Japansch leger geeft „een aanbeveling" Britsche schepen door Japanners getroffen Hongarije herdenkt contra-revolutie Patriottische Poolsche demonstraties „Wij willen geen oorlog" Aandrang op nauwer aansluiting bij de as Rome-Berlijn De conferentie van Osjima en Sjiratori Gespannen verhouding tusschen Bulgarije en Turkije? Groote lucht aanval op Itsjang Sovjet-Unie herdenkt de „overwinning" van Tsjang-Koe-F eng Nationale held en redder Hc Beck in défilé luide toegejuicht W eersgesteldheid GOERING: Ie BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD MAANDAG 7 AUGUSTUS 193« TOKIO, 7 Aug. (Havas). Generaal Itagaki, de Japansche minister van oorlog, heeft gister avond een bezoek gebracht aan minister-president Hiranoema. .Volgens Japansche kringen zou Itagaki in den loop van dit bezoek dat zeer de aandacht heeft ge trokken, het standpunt van het leger omtrent den Europeesehen toestand uiteengezet hebben en ten aanzien hiervan een belangrij ke aanbeveling hebben geformu leerd. Volgens een andere lezing zou Itaga ki uiting gegeven hebben aan de vast beslotenheid van het leger, waarom trent in de militaire conferenties dei laatste dagen eenstemmigheid bleek- te bestaan, cn den minister-president ver zocht hebben, „hieromtrent zijn best te doen en opnieuw een conferentie van vijf ministers bijeen te roepen om ten aanzien van do Europeesche politiek een beslissing te nemen". Welingelich te kringen herinneren er aan. dat Hi ranoema einde der vorige week beslo ten heeft. geen. conferentie van vijf in te stellen en alle belangrijke kwesties aan het voltallige kabinet voor te leg gen. De besprekingen tusschen de beide Japansche diplomaten Sji ratori en Osjima, ambassadeurs te Berlijn en Rome, zijn Zaterdag geëindigd- De eerste Japansche militaire attaché in Rome, gene raal Karawaki, is uit de Villa d'Este vertrokken om zich aan te sluiten bij de andere buitenland- sche militaire missies bij de Ita- liaansche manoeuvres in de Po- vlakte. Twee hooggeplaatste amb tenaren der Japansche ambassade in Rome zijn per vliegtuig naar de Italiaansche hoofdstad terugge keerd. De beide ambassadeurs zijn tot heden in de Villa d'Este geble ven. Welingelichte kringen te Tokio, die in nauw contact staan met het kabinet, verklaren, dat het in het buitenland ge publiceerde bericht betreffende toetre ding van Japan tot liet Duitsch-Itali- aansche bondgenootschap volkomen voorbarig is. Zij voegen hieraan toe: „Er is op het oogenblik niets nieuws op dit gebied". Dezelfde kringen erken nen, dat toetreding van Japan tot dit bondgenootschap de laatste dagen is besproken door de militaire autoriteiten doch niet bestudeerd is door den kabi netsraad, aangezien Hiranoema van meening is, dat deze kwestie nog het voorwerp moet uitmaken van diep gaande onderhandelingen, zoowel in de verschillende Japansche politieke als tusschen de leden van den driehoek Berlijn-Rome-Tokio. Hoewel te Tokio nog geen enkele of- ficieele inlichting over de conferentie tusschen Osjima en Sjiratori aan het Como-meer ontvangen is, lijken de me- dedeelingen van Japansche kringen te bevestigen, dat kort geleden aanzienlij ke vorderingen zijn gemaakt ten aan zien van een aansluiting van Japan bij het Duitsch-Italinansche militaire bond genootschap. Volgens inlichtingen, waarvan geen bevestiging kon worden verkregen, zou Tokio in de eerste week van Juni den regeeringen van Berlijn en Rome tegenvoorstellen hebben ge daan. welke daar onvoldoende zouden zijn geacht. Ten aanzien van Rusland zonden die tegenvoorstellen voorzien hebben in een onvoorwaardelijke en automatisch werkend bondgenootschap. ISTANBOEL, 7 Aug. (Havas). Op 23 Juli j.l. werd in een Bul- gaarsch communiqué medegedeeld, dat een Turksch soldaat op 21 Juli nabij Svileugrade op Bulgaarsch ge bied werd gewond, doch dat het incident was geregeld overeenkom stig de vriendschappelijke betrek kingen tusschen beide landen en dat de Turksche soldaat was vrij gelaten. Thans komt de Turksche pers op het incident terug en ver klaart. dat de Bulgaarsche lezing niet juist is. De Turksche soldaat werd op Turksch gebied door een Bulgaarschen schildwacht gedood. De Turksche regeering heeft ver ontschuldiging en schadeloosstelling geëischt. Het blad „Yeni Sabah" bericht verder, dat Bulgarije sedert veertien dagen militaire voorbereidingen treft aan de Turksche grens. Een gebied van vijftien k.m. breedte langs de grens is ontruimd zonder dat men zelfs de oogst heeft binnengehaald. Het blad vraagt zich af. wat de bedoe lingen van Burgariie zijn, temeer daar de Turksche politiek geen aanvallend karakter heeft KRASSE MAATREGELEN IN SPANJE MADRID, 7 Aug. (Havas). De moordenaars van Gabaldon, het hoofd der militaire politie te Ma drid, die een paar dagen geleden op den weg naar Talavera om het le ven is gebracht zijn ter dood ver oordeeld. Vannacht zijn reeds niet minder dan 53 leden der verdachte groep gefusilleerd. In een officieel communiqué wordt medegedeeld, da' de moordenaars van Gabaldon, het hoofd der militaire po litie te Madrid, waren gerecruteerd uit „de meest sinistere marxistische onder wereld en sociale misdadigers, die wer den aangemoedigd door zekere verbor gen communistische en revolutionaire afdeelingen." Voorts wordt gezegd, dat de autoriteiten zorg zullen dragen, dat de tragische en afschuwwekkende toe standen. welke hebben geleid tot een driejarigen bevrijdingsoorlog, niet te rug zullen keeren. TOKIO, 7 Aug. (Reuter). Vliegtuigen der Japansche marine hebben zestig Chineesche trucks en pakhuizen bij Tsjennankwan, bij de grens van Fransch-Indo- China gelegen, opgeblazen bij een aanval op een convooi van eeni gen honderden trucks. Een ander eskader heeft Swatau. Foengsjoen Kityang en Pautai gebombar deerd. De Japanners hebben Zondag tot twee keer toe luchtaanvallen gedaan op Itsjang, een in Hopei aan den Jangtse gelegen stad. Daarbij wer den twee Britsche stoomschepen, de Kiangwo en de Chiawo. in brand ge schoten. Een Britsch onderdaan is licht gewond. De Britsche kanonneerboot Gannet voer ter assistentie uit, toen een bom een der schepen had getroffen. De Gan net probeerde het vuur te blusschen, doch de vlammen sloegen over naar het tweede schip. Bij dien tweeden aanval 7.ijn geen Britsche onderdanen gedood of gewond, doch wel vreest men, dat er een aantal Chineesche slachtoffers zal zijn. Vijftien lichte bommenwerpers strooiden de bommen uit. Eenige bom men kwamen terecht op het terrein van de Asiatic Petroleum Cv. in de buurt van d^ in de rivier liggende schepen. Schout bij nacht Holt, de oudste Britsche zee-officier op den Jangtse, heeft krachtig geprotesteerd hij ad miraal Oikawa; den bevelhebber van de derde Japansche vloot in de Chi neesche wateren. Dat was reeds na 't eerste bombardement. Na den twee den aanval, waarbij Britsche stoom schepen werden gebombardeerd, heeft Holt opnieuw geprotesteerd. Hij zette uiteen, dat zich ter plaatse geen militaire doelen bevonden en dat het gebied beschouwd werd als een toevluchtsoord voor vluchtelin gen. De ravitailleering in de Britsche con cessie wordt met den dag moeilijker. Verscheiden winkels, hotels en restau rants hehhen medegedeeld verplicht te zijn te sluiten, daar zij geen comesti bles meer kunnen leveren of maaltijden serveeren. Toch zijn de voorraden rijst en meel voor verscheiden maanden toe reikend. De toestand in de Fransche concessie is veel beter, hoewel de nieuwe aanvoer weinig verscheidenheid biedt. De prijzen zijn zeer hoog. MOSKOU, 7 Aug. (Havas). De Sov- jet-Uniè heeft Zondag den eersten ver jaardag gevierd van de overwinning op de Japanschen troepen bij het Khas- san-meer aan de grens van de Sovjet- Unie en Mandsjoekwo, het bekende ge vecht om de heuvels van Tsjang-Koe- Feng. Generaal Stern, die de operaties ver leden jaar heeft geleid, heeft in de „Pravda" en in de „Krasnaya Zviezda" twee artikelen gepubliceerd, waarin hij de gevechten bij het Khassan-meer be schrijft. Hij verklaart, dat het Roode leger een „onoverwinnelijken granieten muur" is en dat de Sovjet-Unie in het Verre Oosten niet te overwinnen is. HONGAARSCH MINISTER DAAGT JOURNALIST TOT DUEL UIT BOEDAPEST, 7 Aug. (Havas). De minister van handel Kunder, die zich beleedigd acht door een artikel in de Magyar Ujsag, heeft den hoofdredacteur van het biad zijn getuigen gezonden en tegelijkertijd een klacht wegens smaad schrift ingediend. Het nazi-orgaan had beweerd, dat de minister zich ten koste der Joden verrijkt had. Wereldgebeuren Admiraal Horthy thans twintig jaar op de commando-brug van het Hongaarsche schip van staat Elect ricien: Merkwaardig! Nu heb ben ze me besteld om de bel te repa- reeren en nu bel ik aan cn niemand doet open." Tidens Tegn). ONGARIJE herdenkt zijn bevrij ding van het juk der communis tische terroristen onder leiding van den beruchten Bela Kun. Dezen Zondag, de officieele verjaardag der contra-revolutie, vond te Szeged een grootsche plechtigheid plaats in tegen woordigheid van den nationalen held en redder van Hongarije, den rijksbe stuurder admiraal Horthy. Te Szeged nam de contra-revolutionnaire beweging op 6 Augustus 1919 een aanvang; onder leiding van graaf Karolyi en met admi raal Horthy als minister van oorlog werd toen een Hongaarsche nationale regeering ingesteld, welke zich het ver drijven van Bela Kun en zijn moord- en roofzuchtige benden tot doel stelde. Na dat dit doel metterdaad was bereikt, kwam Horthy op den voorgrond te staan als de man. die orde wist te scheppen in zijn door honger en ellende geteis terd land. en het langzaam maar zeker weer tot een zelfstandig vrij land wist te maken. Veel is er reeds geschreven over den regent van Hongarije, die op 18 Juni 1938 zeventig jaar werd. Het is wel al gemeen bekend, hoezeer deze, militai ren staatman tal van voortreffelijke karakter-eigenschappen in zich ver- eenigt. Misschien typeerde evenwel niets duidelijker zijn menschelijkheid dan een korte tafelrede welke hij in November 1936 aan boord van den Ita- liaanschen kruiser, het vlaggeschip „Zara" hield. Von Horthy was toen op bezoek in Italië en had zoo juist in de Golf van Napels in tegenwoordigheid van Koning Victor Amanuel een para de der Italiaansche vloot aanschouwd. Horthy, de oude zeeman, was diep ge troffen door het schouwspel, cn hij uitte zich tijdens het diner op de volgende wijze: „Na achttien jaren adem ik weer de sfeer van de zee en na achttien jaar heb ik weer het sidderen van de com- WARSCHAU, 7 Aug. (Havas) De aandacht der Poolsche pers is geheel gewijd aan de plechtighe den te Krakau en de rede van Smigly Rydz. Onder het opschrift „Waakt" schrijft de Express Po- ranny: „Geheel Polen heeft zich te Krakau hervonden in een vol komen patriottische eensgezind heid. De maarschalk heeft onze houding omschreven tegenover de openbare meening der wereld en de Duitsche politiek, die streeft naar hegemonie door schending van de heiligste rechten en de vi taalste belangen van Polen.*' Na de rede van maarschalk Smig ly Rydz heeft het Poolsche legioen gedefileerd in de oude formaties en gekleed in de oude uniformen. Broederlijk liepen generaals naast gewone lègioensoldaten en militai ren naast burgers, evenals 25 jaar geleden. Kolonel Beek liep in de rijen van het eerste regiment lich te Artillerie. Hij werd luide toege juicht. Alle organisaties van oud-strijders vaderlandslievende organisaties en afdeelingen van de militaire oplei ding namen aan het défilé deel. Bij zonder werden de afdeelingen uit Gdynia. Cieszyn (Teschen) en acht veteranen van den Poolschen Vrij heidsoorlog van 1863 toegejuicht. Alle bladen, met uitzondering van de organen der nationale en radicaal-na- lionale partijen, die de denkbeelden van Pilsoedski niet onderschrijven, wijden gcheele pagina's aan artikelen, docu menten en foto's, die herinneren aan het vertrek van de honderden legion- nairs. die op 6 Augustus 1914 het kamp van Oleandrow nabij Krakau verlieten om onder leiding van Pilsoedski voor de onafhankelijkheid van Polen te strij den. De gepubliceerde hoofdartikelen kun nen samengevat worden in enkele zin nen van Dlogoszewski, den Poolschen ambassadeur 1e Rome, die eertijds ad judant van Pilsoedski was: „Ik ben er zeker van, dat, indien zich opnieuw de noodzakelijkheid mocht voordoen, wij oud-legioensoldaten ten strijde zouden trekken zooals eertijds met hetzelfde vertrouwen en bezield door hetzelfde ideaal. Het eenige verschil zou zijn dat wij niet meer 150.000 man sterk zouden zijn, doch een millioen zouden tellen." De Poolsche douane-inspecteurs aan de grens van Danzig en Oost- Pruisen heSben opdracht gekregen hun wapenen te dragen bij het uit oefenen van hun functie. Dit wordt beschouwd als een teeken, dat Po len vast besloten is niet te wijken voor den druk, welke door Danzig wordt uitgeoefend om deze men- schen te doen terugtrekken. Dit is ook tot uitdrukking gekomen in de nota, welke Chodacki, de Pool sche commissaris-generaal te Danzig, aan den Senaat heeft overhandigd en waarin werd gezegd, dat Polen zijn eco nomische rechten in Danzig met alle ten dienste staande middelen wil hand haven. Chodacki voegde hier evenwel aan toe. dat Polen bereid is met Danzig de zaak in détails te bespreken om tot een vreedzame oplossing te komen. De propaganda-leider te Danzig. Zars- ke, heeft in zijn commentaar op deze nota gezegd, dat Polen blijkbaar zijn politiek, welke vijandig is jegens de economische belangen van Danzig, voort wil zetten. OVERSTROOMINGEN IN ZWITSERLAND BERN, 7 Aug. (D.X.B.). Tengevol ge van den aanhoudenden regen, zijn de rivieren in Midden-Zwitserland sterk gewassen. De Reuss is te Ursebenthal op verscheidene plaatsen huiten haar oevers getreden. Op de St. Gothardbaan was van tijd tot tijd het verkeer onmo gelijk. Ook op den postautoweg Samen— Mechtal werd het verkeer door het hoo- ge water gestremd. Nabij Bronnen-In- genbohl is een oppervlakte van 800 M. lengte en 150 meter breedte in een meer veranderd. UITBREIDING MILITIEPLICHT BATAVIA, 7 Aug. (Aneta). Bij den Volksraad is ingediend een ontwerp-or- donnantie tot toepasselijkverklaring van het besluit inzake de dienstplicht voor geheel Nederlandsch-Indië. Uit de memorie van Toelichting blijkt, dat hierdoor de gouvernementen Bor neo en groote Oost bij het militiegebied zijn ingelijfd. Deze maatregel impliceert niet. dat de in die gebieden gevestigde dienstplichtigen voor eerste en/of her halingsoefeningen zullen worden opge roepen. Of daartoe zal worden overge gaan, zal worden beoordeeld naar de voor elk gewest of gedeelte daarvan geldende bijzondere omstandigheden. mandobrug onder mij gevoeld. Het is niet moeilijk om te begrijpen wat dat voor mij beteekent en waarvan mijn ziel op dit plechtige oogenblik vervuld is. Ik zie rqii weer temidden van die bewonderenswaardige familie der zee lieden, een familie die zoo groot is als de zee zelf en die de mannen van de zee der heele wereld omvat, vanaf den eenvoudigen visscher tot den admiraal. Dat zijn mannen, verschillend van na tionaliteit, maar die elkander op het eerste gezicht terstond verstaan en be grijpen. Begrijpen vooral, omdat zij zich gemeenzaam bevinden in den eeuwig- durenden strijd tegen de elementen Zoo voelde en 6prak Nicolaas von Horthy destijds in Napels en zoo ook voelde hij al toen hij in het jaar 1S86 na het doorloopen van de Marine-Aca demie in Fiume als zeekadet aanmon sterde. Zoo voelt hij het ongetwijfeld ook nu nog. Sedert twintig jaar zien wij Horthy als rijksbestuurder van Hon garije op de commandobrug van zijn va derland, onvermoeid en schrander van geest, den blik op de toekomst gericht. Geboren twee jaar voor. den Duitsch- Franschen oorlog van 1870/71 be leefde Horthy de opkomst van het Duitsche Rijk onder Bismarck en in 1879 de totstandkoming van het Duitsch- Oostenrijks-Hongaarsche bondgenoot schap. dat zijn landsman graaf Julius Andrassy, de toenmalige minister van Buitenlandsche Zaken van de konink lijke cn keizerlijke monarchie, met Bis marck sloot en dat voor vele generaties een band van vriendschap legde. En na den oorlog beleefde hij de herrijzing van den volkomen onafhankelijken staat Hongarije, waarvoor het Hongaarsche volk onder Lodewijk Kossuth al in de jaren 1S48/49 haar bloed geofferd had. Vier woorden hebben de in de jongste twintig jaar vele malen in Hongarije geklonken uit den mond van den man op wien aller aandacht zich richtte. Zij luidden: „Ik wil orde scheppen!" en zij werden door de daad gevolgd. Die woorden klonken in November 1920. een jaar na het einde van den oorlog in Boe dapest. Zij klonken in een periode waar in de twijfel algemeen was of iemand in staat zou zijn in Hongarije orde te scheppen, in het door den oorlog en door de terreur geteisterde land. Horthy hield zijn woord: hij schiep orde. Vast beraden en met ijzeren energie. Hij bracht zijn landgenootcn een staat terug waarin orde en rust waren weergekeerd waar men zich veilig voelde en zeker, waar het ontzag voor de overheid he'r- steld, het bezit van den burger verze kerd was. Hoe ook ontwricht en achter uitgegaan door het noodlot dat zijn stempel op het land gedrukt had, Hon garije was weer een natie. Tact en verdraagzaamheid en voor alles' begrip voor de belangen van an deren, deze voortreffelijke eigenschap pen sieren dezen begaafden 6t.aatsman. Zelf Protestant nam hij steevast deel bij bijzondere nationale gebeurtenissen aan Roomsch-Katholieke processies-, een be wijs van zijn ruimen blik en zijn groot staatsmanschap, dat zich boven alles cn boven allen stelde. WAT ETEN WIJ MORGEN? VOOR DE KOFFIETAFEL Schoteltje van restjes van eend. VOOR DE MIDDAGTAFEL Varkensfricandeau (2 dagen) Postelein Aardappelen Drie in de pan met rozijnen. Bereiding vleesch; Dompel een stukje varkensfricandeau van ca. IVfc K.G. even in kokend water en zout het aan alle kanten stevig in. Smelt in een braadpan ca. 150 gr. boter, doe er een scheutje kokend water bij en braad hierin het vleesch eerst aan alle kanten bruin en daarna gaar. ca. 11 uur. Voor varkensvleeseh behoeft weinig boter gebruikt te worden, daar het vet uit het vleesch vanzelf smelt bij het braden. Maak de jus met kokend water af. PLECHTIGE H. MIS 's-GRAVEXHAGE, 7 Augustus De deken van 's-Gravenhage heeft heden morgen om acht uur in de St. Jacobus- kerk aan de Parkstraat een plechtige H. Mis opgedragen uit dankbaarheid voor de geboorte van 'het nieuwe Prinj sesje. BAROMETERSTAND Hedenmorgen 3 uur 757.2 m.M. Hedenmiddag 3 uur; 758.4 m.M. W eerverwachting Verwachting geldig van he denavond tot morgenavond ongeveer 19 uur: - Betrokken tot zwaarbewolkt morgen eenige regen of mot regen. Meest matige Zuidelij ke tot Zuidwestelijke wind. Weinig verandering in tem peratuur. THERMOMETERSTAND Hedenmorgen 3 uur: 14.5 C. 58.1 F. Hedenmiddag 3 uur: 21 C. 69.4 F. Zon op: 5-30; onder: 8.41 uur. Licht op: 9-41; uit: 6.00 uur. Laatste kwartier 8 Augustus. Het verschil met 1914: Duitéchland beschikt over een modern en slagvaardig lucht wapen DESSAU, 7 Aug. (D.N.B.) - Generaal-veldmaarschalk Goe- ring heeft Zondag voor de 8000 arbeiders van de Junkers-fabrie- ken een rede gehouden, waarin hij verklaarde; De laatste jaren waren vol geweldige historische gebeurtenissen en wel omdat Duitschland weer over een ge weldige luchtvloot beschikt. Want indien ons verleden jaar de be vrijding van het Sudetenland is gelukt, was daarbij beslissend, dat Duitschland, in tegenstelling met andere landen, een modern en slagvaardig luchtwapen had. En zoo is het ook thans. Wij hooren vandaag dezelfde muziek van de andere zijde van het Kanaal. Wij hooren bijna dezelfde woorden en redevoeringen, welke ook een jaar ge leden werden gehouden voor de inti midatie van het Duitsche volk. Het is vooral Engeland, dat vastbesloten is het drama van 1914 te herhalen om Duitschland een vrede te kunnen dic- tceren, erger dan het dictaat van Ver sailles. Slechts één ding is grondig ver anderd: wij zijn thans allen vervuld van den brandenden eensgezinden wil ons staande te houden en het nimmer meer te laten komen tot een vrede van Versailles. Het is een groot verschil of de mensch strijdt om zijn eer en zijn levensrechten te waarborgen of om zich zonder grond te mengen in de belangen van anderen. Wij bedreigen Engeland niet Wanneer het echter gelooft ons overal in den weg te kunnen tre den, moet het ook de verantwoor delijkheid op zich nemen voor do vernietiging van den vrede. De be dreigingen Duitschland weer te blokkeeren en tot honger te bren gen, zullen een tweeden keer on mogelijk worden gemaakt. Daar voor zal het Duitsche luchtwapen zorgen en niet in de laatste plaats ook de groote voorraad broodgraan, dien wij in Duitschland hebben op geslagen! Tot slot wenschte Goering te zeggen: „Wij willen geen oorlog. Ik ken hem en weet. dat hij de geweldigste verant woordelijkheid beteekent, die een staats m.an ,°P zi.ch kan nemen. Wanneer wij niettemin zoo koortsachtig bewape nen, is dat om den strijd, die ons wordt opgedrongen, zegerijk te doorstaan. Wij zullen ons in de toekomst geen levens recht meer laten betwisten. Ons impo- neeren dreigementen noch liefdesbrie ven." De opperbevelhebber van het Duit sche leger, generaal von Brauchitsch, zal Donderdag een bezoek brengen aan een der grootste Duitsche wapenfabrie ken. de „Rheinmetallwerke" te Düssel- dorf. Op een „bedrijfsappel" zal de generaal het woord tot de arbeiders richten. Zijn rede zal van 13 uur tot 13.30 per radio worden uitgezonden en ook door de andere arbeiders in de wapenindustrie, die eveneens in appel hijeen zullen zijn, worden aangehoord. HORE BELISHA BEZOEKT PARIJS LONDEN. 7 Aug. (Havas). De Brit sche minister van oorlog Hore Belisha is naar Frankrijk vertrokken om een kort bezoek aan Parijs te brengen. Men geeft voor. dat hii met geen enkele Fransche persoonlijkheid een onderhoud zal hebben.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 8