De effectenbeurs in feeststemming LAATSTE BERICHTEN Het publiek zegt: wat een schat van een naam Velen hieven uren wachten om te vernemen, welke namen het Prinsesje gekregen had „PRINSESIRENE Serpentines vlogen door het Amsterdamsche beursgebouw Hoe Indië feest viert DE HOOGE RAAD WENSCHT GELUK Motorrijder gedood ORANJEMUISJES TE LUIK vj FAMILIEDRAMA TE VLAGTWEDDE SCHIP OMHOOG GEVAREN Groentenhandelaren zetten bezwaren uiteen Barneveld Oude man aangereden UIT DIESELTREIN GEVALLEN WISSELKOERSEN 3e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD MAANDAG 7 AUGUSTUS 1939 (Van onzen specialen verslaggever) SOESTDIJK, MAANDAG t jANDAAG heeft dus ons Prinsesje haar 1/ namen ontvangen, en dat daarvoor bij geheel het Nederlandsche volk groote belangstelling bestaat, kunnen wij consta- teeren aan de drukte, die reeds vanmorgen vroeg voor het paleis heerscht. Honderden nieuwsgierigen meest fietsers en wande laars, maar ook tal van automobilisten, die hun wagen ergens ver weg parkeeren moe ten, maar er graag een fiksche wandeling voor over hebben, staan langs den straat weg te wachten, tot het groote nieuws be kend zal worden. Het aantal fotografen en verslaggevers, dat sedert Zaterdagmorgen aanzienlijk ge daald was, blijkt plotseling met sprongen gestegen, en de hcercn van de lens krijgen ditmaal een streepje voor; zij mogen den paleistuin binnentreden, en zich opstellen voor het bordes van den linkervleugel, waar de officieele bezoekers aanstonds zullen uit stappen. Tal van bloemstukken staan hier in de ruime voorgalerij opgesteld, lakeien in hun kleurrijke uniformen hebben bij de verschillende deuren postgevat en omstreeks kwart voor elf verschijnt jhr mr. C. Dedel bij den ingang van den Soestdijkschen vleu gel, om hen, die ambtshalve bij de geboor te-aangifte aanwezig zullen zijn, te verwel komen. /N de eerste auto, die over den straatweg nadert het moet een bezoeker zijn, want alle overige autoverkeer is hier thans niet mogelijk zien wij den burgemeester van Baarn, jhr. dr. G. C. J.v an R e ene n, die gekleed is in ambtscostuum, met degen en zilveren ambtsketen, jhr. Dedel ontvangt Baarns eersten burger bij het bordes, en geleidt hem naar het hoofdgebouw van het paleis. Enkele minuten later rijdt wederom een auto den paleistuin binnen, een hof wa gen ditmaal, en het publiek herkent zonder moeite den demissionairen minister-presi dent dr. H. Colijn, en den vice-president van den Raad van State, jhr. mr. F. Bee- laerts van Blokland. Dr. Colijn is in jacquet, de heer Beelaerts van Blokland in gekleede jas. Ook zij worden op het bordes door den secretaris van den Prins ontvangen, en naar binnen geleid. Het uurwerk in den paleistoren laat dan elf slagen hoor en Buiten blijft het, publiek geduldig wachten, want nu kan het tijdstip niet verre meer zijn, waarop de namen be kend zullen worden gemaakt. Telkens stappen fietsers af, en vragen de journalisten, die bij het hek hebben post gevat: „Weet u al, hoe het Prinsesje heeten zal?" Maar nog altijd moeten wij het ant woord schuldig blijven, want rustig staan de auto's in den paleistuin, geen enkele officieele bezoeker is nog in de galerij verschenen, zoodat niemand nog een tipje van den sluier kan oplichten. Het wordt half twaalf, kwart voor twaalf, en dan even voor het middaguur, treden de chauffeurs in actie. Eerst wordt de hofwagen voorgereden, en wij zien, dat Dr. Colijn en Jhr. Bee laerts van Blokland, uitgeleide gedaan door Jhr. Dedel. het bordes afdalen. Vóór zij in den hofwagen plaats nemen, posee ren zij voor de hier opgestelde fotografen, Even later rijdt de auto naar buiten, en luide klinkt nu het gejuich van de hon derden. die op dit moment hebben*ge wacht. Dan komt de burgemeester van Baarn weer op het bordes, in gesprek met den adjudant van den Prins, kapitein de Roo van Aldcrwerelt, in de rechterhand draagt hij de geboorte-akte, die zoojuist onderteekend werd. Wanneer ook Jhr. van Reenen vertrok, ken is, stormt het publiek naar voren, want nu moet er toch iemand zijn, die hun vertellen gaat. welke namen het Prinsesje heeft ontvangen. De fotografen worden belegerd: „Heeren, wacht u even, hoe heet het Prinsesje???" En inderdaad, de heeren blijken niet alleen hun oogen, maar ook hun ooren goed den kost te hebben ge geven. want zij weten het groote nieuws, al is het hun dan niet offi cieel medegedeeld. Maar een hof dame fluisterde het een hoogen func tionaris in het oor, en deze fluisterde het weer verder, en er is nu eenmaal niets dat eerder verstaan wordt dan fluistertaal „Irene, Emma, Elisabeth heet het Prinsesje vertellen zij aan iedereen die het hun vraagt, en aardig is het, de reactie van het publiek op deze namen gade te slaan. Alle dames zijn gewoonweg verrukt „Wat een schat van. een naam, Irene. Een éénige naam!" Het gaat van mond tot mond: „Prinses Irene, Prinses Irene." Echt een naam voor een Koningskind," zegt een oude grijze dame. Veel voldoening wekt het ook, dat de tweede naam de herinnering levend zal houden aan de Koningin-Moeder, die vooral in Baarn en Soest zoo algemeen gezien en bemind werd, en wier verjaardag, op den tweeden Augustus, speciaal in deze beide gemeenten, thans nog, met eerbied wordt herdacht. Maar met den laatsten naam, Elisa beth, weet men zoo gauw geen weg. De een oppert, dat de Prinses naar de En- gelsche Koningin genoemd is, een ander weer gaat nog verder terug in de histo rie, maar het rechte weet men er niet van. En de verstandigste oppert de ge dachte: „Wij zullen er vanavond de krant maar eens op nalezen, want daar in zullen de namen wel verklaard wor den." Hetgeen inderdaad het geval is, zooals onze lezers kunnen constateeren. AMSTERDAM, 7 Augustus. De effectenbeurs te Amsterdam bood hedenmorgen een feestelijken aan blik. De Beurszaal was keurig ver sierd met guirlandes van groen en van vlaggen in de nationale kleuren en voorts niet oranjeboomen, terwijl de guidebank fleurig was opgetooid met oranjebloemen en linten. Klokslag half elf deed de orkestband van de posterijen haar intrede in de beurszaal door de groote deuren welke van de hall af toegang geven en maak ten onder dreunend tromgeroffel een rondgang door de zaal. Van de galerij af werd door den voorzitter van de veree- niging, den heer F. J. M. van Ogtrop, een toespraak gehouden. Hij verklaarde, dat de heugelijke tijding uit Soestdijk aller- wege vreugde had veroorzaakt, niet het minst bij de leden van de vereeniging voor den effectenhandel, die bij hulde- betoogingen voor het Vorstelijke Huis nimmer achter blijven. Alles wat over de blijde gebeurtenis meets was gehoord of gelezen, was aldus de heer Van Oc- trop beter gezegd dan hij vermocht weer te geven. Namens alle leden van de vereeniging sprak hij gelukwen schen uit. met de Jonggeborene, voor de Prinselijke Ouders en voor de Koningin, met de bede. dat God het Koninklijk Huis tot in lengte van dagen zal beschermen. Leve de Koningin, leve Prinses Juliana, leve Prins Bernhard, leve de beide doch tertjes. Nadat deze toespraak met groot gejuich was ontvangen, speelde de postharmonie het Wilhelmus, dat door allen eerbiedig werd aangehoord en door velen werd meegezongen. Als toen maakte zich een groote vreug de van de beursbezoekers meester. In mi nimum van tijd zag men de oranje mutsen en de oranjehoeden verschijnen en werd met, groote doeken en vlaggen gezwaaid, terwijl de serpentines door de zaal suisden en de vroolijkheid verhoog den. De postharmonie gaf vervolgens nog verscheidene vaderlandsche liederen ten •beste. Door den voorzitter van de vereeniging werd nog medegedeeld dat heden geen prijscourant zal verschijnen. Een telegram aan den G.G. BATAVIA. 7 Aug. (Aneta). De na tionale feestdag is verder in zeer opge wekte stemming gevierd. Het voornaamste punt van het offi cieele programma werd gevormd door den dankdienst in de Portugeesche Buitenkerk. Deze werd bijgewoond door den Gouverneur-Generaal en gevolg, de voornaamste autoriteiten, het geheele consulaire corps, en talrijke vertegen woordigers van handel, industrie, scheepvaart en bankwezen. Ds. K. Kostelijk ging voor in den dienst met een predikatie, welke de strekking had te doen uitkomen, dat de bekende aan hef „Wij Wilhelmina, Koningin bij de gratie Gods", geen doode letter is. De predikatie werd voorafgegaan door le zing uit de Heilige Schrift, met als tekst psalm 103. Voor het overige concentreerde de feestvreugde zich, behalve rond het reeds gemelde defile, runuum verschil lende optochten, de samenzang van de N1ROM. en andere festiviteiten, welke onder niet bovenmatige hitte werden af gewerkt. of nog op het program staan. Op zijn telegram met gelukwenschen aan het Prinselijk Gezin ontving de Gouverneur-Generaal het volgende te legrafisch antwoord; „Voor uwe vrien delijke gelukwenschen betuigen Wij u en bevolking Ned. Indië Onzen welge- meenden dank. Juliana Bernhard". 's-GRAVENHAGE, 7 Augustus Bij den aanvang van de zitting van den Hoogen Raad heeft de president mr. L. E. Visser de volgende woorden gespro ken: Magnum gaudium vobis annuntio Dezen roep hebben in den vroegen mor gen van 5 Augustus kanongebulder en klokgelui doen gaan over heel Neder land, aankondigend de geboorte van een Prinses in ons vorstenhuis. En het Nederlandsche Volk heeft dien roep met vreugde vernomen en met uitingen van geestdriftige blijdschap beantwoord. Het heeft dit gedaan, niet slechts omdat de leden van ons vorstenhuis persoon lijk bemind zijn, maar ook omdat het beseft en voelt, dat het Huis van Oranje hot middelpunt is van ons staatkundig leven, van het leven van het Nederland sche volk als volk, dat daarin vindt het zichtbare teeken van zijn eenheid. Een heid, niet de schijneenheid, welke slechts bestaat door verstikking van wat afwijkt, naar die ware eenheid blijk van hooge staatkundige ontwik keling en vrijheid, welke, verschil van inzicht verdragend en waardeerend, de landgenooten samenvoegt door liefde voor vaderland en vorst. Aldus is wat het Vortelijk Huis doet bloeien en zijn voortbestaan verzekert, tevens verste viging van 's lands eenheid, waarborg voor de duurzaamheid onzer instellin gen en daardoor rechtmatige grond tot vreugde. De Hooge Raad de Nederlanden ge voelt behoefte van zijn blijdschap hier openlijk te getuigen. Hij verbindt hier aan de uiting van zijn hartelijke geluk wenschen, in de eerste plaats aan de ouders H.K.H. Prinses Juliana, wie een spoedig en volledig herstel van krachten wordt toegewenscht en Z.K.H. Prins Bernhard. Moge het hun gegeven zijn de jonggeborene te zien opgroeien tot een bloeiende vrouw. Wij vergeten daarbij niet de kleine Beatrix, tot wie thans het groote voorrecht is gekomen later in eigen huis een speelgenoot van passen den leeftijijd te zullen hebben. En niet minder dan tot de ouders gaan onze ge dachten en gevoelens uit tot H. M. onze Koningin, tegenover wie wij onze eer biedige gelukwenschen tot uiting willen brengen, niet alleen om den bloei van Haar Huis, maar ook omdat Haar het innig menschelijk geluk ten deel valt Hare rijpere jaren door jong leven leven van Haar leven onstuwd te zien. Namens het parket heeft de advo caat-generaal mr. Rombach en namens de orde van advocaten heeft mr. E. Bel- infante zich bij de woorden van den president aangesloten. WILLEMSDORP. 7 Augustus. Vanmorgen omstreeks zeven uur kwam de motorrijder J. van Hafte ren uit Breda, doordat hij bij het afrijden van de Moerdijkbrug te Willemsdorp niet voldoende rechts van den weg hield in volle vaart in botsing met een vrachtauto, wel ke uit de richting Dordrecht nader de. De botsing was zoo hevig, dat van H. op slag werd gedood. De vrachtauto reed door den schok van den weg af en kwam in een sloot terecht. Van de drie inzittenden werd één licht aan het gelaat ge wond. Hij kon echter zijn weg ver volgen. Het stoffelijk overschot van H. is naar Dordrecht overgebracht DE commissie voor de Ne derlandsche deelneming aan de tentoonstelling te Luik heeft gezorgd dat alle bezoe kers van het paviljoen, Za terdag op een beschuit met oranje muisjes werden ver gast. Jongeman wurgt zijn a.s. schoonvader VLAGTWEDDE. 7 Augustus. Gisteravond is alhier een 66-jarige man tijdens een familietwist door zijn aanstaanden schoonzoon ge wurgd. Omstreeks negen uur ontstond ru zie in het gezin van den 66-jarigen R. Zuurman -alhier. Van de familie waren de man, de vrouw, een doch ter en haar verloofde thuis. Zuur man greep tijdens den twist een mes en achtervolgde hiermede zijn vrouw en dochter. De 21-jarige ver loofde van het meisje, afkomstig uit Groningen, wilde tusschenbeide ko men en greep den man bij de keel, waarbij hij het slachtoffer wurgde. Onmiddellijk werd geneeskundige hulp ingeroepen. Een geneesheer kon slechts den dood constateeren. De dader heeft zich hierop onmid dellijk bij de politie aangemeld en is in arrest gesteld. Het lijk is in beslag genomen. MOTORRIJDER BOTST TEGEN PAAL Met een schedelfractuur opgenomen BROUWERSHAVEN, 7 Augustus. In den afgeloopen nacht omstreeks 12 uur is de 18-jarige C. F. K. uit Noord- gauwe met een snelheid van 60 a 65 K.M. per motorrijwiel, waarop nog een duopassagier was gezeten, op den pro vincialen straatweg te Brouwershaven tegen een verkeerspaal in de bocht van den weg gereden. K. bleef met een sche delfractuur en eenige vleeschwonden liggen. Hij is in zorgwekkenden toestand naar het ziekenhuis te Noordgauwe ver voerd. De duopassagier kwam met den schrik vrij. Beiden hadden de kermis te Brou wershaven bezocht en zijn daarna met een geparkeerd staand motorrijwiel van een vriend, waarvoor zij echter geen toestemming hadden, zonder rijbewijs gaan rijden. (JIT DE STAATSCOURANT P.T.T.-dienst 's-GRAVENHAGE. Bij K. B. is met ingang van 1 October 1939 aan den re ferendaris der P.T.T. P. S. Sant op zijn verzoek eervol ontslag verleend. Bij K. B. is met ingang van 16 Sep tember 1939 aan den commies bij den P.T.T.-dienst A. Kremer, op zijn verzoek eervol ontslag verleend. Bij K. B. is met ingang van 1 Augus tus 1939 aan den commies bij den P.T.T.- dienst P. de Landmeter, aangewezen als beheerder van het hijpost-, telegraaf- en telefoonkantoor Rorterdam-Mathenesser- Dlein op zijn verzoek eervol ontslag ver- 'eend. Consulaire dienst De consul der Nederlanden te Tel Aviv, de heer E. S. Hoofiën, is met ver lof van zijn post vertrokken. Met de waarneming van het consulaat is. belast de heer S. L. de Beer, aan wien in de Nederlandsche taal kan wor den geschreven. De consul-generaal der Nederlanden te Londen, de heer Th. H. de Meester, zal gedurende zijn verlof van 3 weken, ingaande 10 Augustus a.s., van zijn post afwezig zijn. De vice-consul, de heer dr. Riemens, zal worden belast met de waarneming van het consulaat-generaal gedurende de afwezigheid van den heer De Mees ter. De consul-generaal der Nederlanden te Algiers, de heer G. J. M. A. Rands- huyzen, is met verlof van zijn post ver trokken. De waarneming van het consulaat be rust bij den heer P. Escure. Ambtenarengerecht De minister van justitie heeft voor den tijd van zes jaren herbenoemd tot lid van het ambtenarengerecht te 's-Gra- venhage: mr. U. J. W. Sibmacher van Nooten te 's-Gravenhage. Belastingen Bij beschikking van den minister van Financien is de inspecteur der directe belastingen, enz. J. J. Koster van Groos, toegevoegd aan het hoofd van de in spectie der directe belastingen te Gro ningen ,2de afdeeline. verplaatst naar Baarn en toegevoegd aan het hoofd van de inspectie der directe belastingen al daar en de inspecteur der directe belas tingen, enz. D. E. C. Klinkenberg, toe gevoegd aan h. t hoofd van de inspectie der directe belastingen te Baarn, naar Wageningen en toegevoegd aan het hoofd van de inspectie der directe be lastingen aldaar. Spoedig vlot gekomen VLISSINGEN, 7 Augustus. Het van Vlissingen uitgaande op weg naar Gothenburg Joego-Slavisch stoomschip „Vidovdan" is kort na het vertrek uit de haven aan den grond geloopen. Sleepbooten zjjn ter arristentie in de nabijheid. Nader wordt gemeld, dat de „Vi dovdan" op eigen kracht is vlot ge komen, zoodat de sleepbooten geen dienst behoefden te doen. Het schip heeft de reis naar Gothenburg voortgezet. Vooral oppositie tegen details van regeling 's-GRAVENHAGE, 7 Aug. De ge zamenlijke organisaties van groot- en kleinhandelaren in groenten, heb ben hun bezwaren tegen de verhoo ging van den minimumprijs van boonen toegelicht in een onderhoud met den regeeringscommissaris den heer F. V. Valê-tar. Hun bezwaren golden vooral de de tails van de regeling, nl. het feit dat voor eerste en afwijkende kwaliteit de zelfde minimumprijs is vastgesteld, ter wijl bovendien de tuinder, die eerste kwaliteit aanvoert, vaak minder voor zijn product ontvangt dan de tuinder, die minder zorg aan zijn product be steedt en daardoor dikke boonen aan voert. Doordat de mindere kwaliteiten niet voor een lageren prijs te koop zijn, wordt het minst draagkrachtige deel van het publiek gedupeerd, terwijl de handel gedupeerd wordt door de dis tributie van boonen aan werkloozen, te gen een zeer veel lageren prijs, waar door het contrast te groot wordt. De Regeeringscommi%ïaris stelde zich op het standpunt, dat door het verhoo- gen van den minimumprijs de produc tieprijs van den tuinder zooveel moge lijk moet worden benaderd. Bovendien hebben exportfactoren er toe medege werkt, dat de minister den minimum prijs heeft verhoogd. Hij zegde echter toe. dat de bezwaren van den handel in overweging genomen zouden worden, en dat men er zoo mogelijk rekening mee zou houden. Hoe Veenendaal deelde in de Vreugde VEENENDAAL. Reeds tame lijk vroeg Zaterdagmorgen was de geboorte van een Prinses bekend in Veenendaal en zij die zich in den vroegen morgen naar het werk bega ven tooiden zich reeds met Oranje. Te acht uur 's morgens werden de klokken geluid, terwijl hierna zich op de Markt een groote menschen- menigte verzameld had, om getuige te zijn van de 51 saluutschoten, welke gelost zouden worden door vijftallen van de Burgerwacht, der B.V.L. en van de schietvereeniging „Prins Hendrik". Nadat deze 51 saluutschoten gelost werden vertrokken 9 hoornblazers van het tamboers- en pijpercorps „Prins Bernhard" door de gemeente om de in woners de blijde mare bekend te ma ken. Hierna kreeg het leven.weer zijn ge wonen gang, doch des avonds brak de feestroes los. Door de muziekvereeni- gingen „D.S." en „Caecilia" werd in de muziektent op het marktplein populaire muziek ten gehoore gebracht. Duizen den waren op het marktplein aanwezig en al spoedig was het marktplein ver anderd in één groote deinende menigte, die al dansende en hossende met de muziek meezong. Veenendaal heeft op ondubbelzinnige wijze haar vreugde geuit over de ge boorte van een nieuwe Oranjetelg. Zaterdagmiddag te 2 uur werd ten gemeentehuize een buitengewone spned- eischende Raadsvergadering gehouden, waarbij afwezig waren de raadsleden van Barneveld. v. d. Bovenkamp, Hek ster en v. Stempvoort. De Voorzitter. Burgemeester mr. J .J. P. C. van Kuyk hield hierbij een korte rede, waarvan wij het volgende ontleenen: „Het is een goede gewoonte en in overeenstemming met de verschil lende partijen dat bij bizondere ge beurtenissen als deze de Raad dezer gemeente bijeenkomt. Wij hebben dat meermalen gedaan in dagen van rouw en droefheid, doch het is ook gebeurd, zooals nu, dat wij in blijdschap en vreugde bijeen zijn. De beteekenis van deze geboorte uit een te zetten, achtte spreker overbodig. Het voortbestaan van het Vorstenhuis is een onmisbaar voorbeeld van de on afhankelijkheid van ons land. Een vor stenhuis is het middelpunt van het nationale leven. De laatste jaren mogen wij ons verheugen in een zeer sterk ge groeid nationaal gevoel, hoewel de re denen hiertoe minder gunstig zijn. De jonge spruit die thans geboren is geeft de verzekering dat het vorsten huis zal voortbestaan. En van groote beteekenis is het dat een vorstenkind op eigen bodem geboren wordt, en in eigen land wordt opgevoed. De dubbele zekerheid die wij thans hebben is van zeer groote beteekenis. Wellicht gaan ook de gedachten uit. dat nu deze ge boorte zoo goed verloopen is. dat wij ook thans kunnen rekenen eerlang op de geboorte van een Prins." REEDS vroeg in den morgen had Barneveld een feestelijk aanzien. Niet alleen had een ieder den vlag uitgestoken, maar ook met de versie ring der straten was dadelijk door een groep jongelui begonnen en niet lang duurde het of ontelbare kleine vlaggen waartusschen groen, waren dwars over de voornaamste straten gespannen. Van acht tot half negen werden de feest- klokken geluid en wel door drie jonge dames, die dit zware werk met enthou-. siasme verrichtten. '8 Avonds om half acht deed bur gemeester Westrik vanaf het balkon van het gemeentehuis aan de bevol king de officieele mededeeling van de geboorte van onze tweede Prin ses. waarna het muziekcorps „Kunst Veredelt", het Wilhelmus speelde. Tegen negen uur werd bij de eier- ballen een groote optocht samengesteld, waaraan alle plaatselijke vereenigingen deelnamen. In het bijzonder noemen wij den groep Burtrerwaehfers, waar van een 'afdeeling den wacht had be trokken bij een wiegje, dat op een prach tig versierden wagen werd meegevoerd. Ook de brandweermannen maakten een zeer goeden indruk. Nog lang bleven de straten met jui chende menschen gevuld en de feest stemming, die zich van een ieder had meester gemaakt, is een garantie voor het welslagen van de nog komende feestelijkheden. SCHERPENZEEL. De ongeveer 70-jarige Westerhuis, wonende aan de Stationsstraat alhier werd door een uit dezelfde richting komende auto, bestuurd door den heer A. R. J. van Utrecht, aangereden, toen •hij zich per fiets niet ver van zijn woning op weg bevond. Door den val bekwam W. ernstige hoofdwon den. Hij werd naar zijn woning overgebracht waar dokter Wensink van Scherpenzeel de eerste hulp verleende. Auto en fiets waren licht beschadigd. DE OPVOERING IN HET OPENLUCHTTHEATER Voor de bewoners van Soest en om geving zullen de feestelijkheden van daag niet afgeloopen, maar ook morgen is het een bijzondere dag in Soest. Want dan zal er een oranjevoorstel ling plaats vinden in het openluchtthe ater aan den Soesterbergschestraatweg. Het is het bekende tooneelspel van Ben van Eijsselstein, dat door de Ver- eenigde Haagsche spelers zal worden opgevoerd. Controle-beambte veertig meter meegesleurd en op slag gedood NI JKERK, 7 Aug. Vanmorgen om streeks zeven uur is- een paar hon derd meter voor het station Nijkerk, de heer J. v. d. Berg, controle-be ambte te Utrecht bij de Neder landsche Spoorwegen, door tot nu toe onbekende oorzaak uit den Die sel trein Amersfoort-Zwolle gevallen. De ongelukkige, die een veertig tal meters werd meegesleurd, moet op slag gedood zijn. Het stoffelijk overschot is naar het lijkenhuisje op de algemeene begraafplaats overgebracht. In den trein had men niets van het ongeval zien gebeuren. De stati onschef uit Nijkerk is echter van het gebeurde getuige geweest. AANBESTEDING AMSTERDAM, 7 Augustus Na mens den directeur van publieke wer ken is vanmorgen ten stadhuize in het openbaar aanbesteed: Het ophoogen en gedeeltelijk beklee- den van een terrein aan den Leeuwar- derweg nabij den Waddendijk met bij- hehoorende werken. Ingekomen waren tien biljetten. Laagste inschrijfster was de firma J. Verduin jr. te Amsterdam met ƒ3948. HAGESTEIN, 7 Aug. Bö de alhier ge houden aanbesteding voor den bouw van een woning voor rekening van den heer Vos, hoofd der O.L. School werd ingeschreven als volgt: G, v. Straten, Hagestein 2795 F. v. Straten. Zjjderveld - 2777 't Lam, Leerdam - 2673 W. v. d. Berg, Hagestein - 2467 A. Poot, Vianen - 2437 A. v. d. Heuvel, Vianen - 23S9 L. v. d. Pol, Hagestein - 2377 G. den Hartog, Culemborg - 2260 P. Herremans, Hagestein - 2237 Het werk ia aan den laagaten inschrijver gegund. MARKTBERICHTEN PAARDENMARKT UTRECHT UTRECHT. 7 Aug. Aan de heden ge houden paardenmarkt alhier waren 550 paar den en veulens aangevoerd. Handel matig De prijzen waren als volgt: Luxe paarden 300—350, werkpaarden 200250, oude paar den 80—-140, 1-jarige paarden 80140. 2-ja- rige paarden 150225, jongeveulens 3075, hitten 80175. AMSTERDAMSCHE VEEMARKT AMSTERDAM, 7 Aug. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 345 vette koeien waarvan de prijzen waren le kwaliteit 72— 80, 2e kwaliteit 6270, 3e kwaliteit 5058, 19 stieren 4452 per kg, slachtgewicht; 115 melk- en kalfkoelen 180—200 per stuk; 40 vette kalveren: 2e kwaliteit 46—52, 2e kwa liteit 3644 per kg. levend gewicht: 126 nuchtere kalveren 6—9, 104 schapen 1117 per stuk; 375 varkens: vleesdhvarkens, we gende van 90110 kg. 6263, zware varkens 6061, vette varkens 5859 per kg. slacht gewicht. Aangevoerd S wagons geslachte run deren uit Denemarken. Overzicht: Runderen korte aanvoer, han del stug en stijf prijshoudend. Vette kalve ren weinig aanvoer, handel sleepend, prijzen iets lager. Nuchtere kalveren gewone aan voer, kalme handel, prijzen lager. Schapen gewone aanvoer, handel sleepend, prijzen la ger. Varkens minder aanvoer, vleeschvarkens willig, prijzen iets hooger. Vette varkens niet zoo goed te plaatsen. Maandag 7 Augustus 1939. 11.15 uur. Inkoop Verkoop Chbque Berlijn 75.10 75.30 Parija 4.9554 4.9854 Brussel 31.83 31.90 Londen 8.77 8.79 Zwitserland 42.35 42.42 Cable New York 1.87 1.88 Chèque Milaan 9.85 10.00 Duitsch bankpapier 26.50 27.50 ft zilver 30.25 31.25 Fransch bankpapier 4.96 5.03 Belgisch 6.37 6.43 Zwitsersch 42.35 42.55 Engelsch 8.76 8.81 Amerikaansch 1.87 1.89 Indisch 99.00 100.00 Handelemarken 7.00 8.00 Toeristenmarken 49.50 Ponden (goud) 15.45 15.55 Dollars (goud) 3.18 3.21 Gouden tientjes 12.90 13.00 OMREKENINGSKOERSEN 5 Aug. 7 Aug. Londen Berlijn Parijs Brussel (Belga) Zwitserland Kopenhagen Stockholm Oslo NewYork (cable) Rome 8.78 8.78 0.75.2754 0.75.30 4.96H 4.97 X 31.87 42.35 39.20 45.25 44.15 1.8754 6.70 31.87 42-39 39.2224 45.2754 44.1254 I.87H 6.75 Aardappelziektewaarschuwingsdienst In het etmaal van 's avonds 3 tot 's avonds 4 Augustus is in Groningen de weersgesteldheid kritiek geweest voor het optreden van aardappelziekte. WATERSTANDEN VAN DEN RIJN De waterstanden van den Rjjn waren he denmorgen als volgt: R'heinfelden 4.05 4- 32, Breisach 4.44 -f- 91, Kehl 4.45 61, Maxau 5 63 4- 28. Mann heim 4.63 4- 15, Mainz 3.72 -F 5, Bingen 2.56 8. Caub 2 98 4, Coblenz 2.76, Trier 27 1, Düsseldorf 2.05 4. Ruhrort 1.14 6, Wesel 1.05 9. Emmerik 2.37 9 WEERSTOESTAND VAN HEDENMORGEN Neerslag in m.m. Weer Wind Tempera- Minimum afgel. tuur hedennacht etmaal DEN HELDER VLISSINGEN DE RILT GRONINGEN MAASTRICHT betrokken zwaar bewolkt betrokken betrokken licht bewolkt matig W.Z.W. matig W.Z.W. zwak Z.W. zwak W.Z.W. matig Z.W. 17 16 13 enk. drup.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 9