[stadsnieuws HET VIEL MEE, maar het kon beter Waar Prinses Irene gedoopt zal worden Aantal aanvragen bevredigend Goedafgeloopen! De moeilijkheden bij Standard A.P.C. De fusie van Robaver en Amsierdamsche Bank Koninklijke dank V erkeersongevallen Maximumstraf voor dronken chauffeur De economische oriëntatie in den N.O.-polder 2e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 16 AUGUSTUS 1939 Pensiondrukte in onze stad ondergaat den invloed van oorlogsgeruchten en economische depressie TT ET vacantieseizoen is in vollen gang. Wederom is onze stad door •II vele toeristen bevolkt. Wie als outsider afgaat op wat hij ziet en op wie hij ontmoet in de stratendie nu drukker zijn dan in andere tijden, constateert dat Augustus nog immer de vacantiemaand bij uitstek is. In deze weken ziet men weer tallooze oude bekenden op het tooneel verschijnen. Personen, die jaar in jaar uit naar Amers foort trekken om hier te genieten van wat onze stad den vacantie- gangers en toeristen in zoo rijke mate biedt. Zij, die telkenjare terug komen, vormen de vaste kern. Maar onder het groote aantal gasten bevindt zich een belangrijke groep van lieden, die hun vacantiedagen nu weer hier en dan weer elders doorbrengen. Zij zijn het vooral, die aan het Amersfoortsche pensionleven een wisselend aspect geven. Van kun opkomst en van den duur van hun verblijf hangt het goed deels af, of men na het verstrijken van het seizoen kan zeggen: dit was een goed jaar. Ofditmaal waren de resultaten minder goed, dan wij verwacht hadden. Doch vaak is de verblijfsduur kort en zijn de prijzen laag WIE zich verdiept in de zon- en schaduwzijden van het Amers foortsche pensionleven, zooals zij zich dit jaar hebben afgeteekend, komt onwillekeurig tot de conclusie, dat het nogal is meegevallen. Zeker, het had be ter gekund. De prijzen waren vaak la ger dan men verwacht had en de tijds duur van het gastenbezoek was ook niet altijd zoo groot, als men zou wenschen. Maar in het licht van bepaalde factoren gezien, kan men gevoegelijk constatee- ren dat het verloop slechter had kun nen zijn. Want de groote internationale moeilijkheden in het begin van dit jaar dreigden aanvankelijk het vacantiebe- zoek op schier catastrofale wijze, te be- nadeelen. De vraag „oorlog of vrede" is in deze voorjaarsmaanden zeer actueel geweest bij groote deelen der bevolking. Dit was misplaatst, zooals achteraf uit de feiten is gebleken. Maar nochtans was deze vraag er. Zij zette een domper op den ondernemingsgeest. Vraag den midden stander hoe hij in het voorjaar zaken heeft gedreven. Hü zal U een stereotiep antwoord geven: „Het was buitengewoon slecht" De geruchten van oorlogsdreiging belemmerden het geld te rollen. Men meende niet heelemaal ten on rechte voorzichtiger te moeten wezen dan gewoonlijk. De tijd was zoo, dat slechts weinigen vacantie- plannen durfden te maken. Of lie ver: de plannen werden wel ge maakt, maar met een biizonderen slag om den arm. Wie eertijds be sloot zijn vacantie in Augustus te nemen, besprak vaak reeds in Maart of April een pension. Soms zelfs nóg eerder. Nu wachtte men liever af. Het scheen riskant op de dingen vooruit te loopen. Wie in April ccn pension besprak, zoo redeneerde men, zou kans kunnen loopen, dat zijn contract over enkele maanden door het uitbarsten van den oorlog een waardeloos blok aan het been geworden was. Zoo vormden de buitenlandsche nieuwsberichten ongewild een graadme ter voor de pensiondrukte. Toen in het midden van Juni de spanningen luw den, begon direct de toeloop van vacan- tiegangers zich af te teekenen. Niet in de laatste plaats tengevolge van het feit. dat velen het motto „vacanie in eigen land" veiligheidshalve meenden te moe ten volgen, bleek het aantal aanvragen grooter dan men aanvankelijk durfde te venvachten. Merkwaardig genoeg en tevens kenschetsend voor de situatie daalde de animo aanmerkelijk, toen medio Juli de onheilspellende geruchten terugkeerden in de nieuwsbladen. Er was dus een zekere onregelmatig heid in dit alles. De gelijkmatige gang van weleer ontbrak. Hieraan zal het nok wel te danken zijn. dat op het verkeers bureau van de V.V.V. aan het Stations plein in dezen tijd, dus vrij laat. in het seizoen, nog steeds aanvragen voor pen sions binnenkomen. Wanneer wij verder afgaan op de drukte, die op dit bureau heerscht, dan ontkomen we niet aan den indruk, dat dit seizoen een behoorlijk eindresultaat zal kunnen opleveren. Het aantal aanvragen om pensionhoekjps is dit jaar namelijk vrij groot geweest, grooter dan verleden iaar. Maar dit zegt opziebzelf nog niet zoo heel veel. Wie een pensionboekje vraagt, is nog geen huurder! En zelfs wanneer alle aanvragers zonder één uitzonde ring hier pension besloten te betrekken, zou dit theoretisch nog geen goed sei zoen met. zich boeven te brengen. Alles hangt grootendeels af van de prijzen, die betaald worden en... van den duur van het verblijf. Hieromtrent vernamen wij bijzon derheden, die ook al vergaten on ze zegsmannen niet, dat het „ach teraf nogal is meegevallen" een werkelijk optimistischen toon on zuiver zouden doen klinken. Want al zijn de nadeelen van de oorlogs dreiging gelukkig goeddeels achter haald en door andere factoren zelfs gecompenseerd, de gedeprimeerde economische toestand doet voorloo- pig nog allerwegen zijn invloed ge voelen. Daarom luidt de eindconclu sie ten aanzien van het pensionle ven voor onze stad gelijk aan die voor andere plaatsen in ons land: Het is meegevallen, maar het kon beter Achtjarig knaapje kwam op den Arnhemscheweg in botsing met een kanon Omstreeks tien uur hedenmorgen heeft op den Arnhemscheweg ter hoogte van perceel 107 een ongeval plaats ge had, dat nog goed afgeloopen is. Ter plaatse passeerde op dat oogen- blik in de richting van de binnenstad een colonne militaire auto's, waarachter zware kanonnen vastgekoppeld waren. De afdeeling keerde van een oefening uit Oldebroek terug en was op weg naar Naarden. Men moest de Vermeer straat en Arnhemscheweg volgen, om dat de Bisschopsweg voor groot verkeer afgesloten is. Even voor.de Jacob Marisstraat ston den, rechts van den weg, twee met een paard bespannen melkwagens achter elkaar geparkeerd. Bij het passeeren van deze wagens haalde een van de chauffeurs van de auto-colonne ruim naar links uit om een mogelijke botsing met een schichtig ge worden paard te voorkomen. Van tegen overgestelde zijde kwam het 8-jarig jongetje v. d. H.. woonachtig in de Gast huislaan, aanrijden. Het knaapje, dat met een hand los fietste, raakte zijn stuur kwijt en botste daarmede tegen het hooge achterspatbord van de trans portauto. Gelukkig viel het jongetje iets naar rechts en bemerkte de chauffeur het gebeurde tijdig. Daardoor werd voorko men. dat het zware linkerachterwiel van het vastgekoppelde kanon over de beenen van het jongetje reed. Een medicus heeft den knaap, die erg geschrokken, maar oogenschijnlijk on gedeerd was, per auto ter nader onder zoek medegenomen. De chauffeur heeft zeer vermoedelijk geen schuld aan dit ongeval, dat zulke ernstige gevolgen had kunnen hebben. Naar aanleiding van ons bericht om trent ccn staking onder de petrolcum- bezorgers bij de Standard A.P.C. aan de Stationsstraat alhier verzocht men ons van de zijde van het filiaal mede te deelen: „Dat een aantal op arbeidscon tract werkzaam zijnde petroleumbczor- gers op staanden voet ontslagen is, om dat deze aan de klanten van de Stan dard A.P.C. petroleum van anderen ver kochten. Dit gebeurde grootendeels met mate riaal en onder het merk van Standard A.P.C. Zij die hiermede begonnen, deden het zelfs tijdens hun vacantie, die de Stan dard A.P.C. aan haar personeel met be houd van loon toekent. De Standard A.P.C. wenschte uiter aard te voorkomen, dat het publiek de dupe werd van een dergelijke handel wijze en zag zich daarom genoodzaakt de betreffende bezorgers, toen deze niet voor rede vatbaar bleken, hun ontslae te geven. Van een eigenlijke staking is dus geen sprake". TEMPERATUUR IN PESIE'S BAD De temperatuur van het water in Pesie's bad was hedenmorgen 70 gr. F. ot 21 gr. C. De Nieuwe Kerk te Amsterdam, waar H. K. H. Prinses Irene in September a.s. gedoopt zal wor denPrins Wil lem, de latere Koning Willem III, werd in deze kerk in 1822 eveneens ge doopt (Naar een oude prent) Amsterdam's Nieuwe Kerk zag vele Oranje plechtighedn FjRINSES IRENE zal in de Nieuwe Kerk te Amsterdam gedoopt worden. Dat is een bericht, dat vooral Amsterdam buitengemeen zal verheugen. Maar ook het overige Nederland zal niet nalaten zijn instemming te betuigen met het besluit, om deze plech tigheid in deze kerk, die zoovele plechtigheden, de Oranjes betreffende, heeft mede gemaakt, te doen plaats vinden. Nog versch ligt in het geheugen, hoe H.M. Koningin Wilhelmina het vorige jaar werd gehuldigd ter gelegenheid van Haar regceringsjubileum. De dienst in de Nieuwe Kerk behoorde toen tot de hoogtepunten van de grootsche hulde, die het Nederlandsche volk aan zijn Koningin bracht. En dat Amsterdam thans binnen zijn muren de plechtige doop van Prinses Irene krijgt, stemt tot vreugde. Door dit besluit wordt afgeweken van de traditie, om doop- plechtigheden van Oranjes in de St. Jacobskerk te Den Haag te doen plaats vinden. De eenige keer dat een Oranje in de Nieuwe Kerk gedoopt werd, was in 1822, toen Prins Willem, de latere Koning Willem UI, ten doop werd gehouden. 17 ELE plechtigheden de Oranjes betref- V fende, vonden in de Nieuwe Kerk te Amsterdam plaats. Zoo legde Koning Wil lem 1 er de eed af, zoo werd Koning Willem II er in 1840 gekroond. Koning Willem III in 1849 en Koningin Wilhelmina in 1898 werden er ook gekroond. Neerlands grootste zeeheld Michiel Adriaenszoon de Ruyter ligt in de Nieuwe Kerk begraven. Andere helden uit onze vaderlandsche geschiedenis hebben er hun laatste rustplaats. Dichters zooals Vondel en P. C. Hooft hebben er hun graf de geheele kerk is ten nauwste met onze historie verbonden. Branden bleven ook haar niet bespaard; zoo werd in 1645 een groot gedeelte van de inventaris en gewelven vernield. Thans zal in dit oude gebouw, dat terug gaat tot in de 15e eeuw, de jongste Oranje- Prinses gedoopt worden. Merkwaardig toe val: het vredesprinsesjc, dat gedoopt wordt temidden der herinneringen aan de helden, die in oorlogen en temidden van het gebul der der kanonnen ons land tot een groote natie maakten. Het fraaie zilveren doopvont in de Nieuwe Kerk te Amsterdam, dat ver moedelijk gebruikt zal worden tijdens de doopplechtigheid van H.K.H. Prin ses Irene Voor het personeel, dat zonder betrekking komt, zal eenigs- zins gezorgd worden AMSTERDAM, 16 Augustus. Gelijk bekend, hebben de hoofdbe sturen der vier organisaties van kantoor- en handelsbedienden, kort na de publicatie van het com muniqué betreffende de voorgeno men samenwerking tusschen de Amsterdamsche- en Rotterdamsche Bank, zich, met het oog op de be- diendenbelangen, welke hierbij in het geding zijn, tot de directies de zer beide instellingen gewend met het verzoek om een onderhoud. De directie van de Rotterdamsche Bank heeft de vertegenwoordigers der bediendenorganisaties op 9 Aug. j.l. in conferentie ontvangen. Uiteraard droeg deze bespreking een informatief ka rakter, terwijl van de zijde der directie nog geen definitieve mededeelingen konden worden gedaan, aangezien de samenwerking tusschen de beide in stellingen eerst op 1 Januari 1940 haar beslag krijgt, aangenomen dat de des betreffende algemeene vergaderingen van aandeelhouders hieraan haar goedkeuring hechten. Hoewel dus, omtrent hetgeen in de naaste toekomst ten aanzien van de personeelen dezer beide instellingen zal gebeuren, nog niets met zekerheid valt te zeggen, hebben de hoofdbestu ren mede op grond van hetgeen in het verleden bij de Rotterdamsche Bank bij inkrimping der personeelfor- matie is geschied den indruk, dat er ten behoeve van de personeelleden, die tengevolge van de gewijzigde situ atie zullen worden ontslagen, getracht zal worden door het treffen van een financieele regeling een overbrugging te verkrijgen van de periode geduren de welke zij tengevolge van het ont slag zonder inkomsten zullen zijn. De Oranjebuurtvereeniging „Onze Jeugd", Kruiskamp heeft het volgende schrijven mogen ontvangen: „In opdracht van H.H.K.K.H.H. Prin ses Juliana en Prins Bernhard heb ik de eer het bestuur en den leden van de Oranjebuurtvereeniging „Onze Jeugd'', Kruiskamp, te Amersfoort Hoogst Derzelven oprechten dank over te brengen voor de zeer gewaardeerde gclukwenschen Hunnen Koninklijken Hoogheden aangeboden ter gelegen heid van de geboorte van Hunne Doch ter." w.g. J. C. BAUD, partic. secr. GARNIZOEN Aan den fourier der le klasse P. C. H. A. Meijs van het detachement 13e Regiment Infanterie hier ter stede, zal, ingevolge een beschikking van den commandant van het IVe legerkorps, op 1 October a.s. de zilveren medaille voor 24 jaren trouwen dienst worden uitge reikt. OP HET SLECHTE PAD De politie heeft twee jeugdige stad- genooten, minderjarige jongens, aange houden. die zich schuldig gemaakt had den aan diefstal van geld in een zwem inrichting alhier. De ouders van de jongens zijn van het gebeurde in kennis gesteld, terwijl ook proces-verbaal is opgemaakt. CORRESPONDENTIE H. J. D. Wij kunnen Uw ingezon den stuk alleen plaatsen met het vol ledig onderschrift van Uw naam. RIJKS HOOGERE BURGERSSCHOOL Bij Kon. Besluit is wederom tijdelijk benoemd tot leeraar aan de R.H.B.S. alhier dr. F. de Kok. Op het kruispunt Daam Fockema- laanUtrechtscheweg is gisteren een motorrijder uit Amsterdam in botsing gekomen met een auto. Het ongeval liep goed af. De motorrijder kreeg eenige schaafwonden, terwijl zijn dochtertje op de duo ongedeerd bleef. De motor daarentegen bekwam zeer ernstige ma- teriëele schade, zoodat aan doorrijden niet te denken viel. Gistermorgen reed een wielrijdster bij het kruispunt van Bloemendalschestraat en 't Zand tegen een vrachtauto op. Zij bekwam een wonde aan een der armen. Na op medisch advies in het St. Elisa beth's Ziekenhuis verbonden te zijn, kon Zij huiswaarts keeren. Proces-verbaal werd opgemaakt tegen een automobilist, die links van den weg reed. De verkeerszondaar bleek boven dien niet in het bezit te zijn van een rijbewijs. EXAMENS Te Utrecht slaagden voor de Hoofd- acte onze stadgenootcn, de hecren G. J. J. den Hollander en H. J. A. Nij- karnp. Voor het in Juni te Amsterdam ge houden examen voor het Manufacturen- brevet meldden zich 412 candidaten. waarvan er 231 (">6 geheel slaagden: 32 (8 ontvingen ccn gedeeltelijk diploma en 149 (36 werden afge wezen. Van de 7 Amersfoortsche candidaten slaagden allen, mej. G. Chr. M. Alvers, de heeren .1. Th. M. Schwitzner, G. Th. Willenborg, F. Willenborg Jr., A. J. van Leur, J. J. A. v. d. Vat, en A. H. Kuiper. BURGERLIJKE STAND Geboren Wilhelmina Anna Mag- dalena, d. van J. A. van Gent en W. A. M. Broerze; Louise, d. van J. L. Kolk man en Th. M. Hollaar; Gijsbert, z. van E. J. Malestijn en H. Klok. Gehuwd: P. J. A. Arts en A. Th. van VVesterlaak; E. Th. Jansen en P. W. F. van Dijck: A. J. Bornaards en A. C. E. Slagter; L. de Gans en W. Koudijs; G. v. d. Beek en G. Smit; L. van Doornik en B. J. Herder; P. Geurts en D. Bouw; H. den Dekker en J. v. d. Vennen; H. Spie renburg en A. Ruijer; W. J. Craanen en J. E. de Mots; H. de Vries en G. Hoge- veen. RECHTSWEZEN DELFT, 16 Aug. Voor het kanton gerecht te Delft heeft zich te verant woorden gehad een expediteur uit Loos duinen, die op 23 Juni op het Noord einde te Delft in kennelijkcn staat van dronkenschap een vrachtauto bestuur de. Hij werd aangehouden door een agent, die constateerde, dat de chauf four zich nauwelijks staande kon hou den. Een caféhouder had zelfs gewei gerd hem bier te schenken. De man was reeds tweemaal voor een dergelijk feit veroordeeld. Hem werd thans de maximum straf, veertien da gen principale hechtenis, opgelegd plus intrekking van het rijbewijs voor den tijd van één jaar. üqsunda GRAND THé&TRE. Van Vrijdag 11 t,m Donderdag 17 Augustus, vertooning van de film „Je kunt 't toch niet meenemen." lederen avond 8.15 uur. Zondag 1.45, 4.00, 6.15 en 8.30. Vrijdag, Zaterdag, Woensdag en Donderdag 2.30 uur ma- tinée. CITY THEATER- Tot en met Donderdag avond vertooning van de film „De Zus ters". Woensdag om 2.30 uur matinée met vertooning dezer film. Donderdagmiddag 2.30 uur vertooning van „Kameraden van de straat." REMBRANDT THEATER Vertooning van „Vrijbuiters van het Westen", en „Gevangenen der Vrijheid". STERHUIS. Beekenst.laan 6. - Voor alle meisjes iederen avond geopend des Zon dags van 2 uur GILDEHUÏS. A.K.G. Tentoonstelling 105 uur nam. OPENBARE LEESZAAL MET JEUGDLEES ZAAL. Muurhuizen 9. R.K LEESZAAL. - Wijerstraat 2 Filiaal Uitleenbibliotheek Edisonstraat 85 CLUBLOKAAL SPEELTUIN VER SOESTER- KWARTIER. - lederen Dinsdagavond oefeningen van den Luchtbeschermings dienst. afd Soesterkwartiar KUNSTHANDEL VEENENDAAL. Langestr. 33. Oranjetentoonstellfng. Een commissie gevormd, die zelfstandig rapport zal uitbrengen NAAR wij vernemen, heeft zich in verband met de behoefte van het Provinciaal Bestuur aan voorlichting nopens de vraag, hoe de N.O-polder zich t.z.t. in eco nomisch opzicht zal oriënteeren. een commissie gevormd, welke dit vraagstuk zal onderzoeken en daaromtrent zelfstandig een rap port zal uitbrengen. Bij dit onderzoek zal het bovenal gaan om een objectieve beantwoording van de vraag, op welk»» wijze in de behoeften van de bewoners van den polder en hun ne bedrijven zal moeten worden voor zien, alsmede de aanschaffing van be- nnodigdheden en de afzet van produc ten zal gescbie len. De commissie, welke haar werkzaam heden reeds heeft aangevangen, bestaat uit vertegenwoordigers van de onder scheidene landbouworganisaties in Overijssel, de Kamers van Koophandel en Fabrieken voor Drenthe, Noordelijk Overijssel en Salland, alsmede van het Economisch Technologisch Instituut Overijssel, de streekplancommissie en de scheepvaart. Zij staat onder voorzitter schap van den heer J. Warner, voorzit ter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Noordelijk Overijssel, terwijl de heer mr. M. Veeneklaas, leider van het Economisch Technologisch In stituut Overijssel, met het secretariaat is belast. DE HOFMEESTER BLIJFT ONTKENNEN Op 3 September naar Nederland SEMARANG, 16 Aug. (Aneta). De gearresteerde in de koffer- moord-affaire, hofmeester K., blijft ontkennen. Bij zijn verhoor doet hij een omstandig verhaal van de wijze waarop hij zijn verlof van 9 dagen in Nederland heeft door gebracht, waarbij hij echter de kardinale punten omzeilt. De gearresteerde zal met de „Marnix van St. Aldegonde" naar Nederland worden overgebracht, onder geleide van den hoofdagent der veldpolitie te Oengaran J. J. Roose. De „Marnix van St. Alde gonde" vertrekt op 3 September van Semarang. Eerdere overbren ging is niet mogelijk, aangezien de „Indrapoera" reeds is volgeboekt, en het iaarop volgende schip een vrachtboot is, dat geen accomoda- fie heeft voor het vervoer van ge vangenen. GOEDE SAMENWERKING TE HAARLEM Bij de voorbereidingen voor de spoorwegfeesten* HAARLEM, 16 Augustus. In vcr- bav.l met eenige publicaties in de bla den, als zou men bij de voorbereiding van de eeuwfeesten in September a.s. van de zijde der Nederlandsche Spoor wegen niet de gewenschte medewer king ontvangen, vernemen wij van be voegde zijde, dat zoowel de gemeente lijke autoriteiten als de directie der Nederlandsche Spoorwegen alle denk bare medewerking verleenen om de feesten te doen slagen. In dit verband kunnen wij nog me- dedeelcn, dat het plan voor de versie ring van het station is ontworpen door ir. H. G. J. Schelling, architect B.N.A., architect-ingenieur der Nederlandsche Spoorwegen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 5