AMERSFOORISCH DAGBLAD IRENE, EMMA, ELISABETH, zijn de namen van de jonge Prinses De plechtigheid ten paleize LEYTAX TEL. 3086 Maandag 7 Augustus 1939 Uitgave: VALKHOFF Co. Bureau: Arnhemschepoortwal 2a 38e Jaargang No. 38 Irene, Emma, Elisabeth, - De beteekenis der namen j Indië viert geboorte van Prinses Prins Bernhard toonde de jonge Prinses aan den Burgemeester en de getuigen VOOR BINNEN- EN BUITENLAND LEUSDERWEG 242 De Kabinetscrisis Licht op: 9 uur 12 min. LJ EDENOCHTEND heeft Prins Bernhard, ten overstaan van den burgemeester van Baarn, Jhr. G. C. J. van Reenen de jonge Prinses aangegeven. Getuigen waren dr. H. Colijn en jhr. F. Beelaerts van Blokland. De geboorte-acte luidt als vólgt: II EDEN, den zevenden Augustus negentien honderd negen en dertig, heeft Zijne Koninklijke Hoogheid, Prins Bernhard Leopold Frederik Everhard Julius Coert Karei Godfried Pieter der Nederlanden, Prins van. Lippe Biesterfeld, oud acht en twintig jaren, wonende te Baarn, aan mij, ambtenaar van den burgerlijken stand der gemeente Baarn, jonkheer Gerlach Cornelis Joannes van Reenen, burgemeester van Baarn, verklaard,, dat op Zaterdag den vijfden Augustus negentien hónderd negen en dertig, des voormiddags te één uur, negen minuten. Hem en Zijner Gemalinne, Harer Koninklijke Hoogheid, Prinses Juliana Louise Emma Marie Wilhelmina der Nederlanden, Prinses van Oranje Nassau, Hertogin van Mecklenburg, Prinses van Lippe-Biesterfeld, enzoovoorts, enzoo- voorts, mede wonende te Baarn, in het Koninklijk Paleis, gelegen aan den Amsterdamschen straat weg, nummer één, binnen deze gemeente, eene Dochter is geboren, genaamd: Prinses van -Oranje Nassau, Prinses van Lippe-Biesterfeld. Zijne Koninklijke Hoogheid heeft Zijne Dochter aan mij vertoond. Een en ander is geschied in tegen woordigheid van Hendrikus Colijn, oud zeventig jaren, minister van Staat, minister van Algemeene Zaken, wonende te 's-Gravenhage en jónkheer Frans Beelaerts van Blokland, oud zeven en zestig jaren, kamerheer in buitengewonen diénst van Hare Majesteit de Koningin, minister van Staat, vice- president van den Raad van State, wonende te 's-Gravenhage. Hiervan is deze acte opgemaakt, welke overeenkomstig de wet is voorgelezen. De acte is onderteekend: PRINS BERNHARD DER NEDERLANDEN, PRINS VAN LIPPE-BIESTERFELD H. COLIJN F. BEELAERTS VAN BLOKLAND J. VAN REENEN Dr. H. Colijn en Mr. F. Beelaerts van Blokland worden op het bordes van I paleis Soestdijk ontvangen door den particulier secretaris van den Prins, Jhr. Mr. C. Dedel I J~\E eerste naam van dé jonge Prinseshet GrieJcsche woon voor vredeheeft in. deze tijden een bijzonderesymbolische beteekenis. Wij hooren zoojuist van burgemeester van Reenen dat deze naam zal worden uitgesproken als er e e ri9 De tweede naam van de Prinses spreekt voor zichzélf. Het is de naam van onze onvergetelijke Koningin-Moeder. De derde naamElisabethis die van de oudtante van de jonge Prinsesde Groot-Hertogin van Oldenburg. Prinsessen maken het goed BAARN, 7 Augustus. I AAR wij vernemenblijft de toestand van Prinses Juliana en Prinses Irene in alle opzichten bevredigend Een gelukwenseh van den Mikado E Keizer en de Keizerin van Japan hebben het Nederlandsche hof een tele grafische gelukwenseh gezon den naar aanleiding van de blijde gebeurtenis te Soest dijk. Défilé voor het paleis Koningsplein BATAVIA, 7 Aug. (A.N.P.) De of ficieels nationale feestdag is vandaag ingezèt in stralende zonneschijn. Na de hevige regens welke in beide vooraf gaande avonden zijn gevallen, is de frischheid toegenomen, hetgeen in hei bijzonder ten goede kwam aan het défi lé, dat door de garnizoenen van Welte vreden en Meester-Cornelis in den vroe- gén morgen voor het paleis Konings plein werd gehouden. Hieraan werd deelgenomen door het. 11de en 12de ba taljon infanterie. De burgerij legde hier voor groote belangstelling aan den dag. Uit alle groepen der bevolking stonden belangstellenden opgesteld voor het pa leis en langs de route der defileerenjie troepen. Het défilé werd gehouden tus- schen de plechtige diensten in de kathe draal op hét Waterlooplein, de portu- geesche buitenkerk, in moskeen en Chineèsche tempels. DE FEESTVERLICHTING IN DEN HAAG 's-GRAVENHAGE, 7 Augustus. De gemeentelijke feestverlichting zal van avond tot één uur en Dinsdag- en Woensdag tot halféén blijven branden. Burgemeester Jhr. Mr. G. C. J. van Reenen, in gesprek met Jhr. Dedel, die hem op het bordes van paleis Soestdijk ontving /N de eetzaal van het paleis heeft de plechtigheid der geboorte-aangifte plaatsgehad. Evenals het overige gedeelte van de Prinselijke woning is deze eetzaal modern ingericht. De zaal ligt aan het uitgebreide achtergedeelte van den vleugel en van hieruit heeft men een prachtig uitzicht op de wijde grasvelden en de boschpartijen van het parkdat zich achter het paleis Soestdijk uitstrekt. Modern en licht is deze zaal, want de ramen zijn hoog en breed, terwijl de meubileering en de verdere aankleeding van de zaal in zeer lichte tinten is gehouden. Een groot gobelin siert een zijwand, de elec- trische verlichting is indirect. I OEN de drie autoriteiten de zaal binnentraden, bevond zich daarin niemand. Enkele oogenblik- ken slechts behoefden zij te wachten en daarna gingen de deuren open en trad Prins Bernhard binnen. De be groeting die volgde, was zeer harte lijk en de Prins onderhield zich eenigen tijd met den burgemeester en met de beide getuigen. Tijdens dit korte onderhoud werd den autoriteiten een kopje kandeel aange boden, zoodat ook dit oud-Hollandsch gebruik thans weer ten Paleize in eere werd gehouden. De kandeel werd geser veerd in kleine porceleincn kopjes en zoowel de Prins als de drie autoriteiten gebruikten bij het drinken eenige wafel tjes. Inmiddels had Prins Bernhard zich naar buiten begeven en daar na kwam het groote oogenblik, waarop de Prins, een gelukkige vader, zijn jongste dochter naar binnen bracht. De kleine prinses in de armen van den Prins, op een rose kussen en zij had een witte kanten jurk aan. Haar oogen waren gesloten en zij liet niet haar stem hooren. Burgemeester Van Reenen ver telde ons, dat de kleine prinses er zeer gezond uitziet, dat het een flink kind is, de kleur van het haar iets 'donkerder is, dan dat van Prinses Beatrix. Gedurende de plechtigheid van de of- ficieele geboorteaangifte was de .kleine Prinses niet meer aanwezig, wanfl Prins Bernhard had haar tevoren naar buiten gebracht, en haar overgegeven in de vertrouwde handen van de verpleegster. Onmiddellijk daarna keerde de Prins in de eetzaal terug en het moet voor allen, die aanwezig wa ren, een ontroerend moment ge weest zijn, toen Prins Bernhard zeide: „De namen van onze dochter zijn: Irene, Emma Elisabeth" Zonder twijfel zal het voor burgemees ter van Reenen een onvergetelijk oogen blik geweest zijn, toen hij, die zich het dichtst bij de deur had opgesteld, deze thans voor het eerst voor de Prinses kon openen, waarbij hij zeide: „Mag ik dezen keer de eer hebben de deur voor haar open te houden?" Men zal zich herinneren, dat bij de geboorte-aangifte van Prinses Beatrix deze eer aan dr. Colijn te beurt viel. Met nadruk verzocht Prins Bernhard den burgemeester, nadat de namen van de Prinses waren bekend gemaakt, aan allen den juisten uitleg van deze namen te geven en de beteekenis van de naam Irene, vrede, een naam, die in ver band met de tijdsomstandigheden geko zen is. duidelijk te maken. Hierna volgde de eigenlijke geboorte aangifte, waarbij burgemeester van Ree nen als ambtenaar van den Burgerlijken Stand aan den Prins eenige gebruikelijke formeele vragen stelde. Vervolgens ging hij over tot het voor lezen van de acte van geboorte-aangifte. Deze acte is in twee exemplaren met de hand geschreven. Elk dezer exemplaren is ingebonden in een afzonderlijk regis ter. in een oranje linnen kaft, waarop met blauwe letters is gedrukt: register van geboorte-acten der gemeente Baarn. Zooals men weet, moet elke acte van den Burgerlijken Stand in tweevoud worden opgemaakt en moeten elk jaar nieuwe registers worden aangelegd. Het is daarom, dat de geboorte-acte van Prinses Irene zich niet bevindt in dezelfde registers als die welke verle den jaar zijn gereedgemaakt na de ge boorte van Prinses Beatrix. Na het einde van elk jaar worden de registers van den Burgelijkcn Stand afgesloten en wordt het eene exemplaar bewaard op ihet archief van de gemeente, ter wijl het andere exemplaar wordt over gebracht naar het archief van de ar- rondisscments- rechtbank, waaronder de gemeente ressorteert, Voor Baarn is dat de rechtbank te Utrecht. De geboorte-acte is geheel met de hand geschreven, omdat "het gebruike lijke, gedrukte formulier voor een der gelijke aangifte niet voldoende ruimte biedt en de acte een slordig aanzien zou krijgen door de noodzakelijke ren vooien. De geboorte-acte van Prinses Irene is met een fraaie loopende hand geschre ven, zonder eenige doorhaling of toevoe ging. Na het voorlezen van de acte zijn beide exemplaren achtereenvolgens door den Prins, door de beide getuigen, die hunne handteekeningen naast el kander plaatsten, en tenslotte door den burgemeester als ambtenaar van den Burgerlijken Stand, onderteekend. Hier mede was derhalve de naamgeving van de jonge Prinses officieel gcconé stateerd en geregistreerd. Minister-President Colijn had reeds kort na binnenkomst den vulpenhouder voor den dag gehaald, waarmede ver leden jaar door dezelfde personen de handteekeningen waren geplaatst on der de geboorte-acte van Prinses Bea trix. Minister Colijn had dezen penhou der speciaal bewaard en meegebracht voor deze gelegenheid en de penhou der functionneerde nog goed. Een aardig oogenblik was het toen het kleine prinsesje Beatrix vief en parmantig kwam binnenstappen. Prins Bernhard had zijn bezoekers reeds medegedeeld, dat Prinses Beatrix hen wilde begroeten Het prinsesje had de meeste aandacht voor den burgemeester, wiens fraaie ambtscostuum en zilveren keten kennelijk de bijzondere belangstelling van Prinses Beatrix hadden. Het prinsesje gaf den burgemeester en de beide getuigen een handje. Ze zag er aller liefst en charmant uit in een lichtblauw jurkje. Bijna tien minuten lang bleef zij in de zaal rondstappen. Om kwart voor twaalf was de geheele plechtigheid afgeloopen, Prins Bern hard nam afscheid van de beide getui gen en van den Burgemeester, die daar na via het hoofdgebouw en den Baarn- schen vleugel wederom naar buiten werden geleid. Het was tien minuten voor twaalf, toen dr. Colijn en jhr. Bee laerts van Blokland in de hofauto naar den Haag vertrokken, terwijl burge meester van Reenen zich naar het Bad hotel begaf om daar aan de verzamelde journalisten zijn indrukken te geven over het verloop van deze tweede prin selijke gehoorte-aangifte, welke evenals de plechtigheid van de geboorte van Prinses Beatrix vast in de herinnering zal blijven om haar eenvoud, haar hui selijkheid, haar charme, welke drie eigenschappen zoo sterk leven in het Prinselijk gefin, dat zoozeer geliefd is bij het Ncderlandsche volk in al zijn lagen. Jhr. de Geer bij minister van Boeyen 's-GRAVENHAGE, 7 Augustus De kabinetsformateur, jhr. mr. D. J. de Geer, heeft hedenochtend om half elf bezoek gebracht aan minis ter van Boeyen op het departement van Binnenlandsche Zaken. Later heeft de formateur in één van de vergaderzalen van het de partement van Binnenlandsche Za ken, den demissionnairen minister van Waterstaat, jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeudc ontmoet. Bii dit on derhoud was minister van Boeyen niet aanwezig. ABONNEMENÏSPRIJS oer 3 voor Amersfoort 195: per maand 0.65; per 33 ]E IHl IHv l\if lï i 7^ 33 1H11F^ PRIJS DER ADVERTENTIEN van 1 4 reöels f 1.05 met inbegrip van een bewijsnummer, week met gratis verzekering tegen ongelukkenl f 0.15 elke regel meer f 0.25. Liefdadigheids-advertentiën voor de 8>tawMn.i trar-ioer oost per 3 maanden 2.85 Afzonderlijke nummers f 005 MET MAANDAGOCHTENDBLAD helfi van JeD P"'S Adverfcnti?n ..KEITJES" bij vooruitbetaling 1—5 regels POSTREKENING 47910 TELEFOON INTERC. 4620 50 cent, elke regel meer 10 cent. driemaal plaatsen f 1.Bewijsnummer extra f 0.05

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 7