VOOR DE VROUW HAARKLEUR EN KARAKTER Versche vruchten lachen ons toe RECEPTEN EETBARE PADDENSTOELEN VREUGDE IN DEN ARBEID Geen enkel onderling verband DRIE IN EEN D Een te weinig bekende delicatesse Wat zit er in haar koffer1 Engelsche recepten 'RECEPTEN r^EWEERD wordt wel eens, dot blondi- f nes het aantrekkelijkst gevonden wor- den door het sterke geslacht, een bewe ring, die echter voistrekt niet altijd qli- gaat. zoodat bruin- en zwartgelokte leze ressen zich niet ongerust behoeven te ma ken! Persoonlijke smaak en bepaalde ka raktereigenschappen dragen er het hunne toe bij, dat aan bepaalde typen de voor keur wordt gegeven. Al even ongegrond is het. dat de kleur van het haar bepaalde karaktereigenschappen verraadt of dat een blonde vrouw koel en iemand met bruin of zwart haar steeds zeer tempera mentvol is. Het is dan ook dwaas om der gelijke opvattingen over te nemen, zonder dat men feitelijk weet waarom Inderdaad heeft er bij vele vrouwen steeds een bijzondere voorkeur bestaan voor blond haar; en deze voorkeur da teert niet uit de laatste tientallen jaren, doch reeds van vele eeuwen terug. In het oude Rome lieten de zwartharige vrouwen zich ten tijde van het Augus- tijnsche tijdperk reeds blondeeren of droegen een roodblonde pruik over de ravenzwarte haren. Blondeeren is dus niet iets van van daag of gisteren; het heeft de eeuwen door plaats gevonden, alleen met dit verschil, dat men thans over vele tech nische hulpmiddelen beschikt, die men vroeger niet kende. Zelfs blond toont verschillende nu anceeringen, met recht kan men van modekleuren spreken, wanneer men bc denkt, dat nu eens de voorkeur gegeven wordt aan Titiaan, dan weer aan asch-, olatina- of theeblond. Waar de mogelijkheid dus bestaat om ie kleur van het haar naar eigen goed dunken te veranderen, heeft het geen zin verband te leggen tusschen karakter en kleur. Trouwens, dit is zelfs niet mo gelijk indien men de kleur heeft behou den, die Moeder Natuur heeft gegeven; en een der grootste dwalingen is zeker wel, roodharigen voor minder betrouw baar aan te zien. De kleur van het haar houdt verband met het pigment de kleurstof die het bevat, terwijl in ieder haar, dat hol is, en in zijn binnenste „haarmerg" be zit, in meerdere of mindere mate lucht aanwezig is IS het denkbeeld alléén niet reeds dwaas, dat een mensdh, die in den loop der jaren geheel andere karak- tereigenschanpen krijgt, tevens een an dere haarkleur zou krijgen? Zeker, een plotselinge schrik of een hevige ge moedsaandoening kan hot haar eens klaps doen grijzen; doch .lit is volstrekt geen bewijs, dat er verband bestaat tus schen het zieleleven en de haarkleur. Zelfs de medische wetenschap weet er geen verklaring voor te geven, aange zien (het onderzoek vrijwel nooit vóór en na deze plotselinge verandering kan plaats vinden. Meermalen meent men wel, dat het grijzen eensklaps optrad, terwijl echter de haarkleur reeds op nog weinig zichtbare wijze aan verandering onderhevig was, voordat een sterke emotie plaats vond. Het ls dus een dwaling te meenen, dat de haarkleur de natuurlijke althans een blik kan doen slaan in het ziele leven en het karakter van een vrouw. Iets anders is het, wanneer men de wijze waaróp zij het onderhoudt of op maakt in aanmerking zou willen ne men; doch dit laten wij thans buiten beschouwing. Wetenschappelijk onderzoek kan ech ter met vrij groote zekerheid de afstam ming aangeven, omdat het haar onder scheiden wordt in glad, golvend en kroeshaar. Tot de eerste groep rekent men de Mongolen, Indianen, Eskimo's en Ma- leiers; tot de tweede groep: Europeanen, Voor-Aziaten, Australiërs en de oerbe- Deze eenigszins militair-achtige mantel is goed geschikt voor koude dagen Het patroon bewijst, dat dc mode-ont werpers weer eens in den voorraad odellen uit vroeger jaren hebben gezocht woners van Japan, alsmede de meeste Indiërs en vele Polynesiërs. Tot de der de groep behooren de negers en pa- poea's. De haarkleur speelt in dit ver band geen groote rol, aangezien men de meeste schakceringen vindt bij de Euro- pcesche volkeren. De noordelijke rassen hebben goud blond tot licht- of zwartbruin haar en de Slavische rassen aschblond en grijs bruine kleuren, die naar diepzwart voe ren. Niemand, zelfs de medicus niet, is in staat om alleen op grond van de haar kleur gevolgtrekkingen omtrent iemands wezen of gezondheid te maken, die steekhoudend zijn. Iets anders is het, indien de haren bepaalde verschijnselen vertoonen. zooals splijten, afbreken, dof en weinig elastisch worden, indien haaruitval plaatsvindt, enz. De oorzaak hiervan kan zijn: ondervoeding van de haarwortels, af wel een minder goede gezondheidstoestand. Redenen, waar om men dan ook wel het verstandigst zal doen, medisch advies in te winnen en niet te beginnen met allerlei prepa raten te gebruiken, die hun uitwerking missen. Een nieuw mode-bedenksel is een jum per, die op drie manieren gedragen kan worden. Met de rug naar voren heeft het een hooge kraag en wordt met een knoop van achteren gesloten. Het kleedingstuk kan ook andersom worden aangetrokken en vertoont dan een uitgesneden hals. Het kan natuur lijk ook nog van voren worden dicht gemaakt en dat is dan de derde mogelijkheid E zomermaanden brengen ons een groote verscheidenheid van vruch ten. Kersen, bessen, abrikozen, frambozen, pruimen cn nog vele andere soorten dragen er het hunne toe bij om aan volwassenen en kinderen de ver- eischte vitaminen en voedende stoffen toe te voeren. De mensch is door den bouw van zijn gebit een vruchteneter en de theorie, dat vele vruchten moeilijk te verteren zijn, huldigt, men niet meer. integendeel. Het instinct brengt kindoren er reeds toe een groote voorliefde voor verschil lende vruchten aan den dag te leggen. Ten opzichte der kindervoeding heeft men gebroken met vele oude denkbeel den en reeds de baby krijgt sappen en geraspte vruchten, wanneer hij nog maar enkele maanden oud is. Ook ten opzichte van het gebruik van rauwe vruchten door volwassenen heerschon nog veel verkeerde opvattin gen. Men constateert, meermalen een ge voel van onbehagelijkheid na het eten van vruchten: le. indien men deze niet voldoende gekauwd beeft; 2e. indien men onmiddellijk daarna water heeft gedronken: 3e. indien men ze gecombineerd heeft met verkeerde spijzen of na een te over- vloedigen maaltijd. Men moet de schuld dan echter niet aan de vruchten geven, doch aan hetgeen den maag reeds vulde. De zieke, die met koorts te bed ligt, zal instinctief verlangen naar vruchten en vruchtensappen, terwijl hij eon te genzin aan den dag legt voor vlcesch en vet. Verschillende kinderartsen beschou wen vruchten en rauwkost hieronder niet te verstaan ..groote porties"' rauwe groenten als een voorbehoedmiddel tegen verschillende ziekten in dc kin derjaren. Geraspte peen is eveneens rauwkost en is gezond en smakelijk, terwijl de meeste kinderen er van houden. Toma ten in allerlei vorm bevatten vele vita minen en moeten geen dag ontbreken. Voor de kleintjes worden zij aan stuk jes gesneden en door een paardeharen zeef gewreven, terwijl de grootere ze aan plakjes gesneden eten. eventueel be strooid met wat suiker in geen geval niet zout. Bij de moderne voedingberei ding zal men zout slechts in de kleinste hoeveelheden mogen gebruiken. Menschcn met een zwakke maag zul len vruchten tot puree kunnen wrijven of er met behulp van een vruchtenpers de sap aan onttrekken tenzij de me dicus het. eten van vruchten uitdrukke lijk verboden heeft. Vruchten kan men het best aan het begin van een maaltijd eten en niet daarna, terwijl dit zeer zeker is aan te bevelen voor ieder, die aanleg heeft tot vetvorming. Men kan in dit laatste ge val met succes, een gewonen maaltijd vervangen door een, die uit vruchten bestaat, en behoeft zich dan geenszins ongerust te maken iets te kort te komen. Vroeger werd bij darmstoornissen het eten van vruchten door den arts verbo den, doch thans is men hiervan terug gekomen. De wetenschap, dat het eten van vruchten vele ziektetoestanden voorkomt, die op een tekort aan vitami nen wijzen, heeft thans algemeen in gang gevonden. Menschen, die veel fruit eten hebben geen behoefte aan prikkels en ook niet aan snoepen, hetgeen de gezondheid eveneens ten goede komt, terwijl vruch ten in allerlei vorm minerale zouten bevatten, die in dc behoeften van het organisme voorzien. Het, eten van vruchten kan ook in het minst niet beschouwd worden als luxe, doch is noodzakelijk om gezond en fit te blijven. Vruchten, waaronder een groote plaats aan tomaten wordt toegekend mo gen aan geen maaltijd ontbreken. RABARBER MET VLA EN BISCUITS 500 gram rabarberstelen, 105 gram sul' kor, pakje vanillesuiker, 1 ons zachte biscuits. Wij willen hierbij de rabarber eens gecombineerd met vla en biscuit op dienen en gebruiken gemakshalve een half pakje goede custard, waarvan wij een vla koken door 3 dl. melk te koken, desnoods 1 lepel suiker toevoegen en de custard met een klein half kopje melk aanmengen en bij de kokende melk voegen, daarna alles nog even door laten koken en flink opkloppen met een klein klontje boter, de vla wint dan aan smaak en wordt luchtiger. De rabarber hebben wij onder dc hand ook gekookt, na ze eerst aan kleine êtukjes te hebben gesneden, gewas- schen en met het aanhangende water en 100 gram water gaargekookt, daarna met 10 a 15 gram maizena gebonden te hebben. In een schaal wordt eerst een laag zachte biscuits gelegd, daarna komt de rabarber erop en het laatste de afge koelde vla. JAM VLA 6 dl. melk, 50 gram suiker, 40 gram vanille custardpoeder, 2 eieren, 3 eetle pels jam, klontjes boter. We brengen Y* L. melk aan de kook en lossen er de suiker in op, terwijl wij met de overige melk. ongeveer 1 kop je, de custardpoeder aanmengen en er tevens de geklopte eierdooiers bijvoe gen. We gieten hierbij een weinig lieete melk, vermengen deze met ihct papje, gieten er nogmaals wat melk bij en doen alles terug in de pan met warme melk, brengen deze aan de kook op een lage pit en steeds roerende om te voor komen, dat de eieren schiften en de vla zich aan den bodem zet. Is deze doorge kookt, dan nemen wij de pan van het vuur, doen de boter bij de vla en klop pen met de garde zoolang, totdat zc afgekoeld en luchtig is, doen ze daarna in een glazen vlaschotel om geheel koud te worden. Even voor het opdienen wordt het eiwit zéér stijf geklopt en tel kens met een deel van de jam ver mengd, totdat alle jam door het eiwit is verwerkt, waarmede wij de vla gar- neeren. We mogen dit pas op het laat ste oogenblik doen, daar we de kans loopen dat het eiwit zakt. DUURZAAM. 't Vraagt weinig zorgen van Uw handen Persil maakt zelf de wasch gereed, Het bleek een weldaad voor Uw linnen Als U het steeds met persil deed! (Ingezonden Medcdteling) IEDER jaar weer opnieuw eischen paddenstoelen slachtoffers en wel om de eenvoudige reden, dat er giftige soorten verzameld worden. Weinig vrouwen interesseeren zich voor de kennis der paddenstoelen en op gemak kelijke wijze maken, zij er zich meestal van af, meenen zelfs, dat vrijwel steeds het eten van paddenstoelen tot vergif tigingen kan leiden. Inderdaad zijn er vele soorten van paddenstoelen, meer dan 200 eetbare zelfs en in verhouding met dit aantal zijn er zelfs maar weinige vergiftige soorten. Hoe kan de leek paddenstoelen onder scheiden? Hierop zouden wij willen ant woorden met behulp van een bekend boek over paddenstoelen zal het moge lijk zijn verschillende soorten te leeren kennen. In de eerste plaats zal men bij zondere aandacht moeten besteden aan O IKWIJLS hebben wij tegen een of ander werk, dat ons wachtte, als tegen een hoogen berg opgezien. Wij dachten, dat we er nooit mee klaar zouden komen, hetgeen ons zoon ake lig, drukkend, gevoel gaf. Zetten wij dan toch door, dan erva ren wij, dat het werk meer vlot, dan we aanvankelijk dachten: we krijgen er zelfs plezier in en het zware ge voel is verdwenen. Gaat het ons allen niet meermalen zoo met iets? Lust of geen lust, de taak die ons wacht moet afgewerkt worden, onver schillig van welken aard deze ook moge zijn en overeenkomstig het spreekwoord: „Opgewekt begonnen half gewonnen", zullen we moeten handelen. Naarmate men met meer energie begint zal het werk beter vlot ten en sneller gedaan zijn. „Morgen, morgen"! zeggen dc luie menschen, doch laten we ons toch dwingen om hetgeen vandaag gedaan kan worden, niet uit te stollen tot morgen. We moeten geen enkel werk eento nig of minderwaardig vinden, dan dooden wij alle arbeidsvreugde in ons. Zelfs het werk. dat dagelijks weer te rugkeert kan bevrediging geven, in dien wij er ons met lust en ijver aan geven. We behoeven geen afkeer van schema tisch werken te hebben, indien we ons slechts bewust zijn, alleen een klein deel uit te maken van het groote ra derwerk, dat de wereld vormt. Groote en kleine radertjes doen het gezamen lijk functioneeren en ieder heeft slechts de taak te vervullen, die hem is toebedacht. Geen enkele arbeid is minderwaar dig en daarom zullen we ons moeten concentreeren op het werk, dat ieder onzer wacht. Geeft het werk ons vol doening. dan vliegen de uren voorbij en we zijn klaar voor we het weten; dan zal zelfs de „afwasch" geen ver schrikking meer zijn. zooals thans nog voor velen het geval is. Vreugde voor den arbeid vervult de menschen met. innerlijke voldoening, zelfs al moeten wij dingen doen, die ons minder goed liggen. Eerst wanneer wij gedwongen zijn tot werkloosheid door ziekte, door ouderdom of' om welke reden ook, eerst dan beseffen we hoeveel vreugde de arbeid ons gaf .Het leven heeft zijn grootste beteekenis verloren, indien wij gedoemd zijn de handen in den schoot te leggen. hetgeen er geschreven staat over de gif tige exemplaren. Verschillende smakelij ke gerechten kunnen tot midden October van paddenstoelen worden bereid cn niet. alleen wordt dc tong er door ge streeld, doch zij hebben niet minder voedingswaarde dan de jonge groenten, aan wie steeds gaarne een eerepjaats op den disch wordt ingeruimd. Vele stadsmcnschen beschouwen pad denstoelen dan ook inderdaad als deli catesse, indien zij deze eenmaal hebben leeren waardeeren, in tegenstelling met de meeste plattelandsbewoners, die ei' afwijzend tegenover staan. Een afkeer, die van moeders op dochters over schijnt te gaan, zonder dat zij er ooit één geproefd hebben. Vóóroordeel en angst spelen de menschen dikwijls par ten. Bij het zoeken en de belangstelling van paddenstoelen heeft men o.a. hei volgende niet te vergeten. Steeds zal men jonge frissche exem plaren moeten plukken. Deze moeten on middellijk boven den grond worden af gesneden. Zand, bladeren en eventueele ongerechtigheden worden onmiddellijk verwijderd en thuis gekomen, kijkt men ze dadelijk nog eens na. Geen enkele paddestoel mag in de pan worden ge daan, voordat men zeker weet, dat hij inderdaad eetbaar is. Men moet ze liefst op den dag eten, dat men ze geplukt heeft en indien dit niet mogelijk is, worden de paddestoelen hoogstens tot den volgenden dag be waart doch op een koele plaats. Het eten van oude en vervuilde pad destoelen kan eveneens tot vergiftiging leiden. Wie, ondanks de groote zeker heid. waarmede kenners de in het wild groeiende eetbare soorten weten te ver zamelen, ze toch niet durft te eten. die zal zich de smakelijke paddenstoel-ge rechten evenwel niet behoeven te ont- zeggen, indien men de gekweekte pad denstoelen koopt. Meer cn meer wordt tegenwoordig ook in ons land aan de paddenstoelencultuur gedaan en in de groote steden kan men ze in groen len en fruitwinkels koopen. Ook hier geldt het'de versche exmplaren te koopen, om dat deze het smakelijkst, zijn. Tenslotte geven wij het recept van oen smakelijk paddcnstoelcnschoteltje. Men neemt plm. 500 paddenstoelen, 50 a 75 gr. geraspte Parmezaansche kaas. fijnge hakte peterselie, een gehakt sjalotje, zout, peper, paneermeel. De paddenstoelen goed wasschen, van het onderste deel van het steeltje een stukje afsnijden en van het hoedje liet schilletje aftrekken. In een vuurvast schoteltje doen, bestrooien met kaas. pe terselie en paneermeel, een tikje zout en wat peper, en de boter er over verdoelen. Daarna plm. 15 minuten in warme oven plaatsen. Warm opdienen met toast. WANNEER vroeger een Parisienne op reis ging, dan was 't alles zwart-wit, wat er uit haar kof fer kwam. Zwart-wit was 't mantelpakje, de mantel, de avondjapon, de middagjurk jes, 't hoedje, de schoenen, handschoe nen, taschjes en bloemen. Beroemd wa ren de variaties, die de Parijsche mode huizen op het thema zwart-wit wisten te bedenken. Zwarte stoffen met witte streepjes, ruiten, bloemen en figuurtjes in alle maten en grootten maakten het de Parisienne gemakkelijk om steeds weer een ander zwart jurkje te voor schijn te tooveren, terwijl de verblin dend witte jabots, de groote witte bloe men en sierlijk geplooide ruches er het echte Parijsche cachet aan gaven. Zoo was (het nog een paar jaar ge leden. Maar wanneer de kleine elegan te Parisienne er nu op uittrekt voor een reisje in den trein, in dc auto-car of in haar eigen auto, dan ziet de inhoud van haar eigen koffer er heel wat anders uit. Verdwenen is het zwart, om plaats te maken voor alle nuances groen en rood, voor marine- en turquoise blauw, voor geel en geelbruin. En zoo zal iedere Parisienne weer een andere combinatie hebben gevonden van twee bij elkaar passende tinten, die haar het beste staan. Want wanneer ze niet over een rui me beurs beschikt om zich te kleeden, dan beperkt ze zich tot slechts twee kleuren. En ze doet niet als veel Hol- landsche vrouwen, die vaak meer klee- ren bezitten dan de Parisienne, maar zich niet de tijd gunnen om alles met zorg bij elkaar te zoeken en dan ten slotte niets hebben wat goed bij elkaar past. Een Hollandsch meisje is best in staat om in één zomer, een groene regenjas, een bruine rok, een blauwe blouse en een cyclamen-roode jurk te koopen, maar een Parisienne zal zich nooit laten verleiden tot zoo'n bonte verscheiden heid en alle winkels afloopen tot ze de juiste kleuren gevonden heeft. Maar niet alleen de kleuren, maar ook het materiaal van de kleuren van de Parisienne beleeft een omwenteling. Het linnen, dat vroeger vrijwel niet voor kwam, neemt nu een groote plaats in. Japonnen, jasjes en pakken van on- verschietbaar en onkreukbaar linnen gaan dan ook zeker mee op de vacan- tiereis. En onze afbeelding laat u een voorbeeld zien van een reis-garderobe van een Parisienne. die voor een groot deel uit linnen is gemaakt. Links een deux-pièces van heel fijn ZUUR VOOR ONMIDDELLIJK GEBRUIK Men neemt gelijke hoeveelheden ge snipperde uien, komkommer en zure appel en legt deze laag om laag in een glazen schaal, bestrooit alles met ta felzout en cayenne perper naar smaak en overgiet dc massa met een flinke hoeveelheid azijn, die men er drie uur op laat inwerken. Tventueel kan men er een weinig sherry aan toevoegen én wat soja. APPEL CHUTNEY 1 kg. gesnipperde appelen; 450 gram bruine suiker; 375 gram sultana ro zijnen;. 15 gram zout; 15 gram mos terdzaad; 15 gram knoflook pitjes (fijngehakt); 5 gram cayenne peper: goede azijn. Azijn, appels en suiker koken, totdat een dikke moes verkregen wordt, daar na voegt men er roerende alle overige ingrediënten bij en giet na cenige mi nuten alles over in een terrine, die ge heel afgedekt kan worden. Gedurende een week Iaat men de chutnev hierin staan en vergeet niet, om meerdere malen per dag de massa ont en om te roeren. Overbrengen in goed gereinig de flesschen, die met, uitgekooKte kur ken gesloten en in lak of parafine wor den gedompeld. Koel bewaren. linnen met een zijden draadje in een zachte pastel-tint; het Engelsche bor duursel is in dezelfde kleur maar iets donkerder. De volgende afbeelding toont een lin nen japon met een los jasje, dat met. ge bloemd cretonne is gevoerd. Het man teltje is zoo gekozen, dat het ook op andere japonnen goede diensten kan bewijzen. De mantel in 't, midden heeft de kleur van jute: stiksel, zakdoekje en blouse hebben dezelfde afstekende tint. En wanneer onze Parisienne naar een van de vele Fransche badplaatsen gaat, dan zal er in haar koffer ongetwijfeld ook een avondjapon en een strandpakje zijn. Op onze afbeelding ziet u een avond jurk met een wijd klokkende rok. heel geschikt voor een jong meisje. Daar naast een driedeelig strandpakje van onverschietbaar en waschecht linnen. MADELEINE. GESTOOFDE KOMKOMMERS 4 flinke komkommers, 2*1* dl. kooknat 50 gram boter, peper, 30 gram bloem, zout, 1 dl. room, 1 eetlepel fijngehakte peter selie. We schillen de komkommers, wat heel vlug gaat met de z.g. Duitsche aardappelmesjes, die een eenigszins ge bogen vorm hebben met in het midden een opening, waarvan de zijkanten af geslepen zijn, en over de opening loopt in het midden van boven het metaal door; men kan ze in warenhuizen en winkels voor huishoudelijke artikelen voor een klein bedrag koopen; ze kun nen niet alleen gebruikt worden voor het schillen van aardappelen, peren, appelen, maar ook voor komkommers* winterpeen enz. Is men er eenmaal aan gewend, dan kan men deze mesjes niet meer missen, zoo handig en zuinig zijn ze. Laten we echter verder gaan met de bereiding van de komkommers; zij zijn dus geschild, wij snijden ze in tweeën of in vieren en verwijderen met een zilveren lepeltje de zaadjes, waar na ze gedurende 15 minuten in niet te ruim water en zout worden gaar ge kookt; daarna op de vergiet laten uit lekken en het vocht opvangen, waar van we met de boter en het bloem een sausje maken, waaraan we tenslotte de room toevoegen, desverl. peper, en hier de komkommers nog ongeveer 10 minuten in de vergiet laten stoven. Opdienen met fijngehakte peterselie er doorheen geroerd. KABELJAUWSTAART MET KRUIDENSAUS 1 middelmatig groote kabeljauwstaart, Vi l. water, 150 gram boter. 40 gram bloem, 2 lepels zeer fijn gehakte kruiden, peterselie, kervel, selderij, dragon, maggi aroma. Voor de bereiding snijden wij de graat uit de visch, wasschen hem. ge ven daarna op afstanden kerven en zouten hem. In een vuurvasten schotel, liefst lang werpig, komt de visch met de helft van de boter en het water, die wij (niet een deksel afgesloten) in den oven plaat sen, cn gaar laten worden, hetgeen on geveer 20 of 25 minuten duurt; af en toe met het vocht bedruipen. De boter en bloem worden tezamen verwarmd en vermengd, terwijl het vocht van de visch voorzichtig wordt afgegoten en bij de bloem en boter komt en de saus door moet. koken, tot dat ze mooi gebonden is. De pan komt van het vuur en de gehakte kruiden worden door de saus geroerd evenals een paar druppels maggi aroma. De visch komt op een verwarmde schotel en de saus wordt er overheen gegoten, zóó, dat de visch or geheel mee bedekt Versch gekookte of gesmoorde aard appelen en gekookte bietjes of wortel tjes worden erbij opgediend.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 10