AKKERTJES DE TOESTAND BLIJFT NOG VOL VAN SPANNING Chamberlain komt naar Londen terug Kansen op succes zijn zeer gering Japan teleur gesteld Craigie kreeg nieuwe instructies Het Vatikaan spreekt CSAKY THANS IN ROME HIRANOEMA OVERLEGT Een tweede onderhoud tusschen Greiser en Chodacki, doch zonder politiek ATMOSFEER NIET GUNSTIG Londen wil verder uitstel der conferentie, Japan dringt op spoed aan Joodsche volk steeds aan Britsche zijde Duitsch-Slowaaksch militair verdrag Belangrijke besprekingen te Tokio over de Europeesche situatie en de Japansche politiek VERKLARING VAN SOEGIYAMA „On-Amerikaansche werkzaamheden' Ie BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 19 AUGUSTUS 1939 LONDEN, 18 Augustus. (Reuter). T rOLGENS plannen, die opgesteld waren voor het parlement op reces ging. vertrekt Chamberlain Maandag uit Schotland. Dins dagmorgen komt hij in Downingstreet aan. In den loop van den dag zal hij beraadslagingen voeren met de ministers, die dan in of nabij Londen zijn en onder wie zich naar verwacht wordt zullen bevinden Lord Halifax, die uit Yorkshire terugkeert, gelijk reeds was geregeld, Simon, Hoare en Macdonald. Op grond van de groote belangstelling der oppositie voor den internationalen toestand zal Greenwood waarschijnlijk een bezoek brengen aan Chamberlain. Chadacki heeft vandaag tijdens een onderhoud met Greiser, dat liep over technische kwesties, de douane betreffende, het volledig herstel der Poolsche douanerechten geëischt. De luridische raadsman der Poolsche regeering. dr. v. Koelskt, is te Londen aan gekomen. waar hij zal samenwerken met de diensten van het departement van buiten- landsche zaken aan de uitwerking van het Engelsch-Poolsche pact tot weder zij dschen bijstand. Zooals men weet moet dit document in de plaats komen van de voorloopige verklaring van bijstand van 6 April 1.1. HAVAS meldt uit Danzig, dat de Poolsche commissaris. Chodacki, Vrijdagochtend zijn tweede onder houd met den president van den Se naat. Greiser. heeft gehad over de Poolsche douane-inspecteurs, In Pool sche kringen gelooft men niet, dat de politieke problemen zijn aangeroerd, omdat de atmosfeer op het oogenbük voor dergelijke besprekingen niet gun stig wordt geacht. Gemeld wordt, dat te Matzau. eenige kilometers ten zuiden van Danzig groo te barakken zijn opgetrokken voor het herbergen van leden van S.S. en Heim- wehr. Betonnen schuilplaatsen zijn in, do buurt van deze barakken aangelegd. Er is een garage voor honderd mili taire auto's gebouwd, alsmede een tank station voor 60.000 liter brandstof. Mussolini houdt besprekingen Mussolini heeft naar Havas meldt Vrijdag den Prins van Plemont. die als inspecteur-generaal van de infanterie de Itatlaansche troepen in Libye geïnspecteerd heeft, ontvangeh. De Prins bracht verslag uit over de ervaringen bij de snoedmobi- lisatie in Libye en over de resultaten zijner inspectiereis in het Middellandsche-Zeege- bied. De Duce heeft ook generaal Bergio. vicechef van den generalen staf der lucht bescherming. ontvangen. In Romeinsche kringen brengt men deze audiënties In ver band met de besprekingen, welke Musso lini gisteren met Badoglio, den chef van den staf. gehad heeft. Ook de aanwezig heid van Balbo te Rome zou niet zonder beteekenis zijn. Italiaansche contra Pool sche pers Terwijl de Italiaansche bladen den ecnen dag heftige aanvallen op Polen doen. geven zij Warschau den volgen den dag de verzekering van de Italiaan- gche sympathie en raden zij het aan go- matigdheid te betrachten, aldus Havas. Vandaag maken de bladen melding van de „anti Dultsche vervolgingen" waarvoor de regcering te Warschau verantwoordelijk zou zijn. De „Messa- gero" neemt berichten uit Berlijn over en schrijft met groote letters daarbo ven „Het Poolsche fanatisme than3 ont ketend". De „Popoio di Roma" verklaart, dat de atmosfeer „steeds ondragelijker" wordt. Het blad betreurt, dat Polen, sterk door de garantie der omsinge laars. alle zelfbeheersching heeft ver loren". De pers vergelijkt „deze dwaze Poolsche houding" met het onwrikbare Dultsche standpunt „Voortaan aldus de ..Popoio di Roma" is geen wapen stilstand. geen conferentie meer moge lijk. Er is slechts sprake van een Dnitsch recht op Danzig en den Pool- schen corridor". De „Dobrv Wieczor" het orgaan der Poolsche regeer! ngs part ij. schrijft naar aanleiding van de Italiaansche persar tikelen over Danzig: „Het Italiaansche volk heeft dit niet verdiend. De fas cistische artikelen, die de Duitsche pro paganda dienen, hehben in Polon groo te ontstemmina gewekt. Men beklaagi het Italiaansche volk om de rol, die men bet laat spelen. Italië verlangt geenszins in een oorlog te gaan. Het wordt door geen Siegfried linie be schermd. het kan de Frnnsrh-Rriisrhc luchtvloot niet overwinnen en een ne derlaag zou het verlies van zijn impe rium beteekenen. De Italianen weten, dat ztj niet voor een oorlog gereed zijn. tii wenden zich tot ons met de woor den: sta Dan/ie af. sta Pommcren af. sta Opper Silezie af. geeft dat alles want anders zullen de woedende Duit- schers een oorlocr beginnen en wil zul len gedwongen zijn mede te vechten" Brltsche ambassadeur bij von Weiszaecker De Brltsche ambassadeur heeft van daag een onderhoud gehad met den on derstaatssecretaris Von Weizafeecker. In Britsche kringen zegt men. dat het onderhoud betrekking heeft gehad op „loopendc" kwesties. JAPANNERS BIEDEN VERONTSCHULDIGINGEN AAN SJANGHAI. 18 Aug. (Reuter). De Japansche autoriteiten hebben hun spijt tot uitdrukking gebracht over het in cident van Tientsin, waar de Ameri- kaansche mevr. Richards door een Ja- panschen schildwacht werd geslagen. De schildwacht zal zijn gerechte straf krijgen, aldus het antwoord op de Ame- rikaansche protesten betreffende het incident Verklaring van het leger te wachten TOKIO. 18 Aug. (Reuter). De Britsche ambassadeur te Tokio, Craigie, is vandaag in allerijl van Hayama naar Tokio teruggekeerd om de Japansche regeering op de hoogte te stellen van de beslissing der Britsche regeering tenaanzien van de economische eischen van Japan in China. Craigie had een bespreking van vijf uur met Soto- matsu Kato, den voornaamsten Japanschen afgevaardigde en over handigde hem pen memorandum, waarin de opvatting van de Britsche regeering uiteen wordt gezet. Kato deelde Craigie mede, dat de Japansche autoriteiten teleurgesteld zijn door de Britsche beslissing. Later bracht Kato een bezoek aan Arita, terwijl de kolonel van den Ja panschen generalen staf, Tatsoemi, ook in de besprekingen deelnam. Vervolgens had Kato wederom een onderhoud met Craigie. Hij drong erop aan dat Londen spoedig de besprekin gen zou hervatten en voegde eraan toe, dat volgens de Japansche opvatting Londen reeds voldoenden tijd heeft ge had met de mogendheden te overleg gen. De Britsche regeering draagt de verantwoordelijkheid voor een misluk ken. Het Japansche agentschap Domei be richt verder, dat in verband met de Britsche houding, het Japansche leger vermoedelijk morgen een verklaring zal publiceeren, waarin het zijn houding uiteenzet. Arita zal besprekingen voe ren met Hiranuma en met den minister van oorlog Itagaki teneinde de defini tieve houding van Japan vast te stellen. KINDERHOEKJE I Engeland en Japan LONDEN, 18 Augustus. (Reuter). "P\E diplomatieke medewerker van Reuter verneemt, dat nieuwe instructies zijn gezonden aan Craigie, die de ambassadeur thans zonder twijfel heeft besproken met de Japansche autoriteiten. Ten aanzien van het zenden van nieuwe instructies aan Craigie schrijft de diplomatieke medewerker van Reuter nog, dat de Britsche re geering tot de conclusie is gekomen, dat ten opzichte van de kwesties der Chineesche valuta en het zilver in Tientsin op de conferentie te Tokio geen nuttige resultaten verkregen kunnen worden op zui ver Britsch-Japansche basis. De overige betrokken mogendheden zijn volledig op de hoogte gehouden van de vorderingen der be sprekingen, doch dit besluit is geheel alleen door de Britsche re geering genomen cn de betrokken mogendheden worden er thans van in kennis gesteld. DOMEI bericht uit Tokio: De kansen op een succesvol ein de der Britsch-Japansche conie- rentie worden twijfelachtig in ver band met nadere ontmoetingen tusschen Craigie en Kato, die van middag twee besprekingen ge voerd hebben. Naar verluidt heeft Craigie op instructie van Londen een verder uitstel van de hervat ting der conferentie gevraagd, ge zien de noodzakelijkheid van het raadplegen van derde mogendhe den door Engeland betreffende de economische kwestie van Tient sin. Naar voorts verluidt heeft Kato een waarschuwing aan Crai gie doen hooren tegen te lang uit stel der conferentie en heeft hij hem verzocht gepaste stappen te doen om zoo spoedig mogelijk tot heropening van de conferentie te komen. In zijn commentaar op de Britsch-Japansche besprekingen verklaart Domei van meening te zijn, dat de conferentie door een breuk wordt bedreigd als gevolg van het „diepgaande meenings verschil tusschen Londen en To kio" blijkende uit de vanmiddag door Craigie gegeven uiteenzet ting. VATIKAAN, 18 Aug. (Havas). De „Osservatore Romano" schrijft ten aan zien van de spanning in den internatio nalen toestand, in het bizonder tusschen Polen en Duitschland inzake Danzig, dat de betrokken partijen zicb bewust moeten zijn van de gevolgen van een eventueel conflict en moeten erkennen, dat geen verhouding bestaat tusschen de consequenties hiervan en de reden van het geschil. Het blad verklaart tenslotte, dat in dien het gezond verstand niet den door slag geeft, men zich moet richten tot den geest van zelfbehoud, want d<-ze komt in het geding. HET INCIDENT AAN DE HONGAARSCH—ROEMEENSCHE GRENS BOEKAREST. 18 Aug. (Havas). Het agentschap Rador publiceert het volgende bericht: „Gafenco heeft zoowel te Boedapest als bij Bardossv. dén Hongaarschen gezant in Boekarest geprotesteerd tegen het incident, dat zich gisteren heeft voorgedaan aan de Roemeensch-Hon- gaarsehe grens, en waarvan Roemenen het slachtoffer zijn geworden op Roe- meensch gebied." De minister heeft de benoeming van een gemengde commis sie van onderzoek gevraagd ter vast stelling van de omstandigheden, waar onder het incident is ontstaan. 258. Er schijnt ook nog een grootere poort aan dit lokaal te zijn, want deze gaat nu open. Opgewekt rijdt Pam thans naar buiten. 259. Als hij buiten den muur is gekomen, zien een massa menschjes hem verwonderd na. Het zal dan ook wel een bijzonder mooi gezicht voor hen zijn. Opmerkelijke verklaring op het Zionisten congres te Genève GENEVE. 18 Aug. (Reuter) David Bengurion, de voorzitter van de executieve van het Joodsche Agentschap heeft in een toespraak tot het Zionistencongres ver klaard, dat het Joodsche volk in buitengewone omstandigheden, in het bijzonder in geval van oorlog, steeds aan Britsche zijde zal staan. Deze verklaring van getrouwheid jegens Groot Brittannië, aldus het Joodsche Tele graaf agentschap. was te meer opmerkelijk, daar zU werd afgelegd direct na een feilen aanval op de Britsche regeering wegens haar nieuwe politiek ten aanzien van Palestina. Bengurion zelde, dat Indien groot Brit tannië het mandaat over Palestina zou prijsgeven, de Joden daar niets beter van zouden kunnen worden, doch de Joden konden, indien zij dat zouden wenschen, zich met succes verzetten tegen de voor gestelde stopzetting van de Joodsche Im migratie in Palestina en het verbod land te verwerven. De politiek die neerkomt op het in Ghetti bijeen brengen van Joden laat volgens Bengurion den Joden geen andere keuze dan tot het einde toe te strijden. Alle sprekers van vandaag hebben Jood sche daden van terreur veroordeeld en er bij het congres op aangedrongen Joodsche terroristen tot verraders te verklaren. Mussolini heeft hem ontvangen AANSLUITING BIJ DE AS? BERLIJN. 18 Aug. (Reuter). Van middag heeft het Duitsche nieuwsbu reau een verklaring van gezaghebbende zijde uitgegeven, waarin het bericht wordt tegengesproken, dat Csaky een onderhoud gehad heeft met Hitier. Hieraan wordt toegevoegd, dat Csaky evenmin sinds 8 Augustus een bezoek gebracht heeft aan Von Ribbentrop, Particuliere bronnen echter blijven staande houden, dat deze ontmoetin gen Inderdaad plaats gevonden hebben zooals gemeld was. De Ilongaarsche regeeringsbladen Fuggetlensegg en U| Magyarsag publi ceeren een interview met Csaky, waar in de minister verklaart, dat „hij zich in Duitschland voelt alsof hij thuis was en het uitstekend maakt". Wat de geruchten betreffende zijn verblijf in Duitschland aangaat, verklaarde csakv dat hij daar kennis van droeg en hij voegde hieraan toe: „Waarom vinden die journalisten niet wat nieuws? Al die geruchten hebben een jaar geleden reeds de ronde gedaan over dezelfde onderwerpen." Hedenmiddag is de Hongaarsche mi nister van huitenlondsche zaken. Graaf Csakv, na zijn particuliere verblijf van verscheidene dagen hij den Duitschen Rijksminister van binncnlandsche za ken. Dr. Frirk. per auto uit Salzburg komende in MOnchen gearriveerd, van waar hij oin 12 uur met een Duitsch reeeeringsvliegtuig naar Rome vertrok- De Hongaarsche minister van buiten- landsche zaken. Csakv. is vanmiddag te half vijf te Rome aangekomen. In den avond is hij door Ciano ontvangen Volgens Vrijdagavond te Rome in omloop zijnde geruchten zou Hon garije op het punt staan zich aan te sluiten bij het Italiaansch-Duitsche politieke en militaire bondgenoot schap. Volgens Romeinsche politieke kringen heeft deze gebeurtenis Csaky er toe gebracht zich naar Ro me te begeven om er zich met Ciano te onderhouden. Anderzijds wordt vernomen, dat de minister van buitenlandsche zaken van Italië zijn reis naar Albanië niet zal verzetten en dat Csaky morgen uit Ro me zal vertrekken. Buitenlandsche kringen te Rome ken nen een zekere bereekenis toe aan den korten duur van het verblijf van Csaky aan Rome. Men meent te kunnen bewa ren. dat dit een teeken zou zijn voor den ernst van den tegenwoorriuaco in ternationalen toestand. Ook Mussolini heeft Csaky in bijzijn van Ciano ont vangen. Reuter meldt nader: Kort na dc an nexatie van Bohemen en Moravie is te Berlijn een verdrag onderteekend, waarin voorzien werd in de politieke onafhankelijkheid van den Slowaak- schen staat en zijn territoriale onaan tastbaarheid. welke beschermd zou wor den door Duitschland. Van betrouwbare zijde wordt verno men, dat in een kabinetszitting op Maandag het Slowaaksche parlement bijeengeroepen zal worden voor een buitengewone zitting, die aan het einde van de volgendo week zal worden ge opend. Het parlement zal goedkeuring hechten aan de voorbereidingen voor de verkiezing van een president, welke zoo spoedig mogelijk gehouden zal worden. De eerste minister Tiso zal waarschijnlijk dë eëriige candidaat zijn. Voorts zal het parlement de anti-Jood- sche wet afhandelen, die is opgesteld langs soortgelijke richtlijnen qls in Bohemen en Moravie. DE „FORMIDABLE" LICHT BESCHADIGD LONDEN. 18 Aug. (Havas). De admiraliteit heeft een telegram ontvan gen van haar technischen vertegen woordiger bij de werven van Harlands Wolf te Belfast, waar de „Formidable" is gebouwd. Het schip heeft lichte averij bekomen bij het te vroeg van stapel loopen. Men kent de oorzaken daarvan nog niet. Het is mogelijk, dat de „For midable" in een drookdok wordt opge nomen om nauwkeurig nagezien te worden. moet er in geen geval mee blijven loopen, maar een "AKKERTJE" nemen. Er bestaat geen samenstelling die hoofdpijn of migraine vlugger kan verdrijven I "AKKERTJES" zijn een vin ding van den bekenden apotheker Dumont en alleen echt in den het gemakke- lijkst in te nemen ronden \vorm met het "AKKER"-merk. /Let U daarop voorat en laat U toch geen waardeiooze na maak of imitaties aanpraten. tegen pijnen, nare dagen, koorts, kou. Doos13 etuks -12 stuivers2 stuks - 2 stuivers. TOKIO, 18 Aug. D.N.BMinister president Hiranoema heeft heden verschei dene besprekingen gehad met afzonderlijke leden van het kabinet betreffende het plan van het antikomlnternpact. Voorts zijn belangrijke besprekingen gevoerd tus schen den minister van buitenlandsche zaken en leden van het kabinet, benevens tusschen vertegenwoordigers van het ministerie van oorlog en het departement van buitenlandsche zaken. Hiranoema vertrekt heden uit Tokio en zal Maandag door den Keizer in Hayama worden ontvangen. Generaal Soegiyama, de bevel hebber van de Japansche troepen in Noord-China heeft in een inter view met Japansche persvertegen woordigers verklaard, dat het leger de operaties in China nog steeds voortzet en al het mogelijke doet om orde en rust te handhaven in de bezette gebieden. Onder deze omstandigheden is het ontoelaat baar. dat de Britsche concessie in Tientsin vijandschap blijft toonen jegens Japan. Daarom heeft het Japansche leger de concessie ge- isoleerd. De generaal verklaarde verder, dat de economische en politieproblemen in Tientsin onafscheidelijk zijn. Bijgevolg zullen alle maatregelen, noodig voor de handhaving van den vrede niet al leen gehandhaafd blijven, maar zoo noodig versterkt worden. Ten slotte verklaarde Soegvama. dat wanneer de toestand ernstiger werd de verantwoor delijkheid op de Engelschen zou rusten. Hij gaf echter te verstaan, dat hij be reid zou zijn opnieuw vertegenwoordi gers van het leger uit Tientsin naar Tokio te zenden op voorwaarde, dat de Engelschen zouden bewijzen „oprecht" te zijn door het zilver der Chineesche banken in de concessie uit te leveren en den Chineeschen dollar uit het ver keer te bannen. Gisteravond hebben de hooge leger- autoritelten. onder wie de minister van oorlog Itagaki. de vice-minister van oorlog. Yamawaki en de directeur van het bureau voor militaire zaken Mat- sijiri. "vérder van gedachten gewisseld over de houding van het leger ten aan zien van de Japansche politiek betref fende den nieuwen Europeeschen toe stand. Het onderzoek inzake den Duitsch-Amerikaanschen Bond WASHINGTON. 17 Aug. (Havas). Er heeft zich dezer dagen in de com missie. belast met het onderzoek naar de „niet-Amerikaansche" werkzaamhe den van den „German-American Bund", een heftig incident voorgedaan, toen de commissie weigerde te voldoen aan het verzoek van Kuhn zich tijdens het verhoor te doen vertegenwoordigen door zijn advocaat. Kuhn moest in antwoord op vragen erkennen, dat tal van leden van den bond werkloozen waren, die van de regeering werkloozenuitkeering ontvingen. Hii voeede hieraan toe. dat dezen 3000 dollars hadden gegeven voor de Duitsche winterhulp. De vrager trok hieruit de volgende conclusie: ..De Ame- rikaansche regeering heeft derhalve in direct ondernemingen van Hitier ge subsidieerd" De commissie-leden achtten de ver klaringen van Kuhn zeer bezwarend voor den bond welks verbinding met het Rijk schijnt te zijn vastgesteld. NIEUWE HANDELSVERDRAGEN VAN AMERIKA WASHINGTON. 18 Aug. (Havas). Men meent te weten, dat de regeering der Vereenigde Staten voornemens zou zijn zeer binnenkort met Frankrijk. Nederland. Finland. Zwitserland en Denemarken onderhandelingen te ope nen voor het sluiten van nieuwe han delsverdragen op den grondslag van wederkeerigheid. Het zou de bedoeling zijn. dat de thans geldende taricvenconcessies zou den worden uitgebreid.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 2