PERSCOMMENTAREN OVER HET NIEUWE MINISTERIE ELECTRISCHE TREIN OP ZIJN BESTEMMING AANGEKOMEN het nieuwe Kabinet Groote publieke belangstelling Auto tegen een boom gebotst 2e BLAD PAG. 4 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 10 AUGUSTUS 1939 E meeningen in de Pers over het nieuwe Kabinet zijn vele en velerlei. Men hoort naast afkeu rende commentaren, ook goedkeu ring. die voornamelijk uit het S.D. kamp komt. Ook de R.K. pers laat zich gunstig over het gevormde ministerie uit. Zoo schrijft de Maasbotte (R.K.): „Wie, als wij. thans in een kabinet op de breedst mogelijke basis de beste Oplossing zagen, moesten noodzakelijk wenschcn, dat een eventueele opdracht daartoe werd verstrekt aan hem, die de beste kans van slagen had. En dat was zonder eenigen twijfel de heer de Geer Een katholiek formateur zou zeker op onoverkomelijke moeilijkheden zijn ge stuit bij deanti-revolulinnnairen. nu zelfs bleek dat een christelijk-historisch for mateur van het formaat van een jhr. de Geer tegenover dezelfde moeilijkheden stond. Was jhr. de Geer niet de man, die op vertrouwen had kunnen rekenen bij beide stroomingen, die zich den laatsten tijd scherper hebben afgeteekend? Hij is de man van het solide financieele be heer, dat ieder wenscht, maar hij wil daaraan een stevige werkloosheidsbe strijding niet opofferen, zooals hij even min 's rijks financiën voor de defensie in de waagschaal wil stellen. Op dit laatste punt heeft hij zich een paar maal zeer stellig uitgesproken. Defensie, werkloosheidsbestrijding, ge zond financieel beheer en dat in een onderlinge verhouding waarbij de stem mers vóór de befaamde motie-Deckers zich kunnen neerleggen en waartegen ook de antirevolutionnairen wel geen be zwaar behoeven te maken, zullen onge twijfeld de pijlers gaan vormen van het toekomstig beleid. En men mag genist aannemen, dat de geheele Kamer, Kersten en Rost c.s. zeker of wellicht uitgezonderd, dit kabi net toch eigenlijk heel wat liever zullen zien optreden, dan het ephemere met alle parlementaire verhoudingen een voudig spottende vijfde kabinet-Colijn, Dr. J van den Tempel, de nieuwe mi- nister van Sociale Zaken, verlaat het Departement van Binnenlandsche Za ken na de contitueerende vergadering van het nieuwe kabinet De Geer Vooral de samenstelling van dit kabi net zal niet alleen bij ons, katholieken, heel wat meer vertrouwen wekken, dan die van Colijn-V, waarin niet alleen het katholieke element noodzakelijkerwijze ontbrak, maar waarin ook het christe lijke zóó sterk was teruggedrongen, dat zejfs de volgelingen van de antirevolu tionnairen leider angstige oogen opzetten Om van het democratische, in de volks vertegenwoordiging sterk overheer- schend clement maar te zwijgen." De beste vervanging De Avondpost (Chr. Lib.) merkt op: „Wij hebben geen enkele reden, om het kabinet onvriendelijk te bejegenen. Toen het kabinet-Colijn V optrad, hebben wij dadelijk verklaard de afwezigheid van de roomsch-katholieken in het be wind onzuiver en onwenschelijk te achten. Eveneens hebben wij ons in la tere jaren meer dan eens uitgesproken voor deelneming der sociaal-democra ten aan het bestuur des lands: dit zal thans voor de eerste maal geschieden. Hoe weinig sympathie wij gevoeld heb ben voor een R.-R.-R.-kabinet (wij heb ben liet als de logische crisis-oplossing gezien, maar gevoelden er overigens niet voor), tegen de aanwezigheid dier groepen in dit kabinet-de Geer hebben wij natuurlijk geen enkel bezwaar. En wij begrijpen niet. dat de liberalen ge weigerd hebben hun medewerking te verleenen, tenzij het program ons straks daaromtrent opheldering mocht brengen. De heeren Albarda en van den Tempel zijn twee bekwame en voortreffelijk? kv liten, mannen van b-eede allure; het zal aan de nationale saamhonrigheid ten goede komen dat de soclaai-democratio regeeringspartij wordt en de benoeming van dr. van den Tempel, den oud-schildersgezel, tot Minister is een bewijs hoe aristocratie van den geest het in ons democrati sche land tot het hoogste kan brengen. Zonder voorbehoud verklaren wij dat dit kabinet onder leiding staat van een der allerbeste staatkundige figu ren van ons land. een zeer begaafde, intègre, onafhankelijke stratsman, leerling en volger van den onvergete- lijken Lohman, wiens ideeën van vrij heid en recht hij gaaf overnam. Op het volksvortrouwen maakt mr. de Geer volledig aanspraak. Hoe zeer wij het heengaan van Colijn in dezen tijd he- treuren, wij erkennen gaarne, dat hij de beste vervanging vond die mogelijk 13. Niet zonder spanning wachten wij het program van het nieuwe kabinet af. Wij zijn bereid het te steunen en hopen dat zijn plannen dit mogelijk zuilen maken. Hoe is het mr. de Geer gelukt, zulke aanzienlijke verschillen met het bcleid- Colijn te scheppen (hij, die het er in het algemeen mede eens was?) dat niet alleen de loomsch-katholieken, maar ook de sociaal-democraten er zich mede vereenigen konden? Op wel ke plannen komt deze „welvaartspoli- tiek" neer? Hebben de bondgenooten nu den absoluten waarborg voor de radicale opbouw-politiek, welke zij ver klaarden voor te staan? En dan: de de fensie? De Indische vloot? Hoe vinden ze het geld voor alles, zonder aan „potverteren" te doen? Is het gerucht juist, dat een of meer van de branden de kwesties commissoriaal gemaakt zullen worden? Zoo rijzen er meer vragen, waarover alleen het te publiceer;n program op heldering zal kunnen verstrekken. Wij zullen tegenover het nieuwe ka binet, zijn plannen afwachtend, vol gaarne een welwillende houding aan nemen." Bekwame functionarissen De Tij d (r.k.) acht het binnentreden van twee socialisten in een regeerings- combinatie in het licht van onze poli tieke historie zeker het meest opvallen de kenmerk van dit kabinet en schrijft verder o.m.: „De aanwezigheid van slechts een d. minister en die van prof. Gerbrandy als minister van Justitie blijkbaar tegen den wensch van de anti-rev. frac tie heeft deze sociaal-denkende anti-re- volutionnair zitting genomen maakt, dat het geheel van deze regeeringsfor- inatie gezien ook de personen der partij- looze ministers, evenmin naar links ais naar rechts overhelt, voorzoover deze onderscheiding zich ta.v. voorname pro grampunten als defensie en werkloos- heidspolitiek nog laat doorvoeren. Van het vierde kabinet-Colijn keeren alleen de ministers Steenberghe, Weiter en Van Boeven terug, van het vijfde al leen de laatstgenoemde. De heer de Geer is erin geslaagd, een kabinet samen te stellen, dat aan per soonlijke bekwaamheid der functiona rissen zeker in geenen deele voor het de- missionnaire onderdoet en het op be- paalde'punten zeker overtreft. Daarbij laat het zich aanzien, dat voor hun poli tiek program in de Kamer een breede meerderheid verzekerd, en een nog bree- dere waarschijnlijk is. Al met al een re geering, wier daden men met belang stelling en goede verwachting mag tege moet zien." Het werk kan beginnen Nadat Het Volk (S.D.) er aan heeft herinnerd, dat het aanvankelijk vrij sceptisch tegenover de formatie van den heer de Geer stond, omdat het aan een stellige erkenning van de Kameruit spraak van 27 Juli de voorkeur had ge geven, besluit het: „Dit ministerie begint zijn werk op een tijdstip, dat, vóór de volgende Ka merverkiezingen, slechts een periode van ruim anderhalf jaar overlaat. In dien betrekkelijk korten tijd kan men niet alles en nog wat tot stand brengen. Het spreekt vanzelf, dat de krachten verhouding in ministerie en volksver tegenwoordiging grenzen stelt. Tenslotte is de financieele toestand na de aan- passerij van de vorige jaren niet zoo, dat wij wonderen zouden kunnen ver wachten. Maar de breede massa van ons volk weet, dat de kwade plannen van beper king, die het ministerie-Colijn voor werkloozensteun en werkloosheidsbe strijding op stapel had staan, zijn ge keerd. Ongetwijfeld zal dit kabinet zijn volle kracht geven aan de bestrijding van de werkloosheid en wij zijn dank baar, dat twee departementen, die bij deze taak direct bctrokkpn zijn, onder sociaal-democratische leiding komen. Wij hebben een ministerie, dat, in te genstelling tot zijn voorganger, steunt op een meerderheid van het parlement', een ministerie, dat het vertrouwen van een groote meerderheid van ons volk heeft. Een goede grondslag. Het werk kan beginnen." C.H, kind van de rekening De N. R. Ct. (Lib.) schrijft: Met deze oploeeing van de kabinete crisis heeft de R.-K. Staatspartij bereikt wat zij wensehte: Colijn weg. zoodra hij weigerde zich langer voor het r.k. kar retje te laten 6pannen, doch geen bond genootschap enkel met de S.D.A.P. van wege de spanningen, die dit in de r.k. partij zou oproepen. En zelfs geen r.-k, formateur en premier. Maar toch mede zeggenschap in de regeering. De S.D.A.P. is slecht* ten halve ge slaagd. Het bondgenootschap met de R.-K. Staatspartij, en uitsluiten met deze, ten hoogste vergezeld door den Vrijz.-Dem. Bond alö bijwagen, heeft zij nog niet verkregen. Maar. al doende leert men, zullen de heer Albar da en de s.d. partijraad gedacht hebben, De r.-k. worden in elk geval gewend aan samenwerking met het roode ge vaar; de heer De Geer effent ons daar toe den weg. Al is er dan nog geen vol ledige politieke huwelijkeverbintenis, wie over den hond komt, komt ook over den staart. Summa summarum, toch ook wel een 6ucces voor de S.D.A.P.1 Het kind van de rekening dreigt de Chr.-Hist. Unie te worden. Zij heeft zich in de persoon van haar leider opgeof ferd om met de uiterste noodzaak ook de uiterste consequentie van het Ka mervotum van 27 Juli af te wenden. In hoever dit den minister-president geluk ken zal? De heer Colijn heeft in een veel veiliger positie zoovele van zijn vroegere inzichten ter wille van die der r.-k. moeten prijsgeven! R.-k. en s.-d. staan gezamenlijk zoo 6terk in het hui dige kabinet, omdat zij de meerderheid in de Staten-Generaal achter zich heb ben. Het zullen diplomaten zijn met ka nonnen achter zich. Wij vreezen, dat in de Chr.-Hist. Unie de spanningen zul len worden opgewekt, aan welke de R.-K. Staatspartij is ontkomen. Want het moge dan niet de uiterste conse quentie worden van het Kamervotum van 27 Juli de heer De Geer zal zoo veel mogelijk trachten tegen te hou den elke consequentie van dat vo tum zal hij niet kunnen afweren. Ook de defensie blijft een vraagpunt, Maar, hier beleven we op het stuk van de slagkruisers laten we het althans hopen misschien wel weer een evo lutie van s.d. en v.d.. die het op vliegtui gen begrepen hebben. Wie weet? Het gaat tegenwoordig snel bij sommigen. Men zie het Eerste Kameroverzicht in dit nr. Hoewel de a.-r. en de lib. afzijdig ble ven ondank* de hardnekkige aanzoe ken van den formateur, die daarbij zelfs de v.-d. een oogenblik buiten de deur heeft willen laten staan, is het hem toch nog gelukt een eenzamen a.r. te vangen, wat nog een politiek succesje voor den heer De Geer is gewor den. In den Roomsch-rooden leeuwen kuil wensehte Daniël de Geer zich be grijpelijkerwijs met zooveel mogelijke medestanders te omringen. Alleen we ten wij niet, of prof. Gerbrandy zijn pre mier wel veel effectieve hulp zal kun nen verleenen. Hij heet verzot te zijn op ordening, een „Feinschmecker" voor alle taartjes van door den staat gediri geerde oeconomie. Een man naar het hart van De Nederlander. Een man, die in 1937 (verslag van de a.-r. Rotterdam mer) ook woorden heeft gesproken, die den voorzichtigen financier De Geer al vast te denken kunnen geven: „Prof. mr. P. S. Gerbrandy ving aan met uit Benjamin Franklins „Wenken aan een jongen zakenman" enkele woorden aan te halen, waarin deze tot zuinigheid aanspoort, om in het leven te kunnen slagen. Wenken als deze zouden in on zen tijd onmogelijk kunnen zijn gespro ken, omdat productie en distributie in onze samenleving een heel andere waar de hebben gekregen. Wat toen vanzeir sprak, doet dit niet meer." Dat de liberalen en ook de aangezoch te a r. di'. Van Dijk, mr. Terpstra en dr. Woltjer onder instemming van het a.-r. hoofdorgaan De Standaard de uitnood! ging om in den regeeringskaros mede te rijden hebben afgeslagen, lijkt ons een verstandige daad. Zij hadden de heterogeniteit van het bewind nog maar vergroot. De discussies in den raad van ministers zouden wellicht een dergelij- ken omvang hebben aangenomen, dat er voor discussies in het parlement geen tijd zou zijn overgeschoten. Sterkte is echter, wat den heer De Geer ook thans vóór alle6 mag worden toegewenscht. Prof. mr. P. SGerbrandy., de nieuwe minister van Justitie rechtsen de heer H. van Boeyen. minister van Bin nenlandsche Zaken, verlaten het De partement van Binnenlandsche Zaken na de constitueerende vergadering van het nieuwe kabinet Geen Hercules De Telegraaf (neutraal) schrijft: Wij halen de socialisten binnen de regeering nu andere landen, men den- ke slechts aan hetgeen in Frankrijk is gebeurd, hen met moeite hebben uit geschakeld. Wij leven in een tijd, dat snelle en harde beslissingen dikwijls noodig zijn. Wij hebben regenten noo- dig, die, zonder te letten op het ge schreeuw van demagogen, de verant woordelijkheid durven aanvaarden voor de maatregelen, die vereischt zijn. In welk land ter wereld was de sociaal democratie daartoe in staat? Haar lei ders zijn steeds een speelbal geweest van congressen en oogenbliksstemmin- gen. Alleen reeds de vrees van zich impopulair te maken, verlamt hen. Als er geen wolkje aan de lucht is, kan het misschien verantwoord zijn de so cialisten tot regeeren te gaan opvoeden dat op het oogenblik te willen doen, is volkomen misplaatst. Wij hebben een landsregeering ge kregen, die, wat samenstelling betreft, nog eenige graden slechter is dan de colleges, die in den loop der laatste ja ren onze groote steden hebben be stuurd. Daar hebben wij kunnnen er varen, tot welke resultaten een coalitie met de socialisten heeft geleid. Noch Amsterdam noch Rotterdam had een regeering, waarop het overige gedeelte van ons land jaloersch was. Wel heb ben velen het als een uitkomst be schouwd. dat er te 's-Gravenhage auto riteiten waren, die de besturen van on ze groote gemeenten konden dwingen zich binnen zekere perken te houden. Die mogelijkheid bestaat niet langer, want met het optreden van het kabinet- De Geer is de regeering van het land gelijkgeschakeld met den dienst van onze groote gemeenten. Dezelfde fouten, die Amsterdam en Rotterdam in het verleden hebben gemaakt, zal in de toe komst Den Haag begaan. Jhr. De Geer is een algemeen geacht man en een handig parlementariër, maar een Hercules is hij niet. Hoewel slechts geruggesteund door een kleine parlementaire groep, wil hij twee mach tige bondgenooten dwingen binnen de perken te blijven. Daarin zal hij niet sla gen. Hij zal slechts aan het hoofd van dit kabinet kunnen blijven door de teu gels te laten slepen. Van huis uit huldigt hij opvattingen, die evenmin overeenkomen met die der Jhr. mr. D. J. de Geer Mr. M. P. L. STEENBERGHE Prof. P. S. GERBRANDY H VAN BOEYEN l/tt. J. J. M. WC.LI CJ\ Ir. J. W. ALBARDA Luit.-Kolonel A. OH. DIJXHOORN Mr. E. N. KLEFFENS G. BOLKESTEIN Het transport door Amsterdam naar de tentoon stelling verliep verder zonder veel ongelukken AMSTERDAM, 10 Augustus. Was de publieke belangstelling voor den electrischen driewagen trein, die met tal van moeilijkhe den naar het J. W. Brouwerplein was vervoerd en vandaag ter plaat se gestationneerd bleef in den voor avond reeds groot, tegen den tijd een uur na middernacht dat het verder transport zou plaats hebben hadden vele honderden er een malsch regentje voor over om getuige te zijn van dit ongewoon gebeuren. De politie zorgde er evenwel voor, dat de belangstelling niet al te hinderlijk werd. Even na een uur werd de stoom- socialistische partij als die der roomsch- katholieke Kamerfractie. Hij zal zelf niet de illusie hebben, dat hij zijn denkbeelden aan zijn bondge nooten kan opdringen. Ten opzichte van zijn kiezers zoowel als tegenover het geheele land, heeft hij een zware ver antwoordelijkheid op zich genomen. Wij betwijfelen of hij die kan dragen. Dit zal des te minder het geval zijn, daar hij met een kabinet te voorschijn is ge komen, dat den stempel der middelma tigheid draagt. Natuurlijk behield ook minister Van Boeyen zijn ambt. In de toekomst zal hij ooral socialistische burgemeesters te benoemen krijgen. De eerste groote vaca ture, die waarschijnlijk aan de orde komt, is Amsterdam, waar de socialis ten wel een socialistischen burgemees ter zullen eischen. Aan de heeren De Geer en Van Boeyen de verantwoorde lijke taak dien te benoemen. wals aangehaakt en vol spanning wachtte men tot er beweging in het ge vaarte zou komen. En jawel ditmaal bleek het, dat het niet alleen geen koppig paard meer was, maar tot groo te genoegdoening van de ondernemers nam het de bocht naar de van Baerle- straat in een ruk en toen scheen he alsof de trein op het asphalt thuisbe hoorde, zoo vlot en geregeld verliep d eerste etappe naar de brug over de Ruvs daelkade, na eenige handige manoeu vres tusschen vluchtheuvels en tram rails. Men kreeg een oogenblik den in druk van een begrafenis onder groote belangstelling, doch inderdaad was he een optocht naar een feestterrein. Evenwel de moeilijkheden bleven ook nu niet uit, want eer men het gevaarte over de brug had, moesten er tal van maatregelen worden genomen om alle risico te vermijden, temeer daar de tweede stoomwals defect geraakt was en men nu met een inmiddels van Uilenburg gerequireerde zwaar belas te oplegger moest trachten het door glijden van de brug te voorkomen. Zonder groote moeilijkheden kon de brug over de Ruysdaelkade worden ge nomen en toen het transport eenmaal de Ceintuurbaan bereikte, waar men het linkergcdeelte van den weg hield, had men nog slechts rekening te hou den met de bocht naar de van Wou- straat. Dank zij de technische voorzor gen men had o.a. de vluchtheuvel bij laatstgenoemde straat een eind in gekort, kon ook deze bocht vlot wor den gepasseerd. Een klein oponthoud veroorzaakt door het losraken van eenige wiggen in deze straat en men stonrl voor de brne aan de Singel gracht, die men uit voorzorg versterkt had. Zonder stagnatie ging het trans port ook hier en weldra was men op het Frederiksplein aangekomen, bijna een kwartier voor den verwachten tijd. Hier moest gezorgd worden, dat de tramsporen tijdig werden vrijgemaakt. Te 3.50 uur stond het gevaarte voor den ingang van het tentoon stellingsterrein. Het talrijke publiek, Dr. J. v. d. TEMPEL dat tot dusver de verschillende ma noeuvres had gevolgd, begon langzamerhand af te trekken om plaats te maken voor de nieuwko- menden, die hun dagtaak aanvin gen. De tractors maakten rechtsomkeert en nu kwam de handkracht er weer aan te pas. Met zes man aan de lier trok men het gevaarte naar de voor het emplacement aangebrachte rails, welk werk geruimen tijd in beslag nam. In den vroegen ochtend was men daar mede gereed en was de eersteling van de tentoonstelling binnen de hekken gebracht Tijdens het transport in de van Baerlestraat weigerde een recalcitrant toeschouwer aan de bevelen van de po litie te voldoen en pleegde daarbij ver zet. Zijn transport naar de politiepost per autozijspan nam slechts enkele mi nuten in beslag. KLARENBEÏEK, 10 Aug. Gister avond omstreeks kwart over acht is op den straatweg tusschen Beekbergen en Klarenbeek een personenauto uit Arn hem. waarin drie personen, afkomstig uit Arnhem, Doesburg en Nijmegen wa ren gezeten, door tot dusverre onbeken- Ie oorzaak tegen een boom gereden. Sooedig was geneeskundige hulp aanwe zig. De chauffeur liep zeer ernstige ver wondingen op en werd met den Nijme- genaar. die eveneens gewond werd, per ziekenauto uit Apeldoorn naar een zie kenhuis aldaar overgebracht. De Does burger kon, na te zijn verbonden, per auto naar huis terugkeeren.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 8