Sovjet-Russische vlootplannen I stadsnieuws'] Oude vischrechten op de Zuiderzee f Terugblik in de historie EEN GOED FEEST VAN DE ONDEROFFICIEREN Een magere vangst DEFEESTCANTA TE Qnq&ionjdsM Onvermoeid pogen om de Noordelijke doorvaart bruikbaar te maken Strijd voor een toegang tot vrije zee 2e BLAD PAG. X AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 10 AUGUSTUS 1939 KANTONGERECHT I EGEN den visscher P. D. was proces-verbaal opgemaakt we gens het vervoeren van vischgerei in een boot op het IJsselmeer. De ambtenaar van het O.M. begon met het stellen van zijn eisch: 25.— of 15 dagen hechtenis. Daarna was het woord aan den verdediger Mr. Frima. Op verschil lende gronden betoogde de spreker, dat het proces-verbaal in kwestie geen rechtsgeldigheid bezat. Wanneer een visscher uit visschen gaat, aldus spr. dan is het niet meer dan natuurlijk, wanneer hij tot dit doel vischgerei meeneemt. Aange zien P. D. bovendien in het bezit was van een wettelijke vergunning, die hem het recht gaf te visschen, was er van een wetsovertreding geen sprake. De vergunning van P. D. berustte in die dagen n.l. bij een politie ambtenaar. die hem onrechtmatig voor eenigen tijd had ingetrokken. Opsporingsambtenaren hebben daar toe geen recht, betoogde Mr. Frima. Het afgeven of intrekken van ver gunningen behoort niet tot hun taak. Maar aangenomen, aldus spr., dat P. D. géén vergunning had gehad, was hij dan strafbaar geweest? Hierna ging de verdediger de geschie denis van de visscherijreohten in op de Zuiderzee eenige eeuwen in het ver leden na. Reeds Hugo de Groot heeft in zijn „inleydin'ge tot de Hollandsche Rechts geleerdheid" betoogd, dat de Zuiderzee een binnenwater is. (Dit in tegenstel ling tot de Staat der Nederlanden, die de Zuiderzee tot op het oogenblik der voltooiing van den afsluitdijk als bui tenwater beschouwde). Volgens mr. Frima gingen de rechten der visschers tot 1559 terug. De Hooge Raad van. Mechele'n had toen een be slissing genomen, die de meening van de Grootc onderstreepte. De ambtenaar zeide, rekening te hou den met de wet, zooals zij in de huidige wetboeken was Vastgelegd. De mogelijk heid, dat oude rechten, evenals dit op het gebied van de jacht het geval zal zijn, daarbij in het gedrang komen, sprak hij niet tegen. Hij eischte, na den verdediger te heb ben gehoord, 10 subs, vijf dagen. De kantonrechter zal over veertien dagen schriftelijk vonnis wijzen. Wanneer een automobilist, die zijn Wagen rechts van den weg geparkeerd heeft, wil wegrijden, e.n zich daartoe naar links begeeft, dient hij niet slechts zijn richtingaanwijzer uit te steken, doch hij moet zich er ook van verge wissen of de weg vrij is. Dit laatste moet echter niet slechts bii het instap pen gebeuren, doch onmiddellijk voor het wegrijden zelf. Laat men tusschen het uitkijken en het wegrijden ook maar een seconde tijdsruimte, dan loopt men de kans, ongelukken te maken en is men bovendien nog strafbaar ook. Dat ondervond een automobilist uit Soest die, zelf overtuigd van zijn on schuld, proces-verbaal had laten opma ken van een aanrijding, die op deze wij ze was ontstaan. Nu kwam daarbij, dat de aanrijdende wagen met een te groote snelheid had gereden. De maximum snelheid daar ter plaatse was 30 K.M. De aanrijdende wagen, bestuurd door een autohandelaar uit Soest, reed niet minder dan 70 K.M. In zijn requisitoir zeide mr. Albarda o.m. dat iemand, die door de politie pro ces-verbaal liet opmaken van een aan rijding, waarbij hij betrokken was, ge bruik maakte van een mes, dat aan twee kanten sneed. Wanneer het den ambtenaar n.l. mogelijk was, de schuld vraag op te lossen door het aannemen van twee verdachten, dan zou hij dit doen. Deze opmerking geldt natuurlijk slechts voor onbelangrijke aanrijdingen. Bij een botsing van eenigen omvang, zooals het onderhavige geval, i6 het niet meer dan normaal dat de politie er in gekend wordt. De eisch luidde tegen den aangerede- ne: 6.en tegen den aanrijder, we gens overtreding van de maximum snel heid 40.of 20 dagen. De uitspraak luidde: resp. 5.50 en 30.of 15 da gen. Iemand die zonder rijbewijs rijdt, heeft kans op een hooge boete. Heeft hij slechts zijn rijbewijs vergeten mee te nemen, dan loopt het nogal los. Zoo werd tegen J. B. uit Nijkerk 1.ge vraagd. De eigenaar van een groote Bouvier, die, te oordeelen naar zijn wijze van uitdrukken en zijn volle baard, een kunstgevoelig man moet zijn, verschilde van meening met het gemeentebestuur van Eemnes over de vraag of zijn hond gevaarlijk was. Uit de verklaringen van énkele getuigen k décharge bleek, dat de hond, zoolang de eigenaar in Laren had gewoond nimmer aanstoot had ge geven. Een politiebeambte uit Eemnes kon met den viervoeter blijkbaar niet overweg; of de politieman een hekel aan honden had, of dat de Bouvier een aversie voor politieman nen aan den dag legde, valt niet te zeggen. Vaak is zooiets wederkee- rig. Het gemeentebestuur verklaar de den hond gevaarlijk, en omdat de eigenaar weigerde hem te doen muil korven, werd hij veroordeeld tot 6 of 3 dagen. De eisch luidde 15 of 10 dagen. De ambtenaar gaf toe, de overwegingen van den verdachte, die zijn „koninklijke hond" de vrij heid niet wilde ontnemen, te kunnen billijken. De weg. om tegen de be slissing van het gemeentebestuur in te gaan, was echter niet, om haar te negeeren. Humor, dans en vroolijkheid in De Valk GISTERAVOND was er feest in De Valk. Daar vierden de onderoffi cieren van het vijfde, zestiende, achttiende, een en twintigste en van het hier gelegerde detachement van het dertiende regiment Infanterie in ge zellig samenzijn de geboorte van de nieuwe Oranjetelg. In ruimen getale was men opgekomen en de zaal w vrijwel tot de laatste plaats bezet, toen de voorzitter der feestcommissie, ad judant M. van Ommeren, het openings woord uitsprak. „Alom in den lande", zoo zeide hij, „heerscht vreugde nu wederom een Prinsesje geboren is en wij, onderoffi cieren, willen niet achterblijven om uiting te geven aan onze gevoelens van vreugde en dankbaarheid". „Onze gedaohte gaan uit naar onze geëerbiedigde Koningin, naar onze Prinses en haar vorstelijken Gemaal. In de spannende tijden, waarin wij leven, willen we bij herhaling onze onwankel bare trouw aan het huis van Oranje be tuigen. En daarom moge ik voorstellen een telegram 4e 6turen aan H*.M. de Koningin, luidende: „De onderofficieren van 5, 16, 18, 21 en detaefhement 13 R.I., in feeste lijke bijeenkomst vereenigd, geven uiting aan hun gevoelens van groo te vreugde en dankbaarheid met de geboorte van Prinses Irene, bieden hun eerbiedige gelukwenschen aan en betuigen bij herhaling hun on wankelbare trouw aan Ihet huis van Oranje". Een andere felicitatietelegram, even eens onderteekend door adjudant van Ommeren, werd gezonden aan H.H.K.K. H.H. Prinses Juliana en Prins Bern- hard. En na het voorlezen van de tek sten verzocht de voorzitter den aan wezigen zich van hun zetels te ver heffen en het eerste en zesde couplet van het Wilhelmus mee te zingen. Alvorens tot de eigenlijke feestelijk heden over te gaan, wilde de spreker nog dank brengen aan allen, die hun medewerking bij de organisatie van dit feest schonken. In het bijzonder noemde hij luitenant-kolonel J. de Vries, die het vrijwillig rtiuziekkorps van het 12e R." dat den avond op perfecte wijze op- vroolijkte beschikbaar stelde en den heer van Someren, die zich op ver schillende wijzen o.a. als humorist- conférencier verdienstelijk maakte. De avond zelf heeft een zeer geani meerd verloop gehad. De heeren Soha- gen, Heil en v. d. Maat brachten humor en lach in de zaal, terwijl laatstge noemde op vermakelijke wijze ver schillende zangfenomenen imiteerde het applaus was wél verdiend! En de bijval, die de heer Esker die met echt een zekere vermaardheid als ama teurgoochelaar verovert oogstte, was niet minder op zijn plaats. Succes werd ook behaald door de dames Visser en de Jong en de heeren Berends en v. d. Maat, die een aardig blijspelletje, geti teld „De Weddenschap" voor het voet licht brachten. Na het tooneelspel gingen tafels en stoelen op zij en is er op de muziek van het 21e R.I. gedanst tot omstreeks drie uur. Er was vroolijkheid en stemming de onderofficieren kunnen op een goed feest terugblikken! AUTOMARKT Op de automarkt alhier werden gis teravond 242 wagens aangevoerd. Wielrijders, denkt aan Uw rijwielbelastingplaatje 1/ ANMORGEN is door ambtenaren van de Rijksbelasting controle op de rijwielbelastingmerken uitgeoe fend, Gedurende eenige uren is een stroom van wielrijders in de omgeving van de binnenstad aan inspectie onder worpen. zonder dat er veel slachtoffers vielen. Men is er blijkbaar voldoende van doordrongen, dat men beter aan de wettelijke verplichting kan voldoen, dan een proces-verbaal krijgen met boete en met de zekerheid, dat men toch een belastingplaatje moet hebben. Het resultaat van twee uur controle hedenmorgen was, dat twee wielrijders geverbaliseerd werden, terwijl een ze vental waarschuwingen gegeven werd. Een magere vangst dus en een succesje voor onze wielrijdende burgerij. De feestcantate ter eere van de blijde gebeurtenis, is gistermiddag voor het laatst voor het garnizoen uitgevoerd. De voorzitter van de feestcommissie, maj. J. M. N. van der Drift, heeft te dezer ge legenheid een dankwoord gesproken. Hij meende er goed aan te hebben gedaan, nog iets voor het laatst te hebben be waard, zoo zei hij, toen hij zich richtte tot de solisten W. Soer-v. d. Glas en T. de Valk-van Woudenberg, die voor hun verrichtingen met bloemen gehuldigd werden. De declamator, de heer E. Hoek, ontving als herinnering aan zijn mede werken een sigarettenkoker. Voorts richtte majoor v. d. Drift zich nog eens tot allen, die hun krachten wijdden aan de uitvoering deze feestcantate, en wien hij nogmaals hartelijk dank bracht. FRAAIE SCHEEPSMODELLEN Bij de kei aan de Arnhemschestraat is dezer dagen een bijzonder interes sante tentoonstelling van scheepsmo dellen in elke afmeting en uitvoering, maquettes, diorama's en briefkaarten etc. te bezichtigen. De heer Th. C. Verswij veren, werk loos werktuigkundige, uit Middelburg heeft ruim drie jaar aan deze collectie gewerkt en reist daarmede reeds meer dere jaren door ons land. Het groote scheepsmodel, dat onmid dellijk de aandacht trekt, is 6J4 Meter lang en weegt bijna anderhalve ton. Vandaar, dat voor het vervoer een bij zonder vervoermiddel geconstrueerd moest worden. Dit scheepsmodel van de Normandie is het grootste in den lande. Tot en met Zaterdag blijft de heer Th. C. Verswijveren bij „De Kei" zijn standplaats houden. Laten wij hopen, dat het hem aan daadwerkelijke be langstelling niet zal ontbreken, zijn prachtig werk is het waard! EXAMENNIEUWS Tot het voormiddag-examen Hoog- duitsche taal (L.O.) werd toegelaten onze stadgenoot A. J. H. Kuylaars. Te 's-Gravenhage slaagde voor het examen handteekenen L.O. mevr. J. J. W. M. Willems van Dijk. Twee bekende figuren van de Vierdaagschc Afstandsmarschen, de heeren F. M. van Wijk uit Hoorn (links) en G. W. Goedhart uit Holwerd, gaan geza menlijk den pas geopenden wandelweg Den Bosch—Luxemburg, een afstand van 513 K.M. afwandelen. WERELDGEBEUREN (Buiten verantwoordelijkheid der Red.! DE FEESTCANTATE Geachte Redactie, Mag ik u bij dezen beleefd opname van het volgende verzoeken: In uw courant van Dinsdagavond las ik het verslag van de mooie uitvoering van de Feestcantate welke ter gelegen heid van de blijde gebeurtenis in het Prinselijk gezin, gegeven werd voor militairen, terwijl ejr 's avonds een gala voorstelling gegeven zou worden voor Officieren en genoodigden uit de bur gerij. Is het niet mogelijk, dat, waar er in Amersfoort zoo bitter-weinig gedaan kon worden bij dit blijde gebeuren, ook deze cantate tegen een kleine entree voor de burgerij van Amersfoort gegeven wordt Zeer zeker zouden velen hiervan een dankbaar gebruik maken. Hopende, dat de bevoegde instantie in deze. alsnog de noodige stappen zal wil len doen, om mijn verzoek in vervulling te doen gaan. U Mnheer de Redacteur dankend voor de verleende plaatsruimte. Hoogachtend. J. FRANK. Bovenstaande kunnen wij ten volle onderschrijven. Wellicht is het mogelijk, de feestcantate uit te voeren op Konin ginnedag, 31 Augustus, bv. tijdens den samenzang in het morgenuur op het terras van Amicitia. (Red. A.D.) Als een concurrent voor de Amsterdamsche gemeentetram stond Woensdag het rijtuig van den electrischen driewagentrein, bestemd voor de Spoorweg tentoonstelling na het gestagneerde transport bii het Concertgebouw in de hoofdstad, in afwachting van het verder vervoer TERWIJL de bewapeningswedloop onverminderd voortgang vindt en in Europa voor „manoeuvres" en als ..grensbeveiligingsmaatregelen" reeds millioenen-legers zijn gemobiliseerd, werken de generale staven der groote mogendheden hun strategische plan nen nader uit. Daarbij spelen de Pool gebieden een steeds voornamer rol. Naar het nog niet of nauwelijks be treden grondgebied rond de Zuidpool vindt een wedloop plaats tusschen En geland, Amerika, Australië, Noorwegen en nog andere mogendheden; reden daartoe is de aanwezigheid van be langrijke grondstoffen in dit gebied, en de rijkdom der wateren aan wal vis schen. Het Noordpool-gebied heeft weer belang uit ander opzicht: als verbin dingsweg door de lucht en over zee tusschen de Oude en de Nieuwe We reld. Vooral de Sovjet-Unie heeft er belang bij, den uit den tijd van onze groote zee vaarders bekenden „weg om de Noord" bruikbaar te maken. Behalve den weg over land is deze Noordelijke doorvaart voor de Sovjet-Unie de kortste verbin dingsweg tusschen het Europeesche Rusland en het Verre Oosten en Alaska. Kosten noch moeiten worden door de Sovjet-regeering gespaard bij haar po gingen dezen zeeweg aan haar doelein den dienstbaar te maken. Zooals bekend, is daartoe een afzonderlijke organisatie geschapen, het zgn. „hoofdbestuur van de Noordelijke zeestraten', waarbij de bekende Sovjet-ontdekkingsreiziger prof. Otto Schmidt een belangrijke, rol speelde. Deze organisatie heeft tot taak in het geheele Sovjetterritorium ten Noorden van de 62-ste breedtegraad het transport zoowel te water als te land en in de lucht te regelen, verder den weerdienst in te richten, de industrieele problemen, den stedenbouw en het aanleggen van havens, de inrichting van onderzoek instituten en de opleiding van zeelieden en piloten te behartigen. Hoe meer echter de werkzaamheden van deze or ganisatie voortschrijden, des te duidelij ker kan men waarnemen, dat het hier in de eerste plaats militaire doeleinden betreft, waarvoor Rusland zoo veel moeite doet. Sinds men weet, dat Rusland de haven van Moermansk op het aan Finland grenzen de schiereiland Kola, die in tegenstel ling met de Botnische Golf ijsvrij is, tot een oorlogshaven van den eersten rang uitbreidt en dat het een groot deel van zijn oorlogsmarine uit Kroonstad BURGERLIJKE STAND 10 Augustus Ondertrouwd: K. J. Westers en A. C. Wagner. A. J. Bekker en G. Klein Na gelvoort, J. A. Rademaker en E. L. van Nes, B. A. W. van Noordenburg en A. J. van Weerhorst, G. Schut en S. Feenstra. Getrouwd: J. J. Tetenburg en B. M. J. Tuithof. E. Rijnders en W. J. Rijk een. Geboren: Cornel is zoon van Cornelis Midlum en Jacoba Hendriks. Anne Martinus zoon van Jacobus Fortuin en Sijtske van der Schaaf. TEMPERATUUR IN PESIE'S BAD De temperatuur van het water in Pesie's bad was hedenmorgen 68 gr. F. of 20 gr. C. Het diploma werd behaald door: An nie van Gent en B. W. Balt. RIJKSWEG AMSTERDAM—HET GOOI De Rijksweg Amsterdamhet Gooi, zal dezen winter van Diemen tot Groe- neveld onder Baam van natriumver- liehting worden voorzien. Langs eiken kilometer van dezen weg, die 25 km. lang is, zullen veertig lantaarns worden geplaatst; aan iedere zijde twintig. daarheen brengen wil, bestaat er geen twijfel meer, of de Sovjetregeering uil de vrije vaart in de Noordelijke IJszee bezitten en tevens, in geval van een oorlog met Japan, de vloot door de Noor delijke IJszee langs de kust van Sibe rië naar den Stillen Oceaan kunnen voe ren. Dat het begaanbaar maken van deze route van Moermansk door de Noorde lijke IJszee en de Beringstraat tot Kam- sjatska voor Rusland van groote betee- kenis is, valt niet te ontkennen. De route door de Noordzee, den Atlantischen Oceaan en den Indischen Oceaan, die destijds in den Russisch-Japanschen oorlog afgelegd werd, is twee maal zoo lang. terwijl bovendien met zekerheid aan te nemen is, dat de Russen op de Noordelijke zeeroute geen vijandelijken aanval te vreezen zouden hebben en niet, zooals in 1905, onschuldige vis- schersschepen voor Japansche onder zeeërs zouden behoeven aan te zien. Het is alleen de vraag, of de ontslui ting van de Noordelijke IJszee, die slechts 3 a 4 maanden per jaar ijsvrij is, tot gevolg zou kunnen hebben, dat het Europeesche deel van de Russische vloot een rol zou spelen op het oorlogsterrein in Azië. In den Wereldoorlog heeft Rus land met succes pogingen ondernomen onderzeebooten door het ijs van Helsing- fors naar Kroonstad te brengen, maar ondanks de dertien groote en nog een groot aantal kleine ijsbrekers, waarover het Russische marine-ministerie tegen woordig beschikt, blijft het twijfelachtig of een vloot van kruisers en torpedo booten zich een weg „om de Noord" zou kunnen banen. Klaarblijkelijk is het gebruik van den Noordelijken doorgang slechts drie maanden van het jaar mogelijk, zoodat het probleem van den vrijen toegang tot de wereldzeeën voor de Sovjet-Unie- slechts gedeeltelijk opge lost kan worden. Toch treffen de Russen langs de geheele Noord-kust van Siberië voorbereidingen om er de scheepvaart zooveel mogelijk bruikbaar te maken. Aan de mondingen van de groote Sibe rische rivieren, de Ob, de Jenissei cn de Lena, zijn de havens van Nowij Port, Dudinka-Norilsk en Tiksi ontstaan, die ook voor het vreedzame goederenverkeer tusschen de industrie-centra in de Oeral en in Midden-Azië aan de eene kant en de Siberische gebieden aan den anderen kant, van belang zijn en in ieder geval in de ijsvrije maanden den handel met de Vcrecnigdc Staten en met Japan ter zee vergemakkelijken. In de eerste plaats kunnen in deze havens kolen en ijzer uit de Siberische mijnen voor de behoeften van de oor logsvloot opgestapeld worden. In Du dinka-Norilsk is de Siberische koper- en nikkelproductie geconcentreerd, in Nord- vik, een haven tusschen het. Taimys- schiereiland en de monding van de Le an, wordt de petroleum uit Jakoetie ver zameld. Igarka, een stad aan de Jenissei met 20.000 inwonere en met groote scho len, ziekenhuizen, filmtheaters schouwburgen, is de stapelplaats van het hout. Deze nederzettingen, havens en stand plaatsen, stammen gedeeltelijk nog uit den tijd van den Tsaar, maar ze wor den door de Sovjet-regeering gemoder niseerd, verbonden met spoorwegen en uitgebreid tot steunpunten van het luchtverkeer. Al deze plaatsen zijn te genwoordig door vliegtuiglijnen verbon den tot aan de IJszee toe, terwijl aan de kust zelf talrijke landingsplaatsen gemaakt worden, waar de luchtmacht met de marine kan samenwerken. De Beringstraat. die de Noordelijke IJszee met den Stillen Oceaan verbindt, kan door Rusland makkelijk gecontro leerd worden, zoodat het niet aan te nemen is, dat do Sovjet vloot op weg van Moermansk naar de Bering-zce vijandelijke schepen zou tegenkomen. Daar Rusland in een oorlog tegen J;xpan hoogstwaarschijnlijk de Vereenigde Sta ten aan zijn zijde krijgen zou, zou het op de groep van de Aleoeten-eilanden, waar de Amerikanen reeds een steun punt voor de vloot cn luchtmacht in richten, ook onderdak kunnen vinden. F.erst ten Zuiden van het schiereiland Kamsjatska, waar de voorposten van de Japansche militaire aviatiek liggen, zou er een ontmoeting kunnen plaats vin den. Het. voordeel, in betrekkelijk korten tijd in het Japansche oorlogsgebied te kunnen doordringen, is dus groot cn het is te begrijpen, dat de Russen, ondanks alle. moeilijkheden, waarop ze stuiten, hun vloot in de Noordelijke IJszee GRAND THé&TRE. Maandagavond, Woens dagavond en Donderdagavond 8.15 uur vertooning van de films „Het wonder lijke* avontuur" en „Ons Prinsesje loopt." Donderdag 2.30 uur nam. kinderfeest- programma. CITY-THEATER. Woensdag- en Donder dagavond vertooning van de film „De roode sultan". Aanvang 8.15 uur. STERHUIS. Beekenst.laan 6. Voor alle meisjes lederen avond geopend des Zon dags van 2 uur. GILDEHUIS. A.K.G. Tentoonstelling 10—5 uur nam. OPENBARE LEESZAAL MET JEUGDLEES ZAAL, Muurhuizen 9. R.K. LEESZAAL. Wijeratraat 2. Filiaal Uitleenbibliotheek Edisonstraat 35. CLUBLOKAAL SPEELTUIN VER. SOESTER- KWARTIER. lederen Dinsdagavond oefeningen van den Luchtbeschermings dienst, afd. Soesterkwartior. MUSEUM FLéHITE, Westsingel. Geopeno dagelijks van 10—12 en 14 uur, uitge zonderd Zordag:. 'a Zaterdags 1012 en 1.303 uur. (Stadgenooten hebben 'a Za terdags vrjjen toegang). KUNSTHANDEL VEENEXDAAL, Langestr. 33. Oranjetentoonstelling. BOSCHTHEATER. BIRKHOVEN. 12 Aug. en 13 Aug. opvoering van Christus Verworpen, resp. aanvang om 3 uur en 2.30 uur. OMTREK SOESTERBERG OP 31 AUGUSTUS Feestprogramma vastgesteld SOESTERBERG. Dinsdagavond werd door de Oranjevereeniging „Wil- helmina" in café ,,'t Centrum" alhier een vergadering belegd, onder voorzitter schap van dokter J. E. Brouwer. Door het bestuur werd in overleg met dc ver gadering voor 31 Augustus a.s. een voorloopig feestprogramma vastgesteld' dat luidt als volgt: 's Morgens 7 uur réveille door een der plaatselijke muziekgezelschappen. 9 uur verzameling der schoolkinderen bij het gymnastieklokaal voor een zoo mogelijk muzikale wandeling door het dorp naar het feestterrein. Hier zullen kinderspelen worden gehouden, afge wisseld door eenige athletiek. 2 uur nam. volksspelen en athletiek. In verband met de vele militairen die hier zijn gelegerd, zullen voor hen af zonderlijke wedstrijden worden gehou den. Van de zijde der militaire Lucht vaart werd reeds medewerking toege zegd. De spelen in den voor- en namid dag zullen in een of anderen vorm door muziek worden opgeluisterd. 7 uur volkszang, waarbij de zangver- eenigingen worden uitgenoodigd zooveel mogelijk leiding te geven. Daarna con cert te geven door een der plaatselijke muziekverenigingen en de R.K. zang vereniging „Sancta Caecilia". Tot slot een wandeling door het dorp met mu ziek, fakkels en lampions. Op Zaterdag 2 September volgt dan nog een autotocht voor de Ouden van dagen. LIJK GEVONDEN Naar wij vernemen, is dicht bij den betonweg Amersfoort-Barneveld, onder de gemeente Barneveld een in verre gaande staat van ontbinding, verminkt lijk gevonden. De justitie is ervan verwittigd en stelt een onderzoek in. auto naar links uitwijkt om 'n anderen wagen voorbij te komen, dan moogt m dat voertuigen- paar niet inhalen! steeds meer uitbreiden en niets onbe proefd laten, om de doorvaart van alle weersgesteldheden onafhankelijk te ma ken. TENSLOTTE wordt volgens berich ten uit Leningrad dag en nacht ge werkt aan de verbreeding van het Stalin-kanaal tusschen de Oostzee en de Witte zee. zoodat de geheele Sovjet-vloot van de Oostzee naar dc Witte zee zal kunnen varen. Met het werk is begon nen na de jongste vlootoefeningen in de Oostzee, toen bleek, dat de groote sche pen sommige deelen van het kanaal niet konden passeeren. Tevens wordt hier mede het gevaar weggenomen, dat een heden der Sovjet-vloot zouden worden opgesloten in de Finsche golf ingeval van oorlog.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 5