3jajaJjdc (BcAÏchJbw De afzet van de A.K.U. is stijgende AGENT VAN POLITIE werd zwaar mishandeld WERKTUIGENCREDIET Dr. F. H. Fentener van Vlissingen geeft een beschouwing over de resultaten van de eerste zeven maanden van 1939 Betere prijzen voor Britsche producten KIND OVERREDEN EN GEDOOD MgrJ.P.Huibers 40 jaar priester Beschonken personen gaven hem een trap tegen het hoofd Officier eischt twee jaar DE SURSEANCE VAN MENDELSOHN Prof. P. G. Groenen 40 jaar priester Vurige betoogingen in Slowakije BEGRAFENIS VAN J. F. Kruitwagen Werkstaking bij de Standard A.P.C. Tien jaar autowachter Ie BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DINSDAG 15 AUGUSTUS 1939 AMSTERDAM, 15 Aug. Hier ter stede i# vandaag de algemeene jaar- lijkeche vergadering van aandeel houders der Algemeene Kunstzijde Unie (A.K.U.) gehouden. Vertegen woordigd waren 16,720 aandeden van 1000 gulden, recht gevende op het uitbrengen van 161 stemmen. In aansluiting aan het verslag der di rectie over het afgeloopen boekjaar, hield de president-commissaris, dr. F. H. Fentener van Vlissingen, een be schouwing over de resultaten van de eerete zeven piaanden in 19,39. Na er aan te hebben herinnerd, dat het in 1938 voor de Nederlandsche be drijven der vennootschap over de ge- heele linie bergafwaarts ging. consta teerde hij, dat 1939 hierin verbetering heeft gebracht. De stijging van den al- zet, welke zich in de laatste maanden van 1938 begon af te teekenen, zette zich in 1939 voort. De omzet van de Neder landsche fabrieken ie- in de eerste zeven periodes van 1939 niet minder dan 71 hooger geweest dan die in de eerste ze ven periodes van 1938. De bevredigende orders, welke in 1939 werden geboekt, werden in de eerste plaats gebruikt om den voorraad weer tot een normaal peil terug te brengen. De voorraad bedraagt thans 45 procent van het hoogtepunt in 1938. In verband-hiermede kon men ge leidelijk overgaan tot de verhoo ging der productie. Het tegenwoor dige peil daarvan ligt 55 procent boven dat van einde 1938. De op brengst van het product kon nog slechts weinig stijgen. In den loop van 1938 daalde deze opbrengst met 25 procent, in 1939 kon tot dusverre nog slechts een verhooging van 4 procent bereikt worden. De afzet in Nederland bedroeg zoowel ïn de eerste zeven periodes van 1938 als in de eerste zeven van 1939 ruim 20 pro- pent van den totalen. Volgens de nieuwe transferovereen komst met Duitschland zoo zeide spr. Verder is slechts ten hoogste 3 pro- icent dividend transferabel. Bij de vorige overeenkomst was dit nog 31/» procent. Hiertegenover staat, dat de Nederland- Bche regeering op aandrang der ven nootschap besloten heeft het toewij zingspercentage voor de vennootschap te verhoogen van 50 procent op 65 pro cent, waardoor uiteindelijk het te trans fereeren bedrag van het dividend der vereinigte glanzstoff fabrieken dit jaar ruim drie ton hooger zal zijn dan ver leden jaar het geval was. Nadat de overeenkomst, tusschen de Engelsohe kunstzijde producenten tot stand is gekomen, (hebben deze betere prijzen voor hun producten kunnen be dingen, Hieraan alsmede aan het feit, dat ook de kostprijs van de British Enka kon worden verlaagd, is het te dan ken, dat de resultaten dezer maat schappij belangrijk gunstiger waren dan in het vorige jaar. Wat de Amcrlkaansche dochtermaat schappijen betreft, zoo deelde epr. mede, dat, zoowel de productie als de omzet dezer bedrijven in de eerste zes periodes van 1939 belangrijk hooger was dan in 'de eerste zes periodes van 193S. Op een waag van een aandeelhouder naar aanleiding van de geruchten om trent onderhandelingen over afstooting der Duitsche belangen, werd geant woord, dat daarvan niets bekend is. Jaarverslagen, balans- en winst- en verliesrekening werden onveranderd goedgekeurd, het dividend vastgesteld op 2 procent. In verband met het feit, dat een be langrijke hoeveelheid aandeelen, die zich in Duitschland bevinden. in andere Duitsche handen zijn overgegaan, stel den een aantal Duitsche commissaris sen hun mandaat ter. beschikking. Dr. Fentener van VÜ6singen bracht de aftredende commissarissen woorden .van dank en hulde. Bij acclamatie werd als- commissaris herbenoemd de heer J. Kiehl. Evenoens bij acclamatie werd in de vacatures dr. E. G. von Strauss, dr. ir. C. Herrman, dr. A. Wolff en Freiherr Von Tinti als commissaris benoemd de heeren H. J. Abs, dr. E. H. Vits', Freiherr K. von Schroedcr en J. W. van Beunin- gen. In de vacature-W. Odrich werd als di recteur benoemd R. A. K. Schmekcl. PRIJSVRAAG LEIDEN LEIDEN. 15 Aug. De senaat der Leidsche Universiteit verzoekt den schrijver van het onder de kernspreuk „Wo fass'-ich dich, unendliche Natur" ingekomen antwoord op een prijsvraag van de faculteit der geneeskunde, het welk een eervolle-vermelding is waar dig gekeurd, om machtiging tot ope ning van het naambriefje. Spoedig be richt wordt ingewacht bij den prosecre taris, prof .dr. N. J. Krom, Witte Sin gel 18, Leiden, HUISKNECHT ROOKTE SIGARET OP BED Met het noodlottige gevolg, dat er brand ontstond en hij aan brandwonden bezweek VALKENBURG, 15 Augustus. In den nacht van Zondag op Maan dag is de negentienjarige J. Schmit, huisknecht in een der ho tels te Valkenburg, door het roo- ken van een sigaret in bed in brand geraakt. Tegen halftwee ging S. slapen, de eigenaar van het tegenover gelegen hotel ontdekte tegen halfdrie brand op een der bovenkamers van het hotel. Hij alarmeerde direct zijn collega, die toesnelde en den huisknecht in een brandend bed vond. De jongen was reeds zeer ernstig met brandwonden overdekt. De ijlings ontboden geneesheer acht te overbrenging naar het ziekenhuis noodzakelijk. Vanochtend is Schmit aan zijn verwondingen bezweken. Het slachtoffer woonde te Maastricht en was het oudste kind uit eed groot ge zin. BEDUM, 15 Aug. Van/middag omstreeks twaalf uur is het acht jarig zoontje van de familie Oos terhof uit Oldenzijl, gemeente Uit- huizermeden, dat in Bedum gelo geerd was en bij een slagersknecht achter op "de fiets zat, door een boerenwagen gegrepen en op slag gedood. De jongen sprong van de fiets en lette niet op het verkeer. BEDREIGING VAN EEN AMBTENAAR VAN M. S. AMSTERDAM, 15 Augustus. De rechtbank veroordeelde een werkloozen arbeider wegens bedreiging van een ambtenaar van maatschappelljken sleun tot zeven maanden gevangenis straf, met aftrek van de voorloopige hechtenis. Verdachte zou in een woordenwisse ling met den ambtenaar hebben ger dreigd: „Je gaat er aan, je gaat onder de tram" en bovendien zou hij den ambtenaar een stomp hebben gegeven. Pontificale Hoogmis in de Haarlemsche kathedraal HAARLEM, 15 Aug. Een innige hartelijkheid van meeleven ken merkte het feest van den bisschop van Haarlem, Zijn Hoogwaardige Excellentie monseigneur Joannes Petrus Hulbers, die veertig Jaar ge- den de heilige priesterwijding ont ving. Passende luister omgaf de kerkelijke viering welke vanmorgen in de nieuwe Sint Bavo, Cuypers' grootsche schep ping, plaats greep. Door de goede zorgen van den L. T. B., in het Bisdom Haarlem, was in de Ka thedraal een smaakvolle bloemversie- .ring aangebracht, welke door haar so berheid uitnemend in stijl bleef. Onder de aanwezige leeken, die de pontificale hoogmis bijwoonden merk ten wij op: minister Ch. G. I. M. Weiter, de oud-minister Kooien, König, Ver schuur, Deckere en Goseling, de com missaris der koningin in de provincie Noord-Holland mr. dr. A. Baron Röell. Om tien uur arriveerde de jubilee- rende bisschop aan den ingang der kathedraal, waar deputaties der jeugd verenigingen stonden opgesteld. Voor afgegaan door praeses W. J. J. de Jongh, mgr. P. J. Brüggemann, mgr. J. M. van der Tuyn, mgr. dr. J. Wit- lox, mgr. J. J. J. Noordman, de eere kanunniken en het kathedraal kapit tel, schreed mgr. Iluibers zegenend* naar het bisschopsaltaar om het hei lig misoffer op te dragen. Hierbij werd mgr. geassisteerd door proost mgr. H. J. M Taskin als presbvter-assistens, prof. J. J. Henneman als diaken en P. C. Bottelier als subdiaken, regent C. J. Hennning en Kanunik J. H. Nickel als troondlaens. Na het evangelie richtte de bisschop zich, naar aanleiding van de woorden van den introïtus van den dag „ver heugen wij ons allen in den Heer en zingen wij lof aan den Zoon van God'*, in hooggestemde woorden tot de ge- loovigen om dank te brengen aan God voor zijn groote uitverkiezing en aan Maria, de middelares aller genaden. Den geloovigen zegde de bisschop dank voor al hun gebeden en voor de vele offers, welke samen de feestgave vormden. Hierna werd het misoffer voortgezet onder leiding van dr. Louis Kat voer de de Scola Cantorum der kathedrale kerk de ordinariumgezangen, Kyrie, Gloria, Sanctus en Agnus Dei uit de Missa Brevis van Giovanni Francesco Anerio uit, het Offertorium „Assump- ta Est Maria'' was een zesstemmige compositie van G. P. da Palestrina. Na de plechtigheid werd Palestrina's dankmotet „Exultate Deo" gezongen. OOST-1ND1Ë DE „NANDOE" VERTROKKEN BATAVIA, 15 Aug. (Aneta). De „Nandoe" is vanmorgen van Tjililitan naar Nederland vertrokken met mede neming van 263 K.G. post, 8 K.G. pakket- post en 117 K.G. vracht. Een passagier vliegt mede tot Amsterdam, voor tus- schentrajecten werden 23 passagiers ge boekt, terwijl twee passagiers voor tus- scherrtrajectèn moesten worden gewei gerd wegens plaatsgebrek. HET VLIEGTUIGONGELUK NABIJ NIEUW-OUINEA SOERABAJA, 14 Aug. (Aneta). De naam van den bij het vliegtuigongeluk nabij de Mapiaeilanden, gedooden lui tenant ter zee 2e klasse is: J. H. Geer- lings. 's-GRAVENHAGE, 15 Augustus. Op 4 Juni van dit jaar was op de Vlamingstraat te Delft een vecht partij ontstaan, waarbij de 32-jarige politie-agent L. H. B. tegen het hoofd was getrapt tengevolge waar van hij een zware hersenschudding had bekomen. Als verdacht van deze openlijke geweldspleging, met vereenigde krachten gepleegd, ston den hedenochtend voor de Haag- sche rechtbank terecht de 24-jarige chauffeur P. J. F. K. uit Den Haag, de 30-jarige koopman J. R. uit Delft en de 24-jarige tuindersknecht D. C. B. uit Den Haag. Subsidiair waren ten laste gelegd te zamen e» in vereeniging toebrengen van zwaar lichamelijk letsel, geweld dadig verzet met vereenigde krachten tegen een ambtenaar of deelneming aan een vechtpartij met den politie agent. De agent verklaarde, dat hij gewaar schuwd was, dat er ecnige dronken per sonen met een auto reden. Op -de Vla mingstraat vond hij de auto onbeheerd voor een café, waar gevochten word. De agent maande tot. doorloopon en geraak te daarbij in geveolvt met een van de beschonken personen, n.l. verd. K. Er kwamen nog meer menschen uit het café en hij werd tegen het hoofd getrapt en verloor het bewustzijn. Het verhoor van nog vier getuigen a charge leverde enkele tegenstrijdige verklaringen op. De verdachten ontkenden den agent ge schopt te hebben en K. ontkende boven dien verzet te hebben gepleegd. De officier van Justitie, mr. G. M. Co- hen Tervaert, achtte de vechtpartij be wezen, evenals het feit, dat alle verdach ten daaraan hadden medegedaan. Daar het aandeel van de verschillende ver dachten niet. kan worden vastgesteld, moet hier een veroordeeling volgen ter zake van geweldpleging met vereenigde krachcn. Daar hier een ambtenaar in de rechtmatige uitoefening van zijn bediening het slachtoffer geworden is eischte hij een strenge straf, n.l. een gevangenisstraf van twee ja ren tegen elk der verdachten. De verdediger, mr. C. W. Dubbink, betoogde, dat de tenlastelegging van verzet tegen een ambtenaar in de rechtmatige uitoefening van zijn be diening het beste aan de feiten beant woordde. Hier is geen sprake van openlijke geweldpleging, daar men een voorgenomen arrestatie trachtte te verhinderen. De getuigen hebben voor de politie niet met zekerheid kun nen verklaren, Cat de verdachten ge schopt hebben en ook de overige ge- tuige-verklaringen dekken elkander niet. Om den verdachten de hersen schudding aan te kunnen rekenen, moet eerst bewezen worden, dat zij den agent, hebben geschopt. Spr. vraagt een gecombineerde straf en onmiddelijke invrijheidstelling van de verdachten B. en R. De rechtbank gepresidieerd door jhr. mr. H. C. Feith, wees dit ver zoek af. Uitspraak 20 Augustus. Een mededeeling van de Belgische regeering De Belgische regeering verzoekt ons de volgende mcdedeelinig te publicee- ren: De firma Mendelssohn en Co. te Amsterdam maakte deel uit van een groep Nederlandsche, Zwitser- sche en Zweedsche banken, met medewerking waarvan de volgende leeningen werden uitgegeven: Buitenlandsche leening pet, 1930 groot 45.000.000, vervroegd aflosbaar van 1 November 1937 af; 5 pet. leening 1932, groot 15.000.000, van de Regie des Tele- graphes et des Telephones, ver vroegd aflosbaar van 1 October af. Buitenlandsche leening 3H pet. 1937, groot 48,000.000. Driemaands-schatkistpromessen tot een totaal bedrag van 41.000.0000, uitgegeven 30 Mei 1939, driemaal verlengbaar voor een periode van drie maanden op verzoek van de Belgische regee ring. Alle werkzaamheden, welke deze leeningen betreffen en waarvoor de firma Mendelssohn en Co. Am sterdam was aangewezen, zullen voortaan door de Nederlandsche Handel-Maatschappij N.V. te Am sterdam worden verricht. Vele gelukwenschen bereikten hem 's-GRAVENHAGE, 15 Augustus. Heden herdacht prof. P. G. Groenen den dag waarop hij voor 40 jaar tot priester werd gewijd. Na aanvankelijk werkzaam te zijn geweest als leeraar aan het seminarie te Warmond werd prof. Groenen in 1916 moderator van de unie van R.K. studentenvereenigingen in Nederland. In 1931 werd prof. Groenen directeur van het Centraal Katholiek Koloniaal Bureau. Hoewel het de wenscli van den jubi laris was, dat deze dag in stilte zou voorbijgaan, waren toch reeds vele be langstellenden aanwezig bij de H. Mis, welke prof. Groenen hedenmorgen in de kapel van het kinderhuis aan de Ko ninginnegracht opdroeg. Den geheelen dag kwamen vele tele grammen, en ook uit Nederlandsch-In- Hageveld en als hoogleeraar in de Heilige Schrift aan het Seminarie dië kwamen brieven binnen. De apos tolisch vicaris te Batavia, mgr. Wille- kens zond langs telegrafischen weg een gelukwensch. Vele bloemen sierden de woning van mgr. Groenen. In den middag van 2—4 uur werd te zijnen huize aan den Laan Copes van Cattenburgh een druk bezochte recep tie gehouden. BUITENLAND BRATISLAWA, 15 Aug. (Reuter). In de steden van Oost-Slowakije is een reeks betoogingen gehouden, waarin werd aangedrongen op de wederaan- hechting van het gebied, dat verleden jaar aan Hongarije en Polen is afge staan, en van dë steden, die in Maart door de Hongaren bezet zijn. Ministers en andere hooge ambtenaren spraken de menigte toe. De minister van propa ganda, Sano Mach, verklaarde onder meer: „Wij voeren geen antl-Poolsche of anti-Hongaarsche politiek, doch wij zul len onze broeders aan ge.no zijde van de grens nooit vergeten: wjf elschen hun terugkeer tot het vaderland en zijn be reid om zoo noodig tc vechten." Tuka, de plaatsvervanger van den minister president, kondigde maatregelen tegen de Joden en tegen de elementen, die het regime vijandig gezind zijn, aan. Hij deed heftige aanvallen op de Tsjechen, wien hij verweet Slowakije twintig jaar lang geëxploiteerd te hebben. BRITSCH-FRANSCHE SOLIDARITEIT SINGAPORE. 15 Augi (Reuter). De gouverneur-generaal van Fransch- Indo-China. Brcvie. zijn echtgenoote en zijn staf worden op 23 Augustus te Sin gapore venvacht op weg naar Frank rijk. Brevie zal een officieel bezoek brengen aan den gouverneur der Straits Settlements, de commandanten dor defensie ontmoeten on eon bezoek brengen aan de fortificaties. Het bezoek wordt bier beschouwd als een betoo ging van Britsch-Fransche solidariteit In het Verre Oosten. DE JOODSCHE VLUCHTELINGEN IN TURKSCHE WATEREN ISTAMBOEL, 15 Aug. (Havas). Het onder Panameesche vlag varende s.s. „Piroia" heeft de Joodsi.he vluchtelin gen uit Bohemen niet in Turkije aan land kunnen zetten en is met onbe kende hostemming weer vertrokken. TIMES-CORRESPONDENT TE PRAAG MAG BLIJVEN PRAAG, 15 Aug. (Ilavas). Naar aanleiding van een stap van de Brit sche ambassade te Berlijn is het. bevel tot vertrek, dat de correspondent van de Times en de New York Times te Praag, Parker, had ontvangen, weer Ingetrokken. FINANCIËN ZOOALS men in de dagbladen en in de middenstandspers heeft kunnen lezen, is op 24 Juli 1.1. dé Commissie van Toewijzing voor het Werktuigencrediet geïnstalleerd. Deze Commissie is onmiddellijk met haar arbeid aangevangen en heeft in haar eerste vergadering de uit voeringsbepalingen vastgesteld, wel ke inmiddels door den Minister van Economische Zaken zijn goedge keurd. Een nieuwe maatregel ter verbe tering van de voorziening in de cre- dietbehoefte van den middenstand kan thans in werking treden. De naam „Werktuigencrediet"' duidt reeds aan, dat het hier een speciale credietverleening geldt. De uitvoeringsbepalingen zeggen daar omtrent het volgende in artikel 1: De credietverleening krachtens deze regeling heeft ten doel, aan ambachts lieden en kleine industriëelen de aan schaffing van werktuigen, machines, installaties en dergelijke, alsmede de verbetering van hun outillage in het algemeen, mogelijk te maken. Deze credietverleening staat uitslui tend ten dienste van de ambachtsdrij- venden en kleine nijveren, die, naar het oordeel van de door den Minister van Economisohe'Zakeh bij beschikking van 3 Juli 1939, No. 36049 M. ingestelde com missie, daarvoor uit hoofde van hun vakbekwaamheid, credietwaardigheid en persoonlijke eigenschappen in aan merking komen en voor wie het niet mogelijk is gebjeken op andere wijze in die aanschaffing of verbetering te voor zien. In dit artikel het belangrijkste uit de Uitvoeringsbepalingen trekken de volgende punten de aandacht: a. voor het Werktuigencrediet komen in aanmerking „ambachtslieden en klei ne hijverert"; niet iedere middenstander, uit Welke branche dan ook, kan ervan profiteeren; b. met het crediet kan slechts wor den gefinancierd „de aanschaffing van werktuigen, machines, installaties en dergelijke, alsmede, de verbetering van hun outillagei in het algemeen"; (het cre diet kan dus slechts voor de bepaalde, hierboven genoemde doeleinden wor den aangewend; c. het Werktuigencrediet komt slechts in aanmerking, indien het niet mogelijk is op andere wijze in do aan schaffing of verbetering te voorzien; d. een door den Minister aangewezen Commissie beoordeelt, of de aanvragen kunnen worden goedgekeurd en houdt bij haar oordeel o.m. rekening met vak bekwaamheid, credietwaardigheid en persoonlijke eigenschappen van den aanvrager. De uitvoeringsbepalingen geven ha het eerste artikel, hetwelk de principes vastlegt, de verdere regeling van deze credietverleening aan. De voornaamste bepalingen worden hieronder in het kort vermeld. De credieten worden aangevraagd bij een der kantoren van de Nederlandsche Middcnstandsbank N.V., of bij een der bij deze instelling aangesloten Midden stands- en Boaz-banken, op daartoe aan wezen formulieren. Voor credietverleening komen niet in aanmerking bedrijven, welke econo misch geen bestaansrecht hebben, die ook met het gevraagde crediet den strijd om het bestaan niet met succes kunnen voortzetten, of die niet op zaakkundige wijze worden-geleid. Verder zijn uitge sloten die ondernemers, die zelf of door hun' echtgenoot(e) als ambtenaar of uit een particuliere betrekking een eenigs- zins beteèkenende bron van inkomsten hebben. De credietaanvrager moet een over zichtelijke boekhouding hebben, of zich verplichten die te gaan bijhouden. Er worden geen grootere credieten verleend dan van 5000.De maxi mum-looptijd bedraagt 10 jaar, indien de omstandigheden van het bedrijf of de levensduur der machines, enz. daar toe aanleiding geven, kan de looptijd korter dan 10 jaar worden gesteld. Zoo lang de credictnemer aan zijn verplich tingen voldoet, kan ihet. crediet binnen den overeengekomen looptijd niet opge zegd worden. De credieten moeten, voor zoover m<v gelijk, door persoonlijke of zakelijke ze kerheid worden gedekt. De credietnemer zal zelf een deel van de koopsom moeten kunnen betalen en zal dit bedrag tevoren bij de bank moe- ton storten. De door de Commissie goedgekeurde credieten worden verstrekt door de Ne derlandsche Middenstandsbank N.V. Bij de beoordeeling van de technische zijde van dc aanvragen worden de Rijks- Nijveiheidsconsulenten ingeschakeld. Met Biet hierboven vermelde zijn de groote lijnen van deze regeling ge schetst. Moge het Werktuigencrediet voor vele ambachtspatroons en klein- industriëelcn de mogelijkheid openen om hun bedrijfs-outillage te verbeteren of te vernieuwen. De Regeering verdient de» dank van den middenstand, dat op deze wijze een credietverleening wordt mogelijk gemaakt, waarin totnogtoe in den regel moeilijk of in het geheel niet kon worden voorzien. Enorme belangstelling en tal van sprekers op Rusthof Op Rusthof is hedenmiddag onder zeer groote belangstelling het stoffelijk overschot van opperwachtmeester-in structeur J. F. Kruitwagen met militaire eer ter aarde besteld. Tot. de aanwezi gen behoorden onder anderen: overste BIschofF Van Hecmskerck, commandant wan het I R.H. met zijn adjudant, le lui tenant Cnopius, kolonel B. D. Cromme- lin, oud-commandant van het. I R.H., ritmeester Blom, een deputatie van de Rijschool 'en een depuatie van do on- der-officieren-ontspanningsvereeniging „Beatrix", verder tal van militairen en belangstellenden. In een der volgauto's van de lijkstoet, welke onder leiding stond van cerate luitenant J. G. van Schaik, kwam mede kolonel A. de Vries, garnizoenscomman dant. Bij het binnengaan van de aula speelde de organist Aso's Tod van Grieg. De baar, welke imot bloemstukken als mede de onderscheidingstoekenen van den overledene, bedekt was, werd door wachtmeesters naar de groeve gedragen. Onderwijl speelde het vrijwillig muziek corps van het I R.H. onder leiding van wachtmeester M. J. Klijnen Ase's Tod van Grieg. Aan de groeve werd na het lossen van de schoten door het vuurpeleton onder leiding van reserve-sergeant le klasse NJeuwenhuis, het eerst gespro ken door kolonel A. dc Vries in zijn hoedanigheid van garnizoenscomman dant en vertegenwoordiger van den minister van defensie. Spreker citeer de een strophe uit Schiller's Lied von der Glocke, hier was geen feestgclui van klokken maar droef grafgezang. Naast woorden van hoogachting bracht hij den overledene dank voor de wijze waarop hij leger en garnizoen ge diend heeft. Hij was, aldus-- spreker, mi litair. gelijk het verheffende woord uit het Wilhelmus: Getrouw tot in clen doet. Overste Bischoff van Hcemskërck, com mandant van hot I R. II., wees op <ic hoogachting van de'meerderen voor don overledene en het vertrouwen en de liefde in hem van zijn ondergeschikten. Met hem is, aldus spreker een hoekpij- ler van het I R. H. heengegaan. Spreker wijdde woorden van mede leven aan de familieleden, in het bij zonder aan de jonge kinderen, die in zoo'n korten tijd bun beide ouders ver loren. Als vriend en namens de onder officieren sprak Wachtmeester Jansen eenige hartelijke woorden van deelne ming. Een troost achtte hij het dat dc overledene In de pagedachtënts van het geheele regiment zou blijven als een goed militair en een edel morisch. Namens de onderofficieren van het 5e R.V.A. sprak de adjudant-onderof ficier G. .1. Burmoister. Ilij betuigde zijn dank voor de vele bewijzen van vriendschap van den overledene on dervonden. De sergeant le klasse Be rends voerde het woord namens de on der-officieren der vereeniging Beatrix. Hij herinnerde aan de medewerking van den heer Kruitwagen om tot op richting. te komen van de Vereeniging. Adjudant-onderofficier Allers zeidi, dat het moeilijk is weer te geven wat in de harten van da onderofficieren om gaat. Veel, heel veel zou men aan dit heengaan missen. Ds. Dönszelmann sprak naar aanleiding van een gedeelte uit de onberijmde psalm 46: ,.Weest stil en weet dat Ik God ben". Er. zijn, aldus 6preker, vele goede woorden gesproken, doch allen zullen met mij voelen, d$t elk woord krachteloos is om uitdruk king te geven aan de bittere smart wel ke ons allen vervuld, in het bijzonder de kinderen en schoonmoeder. Ook elk woord, dat ik spreek, aldus spreker, is zonder kracht. Wij kunnen niet troosten. Wij hebben met groote verbijstering gestaan om het graf van zijn echtgenoote, maar met nog grooter verbijstering staan wij nu om dit graf. Laten wij, aldus vervolgde spreker, stilte loeren om kracht te hebben om met hoop te leven. Na het Onze Vader gebeden te hebben dankte een familie lid voor de belangstelling. Bij het Amersfoortech filiaal van de Standard A.P.L'. aan de Stationsstraat alhier ié- het meerendeel van het perso neel hedenmorgen in staking gegaan. Van de zijde der directie te Den Haag worden maatregelen- genomen om de redenen, dië hiertoe geleid hebben - te onderzoeken. Zijn wij goed ingelicht, dan betreft het hier een loonconflict. In verband met vacantie zou ander perso neel waarnemend moeten fnngeeren. Met de salarieering en regeling daar van heeft het bestaande pereoneel geep genoegen genomen. In one blad van morgen hopen wij vollediger gegevens te kunnen verstrek ken. Vink van Hotel de Witte jubileert Heden vierde men in Hotel de Witte een bijzonder jubileum. Vink. de be kende, populaire autowachter, her dacht den dag, waarop hij voor tien jaar zijn taak van autowachter der cliënten van de Witte aanving. De goede diensten, welke hij den be zoekers bewees, maakten hem dra tot een vraagbaak voor iedereen. De heer Hastrich heeft hem nu gehuldigd. Van Horecaf kreeg hij een medaille met di ploma. Van de directie en het perso neel een passend souvenir. Een aar dige geste was het om alle bewoner* van het .St. Pieter en Blokland-Gast huis mede tc laten deelen in het feest van hun hulsgenooten. Heerlijk 1* er gesmuld en genoten van de lekkernijen. BURGERLIJKE STAND Geboren: Wilhelmus Henricus Ma ria, z. van H. J. F. van Es en C. .T. de Groot. Willem z. van A. H. Pasman en C. E. Ilofman. Evert Gerardus, z. van H. Venhorst en E. W. van den Boom. Adrianus Jacobus z. van J. Schut en D. M. de Bake. Overleden: Hendrik Arler, oud SZ Jaar wedn.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 3