FILMS voor deze Week: STADSNIEUWS Politie-varia BUITENLANDSCH GELD EFFECTEN Geen rooskleurig nieuws over 't bloemencorso Liefhebbers voor! Gemeenteraad Afscheidsdéfilé van 18e R.I. Lichting 1940 komt op Gedenkborden AMERSFOORTSCH EFFECTEN- EN ADMINISTRATIEKANTOOR N. V. „Reizen en Trekken" als spoorwegnummer Üqsmda Mooie zege van A.Z.&P.C. 2e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD .o Id AUoUOiUd lbA9 jy jOG enkele dagen en het is weer 31 Augustus: De dag, waarop duizenden zich J\l langs den weg plegen te scharen om het jaarlijksche bloemencorso in oogenschouw te nemen Zal dat dit jaar ook weer gebeuren? Liefhebbers voor het kleurrijke schouwspel zullen er genoeg zijn maar het bloemencorso?? De opgave hiervoor is tot nu toe beneden de verwachtingen gebleven. Bedenkt toch, dat de Oranjevereeniging zonder Uw steun weinig kan doen op dit gebied. Het bloemencorso kan slechts een succes worden, wanneer velen samenarbeiden. Het is daarom, dat de commissie een dringend beroep doet op aller mede werking en een verzoek richt tot allen, die hiertoe in aanmerking komen, om zich onverwijld voor deelname op te geven. U doet het toch?? De Oranjevereeniging rekent er op. Zakenmenschen, gaf U zich reeds op voor den reclame-optocht? Neen? Doet U dit dan alsnog! Lezers, dit stukje staat vol met vraagteekens. De Oranjevereeniging hoopt, dat U er zorg voor zult dragen, dat op 31 Augustus al deze vragen beantwoord zullen worden dóór één uitroep: „Wat een mooi bloemencorso!!" Agenda voor de vergadering van Dinsdag 29 Aug. De agenda voor de openbare vergade ring van den Raad dezer gemeente, op Dinsdag 29 Augustus, des avonds om 7 uur, luidt als volgt: 1. Ingekomen stukken en mededeelin- gen. 2. Benoeming van twee leden van de Commissie van toezicht op het Lager Onderwijs. 3. Afwijzend advies van B. en W. naai aanleiding van het verzoek van A. van Ginkel om ontheffing van de Verorde ning betreffende het verleenen van drankvergunningen en verloven A ten aanzien van perceel Scherbierstraat 3. 4. Voorstel van B. en W. om onthef fing te verleenen van het bepaalde in de Verordening betreffende het verleenen van drankvergunningen en verloven A ten aanzien van perceel Korte gracht 8. 5. Voorstel van B. en W. betreffende het maken door de N.V. „Amersfoortsche Radio Centrale" van een alarmeerings- inrichting ten behoeve van de luchtbe scherming. 6. Gunstig advies van B. en W. op het verzoek van het Bestuur der Vereeni- ging voor Chr. J3uitengewoon onderwijs om Voorschot op de gemeentelijke ver goedingen ten behoeve van de Koningin Emmaschool. 7. Voorstel van B. en W. om ten be hoeve van de R.K. Meisjesschool aan de Muurhuizen 45 tijdelijk een lokaal van de school L. Beekstraat in gebruik te geven. 8. Voorstel van B. en W. tot wijziging van het Raadsbesluit tot het aanvragen van een Rijksvoorschot voor het bouwen van 37 woningen. 9. Voorstel van B. en W. tot vaststel ling van het gedeelte uitbreidingsplan „Berg-Zuid". 10. Voorstel van B. en W. tot vast stelling van de bijdrage ingevolge art 11 der Verordening op de exploitatie van bouwterrein voor de gedeelten van het uitbreidingsplan „Berg-Kop-Noord" en „Berg-Zuid". 11. Voorstel van B. en W. tot over neming, van mevr. J. H. Bertels-Stork, van een strookje grond aan de Zeven huizen. 12. Voorstel van B. en W. tot over name van een strook grond van H. L. Houtveen voor verbetering van den Bis- schopsweg en tot het verleenen van een bijdrage in de kosten van verhouw van het perceel Beekensteinschelaan 56 aan H. L. Houtveen. 13. Voorstel van B. en W. tot over name van strooken grond aan den Bis schopswcg van S. v. d. Klashorst e.a. 14. Voorstel van B. en W. tot wijzi ging van het Raadsbesluit d.d. 7 Maart 1939 No. 107 strekkende tot verhuur van een complex weiland nabij den Hei ligenbergerwee aan W. R. Vos. 15. Voorstel van B. en W. tot wijzi ging van het Raadsbesluit d.d. 25 April 1939 no. 207 strekkende tot verhuur van een perceel bouwland nabij de gebou wen van den gemeentelijken Reinigings dienst aan G. van Dijk. 16. Ontheffingen schoolgeld dienst 1938/1939. 17. Ontheffingen straat- en rioolbe lasting dienst 1938 en 1939. 18. Reclames hondenbelasting dienst 1938 en 1939. MARKTBERICHTEN AMERSFOORT, 18 Aug. Perziken 38, blauwe druiven 1115. witte drui ven 1518, reine claude 7—12, reine Vic. 4—10, blauwe pruimen 67, witte pruimen 612, Belle de Louvain 68, Pond. Seedling 56, kruideniers 615, suikerpeer 34, Clapp'a 1117, Précose de Trevoux 710, dr. Jules 10—11, Ear ly Vic. 57. tulpappelen 1516, zigeu nerin 1617, Keswick 3—5, roode zo- merappelen 812, tomaten 2033, roode bessen 510, meloenen 710, augurken 2—11, andijvie 1217, sla 28—60, bloem kool 6—10, stokboonen 12—15, stamboo- nen 712, snijboonen 1012, pronkers 47, komkommers 1631, bieten 1114, roode kool 1113, gele kool 16^18, groene kool 2031, spinazie 11. wortelen 3167, postelein 46. uien 2144, breekpeen 2036, spitskool 2021, bleekseldery 2021, seldery 613, pe terselie 57. EIERVEILING AMERSFOORT, 18 Aug. Aanvoer 50000 stuks. Witte eieren f 4.101.50, bruine eieren 4.104.65, eendeieren 3.10, kalkoeneieren 6.00 Het jubileum van den adj. o.i. C. H. Smeets In ons blad van Donderdag schreven wij reeds, dat aan den adjudant-onder officier-administrateur C H. Smeets van het 21ste Regiment Infanterie de gouden medaille voor zes en dertig ja ren trouwen dienst is uitgereikt. Nadat de luitenant-kolonel J. de Vries den ju bilaris dit cerc-teeken had overhandigd, schonk kapitein jhr. T. J. A. Calkoen den adjudant Smeets de gouden draag- mcdaille. Dit liet hij vergezeld gaan van een korte rede, waarin hij de activiteit en nauwkeurigheid van den jubilaris prees. Namens de onderofficieren werd den adjudant een stoffelijk blijk van waardeering aangeboden bij monde van den adjudant o.i. G. Schuitemaker, ter wijl mevrouw Smeets bloemen in ont vangst mocht nemen. - -j EDENMORGEN heeft het 18e Regiment Infanterie, onder commando van den luitenant-kolonel H. Polis in verband met het ver trek naar Ermelo een afscheidsdé filé gehouden voor den comman dant van het vierde legercorps, ge- neraal-majoor A. R. v. d. Bent, adju dant in buitengewonen dienst van H.M. de Koningin, bevelhebber in de vierde militaire afdeeling. De generaal en zijn staf stonden opgesteld op de Koninginnelaan ter zijde van het bureau van het korps- bureau. De Stafmuziek zorgde voor defileermuziek. De Minister van Defensie heeft be paald dat de dienstplichtigen der lich ting 1940, eerste ploeg, van de regimen ten Infanterie, waaronder begrepen het regiment grenadiers en het regiment Jagers, op 4 October 1939 zullen worden ingelijfd. Als gevolg hiervan komen in het gar nizoen hier recruten onder de wapenen bij het 5e en hét 21e Regiment Infan terie. Tet herinnering aan de geboorte van Prinses Irene brengt N.V. Kon. Delftsch Aardewerkfabriek „De Porceleyne Fles" te Delft een schotel en twee gedenk borden in den handel. De schotel is ontworpen door P. Sen en stelt de bloeiende Oranjeboom voor, met als on derschrift: „De edele boom leeft voort in kracht". Het grootste bord heeft als randschrift: „Sterk door de trouw van Oranje, blijft Nederland trouw aan Oranje". Vertegenwoordiger van de Porceleyne Fles is de firma J. W. van Achterbergh, Westsingel. Een stadgenoot heeft bij de politie aangifte gedaan, dat te zijnen nadeele van zijn fiets een electrisch lampje met dynamo ontvreemd is. In de Kamperbinnenpoort veroorzaak te een vrachtauto door achteruit rijden lichte schade aan een autobus. Een jeugdig woonwagenbewoner werd door de politie aangehouden en betaal de prompt zijn achterstalligheid ten bedrage van een gulden. De politie heeft een jongeman,, die op ontoelaatbare wijze een meisje belee- digde, ernstig onder handen genomen. GARNIZOEN De le luitenant-adjudant van het le R.V.A. te Harderwijk H.P.C. Witsenburg wordt met ingang van 1 October a.s. bij de Rijschool gedetacheerd. TEMPERATUUR IN PESIE'S BAD De temperatuur van het water in Pèsie's bad was hedenmorgen 65 gr. F. of 18 gr. C. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Lambertus Adriaan, z. van Johannes van der Linden en Bar bara Snijders; Geertje, d. van Pieter Ferwerda en Hanna de Boer. OVERLEDEN: Anna Keverkamp. 79 j., ongehuwd. WIJERSSTRAAT 13 TEL. 6505 Directie: H. VOLKERS De N.R.V. heeft in verband met het spoorvvegjubileum een van de vvekelijk- sche afleveringen van haar orgaan „Rei zen en Trekken" uitgegeven als 6poor- wegnummer. Dit nummer is thans ver schenen en inderdaad is bet in ruime zin aan den spn^ - gewijd. Het blad opent met een artikel van Prof. Dr. Ir. J. Goudriaan, President-Di recteur der Nederlandsche Spoorwegen, over het Nederlandsche Spoorwegbedrijf en bevat verder artikelen over de dienst regeling voorheen en thans door H. As- selherghs, stationsrestauraties, veilig heid in het snnn<-<vp<7verkeer. Een be zoek aan de tractie. De beteekenis der N. S. in het bedrijfsleven. De heer D. Schiferli behandelt de vraag: Zouden wij onze spoorwegen kunnen en willen missen?, de heer A. Pieters: De spoor weg en de N.R.V. Verdere artikelen zijn: De locomotief onder narcose door v. Zw„ De Spoonveghil jelt en-automaat. Het parate en verjongde treinvervoer en allerlei mededeelingen over de Spoorwegtarieven. Verder 'de gewone rubrieken, de agende der nog uit te voe ren reizen, een verslag over de pas uit gevoerde Amerika-reis met 120 deelne mers, enz. Het spreekt vanzelf, dat ook de illus tratie is aangepast aan den tekst. Tal van foto's over het spoorwegbedrijf, lo comotieven, interieurs van personen wagens, stationsrestauraties, spoorbrug gen, dienstregelingen, en dergelijke vol tooien het geheel. Qrand-Theatre „De Citadel IN den roman van Cronin, waar naar de film „De Citadel" ver vaardigd is. wordt de strijd weer gegeven van een jongen dokter te gen de domme macht en even machtige domheid van hem om ringende lagen der' maatschappij; die van de mijnwerkers uit Wales en van de snobistische dokters van Londen's Westend. Dramatisch is velerlei opzicht, voelt men het gegeven toch meer als een aanklacht, een zweepslag, die noodig moest zijn, om de men- schen te doen beseffen, welk een strijd tegen nameloos lijden de dok ter te voeren heeft, wel te verstaan de medicus, die zijn roeping na streeft. En de schrijver heeft niet geaarzeld om ten opzichte van dit laatste een feilen aanval te richten op hen, die voor geld in werkelijk heid niet-zieke, maar geesteszieke, in hun rijikdom en praalzucht ver starde menschen van de uitgaande wereld op sleeptouw houden. Dit drama uit de Engelsche dokters wereld voert ons naar de trieste mijn werkersdistricten van Wales, waar het leven nauwelijks waarde heeft en nog minder vreugde. Dat leven is opzich- zelf reeds een aanklacht en wordt nog geaccentueerd door scherpen, bitteren, humor, waarbij alles uitgeschreeuwd wordt, wat niet verzwegen modht wor den. De film eindigt met een pleidooi, dat groot is in zijn eenvoud. Met woorden, niet ten bate van een kwakzalver, maar evenmin kleineerend voor de hoogste roeping van dè wetenschap, in dienst 6taande van de lijdende menschheid. Woorden, waarin men de veront waardiging voelt natrillen tegen al de genen, die zich om welke reden ook dit ambt niet waardig hebben getoond of het tot winzucht verlaagden. Robert Donat verpersoonlijkt den dok ter op uitnemende wijze, hij maakte een mooie overtuigende creatie van den jongen strijder, die zelf ook geruimen tijd in laagheid en domheid dreigde on der te gaan en -te elfder ure daaruit weggesleurd werd door de dronken- man's, maar toch rake woorden van zijn ongelukkigen vriend. Naast hem staat in de moeilijke rol van zijn geduldige, in zijn grootheid ge- loovende vrouw Rosalind Russell. Zij voelt alles beter aan en gaat ook niet op in het tijdelijke, weelderige leven van doktersvrouw, waarin geld alleen een rol speelt, onverdiend geld. Een diep doorvoelde en wellicht door zijn spel wel de meest zeggende rol wordt door Ralph Richardson vertolkt in den persoon van dr. Manson's vriend, die ten onder gaat, omdat hij niet tegen het leven opkon. King Vidor regisseerde deze film: hij schiep een werk, dat zijn diepe betee kenis behoudt, nu en later. In het voorprogramma zien wij alom in den lande de vreugde over de ge boorte van Prinses Irene en eenige aar dige bijfilmpjes. Maandag-, Dinsdag- en Donderdag middag zijn er in het Grand Theatre familiematinee's met Shirley Temple in „Penny brengt uitkomst." De komiek Femandel in de film „De Big van het Vreemdelingen legioen" City Theater) CityTheater De jonge dokter Manson (Robert Donat) in de film „De Citadel" (Grand Thédtre) „De Big van het Vreem delingenlegioen" FERNANDEL is de komiek, die noch gezochte omstandig heden, noch grillige en onwaar schijnlijke situaties noodig heeft, om het publiek voor zich te win nen. Hij is meer de verwekker van den glimlach dan de man „die U de stuipen op het lijf jaagt". En dat is prettig, want van deze laatste soort is de filmwereld reeds al te rijkelijk voorzien. Fernandel heeft alle eigenschap pen, die de meeste andere men schen ook de hunne kunnen noe men, en hij is daarom in 't geheel niet onaannemelijk, vooral niet, wanneer hij zich beweegt in een, voor zoover wij het kunnen beoor- deelen, onopgesmukte weergave, van het Fransche vreemdelingen legioen. Het geheim van Fernandel is wel licht, dat hij zoo heel veel op den ge wonen mensch van allen dag lijkt. Die mensch heeft een overvloed van hu mor, die vooral in kleine handelingen „om het hoekje komt gluren". Meestal echter, zijn wij in ons contact met an deren, te zeer met eigen belangen en piobiémcn bezig, om de onopvallende humor van het dagclijksch leven in ons op te nemen. Zooicts gaat ons in de bioscoop beter af. wanneer wij ons bchagelijk, onder het genot van sigaar of sigaret, in een stoel opvouwen, en, onszelf voor een oogenblik uitschake lend, ons in de lachwekkendheid van anderen kunnen verdiepen. Fernandel nu, toont door zijn eigen koddige reacties, aan het alledaagsche ontleend, dat men de vroolijke noot niet te ver moet zoeken. Hij (en in an dere vorm ook de Marx-brothers) lui den daarmee een nieuwe periode in do film-humor in, en naar wij meenen een van beteren stijl. De Big van het Vreemdelingenle gioen, is een eenvoudig gespeelde, ir.enschclijke klucht, met tromgeroffel trompetgeschal en hier en daar ook een ernstige noot, even vlot en eenvou dig voorgedragen als de vele vroolijk- heid die wij hier kunnen zien en waar- deeren. GRAND THé&TRE. Van Vrijdag 18 t.m. Donderdag 24 Aug. vertooning van de film „De Citadel". Voorstellingen: Zondag 1.45, 4. 6.15 en 8.30 uur. Eiken anderen middag en avond 2.30 en 8.15 uur. Vrijdag, Maandag, Dinsdag en Donderdag 2.30 uur: Shirley- Temple in „Penny brengt uitkomst". CITY THEATER. Van Vrijdag 18 t.m. Don derdag 24 Aug. vertooning van de film „De Big in het vreemdelingenlegioen". Voorstellingen: Zaterdag 2.30, 6.15 en 8.30 uur. Zondag 1.45, 4. 6.15 en 8.30 uur. Andere dagen 2.30 en 8.10 uur. STERHUIS. Beekenst.laan 6. Voot all* meisjes iederen avond geopend des Zon- Jags van 2 uur GILDEHUIS. A.K.G. Tentoonstelling 10—5 uur nam. OPENBARE LEESZAAL MET JEUGDLEES ZAAL. Muurhuizen 9. R K LEESZAAL. Wijerstraat 2. Filiaal Uitleenbibliotheek Edisonstraat 85 MUSEUM FLEH1TE, Westsingel. Geopend dagelijks van 1012 en 1—4 uur, uitge zonderd Zondag:, 's Zaterdags 1012 en 1.303 uur. (Stadgenooten hebben 's Za terdags vrijen toegang) KUNSTHANDEL VEENENDAAL, Langestr. 33. Oranjetentoonstelling. BOSCHTHEATER BIRKHOVEN. 20 Aug. Opvoering van het openluchtspel „Chris tus verworpen". 3 uur nam. Ook het station Maastricht treft voor bereidingen voor het eeuwfeest der Ned. spoorwegen. Een der leeuwen wordt opgepoetst WATERPOLO A.Z.C. werd in Alphen met 52 verslagen A.Z. P.C. heeft gisteren in Alphen voor de promotie-competi tie een fraaie 5—2 overwinning op A.Z.C. behaald. Eerlijk gezegd, had den de Amersfoorters weinig ver trouwen in een zege, want de Alphenaren hadden reeds aan P.C.G. een nederlaag toegebracht, van welke Gorkumsche ploeg de groenwitten waarschijnlijk niet ge wonnen hadden, wanneer de wed strijd niet gestaakt was na een 2—0 achterstand. De zweminrichting te Alphen was gisteren tjokvol, toen de beide zeventallen, na door den burge meester, den heer Colijn begroet te zijn, te water gingen. Voor A.Z. P.C. kwamen uit: Mos terd, van Ommeren, Wagenaar, Smei tink, L. Pesie, de Jong en J. de Jager. Onmiddellijk na den aanvang bleek, dat bij A.Z.C. middenvoor v. d. Velden de gevaarlijke man was. Deze speler lag op de 2 Meterlijn en stelde doelman Mosterd herhaaldelijk op de proef met onverwachte achterwaartsche en door- slagballen. Mosterd bleek echter goed op dreef. Na eenige minuten werd van Ommeren, wegens wegzwemmen, uit het water gestuurd, waarvan v. d. Vel den een dankbaar gebruik maakte (1-0). Na het uitzwemmen kreeg Smeitink den bal. Hij zwom door en deponeerde, mede dank zij eenige verwarring in de A.Z.C.-achterhoede, tien gelijkmaker in het net (11). De partijen wogen verder goed tegen elkaar op. Voor het rustsignaal gegeven werd, kon Wagenaar door ver naar vo ren te zwemmen, A.Z. P.C. aan een 2—1 voorsprong helpen. Na de pauze bleek v. d. Velden al da delijk weer gevaarlijk. Hij was het ook, die Mosterd, voor de tweede maal on der gejuich van het talrijke publiek passeerde. Even later kreeg L. Pesie een kans van Smeitink, maar zijn schot ging ra kelings naast. Van Ommeren zag zijn hard zwoegen en zwerven tenslotte beloond. In een rush pass.eerde hij de A.Z.C.-achterhoe- de en gaf keeper Jongeburger geen kans. A.Z.C. zakt bij dezen 32 achterstand plotseling ineen. De Amersfoorters voel den dit goed aan en Smeitink maakte er spoedig met een achterwaartsch schot 42 van. Een groot gedeoltp van het publiek vond het toen ook wellet jes en verliet bij wijze van protest over liet spel van de stadgenooten de inrichting. Middenvoor v. d. Velden werd door scheidsrechter G. v. d. Mark uit Leiden uit het water gezonden, waardoor L. Pesie vrij kwam te liggen en weinig moeite had om er 5—2 van te maken. Daarbij is het gebleven. Do Amers foorters mogen tevreden zijn, stuk voor stuk hebben zij een goeden wedstrijd gespeeld. Ook J. de Jager vertolkte in de voorhoede een snelle partij. Het wachten is nu op de beslissing omtrent den gestaakten wedstrijd A.Z. en P.C.—P.C.G. De eindstand is: A.Z. en P.C. 2 19 1 5—4 2 P.CG. 2 1 0 1 t—i 2 A.Z.C. 2 19 16-72 In dezen stand is geen rei.e dng ge houden met het protest van den wed strijd A.Z. en P.C.—P.C.G.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 5