VOOR DE VROUW Jong en oud in de bloemen Invloed van voeding op de gesteldheid der tanden ZOMER-PLAAGGEESTEN De Japansche in leidende functies Den geheelen zomer met één jurk Verfrisschingen op warme dagen Nood breekt wet Een practisch idee: r r EBT u al een bloemetjes jurk? |7 Nog niet? Gaat u dan de uitverkoopjes eens langsAlle kleuren, alle modellen, die men zich maar denken kan, zijn in bonte ver scheidenheid uitgestald: hel-klcurige bou- Qaetten. naast stemmige donkere patroon tjes. hoog-ingerimpelde en laag-uitgesne- den halzen, klokkende en geplooide rok les, strakke en overblousende lijfjes; de keus is haast te groot en de prijzen zijn lager dan ooit- De zomer is al haast voorbij? Dat is geen bezwaar. Augustus en Sep tember kunnen ons immers nog zooveel hittegolven uit Amerika brengen en dan zou 't jammer zijn als we de bloemetjes niet eens buiten konden zetten Daarbij, hebt u wel eens bedacht, waar een gebloemde jurk al niet voor te gebrui ken is? Voor den geheelen dag DES ochtends vroeg, bij 't werk in. huis, worden de bloemetjes niet gauw vies. men ziet er niets op en wanneer men logé s heeft of onver wachts gasten krijgt, zooals dat in den vacantie-tijd zoo vaak gebeurt, dan is men toch kcurig-netjes gekleed. Gaat men even een boodschap doen in de stad. dan hoeft men zich niet te verkleeden, een kort jasje of truitje en een klein hoedje en men is klaar om op de fiets of loopende te eaan winkelen. 's Middags een bezoekje? Bij de ge bloemde jurk komen bij mooi weer de witte schoenen en een groote witte slappe hoed, witte tasch en handschoe nen. Bij minder stralend weer een don ker crêpe georgette jas, die tegen elkaar sluit en waarbij de gebloemde japon voor de vroolijke noot zorgt. 's Avonds worden de krullen nog eens extra netjes opgekapid, 't gebloemde ja ponnetje krijgt een groote effen corsage, een paar dunne zijden kousjes, hoogge hakte schoentjes en men is tip-top voor ieder avond-bezoek. Maar dan kun je ook best den hee- len zomer met één jurk toe, als die ge bloemde jurk zoo goed voor ieder doel te gebruiken is, zou een practische echt genoot kunnen zeggen. En als 't niet zoo prettig was om eens wat anders aan te hebben en ook wat onfrisch om vier maanden lang 's och tends, 's middags en 's avonds dezelfde japon te dragen, dan had die practische man eigenlijk groot gelijk. Op reis OP reis kan 't gebloemde jurkje van onkreukbare zijde een plaatsje krijgen in den rugzak en in de groote fietstasch, in 't kleine handkof fertje en in de groote hutkoffer. En bij 't kampeeren. op de fiets- of wandeltocht, in den landelijken her berg of in 't hotel in de groote stad, al tijd is de bloemetjesjurk goed van pas. Want bij 't kampeeren is 't ook wel eens prettig, zich 's avonds wat op te knappen en alleen onkreukbare zijde komt netjes voor den dag uit rugzak of fietstasch. En als we dan voldoende overtuigd zijn van 't nut van de „bloementuintjes", dan gaan we eens kijken in den uit verkoop en daar merken we dan tot onze verbazing, dat 't lang niet meevalt om iets te vinden, dat heelemaal naar onzen zin is. In den winkel IMMERS, de eene vrouw houdt meer van anjers, de andere van rozen, weereen andere van goudsbloemen of ze kan zich niets mooiers denken dan korenbloemen of klaprozen. Zoo is 't ook bij de gebloemde jurken, de eene vrouw vindt om onnaspeurlijke reden het eene bloemenpattoon afschuwelijk-lce- lijk en 't andere?prachtig mooi en de andere vrouw i sin et do omgekeerde meening toegedaan. In 't algemeen kunnen alleen heel jonge meisjes de groote bonte bouquet- ten dragen. Wie iets ouder is, houde zich liever aan de bescheiden patroon tjes, zooals op onze afbeelding geheel links. Dan spreekt verder de afbeelding voor zichzelf. Geheel links een jurkje voor de stad, voor winkelen en bezoek. Daarnaast een gebloemd linnen pak, een japon met een jasje met donkere riem en shawltje. Dan een zomersch jurkje voor een heel jong meisje en tot slot een zomer avondjapon, die mot den donkeren hoed en de donkere breedo ceintuur heel ge schikt is voor een slanke vrouw van een jaar of dertig. MADELEINE BEWEERD wordt wel eens, dat de 1 tandartsen hun bestaan te danken hebben aan de hedendaagsche voeding. Geraamten dateerende uit het steenen tijdperk geven vrijwel steeds een gaaf gebit te zien. Eerst nadat de mensch zich is gaan voeden met gekookte spijzen, waardoor de voor de tanden zoo gewichtige vi taminen B aan het voedsel onttrokken werden, trad een verandering in. In het oude Egypte droegen de Pha- rao's reeds kunstgebitten en stifttanden en sedertdien is de voeding voor de tanden nog aanmerkelijk verslecht. Het brood, de volksvoeding, bevat lang niet genoeg minerale stoffen meer, doordat het meel te zeer aan de eischen van een verfijnde smaak tegemoet komt. Een Deensch onderzoeker heeft proeven op zich zelf genomen door zich een zekeren tijd met volkomen brood enboter te voeden en daarna met wit brood en boter, waarna een tekort aan berstanddeelen bleek te zijn bij de laatsgevolgde voeding. Reeds verschil lende onderzoekers hebben op de groote beteekenis van voedzaam brood in het belang der volksgezondheid gewezen, en volkoren brood aanbevolen. Vaak komt het voor, dat kinderen reeds slechte tanden hebben omdat de moeders gedurende haar zwangerschap te weinig versche groenten en vruchten aten. Professor Euler uit Breslau heeft de hoedanigheid van de tanden van 12000 kinderen onderzocht en vastge steld, dat meer dan de helft slechte tanden had. De kinderen, wier gebit gezond was, stamden voor 95 af van gezinnen, waar veel groenten en vruch ten gegeten werden wel in het bijzon der sla-soorten, tomaten en wortelen, aangezien de ouders klein© moestuinen bezaten. In het „Haus der deutschen Zahnarz- te" op den Heidelberger Platz te Ber lijn heeft men een museum ingericht en bij het bezichtigen hiervan waant men zich in een middeleewschcn folter kamer. In vitrines en op tatels ziet. men de vreeselijkste martelwerktuigen, wier aanblik den mensch reeds kippevcl doet krijgen. Niet zonder reden hadden de kies pijnlijders in de middeleeuwen een be schermheilige n.l. de heilige Appolonia die gemarteld werd, door het uittrek ken haror tanden. Wat dit eertijds wel moest beteeke- nen, bewijzen de vele tentoongestelde instrumenten, tandsleutels, tangen en trekwerktuigen die door de „tanden trekkers" met moer kracht dan wel met de noodige handigheid werden gehan teerd. Men noemde deze folterwerktuigen ook „Pelikanen" aangezien zij met don snavel dezer vogels veel overeenkomst vertoonen. De practische aanwending aanwending wordt in het museum op talrijke platen en houtsneden in beeld gebracht en men ziet hoe de arme slachtoffers op houten stoelen en kruk jes „brullen" van pijn. wanneer de tan dentrekker een zieke kies uittrekt. Nog veel verder dan de geschiedeni: van de technische hulpmiddelen gaat die terug in het verleden van de „Er- satzdeelen" die men aanwendde eq hieromtrent leveren de oude opgravin gen de bewijsstukken. Reeds de oude Egvptenaren bleken meesters in hun vak te zijn, en uit de 9e eeuw voor Christus daeteren de gou den bevestigingsstukken en prothesen, welke in de Etruskische graven gevon den zijn. In het Berlijnsche tandartsen-mu seum vindt men nagemaakte Phoeni- cische kunsttanden, welke het bewijs leveren, dat de tandheelkunde eertijds reeds op een hoog peil stond. In de middeleeuwen viel op het ge hierl der lichaamsverzorging een ge weldige achteruitgang te constateeren, alleen de Arabieren maakten hierop een uitzondering. Van de achttiende eeuw dateert de. wetenschappelijke vooruitgang der tandheelkunde, die ook (hans nog zoo'n groote rol speelt ten opzichte van de volksgezondheid. In Duitschland hebben Jacob Serre en Phillip Phaff, lijftandarts van Fre- derik de Groote zeer veel tot de ontwik keling van het vak bijgedragen, even als in Frankrijk Pierre Mouton, Jour- dain en Bourdet en de Engeleche (and- artsen Thomas Berdmorc en John Hunter. Namen die in geschiedenis der tand heelkunde met eere genoemd worden. In het Berlijnsche museum is een speciale vitrine ingericht voor de „mo derne" kunsttanden, die omstreeks 1700 waren uitgevonden door een Parijschen apotheker. Men vindt» hierin ook tan denstokers van ivoor, goud, zilver en hout, die meermalen zeer fraai bewerkt waren en evenals de „oorlepels" tot de onmisbare toiletutensiliën behoorden der „grandes dames." Verschillende werktuigen, dateerende uit de middeleeuwen vertoonen veel overeenkomst met schroevendraaiers en hebben zich in den loop der eeuwen ontwikkeld tot de verchroomde pincet ten, tangetjes, spiegels e.a. instrumen ten, die de hedendaagsche tandartsen op meesterlijke wijze weten te han- tceren. Jeder, die op een warmen zomerdag zijn familie of vrienden bezoekt, zal dankbaar gebruik maken van een kleine verfrissching. Men vindt zoo'n kleinigheid veel prettiger, dan wanneer men bemerkt, dat de huisvrouw zich uitslooft om „uit te halen", want hier door gaat het gemoedelijke karakter van een intiem bezoek al gauw verloren. Bij onverwachts bezoek kan de huis vrouw al aanstonds bewijzen, of zij haar taak als gastvrouw verstaat en onmid dellijk weet, hoe zij haar gast op zijn (haar) gemak kan brengen. Men behoeft maar een blik met wat biscuits of wafeltjes in huis te hebben, om reeds geholpen te zijn, en een kopje thee is in no time gezet. Ieder© gast zal ook reeds dankbaar zijn voor 'n glas koele melk, hetzij zoete of karnemelk en het gaat er niet om wat, doch hoè men een of ander aan biedt, of het gedwongen of van harte gaat Uitstekend smaken melkmengsels van vruchten-sappen b.v. half bessen, frambozen of andere sappen, aangevuld met melk. Serveeren in hoog© glazen of melkglazen met een rietje. Koele dranken genieten do voorkeur, hetgeen ook voor limonade en pure sap pen geldt en bij gebrek aan koelkast of ijs gebruikt men koud stroomend water. Koude thee is eveneens smakelijk en deze kan men min of meer sterk zetten, zoeten met. suiker, koud laten worden en aanvullen met spuitwater of water en vruchtensap. Sandwiches mot wat plakjes tomaat of komkommer zijn eveneens zeer ver- frissclicnd en smakelijk, zoowel bij thee als koude dranken. Shawls, bedrukt met uw lievelingsme lodie zijn het allernieuwste VLIEGEN muggen behooren tot de meest onaangename zomerplaag- geesten, die het menschdom veel ergenis'geven. De strijd tegen de vlie gen is wel zeer noodig, niet alleen om dat zij bacillendragers zijn, doch hun larven bederven verschillende levens middelen, indien deze niet afgedekt bewaard «orden. Sterke geuren trekken vliegen aan evenals trouwens ook de warmte, want niet voor niets vindt men een menigte vliegen in koeien-stallen. Om te voor komen, dat vliegen in kelders cn keu kens komen moet men horren voor vensters of deuren plaatsen, zoodat zij dag en nacht open kunnen staan. In dien dit laatste niet mogelijk is kan men alle levensmiddelen onder vlie- genkappen of in een vliegenkastje be waren. hetgeen vooral voor aangesne den vleesch, visch enz., geldt. Al deze. dingen hebben slechts dan een practi sche waarde, indien men weet te voor komen, dat zoo'n kap volkomen afsluit en er geen insecten onderdoor kunnen kruipen en men niet vergeet de deu ren der vliegenkast te sluiten. Vliegen zijn een,ware plaag! Vliegen vangers in den vorm van afhangende lijmbanden zijn steeds afdoende om hen te vangen, wanneer zij toch in huis komen, maar ze bieden een hoogst onsmakelijke aanblik en moe ten meerdere malen per dag vernieuwd worden, dat de lijmband op een goede plaats gehangen wordt en men er niet met de kleeren of haren aan blijft plakken, is noodzakelijk. Een doeltreffend vliegen-gift, waaraan de insecten na korten tijd sterven heeft men nog niet uitgevon den. Een enkele bromvlieg in dc slaap kamer kan onze nachtrust gruwelijk verstoren en toch is er een eenvoudig middel om hem tc verjagen. Men scha kelt een licht in een aangrenzende kamer aan, houdt de slaapkamer don ker en de deur open, waarna de brom mende vlieg het licht tegemoet zal vliegen. Muggen zijn meestal moeilijker te verjagen, ze zijn hardnekkig cn alhoe wel wij niet, zooals in warme landen met een muskieten net klamboe over ons bed behoeven 1e slapen, kan een enkele mug toch recht hinderlijk zijn. In den laten middag komen ze mee stal van buitenaf in huis en is het noo dig deuren en vensters gesloten te hou den of horren tc plaatsen. Ten onrechte meent men, dat mug gen door het licht aangetrokken wor den. want tegen de schemering komen zij eerst in huis. Tocht verdrijft muggen en vliegen en om dc eerste te verjagen gebruikt men vaak scherprickende middelen, die bij drogist en apotheek te verkrijgen zijn en op het kussen gedruppeld wor den. (Nadruk verboden) In combinatie met en als aanvulling van het luchtige zonnebadpak kan bo venstaande groen-wit gestreepte man tel gebruikt worden Een Limburgsche Vlaoike! Wie in zijn vacantie in Limburg is geweest, heeft daar stellig ook gesmuld van de z.g. „vlaaien" vruchtentaartjes waarvan het gebak bestaat uit een soort fijn brooddeeg. Menigeen zal bij het proeven van deze lekkernij op de ge dachte gekomen zijn, om ook thuis iets dergelijks eens klaar te maken. Hier volgt een recept voor pruimentaart, die niet met brooddeeg, maar met zand taartdeeg wordt bereid: Pruimentaart Deeg: 100 gram basterdsuiker, 150 gram boter. 200 gram bloem. 1 ei, snuif je zout. Vulling: 1 pond pruimen, 50 gram sui ker, ongeveer 5 gram aardappelmeel, 1/10 liter slagroom, stukje vanille en 15 gram suiker. Kneed alle ingrediënten voor het deeg vlug door elkaar. Rol het deeg uit tot een lap van ruim 14 cM. dikte. Bedek hiermee een ondiepen beboterden zand- taartvorm (van 20 cM. middellijn). Leg op het deeg een velletje papier en bedek dit met een laag rauwe boonen* zoodat rijzen tijdens het bakken wordt voorkomen. Bak de taart in een matig warmen oven gaar (ongeveer 30 min. bij 150 gr. C). Laat het gebak in den vorm be koelen en neem de noodvulling er uit. Vul het gebakje met pruimencompote en garneer tenslotte met geslagen roora ((vermengd met suiker en vanillemerg). Bereid de pruimencompote op de vol gende wijze: Wasch de pruimen en zet ze op met een half kopje water. Kook ze zachtjes gaar (10 min.) en voeg de suiker toe. Bind het vocht bij met aan gemengde aardappelmeel. NOOD breekt wet", zegt het aloude spreekwoord, dat ze ker van kjacht is in tijden van groo te spanning, zooale wij die thans be leven. Zoo ziet men, dat in een oor logvoerend land als Japan zelfs ijzeren wetten gebroken worden in dien het om bepaalde belangen gaat. Welke diepingrijpende verandering heeft thans in het volksleven plaat.s_, gevonden, doordat gebroken is met de eeuwenoude tradities, met de be staande opvattingen, zeden en ge woonten. Had men het ooit wel mo gelijk geacht, dat de oorlog in Ja pan het leven der vrouwen van dit land zou kunnen beïnvloeden op een wijze, zooal6 dit thans geschiedt? Ongeveer 80 jaar geleden heeft Japan zijn poorten geopend voor de Wester- sche beschaving en vóórdien waren fa milie en huisgezin dè wereld, waarin de Japansche vrouw zich bewoog. De in voering van Westersche methoden op militair gebied, in handel en verkeer en vóór alles de zegetocht der techniek, werkten er reeds toe mede, dat in een land, hetwelk op den akkerbouw was ingesteld, de toestanden zich wijzigden. De vrouw bleef zich niet enkel en alleen meer bewegen in den engen kring, waarin zij tot dusver verkeerde, doch begon deel te nemen aan het openbare leven. Zij ging in de textielfabrieken werken, bediende met een vriendelijk gelaat en gracieuse bewegingen de klan ten van de nieuw gebouwde warenhui zen, werkte op kantoren, zette zich aan de schrijfmachine in de groote handels huizen.,- In de nieuw-ingerichte laboratoria werkte zij als assistente en hielp bij de wetenschappelijke onderzoekingen en met de haar eigen kalme rust deed zij zelfs dienst als conductrice op drukke autobus-verbindingen/ In de ziekenhuizen werkte zij niet al leen meer als verpleegster doch steeds grootcr werd het aantal vrouwelijke art sen. De Geisha's kregen een scherpe con currentie van danseressen, zangeressen WAARBORG. Bij alle goed, dat. U wilt wasschen Ontheft Persil U van veel zorg Voor duurzaamheid en hoogste reinheid Blijft Persil onvei'aqderd borg! (Ingezonden Mededeeline) Terwijl mevrouw inkoo- pen doetparkeert zij den kinderwagen en de baby even onder toezicht tegen een geringe vergoeding. Als het regent wordt de baby-bewaarplaats over dekt en musiciennes, die de Westersche kunst naar het aloude Morgenland brachten. De groote nood, die een gevolg is van iederen oorlog, doet zich thans ook in Japan sterk voelen en deed de vrouwen van dit land beseffen, dat er nog een andere taak was, die haar wachtte. Het werk van het Roode Kruis en de nood zakelijkheid voor de weduwen en wee zen van de slachtoffers van den oorlog te zorgen, deden de Japansche vrouw en inzien, van hoeveel belang gemeenschap pclijke arbeid achter het front kan z'jn. Zoo werd de veree'niging „Aikokusuj'n- kai" (Liefde voor het Vaderland) in het leven geroepen en nog vele andere. Zonder leiding zijn organisaties niet denkbaar en hierdoor werden de Japan sche vrouweh gedwongen meer en meer een plaats in het openbare leven in te nemen, die tot voor korten tijd onmoge lijk geacht werd. DEZE veranderde positie bracht met zich mede, dat deze vrouwen eigen schappen ontwikkelden, die men tot dusverre niet bij haar aanwe zig achtte. Het onderling verband op economisch en politiek gebied «erd haar steeds duidelijker en bewust volgden /.ij het voorbeeld, dat haar door vele vrou wen uit de Westersche landen gegeven werd. Zij leeren thans begrijpen, dat de vrouw evenzeer een taak te vervullen heeft, niet slechts van ondergeschikte, doch dat ook bepaalde leidende functies haar evenzeer kunnen worden toever trouwd en wel in hoofdzaak op gebie den, die in overeenstemming zijn met haar wezen. Zoo ziet men thans, dat vele Japan sche vrouwen een leidende functie in nemen, echter niet slechts als leidster van vrouwenorganisaties, doch tevens belast met de leiding van ziekenhuizen, scholen en instellingen van verschillen den aard. Voorts zijn de vrouwen in de meest verschillende beroepen werkzaam. Zonder strijd en groote moeilijkheden is haar dit evenwel niet steeds gelukt en met groote volharding hebben vele Ja pansche vrouwen zich zelfs een plaats weten te veroveren op de universiteiten naast de mannen. Het bewustzijn pio nierswerk te verrichten heeft haar moed en kracht gegeven en de wetenschap dat ontwikkeling en kennis onmisbaar zijn, doet haar de noodige aandacht aan de vorming der jeugd schenken, die het volk der toekomst zal zijn. Toch is hot voor de Japansche vrou wen nog steeds zeer moeilijk om toege laten te worden lot de universiteit. In 1936 studeerden er in Japan ongeveer 70 jonge meisjes aan universiteiten en als tegemoeikoming aan de bezwaren, die een verdere studie met zich bracht heeft men vakscholen voor vrouwen op gericht. Steeds meer breekt de overtui ging baan, dat men ook vrouwen in de gelegenheid moet stellen den grondslag te leggen, welke noodig zal blijken te zijn om ook haar een positie van betee kenis te verschaffen. Niet meer enkel en alleen als ondergeschikte van den man wil de modern© intellectueele Japansche vrouw een plaats innemen, doch als zijns gelijke. De drank naar ontwikke ling dezer vrouwen is niet meer te stui ten, en vooral op het gebied der medicij nen studeeren er steeds meer. Tn 1934 waren er in Japan 2639 vrouwelijke art sen en 2757 apothekeressen, en thans heeft men reeds meer dan 4000 vrouwe lijke artsen. Baanbrekend werk heeft op dit ge bied mevrouw Yayoi Yoshioka verricht en de stichtster en leidster van de me dische hoogeschool voor vrouwen in To kio en voorts directrice van niet minder dan zes ziekenhuizen, terwijl zij een vooraanstaande plaats in vrouwenorga nisaties inneemt. Met nadruk wijst dr. Yoshioka er ech ter steeds weer op. wanneer zij over haar arbeid spreekt, dat het vóór alle3 de dwang van den oorlog geweest is, die de Japansche vrouwen de oogen open heeft doen gaan en haar den weg ge wezen heeft, die zij thans volgen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 16