UITGELATEN VREUGDE IN GEHEEL NEDERLAND Tienduizenden bewogen zich op straat Betooging op den Dam Aanhank eli jkh eids- betuigingen te Soestdijk GELUKWENSCHEN Een Noor fietste naar Soestdijk Jonggehuwde man kon inboedel niet betalen Geheel rijpe tomaten voor regeeringssoep De kabinetscrisis De geboorte van de Prinses AMSTERDAM Amsterdam heeft Zaterdagavond opgewekt en ongedwongen feest ge vierd. Tienduizenden menschen be wogen zich in de binnenstad en •lecht* voetje voor voetje kon 'men zich in de voornaamste straten een weg banen. Onder een zee van vlag gen die od dezen prachtigen zomer avond roerloos neerhingen aan de gevels der huizen, werd spontaan en blij feest gevierd, de uitgaansge legenheden maakten goede zaken, de café-terraeeen waren voortdu rend vol met vroolijÉ gestemde Am sterdammer*. Af en toe geleek de binnenstad een groote kermis, overal was muziek, over al zag men hossende menschen, rijk voorzien van oranjemutsen of andere versieringen, en zelfs werd hier en daar op straat gedanst. Het straatbeeld op den avond van dezen heuglijken dag was gelijk aan die op den avond van de genoone van Prinses Beatrix. Pret en Jolijt kenden geen grenzen en niemand trouwens, die het in zijn hoofd haalde hieraan grenzen te stellen. In de eerste avonduren concentreerde de belangstelling zich in hoofdzaak op den Dam. waar te circa halfnegen een massa van ongeveer 17000 menschen bij een kwam om gezamenlijk de geboorte van de nieuwe Oranjetelg blijmoedig te vieren. Deze bijna onafzienbare Oranjestoet was geformeerd op het I^clubterrein, vanwaar onder do vroolijke tonen van vele begeleidende muziekcorpsen en voorafgegaan door het bereden muziek- corps van de militaire poütietroepen werd gemarcheerd naar het midden- Damterrein. waaromheen zich reed» een compacte menechenmenigt© achter een afzetting van politie en padvinders had verzameld. Deze Dam-betooglitg, die georgani seerd was door het Centraal Comité van Oranje- en nationale organisaties, ving aan niet het spelen en zingen van het bekende „Wilt heden nu treden", waar na de voorzitter van het comité, de heer J. ter Haar Jr., pen openingswoord sprak. Pij gewaagde van de blijdschap, die ons vervult, nu ln het Prinselijk ge zin wederom een telg i« geboren. Een nieuwe loot is aan ons Vorstenhuis ont sproten en dankbaar gedenken wij den groeten zegen, welke het Nederlandsche volk opnieuw ten deel gevallen. Veel is in deze dagen wankel ge worden. aldu» spr. Wij weten niet, wat de toekomst in haar schoot voor ons verborgen houdt. Maar één zaak staat voor on» vast; Dat is de liefde, welke het Nederlandsche volk In al zijn geledingen voor H. M. de Ko ningin en Haar Huis koestert. In het stille paleis van Soestdljk ls wederom een kind geboren, een Jong leven, nog onbewust van de omringen de wereld, onbewust van de hoog© pllcn- ten. welke het later zullen wachten. Moge dit kind in voorspoed opgroeien, moge het de voetsporen drukken van tijn doorlucht geslacht, opdat ook haar leven strekke tot zegen van het Neder landsche volk. Huidetelegrammen Spr. las vervolgens den tekst voor van de telegrammen, die namen? ie op den Dam verzamelde menigfe gezondrn wer den aan het Prinselijk Paar en aan H. M. de Koningin, in welke te.©gram men eerhiedige gelukuenscben worden aangeboden, waarna hij eindigde met een: Leve de Prins en Prinses, leve onze Koningin en Haar Huis. waarmede de menigte spontaan instemde. Hierna sprak burgemeester De V1 u g t. Hij wees op de banden van liefde en verknochtheid, welke de eeuwen tusschen het Huis van Oranje en het Nederlandsche volk hebben ge vlochten. Vandaar dat in een tijd als waarin wij leven, in een tijd van onrust en span ning rondom ons, in een tijd waarin oor logen en geruchten van oorlogen ons schier dagelijks dreigen terneer te druk ken. Nederland hier en Overzee meer dan ooit vastbesloten geschaard staat om den troon van zijn Vorstin en met oprechte gevoelens van aanhankelijk heid deelt in de vreugde van Haar en Haar Hui*. Spr. legde er den nadruk op dat van ganscher harte Amstels burge rij en geheel ons volk. hier als over zee. in het geluk deelt van ons Vor stenhuis. Met een leve onze Ko ningin. leve de leden van Haar Huls, eindigde de burgemeester en voor de tweede maal galmden de blijde „hoera's over het oude Damplein. Het resteerende gedeelte van het pro gramma werd hierna in een vlot tempo afgewerkt. Eerst werd de monumentale versiering, die is aangebracht in het Damplanlsoen. met een kleurrijk vuur werk ingewijd en vevolgens in het licht gezet van verscheidene sterke lam pen. Een zeer fraaie indruk geeft dit zinrijk en ornamentaal feestmonument een spel van licht en kleuren, een zee van vlaggen en op den voorgrond een schat van bloemen. De aanwezigen zongen vervolgens het eerste couplet van het Wilhelmus, ge volgd door een spreekkoor: „Wij heffen hart. en handen", wederom gevolgd door het Wilhelmus, nu het zesdo couplet. Een taptoe, verzorgd door een muziek korps en door leden van de Amsterdam- sche burgerwacht, vormde het slot van deze groote indrukwekkende demonstra tie. Tot diep in den nacht bleef het druk in de straten van de Amsterdamsche binnenstad. Vreugdevuur Het bestuur van de stichting Practisch Werken Amsterdam heeft besloten, het aangekondigde vreugdevuur ter eere van de geboorte van de Oranjetelg tc ontsteken op Dinsdagavond acht uur op den groolen vijver, in het afgesloten ge deelte van het park. Behalve het vreug devuur zal men kunnen genieten van een fantastische verlichting van de vijverboordon door middel van honder den fakkels, terwijl muziek en bloemen den avond zullen opluisteren. Te Rotterdam Het was opvallend hoe snel de blijde tijding de ronde door de stad aan Maas en Rotte gedaan heeft. Er waren enkele bevoorrechten, die des nachts reeds wisten, dat de blijde gebeurtenis ln Soestdijk plaats gevonden had. Dat waren degenen, die ambsthalve laat op waren, terwijl do tijding zich ook reeds een weg gebaand had naar den openbare weg. Degenen die na het sluitingsuur der cafés naar hui» gingen, konden het op straat reeds vernemen: er ls een Prinsesje gebo ren. Haastig begon men het rollend mate rieel van de gemeentetram te versie ren met de tradltioneelc oranjevlaggen en de guirlandes en de eerste trams om halfzes reden reeds feestelijk be- vlagd naar het beginpunt. Wie toen nog niet op de hoogte was, moest het om zeven uur wel hooren, toen de Rot- terdam6che haven een feestconcert aan hief. en een ondefinieerbare cacophonie van loeiende en brullende geluiden, die herinneringen wekte aan tiet oudejaars feest, zich over liet nog voor een groot gedeelte slapende Rotterdam uitstort- te sirenes van fabrieken mengden zich er door en even later versterkten tal rijke kerkklokken dit grootsche concert zooals alleen een havenstad dit ten ge- hoore brengen kan. Toen was toch iedereen gewekt. Wij zagen in de stad menschen, die zich in pvama op het balcon verschenen en wij zagen een post bode, die lachend zijn uniformpet afnam en in de richting van zulk een balcon zwaaide: „Er is eon Prinsesje geboren mevrouw". En mevrouw ging gezwind naar bin nen en kreeg met een woord heel de slapende familie het bed uit Het was nog geen acht uur, toen van zeer veel gebouwen en particuliere huizen de nationale driekleur reeds feestelijk woei. Op vele plaatsen, was men bezig de vlag buiten tc brengen en de schooljeugd, die immers reeds vacan- tie beeft, was reeds van plan dezen dag te gaan vieren. Meiskes hadden reeds een oranje strik ln het haar gedaan en wie op een tram stapte, hoorde niets dan opge wekte gesprekken, die slechts een on derwerp hadden: Soestdijk. Welhaast iedereen was met Oranje getooid en wie nog geen Oranje droeg, werd door tientallen verkoopers vczocht zich een speldje of insigne aan te schaffen, Met vordubbelde snelheid i6 voorls vanmor gen begonnen met do sladsversiering, die overigens «ober is. Sommige stra ten hebben een eigen versiering ver vaardigd. terwijl op de zeevischmarkt een -tijdelijk feestmonument verrijst, waaraan vanmorgen koortsachtig de laatste hand gelegd werd. Mariniers begonnen in de vroegte reeds met het aanbrengen van een gevel- versiering aan de marinierskazerne op het Oostplein, waarvoor van publieke zijde zeer veel belangstelling bestond. Het minder gunstige weer heeft Zater dagavond de bewoners van den Linker Maasaover niet weerhouden om uiting te geven aan hun blijdschap over de ge boorte van het Prinsesje, want in groo- ten getale waren zij opgekomen naar hef Afrikaanderpleln. waar de samen werkende Oranjeverenigingen aan den Linker Maasoever een znnguurtje had den georganiseerd. De voorzitter, de heer J. van Kat- wijk, heeft een welkomstwoord ge sproken. Hij deelde mede. dat tele grammen van geiukwensch verzon den werden aan H. M. de Koningin, aan Prinses Juliana en Prin» Bern- hard. Vervolgens zijn nationale lie deren ten gehooro gebracht. Na afloop heeft mr. Abm. v. d. Hoe ven een toespraak gehouden en ten slot te is er vuurwark ontstoken. In Den Haag De Zaterdagavond bracht de feest vreugde. in de residentie reeds tot een hoogtepunt. Tusschen zeven en acht uur verzamelden zich onder leiding van het Haagsch comité voor volks feesten talloozc verecnigingen van al lerlei aard voor de deelneming aan een optocht met vele muziekkorpsen in de omgeving van Yalkenboschplein en Houtrust. Niet minder dan 24 kleu rig uitgedoste herauten te paard stel den zich ann het hoofd van dezen stoet op, die tien minuten over acht over de Houtrustbrug zich in tin rich ting Stadhoudersplcin in beweging zette. Tot de marcheerende groepen behoorden de Princevlag, het N. J. V., de Oranjegarde, de burgerwacht padvindersorganisaties en gymna- stiekvereenigingen, oud-militairen, Indo-Europeanen en Scheveningors muziekkorpsen van diversen aard, waaronder ecnige met tamboers en muzikantjes van enkele turven hoog, zooals „Klein maar dapper" en het korps „Juliana", waarbij de fraaie vaandels, de talrijke vlag gen en uniformen aan het geheel een prettig aanzien gaven. Het voorbijtrekken van dezen uoct duurde een kwartier. Men ging door Zorgvliet en verder lyngs den Schevcningscheweg, het Noordeinde en het Voorhout naar het Malieveld, waar omstreeks halftien de stoet werd ontbonden. Inmiddels waren in de omgeving van Plein, Buitenhof, Vijverberg en Voorhout de gemeentelijke feestver lichtingen ontstokon, guirlandes van oranjeballons tusschen de boomenrijen vreugdevuren en lichtcndo fonteinstra- len bij den Hofvijvor, omzoomd door lijnen van gloeilampen, waarin de groote bankgebouwen langs Kneuter dijk en Vijverberg zich afteekenden en temidden van al deze lichten bewoog zich een onafzienbare menigte feest gangers heen en weer. Ook in do om geving van het paleis aan het Noord einde concentreerde zich een belang rijk deel van de belangstelling. Er werd gedanst op diverse daar voor gereserveerde pleintjes, er werd gezongen cn gehost cn blijkens do re freintjes waren velen laat in den avond voornemens „nog lange niet naar huis" te gaan. Lichtfeest op Malieveld Een ongekend schouwspel zal- Maan dagavond te zien zijn door de bewo ners van de residentie, wanneer van kwart voor elf tot elf uur een groot aantal zoeklichten, op het Malieveld langs den boschrand opgesteld, met hun lichtbundels een lichtspel zullen uitvoeren en allerlei figuren tegen den hemel zullen vormen. Op het vliegveld Ypenburg is daar voor in de afgeloopen week reeds ge oefend, hetgeen den omwonenden niet ontgaan is. Ter gelegenheid van het lichtspel zal van tien uur tot tien minuten over tien een vliegtuig boven het Malieveld vliegen, dat door de zoeklichten zal worden opgespoord. Te Apeldoorn In het druk tnet zomergasten bevolk te Apeldoorn heeft het geboortebericht van bet Prinsesje groot© vreugde te weeg gebracht. Reeds vroeg in den mor gen waren allerwegen dc vlaggen uit gestoken, vele straten vcrloonden een ware vlaggenzee. Een uur lang beier den de klokken van het gemeen tehuiz en de kerken. In oen ommezien hadden velen dc gevels hunner woningen £n winkels versierd. Groepen Jongelui be wogen zich uitgelaten langs de wegen. Bijna ieder droeg oranje. Do muzikan ten waren buitengewoon talrijk en druk werd met oranje en feestartikelen ge vent. Officieren van het Apeldoornsche garnizoen hebben per auto, verge zeld van trompetters, op verschil lende punten der stad onder groote belangstelling de geboorte plechtig medegedeeld. Het eerste regiment huzaren motorrijders- van het Apel doornsche garnizoen maakte een grootcn rondgang door de gemeente vergezeld van de standaardgroep en de bazuinblazers. Den geheelen dag heerschte in het centrum der gemoente groote levendig heid. 's Middags hield burgemeester jhr dr. C. G. C. Quarles Van Ufford ter ge legenheid der. Prinselijke geboorte in den tuin bij zijn villa aan de Waldecjt Pyrmontlaan een receptie, waar talrij ke vooraanstaande ingezetenen en de putaties van voreenigingen zich ver voegden. Een muziekkorps verleende medewerking. 's Avonds om acht uur begaven zes muziekkorpsen uit verschillende doe len der gemeente zich musiccerendo naar het Oranjepark, waarna met mu zikale begeleiding het samengestroom de publiek aldaar enthousiast verschil lende vaderlandsche liederen zong. AARTSHERTOG OTTO TOOIT ZIJN AUTO MET ORANJE OOSTBURG. 7 Augustus. 7 AN de Belgische auto's, die Zaterdag y deze stad passeerden, hield er een stil. waarvan een der inzittenden in formeerde naar de reden van de talrijke vlaggen, welke van de hulzen wapperden. Met een blij gemoed werd hem geant woord, dat Prinses Juliana een tweede dochter had ontvangen. Zonder dralen stapte aartshertog Otto van Oostenrijk toen uit zijn wagen om in een nabijgelegen winkel oranjelint te koo- pen. teneinde de auto er mede te tooien en spontaan mee te leven met de algeheelo feestvreugde. DE NATIONALE PEESTDAG Bij beschikking van don minister van sociale zaken is aan hoofden of bestuur ders van ondernemingen, in wier fa brieken of werkplaatsen of onderdeden daarvan op 7 Augustus aan arbeiders in verband met de feesten ter viering van de geboorte van een Koninklijke Prinses den geheelen dag of een godcelte van dien dag vrijaf wordt gegeven, vergun ning verleend, het tengevolge daarvan ontstane verzuim tot een maximum van 8y2 uur te doen inhalen op dc eerste vijf werkdagon der week uiterlijk tot 2 September a.s. In aanmerking nemende het bijzondoro karakter der gebeurtenis, doet de mi nister van sociale zaken langs dezen weg een beroep op de werkgevers om in dit geval zoo eenigszins mogelijk vrijaf te govon zonder van de vergunning tot inhalen van verlet gebruik tc maken. Curillonspel door den Amster- damschen beiaardier J. Vincent De vereeniging voor vreemdelin gen verkeer „Soest Vooruit" heeft Zaterdagmorgen een krans gehecht aan het monument van Koningin Emma te Soest. Daarna heeft de Amsterdamsche beiaardier J. Vin cent op het tijdelijk, in bruikleen aan Soest afgestane klokkenspel, dat in een ijzeren stellage voor het monument is opgehangen, geduren de een half uur een concert gegeven van volksliederen, onder zeer groo te belangstelling van de zijde der bevolking. Vervolgens heeft het bestuur der P. V, V. „Soest Voorit" een groote krans aan liet paleis Soestdijk afgegeven. Wij vernamen, dat aan dc feesten, die ter eerc van de blijde gebeurtenis op het paleis Soestdijk gehouden worden, een groot vuurwerk is toegevoegd. Omstreeks kwart voor eonen versche nen bij het paleis de manschappen van een der batterijen luchtafweergeschut, dje in de omgeving van de hoofdstad gelegerd zijn, por transportauto's onder leiding van den oersten luitenant Bink horst. Het laatste godcelte van den weg naar het pnlels, daar waar niet met auto's gereden mag worden, legde de troep in marschformatio af. Bij het paleis.werd een aanhankelijk heidsbetuiging in dichtvorm afgegeven, die hedenmorgen na het hooien van de blijde tijding spontaan door de man schappen der batterij is gedicht. De gelegenheid om deze huldebetui ging calligrafisch in een oorkonde vast Ie leggen, heeft ontbroken. Het gedicht is echter zoo keurig mogelijk op model papier geschreven. DE voorzitter van de Tweede Kamer der Sfaten-Generaal, mr. J. R. H. van Schaik, heeft den volgenden brief aan II. M. de Koningin gezonden: „Mevrouw, De verblijdende medodceling, wel- ke heden ten verzoeke van Uwe Majesteit aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal werd gedaan, heeft de Kamer met groote vreugde ver vuld. Dankbaar voor don zogen, welke opniouw aon L'w Dochter en Haron Gemaal word geschonken, doelt de Kamer eerbiedig in de gevoelens van Uwe Majesteit en van het Prin selijk Gezin. Hot verheugt haar, te weten, dat hét volk in zijn aanhankelijkheid aan Oranjo zich hoog gedragen voelt door het geluk, dat over het Koninklijk Huis kwam. God bchoode de nieuwe telg uit Uwer Majesteit» geslacht." Geiukwensch van Hitier In verband mot de geboorte van een Prinses tc Soestdijk heeft Hitler zoo wol aan Koningin Wilhelmina als aan Prinses Juliana en Prins Bcrnhard te legrafisch gelukwenschcn gezonden. Geiukwensch van Pierlot BRUSSEL, 5 Aug. (A-N.P.) - De heer Pierlot minister-president en minister van Buitenlnndsche Zaken van Pclgiö, heeft den gezant van België te 's-Gra- veuhngc Baron Hcny, opgedragen, aan de Koninklijke Familie en aan de Ne derlandsche regcering dc gelukwen schcn van de Belgische regeering en van het Belgische volk met de blijde gebeurtenis aan het hof te Soestdijk over te brengen. De Stichtschc Gooischo Wandelsport Bond heeft het Prinselijk Paar telegra fisch gelukgewenscht met de geboorte van het Prinsesje. Tengevolge van het springen van een buis der waterleiding op het Goeman Borgcsiuspluntsocn te Maastricht is het aldaar staande standbeeld van oud-burgemeester van Oppen door het uitstroomende water ondermijnd en in de ontstane kuil gestort. SOESTDIJK, 7 Augustus. Za terdagmiddag omstreeks 3 uur kwam aan het paleis Soestdijk per fiots aan de 18-jarige, Noorsche padvinder, Jan Christian Nagel uit Oslo met een tuil bloemen voor de Prinses. Dc jeugdige Noor vertrok vijf weken geleden uit Oslo om per flets naar Ne derland te komen, waar hij hoopte tij dens de feestviering in verband met de geboorte van een nieuwe oranjetelg te arrivccren. Sinds cenlge dagen vertoeft bij te Banrn bij een familie, welker zoon hij tijdens de jamboree te Vogclensang heeft lecrcn kennen. Zijn huldeblijk werd zeer op prijs ge steld cn onder dankzegging in ont vangst genomen.- Het bestond uit een bouquet bloemen in do wit-rood-blauwe Noorscho kleuren. En daarom fingeerde hij een inbraak SCHIEDAM. Onlangs had de 36-jarige J. F. B. te Schiedam bij de politie aangifte gedaan van diefstal van een bedrag van ca. 1000. Voor betrokkene, die pas twee dagen te voren in het huwelijksbootje gestapt was, beteekendc dit een belangrij ken schadepost, daar hij niet in staat was, zijn pas gekochte meubi lair etc. te betalen. Reeds aanstonds roos bij de recherche achterdocht, dat er iets met deze „in braak" niet in den haak was. Er werden in de woning geen sporen van inbraak gevonden, terwijl ook om andoro rede nen het wel uitgesloten geacht moest worden, dnt onbevoegden zich toegang tot de woning verschaft hadden. Der halve word B. nog eens danig aan de tand gevoeld en uiteindelijk bokonde hij don diefstal gefingeerd te hebben, in de hoop hierdoor op andere wijze in staat gesteld te worden, zijn inboedel te beta len. Wegens het doen van een valsche aangifte is tegen B. proces-verbaal opge maakt. KOERSEN NEDERLANDSCH CLEARINGINSTITUUT >GRAYKNHAGE. 5 Aug. - Koersen voor stortingen op 7 Augustus 1939 tegen verplichtingen luidende in: Reichsmnrkon 75,29; Lires 9,00 en Turksche ponden 1,4914. UIT RIJDENDE TRAM GESTAPT EN OVERREDEN Zaterdagmorgen tegen halftien reed te Amsterdam een 63-jarige vrouw met lijn 7. Waarschijnlijk had zij groote haast, want, in dc Sarphatistraat bij <?t Woosperplein kon zij den tijd niet afwachten tot de tram de halte had be reikt en zij beging de onvoorzichtigheid uit de nog rijdende tram te stappen. De vrouw viol van de trede van hel achterhalcon van den motorwagen en kwam terecht onder den baanschuivet van den bijwagen, Zli brok haar rech ter been en haar linkerarm en werd naar het Ned. Isr. Ziekenhuis vervoerd. SLACHTOFFER VAN EIGEN ON VOORZICHTIGHEID Zaterdagmiddag ls de 14-jarige J. P. uit Oss. die per rijwiel, zondör vol doende uit te kijken, dc Docfalaan wil de oversteken, door een personenauto, bestuurd door dr. D. F. uit Oss, gegre pen. Met een ernstige hersenschudding en verwondingen aan armen en boenon is hot slachtoffer nanr het ziekenhuis vervoerd. Den hostuurdor, die door krachtig remmen en omgooien van het stuur, een aanrijding nog hoeft, ge tracht to voorkomen, treft goen schuld. IR. F. M. VAN PANTHALEON BARON VAN ECK OVERLEDEN 's-GRAVENHAGE, 5 Aug. - In 69- jarigon ouderdom 1» to dezer stede over leden ir. F. M. van Panthaleon huron van Eek. oud-hoofdingenieur der Neder- landscho Spoorwegen. De teraardebestelling van het stoffe lijk overschot zal Dinsdag a.s. te 2.15 uur op rle Algemrcno Begraafplaats te s-Gravonhnge geschieden. FLIKKERLICHT BIJ ONBEWAAK- TEN OVERWEG 's-GRAVENHAGE, 5 Aug. Op 10 Augustus a.s. ton D uur zullon ter bevei liging van den onhowaakten overweg bij km 111.506 bij Holligerloo tusschen Scheemdn en Winschoten lichtseinen ln dienst worden gesteld, overeenkomstig die. welke te Steenwtjk «n enkele an dere plaatsen reeds in dienst zijn. Ingrijpende voorschriften van tomatenkweekers 's-GRAVENHAGE De regeering werkt thans de plannen uit voor een nieuwe tomatensoepcampagne, waar waarvan de détails binnen enkele weken aan de pers zullen worden bekend gemaakt. Als onderdeel van deze plannen zijn thans ingrijpende voorschriften gegeven voor de West- landsche tomatenkweekers. Volgen» een bekendmaking van den Ned. Groenten- en Fruitcentrale moeten de kweekers n.l. 30 pet. van hun oogst voortaan aan de struiken ge heel laten rijpen. Vorig jaar hoeft de regeering soep ge maakt van uit de markt genomen ex- portrijpc tomaten, d.w.z. tomaten in iialfrijpen toestand, zooals ze aan de WostlandseJic veilingen algemeen wor den aangevoerd. De tomaat rijpt dan n.l. op weg naar haar bestemming. De to maat, die aan den struik rijpt, is echter veel zoeter en geuriger en daarom boter geschikt voor verwerking in fabrieken. Hiermede is echter niet gezegd, dat de regeering 30 pet. van don tomatenoogst geheel uit de markt wil nemen. Ook in den vrijen handel zullen dozo, aan den struik gerijpte tomaten, afzet kunnen vinden voor verwerking tot purée e.d. Tot dusverre word voor fabricage van puree veel dc Italiaansche tomaat aan gevoerd, die zoeter heette te zijn, dan de Nederlandsche, Door onderzoekingen, o,a. op den Proeftuin Zuidhollandsche GlnsdUtrict, is echter goblckcn, dat de Nederlandsche tomaat uitstekend ge schikt is voor fabrieksdoeleinden, mits men liet product aan don struik laat rij pen. De overblijvende 70 pet. van den oogst zal inmiddels gemakkelijk aan de vraag van den normalen export blijven voldoen. 's-GRAVENHAGE. Naar ons ter oore komt, hebben eenigo vooraan* staande liberalen, onder wie jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeude. Zaterdag in het secretariaat van de Liberale Staats partij vergaderd om zich over den poli- tlckcn toestand to beraden. De kabinetsformateur,. Jhr. mr. D. J. de Goer, heeft Zondagmiddag te zijnen huize ontvangen den chef van de afdee- ling diplomatieke zaken van het depar tement van huitonlandsche zaken, mr. E. N. van Kleffcns, die onlangs benoemd ls tot gezant te Bern. Tevens vernomen wij, dat de hoer Do Geer dezer dagen contact hoeft gehad met oud-njinister Welter. In den namiddag heeft jhr. de Geer voorts ontvangen den luitenant-generaal J. J. G. baron van Voorst tot .Voorst, commandant van het veldleger. GESCHORSTE AGENT TE WEESP THANS ONTSLAGEN WEESP. De burgemeester van Weesp is thans overgegaan tpt het vrrleenen van ontslag aan den po- lil inagent J. W.. die sinds 19 Juli 1938 geschorst was. Dat do schorsing het vorig jaar werd uitgesproken, hield verband met het dostijds, op Ifist van do justitie te Am sterdam ingestelde onderzoek naar do gedragingen van J. W., zulks naar aanleiding van tal van klachten, welke zoowel bij den procureur-generaal, als bij den officier van justitie aldaar wa ren ingediend. Tijdens het onderzoek door dc Rijksrecherche, kwam aan het licht, dat dc betrokken agent zich re gelmatig onderhield met personen, die als getuigen tegen J. W. moesten wor- don gehoord. Bij het getuigenverhoor zijn eeni- ge getuigen, met wie de verdachte tevoren overleg had gepleegd, niet meer zoo positief in hun verklarin gen geweest, als bij het voorloopig onderzoek was geschied. Een en an- dor hoeft tengevolge gehad, dat de raadkamer van het Hof te Amster dam op 13 April j.l. don geschorsten agent bulten vervolging heeft ge steld. Tot verwondering van allen, bleek de gum door hetgeen zich eerder had af gespeeld, nog steeds niet geleerd t» hebben, Daarbij kwam de voor hem eompj'omitteoromlc vrijspraak van het Haagsche Hof inzake den vischhande- laar A, J. te Wcosp, die rlvisie had aangevraagd van een tegen hem ge- voordo strafzaak. Alles tezamen genomen heeft er toe meegewerkt, om bij den burgemeester do overtuiging to doen postvatten, dat J. W. niet geschikt geacht moet wor den als agent van politie. HUN VADER VERWAARLOOSD 's-GRAVELAND. Te 's-Graveland woont een 73-Jarlge weduwnaar, wiens elf kinderen samen niet meer dan ,f 23 per maand voor het onderhoud van hun vader willen opbrengen. Een van de te 's-Oraveland wonende zoons beheert dit geld, doch vorstrekt hiervoor alleen bet dageliiksrhe voedsel. Do oudn vader loeft hi vervuilden toestand. Zaterdag is bij in een van zijn kindscho buien de strnnt opgoloopen en in de 's-Grnve- Inndsebe Vnnrt geraakt, waar tweo vls- scliers dit bijtijds zagen gebeuren. Zli bobben hem er uit gehaald en den veld wachter gestuurd, die de beide in hef dorp wonende families waarschuwde. De zoons volstonden met hun vader nanr zijn huisje te brengen. De gemeentegeneesheer en de burge meester hebben gistermiddag ingegre pen. Do man Is onder medisch toezicht gesteld en burgemeester baron van Harlnxma heeft de bemiddeling van den officier van justitie Ingeroepen om de, kinderen op hun onderhoudsplicht te wijzen en overbrenging ven den man naar een gesticht te bewerkstelligen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 2