Japansch leger wil doortasten De Britsch-Japansche cXacd&ie ficAkhlm TANTE EEFKE WORDT HONDERD JAAR conferentie „feitelijk mislukt" Wederzijds dringt de pers aan op het handhaven van een krachtige politiek Russisch dementi van Poolsche berichten Csaky terug naar Boedapest Het mysterie te Sofia GROOTE PARADE OP 31 AUGUSTUS DE TROMP IS onderweg naar Indië Familiedrama te Stein Ds. NIEUWPOORT ONTSLAGEN Nieuw wereldrecord voor racebooten WISSELKOERSEN Wereldgebeuren Zullen in nabije toekomst de Westersche mogendheden op hun beurt Japan „onder druk" zetten Ie BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 19 AUGUSTUS 1939 BUITENLAND LONDEN, 19 Aug. (Reuter). Het feit dat het Britsche stand punt ten aanzien van de kwestie der Chineesche valuta en der zil- ivervoorraden in de Britsche con cessie te Tientsin door andere be trokken landen, in het bijzonder 'door Frankrijk en de Vereenigde Staten, wordt gedeeld, wordt door 'de Engelsche pers ten zeerste toe gejuicht. Zoo schrijft de Daily Express na het besluit der regeering te 'hebben goedgekeurd: „Groot-Brittannië zal zich niet van de wijs laten bren gen door de anti-Britsche betoogers voor de ambassade in Tokio. De tijd is gekomen om met Japan dui delijke taal te spreken. Japan moet weten, dat het in Engeland vijand- schappen venvekt, welke niet spoe dig zullen zijn geluwd. Japan zal reden hebben den druk te betreu- ren welke het in het uur van onze moeilijkheden op ons heeft uitge- oefend. Indien de Japanners hun aanvallen op de Engelschen blijven richten, zal hun gedrag nooit verge ten of vergeven worden." De Japansche pers stelt den eisch, dat de Japansche regeering de onderhandelingen met Enge land terstond zal afbreken. In een vanmorgen gehouden Spoedvergadering der hoofdamb tenaren van het departement van oorlog is besloten, dat het leger de regeling van de kwesties in Tien tsin overlaat aan de plaatselijke 'Japansche militaire autoriteiten, met het oog op de feitelijke mis lukking der besprekingen in Tokio. De Nitsji-Nitsji-Nitsji schrijft, dat alleen Engeland voordeel zou halen uit een goed resultaat der conferentie van Tokio, terwijl het voor Japan niet veel uitmaakt, of de conferentie slaagt of mislukt. Noord-China is thans in Japan sche handen. Wanneer Japan besluit zijn belangen daar te waarborgen met de macht, waarover het werkelijk be schikt, dan maakt het geen groot ver schil. of Engeland het Japansche stand punt aanvaardt of niet. Men wees er op, dat de conferentie van Tokio was belegd op Britsch ver zoek, tot regeling van de kwesties in Tientsin, welke, naar Japansche opvat ting, alleen geregeld konden worden wanneer Engeland zijn steunverleening aan het. bewind-Tsjang Kai Sjek losliet en tevens een oplossing bracht voor de economische- en politie-vraagstukken in Tientsin, teneinde de veiligheid van het Japansche leger te verzekeren en .vrede en orde in China te handhaven. Aangezien Engeland de bespreking der economische kwesties wil uitstel len heeft het Japansche leger geen be lang meer bij onderhandelingen over de kwestie-Tientsin. De Japansche op vatting is niet veranderd, dat de rege ling der economische kwesties onaf scheidelijk verbonden is met het be houd van vrede en rust in de Britsche concessie van Tientsin. Derhalve zijn legerkringen van meening, dat aan de plaatselijke Japansche militaire auto riteiten blanco volmacht verleend moet worden inzake de regeling der hangende kwesties, met de daaruit voortvloeiende mogelijkheid, de blok kade van de Britsche concessie verder te verscherpen. Evenwel wordt vernomen, dat de 'deur voor onderhandelingen wordt opengelaten, voor het geval Engeland zijn houding zou herzien. MOSKOU, 19 Aug. (Tass). In de afgeloopen dagen hebben Poolsche bladen, zooals de Polska Zbroina, de Express Poranny en de Kurjer Warszawski, bericht, dat bij de be sprekingen 'tusschen de militaire vertegenwoordigers yan de Sovjet- Unie aan de eene zijde en de mili taire vertegenwoordigers van Frank rijk en Engeland aan de andere zijde, een meeningsverschil was ontstaan over het feit, dat de Sov jet-Unie den militairen steun van Engeland en Frankrijk verlangde in geval van een oorlog in het Verre Oosten. Het Telegraaf agent schap der Sovjet-Unie is gemach tigd deze berichten met kracht te gen te spreken. De meeningsver- schillen welke in werkelijkheid be staan, betreffen geheel andere on derwerpen en hebben niets uit te staan met het Verre Oosten. ROME, 19 Aug- (Havae). Graaf Csaky, de Hongaarsche mi nister van buitenlandsche zaken, is vanmorgen uit Rome per vlieg tuig vertrokken in de richting van Boedapest. GEBREK AAN BENZINE IN DUITSCHLAND MUNCHEN, 19 Aug. (Reuter). De politie heeft aan alle benzine stations in München opgedragen de mededeeling weg te nemen, dat zij uitverkocht zijn, daar zulk een op schrift een slechten indruk maakt. Vreemdelingen kunnen op vertoon van hun pas geringe hoeveelheden benzine krijgen, zelfs wanneer dit voor Duitschers niet mogelijk is. De voorraden, welke de benzinestations krijgen aangevoerd, zijn spoedig uit verkocht. SOVJET - LUCHTMACHT DEMONSTREERDE BOVEN MOSKOU MOSKOU, 19 Aug. (Reuter). Boven het vliegveld Toesjing, aan den rand van Moskou, heeft de Sovjet-lucht macht gisteren demonstraties gehou den, waaraan, door 500 militaire en- burgervliegtuigen werd doelgenomen. De demonstraties, die gehouden wer den in het kader van den nationalen luchtvaartdag, werden bijgewoond door de leden der regeering en de Fransche en Britsche militaire delegaties. Er waren 1.500.000 toeschouwers. In ver band met dit feest zijn gisteren geen militaire besprekingen gehouden. SOFIA, 19 Aug. (Havas). De Roemeensche kapitein, die na de ontdekking van den diefstal van de documenten zich een revolver schot door het hoofd heeft gejaagd, is overleden zonder tot bewustzijn te zijn gekomen. Het onderzoek heeft geen enkel resultaat opgele verd. BINNENLAND 's-GRAVENHAGE, 19 Augustus. Men meldt ons van bevoegde zijde: De op 31 Augustus a.s. ter eere van den verjaardag van H. M. de Konin gin te 's-Gravenhage te houden groo- te parade zal, in verband met de uit breiding en moderniseering van ons leger, van grooter formaat zijn dan tot nu toe het geval was. Behalve de grenadiers en jagers, het 3e regiment huzaren en het 2e regiment veldartillerie, zullen verschillende gemo toriseerde ondcrdeelen, waaronder zware artillerie, luchtdoelartillerie, pantser wagens', huzaren, motorr.yder- en zoek- lichtonderdeelen. Hoewel het traditioneele Malieveld ondanks liet benutten van den rijweg van de Boorlaan allengs te klein zou worden voor het bijeenbrengen van troe- penafdeelingen van beteekenis, is hier toe toch besloten, omdat het gedeelte van de parade, dat bestaat uit het marchee- ren van de troepen op een paradeveld en het aldaar houden van een inspectie be ter tot haar recht kan komen. Teneinde evenwel een zoo groot moge- lijk deel van de bevolking in staat te stel len do troepen te zien zonder het verkeer veel te belemmeren, zullen alle onderdee- len door een gedeelte der Residentie mar- cheeren. De troepen te voet en de veldartillerie marcheeren daartoe na de parade onder bevel van den commandant van het re giment grenadiers, langs Korte Voorhout, Lange Vijverberg, Kneuterdijk, Park straat, Plein 1813, Alexanderstraat, Ja va- straat, Nassauplein, Laan Copes v. Cat- tenburch, Carol van Bylandtlaan, Oost- duinlaan naar den Waalsdorperweg. De gemotoriseerde troepen marcheeren onder bevel van den commandant van het le regiment huzaren-motorrijder, langs Koningskade, Raamweg, Nieuwe Parklaan naar Scheveningen. Zij verla ten langs de Zwolschestraat. en de van Alkemadelaan de Residentie en splitsen zich daartoe bij den Benoordenhout- schen weg. Groote belangstelling bij het vertrek uit Den Helder DEN HELDER, 19 Aug. Onder enorme belangstelling, zoo groot als nog niet bij het vertrek van een oorlogsbodem te Nieuwedlep is on dervonden, is vanmorgen te kwart voor elf Hr. Ms. flottieljeleider „Tromp", onder commando van den kapitein-luitenant ter zee J. W. Ter mij tel en, voor het eerst naar Neder- landsch Oost-Indië vertrokken. Aan boord bewogen zich honderden familieleden van de bemanning op de verschillende dekken, hetgeen een on gewoon aspect opleverde. Tegen tien uur echter moesten de familieleden het schip verlaten en moest de geheele be manning aan boord zijn. De valreep werd op de kade getrokken en met as sistentie van het marinepersoneel aan den wal ontmeerde de „Tromp", om door de sleepboot „Utrecht" langzaam naar den havenuitgang gesleept te wor den. 'Bij het passeeren van het wacht schip en het directiegebouw, werd met vlagvertoon het militaire saluut ge bracht, terwijl de bemanning aan boord van den flottieljeleider in lange rechte rijen stond aangetreden. Bij het haven hoofd was de belangstelling nog grooler dan bij den aanlegsteiger. Hier stond ook het muziekcorps van het 21e regi ment infanterie, onder leiding van majoor Van der Mey, opgesteld, om, bij afwezigheid wegens vacantie van de stafmuziek der Koninklijke Marine, het vertrek op te luisteren. Op het fort „Louise" zagen wij verschillende mari ne- en landmachtautoriteiten als ge woonlijk het vertrek gadeslaan. Het was een plechtig moment, toen terwijl het volkslied weerklonk de „Tromp" langzaam en statig de haven verliet. Terwijl een eskader van negen water vliegtuigen boven den flottieljeleider cirkelde, wendde de „Tromp" in een groote bocht den steven naar het Zui den, om de eerste reis naar Indië aan te vangen, nagestaard door de talloozon langs den dijk. DE „VALK" NAAR INDIE AMSTERDAM, 19 Aug. Hedenmor gen om 6 uur is het K.L.M.-toestel PH- ALV „Valk" met gezagvoerder Gey6en- dorffer, 2e bestuurder Kalberer, werk tuigkundige Belie, radiotelegrafist van Beukering en Steward Erlings van Schip hol naar Indië vertrokken. 8 Passagiers maken de reis mede. Medegenomen werd 432.867 kg. brief post, 8.70Ó kg. pakketpost en 173.935 kg. vracht. Op bezoek bij de nog krasse oudste inwoonster van Delden A LS u thans als vreemdeling in tl Delden naar slager De Leeuw vraagt, dan zal geen enkele Delde- naar denken, dat ge van zins zUt u van een pond biefstuk of een lever worst te voorzien, want nadat men u wegwijs heeft gemaakt, zult ge te hooren krijgen: „Oh, a wilt zeker naar tante Eefke, die volgende week hon derd Jaar wordt!" Ja, inderdaad, daar wilden wij heen, konden wij onze vraagbaak antwoorden. De inwoners van Delden vinden hel blijkbaar vanzelfsprekend, dat in deza dagen vreemdelingen naar Langestraat 99 gaan om met hun oudste inwoonster, Eva de Leeuw, een praatje te maken. Een interviewer maakt zich, wat ove rigens heel begrijpelijk is, reeds voor tikt hij zijn slachtoffer gezien heeft, hier van een voorstelling. En in dit geval dachten wij aan een gekromd oud vrouwtje, dat zeer slecht ziet, misschien zoo goed als geheel doof is, en geen zin meer' aan praten heeft. Misschien ligt ze wel te bed. om haar middagslaapje te doen, kwam in ons op, toon wij er aan dachten, dat 't bij drie uur was, Maar zooals wij zoo vaak ondervon den, was het ook ditmaal: er klopte niets van de gevormde voorstelling. Tante Eefke in onze gedachten en tante Eefke in werkelijkheid waren twee groote tegenstellingen. Er klopte niets van onze fantasie over Delden's oudste inwoonster. En gelukkig voor haar zelf, om dat zij van de bovengenoemde ouder- domsverschijnselen nog niets wil weten en voor ons omdat wij tegen over iemand kwamen te zitten, waarmee, in den letterlijken, maar niet minder in figuurlijken zin „te praten viel." Tante Eefke is toch niet met haar middagslaapje bezig, zoo vroegen wij haar neef, den heer J. de Leeuw, bij wien ze in huis is. Middagslaapje? Hoe komt u er bij, daar moet ze niks van hebben. Den ge- heelen dag kan ze menschen te woord staan en ze praat graag. Gaat u maar binnen. Wij betraden het voorkamertje, naast den winkel, het verblijf van de bijna honderdjarige. In ècn stoel voor het raam zat de per soon voor wie we kwamen. Met be langstelling keek zij naar de vele tou- risten, die over de straat gingen, doch het geluid van binnenkomenden was haar niet ontgaan. Energiek wendt ze het hoofd om en als wij op haaf toekomen, steekt ze de hand al uit en voordat wij iets hebben kunnen zeggen, klinkt haar heldere stem: Ik geloof niet, dat ik u ken, wie bent u eigenlijk? Wij stellen ons voor, doch zij ver staat ons niet direct. Wij moeten wat luider spreken. De pientere en levens lustige indruk, die ze nog maakt, heeft bij ons de gedachte aan de mogelijkheid, dat ze doof kon zijn, geheel doen ver dwijnen. Doof is tante Eefke niet. doch wel eenigszins hardhoorend. Met eenige stemverheffing kunnen we ons ver staanbaar maken. Doch wij hebben niet veel gepraat, daartoe kregen wij trouwens de kans ook*niet, want de geïnterviewde was op geruimd en rad van tong, zoodat wij alleen maar behoefden te luisteren. Zij bleef altijd wel niet bij het onder werp, doch als haar neef even te hulp kwam, ging alles van een leien dakje. Ik schrijf nog zonder bril Haar grootste trots is, dat haar ge zichtsvermogen nog zoo goed is. „Ik kan nog zonder bril schrijven", zegt ze. Behalve oogen heeft men hier echter ook een hand voor noodig en als wij daar naar kijken, valt het ons op, hoé rustig haar handen nog ziin. Geen be vende vingers, zooals men reeds vaak bij menschen aantreft, die nog lang niet aan de honderd toe zijn. En het lezen? Dat doe ik ook nog, hoor, is het antwoord en zij. vertelt ons van een ge bedenboek, dat ze trouw eiken dag open slaat. Haar lievelingsonderwerp uit den ouden tijd schijnt de eerste stoom trein in Delden te zijn. Hierover heeft zij het vaak en ze vertelt dan hoe ze als klein meisje met haar moeder mee mocht, om naar het ge vaarlijke monster te gaan kijken. We moesten er wel 300 meter afblij ven, zoo gevaarlijk was het, vertelt TANTE EEFKE VAN LEEUWEN, die volgende week 100 Jaar wordt Tante Eefke heeft wel het begin van het verkeer over de ijzeren staven mee gemaakt, doch zelf heeft ze er weinig van geprofiteerd. Eenmaal is zij slechts in een trein gestapt met bestemming Amsterdam. Het doel van deze reis was om het cir cus Carré tc bezoeken. Ook de oorlog van 1870 en 1871 zij was toen reeds dertig jaar geweest ligt noch versch bij haar in het geheu gen. Vooral over de voedselschaarschte, die toen in Delden heerschte, kan tante nog heele verhalen doen. Brood was er niet te krijgen. Als men een beetje koren kon bemachtigen, clan werd dit naar den watermolen in Azelo gebracht, waar het. gemalen werd. Met het beetje meel begaf m^n zich naar den bakker, die er dan een broodje van maakte. Haar neef vertelt ons dan iets van den levensloop van zijn krasse tante. Haar vader, de heer A. de Leeuw, had de oerste slagerij in Delden, die gevestigd was in de Noordervvalstraat. Zo heeft 4 zusters en een broer gehad, die allen zijn overleden. Zij zelf had een han deltje in spelden, doeken en garen en hiermee trok zij den boer op. Lang he.eft zij dit volgehouden, want op 90-jarigen leeftijd bestond zij het nog om „even tjes" van Delden naar Enschede te loo- pon, een afstand van 15 K.M. De heer J. de Leeuw kwam in ver band met een ernstige ziekte van zijn moeder reeds op een leeftijd van zes weken bij zijn oom, waar tante Eefke, die toen 46 jaar was, ook thuis was. Nooit hebben neef en nicht elkaar meer verlaten. Toen de heer J. de Leeuw een slagerij begon, kwam zijn tante bij hem inwonen, en tot op den huidigen dag is dat zoo gebleven. Tot aan haar 851ste jaar heeft zij al tijd haar handeltje gedreven. Op natio nale feestdagen maakte zij goede zaken met den verkoop van vlaggetjes, strik jes en speldjes en mede door dezen han del verwierf zij ook in de omliggende plaatsen van Delden een groote bekend heid. Ziekte heeft tante Eefke nooit gekend. In de bijna honderd jaar van haar leven heeft nog geen enkele dokter kans ge had om 'n rekening voor haar te schrij ven. Als wij wegrijden, clan wuift ons de honderdjarige lachend toe. Moge zij in goede gezondheid den 25sten Augustus beleven! Landbouwer schiet op zijn zuster en verwondt haar ernstig STEIN, 19 Augustus. Gister avond te ongeveer acht uur ont stond oneenigheid tusschen deri 60- jarigen landbouwer Driessen en diens echtgenoote in hun woning te Stein. De man dreigde zijn vrouw met een revolver. De vrouw wis* echter te vluchten, waarna de man het wapen richtte op zijn ruim 00- jarige alleen-wonende zuster. Deze werd door een viertal kogels aan hoofd en schouders getroffen. In hoogst zorgwekkenden toestand werd het slachtoffer naar het ziekenhuis te Sit- tard overgebracht. De man vluchtte na zijn daad en sprong in het Julianaka- naal, waar hij door de gemeentepolitie, die direct ter plaatse was, uit werd ge haald en gearresteerd. De man bleek reedB enkele maanden te lijden aan zwaarmoedigheid. DE REIS VAN DE O. 10 's GRAVENHAGE, 19 Augustus. Hr. Ms. onderzeeboot O. 19 onder bevel van den luitenant ter zee le klasse K. van Dongen is 18 Augustus van Alex andre vertrokken. OOST-1ND1Ë BATAVIA, 19 Aug. - Naar Apeta verneemt is aan ds. J. Nieuwpoort op zijn verzoek met ingang van 2 October 1939 eervol ontslag verleend uit den dienst der Protestant- sche kerk in Ned.-Indië. (Zooals bekend leidde ds. Nieuwpoort den nationalen kerkdienst te Djokja karta ter gelegenheid van de geboorte van Prinses Irene. Hij gaf daarbij uiting aan zijn gevoelens, dat hij een dergelijken dienst tegen zijn zin leidde, terwijl hij de aanwezigen, waaronder de gouverneur en andere autoriteiten, in hun gevoelens kwetste. In verband hiermede besloot het bestuur der Pro- testantsche kerk den betrokkene te ont heffen van zijn plaatsing te Djokjakar ta en hem ter beschikking van het kerkbestuur te stellen). SPORT EN SPEL AMERSF. BOYS—'T GOOI Amersf. Boys zet haar oefencampag ne voort. Morgenmiddag spelen de blauw-witten op hun terrein een vriend- schappelijken wedstrijd tegen 't Gooi uit Hilversum. LONDEN, 19 Augustus. Sir Malcolm Campbell heeft heden morgen op het Meer van Coniston met zijn „Blue Bird 2" het wereld- snelheidsrecord voor racebooten gebroken, door een snelheid te behalen van 140 mijl per uur (on geveer 224 kilometer). De snelheid is nog niet officieel bevestigd. GOEDERENMARKTEN TARWE TE LONDEN Da stemming prijshoudend. Londen-grade leverings 19 Aug. 18 Aug. 19 Aug. 18 Aug. Manitoba no. 8 levering: Aug. 19-2*$ 18-10*$ Jan. 19-7S 19-4*$ Nov 19-3*) 19-1$ GRANEN TE LIVERPOOL Da atemming prijshoudend. NIEUW CONTRACT Oct 3-7*6 Maart 3-11*6 3-11*6 Dec. 3-9*6 3-9*6 MAIS LA PLATA TE LIVERPOOL De stemming kalm Aug. 21-1*/ 21-3/ Oct 21-1*/ 21-3/ Sept. 21-1*/ 21-3/ I verk. bet. 8 waard. koop Zaterdag 19 Augustus 1939. Ohèque Berlijn Parijs Brussel Londen Zwitserland Cable New York Chèque Milaan Duitsch bankpapier n zilver Fransch bankpapier Belgisch Zwitsersch Engelsch Amerikaansch Indisch i, Handelpmarken Toeristenmarken Ponden (goud) Dollars (goud) tlentfea Gouden 11. Inkoop 74.60 4.92* 31.63 8.71 42.05 1.85* 9.75 25.75 27.75 4.93 6.33 42.05 8.70 1.85* 99.00 5.25 15.44 3.17* 12.96 15 uur. Varkoop 74.80 4.95* 31.71 8.73 42.13 1.86* 9.90 26.75 28.75 4.99 6.40 42.25 8.74 1.87* 100.00 6.75 49.00 15.54 3.21* 13.06 Prolongatie Particul. disconto! Daggeld; 19 Aug. OMREKENINGSKOERSEN 18 Aug. 19 Aug. Londen Berlijn Partje Brussel (Belg*) Zwitserland Kopenhagen Stockholm Oslo NewYork (cable) Rome 8.72* 8.71* 0.74.85 0.74.78 4.93* 4.93* 31.67 42.09 38.07* 44.97* 43.85 1.86* 6.60 31.65 42.07 38.05 45.00 43.85 1.86* 6.65 LONDEN wordt door Tokio, in het bijzonder door de Japansche leger leiding, „onder druk" gezet. Het is naar het thans lijkt niet van zins en niet bij machte zich daar tegen afdoende te verweren. De Japan sche militairen in China hebben de troefkaarten in handen. Voor zoo lang als het duurt. Want Japan is bezig met een speculatie op onmetelijke schaal, en wanneer deze speculatie mislukt het geen zeer wel denkbaar is zal het aangewezen zijn op den goeden wil van die mogendheden, welke het thans met list en geweld uit het Verre Oosten tracht te verdrijven. Deze onmetelijke speculatie bestaat daaruit, dat Japan tracht door de inlijving van de Noord- Chineesche afzet- en grondstoffen-gebie den een eigen zoo veel mogelijk autar kisch economisch gebied te scheppen. Tot dusver heeft Japan, telkens wan neer het zijn invloed op het vasteland uitbreidde, zoowel na den Russlsch-Ja- panschen oorlog als na de herhaalde in vallen in Chlncesch gebied, een stap terug moeten doen wanneer de Wester- sche mogendheden in gesloten front TokJo daartoe dwongen met hun mili tair en economisch overwicht. Deze ver houdingen bleken ten tijde van de ver overing van Mandsjoekwo reeds gron dig gewijzigd te zijn; thans gaat Japan zelfs veel verder en heeft het zonder zich om rechten en belangen der Wes- tersche mogendheden te bekommeren een veldtocht In en een blokkade van China doorgevoerd, welke kan voe ren naar een beslissend succes op den weg naar een definitieve beveiliging der Japansche militaire en economische be langen. Kan voeren, want nog steeds is het een speculatie, omtrent den af loop waarvan Japan nog geenszins ge rust kan ziin. Vandaar, dat in Tokio on derling een zeer felle strijd wordt ge voerd tusschen verschillende partijen zooals leger, vloot en industrie (het leger zelf ook weer onderverdeeld in verschillende stroomingen), welke het volkomen eens ziin over het doel: een groot en machtig Japan, maar van mee ning verschillen over tempo, methode en volgorde van de expansie-veldtochten. SCHERP staan tegenover elkaar de groep, welke een innerlijke consoli datie wenscht van het veroverde, alvorens tot nieuwe uitbreiding van de Japansche invloedspheren over te gaan, en de groep, welke meent dat het oogen- blik gunstig is om „alles op alles" te zetten en van de moeilijkheden elders in de wereld, met name in Europa, ge bruik te maken om definitief met den Westerschen invloed in China af te rekenen. Diegenen, die te Tokio rem mend werken, zijn beducht voor de ge volgen van een economisch conflict met de Vereenigde Staten, Engeland en Frankrijk, met de onberekenbare Rus sische dreiging in den rug. Het Japan sche optreden in China, dat zich met den dag openlijker keert tegen allen Westerschen invloed aldaar, ook tegen den Amerikaanschen, forceert als 't ware een eenheidsfront dér mogendheden, die belang hebben bij het handhaven van de „opendeur"-politiek. Het moge terloops in herinnering worden gebracht, dat ook Duitschland en Italië behooren tot de Westersche mogendheden, die groot economisch belang hebben hij een open toegangsdeur tot de onmetelijke Chinee sche afzet- en grondstoffengebieden. Japansche legerkringen, die den tijd rijp achten, en het oogenblik gunstig, om het gehate verdrag van Washington van 1922 en de „opon deur"-politiek te liquideeren, schrikken er niet voor terug aan de Westerlingen en aan hun be langen in China, vooral aan de Britten, harde slagen, letterlijk en figuurlijk, toe te brengen. Welicht ziin zij aanvankelijk verbaasd geweest over den geringen weer stand, welke zij daarbij ontmoetten. Be- teekent dit, dat zij thans overmoedig zijn? De naaste toekomst zal leeren ol hun speculatie, dat de Westersche mo gendheden onderling te zeer verdeeld zijn en ook overigens niet meer bij machte om Japan in het Verre Oosten weer even sterk „onder druk" te zetten als in 1905, in 1922 en hij andere mijl palen der Japansche expahsie het geval was. op voldoende hechte basis heeft berust.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 3