VOOR DE VROUW Hoe Koningin Mary haar dag indeelt Japonnen buiten voor Schoonheidsmiddelen in het oude Rome Besparing van koffie; zuinigheid met overleg Soberheid en regelmaat kenmerken het leven der Hooge Vrouwe Voor feestelijke gelegenheden Conserveeren van soepgroenten Wasch-en kleur echte katoentjes Is er iets nieuws onder de zon? RECEPTEN TT" ORT nel eden zeide een minister in J\ het Lagerhuis, dat koningin Mary den Staat dagelijks niet meer dan shiling kost en de slechts betaalde arbeid ster van het Vereenigde Koninkrijk is. Men zal ongetwijfeld gaarne toegeven, dat deze hooggeplaatste Vrouwe voor dit be drag heel wat presteen en ondanks haar 72 jaar gaat er een kalme rust van haar Koningin Mary uit. Zij heelt een opmerkingsgave, die ve len harer leeftijdsgenooten haar zullen be nijden. zelis vrouwen, die een heel wat minder bewogen en minder inspannend la ven achter den rug hebben dan zij. Sedert vijftig jaren heeft de koningin haar leven aangepast aan bepaalde vor men en normen, waarin zij slechts bij uitzondering verandering aanbrengt Nooit staat zij later op dan om zeven uur en verricht thans nog met dezelfde regelmaat denzelfden arbeid, die zij vóór veertig jaren placht te doen. lederen morgen begint koningin Mary haar dag met een koude douche, iets wat do meeste vrouwen afschrikt. Daarna vol gen tien minuten gymnastische oefenjn- gen bij liet open venster, waarna Zij bij het aanklecdcn geholpen wordt door haar gezelschapsdame Lady Huntlet. Wanneer Zij de groote, breede trap af daalt van Marlborough House V, dan wacht haar aan de voet de eerwaardige Henry Crifton Chichester, die met een diepe buiging zijn opwachting maakt. Lachende en met een kleine handbe weging beantwoordt Zü dien morgen groet steeds -met dezelfde woorden „Hal lo, Tim, goed geslapen?" De arme „Tim", dio sedert jaren aan een chro nische slapeloosheid lijdt, verraadt dit niet aan zijn gebiedster, doch dankt met lachend gelaat voor de jiooge belangstel ling! HET ontbijt der "bejaarde koningin is licht en bestaat uit-thee en beboter de tqflgt, een enkele maal aange vuld met een eiergerecht, terwlij ook de andere maaltijden der vorstin sober zijn en niet zelden bestaan ook deze ten dccle uit toasL Na het ontbijt maakt zij een korte autorit met de chauffeur. Al- bert Cooper, die de groote blauwe Daim ler met het koninklijke wapen bestuurt wordt meermalen vrij gelaten bij de keuzo van do rit, die meestal niet meer dan 10 km. van de vorstelijke woning verwijderd is. Gewoonlijk wordt in zeer langzaam tempo gereden en deze voor zichtigheid heeft onlangs bewezen goed gezien te zijn, want had de koninklijke auto meer vaart gehad, dan zou de aan rijding met de vrachtauto van heel wat ernstiger aard geweest zijn. W anneer koningin Marv het doel van het uitstapje bereikt heeft, wandelt Zij 20 min., om daarna huiswaarts te kee- ren, waarna het eerste officieelc bezoek .voorbereid wordt. Meestal geldt dit een of andere zuige lingenkliniek of een liefdadige instel ling. bezoeken die steeds door „Tim" van dag tot dag worden voorbereid. De Koningin volgt steeds stipt het op gestelde programma, zonder zich door persoonlijke invallen te laten leiden. Het zijn echter niet louter beleefdheids bezoeken, die de vorstin aflegt, want zij stelt zeer veel belang in deze inspecties. Kort geleden werd een onderdirectrice door haar ernstig berispt over nalatig heden bij de uitvoering harer taak en twee dagen later volgde haar ontslag. Ken stokpaardje der vorstin is het in zien der boekhouding van de verschil lende inrichtingen. Meer dan vijftig stichtingen zijn verplicht om maande lijks een staat in te leveren van de in komsten en de uitgaven, die door de ko ningin nagezien word m; een arbeid, dio haar vaak meer dan twoo uur per dag in beslag neemt. DRIEMAAL per week worden de beide kleindochters Elisabeth Liliheth zooals de grootmoeder de kroonprinses noemt en het jon gere zusje Margaret Rose door koningin Mary ontvangen. De laatste moet dik wijls gedichten voor haar koninklijke grootmoeder opzeggen, terwijl zij met haar oudste kleinkind onderwerpen van meer ernstigen aard bespreekt. De ge schiedenis van Engeland wordt gaarne door haar behandeld, terwijl de konin- ging-moeder haar kleindochters gaar ne allerlei handwerken leert, een kunst, waarin zij zelve zeer bedreven is. Haar grootmoederlijke plichten ten aanzien van haar andere kleinkinderen komt zij eveneens trouw na. De vorstin heeft een zeer origineel middel gevonden om het budget van de liefdadige instellingen te vergroóten. Zij laat in het openbaar in haar tegen woordigheid de jurken bij opbod verknopen, die aan de prinsesjes hebben toebehoord en meermalen brengen deze fabelachtige prijzen op. Na de dagelijksche bezoeken aan hos pitalen en andere instelllingen trekt de koningin zich in haar werkkamer terug en wijdt zij eenigen tijd aan den arbek die het schrijven van haar boek eischt. Zij houdt zich onledig met het schrijven van memoires, over het leven aan het hof, die eerst na haar dood gepubliceerd mogen worden, zelfs de techniek van de hofknicks wordt er uitvoerig in behan deld evenals problemen betreffende de opvoeding. 's Avonds om 8 uur trekt de vorstin zich in haar privé-vertrekken terug en luistert in gezelschap van haar hofda mes naar de radio, handwerkt of leest. Doch. niet lang daarna gaan de lichten in Marlborough House uit en geniet de koningin haar welverdiende rust na een zeer drukke dagtaak. C WALTON". ,Beyers mode für alle" Een nieuw seizoen kondigt zich aan De omslagteekening van het Augus tusnummer van „Beyer's Mode für Alle" verraadt het al: De zomer loopt ten einde, we moeten eraan gaan denken, dat het niet lang meer duren zal, of de dagen worden kor ter, de wind wordt guurder en de tem peratuur lager. Een modeblad moet den tijd vooruit zijn. En daarom vertellen de pagina's van dit nieuwe nummer nu reedt-, ter wijl buiten de zomerzon nog volop schijnt, welke richting de vrouw moet volgen, om dezen herfst goed en modi eus gekleed te gaan. Vanzelfsprekend hebben de stralende kleuren van den zomer plaats gemaakt voor de meer ge dekte tinten van den herf6t. Een vluchtige blik is voldoende om vast te stellen, dat de mode voor het ko mende seizoen jeugdig, charmant en vrouwelijk is. Toiletjes- met een wijden rok, een strak lijfje en een garneering van kant. pailletten, borduursel of plissó zullen door iedere vrouw gaarne gedragen worden. Minder slanken kun nen hun keuze doen uit keurig, afklee- dende modellen, die toch niet saai zijn. Ook lingerie en kinderklceding zijn goed vertegenwoordigd. Al met al is de Augustus-aflevirng van „Beyer's Mode für Alle" een goede wegwijzer bij het samenstellen van een practische en modieuse wintergarde- robe. „Zweedsche vruchten" WANNEER het gesprek toevallig op de keuken van andere lan den komt, dan verbinden wij daar onwillekeurig bepaalde herinne ringen aan. Wie denkt in verband met de Hongaarsche keuken niet aan gou lash en papika en bij de Italiaansche gaan onze gedachten uit naar Macaroni, olijfolie en tomaten. We kennen alleen de Zweedsche voor- spijzen, doch minder bekend zijn de Zweedsche vruchtenschoteltjes, die in vrijwel alle restaurants op uitstekende wijze worden toebereid. Men kan bij deze vruchtenschoteltjes nauwelijks van een origineel recept spreken, want veel wordt aan de per soonlijke fantasie overgelaten wat de samenstelling betreft. Hoofdzaak zijn gelagen room, ijs en geconserveerde vruchten, die in glazen of op glazen schaaltjes worden geser veerd. Nu eens zal men bij een vruchtensla geslagen room, dan weer een kannetje room serveeren en meermalen vervangt men de room door vanille-ijs. Wil men zelf zoo'n vuchten-slaschoteltje klaar maken voor feestelijke gelegenheden, dan kan men indien men zelf geen ijsmachine heeft ijs in enkele porties of per 1. of gedeelte hiervan bij den ban ketbakker bestellen en garneert de por ties met diverse vruchten en room naar gelang van ieders smaak. Bijzonder geschikt zijn de flesscben en bussen geconserveerd gemengd fruit, waarin men meestal perziken, rein- claude, mirabellen, gehalveerde peren, ananas en andere vruchten vindt, die men aan kan vullen met versoh fruit. Inplaats van room kan men quark met melk flink schuimig kloppen onder toe voeging van suiker, vanillesuiker en enkele druppels essence van rum of arak en eenige blaadjes in een scheut heet water opgeloste gelatine. Elegante middagjapon van gebloemde zijdemet hoog opstaande rouce aan hals en lange gladde mouw. De kleur is roest-bruin met groen Hetis thans nog tijd om allerlei soep groenten te conserveeren, waardoor men billijker uit is, dan in de weken, dat zij veel schaarscher zijn. Selderij, groen en knol, peterselie, wortelen, prei, schorseneeren en wat men nog meer wenscht te gebruiken wordt schoongemaakt, gewassdhen en aan kleine stukjes of reepjes verdeeld, daarna vermengt men het niet zout, waarvoor men op 500 gram soepgroen ten en 125 gram zout rekent. Glazen worden met kokend sodawater schoongemaakt, nagespoeld en gevuld met de gezouten groenten, daarna afge sloten met cellophaan. Bij Dht gebruiken van de groenten moet men rekening houden met de hoe veelheid zout, die reeds in de groente aanwezig is en wascht ze voor zeker heid voor het gebruik nog eenige malen in koud water. Op deze wijze kan men ook dil, bies look, boonenkiniid enz. conserveeren. naar 1 Een goed vruchtenjaar? Neen. een nieuwe mode! Parijs geeft aait vruchtengarneering, dus dragen we bovenstaande .stillevens" waarvan toch een bijzondere charme uitgaat. VERSCHILLENDE schrijvers als Persius, Juvenal, Martial e.a. hebben met bijtende spot ge schreven over de vele toiletgeheimen der Romeinsche vrouwen. Onmeedoo- gend hebben zij wereldkundig gemaakt, wat al gedaan werd door de schoonen van hun tijd om lichaamsgebreken of verwelkte schoonheid te verbergen. Het leven der toonaangevende vrou wen aan het Keizerlijke hof werd door vele anderen, niet tot die kringen be- hoorende, gevolgd en drukte zijn stem pel op het uiterlijk dezer Romeinsche dames, zelfs op de jongeren onder haar. Luciar schildert zijn vrouwelijke tijdgenooten met de volgende woorden: .Indien iemand deeze vrouwen eens kon zien, wanneer zij des morgens ont waken, dan zoude hij mecnen met „meerkotten of bavianen" te doen te hebben. Gedurende den nacht werd een mas ker op het gelaat gelegd, gemaakt van brood en ezelinnemelk, een uitvinding 'an Poppaea de gemalin van Nero en naar haar werd dit schoonheidsmid del Poppaeana genoemd. Een ander middel, dat eveneens diende om de huid soepel te houden bestond uit een brei van rijst en hoo- nenmeel, welke eveneens vóór het ter ruste gaan op de huid gebracht en 's morgens na het ontwaken met ezclin- nenmelk afgewasschen werd. Juvenal schreef hierover, dat men de vrouwen eerst pas herkende, nadat zij de deeglaag van het gezicht verwijderd hadden en aangezien het herhaaldelijk asschen met lauw-warmc ezelinnen- melk een voorschrift was om de huid soepel en zacht te houden, werden ezelinnen medegevoerd, indien men zich op reis begaf. Keizerin Poppaea nam op haar reizen, niet minder dan dertig ezelinnen mee. Wenkbrauwen en oogharen werden zwart geverfd en zelfs de doorschijnen de aderen werden geaccentueerd door fijne blauwe streepen. De mond was knalrood geverfd, terwijl men zeer vin dingrijk was in het vervangen van tanden door kunsttanden, die van ivoor gemaakt waren en mot behulp van gouddraad verbonden waren. De wet verbood den Romeinen gou den voorwerpen mede te nemen in het graf, doch een uitzondering werd ge maakt voor bet goud der gebitten. Wat de Romeinsche schijvers meer dan achttien eeuwen terug over schoon heidsmiddelen schreven, zou men in velerlei opzicht thans kunnen herhalen. Maskers, lippen- en wenkbrauwen- stiften, rouge en poeder dragen er al les toe bij om het gelaat der moderne vrouw anders te doen schijnen dan het is en in dit opzicht zijn velen niot wij zer geworden. Zorg voor het uiterlijk on voor het behoud van een goeden teint is een zeer begrijpenlijke vrouwelijke eigen schap. die echter op natuurlijke wijze verkregen moet worden. Gezonde voeding en rustige levens wijze, frissche lucht, licht en zon zijn te verkiezen boven kunstmatige effec ten en hiermede zal de vrouw die een gezonde levensopvatting huldigt, steeds rekening weten te houden. rt EN vrije middag met kinderen fj. buiten. Een heele dag op de fiets er op uit! Een Zaterdag tot Maandag in een klein week-end huisje! Een week met vacantie in bosch en hei! Wat trekken we daarbii aan? Een oude Japon! zouden we vroeger gezegd hebben. Een nieuwe fleurige jurk kan even goed. zeggen we nu. mits hij maar kleur en waschecht is. En dan nog liefst van het soort linnen, dat niet kreukt. Dan kunnen we overal in de hei en in 't mos gaan zitten, waar we maar wil len, zonder zorg voor vlekken in onze kleeren. We kunnen vuurtjes stoken in 't haardje van het buitenhuisje. We kun ne-^ eieren bakken op de primus of 't pe troleumstel. We kunnen stoeien en ra votten met de kinderen zonder dat we bang behoeven te zijn voor hun vieze handjes en kleverige mondjes. Het doet er alles niets toe. de keurige jurk wordt niet bedorven, want den volgenden dag maken we er met een koud zeepsopje en een warm strijkijzer weer .een nieuwe japon van. Zoo hoeft men z'n plezier niet te laten bederven door 't aldoor oppassen op de kleeren en het is niet noodig daarbij een oude, afgedragen jurk aan te trekken, wat een vrouw niet graag doet, wan neer ze 's ochtends opstaat met een heer lijke vacantiedag in 't vooruitzicht De waschechte japonnen zijn ongetwij feld duurder, veel duurder zelfs. Het kleur- en waschecht linnen of katoen kost vaak alleen al meer als een kant klaar gekocht zijden japonnetje. Maar daar staat tegenover, dat die lin nen jurken ook een paar seizoenen mee kunnen, als men een eenvoudig model uitkiest, dat niet uit de mode raakt. Een volgend seizoen begint men dan niet met allemaal afgedragen lorren, maar met een paar keurige japonnen, die ook voor alle werk in huis en tuin goede diensten zulllen bewijzen. Op onze afbeelding zijn een paar voor beelden gegeven van japonnen, die zich bij uitstek Ieenen vóór een vacantie-bui- ten. Het eerste japonnetje geheel links is een gebloemde linnen overjurk in getail leerd model met een dun witte voile of organdi blouse. Heel geschikt voor een jong meisje. Daarna volgt een linnen japon in een pasteltint grijsblauw, lichtgeel, groen of rose met een gestreept flanellen of linnen jasje. Ieder kiest hiervoor de kleurencombinatie, die haar het beste staat. De wijde rok is gemakkelijk voor groote wandelingen. Vóór men de japon wascht rijgt men de plooien van 'onde ren met een groote steek aan elkaar vast. Daarna volgt een japon voor meer ge zette figuren, waarvoor het over elkaar slaande model altijd heel geschikt is. Hiervoor neemt men dun linnen met een zijden draadje, dat altijd soepeler valt. Tot slot geheel rechts een broek-rok, heel geschikt voor de fiets. De korte bo- léro is van hetzelfde linnen als de rok. Het genopte blousje heeft van achteren een diep-uitgesneden V-hals, zoodat men zich na den fietstocht op een beschut plekje ook heerlijk bruin kan laten ver branden. Het pakje is immers kleur-echt en men hoeft zich geen zorgen t'e maken dat er iets aan verschiet. MADELEINE GEVULDE TOMATEN 500 gram middelmatig groote toma ten; 1 eetlepel peterselie; 150 gram koud kalfs- of varkensvleesch of ham; peper; zout, 1 kleine ui; pa neermeel; boter; kerry of paprika; 1 ei. De tomaten worden met een vochti- gen doek schoongemaakt, het kopje wordt afgesneden en de tomaat voor zichtig met een theelepeltje uitgehold. De buitenkant mag niet breken. Het vleesch wordt fijngehakt of gemalen en vermengd met de tomatenpurée, de pe terselie; fijn gesnipperd uitje; peper; zout; en kerry of paprika, waarna wordt alles ongeveer 5 minuten in een steelpannetje verwarmd en het geklop te ei er over gegoten, nog even roerende verwarmen, totdat dit gestolten is en de tomaten met het mengsel vullen, het kapje er op leggen, en met een stukje boter, nadat het met paneer meel bestrooid ia, ongeveer 15 20 mi' nuten in een vuurvasten schotel in een wannen oven plaatsen. RöGRöD MET SLAGROOM 1 groote flesch bessensap; 2 dl. wa ter; 120 gram griesmeel; 150 gram suiker (basterd); 1 stukje pijpkaneel; 50 gram amandelen; 1 dl. slagroom. Het bessensap en het water brengen we aan de kook met het stukje kaneel en laten dit een half uurtje trekken, doch niet koken en halen daarna de kaneel eruit. We mengen de griesmeel, de suiker en de gemalen amandelen (die vooraf van het huidje ontdaan zijn) dooreen; strooien dit in het bes sensap, voortdurend flink blijven roe ren. We laten dit doorkoken, totdat we een zeer stevige massa hebben verkre gen, die daarna overgegoten wordt in een met koud water omgespoelde schaal om geheel en al af te koelen. Bessen sappudding kan altijd 't beste toebereid worden met lichte basterdsuiker, ter wijl we moeten zorgen ,dat we een ab soluut onbeschadigde emaille-pan ge bruiken, wil de pudding geen onaan gename smaak aannemen. Na het stor ten de pudding garneeren met geslagen room. Zij heeft geen muschje on der haar hoed, maar toch zou men bij het aanschou wen van dezen nieuwen modegril er licht aan gaan denken, ware het niet, dat men de haren achter de tra lies zag zitten- Om het ge heel nog excentrieker te maken draagt deze juf frouw er een handtasch bii in den vorm van een trek- piano KOFFIE is slechts in geringe hoe veelheid aanwezig bij onze Ooste lijke naburen en daarom is het noodig gebleken, dat men naar midde len zoekt, opdat zoolang ciogelijk van het kopje „troost" genoten kan worden. Om zooveel mogelijk aroma uit de kof fie te halen, is het noodig, dat men haar zoo fijn mogelijk maalt, waardoor het filtreercn weliswaar wat meer tijd in beslag neemt, doch de koffie tevens veel moer aftrekt, sterker wordt, zoodat met minder volstaan kan worden. Van wege de „Versuchsfelle für Hauswirt- schaft des Deutschen Frauenwerks" te Leipzig heeft men zich de laatste maan den onledig gejiouden met de maalcapl- citeiten van huishoudkoffiemolens te onderzoeken. Vastgesteld kon worden, welken invloed de grofte van de gema len koffie op den smaak van het koffie- aftreksel had en hoeveel men voor de bereiding van een goede kop koffie bij verschillende grofte der boonen noodig had. De gemalen koffie bestaat niet uit ge lijkmatig groote, doch uit een mengsel van fijne, middclfljne en grove korrels. Men heeft deze korrels weten te sortee- ren door middel van zeven en door meet. instrumenten de grootte vast kunnen stellen.. Bij de zeer fijngemalen koffie is de gemiddelde grootte der korreltjes 0.16 mm. en één enkel korreltje is nog maar net met het bloote oog te zien. Zeer grof gemalen koffie is gemiddeld 0.8 mm. en iedere korrel is zeer goed te zion. Men heeft eveneens een onderzoek in- gesleld naar de grofte der koffie, die ge malen was met een huishoudkoffiemo- lon cn met molens, die men in den kof fiehandel pleegt te gebruiken. De door snee grootte bleek te zijn 0.5 mm. Ver volgens heeft men proeven genomen met fijngemalen koffie cn verschillende hoe veelheden water. De fijnste korrels wa ren 0.16 m.m., vervolgens 0.3, 0.54 en 0.S mm, waarna de onderzoekingen plaats vonden met de meest gecompliceerde machines op extra- en kofficgehalte en kleur van het aftreksel. Deskundige koffieproevers hebben de verschillende treksels gekeurd, zonder dat zij wisten, welke soorten korrelgrof- te en hoeveelheid water gebruikt waren. Bij deze proeven werd in overeenstem ming met het chemisch-physikalische onderzoek steeds weer hetzelfde vastge steld. Een koffieaftreksel van 40 gram en 1 1. water fijngemalen koffie gaf een krachtige en meer aromatische drank dan met 50 gram grof gemalen koffie. Dit beteekent met andere woorden dat bij gebruik van fijne koffie 1/5 ge spaard kan worden, terwijl de smaak annmerkelijk beter was dan bij een af treksol van grove koffie. Huisvrouwen leeren dus inderdaad van deze proeven, dat zij de koffie zoo fijn mogelijk moet malen, hetgeen voor haar een besparing van 1/5 of 20% be teekent. Vooral in gezinnen, waar veel koffie gedronk'en wordt, is het resul taat van beteekenis. indien men de we- kelijksche bezuiniging over een jaar rekent. Het zal dan ook de moeite waard zijn, de beschikking te hebben over een koffiemolen, die goed en fijn maalt, een uitgave, temeer, waar ook de smaak van het aftreksel veel pitti ger wordt en niets van de koffie verlo ren gaat.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 10