Bournemouth tournooi begonnen Oud-gen eraal-maj. G. M. Bleckmann 80 jaar V erkeersstremmingen Over moeilijkheden met bedienend personeel 77 verkeersongelukken in Juni Baders waagden zich te ver in zee Zomeravond competitie Dr. Euwe en Landau starten niet ongunstig Klein en Flohr winnen twee partijen en leiden Zweefvliegers komen er steeds beter in Kringcompetitie K.N.Z.B. 2e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 16 AUGUSTUS 1939 Défilé van de Koloniale Reserve NIJMEGEN, 15 Augustus. Gep. ge- neraal-majoor G. M. Bleckmann, een der negen hoofd officieren van het Ko ninklijk Nederlandsch Indisch Leger, die onlangs te 's-Gravenhage jubileerden ter gelegenheid van het feit. dat zij in 1879 te Den Haag tot tweede luitenant werden beëedigd, vierde vandaag zijn tachtigsten verjaardag. De jubilaris mocht van vele zijden be langstelling ondervinden. De comman dant van de Koloniale Reserve, overste J. Slagter. defileerde met de troep van de koloniale reserve langs het huis van den jarige en maakte daarna met lui tenant de Jong van de koloniale reser ve zijn opwachting. Zoowel van militaire als van burger lijke zijde ontving de oud-generaal-ma- joor naast een groote schat van bloe men. vele telegrammen van geluk- wensch uit binnen- en buitenland en Nederlandsch-Indië. Gep. generaal-majoor Bleckmann is o.a. ridder in de orde van den Neder- landschen leeuw en drager van andere eereteekenen voor belangrijke krijgsver richtingen in Atjeh en op de Ba tak- eilanden. '-GRAVENHAGE. 15 Augustus. De Zijdeweg te Boskoop, gelegen tusschen den spoorwegovergang en den Noord- eindschenweg naar Waddinxveen zal van 17 Augustus af tot nader aan te geven tijdstip voor alle verkeer zijn ge sloten. In verband met bet aanbrengen van een asfaltdeklaag zal het wegvak WHte- ringen-Kwintsheul (Heulweg) van 21 Augustus af tot omstreeks 16 September voor het doorgaand verkeer zijn afge sloten. UIT DEN OOST Anders dan in Nederland, maar van overeenkomstig en aard HET GEVAL VAN DEN CHAUFFEUR BATAVIA, begin Aug. HET mag dan zijn, dat 't gejerimieer over de „boojen" een specifiek Nederlandsche eigenschap is mogelijk al uitgesleten, onder den in vloed van den modernen tijd, maar dat kan ik van hieruit niet beoordeelen, wij in Indië kennen ook onze moeilijk heden met de bedienden. Zijn er in Ne derland nog wel dienstmeisjes en heb ben we bet goed. dat de dienstboden- plaag in een dienstbodennood is omge zet, temeer nu de Gretchens meeren- deels naar haar Heimat terug moesten? Ge merkt wel. dat wij in Indië onze be langstelling voor de kleine verdriete lijkheden des dagelijkschen levens in Nederland niet verliezen. Waartegen over dan moge staan zoo hopen we, dat in Nederland de belangstel ling voor Indië zal blijven toenemen en zich dan niet zal bepalen tot de kleine levensgebeurtenissen. Hoevelen in Nederland hebben niet reeds hun banden met Indië, door familie of vrienden, dan wel inniger nog doordat ze er een zoon of dochter hebben, al dan niet gehuwd, en velen weten, dat daar hun eerste kleinkind zit. dat ze over zooveel jaren in Nederland hopen te zien. Ook in Nederland wordt er is t niet? door velen geteld, in jaren, in maanden, dan in weken, voor den terugkeer van dierbare verwanten. En nu is ons oprecht verlangen steeds, dat die familiale handen in Nederland tot een ruimere algemeene belangstelling voor Indië mogen leiden. Ik zou het dan over onze bedienden hebben. Directe aanleiding er voor is, dat wc er pas nog al erg mede gesuk keld hebben. Ons aantal gedienstigen is drie in getal, de chauffeur niet mede- gerekend. Er is de djongos, de eigen lijke huisbediende, de baboe voor de wasch en de slaapkamers en de kobon of wel, wat iets goedkooper is, de katjong. De voormalige garenblcekcrii uit Bloemendaal is thans overgebracht naar het Openluchtmuseum te Arnhem, waar het gebouwtje tijdens de in September te houden juarlijksche vergadering van de Verecniging voor Volkskunde Het Neder- landsch Openluchtmuseum" officieel zal worden overgedragen In totaal werden door deze on gevallen 452 personen ernstig gewond 's-GRAVENHAGE, 15 Augustus De voorloopige gegevens betreffende de ver keersongevallen over Juni. zooals verstrekt door het Centraal Bureau voor de Statis tiek toonen wederom een ongunstig beeld, al is de relatieve toeneming van het aantal ongevallen ten opzichte van vorig Jaar niet zoo sterk als in de vorige maand, schrijft de K-N.A C De cijfers voor het eerste halfjaar van 1939 zijn als volgt tusschen haakjes de overeenkomstige cijfers van vorig jaar). gedood ernstig gewond Januari 42 (52) 326 (306) Februari 46 (39) 314 (287) Maan 43 42) 361 (331) April 58 (69) 413 (348) Mei 65 (49) 500 (387) Juni 77 (66) 452 (384) Voor zooveel ait de dagbtadberichten kon worden opgemaakt, waren 12 dooden het gevolg van onverwachts overstekende voetgangers. 8 van spelende kinderen op den rijweg en 11 van onverwachts over stekende wielrijders, terwijl 3 dooden vie len op den onbewaakten overweg en twee personen onder trams geraakten. Drank misbruik veroorzaakte 4 dooden. Van de tallooze andere oorzaken van dooddükc ongevallen mogen ter leering de volgende worden genoemd: klimmen op rijdende auto's, onverwachts uit de file rijden, te veeel links rüden. springen van banden, veel links rijden, springen van banden, keerd de bocht nemen, geen voorrang geven, rijden op stilstaande voertuigen, enz. enz. Kortom gebrek aan voorzichtig heid. beleefdheid, verkeersdiscipline en kennis der verkeersregels, alsmede in en kele gevallen, als bijv. die der onbewaak te overwegen, van onvoldoende aanpas sing van verkeerssituaties aan de gewij zigde omstandigheden. Eén ingezetene uit Rotterdam aan het Wassenaarsche strand verdronken WASSENAAR. 15 Aug. Omstreeks drie uur hedenmiddag bemerkten eenige menschen cp het strand alhier, dal twee personen zich te ver in zee hadden ge waagd en in gevaar verkeerden. Kort daarop ging de reddingsbrigade in zee. teneinde het tweetal op het strand terug te brengen. Men wist het tienjarig dochtertje van de familie C. uit 's-Graven hage in bewnsteloozen toestand op te pikken, doch haar oom. de 27-farige M. uit Rotterdam in wiens gezelschap zü vertoefde, kon men niet ontdekken Met vliegtuigen van Ypenhurg welker assistentie werd verzocht, werd de omge ving afgezocht doch men heeft M. niet gevonden zoodat als vaststaand moet wor den aangenomen dat de man verdronken is. Nadat een geneesheer met behulp van een zuurstofapparaat en het toepassen van kunstmatige ademhaling de levensgeesten bij het meisje had opgewekt, werd het kind per ziekenauto naar het ziekenhuis aan het Westeinde te '-Gravenhage ver voerd. en aldaar ter observatie opgenomen. Wij hebben het eten van buitens huis, van een pension; ook verschil lende hotels leveren eten aan huis. In- plaats van een djongos hebben sommi gen een baboe-djongos. Djongos of ba- boe-djongos „doet" de kamers, meest met den Franschen slag, bedient aan ta fel en wa&cht de vaten. De kebon is de tuinjongen, en' de katjong, die een aan komend jochie is en dus goedkooper, doet het zelfde werk, maar nog opper vlakkiger. Vooral aanvegen van tuin en erf is hun specialiteit! Na deze inleiding kan ik het nu heb ben over onze moeilijkheden met de be dienden, wat meer de huisvrouw raakt; maar de heer des huizes stelt zijn gezag zoo noodig boven dat van haar en heeft inzonderheid zijn belangstelling voor den chauffeur. GEWOONLIJK kunnen de Indische bedienden, net zoo min als kinde ren, niet buiten geregeld toezicht bij hun werk, de goeden niet te na ge sproken, maar die zijn hoogst zeldzaam. Wij hebben op het oogenblik een uit stekenden djongos. Maar de baboe! Daar ging het nu juist om, lui en bru taal! En de kebon al net eender. De ba boe ging er eerst uit, een opzegtermijn kennen we hier (gelukkig) niet. En heel het apparaat om een nieuwe baboe te krijgen, ten spoedigste, wordt in wer king gesteld. Dan wil 't vaak, dat de djongos er een weet, of de kebon en de juffrouw wordt even gehaald. Mevrouw zal 't maar weer eens probeeren. Of we bellen de Arbeidsbeurs op, in Batavia een gemeentelijke instelling; een particulier bediendenverhuurkantoor, dat echter niet heel nauwkeurig is in de controle op 't aan te bieden perso neel. Na de baboe ging de kebon eruit, wegens luiheid, de jongeman was ste vig en gezond, at 's middags alle kliek jes op, die van tafel kwamen; hij stoor de zich blijkbaar niet. aan de geboden hem door Mohammed gesteld. Vervolgens werd de djongos ziek; hij was blijven doorwerken, tot we niet minder dan 40 graden koorts bij hem constateerden. Moest naar huis gaan, kreeg wat obat, in dit geval asperine, mee. En hij was zoo fatsoenlijk een vervanger te sturen. Die heet „djongos ganti" (ganti beteekent veranderen, rui len). (De lezers zullen bemerkt hebben, dat er, wat de soesah met het personeel be treft, bier een zelfde gesprekstof is als in Holland; de lezeressen zullen er zich, denk ik, niet eens over verbazen.) Toen kwam 't geval van onzen chauffeur, een al wat oudere man, rustig, goed zijn vak kennend, voor zoover het besturen van de auto betreft; aan het onderhoud ervan deed hij niet veel. En.... je kunt er toch niet eiken dag bij gaan staan! 's Morgens was ik met de aufo nog naar Priok geweest, op zoo'n vermaarden Woensdag, als er een boot naar Nederland gaat en er heel veel wegbrengers zijn, of boot- afhouders, zooals we hier ook zeg gen. Toen kwam tegen vier uur, net op den tijd dus, dat we onze mid dagrust achter de klamboe genieten, een briefje van den chauffeur; hij was ziek. Wat drommel, dat had hij toch wel kunnen zeggen, toen ie om één uur weg ging; zoo verwonderlijk snel komt zoo'n ziekte nu gewoonlijk niet op. 't Scheen dus nog al verdacht! Bovendien vroeg hij in dat briefje niet minder dan vijf gulden voor medicijrien. Wat gewei gerd werd. Komt eenigen tijd later een afgezant van den chauffeur, dat hij zoo heel erg ziek was en medicijnen vroeg. Van de vijf pop werd niet meer gerept! Medicijnen toen natuurlijk niet meege geven. Het. sterke vermoeden was, dat de chauffeur door schuld in moeilijk heden zat en nu die ziekte plus de vijf pop had bedacht om zijn baas te ver murwen. Wat niet lukte. Een plaatsvervanger stuurde hij maar niet. Eenige correspondentie volg de, mijnerzijds met een vermaning, dat bericht van den dokter of van een zie- keninrichting, de C.B.Z. (Centrale Bur gerlijke Ziekeninrichting) vereischt was. Waarop 't antwoord kwam. dat mijn heer geen geld had voor C.B.Z. of dok ter en dat als toean hem niet geloofde, toean maar zelf moest komen kijken. Dat was de druppel, welke de emmer vol lankmoedigheid bij den toean deed overloopen. Het behoeft zeker geen bij zondere toelichting dat zoo'n opmer king, of de toean maar zelf komt kij ken, hoogst onbehoorlijk is. Volgde dus sfanfe pede een ontslagbrief, waarop de mondelinge boodschap kwam, dat mijn heer de chauffeur den volgenden dag zou binnenkomen. In zoo'n geval is geen beroep mogelijk. Op psychologische gron den geldt in Indië de vaste stel regel dat men een ontslagen bedien de nimmer meer in dienst moet nemen; dat zou het gezag van den toean of van diens echtgenoote, de njonja besar onherstelbaar schaden. De chauffeur is inderdaad, doch eerst na twee dagen komen opda gen, maar hij had niet de minste toelichting noodie om te begrijpen, dat er geen sprake van was. weer in dienst te komen. NU heb ik na enkele pogingen ge lukkig weer 'n goeden chauffeur. Er waren zeer keurige exemplaren onder de sollicitanten, waarbij een een in 't Engelsch gesteld getuigenis van den Amerikaanschen consul-generaal kon overleggen, waaruit bleek, dat hij niet minder dan 32.50 per maand ver diende, bovendien twee uniformjassen per jaar ten gebruike kreeg, en een halve maand salaris extra, bij wijze van gift bij zijn Inlandsch nieuwjaar en om te voorkomen, dat hij zich in schulden zou steken. Of dit laatste doel inderdaad bereikt werd, valt zoo in 't algemeen niet te zeggen; de Inlanders hebben wel zóó'n bijzondere opvatting omtrent de waarde van het geld, dat velen hunner steeds heel gemakkelijk tot het maken van schulden overgaan! Maar een dergelijk hoog loon is toch wel een uitzondering. Uncle Sam is er goed voor. Het normale loon voor een chauffeur is thans 17.50. Voor 15 krijgt men er al moeilijker een: de meesten doen het niet voor minder dan 20 en er zijn er ook die voor 25 een betrek king vinden. Laat ik u zeggen, dat 17.50 naar de behoefte van een in- heemsch gezin een behoorlijk loon ik. te meer. waar er nog bijkomt, dat het min of meer de gewoonte is om den chauffeur een fooi te geven, als het 's avonds laat wordt, na twaalf uur of in geval dc man om vijf uur 's middags is binnengekomen on bijv. tot 9 of 10 uur in dienst moet blijven, zoo'n fooitje is van 10 tot 20 of 25 cent. Maar bovendien is 't gebruikelijk, dat de toean de loonbelasting van het Indi sche personeel betaalt, wat dan maar als een present moet worden be schouwd! Dat is weer iets echt Indisch. Vadertje gouvernement ging belasting heffen van de Inheemsche bevolking, begreep echter wel, dat die op inlanders niet te verhalen is en dus kwam de re geling, dat die bij den werkgever zou worden geind en nu is het de gewoonte geworden, dat toean de loonbelasting niet inhoudt op het loon der inland- sche bedienden. De belasting is 4 pet van het loon. De zelfde regeling bestaat ook voor de Europeesche werknemers, maar bij hen houdt de werkgever de loonbelasting wel degelijk van het sala ris in! Hiermede zal ik dit eenigszins huise lijk praatje maar afhreken; alleen in teresseert het u misschien, dat men hier een djongos heeft van 12.50 en 15. af, en ook veel duurder; een baboe krijgt tusschen 6 en 10.—, ook wel meer; een kebon begint met zoowat 6.— en een katjong heeft 4.5.— of 6.Maar plaatselijk is er nogal verschil. Batavia is duur, ook wat de bediendenloonen betreft. HET VLIEGONGELUK IN INDIE BATAVIA, 15 Aug. (Ancla). Omtrent het ongeval, overkomen aan een marine-vliegboot, kan tot dusver nog slechts worden medege deeld, dat een geneesheer per vlieg tuig naar de plaats van het ongeval is vervoerd, waar hij gisteravond is aangekomen. De gewonden en het stoffelijk overschot van luitenant Geerlings zijn heden aan boord van het gou- vernementsvaarutig „Valk" overge bracht. De „Valk" is thans op weg naar Manokwari. SPORT EN SPEL Vrijdag j.l. werd de laatste wedstrijd gespeeld van de competitie om het kampioenschap van Amersfoort tus schen PrestoEijsink. Na een zeer spannenden wedstrijd behaalde Presto een 3—2 overwinning en kwam daarmede in het bezit van een wisselbeker. Programma promotie-degradatiewed strijden; 17 Aug.; Hapam—Meursing. 20 Aug.: HapamPosthoorn. 22 Aug.: MeursingPosthoorn. 29 Aug.: MeursingHapam. Er wordt Zaterdagmiddag 26 Augus tus op Birkhoven een wedstrijd ge speeld tusschen do kampioenen van de le en 2e klasse. Presto en Meursing. Ie klasse Gsp. gw. gl. vrl. pnt. Presto 8 7 1 14 46-21 Eijsink 8 5 3 10 38—14 CZ.V.W. 8 5 3 10 39—21 H. en W. 8 2 1 5 5 14—37 Posthoorn 8 17 1 1155 2de klasse Gsp. gw. gl. vrl. pnt. Meursing 8 7 1 14 5115 Hapam 8 5 1 '2 11 38—18 H.B.B.H. 8 3 2 3 8 31—39 Roda 8 3 1 4 7 31—29 Wolos 8 8 1665 Men schrijft ons uit Bournemouth TE Bournemouth, een der schoonste badplaatsen aan de Engelsche kust, is heden de eerste ronde van een zeer interessant, schaaktournooi begonnen. Van heinde en verre zijn de deelnemers samengestroomd, uit alle deelen van het Engelsche Koninkrijk en uit de vreemde. Wederom was het Flohr, die den grootsten afstand aflegde, doch dit maal week hij van zijn gebruike lijke route Moskou Helsinki Stockholm Kopenhagen Am sterdam Londen af en koos een vluggere verbinding: het vliegtuig. Merwaardig is dezen keer de samen stelling der groepen Zooals men weet vangt binnen enkele dagen de landen- wedstrijd te Buenos Aires aan, waar aan 40 verschillende naties deelnemen. Daardoor mist Bournemouth menig schaakspeler, die anders stellig van de partij zou zijn. Terwijl het puik der naties op den oceaan dobbert en ver langend naar het verre Rio de Janeiro uitziet, moest het Engelsche comité zich tevreden stellen een keuze te doen uit sterk gedunde gelederen. Deson danks kan men het resultaat zeer be vredigend noemen. Van alle deelne mers is slechts de ex-kampioen van Engeland William Winter niet opgeko men. Hij schijnt zoek geraakt Ie zijn, want ook voor het vertrek naar Buenos Aires was hij onvindbaar, maar de En- gelschen trekken zich hiervan weinig aan en doen ook geen moeite Scotland Yard in dit geval te betrekken. Ook in andere opzichten toont het comité uitstekend voor zijn taak be rekend te zijn. Het heeft werkelijk alles gedaan om de deelnemers het verblijf tot, een festijn te maken. Een keur van excursies, recepties, en sportevenemen ten staat op het programma. Reeds den eersten dag werd er een receptie ge houden door den Mayor of Bourne mouth, Alderman I. W. Dickinson J. P., waar in het bijzonder den ex-we reldkampioen dr. Euwe en Salo Flohr hartelijk werden verwelkomd. Van de drie favorieten Euwe, Flohr en Landau had eerstgenoemde de zwaarste partij, immers zijn tegenstan der de Zuid-Slaviër König gaat door als een sterken speler en in Engelsche tournooien heeft hij reeds aardige suc cessen geboekt. Euwe koos ook een secure verdediging, n.I. de Slavisch ver dediging, welke hij bij uitstek kent en hoofdzakelijk tegen sterkere tegenstan ders toepast. König behandelde de opening zeer passief, blijkbaar geïmponeerd door den grooten naam van dr. Euwe. Uit vrees voor complicaties ruilde hij vroegtijdig de dames en liet zich een dubbelpion op de b-lijn bezorgen. Euwe, die bovendien nog den goeden looper bezat, had toen reeds het betere spel. Een verkeerd plan van König stelde Euwe in de gelegenheid een toren op h3 in te sluiten en voorts nam hij de open g-lijn in bezit. Een combinatie, die Euwe ecu pion zou hebben opgeleverd, liet hij onbenut uit vrees, dat door de vereenvoudiging een remise-einspel zou kunnen ontstaan. Hij gaf de voorkeur aan een positioneele behandeling, zoo dat de partij na den 34en zet werd af gebroken. Zoowel Euwe als Flohr zijn van mee ning. dat deze partij voor zwart gewon nen zal worden. De eenige partij, die wel beslist werd. was die tusschen Aitken en Flohr. De Koch verbetert het Nederlandsche afstands record met een vlucht naar St. Quentin EINDHOVEN, 15 Augustus. DE Nederlandsche zweefvliegers, die deel uitmaken van het zweefvliegkamp op het vliegveld Welschap bij Eindhoven, uit welke deelnemers de definitieve ploeg voor de zweefvliegwedstrij- den van de Olympische Spelen te Helsinki wordt gekozen, verrich ten steeds betere prestaties. Konden wij gisteren melden, dat het Nienhuis gelukt was het Nederlandsche afstandsrecord te verbete ren door een vlucht van Eindhoven naar Les Mazures-Ardennes in Noord-Frankrijk, en dus België zonder daling over te vliegen, dit record heeft slechts een bestaan van één dag gehad, doordat O. Koch met de Ph 80, de „Minimoa", vandaag een uitstekend geslaagde doel- vlucht naar St. Quentin maakte, hetgeen een afstand van 240 K.M. is. Hiermee is dus het record van Nienhuis gebroken. En evenals gisteren verrichtten ook dc andere deelnemers uitstekende pres taties. H. van Zanten maakte een duurvlucht van b'A uur en landde daarna keurig weer op het vliegveld Welschap. De zweefvlieger behaalde daarmede het zilveren C.-brevet. Zijn toestel was de RÖhn-Bussard Ph. 78. Twee andere zweef vliegers maakte» vluchten, waarbij zij één der eischcn van het zilveren C-brevet vervulden, n.I. de nfstandsvliecht van minstens 50 K.M. Het waren J. Houwink met de Grünau-bahv Ph 85. die op de renbaan te Tervueren bij Brussel daalde, een afstand van 95 K.M. en M. Mignot met de Grünau-babv Ph 58. die in de buurt van Mechelen daalde en daarmee een afstand van 85 K.M. aflegde. Schotsche kampioen behandelde een Caro-Kann verdediging op origineels wijze door scherp te werk te gaan. Over moedig echter was zijn stout besluit om lang te rocheeren, waar Flohr ge makkelijk een aanval kon ontplooien. Terwijl hij zijn koning door de korte rochade in veiligheid bracht, rukte hij met zijn pionnen tegen den vijandelij ken koning op en verschafte zich open lijnen. De witspeler zag toen geen an dere mogelijkheid dan op verdediging te spelen, doch dit mocht niet meer baten. Door een handige manoeuvre bracht Flohr de witte dame in het nauw, zoodat Aithen op den 26en zet deze moest prijs geven met slechts ge ringe compensatie. Reeds op den 30en zet capituleerde Aitken. Moeilijker had Landau het, die met wit tegen den Mexicaan Conde speelde. Het was een Nimzowitsch-verdediging met de Samiseh variant (4. a3). Lan dau verkreeg in de opening een over wegende positie en bouwde zich een formidabele aanvalsstelling op. Met twee loopers en een sterk centrum ging hij het middenspel in. Door echter te veel tijd te verbruiken kwam hij in groote verlegenheid, daar hij in een moeilijke stelling een lange combinatie moest uitvoeren. Het gevolg hiervan was, dat hij niet aldoor de sterkste zet ten kon vinden, zoodat hij bij het af breken slechts een armzalig pionnetje voor was. Het eindspel bieclt Conde nog goede remisekansen. Van de overige ontmoetingen zal de partij tusschen Abrahams en Klein van belang kunnen zijn. Laatstgenoemde bezit zeer goede winstkansen. De veteraan Mieses is niet goed be gonnen. In zijn hangpartij met Kitto is hij een pion achter en zal voor remise moeten vechten. De tweede ronde van het tournooi te Bournemouth had het volgende re sultaat: A. R. B. Thomas—L a n d a u 1—0 Dr. M. E u w eA. G. Conde afgebr. E. Klein—P. N. Wallis 1—0 J. Mieses—A. Abrahams afgebr. S. Flohr—T. E. A. Kitto 1—0 I. Koenig—J. M. Aitken afgebr. De uitslagen van twee hangpartijen uit de eerste ronde luiden: T. E. A. Kitto—J. Mieses K—H G. AbrahamsE. Klein 0—1 Landau verloor met zwart in 65 zet ten van den Engelschen speler Thomas in een aangenomen damegambiet. De partij EuweConde was dame- Indisch. Toen de partij na 34 zetten af gebroken werd, had onze landgenoot de beste winstkansen. Klein won in 40 zetten van Wallis en behaalde hierdoor samen met Flohr de leiding. Wallis nam de damegambiet-opening van Klein aan. De Siciliaaansche partij tusschen Mieses en Abrahams werd na 34 zetten afgebroken in een betere stelling voor Mieses. Flohr speelde tegen Kitto een Nimzo-Indischc partij' met de 4. dc? variant. Na 28 zetten moest Kitto zijn koning omleggen. Koenig koos de Reti- opening voor zijn partij togen Aitken. Bij de afbreking na 34 zetten stond Koenig beter. De stand na de tweede ronde is als volgt: 1. en 2. Klein en Flohr 2 punten; 3. en 4. Wallis en Thomas beiden 1 pnt; 5. Mieses V, pnt. plus een afgebroken partij; 6. Kitto Vt pnt: 7. 8. en 9. dr. Euwe, Koenig en Conde, allen met twee afgebroken partijen. 10. 11 en 12. Lan dau, Aitken en Abrahams 0 punten plus ieder een afgebroken partij. ZWEMMEN Successen voor A.Z. P.C. Zooals wij reeds meldden zal A.Z. en P.C. Vrijdagavond vermoedelijk haar tweeden promotiewedstrijd spelen te gen A.Z.C. in Alphen. De wedstrijd P.C.G.A.Z.C. eindigde in een 42 overwinning voor laatst genoemde club. Hieruit blijkt, dat de club uit Alphen over een sterke ploeg beschikt. Dc stand is: A. Z. C. 1 1 0 0 4-2 2 P. C. G. 2 10 14—42 A. Z. en P. C. 10 0 1 0—2 0 Gisteravond werden in zwembad „Amerongen", van de vereeniging „De Rijnrobben" de laatste wedstrijden voor de kringcompetitie van den K. N. Z. B. gehouden. De accomodatie van dit bad laat zeer veel te wenschen over. De zwemmers worden voortdurend gehinderd door den sterken stroom, die een ongunsti ge invloed op de gemaakte tijden heeft uitgeoefend. A.Z. en P.C. boekte wederom succes sen over de geheele linie. Dc uitslagen luiden: 50 M. vrije slag heeren: A.Z. en P.C. 1 Kees de Jager 37.4 sec. 2 Ant de Jong 37.8 sec. 3 L. Brink 40 sec. 50 M. vrije slag dames: A.Z. en P.C. 1 Truus van Berkel 42 sec. 2 Mieke de Vries 43,6. 3 Frankje Steenbeek 44.6 sec. 4 Mevr. Meyer 46 4x50 M. schoolslag heeren (estafette) 1 A.Z. en P.C. 3 min. 17 2/10 sec. 2 V.Z.C. Veenendaal, 3 min. 27.4 sec. 4x50 M. schoolslag dames (estafette) 1 A.Z. en P.C. ploeg A 3 min. 52.6 sec. 2 A.Z. en P.C. ploeg B 3 min. 57.fi sec.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 6