Van oorlogsdreiging naar overleg1 GERUCHTEN OVER VREDES INITIATIEF LEYTAX van Hitler en Mussolini „FORMULE" GEVONDEN voor Japan's politiek ten aanzien van Europa DE EEMLANDER Dinsdag 15 Augustus 1939 Uitgave: VALKHOFF Co. Bureau: Arnhemsche Poortwal 2a 38e Jaargang No. 46 Burckhardt's bezoek aan Hitier wekt beweging Besprekingen te Moskou zouden gunstig verloopen „Toestand niet verergerd", zegt Roosevelt DE PRINSESSEN MAKEN HET GOED Wanklank te Djokja bij geboortefeesten Verklaring van Menzies over Europeesche situatie Wereldgebeuren Qeruchten over vredes-initiatieven en plannen tot een nieuwe „conferentie van vier" TEL. 3086 ifOOR BINNEN- EN BUITENLAND LEUSDERWEG 242 Turksche manoeuvres aan de Bulgaarsche grens begonnen Britsch-Portugeesche vriendschap Licht op: 8 uur 58 min. AMER SFOORTSCü DAGBLAD ABONNEMcNISPRUS 3 maanden voor Amersfoort 1 95; per maand 0.65; per 1 - week met gratis verzekering tegen ongelukken! f 0.15 b n-mann tram. oer post per 3 maanden 2.85. Afzonderlijke nummers f 0.05 POSTREKENING 47910 TELEFOON INTERC. 4620 MET MAANDAGOCHTENDBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN van 14 regels t 1.05 met inbegrip van een bewijsnummer, elke regel meer f 0.25. Liefdadigheids-advertentiën voor de hellt van Jen prijs. - Kleine Advertentiên „KEITJES" bij vooruitbetaling 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent, driemaal plaatsen f 1.Bewijsnummer extra f 0.05 Vrije Danzig Wereld-politiek HEDENMORGEN wijdt de Engelsche pers groote aan dacht aan het bezoek, dat prof. Burckhardt, de hooge commissaris van den Volkenbond te Danzig, aan Hitler ge bracht heeft. De Engelsche bladen verwachten, dat Burck hardt binnenkort aan de Engelsche regeering een vertrou welijk verslag van zijn onderhoud zal uitbrengen. Sommige bladen veronderstellen, dat Burckhardt naar Londen zal komen om Lord Halifax te ontmoeten, die rapporteur is van het Volkenbonds-ccmité in zake Danzig. Tevens wijzen zij er op, dat Burckhardt in staat was Hitier mee te deelen, dat de hou ding van Engeland niet gewijzigd is en dat een wijziging met geweld in den toestand van Danzig niet geduld zou worden. commissaris van den Volkenbond TOKIO, 15 Aug. (Domei). Vernomen wordt, dat de minister president Hiranoema, de minister van buitenlandsche zaken Arita en de minister van oorlog Itagaki het eens zijn geworden over een formule betreffende den nieuwen toestand in Europa, overeenkom stig het besluit der conferentie yan de vijf ministers van 8 Aug- Na de gewone bijeenkomst van het kabinet op Vrijdag wordt verwacht dat de minister-president een spoedbij eenkomst, waarschijnlijk op 18 Augustus, zal beleggen van de vijf ministers, de premier en de ministers van buitenlandsche za ken. financiën, oorlog en marine, om de formule van Arita formeel goed te keuren en de noodige di plomatieke maatregelen voor haar uitvoering te nemen. De diplomatieke correspondent van de Daily Telegraph and Mor ning Post verneemt dat gisteren in Whitehall een rapport is ont vangen uit Moskou betreffende het stadium, dat thans is bereikt in de staf-besprekingen tusschen Engeland, Frankrijk en Rusland. Het scjiijnt, dat de besprekingen tot dusverre in een gunstige sfeer gevoerd zijn langs wezenlijk con structieve lijnen. De genoemde correspondent heeft echter den indruk, dat dc Sovjet-dele gatie voorgesteld heeft, dat de basis der overeenkomst gezocht zou moeten worden' op ietwat breeder en verder reikenden grondslag dan onder pogen was gezien door de Engelsche en Fran- sche regeeringen, toen zij haar missies naar Moskou zonden. Hoewel dit rapport met een zeke re reserve moet worden beschouwd zegt men, dat de Sovjet-Unie be halve de Europeesche oorlogspro blemen de houding wil bespreken, die aangenomen zou worden door Engeland en Frankrijk in geval van het uitbreken van een oor log in het Verre Oosten tusschen do Sovjet-Unie en Japan. Volgens de ter beschikking van den correspondent staande inlich ting heeft de sovjet-missie een duidelijk omlijnde agenda naar vo ren gebracht, aangevende, dat er een oprecht verlangen beslaat om de huidige politieke en militaire besprekingen tot een succesvol ein de te brengen op werkelijk realistï- schen grondslag en zoo spoedig mo gelijk. Om het mogelijk te maken de be sprekingen te Moskou voort te zetten zouden Londen en Parijs een eenigs- zins grootere ruimte moeten laten aan hun thans te Moskou zijnde stafofficie- Hiranoema, minister-president van Japan ren. In gewoonlijk welingelichte krin gen verwacht men, dat nieuwe in structies naar Moskou zullen worden gezonden. Cambon, de Fransche zaak gelastigde te Londen tijdens de afwe zigheid van ambassadeur Corbin, is uitgenoodigd gisteravond laat nog een bezoek te brengen aan het Foreign Office, waar hij ongeveer een uur con fereerde met den permanenten onder secretaris, Sir Alexander Cadogan. CAMPOBELLO Nieuw-Brunswij k) 15 Aug. (Havas). President Roo sevelt, die zich aan boord bevindt van den kruiser „Tusculano". waar mede hij een tocht onderneemt, heeft aan de pers verklaard, dat hij regelmatig van den internationalen toestand op de hoogte wordt gehou den. „Naar mijn meening. aldus de president, heeft de toestand zich de laatste twee weken niet verergerd." President Roosevelt heeft een bood schap gezonden aan het congres voor democratie, dat heden in Columbia universiteit zal worden geopend. In deze boodschap verklaart de president, dat de democratie niet lang kan stand houden tenzij baar grondslag sleeds opnieuw wordt versterkt door het pro ces van opvoeding. Lord Baldwin, de Britschc oud-pre- mier, zal aan het banket, na de openingszitting, een toespraak houden. VOLGENS een bijzonderen corres pondent van het Vaderland te Rome hebben de Duitsche en Ita liaansche regeering gelijkluidende no ta's gezonden aan het Vaticaan, waar in voorloopige plannen worden gefor muleerd voor een vreedzame regeling van de kwesties, waardoor Europa op het oogenblik wordt verdeeld. De Duit sche en Italiaansche regeering zouden in deze nota's verklaren, dat zij op nieuw uitdrukking wenschen te geven aan haar groot verlangen om de ge schilpunten, waardoor Europa wordt verdeeld, langs vreedzamen weg op te lossen. In verband hiermede maken zij bekend, dat zij gereed blijven zich on middellijk te verdedigen tegen alle po gingen om hen met geweld aanmati gende beslissingen op te leggen, doch de volgende „eindvoorstellen" aan de democratische mogendheden voorleg gen: (1) Een bestand van dertig dagen gedurende welken tijd beide partijen geen enkele actie zullen ondernemen teneinde de organisatie van een conferentie van de ministers van buitenland sche zaken van Frankrijk, Enge land, Duitschland en Italië moge lijk te maken; (2) Daar Polen volgens de Brit- sche garantie zelf moet beoordee- len, of de clausule betreffend een casus belli bij een bedreiging van zijn onafhankelijkheid in werking zal treden, zal Groot Brittanje de door de vier ministers overeenge komen oplossing van de Danziger kwestie aan Polen moeten voor leggen met het verzoek te willen mededeelen, of Warschau door die oplossing zijn onafhankelijk heid bedreigd acht. Een antwoord volgens hetwelk Polen zijn onafhankelijkheid niet bedreigd zou achten, zou het aan vaarden door Polen van de betrok ken oplossing beteekencn. (3) Indien deze kwestie zal zijn geregeld, zal het bestand kunnen worden verlengd teneinde de vier ministers in staat te stellen de andere kwesties te behandelen in volgorde waartoe in gemeenschap pelijk overleg zal worden beslo ten. De mogendheden van de „as" geven uitdrukking aan de hoop. dat het aan vaarden van haar voorstel zal leiden tot. een ontspanning in de internatio nale betrekkingen en tenslotte spreken zij haar vertrouwen uit, dat het Vati caan zijn moreelen steun zal verlee- nen, opdat deze „concrete bijdrage tot den vrede" door ieder zal worden ge hoord. Welingelichte kringen le Wash ington neigen er toe geloof te hechten aan dc beweringen in'de pers, dat de besprekingen te Salz burg geleid hebben tot dc conclu sie. dat Danzig geen oorlog waard is. De berichten, dat Mussolini een Engclsch-Poolsch-Fransche confe rentie. met dc as-mogendheden zou wenschen tot regeling van alle pro blemen, Werden in dezelfde krin gen gekarakteriseerd als de oude vier-mogcndheden-formule van Mün- chen, waarbij ditmaal het slacht offer zou worden uitgenoodigd per soonlijk aanwezig te zijn. X MEN meldt ons van offi- cieele zijdedat het met den gezondheidstoestand van H.K.HPrinses Juliana en de jonge Prinses Irene steeds goed blijft gaan. H.K.H. Prinses Juliana heeft gisteren reeds gedurende kor ten tijd het bed mogen ver laten BATAVIA, 15 Aug. (Aneta). - Gis teravond is een vergadering gehouden van liet bestuur der Protestansche kerk, waarin ds. Nieuwpoort uit Djokjakarta werd gehoord, naar aanleiding van zijn optreden en opvatting bij den Nationa- len kerkdienst te Djokjakarta, ter ge legenheid van de geboorte van Prinses Irene. Zooals bekend gaf ds. Nieuw poort daarbij uiting aan zijn gevoelens, dat hij een dergelijke dienst tegen zijn ziii leidde, terwijl hij voorts de aanwezi gen. waaronder de gouverneur en ande re autoriteiten, opzettelijk kwetste. Aneta verneemt dat in verhand hier mede is besloten om den betrokkene te ontheffen van zijn plaatsing te Djokja karta en hem ter beschikking van het kerkbestuur te stellen. SYDNEY, 15 Aug. (Reuter). De spanning in Europa wordt ver oorzaakt door de vrees, dat Duitschland zou kunnen overgaan tot geweld of bedreiging met ge weld om de geschillen betreffende Danzig of den Poolschen corridor op te lossen", aldus de meening van den Austral ischon premier Menzies. Menzies ontkende, dat hij in een recente rede de beschuldi ging zou hebben uitgesproken, dat Hitier de eenige oorzaak was van de huidige spanning in de wereld. Hij. voegde hieraan toe, dat hij echter wel gezegd heeft, dat de spanning daadwerkelijk verlicht kon worden door een Duitsche aankondiging van bereidheid tot vreedzaam overleg, waarop Enge land en Frankrijk zonder twijfel geheel hun invloed in de weeg schaal zouden werpen ten gunste van een eerlijke, onbevooroordeel de beslissing. ONGELUK BIJ GRIEKSCHE LEGER-MANOEUVRES ATHENE, 15 Aug. (Havas). Gedu rende oefeningen van een gemotori seerd cavalerieregiment bij Cavacli is een auto tongevogle van een verkeer de manoeuvre omgeslagen. Vijf solda ten werden gedood, vier gewond. BURCKHARDT'S bezoek aan Hitleri en de conferentie van Ciano en von Ribbentrop met Hitler hebben een stroom van geruchten en berichten in het leven geroepen, welke de Euro peesche situatie een aangenamer as pect geven. Hoewel men zich hel spreekwoord van de „vos, die de passie preekt", daarbij voor oogen dient te houden, zijn er anderzijds zoovele reëele factoren, welke het behoud van den vrede in ons werelddeel voor alle mogendheden even noodzakelijk ma ken, dat er geen reden is om te twijfelen aan de waarschijnlijkheid van een overwinning van het (diploma tieke) gezond verstand. De volkeren wenschen den oorlog niet, hoe strijdlustig sommige groepen, vooral op papier, ook mogen zijn. Overal kraken de economische wa gens, en wordt het steeds moeilijker de vredes-industrieën, waarin toch dc eco nomie haar hechtste- basi§ behoort te hebben. 1e doen bloeien, aangezien deze op den achtergrond worden gedrongen door de steeds meer grondstoffen, kapi talen en werkkrachten cischende bewape ning. Daarom is -er alle aanleiding om de geruchten over „vredes-initiatieven" met aandacht gade te slaan. Het avon tuur van een algetneenen Europeeschcn oorlog zou slechts uitloopen op een al- gemeene debacle in ons werelddeel, en geen Europeesche mogendheid zou kun nen hopen daaruit uiteindelijk een sal do van baten boven offers te zullen verwerven. Hoe echter de stap te zetten van oor logsdreiging naar vreedzaam overleg en minnelijke schikking? Hoe ook te ko men tot een omschakeling der bewane- nings-industrieën. tot vredes-indu strieën? De cardinale vraagstukken, die aangesneden zouden moeten worden, wilde men den vrede tusschen de Europeesche groote mogendheden weer hecht fundeeren, zijn even talrijk als wereldomvattend. Wegens deze practische moeilijkheden behoeft eon „vredesplan" echter niet te misluk ken. Moeilijk zijn voorls de psy chische weerstanden te overwinnen, welke thans don vrede in den weg staan, en welke ook aan een conferentie tot regeling van den Europeeschcn war winkel niet besnaard zouden blijven Zoodra de mogelijkheid nadert van een overleg, dat een pacificatie van ons werelddeel zou moeten bewerken, zal óók de kreet „geen tweede Miln- chën" met hernieuwde kracht worden aangeheven. WANTROUWEN goeddeels ge rechtvaardigd wantrouwen zal uit den weg moeten worden ge ruimd. wil ooit die zoozeer gehoopte pacificatie werkelijkheid kunnen wor den. Teruggave van hun vrij heid en zelfstandigheid aan de Tsjechen door Duitsch land zou een der belangrijkste bijdra gen zijn tot don F.uroneeschen vrede. Wij hebben er reeds de aandacht op gevestigd, dat volgens sommige geruch ten op een dergelijke mogelijkheid aan Duitsche zijde zou zijn gezinspeeld Overigens zou ook een restitutie van koloniaal gebied aan Duitschland een belangrijke vredos-bijdrnge kunnen vor men. Thans komen, naar aanleiding van Burckhardt's bezoek aan Hitler, en ter gelegenheid van de conferentie der as- partners. niéuwe geruchten over „vre des-initiatieven" van dc zijde der as RomeBerlijn, welke culminecren in een voorstel tot een nieuwe „conferentie van vier," welk voorstel van Duitsche en Italiaansche zijde aan het Vaticaan zou zijn voorgelegd. Niet alleen Danzig, maar alle pro blemen, welke thans conflictstof in ons werelddeel vormen, zouden door de vier groote mogendheden met terzijdestelling van de Sovjet-Unie, worden besproken en geregeld, aldus het Duitsch-Italiaansche voor stel volgens deze geruchten. De Brit- sche regeering anderzijds zou door Burckhardt aan Hitier hebben doen weten, dat zij Polen onverminderd zal.steunen wanneer Polen zich ver zet tegen eenzijdige en met dreiging met geweld door Duitschland onder nomen wijzigingen in den toestand van Danzig. maar dat zij. harerzijds gaarne zal medewerken aan een voor Polen aanvaardbare vreed zame oplossing der Duitsch-Pool- sclte geschillen. Wanneer het juist is, dat de Italiaansche regeering op mati ging heeft aangedrongen het geen een reëe'.en grond vindt in leidende beginselen der Italiaan sche politiek zouden inderdaad politieke besprekingen zonder dreiging met de macht van gereed staande legers een nabije moge lijkheid kunnen zijn. Nog steeds echter vertoeven wij in het stadium van don propnganda-oorlog, en de tijd zal moeten loeren, of de staats lieden het stadium van vreedzaam over leg zullen weten te bereiken. Daarop kan. ondanks alle militaire maatregelen en dreigende taal, de hoop gevestigd blijven, want de factoren, welke den vréde voor alle Europeesche mogendhe den noodzakelijk maken, zün n-ar hei zich laat aanzien nog steeds zeer sterk en nemen dagelijks in kracht Ine. R o d c l ij k o r w ij s gesproken, behoort een oorlog van grooton omvang in ons werelddeel tot de onwaarschijnlijkhe den. ISTANBOEL, 15 Aug. (Reuter). Vanmorgen in de vroegte zijn on gekend groote Turksche legeroefe- ningen begonnen, in Oostelijk Thracie aan de Bulgaarsche grens. Alle troepen van het eerste Turk sche leger nemen hieraan deel. Het front strekt zich uit over ruim 60 km. De oefeningen duren tot 21 Augustus. PRETORIA, 15 Aug. (Reuter). Ge neraal Carmona, de president van Por tugal, heeft het woord gevoerd aan een diner, dat ter gelegenheid van zijn be zoek aan Zuid-Afrika was aangericht. De geest, welke de politiek van onze beide landen inspireert, aldus Carmona, wordt bepaald door het beginsel, dat waar een goede wil is, er altijd een vreedzaam middel zal zijn om aan de goede gezindheid uitdrukking tc geven. Portugal is niet slechts een Europeesch land, het is een wereldmacht. Sinds En geland en Portugal te Windsor in 1373 elkaar de hand reikten, heeft de loop der geschiedenis gewild, dat Portugal en Groot Brittannië in Afrika met elkander al6 buren in aanraking zoutten komen. Carmona bracht daarna een dronk uit op de welvaart van de Unie van Zuid- Afrika en op de gezondheid van den ko ning. Sir Patrick Duncan, de gouver neur-generaal, zeide dat Zuid Afrika mei bijzondere belangstelling had ken nis genomen van Potugal's voornemen, zijn koloniale rijk onaangetast te hand haven. DE LIQUIDATIE VAN ZUID-TIROL ROME, 15 Aug. (Havas). De tekst van het ontwerp van wet inzake de nationaliteit van de Duitsch-sprekende bevolking van Zuid-Tirol is gewijzigd. Overeenkomstig dc nieuwe tekst, wel ke Vrijdag in den Italiaanschcn se naat besproken zal worden, zullen niet alleen de Duitsch-sprckenden, die op het oogenblik in de gemeenten van Zuid-Tirol wonen, de Italiaansche na tionaliteit verliezen, doch ook zij, die uit deze streek geboortig zijn en elders in Italië wonen. Weerverwachtiii' geldig van hedenavond tot morgenavond ongeveer 19 u.: Droog. Koude nacht, plaatse lijk ochtendmist. Overdag hel der tot licht bewolkt. Vrij warm. Meest zwakke veran derlijke wind. Buitenlandse!] weeroverzicht Het weer in ons land wordt beheerscht door een gebied van hoogen luchtdruk, waarvan de kern over het Zuiden van de Noordzee is gelegen. In den afgeloo- pen nacht is deze hooge drukking nog in beteekenis toegenomen. Onder invloed hiervan is het. weer in ons land, België, Frankrijk en West Duitschland zonnig geworden zonder dat in deze omgeving ergens groote zomerwarmte wordt aan getroffen. In de nanacht en eerste och tenduren was het plaatselijk nevelig of mistig. In Schotland en Ierland doet de de pressie invloed zich gelden. De lucht is daar meest zwaarbewolkt en in de af- gcloopen 2i uur is eenige regen geval len. Het centrum van de depressie ligt hedenmorgen bij de Oostkust van Groen land. Zij dringt ook verder naar Scan dinavië door, tengevolge waarvan de hoogodruk daar aan het afnemen is. Tn Noorwegen is de bewolking aanzienlijk toegenomen, terwijl om rte Bothnische go'f het weer nog fraai blijft. Over Hongarije en Oost-Duitschlnnd ligt een vlak gebied van lagen lucht druk. dal daar ragen en onweer brengt. Plaatselijk waren de afgetapte hoeveel heden neerslag buitengewoon groot.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 1