Douanekwesties nog deze week besproken? Lipinski in vrijheid Kathedralentocht'd oor ons land had groot succes Friscoen Los Angeles twee steden-rivalen DE ANTI-BRITSCHE HOUDING WORDT STEEDS SCHERPER Turkije als lid van het vredes front Goering over zijn Duitsche rondreis OPGETOGEN vreemdelingen Ie BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 10 AUGUSTUS 1939 Wolkenkrabbers, petroleumboortorens, filmstudio's en duizendjarige boomen maken Californië tot een wonderlijk lend LOS ANGELES HEEFT EEN AUTO-RECORD SAN FRANCISCO en Los Angeles zij twee steden-riva len, zooals ook wel twee groote steden in eenzelfde land soms zijn Alleen liggen San Francjsco en Los Engeles meer dan 700 kilometer van elkaar verwijderdMaar dat is voor Amerika geen groote af stand. San Francisco is een han delsstad met een wereldhaven; Los Angeles is een industrie- en renteniersstad Maar ook Los An geles heeft een goede haven, die steeds sterker groeit en voor San Francisco een geduchte concur rent wordt; er wordt zelfs be weerd, dat de haven van Los An geles die van „Frisco" waar de eene staking de andere aflost tegenwoordig overvleugeld heeft. SAN FRANCISCO heeft ongeveer 650.000 inwoners. Los Angeles 1,326 millioen. dus hel tweevoud. Deze vergelijking is echter eenigszins scheef; want San Francisco heeft geen voorsteden „ingelijfd", terwijl Los An geles wat oppervlakte betreft vlak achter. Tpkio de tweede plaats in neemt op de wereldlijst en dus omvane- rijker is dan.zelfs New York. Londen of Berlijn. Bij een eerlijke vergelijking van het aantal inwoners moet men bij San Francisro dan ook nog de plaatsjes Oakland, Berk lev en enkele andere voorstadjes meetellen, die bij de ee- meentegrond van San Francisco hehoo- ren; men kómt dan weliswaar niet ge heel, rhaar toch vrij dicht bij de 1,3 millioen van Los Angeles. San Francisco is een met emergie geladen stad. Los Angeles is een groot dorp. In San Francisco steken overal torenhooge gebouwen de lucht in, terwijl het karakteristieke van Los Angeles niet in de paar wolkenkrabbers, doch in de ontel bare kleine villa'tjes en twee- A drie verdieping'woningcn ligt, die in een gweldigó uitgestrektheid over het land uitgebreid liggen. Zonder auto is men hier reddeloos ver loren. Los Angeles heeft dan ook in verhouding tot haar inwonertal een record aantal auto's, namelijk 1 op iedere 4 inwoners, kinderen, baby's en grijsaards meegrekend. Vele gezinnen hébben meer dan één auto: voor den huisvader om zijn zaken te kunnen afhandelen, voor de huisvrouw, diQ boodschappen moet doen en voor kinderen, die naar school of naar universiteit gaan. De vruchtbaarheid van den bodem en de door het klimaat veroorzaakte weel derige vegetatie hebben Californië ge maakt tot een reusachtige groente- en vruchtentuin. Ten overvloede zijn bo vendien naast andere mineralen nog geweldige petroleum vel den in Califor nië te vinden. Californië levert goud in vcrlerlei vormen. Het gebied is on geveer -100.000 KM. doch wordt slechts bewoond door 6.5 millioen menschen. LOS ANGELES heeft op San Fran cisco voor. dat het bijna mistvrij is. Overdag is het warm, 's avonds en 's nachts koel, en bijna iederen dag schijnt de zon van een strulend-blau- wen hemel. Dit is dan ook de oorzaak van het feit. dat Los Angeles een aan- trekkingspunt is voor de renteniers uit geheel U.S.A. en bovendien ook nog voor de filmindustrie, die vrijwel al tijd naar believen buitenopnamen kan draaien. In landbouwkundig opzicht heeft, de omgeving van San Francisco grootere schatten dan die van Los Angeles. De grootste bezienswaardigheid vormt wel het oerwoud met de duizendjarige „red- wood'-boomen. Deze boomen bestonden al lang. voordat men er in de Oude Wereld zelfs maar een vermoeden van had. dat er een Amerikaansch conti nent bestond. Pater Crespi, die de Spaansche Portola-cxpeditie van 1769 begeleidde, noemt als eerste deze boo men in zijn reis-dagboek op den datum van 10 October 1769. Pas in 182.1 werd de boom wetenschappelijk (en zelfs ver keerd!) ondergebracht. Engelschc bota nici stelden vast. dat hij een soort moc- raseypres (Taxndiuin) moest zijn en noemden hem Taxodium sempervirens (altijd groene Taxodium). Pas 21 jaar later bemerkte men. dat het een geheel nieuw? boomsoort moest zijn en gaf hem den naam „Sequioa sempervirens". F.en eigenaardigheid dezer reuzen- hoornen is, dat zij „vuurvast" zijn. De laatste groote" boschbrand had onge veer 300 jaar geleden plaats. De bast der boomen was slechts heel opper vlakkig verkoold. De hoornen bleven doorgroeien. Slechts daar. waar de bast reeds beschadigd was. heeft het vuur tie stam van binnen eenigszins uitgehold. De hoornen groeien langzaam maar zeker door in dat Callfornische reuzenwoud: dat een mooi oerwereld eiland lijkt, dat de eeuwen zal trotsee- ren. Het is een prachtig woud. dat tot nadenken stemt. Zijn wolkenkrabbers, boortorens, filmstudio's en auto's wer kelijk zoo belangrijk AN FRANCISCO werd groot door de goudvelden, Los Angeles door de petroleum. De stormachtige groei van Los Angeles begon pas na den we reldoorlog. In 1920 had de stad 576.000 inwoners; thans heeft zij reeds meer dan het dubbele. Wanneer men op Sig nal Hill het centrum der olievelden staat, ziet men vele kilometers om zich heen uitgestrekt woud van wer kende boortorens. Het ontstaan van dit woud van boortorens is typisch Ame rikaansch. Het land was verkaveld en behoorde aan verschillende particulie re eigenaars. De stukken grond haaden geen bijzondere waarde, totdat plotse ling petroleum werd ontdekt. Toen de eerste boring plaats vond, haastte de huurman zich, hetzelfde te doen, want ook hij wilde meedoen aan de onverwachte ren naar rijkdom; bo vendien vreesde hij, dat zijn huurman het kostbare nat ook onder zijn grond zou wegzuigen. Zoo verrees in korten tijd de eene boortoren naast den andere. Een ieder wilde zoo vlug mogelijk aan „zijn" petroleum komen, en, indien mo gelijk nog wat van zijn buurman nemen. Daar de kosten van één boortoren 50.000 a 150.000 dollar bedragen, en één toren van bepaalde grootte om een bas sin uit te pompen voldoende zou zijn geweest, waar nu vier, vijf, zes of zelfs tien staan, ging men zich dus te buiten aan een ongehoorde kapitaalvermorsing, zelfs, wanneer men zijn kosten er uit haalde. Men werd wijzer door de opge dane ervaring, en wanneer heden ten dage hetgeen telkens voorkomt nieuwe bronnen worden ontdekt, ko men de „huurlieden" bij elkaar, plaat sen op de gunstigste plaats een boor toren en deejen de winst Joodsche vluchtelingen voor Smyrna Zij mogen niet aan land gaan SMYRNA, 9 Aug. (Reuter). Met het stoomschip „Parita". dat de Panamee sche vlag voert, zijn hier gisteravond 500 Joodsche vluchtelingen aangekomen die van honger en dorst en als gevolg van de doorgestane vermoeienis volko men uitgeput waren. Deze vluchteiin gen, meerendeels Tsjechen, verkeeren in kritieke positie, daar zij geen levens middelen. geen water en eeen geld heb ben. Het schip heeft geen brandstof meer en de machines zijn, naar men verklaart, defect De Turksche autoritei ten houdt de vluchtelingen in quaran taine en geven hun geen toestemming, aan land te gaan. Het schip kan niet naar Constanza, waar de vluchtelingen zich hebhon ingescheept, terugkeeren, alvorens geld ontvangen is voor de noo dige reparaties, aankoop van brandstof én andere hehoeften. TIENTSIN, 9 Aug. (Havas). - De be perkende bepalingen aan de toegangen tot de concessie worden steeds scherper. In Noord-China duurt de anti-Britsche campagne voort. Het anti-Britsche co mité heeft den Chinecschen winkeliers te Peitaho, een bekende badplaats, op dracht gegeven de prijzen van alle aan Engélschcn verkochte goéderen met 100 procent te verhoogen. Reuter meldt voorts nog: Een Engelschman. die in gezelschap van twee Engelsche dames de Britsche concessie wilde betreden, ontving van een Japanschen schildwacht het bevel zich te ontkleeden. Hij weigerde stand vastig, er ontstond een woordenwisse ling, doch tenslotte kon hij binnengaan zonder zich uit te kleeden. 1 ff ff Verontruste reactie in het Nabije Oosten op den Duitsch-Italiaanschen expansiedrang (Van onzen correspondent) ANKARA, begin Aug. DOOR het toetreden van Tur kije tot het vredes-front hebben Engeland en Frankrijk een belangrijke troefkaart verworven voor hun politieke spel. Turkije immers is op t oogenblik de voor naamste militaire mogendheid in het nabije Oosten. Turkije be- heerscht een belangrijke sector vol politieke spanningent waarin zich in geval van een Europeesch con flict een verwoeden strijd tusschen de twee eventueele statengroepen zou afspelen. MEN is teruggekeerd tot het systeem van allianties, dat in het midden der vijftiger jaren een belangrijke rol speelde bij de verdediging tegen den expansiedrang van het Tsaristische Rus land en dat titans een Duitsch-Italiaan- sche expansie ten koste van Turkije en andere successie-staten van het Otto- maansche rijk zal moeten tegenhouden. Turkije beheerscht niet alleen de Darda- nellen en een belangrijk deel van het nabije Oosten, maar het kan zijn vrien den een verbindingsweg verschaffen van Egypte naar Roemenië. Een bevriend Turkije beleekcnt voor Engeland een be langrijke steun voor het openhouden van zijn imperiale verbindingswegen met Azië en voor Frankrijk een garantie voor het veilig bezit van zijn mandaats- gebied in Syrië. Wanneer Turkije in 1914 in den We reldoorlog aan de zijde van Engeland en Frankrijk was komen te staan, zou dc oorlog vele jaren korter geduurd heb ben. Een krachtiger steun aan Roemenië en het voorzien van Rusland met muni tie zou dan mogelijk zijn geweest langs den zeeweg door de Dardanelles On danks de ontwikkeling van het lucht- wapen is nog steeds het axioma van kracht dat „wie Constantinopel en de Dardanellen beheerscht, meester is van het Nabije Oosten". Aldus is het begrijpelijk dat de over eenkomsten van Turkije met Engeland en Frankrijk in de kringen van de as RomeBerlijn een duidelijk zichtbaar slecht humeur hebben gewekt, hetgeen zich uitte in scherpe en bittere commen taren van Duitsche en Italiaansche dag bladen. Men kende in Turkije reeds sinds lang de Italiaansche plannen met betrekking tot Klein-Azië. Italiaansche kaarten en boekwerken, alsmede offici- eele redevoeringgen, hebben niet ver borgen doen blijven, dat Italië agressie ve plannen had in de Aegeïsche Zee en dc Levant, waarbij de Dodekanesos als sterke Italiaansche vlootbasis een uit- gangspunt zou vormen. Voorts hebben op politiek terrein Rome en Berlijn alle krachten ingespannen om de Balkan- Entenle uiteen te slaan en zoowel tegen Joego-Slavië als Griekenland een Bul- gaarsch revisionisme op te wekken. Voorts is de Italiaansche propaganda in Syrië, gericht tegen Frankrijk en Tur kije, sinds kort in kracht toegenomen. Het Italiaansche bureau voor buiten- landsche propaganda heeft onlangs een landkaart het licht doen zien, op welke de Syrische provincies Aleppo en Dsje- zirek voorkomen als doel uitmakend van een „Groot Turkije". Op deze uitgave komt een tekst voor, welke den indruk moet wekken dat de kaart uit Turkije afkomstig is. Voorts heeft men in Tur kije zeer veel moeilijkheden ondervon den met Duitsche specialisten, in dienst als technische adviseurs van Turksche staatsinstellingen, die een dubbelzinnige rol speelden en kennelijk een uitbreiding van den Duitschen ..T ebensraum" of „Wirtschaftsraum" tot Perzië en Afgha nistan moesten voorbereiden. VERONTRUST door de duidelijke be wijzen van een naar het nabije Oosten gerichte Duitsch-Italiaan- sche expansiedrang zijn de daardoor zich bedreigd voelende regeeringen on derling in contact getreden. Allereerst maakte de Egyptische minister van bui- tenlandsche zaken, Yehia Pasja een reis door Turkije en den Balkan waarbij te Ankara het sluiten van een wederzijds verdrag tusschen cieze twee voornaam ste Mohammedaansche staten werd be sproken. Binnenkort zal zich een Turksche mi litaire missie naar Egypte begeven om de mogelijkheid te bestudeeren van een Turksche bijdrage tot de verdediging van Egypte in geval van een Italiaan sche agressie. Een andere Turksche.mi litaire missie zal zich begeven naar Saoedië-Arabië, welks Koning, Ibn Saoed, te Ankara den wensch te kennen DANZIG- WARSCHA V Redevoering van Förster tijdens groote demonstratie tegen „Poolsche dreigementen" LONDEN, 9 Aug. (Reuter). In officieele Britsche kringen te Londen meent men te weten, dat waarschijnlijk deze week vertegen woordigers van Danzig en War schau bijeen zullen komen ter be spreking der douanekwesties. Volgens Reuter meldt het Duitsche Nieuwsbureau, dat morgen te Danzig een groote demonstratie „tegen het Poolsche dreigement. Danzig met kanon nen te beschieten" zal worden gehou den. Förster zal het woord voeren. Uit Danzig wordt vernomen, dat För ster Vrijdag weer naar Duitschland ver trekt. Het'feit dat hij na de anti-Pool- schc demonstratie, die morgen wordt gehouden en die van grooten omvang zal zijn, waarschijnlijk Danzig weer ver laat, wordt, volgens Havas, in buiten- landsche kringen gezien als een aanwij zing, dat de rede, die Förster morgen zal houden, niet buiten het gewone kader zal vallen, zoodat men geen be langrijke mededeelingen behoeft te ver wachten. De betooging, aldus zegt men in dezelfde kringen, moet vooral indruk maken op de openbare meening in En geland en Frankrijk en aantoonen, dat de bevolking in haar geheel tot het Duitsche rijk wenscht terug te keeren Deze hypothese schijnt een zekere be vestiging te vinden in den goeden wil dien de autoriteiten de laatste dagen jegens verscheidene politieke gevange nen hebben getoond. Zoo is vandaag de Poolsche douane-inspecteur Lipinski, die Maandag wegens beleediging van Hitier en Goebbels tot 18 maanden veroordeeld was, in vrijheid gesteld. Daartegenover hebben de Poolsche autoriteiten bepaald, dat Muller, een burger van Danzig, die tot acht maanden was veroordeeld wegens beleediging van het Poolsche volk, op'vrije voeten gesteld moet worden. BERLIJN, 9 Aug. (Reuter). De toe spraak, welke Förster morgen te Danzig zal houden, wordt hier met veel belang stelling tegemoet gezien, daar men van meening is, dat I-Iitler feitelijk zelf spreekt; aangezien hetgeen Förster zegt, beschouwd moet worden als direct en zelfs in het oog loopend geïnspireerd, omdat zij kort volgt op het bezoek van Förster aan Hitler. De toespraak zal door het station Danzig worden verspreid en mogelijk heruitgezondën door radio Koningsber gen. Verwacht wordt, dat de woorden van Förster zeer scherp zullen zijn, aan gezien politieke kringen te Berlijn zeer benieuwd zijn naar de reactie en de in druk in het buitenland is. dat Duitsch land of Danzig in zeker opzicht in de verhouding tot Polen heeft toegegeven. Brieven van King Hall in Danzig ontvangen DANZIG, 9 Aug. (Havas). De eerste brieven van King Hall zijn hier aange komen. Het nationaal-socialistische or gaan „Danzigcr Vorposten" maakt van de gelegenheid gebruik om de propagan da van den Britschen publicist belache lijk te maken door het reproducecren van het facsimile van een der brieven, die volgens het blad als adres had: „Danzig, Germany". Deze brief was ge richt aan den leider der Hitlerjeugd te heeft gegeven Turksche officieren te ontvangen om met hen te beraadslagen over een reorganisatie van zijn leger. Turksche stafofficieren hebben zoowel de verdedigingswerken nabij de Italiaan sche vlootbasis op de Dodekanesos als in de Dardanellen uitvoerig geïnspec teerd. Onlangs is uit Engeland zwaar geschut gearriveerd om deze verdedi gingswerken te versterken. Zooals be kend hebben zoowel een Britsche als een Fransche militaire missie onlangs bezoeken gebracht aan Turkije, waarhij een eventueele militaire samenwerking uitvoerig is besproken. De Dardanellen zijn momentcel reeds in een zeer ster ken staat van verdediging gebracht en het is vrijwel uitgesloten dat een aan val thans beter zou gelukken dan de mislukte landingspoging der Geallieer den op het schiereiland Gallipoli tijdens den Wereldoorlog. Los Angeles, stad van wolkenkrabbers en auto's Danzig, Goezpert. Het blad schrijft: ..Mei een naiveteit zonder weerga stuurt King Hall zijn brieven aan vooraanstaande personen der nationaal-socialistische partij te Danzig en hij adresseert ze* Danzig, Duitschland. Daar King Hall van meening is, dat Danzig reeds in Duitschland gezocht moet worden, moet men kunnen inzien, dat degenen, die dezen Britschen propagandist bevelen er ook weldra van overtuigd zullen zijn, want men mag er niet aan twijfelen, dat het talent van King Hall voldoende zal zijn om althans zijn eigen landgenooten te overtuigen". Duitscher bij grens incident gewond WARSCHAU, 9 Aug. (Reuter) Een officieel communiqué meldt, dat een lid van een Duitsche gewapende patrouille, welke de grens passeerde in de „corri dor" bij een grensincident werd gewond In het communiqué wordt gezegd, dat de patrouille van drie man zich bijna 100 meter aan de Poolsche zijde van de grens bevond en geen gevolg heeft gege ven aan de sommatie, waarna de Pool sche grenswacht een waarschuwings schot loste. Niet officieel verluidt, dat het inci dent meer dan twee dagen geleden ge beurde. Förster bij Frank PRAAG, 9 Aug. (Reuter). Gouwlei der Förster heeft op weg naar Danzig hier een landing gemaakt. Hij heeft ver scheidene uren te Praag doorgebracht en een lang onderhoud met den Duit schen staatssecretaris Frank gehad. GERUCHTEN OVER AFTREDEN VAN ITAGAKI TOKIO, 9 Augustus (Havas). In tal rijke Japansche kringen gaat het ge rucht, dat generaal Itagaki, de minister van oorlog, naar aanleiding van de moeilijkheden in den boezem der regee ring in verband met de kwestie der Europeesche politiek, voornemens is af te treden. Men gelooft echter algemeen, dat dit ontslag niet zou worden aan vaard, daar de binnenlandsch politieke toestand een kabinetswijziging moeilijk maakt. „Wij zijn volkomen kalm en gerust, in afwachting van den vrede, dien wij willen" BERLIJN. 9 Aug. (D.N.B.). De „nachtausgabe'1 publiceert een interview met veldmaarschalk Goering over diens rondreis door Duitschland, waarin hij o.a- zegt, de reis ook gebruikt te hebben om zich van de veiligheid der belang rijkste Duitsche industriegebieden tegen vijandelijke luchtaanvallen te overtuigen. Vooral zegt hij er voor gezorgd te hebben, dat het Ruhrgebied de grootste bescher ming krijgt welke volgens techni sche en militaire ervaringen moge lijk is. Aan de westelijke versterking heeft hij de laatste aanwijzingen gegeven voor de uitbreiding der luchtbeschermingszönes. Voorts zeide Goering het te betreuren, dat de staatslieden, die zich met de om- singelingspolitick bezig houden bij deze rondreis niet aanwezig waren. De bui- tenlandsche journalisten moesten eens onder het volk gaan. Men zou hun alles laten zien en zij zouden vernemen hoe en wat hot Duitsche volk thans is. Zij zouden kunnen constateeren, dat in Duitschland niet de geringste zenuwachtigheid valt te bespeuren. Wij zijn. aldus Goering. volkomen kalm en gerust, in afwachting van den vrede, dien wij willen. Wij zijn echter ook besloten óns te verdedigen, wanneer de anderen ons dezen vrede niet gnrrnen, of wanneer iemand zoo dom zou zijn Europa in een oorlog te storten. Niemand heeft tot mij gedurende de geheele reis van oorlog gesproken. Wanneer ik, zoo besloot Goe ring. de redevoeringen en artikelen lees welke van de Poolsche politici uitgaan, dan kan ik daarvoor slechts één verkla ring vinden, dat deze menschen zuiver uit zorg en angst niet meer weten wat zij zeggen. KUNST 99 Ter gelegenheid van de Eerste Nederland sche Kunst- week maakten de deelnemers deze excursie Zij zagen Nederland in een uit toeristisch oogpunt bezien nieuw licht DE deelnemers aan de eerste Ne- derlandsche Kunstweek, die Dins dag te Maastricht geopend is, hebben gedurende den eersten dag van hun tocht door Nederland ons land leeren kennen van een zijde, die behou dens de gunstige uitzonderingen zelfs velen belangstellenden Neder- landschen toeristen vreemd is, n.l. Ne derland als Kathedralenland. Natuurlijk welen wij allen wel, dat Nederland een aantal kostelijke monu menten van Romaansche en Gothische bouwkunst rijk is. maar zelden krijgt men gelegenheid deze monumenten in onderling verband en binnen het kader van één bepaalde excursie te zien. De organisatoren van de eerste Neder- landsche Kunstweek hebben kans ge zien, een zoodanigen tocht te organisee- ren, dat de vele buitenlandsche deelne mers toch voor het meerendeel kunst historici, architecten, leeraren en kunst studenten, die zoowel de kathedralen van Reims en Chartres als van Keulen en Venetië kennen opgetogen ver klaarden, dat deze „kathedralentocht" in Nederland zeker niet minder interes sant is dan waar elders ook. Het begon Woensdagmorgen in Maas tricht in de prachtige Romaansche On ze Lieve Vrouwekerk, met haar elfde eeuwsche crypt, een der fraaiste en oud ste voorbeelden van Romaansche bouw kunst in ons land, en de typisch daar bij afstekende druk-bezochte Gothische kapel van Onze Lieve Vrouwe Sterre der Zee. De Sint Servaeskerk maakte wellicht minder indruk maar lokte meer discus sie uit door de verschillende bouwstijlen, van de in den loop der middeleeuwen aan deze oudste groote kerk in ons land de oorsprong dateert uit de negende eeuw toegevoegde gedeelten. In het voorbijrijden passeerde men de zeer oude Romaansche kerk van Sasteren cn te Roermond de prachtige Munsterkerk. Wellicht wekt deze opsomming den indruk, dat de bezoekers op deze wijze te veel van het goede kregen en eerlijk gezegd wekte ook het programma deze vrees. In de practijk viël het echter niet alleen zeer mee, maar bleef de belangstelling zoo levendig. dat de leiders telkens opnieuw moeite hadden, de deelnemers weer in de bussen te krijgen. Daar werkte toe mee, dat men te Maastricht tusschen de bezoeken door gelegenheid had, voor het vertrek op het intiemgezellige Vrijthof volgens Ne- derlandsche gewoonte een kopje koffie te gebruiken en dat men in Roermond, waar men geluncht had, rustig even rond kon wandelen, vandaar ging het met vijf autobussen verder naar 's-Her togenbosch, via Eindhoven, waar men in het voorbijrijden een glimp zag van de beteekenis, welke dc Philipsfabrie- ken voor deze stad hebben. Zonder zweem van vermoeidheid ble ken in Den Bosch de bezoekers zoodra zij het exterieur van de SL Janskerk met zijn fijn Gotisch ciseleerwerk in het oog kregen, en de belangstelling voor het interieur was niet geringer. Daarbij had men, evenals te Maastricht en te Roermond, het geluk, als gids en voor lichter mgr. dr. P. J. M, van Gils, eere- kanunnik van het Kathedraal Kapittel van Roermond en lid van den onder wijsraad, bij het gezélschap te vinden, die op onderhoudende wijze vertelde en, voor zoover dat noodig was, van zijn enthousiasme voor. de kostelijke schat ten der middeleeuwen aan zijn hoorders mee te doelen. Na een rustpoos in den Raadskelder werd de toch naar Utrecht voortgezet. In de Betuwe viel den buitenlanders, die voor een groot' deel de Belgische kunstweek hebben meegemaakt én -in Brabant en Limburg telkens nog ver wantschap met het Belgische landschap zagen, voor het eerst het karakteristie ke van het I-Iollandsche landschap op. De drie groote rivieren met hun trot- sche overbruggingen "maakten een impo neerenden indruk, en aan de hand van kaarten moesten de Nederlanders hün uitleggen, hoe het mogelijk is, dat de Rijn bij Lobith ons land binnenkomt maar oogenschijnlijk' nergens in zee stroomt. Na een korte explicatie hadden de namen Lek, Waal, Maas en Nieuwe Waterweg echter geen geheimen voor hen en concentreerde de aandacht zich reeds op den in de verte opdoemenrien Utrechtschen Domtoren. In de Domstad werd een korte wan deling rondom de Dom, langs Oude cn Nieuwe Gracht cn langs Paushuize ge maakt. Velen hadden gaarne nog meer ge zien van dc oude stad, die in het late licht op de meeste vreemdelingen een diepen indruk maakte van rust en schoonheid. Maar in het Maarten Maar tenshuis te Doorn wachtte het avond eten. De autotocht daarheen door de Sticht- sche Lustwarande vormde een waardig besluit van dezen dag. De prachtige la nen, de aantrekkelijk gelegen villa's en de fraaie buitengoederen openden een nieuw aspect op de - schoonheden van Holland, die vele buitenlanders hier niet venvacht hadden, maar waarover zij hun opgetogenheid niet verborgen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 2