De F.I.N.A. neemt belang rijke besluiten PREDIKBEURTEN R.K. GODSDIENST OEFENINGEN Neptunus-V.Z.C. Van Veen Europeesch kampioen Verhuiswagen botst tegen autobus Rennen en draverijen op Mereveld Naar de Internationale Zesdaagsche Hollandweek II ingezet HET RAADSEL VAN RIVERSIDE DRIVE 2e BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 12 AUGUSTUS 1939 ZONDAG 13 AUGUSTUS St. Joriskerk 10 uur v.m. ds. J. N. de Ruiter, Aal- sum. 6 uur n.m. ds. K. v. d. Pol, Wierden. Nieuwe Kerk 10 uur v.m. ds. K. v. d. Pol. 6 uur n.m. ds. Pannebakker. Emmakerk 10 uur v.m. cand. Schoonheim, ber. pred. te Gelselaar. 6 uur n.m. Geen dienst. Bethelkerk 10 uur Kinderkerk. Kapel „Zon en Schild" 10 uur v.m. ds. Nauta. Gasthuiskerk 10 uur v.m. de heer v. d. Heide. Wijkgebouw „Het Sluisje'' 10 uur Kinderkerk. Vrijz. Hervormden Geen dienst. Evang. Luth. Kerk 10.30 uur ds. Makkink, Leiden. Remonstrantsche Kerk Geen dienst. Doopsgezinde Gemeente Geen dienst. Vrijz. Chr. Jeugdkerk Geen dienst. Geref. Kerk (Zuidsingel) 10 uur v.m. dr. R. Schippers. Wans- jverd. 5.30 uur. n.m. ds. Popma. Geref. Kerk (L. Vrouwestraat) 10 uur v.m. ds. J. H. Koers, Zeist. 5.30 uur dr. Schippers. I Geref. Kerk.in Hersteld Verband 10 en 5.30 ds. Herngreen. Chr. Geref. Gemeente 9.30 en 5.30 uur godsdienstoefening. (Muurhuizen 53) 10.00 en 5.30 uur Leeedienst. 14 Aug. 7 uur: de heer E. Wijnne, Kamperveen. Geref. Gemeente Stoovestraat 11 10 uur en 5.30 uur Godsdienstoefe ning. 14 Aug. 7 uur ds. A. Verhagen, Mid delburg. Vrije Kath. Kerk Geen opgave ontvangen. Oud-Katholieke Kerk 't Zand 13 Universeele Eeredienst Geen opgave ontvangen. Soefi Beweging Toonzaal Sierkunst Geen dienst. Leger des Heils (Havik 25) 10 uur Heiligingsdienst; 3 uur open luchtsamenkomst; 8 uur openbare sa menkomst. Christian Science Society Arnhemscheweg 7 10 uur Hollandsche dienst, 11.15 uur English service. Nicasiusstraat 4 Evangelisatie-samenkomst 5.30 uur. Amersf. B'ergkapel Theosofische Loge 10.30 uur Hilbrandt Boschma, Hil versum. Jeziël Concordia Donderdag- en Zondag avond 8 uur. Evangelisatie Zending N. Vetter s SOEST Vrijz. Godsdicnstigen Gebouw Religie en Kunst 10.30 uur ds. H. W. Bloemhoff, Heilo. HOOGLAND 9.30 uur v.m. ds. Kooyman, Auster- litz. HOOGLANDERVEEN 7 uur n.m. ds. Posthumus Meijjes. HOEVELAKEN 9.30 en 6.30 uur ds. Abbringh. LEUSDEN 10 uur v.m. de heer van Harrevelt, cand. t. d. H. D. (Wijzigingen voorbehouden) Parochie v. d. Franciscus Xaverius 't Zand 31 H. H. Missen om 6.30, 8.00, 9.15 en 10.45 uur, waarvan om 9.15 uur gezon gen Hoogmis. Parochie O. L. Vrouwe Hemelvaart Langegracht 36 H. H. Missen om 7 uur, 8.30 en 10.30 uur gezongen Hoogmis, 6 uur Lof. Parochie v. d. H. Henricus Paulus Nlath. Withoosstraat 34 H. H. Missen om 7 uur, 8.30 en 10 uur gezongen Hoogmis, 6 uur Lof. Parochie v. d. H. Ansfridus Jacob Catslaan 28 H. H. Missen om 7 uur, 8.30 en 10 uur gezongen Hoogmis, 6 uur Lof. SPORT EN SPEL Om het afdeelings- kampioenschap Daar Neptunus en V.Z.C. (Veenen- daal) de competitie met een gelijk aan- tdl punten beëindigden, is het spelen van een beslissingswedstrijd om het kampioenschap der afdeeling noodza kelijk geworden. Deze wedstrijd is vast gesteld op Maandag 14 Augustus, om 8 uur in het natuurbad Woestduin te Doorn De winnaar van dezen wedstrijd is dus kampioen van de afdeeling. Wie dit zal zijn? We kunnen er geen antwoord op geven. De zeventallen zijn aan elkander gewaagd. Wist Nep tunus te Amersfoort van V.Z.C. te win nen (3—1), te Veenendaal bleef V.Z.C. met 31 de meerdere. Uit deze cijfers blijkt wel dat er weinig verschil in sterkte der ploegen is. Neptunus komt volledig uit. ZEILEN WARSCHAU, 12 Aug. - Ir. A. P. van Veen (Loosdrecht) is er in geslaagd het Europeesch kampioen schap in de klasse der olympiajol- len te behalen met in totaal 410.69 punten over zes wedstrijden. De wedstrijden om den Europeeschen titel werden aan de kust van de Oost zee bij Gdynia Orlowo gezeild. Er wa ren in totaal 7 deelnemers. De Hongaar Heinrich bezette de tweede plaats met 370.22 punten. Drie gewonden. Groote materieele schade AMSTERDAM. 12 Augustus. Vanochtend te halfacht zijn in de Co- pernicusstraat op den hoek van de Pythagorasstraat te Amsterdam een gemeenteautobus en een verhuiswa gen tegen elkaar gebotst, tengevolge waarvan de bestuurder van de vrachtauto ernstig werd gewond, ter wijl de beide naast hem in de cabine zittende personen lichte kneuzingen kregen. De autobus reed door do Copernicus- straat en de Pythagorasstraat op het mo ment, dat uit deze straat een verhuiswa gen naderde, waarvan de bestuurder voorrang had moeten verleenen. Hij deed dit echter niet. met het gevolg dat de beide wagens op den hoek met een hevi- gen slag tegen elkaar botsten. De ravage, welke de verhuisauto opleverde, was niet gering: De wagen was omgeslagen, de rechterflank werd ingedrukt, het dak was er afgerukt en het meubilair, dat werd verhuisd, lag in brokken over de straat verspreid. Van de drie personen, die in de ca bine waren gezeten, was de bestuur der-eigenaar van den verhuiswagen, de heer Ledoux, er het ergst aan toe. Hij was onder de omgeslagen auto terecht gekomen en de materieelwa- gen van de brandweer moest aanruk ken om het slachtoffer te bevrijden. De zwaar gehavende wagen moest daartoe worden opgevijzeld. L. had ern stige inwendige knsuzingen en de G. G. en G. D. vervoerde hem, evenals de bei de anderen, naar het O.L.V.-f^isthuis. Deze twee personen, de eigenaar van het meubilair en een derde, die hielp verhui zen, waren er met enkele schrammen goed afgekomen en konden na te zijn verbonden huiswaarts keeren. Een kraanwagfn van de tram heeft de resten van de vrachtauto weggesleept. De autobus, welke haar eindpunt na derde, vervoerde op het moment van de botsing slechts weinig passagiers. De bus werd overigens licht beschadigd. Het plaatwerk was aan de voorzijde inge drukt en een ruit was gebroken. De be stuurder kwam er met den schrik af. Bij de botsing was ook nog een lan taarnpaal gesneuveld. Deze was door den kantelenden verhuiswagen opzij ge drukt. PAARDENSPORT Groote inschrijvingen voor de wedstrijden, welke morgen worden ge houden Morgen worden op Mereveld bij Utrecht belangrijker courses verreden dan ooit tevoren. De moeilijkheden, welke den programmaleider in den weg zijn gelegd om een zoo interessant mo gelijk programma samen te stellen, hebben er toe geleid, dat thans bijzon dere aandacht is besteed aan den wed strijd van Zondag. Hierbij valt terstond in het oog het ongewone groote aantal inschrijvingen in de beide heatnummers, ongetwijfeld de interessantste nummers op dezen middag. Deze beloven dan ook overwel digend te worden, zoodat het vrijwel zeker is, dat deze beide nummers als een Engelsche heat zullen worden verreden, hetgeen zeggen wil. dat het aantal ingeschreven paarden te groot is om gelijktijdig te starten. Nu zullen slechts 6 paarden tegelijk starten en dus verschillende series worden verre den. De winnaars en de paarden met de beste tijden uit deze series zullen dan in aanmerking komen voor de finale. Op deze wijze wordt de spanning niet alleen ten zeerste verhoogd, doch krijgt men bovendien nog dubbel waar voor zijn geld. Dergelijke nummers zijn op zichzelf reeds een bijzondere attrac tie en zullen het programma ten zeer ste ten goede komen. Een tweede niet minder belangrijk onderdeel van het wedstrijdprogramma vormen de rennen. Van eenige beken de stallen in den lande, o.a. de Utrecht- sche manege van den heer De Bruin en de Bilthovensche manege van den heer v. Weelde zullen de beste paarden den strijd met elkander aanbinden. De onderlinge rivaliteit zal er na tuurlijk toe bijdragen dat de prestaties zoo hoog mogelijk zullen worden opge voerd, waarbij op een zoo snelle baan als Mereveld ongetwijfeld prachtige tij den zullen worden gemaakt. Kortom het belooft Zondagmiddag een bijzon der paardentournooi te worden, waar bij de belangstelling zich niet uitslui tend zal Bepalen tot de dravers, doch de rensport tevens hoogtij zal vieren, hetgeen ongetwijfeld de belangstelling ten zeerste ten goede zal komen. Voor een goede muzikale omlijsting is gezorgd. Autobussen van de gemeen te zullen de bezoekers wederom tot in de nabijheid van het sportpark brengen. VOETBAL AROL BEKER-TOURNOOI De loting voor de wedstrijden om den Arolbeker, welke op 27 Augustus op het A. F. C.-terrein gehouden zullen wor den, heeft het volgende resultaat gehad: 11.30 uur Zeeburgia—DWV. 12.45 uur HBS—AFC. 14.00 uur DWS—HFC. 15.15 uur AGÓVVPSV. De schitterende Horthy bokaal, welke voor de eerste maal door Duitschland is gewonnen MOTORSPORT De Koninklijke Nederlandsche Motor wielrijders Vereeniging deelt ons mede: De Nederlandsche deelnemers aan de internationale motorzesdaagsche welk van 21 tot en met 26 Augustus a.s. in Zuid-Duitschland plaats vindt, ver trekken behalve de beide Triump- rijders Sybrandy en Van der Voort, die reeds heden weggingen Dinsdagmor gen te 9.30 uur vanaf het café-restau rant Royal te Arnhem. De rijders, die den tocht per motor en automobiel maken, hopen de ruim 1000 K.M. in twee dagen af te leggen en Don derdagavond te Salzburg te arriveeren. Op het laatste moment is nog een wij ziging in de ploeg gekomen. De B.M.W. rijder Jac. Schot is vervangen door P. Knijnenburg, den winnaar van de half literklassse te Zandvoort. Bertus van Hamersveld, die tijdens den Dumonceaubekerrit zijn linker dij been brak, maar thans weer zoover hersteld is, dat hij met behulp van een stok kan loopen, zal de ploeg als tech nisch raadgever vergezellen. AMSTERDAM, 11 Augustus. Reeds hebben wij melding gemaakt van een tweetal besluiten, welke tijdens de bestuursbijeenkomst van de F.I.N.A. te Doetinchem zijn ge nomen, n.l. dat het tournooi om den Horthybeker in 1941 te Neuren berg wordt gehouden en dat de kwestie van den vlinderslag op het congres van Helsinki nader onder het oog zal worden gezien, al is deze slag op de Olympische wed strijden van 1940 nog wel toege staan. Wij vernemen thans, dat de Europee- sche zwemkampioenschappen definitief in 1942 te Kopenhagen zullen worden gehouden, waar men een nieuw bad zal bouwen. In 1943 vindt het tournooi om den Horthybeker in Italië plaats. Chili. Indië, Japan, Luxemburg, Pa lestina en Peru hebben aan hun finan- cieele verplichtingen thans voldaan, zoodat de aangeslotenen bij de F.I.N.A. weer officieel contact met deze landen mogen hebben. Bolivia, Letland, Mexi co en Turkije zijn van het internatio nale verkeer uitgesloten. Verder wer den Bohemen en Moravië in de F.I.N.A, opgenomen. De Olympische wedstrijden Ten aanzien van de Olympische wed strijden te Helsinki werden talrijke be sluiten genomen. De loting vindt plaats op 22 Juli 1940, des voormiddags tien uur in het zwemstadion van Helsinki. De werelddeelen-estafette heeren f4 X 200 meter om den Hearnbeker) en da mes (4 X100 meter om den Lewald- prijs) wordt gehouden op 15 Augustus in het zwemstadion te Helsinki. Het congres van de F.I.N.A. zal te Helsinki op 25 Juli en 3 Augustus bijeenkomen. Wat de vaststelling van de series be treft, het bestuur van de F.I.N.A. zal in iedere serie de twee snelsten plaatsen. Zoo mogelijk zal worden vermeden, dat zwemmers van één land in dezelfde se rie uitkomen. De overige ingeschreve nen worden geloot. Voor de banen wordt vanzelfsprekend geloot De demi finales worden samengesteld naar aan leiding van de resultaten der series. ZEILEN In de Copernicusstruat te Amslerdurn Oost kwam hedenmorgen een bus van lijn K in botsing met een verhuiswagen, waarbij de verhuiswagen het onderspit moest delven en kantelde. Hierbij brak het dak van dezen wagen en kwam de inhoud over straat verspreid te liggen, terwijl drie inzittenden van den verhuis wagen gewond werden. Een overzicht van de situatie ter plaatse kort na het ongeval. Het weer was allesbehalve gunstig. Loosdrecht eerste, Aegir tweede LOOSDRECHT. 11 Augustus. - De eerste dag van de Holland Week 2 is heden met allesbehalve mooi en aangenaam weer ingezet. Behal ve dat het. vrijwel den geheelen dag geregend heeft, was er hoegenaamd geen wind, zoodat er in de 12 M2 klasse en in de Olympiajollenklasso vertraging ontstond. Ten slotte werd tegen den namiddag het weer wat beter, wat niet wegnam, dat de groepswedstrijd in de 12 M2 klasse in plaats van 3.15 eerst te pl.m. zes uur startte. In dezen groepswedstrijd stonden aan vankelijk drie vereenigingen ingeschre ven, doch er waren er nog drie bijge komen, zoodat de start met twaalf deel nemers pjaats vond, van wie F. Over maas van Aegir zich al spoedig onder scheidde. Na Overmaas hebben de beide Loosdrechtenaren Louwerse en Dudok van Heel Jr., resp. met Wilgenhoek en Flevo voortdurend de beste plaatsen be zet. De andere zeilers wisselden vaak onderling van plaats en het eindresul taat was, dat Loosdrecht eerste en Aegir tweede werd. Er is zelfs een landenwedstrijd ingelegd. In de starklasse tusschen Holland, Duitschland en Amerika, die wegens te weinig wind heden niet kon doorgaan, doch een der volgende dagen gehouden zal wor den. Voor Holland zal dan gevaren worden door Bob Maas en Stutter- heimm, voor Duitschland door Lt, Karpf en een nog nader aaan te wijzen landgenoot, terwijl Amerika vertegenwoordigd zal worden door Wegeforth en Abbersley. De uitslagen waren: Internationale groepswedstrijd: Internationale 12 M2 klasse: 1. Loosdrecht 21 punten, met Louwen se en Dudok van Heel, resp. 2 en 3 aan komend. 2. W.V. Aegir 19.1 pnt., met F. en C. Overmaas, resp. Ie en 6e aankomende. 3. W.V. Amsterdam 14 punten met Jac. F. Stap en B. E. Ott, resp. 8e en 4e aankomende. 4. Norddeutscher Regatta Verein met P. Lenzmann en Teddy Renken, resp. 5e en 7e. 5. W. V. de Koenen met J. P. J. Scho ten en J. Vlaming, resp. 11e en 10e. 6. Blankeneser Segel Club met J. Gahda en R. Ringels Muller, resp. 9e en 12e. Internationale starklasse: 1. Bern 2, A. L. J. Maas (Loosdrecht) 2. Scout 2, M. Wegeforth (San Diego Yacht Club). 3. Atalanta, Lt, S. Karpf (Marine Re gatta Ver.). 4. Bellatrix, It.. B. Braat, (Kon Marine J.C.). 5. Loosdrecht, P. Feitz (Loosdrecht). Internatiofiale 12 M2 klasse A.: 1. Ronny 2, T. Overmans (W.V. Aegir). 2. Toni 5, J. Gahde (Blankeneser Se gel Club). 3. Flevo, A. E. Dudok van Heel Jr. (Loosdrecht). 4. Ronny 3, Chr. Overmans (W.V. Aegir). 5. Wilgenhoek. J. H. Louwerse (Loos drecht). Internationale 12 M2 klasse B.: 1. Ideaal. J. P. J. Schoten (W.V. de Koenen). 2. Plasjager, J. H. G. Suttorp (W.V. Amsterdam). 3. Mieke 2, A. G. Guelcher (Loosdr.). 4. Kannibaaltje. Schelto Doyer (Loos drecht). 5. Pluvier, J. de Boer (W.V. de Koe nen). Internationale olympia jollenklasse A: 1. Skim, M. Dudok van Heel Jr. (Loos drecht). 2. Magneet, J. R. v. d. Berg (Loosdr.). 3. Goesting, Ernst Bickei (Münchener Jacht Club). 4. Prul. C. Th. Guelcher (Loosdrecht). Internationale olympiajollenklasse B: 1. Twinkle, W. Bootz (KAV.V. Loosdr.) 2. Schuimbekker, B. H. v. d. Vaart (KAV.V. Loosdrecht). Internationale 12 voetsjollenklasse A: 1. Windewiek 2, H. C. M. Heslcnfeld (KAV.V. Loosdrecht). 2. Hella, J. Gerbrands (Haarl. Jacht Club). 3. Repl, J. Vollebregt (De Kaag). Internationale 12-voetsjollenklasse B: 1. Pinzon, A. v. Veen Jr. (W.V. Aegir). 2. Red Puckle, mej. E. J. A. van Sen- den (Loosdrecht). Pampusklasse (met bijzeilen): 1. Oppassertje, H. Stumpe (De Kaag). 2. Pampus, mr. G. Nijbakker (Loosdr.) 3. Pinguin, F. de Jong (W.V. de Schin kel). Pampusklasse (zonder bijzeilen): 1. Albatros, G. J. Lagendijk (K.W.V. Loosdrecht). Vrij bui ter klasse: 1. Thedo, F. C. Bosman (K.W.V. Loos drecht). B.M.-klasse.- 1. Adri, P. Leeuwis (W.V. Amster dam). - 2. Rapid, J. Taal (W.V. de Leede). 3. I. Come Well, R. J. W. Uytenbroek (W.V. Aegir). Noord Nederlandsch 16 M2-klasse A: 1. Nix. G. H. van Harten (K.W.V. Loosdrecht).. 2. Weeda, H. Brakema (Adelborsten R. en Z.V.). 3. Jaro 2. J. Hulk (K.W.V. Loosdr.). Noord Nederlandsche 16 M2 klasse B: 1. Willy, H. A. Kuylman (KAV.V. Loosdrecht). 2. Mido, D. Terwee (KAV.V. Loosdr.). 3. Duet, K. R. Beks (W.V. het Witte Huis. FEUILLETON Naar het Engelsch van STANLEY HART PAGE S3) „Ik heb verschrikkelijk spijt over die kunsten", begon ik. „Ik had zoo- iots natuurlijk niet verwacht en Garrison maakte een afwerend ge baar. „Trek het u niet aan", zei hij. „Connie houdt er nu eenmaal van, iemand er tusschen te nemen. Ik wild" u over iets heel anders spreken. Er is zooeven weer een aanslag op mijn le ven gepleegd, mijnheer Clark!" „Wat?" „Was de hemel me niet genadig g* weest, dan lag ik nu in het kielzog te verdrinken." „Bedoelt udat iemand u over boord heeft willen gooien?" „Juist." „Maar ik meende, dat u met de an deren in den leessalon waart!" Garrison rolde zijn mouw op en liet me zijn opgezwollen rechterpols zien „Dat heb ik niet in den leessalon op- gelonpen". zei hij. „Neen, ik was even aan het dek naar het weer gaan kijken en iemand duwde me over de reeling heen. Gelukkig kon ik het netwerk van de verschansing vastgrijpen en daaraan blijven hangen. Ik heb daar bij mijn pols verrekt, geloof ik." „Groote goedheid! Maar dan hebt u zeker wel gezien, wie het deed?" „Juist niet! Hij was al weg. voordat ik weer aan dek kon klauteren." „Ik heb u toch niet hooren schreeu wen of zoo." „Ik schreeuwde niet. omdat degene, die het deed. wel zorgde dat ik niet schreeuwen kon. Hij pakte me van achteren bij mij keel. Daarop gaf hij me een duw. En hoe gek het ook klinkt toen ik daar aan de reeling hing. was ik wel razend, maar niet bang. Zelfs toen heb ik niet geroepen. Ik krabbel de zoo gauw mogelijk aan dek, in de hoop, mijn aanvaller nog te zien." Opeens werd een veelbeteekcnend feit me duidelijk. „Dan staat er één ding vast" zei ik „Dat moet een lid der bemanning heb ben gedaan. De anderen waren allen in den leessalon." „Hoe weet u dat zoo zeker?" vroeg Garrison sceptisch. „U dacht toch ook dat ik daar was?" Ik moest toegeven, dat hij daarin ge lijk had. „Maar als iemand uit den sa lon het gedaan heeft, dan moet hij net wel heel overhaast hebben gedaan. Misschien heeft dan iemand anders hem er uit zien gaan." „Ik hoop het van ganscher harte" zei G%rrison. „In elk geval moest het wel overhaast gebeuren. Het gebeurde vlak buiten de schuifdeur van den sa lon, die naar het dek voert." „Uw idee is dus, dat iemand »n don salon u door de ruit in de deur op het dek zag staan. Hij sloop die deur door, duwde u over de verschansing en keer de snel in den salon terug. Ben u ook door die deur het dek opgegaan?" „Ja, dat is zoo." „En de ander heeft dat volgens u ook gedaan. Vreemd, dat wij er niets van gehoord hebben." „Toch niet. Die deur is goed go- smeerd en schuift geruischloos." „AVien verdenkt u?" vroeg ik. hem aandachtig opnemend. „,Ik heb u al gezegd, dat ik geen lid der bemanning verdenk!" bromde hij. door zijn hut heen en weer loopend. „Omkoopcrij", opperde ik. „Onmogelijk! Ik heb al die lui zorg vuldig uitgezocht. Ze zijn allen minstens drie jaar bij me. Beslist betrouwbare lui! Neen, liet was iemand uit den leessalon, dat houd ik vol." „Goed, maar wie dan?" Garrison bleef voor me staan. „Het afschuwelijke is dat ik geen gast be schuldigen kan. Ik koester wel ver denkingen, maar wat moet ik nu doen?" „U behoeft niemand openlijk te be schuldigen'' merkte ik op. „Neen, dat gaat ook niet. Ik weet al leen dit. Toen ik over de verschansing geklommen was, keek ik hel dek langs. Niemand te zien. Ik kon net in den rooksalon kijken. Allen zaten om tafel, maar één stond bij de deur. Dat was Henry King." ..Henry King?" vroeg ik peinzend. „Heeft hij eenige reden u kwaad te willen doen?" Garrison sloeg zoo hard met zijn vuist op tafel, dat de karaf en Je gla zen rinkelden. „Neen! Dat is juist zoo duivelsch gemeen! Wat hebben ze er mee voor?" „Die vraag heeft inspecteur Gnrrity. meen ik. ook gesteld. Ik kan er antwoord op geven. Ik zou er alleen het werk van een krankzinnige in Kun nen zien. En in dat geval zou het waarschijnlijk dr. Innes zijn. Het moet een krachtig man zijn geweest, die u tegelijk smoorde en over de reeling duwde. King komt daar weer het eerst voor in aanmerking." „Ja, maar waarom zou hij me kwaad willen doen? Ik ken hem nauwelijks." „Flount zal het wel niet gedaan heb ben. Niet sterk genoeg." „Och. Archie kan het wel gedaan heb ben Ik leunde tegen de reeling en keek naar de lucht. Ik 6tond niet zoo heel vast. Maar Archie valt natuurlijk bui ten iedere beschouwing. Hij zal het niet gedaan hebben." „Maar dr. Innes kon wel. En nu loopen we weer in een kringetje rond!" zei ik bitter gestemd. „Het voornaamste is nu wel, dat we er achter komen, of iemand den salon verlaten heeft vlak na u." AVien moeten we dat vragen?" „Aan allemaal. Ieder afzonderlijk. U vraagt het aan uw vrouw, aan me vrouw Abbington en aan Flount Ik neem King en Innes voor mijn reke ning. Drommelswe vergeten miss D.vkeman!" Garrison lachte minachtend. „Ja. ik geloof, dat u gelijk hebt," zei ik meteen, bii die onzinnige verden king. „Kom. laten we maar aan den gang gaan. Eno ja. als u er niets op tegen hebt, verlies ik u van nu af liever eeen oogenblik uit het oog. En als u in uw hut bent. doe dan de deur op slot." Garrison en ik namen de anderen een voor een terzijde. We verwekten heel wat schrik, maar werden biet wij zer. Mevrouw Garrison was zoo van streek, dat mevrouw Abbington haar naar haar hut moest brengen. „Ik hoop, dat de heeren zich niet ge krenkt gevoelen," zei ik. „over onze manier van optreden. Er zat niets an ders op. Iemand hier aan boord heeft dien moordaanslag gepleegd. Vermoe delijk een der bemanning. Want alle aanwezigen hebben zich kunnen ver antwoorden." „Ja. dat is zeker!" beaamde King. „Juist," zei Innes. „Hebt u de beman ning ook nagegaan?" Dat was niet het geval en dus begon nen we daar terstond mee. Maar daar werden we eveneens teleurgesteld. Al len. behalve twee, die naar kooi waren, waren op hun post geweest. liet drama veroorzaakte een gedruk te stemming. Garrison ging naar zijn vrouw kijken. T)g anderen begaven zich spoedig ter rusfe. Toen ik eindelijk in slaap viel, was ik nog net zoo ver van de waarheid af. als toen Garrison het me. vertelde, HOOFDSTUK XVI Brand op zee Ik geloof, dat niets een mensch zoo doet schrikken, als het beroep van „brand" in volle zee. Ik werk wakker met. dien kreet dof in mijn ooren. De tweede roep deed me klaar wakker schrikken. Gelukkig brandde het licht toen ik het aandraaide. Haastig trok ik mijn schoenen aan en mijn overjas over mijn pyama heen. Mannen- en vrou wenstemmen klonken schril dooreen. Hoewel er geen spoor van vuur in mijn hut was, kwam een rookwolk me tege moet. zoodra ik de deur opende. Ik schrok geweldig. Als het vuur al zoo erg was. wat moest er dan van ons worden? Op dat oozenblik ging het licht in de gang aan. Het scheen rossig door den rook. Mijn oogen deden pijn en ik stik te bijna. Ik snelde naar de kajuitstrap. „Aan de slangen!" brulde een ^Jem boven me. Vaag zag ik den kapitein bo ven aan de trap staan. Iemand liep tegen me op en ik herkende dr. Innes. „Waar is een bijl!" schreeuwde hij. „De deur van King's hut zit klem. Hij kan er niet uit. Waar is een bijl; ik kan zelf niet kijken van den rook." Hoewel ik ook zoo goed als verblind was. zag ik toch een bijl hangen. Daar mee gewapend trokken Innes en ik naar de hut van King, die voorbij de mijne lag. De hut van Innes lag er te genover. Daar was de 'rook het dikste. Ik kon bijna geen adem meer krijgen. Bij de deur gekomen hoorde ik King er tegen bonzen. Een der paneelen was reeds gebarsten. „Achteruit, King!" schreeuwde ik. Ik zal de deur inslaan." De deur vloog in splinters King, die naar buiten wilde komen, werd door Innes en mij tegengehouden. We had den genoeg van die gang. We snelden naar de patrijspoort en zogen onze lon gen vol frissche zeelucht. Toen we ons omkeerden was King verdwenen.. Op de kajuitstrap liepen we teeen een zee man met een brandslang aan. .AVaar is de brand?" vroeg hij. „Ergens achterin. Daar komt ten min ste de rook vandaan." Tnnes en ik baanden ons snakkend naar adem een weg naar den salon. Tot mijn voldoening zag ik daar alle anderen. Hier hing slechts heel weinig mok. „Och. toe, laat me maar met het schip vergaanl" lag miss Dykeman te kreunen. (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 7