EIGEN AUTOPARK BIJ DEFENSIE De verlenging van eerste oefeningstijd EERSTE KAMER WORDT GELEIDELIJK UITGEBREID Soepelheid gevraagd inzake verloven aan landbouwers De animo bij werk- loozen voor vervan ging van dienst plichtigen Radio-programma s HET RAADSEL VAN RIVERSIDE DRIVE 2e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 10 AUGUSTUS 1939 (Vervolg van het avondblad). De besprekingen over de wets-ontwer- pen wijziging van de dienstplichtwet en wijziging en verhooging van de defen- siebegrooting voor 1939 worden voortge zet. De heer Kol ff (C.H.) acht het een bezwaar, dat het in de gegeven situa tie weinig effect zal snrteeren tegen over dezen minister uiting te geven aan wenschen en opmerkingen. Spr. zal aan deze voorstellen gaar ne zijn stem geven. Spr. brengt den minister een woord van warme hulde voor hetgeen hij tot stand heeft weten te brengen. Aan een aanmerkelijke verhooging van het jaanijkscho con tingent zullen wij niet kunnen ontko men. Spr. acht het meest doorslaande argument der regeering daartegen, dat deze medebx-engt een plotse linge uitbreiding van het kader en de bewapening. In den koristen tijd is met dit ontwerp het beste resultaat te bereiken. Algemeene dienstplicht zal het beste zijn, doch voorloopig niet uitvoerbaar. De heer Wiardi Beekman (S. D.) verklaart, dat de Sociaal-Democra ten de oplossing van dit wetsontwerp als het beste begroet hebben. De argu menten van den minister zijn zeer Sterk. Een bezwaar tegen de regeling is, dat de lasten niet gelijkelijk ver deeld worden. De vraag is, of een be tere maatregel mogelijk is. De maat- •regel, in April getroffen, dient een tij delijke voorziening ,to blijven. De grens- en kustbeveiliging moet wor den bereikt met anderen dan de thans opgeroepencn, hei voorstel is daartoe doelmatig. Het plan van den minister heeft het karakter van een tijdelijke voorziening. Het ontwerp heeft spr.'3 volledige instemming. Zal in September de aflossing voor allen een feit worden? Spr. is van oor deel, dat veel aandacht zal moeten wor den besteed aan de algemeene ontwik keling der dienstplichtigen. Spr. bepleit voorts herziening van de tegenwoordigp normen der kostwinners vergoeding. Men geve d^n dienstplich tigen een gratis rijwiel plaatje. Er moet iets worden gedaan tegen het gevaar, dat de dienstplichtigen hun be trekkingen verliezen. Wat de zuinigheid bij de defensie-uit gaven betreft, bepleit spr. de instelling van bezuinigings-inspecteurs. Spr. bepleit voorts gebruikmaking van de Nederlandsche industrie voor het de- fensiematerinal uit een oogpunt van werkverruiming. Het spijt spr. dat deze minister van Defensie vertrekt. Dit is een verlies. De heer De Rijke (N.S.B.) verzoekt aanteekening, dat de N.S.B. tegen is. De heer De Bmyn (R.K.) wijst op de groote lasten, die onder de wapenen gehoudenen te dragen hebben. Wan neer zijn. voldoende jongemannen be schikbaar om ouderen met groot verlof te sturen De besturen van wei'kgeversorgani- saties zijn in het algemeen van goeden wille ten aanzien van de opgeroepe- nen. Doch er zijn werkgevers die zich aan hun nationalen plicht onttrekken. Wat doet de regeering om te zorgen, dat de opgeroepencn hun plaats in het economische leven kunnen hernemen? De desbetreffende commissie brenge spoedig haar rapport uit. Ook bepleit spr., dat de Nederlandsche industrie voordeel heeft van defensie-bestellin gen, speciaal ten aanzien van vliegtui gen. De Nederlandsche industrie is voldoende ontwikkeld, wordt zij in staat gesteld aan de te stellen eischen te voldoen? Gpr. vestigt de aandacht op het gebruik van aluminium. De heer M a a r s i n g (N.S.B.) merkt op. dat de minister hem heeft belee- digd hij de beantwoording van vragen van den heer Van Vessem. Hij wil thans den minister daarover wat vra- gen. De Voorzitter merkt op, dat thans epn dergelijk persoonlijk feit niet in hehandeli ïg kan komen. De heer Maarsing (N.S.B.) trekt zijn verzoek in. De minister van defensie, de heer Van D ij k zegt, niet te uitvoerig te zullen zijn. Bij het opstellen van haar financieele program heft de regeering doen uitko men, dat het gaat. om het zoeken van den weg. die niet leidt tot een finan- ripele ruïne pn toch voldoende fond sen voor defensie beschikbaar stelt. Andere belangen zullen niet in het ge drang komen Spr. kan het standpunt van den heer van Embden niet dee- len ,al heeft hij gunstiger klanken laten hooren dan vroeger. Wat de verlenging van den eerste- oefeningstijd betreft, de bedoeling hier van Is niet om fo komen tot grootere geoefendheid, doch om versterking van de presente militaire krachten. Naar spr.'s oordcel. heeft dit voorstel vele voordcelen boven andere metho des. de voordeden zijn groofer dan de nadeden, het doel wordt sneller be reikt, de maatregel is gemakkelijk op gegeven en de kosten zijn vrij gering. Wanneer men er nu nog niet komt dan zal verhooging van het contin gent noodzakelijk zijn. Het vraagstuk van het kader is een van de belang rijkste. Do toepassing \an de machtiging is afhankelijk van de omstandighe den. De regeering. die er in September zal zijn. zal de maatregelen naar de omstandigheden moeten heoordeelen. Naar spr.'s meening zal in Septem ber een gedeelte van de opgeroe pencn naar huis kunnen gaan. doch dit hangt van dc omstandigheden af. Spr. is er diep van doordrongen welk een groote sociale druk rust op degenen, die onder de wapenen zijn. Er is gewerkt moeten worden met vervanging door dienstplichtige werkloozcn, in totaal 8000, en het geven van klein verlof. De luchtverdediging is geheel gemo biliseerd, hiervoor moet een oplossing worden gevonden. Men moet een weer macht langzaam opbouwen. De gedeel telijke mobilisaties doorkruisen dezen opbouw. Spr. brengt een woord van waardeering aan de ambtenaren, die hiervoor oplossingen moeten vinden. Wat het bezighouden van de dienst plichtigen betreft, ontevredenen zullen er altijd blijven. Spr. heeft op een inspec tietocht een bevTcdigenden indruk ge kregen, ook van de wijze, waarop de troep haar dienst verrichtte. Voor de ontwikkeling en ontspanning is reeds een zekere concentratie in het leven gei'oepen. Het vraagstuk van de kostwinners vergoeding bi'engt eenige moeilijkheden mede, daar de onder de wapenen ge roepenen tot verschillende klassen be- hooren. De vergoeding is voor levens onderhoud bestemd. De algemeene re gelen daarvoor zijn nog steeds houd baar. slechts de toepassing ervan is twijfelachtig. Spr. verklaart, dat in overweging is het maximum van *2.50 te verhoogen. Het is de vraag, of de gemeentebesturen precies weten, waar over het gaat. Een schadeloosstelling voor bedrijfsschade zal niet mogelijk zijn. Het aantal gevallen van verlies van betrekking was vroeger niet zeer groot, doch in verband met de gedeeltelijke mobilisatie wordt thans door een commissie eeix on derzoek ingesteld. Binnenkort moet het rapport met een wetsontwei'p met dwingende bepalingen ver schijnen. De moeilijkheid is, dat de ze dwingende bepalingen eerder de zaak ei'ger kunnen maken. Spr. is van oordeel, dat het Neder landsche bedrijfsleven moet piofiteei-en van de defensie-uitgaven. Doch de be zwaren gaan altijd over vliegtuigen. De Fokkei'-fabriek is voldoende geoutil leerd om goede toestellen af te leveren, doch de vraag is, of een fabriek dit op korten termijn kan doen en'of een fa briek op eigen risico een type wil ont wikkelen. In de laatste twee jai*cn is voor de landmacht voor 16 millioen bij de Nederlandsche industrie vliegtuigin- dusti-ie betrokken, voor 23 millioen in totaal. Voor de landmacht ging toen 2,3 millioen naar het buitenland. De Nederlandsche industrie kan niet met alle types aan den spits staan. Ook in dit opzicht wordt gedaan wat moge lijk is. Het vraagstuk van de maritieme de fensie van Indië gaat spr. buitengewoon ter harte. Een technische commissie on derzoekt thans alle daarmede samen hangende vraagstukken. In het midden van deze maand kan men het i'apport tegemoet zien. De financieele mogelijk heid moet eerst worden vastgelegd al vorens tot den bouw van slagkruisers over te gaan. Van bijzondere oefeningen van de vrijwillige landstoi*m moeten wij niet te lxooge verwachtingen hebben. Wat het kanaal AlmenPanner- den betreft, hier heeft het econo misch belang van de streek den dooi-slag gegeven voor de kanalisa tie van den IJssel. Spr. is ten volle overtuigd, dat zui nigheid geboden is. Het merkwaardige is. dat de opmerkingen alleen betrek king hebben op de kleinere feiten. Ook hierbij heeft men de vei'cischte zuinig heid in acht genomen. Men heeft be zuinigingsinspecteurs, in ieder district is een officier van den motordienst ge plaatst om te adviseeren. bij de vorde ring van auto's. Geleidelijk wordt het eigen autopark uitgebreid. Sedert 1 Juni bedraagt de gemiddelde prijs van een personenauto f 4.a f 5.—, voor groote vrachtauto's f 7.50 per dag. De heer Von Bönninghausen (N.S.B.) is van oordeel, dat de minis ter niet spreken mag over gebrek aan kader, zoolang het ambtenarenverbod voor de N.S.B. bestaat. De argumenten zijn onjuist. De ontwerpen worden z. h. st. aan genomen. Om 13.45 uur wordt de vergadering een half uur geschorst. Om 4.15 wordt de vergadering her opend. Aan de orde zijn de ontwerpen onder de wapenen blijven van dienst plichtigen en in werkelijken dienst hou den van dienstplichtigen. Dc heer F 1 e s k e n s (R.K.) wijst op de klachten over het langzame tempo, dat beti-acht wordt bij de afdoening van verzoeken om vervanging. Spr. stelt alle vertrouwen in dezen minister. Spr. KINDERHOEKJE 242. In zuiver Hollandsch wordt hem nu gevraagd, wat hij komt doenPam moet even nadenken wat hij zal ant' woorden. 243. Dan klinkt zijn antwoord: „Wel. ik kom hier een kijkje nemen, dan kan ik later in mijn land vertellen wat ik hier zag." Je kan wel in ons land. maar er niet meer uit," zegt dan een stem door den luidspreker. vraagt de aandacht voor de kleine zelf standige boei*en en tuinders! die onder de wapenen geroepen zijn. Deze kunnen in het oogstseizoen onmogelijk worden gemist. De beslissing van den minister om aan 20% of meer der dienstplichti gen verlof te verlcenen, siert hem. Wil de minister niet spoedige afhandeling der verzoeken bevordei*en? Is het niet mogelijk, dat de dienst plichtigen in hun bedi'ijf worden bijge staan of vei'vangen? De heer Schoemaker (R.K.) is van oordeel, dat men niet mag klagen over de geringe animo bij de werkloozcn om dienst te nemen, zonder hun omstandig heden te kennen. Deze houding is te wij ten aan de geestesgesteldheid van het Nederlandsche volk. Dit wil niet zeggen, dat ons volk niet bereid zal zijn onze zelfstandigheid te verdedigefi. Spr. vraagt de niedewei'king van de commandanten in te i*oepen om de door den minister gedane mededcelingen be kend te maken. Alvorens een oordeel over de vervan ging door werkloozcn te vormen, dient men eerst alle gegevens te kennen. Vele werkloozen vinden in dezen tijd werk in landbouw of bedrijven. Spi\ had gaar ne mecrdei-e klaarheid over deze mate- rie. Dan zal men kunnen ooi'deelen, of de klachten juist zijn. Spr. brengt een woord van hulde aan de ambtenaren van het departement, die het moeilijke vraagstuk der verlo ven te regelen hadden. Er zijn reeds 87.000 verzoeken ingediend. Er werden zeer hooge eischen gesteld aan de hoo- gei*e ambtenaren. De heer Van Rappard (Lib.) vx-aagt, eveneens soepelheid te betrach ten bij het verleenen van verloven aan landbouwers e.d. De minister van defensie, de heer Van Dijk, verklaart, dat inderdaad door alle afdeelingen van het departe ment een groote activiteit is ontwikkeld. Ook buiten de boeren en tuinders zijn er zelfstandigen, die geholpen moeten worden. Hun belangen worden niet xxit het oog verloren. Een paar dagen gele den heeft de minister reeds beslist, dat de verloven tot 30% moeten worden uit gebreid tijdens den oogst. Wat het bijstaan door werkloozen be treft, hierop zal de aandacht gevestigd worden. Ook zal spr. de opmerking be treffende dc verschillende gegevens met betrekking tot de vervanging van dienstplichtigen door werkloozen door geven aan zijn ambtgenoot van sociale zaken. De ontwerpen worden z.h.st. aangeno men met de N.S.B. tegen. Aan de orde zijn de wetsontwerpen: 1. Wijziging en aanvulling van de be- vorderingswet voor de landmacht 1902 en van de wet voor liet reserve-perso neel der landmacht 1905. 2. Wijziging en verhooging van het zevende hoofdstuk b der rijksbegrooting voor 1938 (verschillende onderwerpen). 3. Wijziging van het zevende hoofd stuk 1) der rijksbegrooting voor 1939 (aankoop en inrichting van een gebouw ten behoeve van het rijksinkoopbureau). 4. Goedkeuring van de ondei'handsche eigendomsoverdracht, aan de gemeente Delft, ingevolge ruiling, van een perceel grond in den Wippoider te Delft, ka dastraal bekend aldaar sectie A, no. 8232, ter grootte van 2.01.70 H.A. 5. Goedkeuring van den onderhand- schen verkoop aan de gemeente Heerlen van onroerend goed, gelegen aan het Emmaplein te Heerlen. 6. Idem van grond bij de Hoornbrug, te Rijswijk (Z.H.) aan J. M. Balvers al daar. 7. Idem aan de gemeente 's-Graven- hage van het voormalig arsenaal c.a. aan de Schedeldoekshaven te 's-Graveu llagc. 8. Idem aan de Naamlooze Vennoot schap Internationale Gewapend Beton bouw, gevestigd te Breda, van een per ceel grond met twee gebouwtjes nabij de brug te Keizei'sveer onder Raanis- donk. 9. Afwijking van den in artikel 1 der tariefmachtigingswet 1934 opgenomen termijn. 10. Bekrachtiging van een Koninklijk Besluit tot regeling van den invoer van garen van hennep en van koord en touw. 11 Idem van roggebloem en rogge meel; 12. Idem van zakdoeken; 13. Idem van dweilen; 14 Idem van waterglas; 15. Idem van superfosfaat; 16. Idem van overhemden; 17. Idem van lucifers en lucifershoutjes; 18. Idem van lint, band en veters: 19. Idem van lettci*-, cijfer en etikettenband; 20. Idem van naaiga ren; 21. Idem van aal en paling; 22. Id. van zeevisch; 23. Id. van schroefbouten, schroeven, moeren en steunmateriaal voor vri j hangende geleidingen. Bij de behandeling van no. 9 spreekt dn minister van financiën, de heer Bo de n h a u s e n. Het wetsontwerp- dient om te voorkomen, dat op 1 September dn invoerrechten weder zouden in wer king treden zooals die vroeger waren. Dc heer Von Bönninghausen (N.S.B.) klaagt over den langen tijd, die noodig is om een wet van zuiver for- meelen aard tot stand te brengen. Dn strekking van de tariefsverhooging heeft spr.'s instemming niet; daarom is hij tegen dit wetje. In een sterfkamer behoort men echter niet te twisten. Het ontwerp wordt z.h.st. aangenomen met de N.S.B. tegen. De overige ontwer pen worden zonder debat en z.h.st. aan genomen. Aan de orde is het wetsontwerp wij ziging van de zee- en luchtvaailvcrzeke- ringswet 1939. De minister van economische zaken a.i., de heer C o 1 ij n, verklaart, dat deze materie zoo spoedig behandeld moest worden, dat de Volksraad en de Staten van Suriname en Curacao niet konden worden gehoord. Dc heer Van Embden (V.D.) dankt den minister voor diens inlichtingen. Om 15 uur sluit de voorzitter de ver gadering. BIJ HET SPELEN TE WATER GERAAKT EN VERDRONKEN BARWOUTSWAARDER. 9 Aug. Vanmiddag te ongeveer drie uur is het negenjarig dochtertje van de familie de Jong te Barwoutswaarder bij het spelen nabij de ouderlijke woning in den Ouden Rijn geraakt en verdronken. VRIJDAG 11 AUGUSTUS 1939 HILVERSUM I. 1875 en 414,4 M 8.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 4.00 VARA. 7.30 VPRO 9.00 VARA. 10.40 VPRO. 11.00—12.00 VARA. 8.00 Gram.muziek (ca. 8.16 Berichten). 10.00 Morgenwijding. 10.20 Orgelspel. 11.00 Declamatie. 11.20 YARA-orkest. 12.00 Gram. tjiuziek (ca. 12-15 Berichten). 12.30 Kinder koor. 12.50 De Twilight Sercnaders (opn.). 1.15 AVRO-Amusomentsorkest. 2.00 Causerie „Katten". 2.30 Disco-variété. 3-30 Nina Dol- ce's Puszta-orkest. 4.00 Gram,muziek. 5.00 Voor de kinderen. 5.30 VARA-orkest. 6-28 Berichten. 6.30 Letterkundig overzicht. 6.50 6.55 Gram.muziek, 7.00 VARA-Kalender. 7.05 Cyclus „Reizen en trekken". 7.23 Berichten ANP. 7.30 Berichten. 7.35 Een woord van Luther: „Ferien haben ist auch Religion": 2. Ruigte. 8.00 Vocaal concert en piano- voor'dracht. 8.30 Causerie „Tusschen Zomer en Herfst in de Nederlandsche folklore". 9.00 VARA-orkest en solist. 9.30 Radiotoo- neel. 9.45 Vervolg concert. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Avondwb'ding. 11.00 Orgelspel. 11.30 Jazzmuziek (gr. pl.). 11.1512.00 Gram.muziek. HILVERSUM II. 301,5 m. Algemeen Pro gramma, verzorgd door de N.C.R.V. 8.00 Schriftlezing, medidatie. 8.15 Berichten, gram.muziek (9.309.45 Gelukwenschen). 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram.muziek. 11.15 Zang, piano en gram.muziek. 12,00 Beridhten. 12.15 Gram.muziek (Om 12.30 Toespraak). I.00 Quintolia en gram.muziek. 2.30 Christ, lectuur 3.00 Gram.muziek. 4.00 Trioconcert en gram.muziek. 5.45 Declamatie en gram. muziek. 6.30 Berichten, hierna: Tuinbouw- causcrie. 700 Berichten. 7.15 Literair half uur. 7.457.55 Gram.muziek. 8.00 Berichten A.N.P., herhaling S.O.S.-Berichlen. 8.15 Uit zending uit Zurich. 9.15 De Vedelaars. 10.00 Berichten A.N.P., actueel halfuur. 10.30 Apollo-ensemble. 11.25 Gram.muziek. ca. II.5012.00 Schriftlezing. DROITWICH. 1500 m. 11.05 Gram.muziek. 11.35 Het Victor Fleming-orkest. 12.05 Or gelconcert. 12.35 Lew Stone en z\jn Band. 1,20 Causerie „I make glass eyes". 1.35 B.B.C.-Northern orkest en solist. 2.35 Doe- delzaksoli. 2.50 Het Stedelijk orkest van Colwyn Bay. 3.20 Radiotooneel. 4.05 Het Har- ton Colliery-orkest. 4.50 Gram.muziek met toelichting. 5.20'Frank Walken en zijn klein- orkest. 6.00 Gram.muziek. 6.20 Berichten. 6.50 Causerie „Tomorrow in the Country". 7.00 Causerie „Romance in Class Gases". 7.15 Inléiding volgende uitzending. 7.20 Uit Salzburg: le acte van de opera „Der Frei- schiitz", 8.20 Causerie „The forthcoming series of Promenade Concerts". 8.30 Radio tooneel. 9.20 Berichten. 9.50 Zang. 10.20 Charles Brill en zvjn orkest. 11.05 Oscar Ra bin en zjjn Romany-dansorkest, 11.50 Gram. muziek. 12 15—12.20 Berichten. RADIO-PARIS. 1648 m. 9.00 en 9.30 Gram. muziek. 12.30 Zang. 1.10; 1-45; 2.30 en 3.20 Gram.muziek. 3.35 Zang. 3.50 Gram.muziek. 4.50 Zang. 5.25 Twee fluiten en viool. 6.05 Gram.muziek. 7.20 Locatelli-orkest. 8.25 Gram.muziek. 8.50 Radiotooneel. 11.05 Gram. muziek. 11.2012.50 Nachtconcert m.m.v. solist. KEULEN, 456 M. 6.50 en 7.35 Gram.muziek 8.509.50 Leo Eysoldt's orkest. 12.20 Fa- brieksorkest. 1.35 Omroepkleinorkest. 2.30 3 20 Populair concert. 4.20 Militair orkest (5.205.30 Gram.muziek). 6.50 Zang. 7.20 „Der Frcischütz", opera. 11.0012.20 Paul Kley's orkest. BRUSSEL. 322 en 484 m. 322 m:12.20 Gram.muziek. 12.50 en 1.80 Sarba-orkest. 1.502.20 Gram.muziek. 5.20 Pianovoordracht. 5.50 en 6.20 Gram.muziek. 7.05 Het Lambredhts-orkest. 7.45 Gram.mu ziek. 8.20 Vervolg orkestconcert. 9.35 Radio tooneel met muziek. 10.3011.20 Gram. muziek. 484 m: 12.20 Gram.muziek. 12.50 en 1.30 Max Alexys' orkest. 1.50—2.20; 5.20 en 6.38 Gram.muziek. 8.20 Voor oud-strjjders. 8.50 Symphonieconcert m.m.v. solist 11.0011.20 Gram.muziek. DEUTSCHLANDSENDER. 1571 m. 8.35 Augustus-overzicht. 9.35 Viool en piano. 10.20 Berichten. 10.40 Orgelspel. 11.05 Be richten. 11.2012.20 Omroeporkest. Menschen, die zóóveel haast hebben, dat hun de tijd ontbreekt om veilig te rijden, krijgen vaak maanden cadeau in hospitaal of i huis van bewaring.... FEUILLETON Naar hef Engelseh van STANLEY HART PAGE SI) „Och ja. Maar dat was te verwach ten, nu alles zoo gehaast ging. U schijnt er nog al veel beteekenls aan te hech ten. Politiemcnschen zien overal gauw iets dreigends in. Ze loopen rond in een groenen mist van verdenking tegen vreemden, die hoofdzakelijk in hun eigen brein opgekomen is. Geen won der, dat ze iets nooit helder inzien. Ze besteden te veel tijd aan het bewaken en nagaan van onschuldige lui." Ik nam zijn verwijt glimlachend op. „Ik denk", zei ik. „dat u dan reeds «Ie oplossing van dit raadsel gevonden hebt. omdat u niet door zoo'n beneveld verstand gehinderd wordt. Ik zou graag weten, hoe u erover denkt." „Ik zal u éën ding zeggengooide Innes eruit, „de man. die dat schot op dio arme Vera heeft gelost, was er voor gehuurd." Ik stond ietwat verbaasd. Dat was precies, wat wij er van dachten, zon der het ooit uitgelaten te hebben. „Hoe komt u daar in vredesnaam bij?" vroeg ik, een armzalige poging doende om den schijn te wekken, dat ik het grappig vond. „Ik zal u nog meer vertellen", ver volgde Innes met een cynisch lachje. „De man, die den moordenaar huurde, was een der gasten van dien avond." Ditmaal stond ik duidelijk verbluft. „Groote goedheid! Wie denkt u dan wel. dat het was?" „Ik weet het heel goed", verklaarde Innes. „F.n als u werkelijk een .goed de tective waart, dan zoudt u het ook we ten." „Maar beste kerel, ik ben heelemaal geen detective. Ik ben toevallig een goe de vriend van Hand. Hij is een eigen aardig. belangwekkend mensch en ik stel heel veel belang in de gevallen, waarmee hij zich bezig houdt. F.n omdat ik niets anders omhanden heb. help ik hem, waar ik kan. Alleen uit vriend schap. Ik geef me zelfs niet uit voor bijzonder scherpzinnig. Maar u bent be slist meer dan dat. Wien verdenkt u dan eigenlijk?" „Het is mijn werk niet, iemand aan te klagen." „Dat ben ik niet met u eens; het is eerder uw plicht! lTw gastheer en zijn vrouw verkeoren mogelijk in groot le vensgevaar op dit oogenblik. Het zou al heel .onmannelijk zijn, als u ben niet trachtte te redden voor een dreigend ge vaar. wanneer u daartoe in staat bent." Dr. Innes wendde zijn blik van me af en staarde uit over de zee. Eindelijk zei hij: „Iemand aan boord is heimelijk ver liefd; krankzinnig, wanhopig en misda dig verliefd." Dat kon slechts op één persoon slaan. „Op mevrouw Garrison?" vroeg ik. Innes knikte. „Op wie anders kon hij misdadig verliefd zijn?" vroeg hij. „Maar wie is het dan?" drong ik hij hem aan, Plotseling werd Innes rood van kwaad heid. „Zoek dat zelf maar uit!" bromde hij en liep haastig bij me vandaan. Ik bleef in gedachten verzonken aan de reeling staan. Wat had Innes hier mee voor? King dacht, dat hij krank zinnig was en ik begon het zelf te gcloo- ven. Was hijzelf misschien de man, die op mevrouw Garrison verliefd was? Was hij zoo mistroostig over het mis lukken van zijn boosaardig plan, dat hij nu zelf den weg begon te banen voor zijn eigen ondergang? Zijn aanduiding kon slechts slaan op hemzelf. Flount of King. Flount viel er buiten. Hij was een vrouwenhater en bovendien niet tot zulk een schandelijke samenzwering te gen de Garrisons in staat. King? Hij kende de Garrisons nog slechts drie da gen voor den moord. Een jonge man kon misschien verliefd worden op het eerste gezicht, maar King was een man van ruim vijftig en naar het scheen een evenwichtig mensch. Bovendien kon hij als vreemdeling in New-York moeilijk zulk een ingewikkeld complot gesmeed hebben. Alles wees nu dr. Innes zelf. Maar daar waren ook zeer sterke argu menten tegen. Op het nogenblik van den moord was hij doodclijk verliefd op Ve ra geweest. F.n zijn gedrag tegenover mevrouw Garrison was niet dat van een man. die op haar verliefd was. Dat had ik zelf wel gezien. Zeker, dr. Innes had gemakkelijk genoeg het pistool van me vrouw Abhington in handen kunnen krijgen, omdat hij op vriondschanpelij- ken voet met haar stond. Ook Flount had het om die reden in handen kunnen krijgen. Maar voor King was dit vrijwel onmogel ijk. De eenige conclusie, waartoe ik kon komen was, dat dr. Innes me in de war had willen brengen. F.u daarbij had hij onze eigen veronderstellingen gebruikt. Langzamerhand kreeg ik het kil en verliet het dek. In den salon trof ik nie mand aan. Ik begaf me naar het achter schip. De tafel werd in de eetzaal ge dekt. toen ik daar voorbij kwam. Ik liep den leessalon binnen en keek rond. Uit een diepen leunstoel zag ik een paar beenen naar voren steken. Ik liep om den stoel heen en zag, dat ze van Flount waren, die blijkbaar in sombere gedach ten verdiept zat. „Och, och, wat mankeert iedereen toch!" riep ik op vroolijken toon uit „Het is zoo'n heerlijke dag en er heerscht aan boord een stemming als na een verloren verkiezing. Zeg eens op, mijnheer Flount! Waarom voelt u zich niet dolgelukkig?" Mijn eenige belooning was een zuur gezicht. Ik liet nxe niet ontmoedigen. „U moest aan dek gaan", zei ik, me naast hem nederzettend. „Ihv longen met frisschen zeewind vullen. Dat zou u goed doen." Flount wist blijkbaar niets tc zeggen. Hij rilde alleen maar. „U zult toch niet beweren, dat het bridgen u zoo neerslachtig heeft ge maakt?" waagde ik een poging. „Ik hoorde, dat u verloren hebt," Mijnheer Flount grijnsde. „Hmm!" bromde ik, me afvragend, wat ik verder zou zeggen. Opeens viel nxe iet-s in. Ik hief mijn vinger dreigend tegen hem op en zei: „Ik weet al, wat er aan de hand is. U maakt een liefdes- sonnet!" „Het gevolg was verschrikkelijk. Hij sprong op uit zijn stoel en stond be vend voor me. „Dat neem ik u erg kwalijk!" riep hij zoo heftig, dat zijn lorgnet vnn zijn neus vloog en aan het lintje bleef bengelen. „Ik laat me niet voor den gek houden, mijnheer! Ils, eisch uw verontschuldiging, nu da delijk!" „Wel welnatuurlijkstot terde ik. „Ik vraag u beleefd excuus, mijnheer. Het was maar een grapje, dat verzeker ik u. Ik ben altijd onge lukkig met grapjes maken." Ik zag meteen, dat ik de zaak nog erger gemaakt had. „Een grap!" schreeuwde Flount. „Vindt u me zóó grappig?" „TIcelemaal niet!" riep ik wanhopig uil. „Housch, het spijt me, dat dit is voorgevallen. Ik bewonder u. Ik be wonder uwuw letterkundig talent... cn.„. en uw moed!" „U probeerde me anders voor den gek te houden", sputterde Flount te gen. „Maar ik herhaal u, dat het mijn be doeling niet was. Ik voelde me een zaam en zocht uw gezelschap. Ik ge niet altijd van uwuw wijsgeerige gesprekken. Als ik u, tegen mijn wil. beleedigd heb, dan vraag ik u vergif fenis. Maarvoegde ik er stroef aan toe. „als u het liever hebt, wil ik wel heengaan." „Ik... ik hen wel wat al te hard ge weest", zei Flount, de vredesduif uit latend. „Het is mijn beurt, verontschul digingen te maken. Vergeet mijn drift bui. Met spijt me heel en heel erg." „Och mijnheer, laten we daar niet meer over praten", gaf ik ten ant woord, terwijl ik weer ging zitten. „Ik had u in uw overdenkingen niet moe ten storen. Ik vrees, dat ik niet ge noeg bekend ben met het gedi*ag van een denker." „Misschien niet", zei Flount, volko men gekalmeerd. „Ik vind het nu een maal ontzaggelijk lastig, mijn geest af te wenden van diepere gedachten naar ....laten we zeggende oppervlak kigheden van het gezelschapslcveix." „Dat zegt u prachtig!" riep ik uit. „Daarvoor moet je toch een wijsgeer zijn, om het zoo te kunnen uitdruk ken!" Flount straalde. „Ik hoop, dat het niet indringerig van me is, maar ik ben er erg be nieuwd naar, waarover u zoo ernstig zat te denken", waagde ik. Flount fronste weder de wenkbrau- wen, ditmaal echter niet nijdig. Hij zette zijn lorgnet recht en keek me diepzinnig aan. „Ik zat te denken over het geheimzinnige raadsel", vertrouw de* hij me, bijna onheilspellend, toe. „O!" riep ik uit. „Op dit oogenblik. heb ik gewacht. Ik dacht wel, dat uw scherpe vernuft zich met een dergelijk belangwekkend en ons zoo aan het hart liggend onderwerp zou bezig hou den. Ik heb niet naar uw meening ge vraagd, omdat ik begreep, dat u zelf wel zoudt spreken, als u een meening gevormd hadt." Weer straalde Flount. „U hebt pio vrij nauwkeurig getaxeerd, waarde vriend. Ik heb het geval in alle bijzon derheden nagegaan. Ik kan het u in het kort zeggen. Alles bij elkaar is het doodeenvoudig." Op 'slot van zaken zou ik het dus niet beetje bij beetje uit hem behoeven te trekken. De woorden lacen hem reeds op de lippen. „U kunt u niet voorstellen, hoe graag ik dat van u hooren zou!" zei ik. Flount boog zich vertrouwelijk naar me toe. Hij accentueerde zijn bewerin gen door zachte tikjes op mijn arm. „De man, dien u zoekt, bevindt zich hier op het schip!" (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 6