verordening en niet over het grasland loo pen Door de surveilleercnde politie-beamb- tcn wordt daarop toezicht gehouden. Reeds hebben conferenties met de justitie plaats gehad, doch daar beide partüen op hun standpunt blüven staan de bewoners der perceelen mccncn het recht van uitweg te hebben ziet het er naar uit. dat een op lossing niet spoedig gevonden zal worden. MINISTER VAN LIDTH DE JEUDE SPREEKT VOOR DEN V. P. R. O. AMSTERDAM, 5 Aug. Minister jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeude, zal van avond van half acht tot acht uur voor de microfoon van den V. P. R. O. een toespraak houden naar aanleiding van de blijde gebeurtenis in het Prinselijk gezin. KINDERHOEKJE 234. Eindelijk is hij van de brug af. Hij gaat op een ver hooging zitten uitrusten en trekt onderwijl zijn schoenen weer aan. 235. Na voldoende uitgerust te zijn, besluit hij weer verder te gaan. Hier en daar bemerkt hij kleine huisjes, die van metaal schijnen te zijn gebouwd. GEEN seizoen zonder records. Wij geven hierbij de nieuwe districts- en Nederlandsche record in 1939 ge vestigd met tusschen haakjes de re cords waarmede het vorig jaar werd afgesloten. Districts-records: 400 M.: Butselaar 49.3 sec. (50.8). Hoogspringen (dames): H. de Vries 1.50 M. (1.491 M.). Nederlandsche records: 1500 M.: F. de Ruyter, 3 min. 56 sec. (4 min. 0.4 sec.). 1 Mijl.: F. de Ruyter, 4 min. 18 sec. (4 min. 30.2 sec.). Kogelstooten: A. de Bruyn, 15.51 M. (15.35 M.). Kogelslingeren: H. Houtzager, 55.51 M. (49.75 M.). Verspringen (dames): F. Koen 5.97 M. (5.57 M.). Kogelstooten (dames): A. Niessink 11.72 M. (11.53 M.). j MOTORSPORT Tijdens training voor motor races van de K.N.M.V. HAARLEM, 5 Aug. Op het cir cuit van Zand voort zijn gistermid dag tijdens de training voor de he den te houden motorraces van de K.N.M.V. niet minder dan zeven on gevallen gebeurd, welke gelukkig alle zonder ernstige gevolgen voor de betrokkenen zijn afgeloopen. Daar om half één bij het begin van dc training bleek, dat nagenoeg alle hon derdtwintig inschrijvers op het appèl verschenen waren, liet men de rijders veiligheidshalve in kleine groepen star ten ten einde gedrang in de talrijke bochten van het Circuit te voorkomen. Deze en andere voorzorgsmaatregelen ten spijt zijn er toch nog ongelukken ge beurd. Het eerste slachtoffer was de be kende Excelsior rij der Chr. van Zutfen, die in den gevaarlijken bocht, achter het spoorwegviaduct een slipper maakte en over den kop sloeg. Van Zutfen ki;ecg de machine op zijn borst en bleef be wusteloos liggen. Hoewel zijn toestand zich aanvankelijk ernstig liet aanzien, kon hij naderhand per auto naar huis vervoerd worden. De andere valpartijen waren niet van ernst igen aard. Slechts top-notcher van de Nederlandsche D.K.W.-stal, Piet van Dint er uit Arnhem liep hij een valpartij tengevolge van speedwobble dusdanige kwetsuren op, dat hij morgen vermoe delijk niet zal kunnen starten. Eenige minuten voor van Dinter was ook de B.M.W.-crack Gcrrit de Ridder gevallen. Gelukkig wist de Ridder tijdig van zijn machine te komen. De motor werd zwaar beschadigd doch zal morgen aan den start verschijnen. Over de training kan voorts nog ge zegd worden, dat in 500 cc-klasse der senioren heel snel is gereden. De snelste ronde van den middag draaide de Rid der, die zijn B.M.W. rennsport in 1 min. 28 sec. rond het circuit bracht, hetgeen neerkomt op een gemiddelde snelheid van 95,45 K.M. Fijma (Velocette), Jacq. Schot (B.M.W.) en P. Knijnonburg (B. M.W.) benaderden dezen tijd zeer dicht en draaiden rondjes van 1 min. 31 sec. In de 350 cc-klasse waren .Taan Roest (Velocette) en Jan Moejes (D.K.W.) het snelst. Laatstgenoemde reed een ronde in den zeer fraaien tijd van 1 min. 33 sec. In aansluiting op ons bericht van gis teravond betreffende de wijziging in de spelregels meldt A.N.P. uit Doetinchem: De International Waterpolo Board is te Doetinchem onder voorzitterschap van onzen landgenoot, den heer J. de Vries bijeengekomen. De Board vvns ge heel volledig. De besprekingen zijn in een prettige zakelijke sfeer gehouden. Enkele belangrijke besluiten werden genomen. In dc toekomst zal opzettelij ke tijdverspilling gestraft worden met een zware fout. zoodat de speler, die deze overtrediftg begaat, uit het water kan worden gestuurd. Voorts zal bij een overtreding van den eenen speler tegenover een ander een vrije worp worden toegekend, waaruit direct ge doelpunt mag worden. Deze belangrijke wijzigingen in de regels van het water polo zullen 1 Januari 1942 van kracht worden en geldig zijn tot 31 December 1945. ZWEMMEN DOETINCHEM, 4 Augustus. Op den laatsten dag van het In ternationaal waterpolotournooi wist Duitschland een kleine, maar volkomen verdiende zege op Bel gië te behalen, waardoor Duitsch land den Horthybeker in zijn be zit kreeg- De ontmoeting tusschen Duitschland en Belgie stond op behoorlijk peil. Er werd zeer fair gespeeld en al won Duitschland verdiend, Belgie heeft be hoorlijk tegenstand geboden. Schnei der gaf zijn land de leiding en na een vrijen worp was het al spoedig 20 door Schneider. Voor Belgie scoorde Coppieters tegen. Duitschland mocht technisch wat beter zijn, de Belgen wa ren ongetwijfeld sneller. In de tweede helft maakte Isele ge lijk. Er ontspon zich een gelijk opgaan de strijd, doch het was alweer Schnei der, die zijn land dc leiding gaf. dezelf de speler vergrootte den voorsprong tot 42 en eerst toen kon Isele nog te- genscoren, zoodat Duitschland een be nauwde, maar verdiende zege behaalde. De ontmoeting tusschen Neder land en Italië werd onder zeer on gunstige weersomstandigheden ge speeld. Om half zeven werd met de ontmoeting een aanvang gemaakt, doch toen was de lucht reeds don ker in verband met een naderend onweer. De ontmoeting moest ge staakt worden wegens een zwaar onweder. hetwelk gepaard ging met een feilen slagregen. Italië had de leiding genomen door den productieven Ghira. Aan dit doel punt kon Paerl weinig doen, want het zicht was hem benomen door den re gen. De bui werd zoo hevig, dat de ont moeting gestaakt moest worden. Na de hervatting scoorde Ghira het tweede Italiaansche doelpunt. Eerst na de rust slaagde van Aclst er in, die niet op dreef was, een tegenpunt te maken, 2—1. Enthousiast speelde het Nederland sche zevental verder, maar Ghira zorg de voor een derde doelpunt. Wel wist Stam den achterstand nog te verklei nen, maar Ognie maakte aan alle on zekerheid een einde, 42. Deze neder laag kostte Nederland de derde plaats. Van de Casteelo liet tegen Hongarije verstek gaan, zoodat Frankrijk wel zeer gehandicapt was, daar dit laad ook al Padou miste. De Hongaren wa ren technisch beter, zoodat zij weldra de leiding konden nemen door Lengyel. De laatste vergro~"e nog voor dc rust den voorsprong van Hongarije tot 2—0. In de tweede helft zorgde Brandy er voor, dat de zege niet in gevaar kwam 3-0. De eindstand van het tornooi luidt: Duitschland Hongarije Italië Belgie Nederland Frankrijk 0 19—18 9 1 16— 8 8 1 18—14 6 2 16—17 4 4 14—19 2 4 6—18 1 HET INTERNATIONAAL TORNOOI TE BOURNEMOUTH AMSTERDAM, 6 Augustus In de hoofdgroep van het internationaal schaaktomooi te Bournemouth, hetwelk van 14 tot. 25 Augustus wordt gehou den, spelen dr. Euwe, S. Flohr, S. Lan dau, J. Mioses, E. Klein, 1. Knenig, G Abrahams, W. Winter, J. M. Aitken, A. G. Conde, F. E. A. Kitto en A. D. B. Tho mas. Voor het Majortornooi staan inge schreven F. Saemisrh, P. M List, D. Podhorzer, dr. Schenk, A. Speyer (Maastricht), F.. Snosko Borovsky, dr. Fazekas, P. Wenman, A. N. Bruce, A. N. Booth, A. J. Butcher en P. N. Wal lis. In section B. speelt F. A. Damen uit Rotterdam als Eenige buitenlander mee. DOETINCHEM, 4 Augustus. Het bestuur van de F.I.N.A. (Federation Internationale de Natation Amateur) is te Doetinchem bijeengekomen. De leden van het bestuur gevoelen steeds minder voor den vlinderslag cn men stelt zich voor op het con gres te Helsinki in 1940 een defini tief besluit over deze materie te nemen. Alleen de Vereenigde Staten schijnen er nog op gesteld te zijn de zen slag te behouden. Men mag aan nemen. dat het congres te Helsinki een besluit zal nemen, waarbij men terugkeert naar den gewonen school slag, terwijl de vlinderslag niet meer zal worden toegestaan. Tijdens de Olympische wedstrijden zal men echter nog den vlinderslag kunnen zwemmen. De vlinderslag of zooals men hem ge woonlijk bij de Amerikaansche bena ming noemt, de butterfly, is een uit vinding van de Ver. Stalen en maakte voor enkele jaren grooten opgang, daar er èenige scherp staande wereldrecords schoolslag mee werden verbeterd. Van den beginne af is reeds tegen of- ficieele erkenning van de butterfly ge ageerd. Tenslotte bleek deze gemoder niseerde schoolslag een modegril en weinigen in Europa pasten hem toe. Een enkele zwemmer benut de butter fly om sneller te finishen, doch popu lair is deze Amerikaansche vinding nimmer geweest en zeker niet in ons land. Niemand zal het betreuren dat de butterfly op het lijste van verboden sla gen geplaatst zal worden. Klassiek was deze grove slag nimmer geworden. Scandinavische landen niet naar de Olymp. Spelen 's-GRAVENHAGE, 4 Aug. Het con flict tusschen de Internationale Ski-Fe deratie (F.i.S.) en het internationaal Olympisch Comité betreffende de ama- teurbepalingcn van de skisport (of n.l. skileeraren als amateurs zijn te be schouwen), welk conflict ten gevolge heeft gehad, dat skiwedstrijden van het programma der Olympische Spelen zijn afgevoerd, heeft zijn laatste sta dium nog niet bereikt. Naar men weet heeft het Duitsche Olympische Comité in het programma der winterspelen ski-demonstraties op genomen, terwijl de afdeeling skisport van het Reichsverband Fuer Leibesue- bungen thans moeite doet om een bui tengewoon F.I.S.-congres bijeen te roe pen, teneinde alsnog de skisport offi cieel op het programma toegelaten te krijgen. In de Scandinavische landen is men het met een dergelijken gang van zaken allerminst eens. De voorzitter van de F.I.S.Comman dant Oestgaard. heeft zich in een rond schrijven tot de nationale ski-bonden, die bij de F.I.S. aangesloten zijn, ge wend en in dit rondschrijven medege deeld, dat hij persoonlijk zeer gekant is tegen het bijeenroepen van een buiten gewoon F.I.S.-congres, zooals Duitsch land dat wil, ten einde de amateurbe palingen voor skiloopcrs aan te passen aan de eischen van het I.O.C., zoodat alsnog skisport een deel van de Olym pische Spelen zou uitmaken. Er heeft voorts, aldus de circulaire, verder op 1 Augustus j.l. te Stockholm een bijeenkomst plaats gehad van ver tegenwoordigers van de vier Scandina vische skibonden, waar de kwestie uit voerig is besproken. Noorwegen, Zwe den en Denemarken hebben daarbij verklaard, dat zij hun stem niet zou den geven om een buitengewoon con gres bijeen te roepen, terwijl Finland binnen 14 dagen over deze kwestie zal beslissen. H.V.C. I—ZWOL-SCHE EOYS I Zondag a.s. speelt H.V.C. I een vriend- schappeiijken wedstrijd tegen Zwols die Boys I. De wedstrijd wordt gespeeld op Ihet sportterrein „Birkhoven".

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 10