stadsnieuws] r De film-nakeuring in het Zuiden wordt uitgebreid EEN KWART EEUW IN GEMEENTEDIENST Concert van „Wilskracht" Examens r~ Koninklijke Dank r C. ZWANENBURG GOUDEN MEDAILLE Garnizoen Baronesse van Zuylen van Nyevelt t Arbeiders onder betonmolen geraakt VROEG OP STAP Oplichter gebruikte rijbewijzen van anderen De Algemeene Synode geëindigd Bioscoopbond werkt mee De koffermoord Verdachte blijft ontkennen Letlandsche minister te Rotterdam overleden te BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DINSDAG 15 AUGUSTUS 1939 De heer E. van Wijland jubileert HET is heden vijf en twintig jaar Keieden, dat de heer E. van Wij- land, gemeentebode, voor het eerst in stadsdienst trad. Zijn loopbaan ving hij aan op 15 Augustus van het jaar 1914 bij de toen juist opgerichte Ar beidsbeurs, nadat hij korten tijd bij Pa- tria in het drukkersvak werkzaam was geweest. Zijn entree als bode op het gemeente huis werd mogelijk door het met pen sioen gaan van den heer v. Maanen, die als concierge werd opgevolgd door den heer H. A. van Zwieten, die deze func tie nu nog vervuld. Er vond dus een personeelsopschuiving plaats en in de ontstane vacature werd voorzien door de aanstelling van den heer van Wij- land. Zooals dit de gewoonte is, heeft de ju bilaris zich op dezen dag een kleine huldiging moeten laten welgevallen. Daar hij echter niet op het gemeente huis aanwezig kon zijn de heer van Wijland is herstellende van een ziekte vond deze plaats in zijn woning in de Puntenburgerlaan. Hier heeft de bur gemeester, rar. J. C. Graaf van Rand- wijck, hem bij een korte toespraak de gemeentelijke medaille voor vijf en twintigjarigen dienst overhandigd. Ook de gemeentesecretaris, de heer K. Kaan, heeft enkele woorden gesproken. Na mens het gansche secretariepersoneel bood hij den jubilaris een rookstoel aan, terwijl diens vrouw gehuldigd werd met bloemen. Het spreekt vanzelf, dat het den heer van Wijland op dezen dag niet aan ge- lukwenschen uit intiemen kring heeft ontbroken. Morgenavond in de muziektent Plantsoen-Zuid Morgenavond 8 uur zal het R.K. Harmonie orkest „Wilskracht"' haar laatste zomerconcert geven in de mu ziektent Plantsoen Zuid. Het programma luidt: 1 Vivat Europa (marsch). 2 Le Califfe de Bagdad (Ouverture). 3 Après La Noce (Ballet). 4 In der Waldschmiede(karakter stuk). 5 Tannhauser (Fantasie). 6 De Guillaume Teil (Ouverture). 7 Fraumidiale (Wals). 8 Simples Plaisirs (solo voor B cla- rinetten). 9 Oud-Hollandsche boerendansen. Bij de door het Centraal Bureau In stituut Pont gehouden examens slaag den voor: Handelsstenograaf (130 lettergr. dic taat): de dames R. de Vries, J. Schenke laars, H. F. M. Gudde en J. Oudshoorn. Kantoorstenograaf (130 lettergr.): de dames H. Kamerbeek en M. v. d. Made. Boekhouden: De heeren L. H. Klijn en A. Bos. Engelsche Handelscorresp.: Mej. A Hamburger. Nederlandsche Handelscorresp.: Mej. J. v. d. Essenburg. Bij dè in Juli 1.1. gehouden Mercurius- examens slaagden voor: Boekhouden: de heer G. H. Oldenhof. Nederl. Handelscorresp.: Mej. E. Hert- zinger. Engelsche Handelscorresp.: Mej. E. van Duuren en de heer J. Slok-Soede. Duitsche Handelscorresp.: Mej. M. M. Raabe. Bij de in Juli 1.1. gehouden examens, ter verkrijging van het diploma Vereeni- ging van Leeraren, slaagden: Nederl. Handelscorresp.: de dames G. van Essen, L. Gommer, E. van Varik, J. Oudehoorn, E. Sijens, L. de Raadt, B. Stam, en de heeren W. Wisman en Th. Wisman. Duitsche Handelscorresp.: Mej. D. Ter- wogt. STAATSEXAMEN Voor het staatsexamen slaagden voor diploma A de heeren H. v. Schaik, E. v. d. Spek, C. v. Stolk, A. Jansen en de da mes R. v. Kappers, C. Samwel, H. Leyns, B. Smit en J. ten Asbroek. Voor diploma B. slaagden de dames A. Terpstra, A. Velthuis, H. Boerma en A. Moonen. Afgewezen 23 candidaten. Na voortgezet examen slaagden voor diploma A de heeren Th. Rienks, J. Loorbach, J. Starrenburg en G. den Hol- landex*. SCHOOL VOOR WIJSBEGEERTE Op de Internationale School voor Wijsbegeerte zal dr. J. D. Bierens de Haan-Aerdenhout van 2328 Augustus een cursus geven over het onderwerp: „Figuren en stroomingen der Middel- eeuwsche kultuurwereld: 'wijsgeeren. mystici, dichters." In verband hiermede zal de voor drachtskunstenares Nel Oosthout in het auditorium van de school, het middel- eeuwsche spel „Jedermann" naar do bewerking van Hugo von Hofniansthal vertaald, voor de cursisten en verdere belangstellenden voordragen. TEMPERATUUR IN PESIE'S BAD De temperatuur van het water in Pesie's bad was hedenmorgen 69 gr. F. of 20i/2 gr. C. Het diploma werd behaald door: G. v. Nij kerk en Bert Popma. De Oranjevereeniging heeft het vol gende schrijven mogen ontvangen: *ti i N opdracht van H.H.K.K.H.H. Prinses Juliana en Prins Bern- hard heb ik de eer het bestuur en den leden van de Oranjevereeniging te Amersfoort Hoogst Der zeiven oprech ten dank over te brengen voor de zeer gewaardeerde gelukwenschen Hunnen Koninklijken Hoogheden aangeboden ter gelegenheid van de geboorte van Hunne Dochter." w.g. J. C. BAUD. partic. secr. Vanochtend gehuldigd ten kantore der firma Rintel Vanmorgen werd ten kantore der fir ma P. E. Rintel een huldiging gearran geerd voor den heer C. Zwanenburg, in verband met diens 40-jarig dienstjubi- leum, waarover wij in ons blad van gis teren reeds een en ander schreven. De jubilaris en zijn familie werden door een der firmanten per auto van hun woning gehaald en de feestelijk versierde magazijnen binnengeleid. Onder aanwezigheid van het gcheele personeel werd daar achtereenvolgens het woord gevoerd door den heer P. E. Rintel namens de tegenwoordige fir manten, den heer Ph. Rintel uit naam van de vroegere firmanten, waarvan mevr. wed. M. P. Rintel aanwezig was en den heer J. M. v. d. Pijpekamp na mens het personeel. Deze sprekers, die allen getuigden van de groote plichtsbe trachting van en prettigen omgang met „Kees" en herinneringen ophaalden uit een lang vervlogen tijd, boden den jubi laris aan resp. een enveloppe met in houd, een schemerlamp met aangebouw- den lectuurbak en een rijwiel. Van een tweetal fabrikanten mocht de heer Zwanenburg bij monde van de heeren J. van Zuiden en Visser een schilderij en een „enveloppe" in ont vangst nemen. Verschilende bloemstukken en tele grammen. w.o; één van een oud-firmant uit den Haag, die verhinderd was per soonlijk aanwezig te zijn, gaven hun luister aan dezen feestdag. Na het ronddienen van ververschin- gen dankte de heer C. Zwanenburg Jr. namens zijn vader alle sprekers voor hun hartelijke woorden en geschenken, onder toevoeging dat zijn vader de fir ma zoo lang hem dat mogelijk was op dezelfde wijze zou blijven dienen. Na dit officieele gedeelte bleef men nog eenigen tijd in ongedwongen stem ming bijeen. Aan den adjudant-onderofficier-in structeur P. Kramer van het 21e Regi ment Infanterie zal, ingevolge een be schikking van den Commandant van het IVe Legerkorps, op 4 September a.s. de gouden medaille voor 36 jaren trou wen dienst worden uitgereikt. Kapitein R. W. B. Muller van het 18e Regiment Infanterie wordt met in gang van. 28 Augustus a.s. overgeplaatst bij het 21e Regiment Infanterie, met bestemming voor het le Bataljon. Kapitein Raarschers van bet 16e Re giment Infanterie wordt met ingang van 1 September a.s. overgeplaatst bij het 5e Regiment Infanterie, met bestem ming voor het le Bataljon. CORRESPONDENTIE „Armlastig e". Ingezonden stukken worden door ons alleen ge plaatst, met. volledig onderschrift van den naam van den inzender. Uw schrij ven wordt dus geplaatst, wanneer door U aan deze voorwaarde voldaan is. WTREK Zeer bekend en geacht inwoon ster van Doorn overleden DOORN. In den hoogen ouderdom van 81 jaar is op „Hyde Park" alhier overleden A. W. Baronesse van Zuylen van Nyevelt, geb. van Loon, een zeer bekend en algemeen gezien inwoonster dezer gemeente. Het lijdt geen twijfel, of het bericht van haar overlijden zal in breeden kring deelneming en ontroe ring wekken, want Baronesse van Zuy len van Nyevelt werd in alle lagen der bevolking om haar groote gaven van hoofd en hart erootenlijks gewaardeerd. Van gansrher harte leefde zij met het dorpsleven mee. en gold het de leniging van nood. dan werd nimmer tevergeefs een beroep op haar milddadigheid ge daan. De teraardebestelling van het stoffe lijk overschot vindt plaats Vrijdag a.s. op de begraafplaats te Doorn, des na middags te half 2. Een misdadigerwordt van zijn fiets gesleurd tijdens den grooten politiehondenwedstrijd, welke te Maastricht gehouden is BINNENLAND Een zeer ernstig gewond ZALK, 15 Augustus. Tijdens het be- tonstrooien voor een werk, dat hier door de aannemersfirma Schrale en Co., te Zwolle, voor het rijk wordt uitgevoerd, is hedenmorgen omstreeks twaalf uur een der pooten van een betonmolen uit gegleden, met het gevolg, dat twee ar beiders onder het neerstortende werk tuig zijn terecht gekomen. Een der ar beiders, J. v. d. Berg uit Hattemerbroek, werd niet ernstig gewond. Hij kon, na ter plaatse te zijn verbonden, naar huis worden vervoerd. De andere arbeider, J. Heideveld uit Hattemerbroek, liep echter ernstige inwendige kwetsuren op. De man is in zorgwekkenden toestand per boot naar het ziekenhuis te Kampen overgebracht. Jaarvergadering van de Alg. vereen, van leeraren bij het M.O. AMSTERDAM, 15 Aug. De Alge- meene Vereeniging van Leeraren bij het Middelbaar Onderwijs zal op Dinsdag 29 en Woensdag 30 Augustus a.s. te Maastricht haar drie-en-zeventigste al- gemeene vergadering houden. De agen da bevat o.m. een rede van dr. P. J. Bbuman over het onderwerp „Nieuwe organen in het belang van onze onder wijsorganisatie". Op Donderdag 31 Aug. zal een excursie gemaakt worden door Zuid-Limburg, terwijl op den avond van den eersten dag een ondergrondsche tocht door den Sint Pietersberg op het programma staat. DR. L. D. M. E. PASCHAL t 's-GRAVENHAGE, 15 Aug. Van nacht is 66 jaar oud hier ter stede over leden de letterkundige dr. L. D. M. E- Paschal, leeraar in het Fransch aan de hoogere krijgsschool. Sinds 1897 was dr. Paschal als zoodanig aan de krijgs school verbonden. Hij was er de oudste leeraar. Dr. Paschal was officier in de orde van Oranje Nassau en ridder in de orde van Leopold van België. Het stoffelijk overschot zal Vrijdag a.s. na aankomst van trein 13.14 op Westerveld worden gecremeerd. JONGEN AANGEREDEN EN GEDOOD PRINCENHAGE, 15 Augustus. Gis termiddag is alhier de veertienjarige B. op den rijksstraatweg Princenhage Breda door een vrachtauto uit Rotter dam aangereden en ernstig gewond. In het ziekenhuis te Breda is de jongen vanochtend overleden. Twee kleine meisjes reden stilletjes met een vrachtauto mee AMSTERDAM, 15 Augustus. TWEE kleine meisjes, nauwelijks tien jaar oud. wonende in de Jordaan, konden de verleiding niet weerstaan om. evenals jongens zulks plachten te doen, op een vracht auto te klimmen, toen deze zich in beweging zetje en een eindje mee te rijden. De kinderen zagen evenwel geen kans om er weer tijdig af te springen en durfden evenmin alarm te maken, zoodat de rit pas eindigde, toen zij in Rotterdam aankwamen waar de chauffeur zijn jeugdige pas sagiers ontdekte. De politie van de Maasstad heeft zich over de jeug dige avonturiersters ontfermd en haar naar Amsterdam teruggebracht. J AMSTERDAM, 15 Augustus. In de zaak tegen den 31-jarigen plan tage-opzichter O. L.. die voor de va- cantiekamer van de rechtbank heeft terecht gestaan wegens oplichting, gelastte de rechtbank, dat alsnog als getuige-deskundige dient te wor den gehoord de directeur van het psychopaten-asyl te Avercest. De man had iemand voorgespiegeld, dat hij hem een betrekking zou bezor gen. Hij had hem zijn rijbewijs afhandig gemaakt en was met dit bewijs, waarop hij zijn eigen portret in plaats van dat van den sollicitant had geplakt, naar een drukker gegaan om een aantal rij bewijzen te laten nadrukken. Deze zou hij dan als legitimatiepapieren voor vluchtelingen hebben willen gebruiken. De drukker deed echter aangifte, zoodat de plantage-opzichter kon worden gear resteerd. l De officier van Justitie eischte een jaar gevangenisstraf plus terbeschik kingstelling van de regeering. ZIJN DOCHTERTJE MISHANDELD AMSTERDAM, 15 Augustus. De rechtbank veroordeelde een 25-jarigen arbeider wegens mishandeling van zijn dochtertje van acht maanden, tenge volge waarvan het kind een dijbeentje brak, tot vier maanden gevangenis straf met aftrek van de voorloopige hechtenis. De officier van justitie had tien maanden gerequireerd. KERKNIEUWS In de te 's-Gravenhage gehouden slotzitting van de Algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk heeft ds. J. Boon stra van Gieten rapport uitgebracht over het concept-eindredactie van de voorloopig aangenomen wijziging van art. 3 van het reglement voor de Ker keraden en art. 1 van het reglement op de vacaturen. Goedgekeurd. De heer E. H. Baron Prisse van Ul- fenhout rapporteerde over een brief van den Min. van Binnenlandsche Za ken inzake de Ned. Herv. Radio-Om roep. De Synode verklaarde zich in be ginsel accoord met de plannen van den minister ten deze en zal de Synodale commissie opdracht geven deze aange legenheid nader te regelen. Tot afgevaardigden naar de Ooster- sche sectie van de Gen. Presb. Allian ce werden benoemd de hooglecraren prof. dr. W. J. Aalders en prof. dr. Th. R. Haitjema, beiden te Groningen. De president herdacht met een enk°l woord het verscheiden van den secr. der Oecumenische vereeniging, dr. J. C. Wissing te de Bilt. Hierna kwam in behandeling liet verslag van de Herv. legerpredikanten. We ontleenen er aan, dat de uitbrei ding van de weermacht het tekort aan legerpredikanten steeds nijpender doet gevoelen. Het aantal legerpredikanten is zelfs nog niet eens gebracht op de oorspronkelijke sterkte, want de vac. ontstaan door het «Oerlijden van ds. J. H. Ruvsch v. Dugteren te Breda, is nog steeds niet vervuld. Ook is over de voorziening van de vac., ontstaan door het met pensioen gaan van ds. J Nauta 1 Mei j.l. nog niets bekend. Veel werk moest dan ook door ge brek aan krachten blijven liggen. Ge heel buiten den raad van legerpredi kanten om werden garnizoenen over gedragen aan reserve-veldpredikers ter plaatse of in de naaste omgeving, wat tot verwarring aanleiding heeft gege ven, terwijl de militairen zich ook lie ver wenden tot de legerpredikanten dan tot de plaatselijke voorgangers. De vraag naar een Bijbel is toenemend, terwijl het orgaan Het Wachtwoord veel lezers vindt ook onder de groot verlofgangers. Het korps marechausseé en politietroepen zijn eveneens in den arbeid betrokken. Allerlei correspon dentie vloeit daaruit, voort, terwijl daar uit blijkt hoe noodig deze bemoeienis sen zijn, vooral in het Zuiden waar ve len van alle contact met het Protestan tisme verstoken zijn. Het verslag ac centueert tenslotte met nadruk dat de geestelijke verzorging in een noodtoe stand verkeert waaraan ten spoedigste een einde komen moet. Het verslag werd in dank goedgekeurd. Hierna was aan de orde het verslag van de geestelijke verzorging der Prot. Nederlanders in het buitenland. Het verslag releveert den arbeid te Duis- burg-Ruhrort, Emmerick, Kleef. Gro- nau en Schöninghsdorf en het werk van ds. S. J. M. Hulsbergen te Hoede- kenskerke onder de verstrooide Prot. Nederlanders in Noord-Frankrijk. Van H.M. de Koningin werd voor dit werk wederom een bijdrage ontvangen. De Synode sprak haar waardeering uit voor dit werk en besloot aan ds. Hulsbergen te verzoeken zich met den arbeid in Frankrijk opnieuw te belas- ton en contact te zoeken met de fede ratie van Prot. kerken in Frankrijk. De leden van het comité van toe zicht op den druk en uitgave van den nieuwen Gezangenbundel werden her benoemd. Een verzoek van de vereeni ging van godsdienstonderwijzers in de Ned. Herv. Kerk om steun, zal bij de Alg. Syn. Commissie worden overge bracht. De Synode nam ook kennis van het verslag van dr. L. D. Terlaak Poot te den Haag inzake zijn bezoek aan Polen in verband met het werk onder de schippers. De vice-president, ds. P. de Bruin te Driebergen, deelde mede. dat tijdens de zittingen der Synode 199 stukken uitgingen en 85 inkwamen. De voorzit ter den secretaris, ds. den Breems, dan kend voor zijn arbeid, sprak tot hem een hartelijk woord van afscheid nu hij heengaat. Met de gebruikelijke plichtplegingen werd de zitting geslo ten. GRAND THéftTRE. Van Vrijdag 11 t/m Donderdag 17 Augustus, vertooning van de film „Je kunt 't toch niet meenemen." lederen avond 8.15 uur. Zondag 1.45, 4.00, 6.15 en 8.30, Vrjjdag, Zaterdag. Woensdag en Donderdag 2.30 uur ma tinee. CITY THEATER. Tot en met Donderdag avond vertooning van de film „De Zus ters". Woensdag om 2.30 uur matinee met vertooning dezer film. Donderdagmiddag 2.30 uur vertooning van „Kameraden van de straat." REMBRANDT THEATER Vertooning van „Vrijbuiters van het Westen", en „Gevangenen der Vrijheid". STERHUIS, Beekenst.laan 6. Voor alle meisjes iederen avond geopend des Zoa Jags van 2 uur GILDEHUIS. A.K.G. Tentoonstelling 10—5 uur nam. OPENBARE LEESZAAL MET JEUGDLEES ZAAL. Muurhuizen 9 R.K LEESZAAL. - Wijerstraat 2 Filiaul Uitleenbibliotheek Edisonstraat 35 CLUBLOKAAL SPEELTUIN VER SOESTER- KWARTIER. lederen Dinsdagavond oefeningen van den Luchtbeschermings dienst. afd Soesterkwartier KUNSTHANDEL VEENENDAAL, Langestr. 33. Oranjetentoonstelling. MUSEUM FLéHITE Westsingel. - Geopend dagelijks van 1012 en 4 uur. uitge zonderd Zordag: 's Zaïerdags 1012 en 1.303 uur. (Stadgenooten behben 's Za terdags vrijen toegang) Een plan om voortaan alle films, die door de centrale filmkeuring worden toegelaten na te keuren voor R.K. gemeenten N het begin van dit jaar zijn te Am sterdam besprekingen gevoerd tus- schen het hoofdbestuur van den Ne- derlundschen Bioscoop-Bond en het be stuur van de Vereeniging van Noord-Bra- bantsche en Limburgsche gemeenten voor Gemeenschappelijke Filmkeuring met be trekking tot de cventueele nakeuring van de zoogenaamde a- en b-films. Tot nu toe werden ingevolge een in 1929 onder lei ding van den toenmaligen minister-presi dent. wijlen jhr. Ruys de Beerenbrouck, tot stand gekomen accoord door de Katholieke Filmcentrale in opdracht van de hiervoren genoemde Zuidelijke Filmkeuringsvereeni- ging alle zoogenaamde c-films (dat zijn films, die door de Centrale Commissie voor de Flimkeuring zijn toegelaten voor perso nen boven 18 jaar) nagekcurd. Krachtens dit accoord hadden de bios coop-exploitanten in Noord-Brabant en Limburg, voor zoover hun theaters ge vestigd zijn in gemeenten, welker ge meentebesturen aangesloten zijn bij ge noemde Zuidelijke Flimkeuringsvereeni- ging, zich vrijwillig aan deze nakeuring der K.F.C. onderworpen. In 1929 was echter tusschen den Ne- derlandschen Bioscoop-Bond en de Zui delijke Filmkeuringsvereeniging over eengekomen, dat de zoogenaamde a- en b-films (dat zijn films, die door de Cen trale Commissie voor de Filmkeuring resp. voor alle leeftijden en voor perso nen boven 14 jaar zijn toegelaten) niet door de Katholieke Film Centrale zou den worden nagekeurd en vrijelijk door de bioscoopexploitanten in het Zuiden, die zich onder het bijzonder toezicht van de K.F.C. hadden gesteld, konden wor den vertoond. De gemeentebesturen in het zui den, aangesloten bij de Zuidelijke Filmkeuringsvereeniging, hebben nu den wensch te kennen gegeven, dat ook voor de exploitanten, die onder het bijzonder toezicht der - K. F. C. staan, de zoogenaamde a- en b-films in den vervolge worden nagekeurd. waarvoor de Vereeni ging de medewerking van den Ne- derlandschen Bioscoop-Bond heeft ingeroepen. Als voorloopig resultaat der met be trekking tot deze aangelegenheid ge houden besprekingen werd besloten een commissie in het leven te roepen, be staande uit vertegenwoordigers van de Zuidelijke Filmkeuringsvereeniging. bij gestaan door afgevaardigden van de Katholieke Film Centrale en der Katho lieke Film Actie, alsmede vertegen woordigers van den Nederlandschen Bioscoop-Bond en deze commissie te be lasten met het opstellen van een daar toe strekkend plan. Na verschillende bijeenkomsten is deze commissie onlangs met de haar op gelegde taak gereed gekomen. Als resul taat van dezen arbeid heeft zii aan de besturen van de Zuidelijke Filmkeu ringsvereeniging en den Nederland schen Bioscoop-Bond aangehoden sche ma's „van de organisatie" en „der na- keurinesnormen" van de zuidelijke film keuring. Volgens het schema „van de orga nisatie" van het Keuringsorgaan (K. F. C.) van de Katholieke Film Actie zullen alle hoofdfilms en één- of twee-acters van het zoogenaamde bijwerk, welke door de Centrale Commissie voor de Filmkeuring zijn toegelaten, ongeacht voor welke leeftijdsklasse, aan nakeuring on derworpen zijn. waarbij benaald is. dat van de uit 3 leden bestaande herkeuringscommissie er ten minste 2 in de diocesen Den Bosch, Breda of Roermond woonachtig moeten zijn. De leiding van het Kcuringsorgaan wordt opgedragen aan een comité, be staande uit 5 leden. t.w. 2 vertegen woordigers van de Katholieke Filmcen trale, één vertegenwoordiger van de Katholieke Film Actie, één vertegen woordiger van de Vereeniging van Noord-Brabantsche- en Limburgsche 'ge meenten voor Gemeenschappelijke Film keuring, en één vertegenwoordiger van den Nederlandschen Bioscoop-Bond. Een tweede schema is opgesleld voor de na keuringsnorm en der K. F, C„ waarin als algemeene norm voor de ethische beoordeeling van films het volTende is benaald. Als ethisch ontoe laatbaar moeten beschouwd worden: films, wier vertooning gevaar oplevert voor. het godsdienstige, zedelijke of maatschappelijke leven van de Katholie ke toeschouwers en/of den godsdienst, de zedelijkheid of de maatschappij kan schaden. Deze norm is in schema na der uitgewerkt en toegelicht De besturen van don Nederlandschen Bioscoop-Bond en de Vereeniging van Noord-Brabantsche- en Limburgsche Gemeenten voor Gemeenschappelijke Filmkeuring zullen binnenkort de door den voormelden commisorialen arbeid onderbroken besprekingen voortzetten en naar verwacht wordt tot een goed einde brengen, waarna het nieuwe Keu ringsorgaan der K. F. C. zijn arbeid zal kunnen aanvangen. Volgende week op transport naar Nederland SEMARANG, 15 Aug. (Aneta). De verdachte in de affaire van den koffermoord. de hofmeester K., zal waarschijnlijk de volgende week op transport naar Nederland worden gesteld. Het geleide zal zeer vermoe delijk bestaan uit twee Europeesche hoofdagenten. De verhooren van den verdachte worden deze week gedurende enkele uren per dag voortgezet. K. wordt streng geïsoleerd gehouden, tenein de hem onkundig te laten van alles wat reeds bekend is. De hofmeester K. blijft volharden in zijn ontkennende houding. Gis teravond wer.d hij opnieuw ver hoord, doch ook ditmaal leverde dit geen resultaat op. Uit Deventer wordt gemeld: Alhier wordt vandaag gedregd in een kolk naar de vermiste koffer van K. of naar eenige andere voorwerpen, waarvan men ge zien heeft, dat deze te water zijn gewor pen. Men brengt dit te water werpen om streeks den tijd, dat K. in Deventer was, in verband met het drama te Amster dam. ROTTERDAM, 15 Augustus. De leider der Letlandsdhe staatskanse- larij David Rudzits, die den titel van minister voert, is gisteren hier ter stede tengevolge van een hart verlamming overleden. De heer Rudzits was ongeveer een week geleden in gezelschap van zijn echtgenoote en zijn zoon per hoot uit Riga hier aangekomen om een vacantia- reis door Nederland en België te maken. Gedurende de bootreis had hij een ver koudheid opgeloopen, zoodat hij zich bij aankomst terstond te bed begaf. Giste ren voelde hij zich echter weer beter en wilde opstaan, doch kreeg toen verhoo ging van temperatuur. Hierop werd ter stond de dokter gewaarschuwd. Nog voor deze echter aan het ziekbed was verschenen, werd de heer Rudzits door een hartverlamming getroffen en stierf na enkele oogenblikken. De dokter kon slechts den dood constateeren. Het stoffelijk overschot van minister Rudzits zal per trein of auto naar Let land worden getransporteerd. De Let landsche consulgeneraal te Rotterdam, de heer B. Pavarsas, zal het transport naar Letland vergezellen. Wijzigingen betreffende scheepvaartwegen 's-GRAVENHAGE, 15 Augustus. Dt hoofdingenieur-directeur van den Rijks waterstaat in den directen algemeenen dienst deelt, mede, dat de volgende wijzigingen te zijner kennis zijn ge bracht. In verband met de herstelling van de sluis de Dicpswal is de stremmirg van de scheepvaart in het Leekster Hoofri diep opgeheven. Dc Wirdumorpoortsbrug, gelegen over de Zuiderstadsgracht te Leeuwarden (vaarwater Harlingen-Groningen) zal worden vernieuwd, waarvoor damwan- den in het vaarwater worden geplaatst. De wijdte daartusschen zal, met ingang van Donderdag 24 Augustus a.s. tot na dere aankondiging 6.50 m. bedragen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 5