De opleiding voor de DERTIG-EEUWEN-OUDE HUIZENRESTEN werden blootgelegd vestigingswetexamens KLOKBEKER-CULTUUR OP DE VELUWE Koepelgraven met wapenen HEIDE BRANDDE OP TEXEL Zware binnenbrand in den Haag IN DUITSCHLAND GEVANGEN GENOMEN Haar dochter ernstig mishandeld De nalatenschap vanMannheimer Geen voorstel tot subsidieering Zweefvliegtuig stort neer Het Laboratorium der B.P.M. bestaat een kwart eeuw Het Residentietooneel Rallye paper op motoren over de Veluwe EEN GROOT AANTAL WANDELAARS 2e BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 19 AUGUSTUS 1939 Putwand, bestaande uit uitgeholden eikenstam IN den zanderigen bodem van een heideveld, dat deel uit maakt van het terrein „De Valk" te Lunteren staat een aantal dunne twijgjes. De leek ziet in den grond niets bijzonders en hij gaat voorbij aan enkele afwijkend gekleurde zandvlekken. Het geoefende oog van den prae-historicus echter weet nadrukkelijk in deze donkere partijen de eeuwenoude resten van een cultuur en de moderne sporen van een of ander dier te onderscheiden. De takjes, die hier dan ook in den grond zijn gesto ken, geven de omtrekken aan van twee primitieve huizen, die vol gens den voorloopigen indruk be- hooren tot den klokbekercultuur en die afkomstig zijn uit om streeks 1800 voor Chr. Deze uitermate belangrijke vondst was een gevolg van ccnige andere op gravingen op dit terrein. Een arbeider had vorig jaar op een ander deel van dit groote bosch- en heidecomplex een klokbeker gevonden en eenige weken terug had een leek, die hier aan het lief hebberen was gegaan, wederom een klokbeker en een nagemaakt prae- historisch pulletje gevonden. Deze laat ste vondsten waren voor den eigenaar van het terrein, notaris R. Dinger uit Lunteren. voldoende om zich onmiddel lijk tot het Rijksmuseum van Oudheden te Leiden te wenden en dank zij een ge lukkige samenwerking konden de op gravingen onder leiding van dr. F. C. Bursch, cons.erva.tor aan het zoo juist genoemde museum, worden voortgezet. In de eerste plaats werd een aantal heu vels van koepelgraven, stammend uit den tijd, liggend op de grens van liet steenen- en bronzentijdperk, afgegraven. Een dergelijk koepelgraf bestond uit een ongeveer bijenkorfachtigen vorm van houtstammen, die met rijshout en plaggen bedekt waren. In een van deze koepolgraven, dat een diameter had van 12 a 14 meter, werden twee lijkkuilen gevonden, waarin de dooden in gehurk te houding, met opgetrokken knieën op de zijde liggend, werden bijgezet. Ver moedelijk werden de onderbeenen aan de bovenbeenen vastgebonden, om de overledenen te verhinderen op te staan en de overlevenden te plagen. Allerlei vondsten hebben bewezen, dat men met een krijgshaftig volk te doen heeft. Daarop wijst o.m. een afzonderlijk graf voor een strijdros, dat in Garderen werd gevonden. Eén der lijkkuilen bevatte een mooie gaven klokbeker met een fraaie orna mentversiering, een beiteltje, een kope ren priem, een'kleine door den wind geslepen steen en een kei. die min of meer den vorm van een hamer heeft. Voorts trof men hier aan een groote steen, wellicht vuursteen uit Zuid- Frankrijk, die duidelijk is toegeslepen. Het zou dan ook niet onmogelijk zijn, dat hier iemand begraven is, die er zijn werk van maakte om ruw mate riaal te bewerken. Hij zou in het stee nen tijdperk dezelfde rol hebben ver vuld als de dorpssmid in het bronzen tijdperk. Wellicht heeft men dezen overledene liet nog weinig bewerkte materiaal, benevens een aantal vuur- steenen pijlpunten die eveneens ge vonden werden als symbool meege geven. Daarnaast vond men ook een polsbe schermer, een steenen plaatje, aan de beide uiteinden doorboord door eenige gaatjes, dat aan de pols werd gebonden om te voorkomen flat deze zou breken, door het terugspringen van de pees van een handboog. Ook in den tweeden lijkkuil werden een dergelijke polsbeschermer, een beitel en eenige pijlpunten gevonden. Daar naast trof men in dezen grafheuvel een kleineren kuil aan, die vermoedelijk als kindergraf heeft gediend, Deze bevatte echter geen grafgift en toonde evenmin een afteekening van lijksporen. Wel vond men in dezen grafheuvel nog res ten van houtskool, die er op zouden wij zen. dat de bevolking uit die dagen het hout, dat voor de vervaardiging van de koepelgraven werd gebruikt, even heeft aangekoold om daardoor liet ver teringsproces ecnigermatc tegen te gaan. Uit Germaanschen tijd ONMIDDELLIJK nabij het koe pelgraf, waarin de zooeven genoemde voorwerpen werden ge vonden, trof men een akkerland aan, waar een aantal scherven en eenige verbrande beenderen wezen op een bewoning in den germaanschen tijd. In de jaren omstreeks Christus' ge boorte werd hier vermoedelijk een nederzetting aangetroffen. Helaas heeft men daarvan echter geen nauwkeuriger resten gevonden. Zeventien hectaren gingen verloren DEN BURG, 18 Aug. In de on middellijke nabijheid van de denne- bosschen op de Westermient is van middag door onbekende oorzaak een ernstige heidebrand uitgebro ken. Gelukkig bevonden zich talrijke personen, vooral kampeerders en militairen ifi de nabijheid, die ter stond het blusschingswerk aanvin gen. Ondanks de ingespannen pogin gen om het vuur te stuiten, ging een oppervlakte prachtige heide van 70 h.a. verloren. Dank zij het feit, dat de wind uit een gunstige richting kwam. bleven de bos- schcn gespaard. Burgemeester Kamp, de opzichter van gemeentewerken Tiessen en de bosch wachter Epe waren bij het blusschings werk aanwezig. Dr. F. C. Bursch. de leider van de op gravingen, wijst op den pat (met pijl) met den putwand, bestaande uit een uitgeholden eikenstam Wel wijst nog iets anders op de aan wezigheid van een nederzetting. In de on middellijke nabijheid vond men namelijk een diepen pul, van zeer groote door snede, die reeds in den klokbekertijd moet zijn gegraven, wat in een tijd, waarin de menschen nog niet over spaden beschik ten, een werk van enormen omvang moet zijn geweest De latere germanen hebben daarvan een dankbaar gebruik gemaakt. Zij hebben den gedeeltelijk volgezakten put nog eens nagegraven en op de wel een putwand geplaatst, die bestond uit een, vermoedelijk door vuur, uitgeholden zwo ren eikenstam. Elders op dit terrein vond men 5 a 6 brandstapels met enkele heel fijne ver brande beenderen. Dit wijst op plaatsen waar de overledenen verbrand werden en deze vondst is in verband te brengen' met een dertigtal urnen, die 35 jaar geleden bij den aanleg van het bosch werden gevonden. Het betreft hier een laat-germaansche begraafplaats, die wel licht bij de nederzetting heeft behoord, waarvan men aanneemt, dat zij hier ge vestigd is geweest. HET koepelgraf en de in den aan vang genoemde huizen stammen uit denzelfden tijd, al hebben zij vermoedelijk niet bij elkaar behoord om dat de onderlinge afstand daarvoor te groot is. Bij de „Vijfsprong" de plaat sen, waar het grondplan van de huizen is aangetroffen, is men gaan graven om dat een boschwachter zich herinnerde, dat daar vroeger wel eens een steenen beitel gevonden was. Op goed geluk werd toen een sleuf gegraven en reeds dadelijk stuitte men op de plaats, waar ruim drie duizend jaar terug woningen moeten hebben gestaan. Tn analogie met primitieve huizen uit dezen tijd mag men aannemen, dat zij een lagen zij wand hadden met een schuin dak. Zij waren ongeveer vierkant en ruim 5X5 M. groot. Waar hier en daar een zwak punt, moet zijn geweest, werd een extra )aal ter ondersteuning geplaatst, terwijl n het midden een zwaardere, paal werd neergezet, of als deze ontbrak, zwaar dere palen in het midden van de smalste zijvlakken. De nauwkeurige dateering zal aan de hand van verschillende scherven moeten geschieden. Het feit, dat het terrein in den loop der eeuwen regelmatig is afgeplagd had tot gevolg, dat de resten vlak onder het tegenwoor dig woonvlak werden aangetroffen. Voorts vond men op dit gedeelte van liet terrein nog de overblijfselen van een onvolledig hutje, wat fijne splintertjes vuursteen en eenige pijlpunten. Eenige weken terug zijn in Arnhem op „Den Gulden Bodem"' soortgelijke resten van een huis gevonden. Het zijn de eerste woningen uit den klokbeker- tijd, die in ons land zijn gevonden. Men staat wat het wetenschappelijk onderzoek betreft nu min of meer aan het begin van een nieuwe periode, om dat de verwachting gewettigd is, dat er mee.' van dergelijke woningen op de Veluwe gevonden werden. De meening, dat het klokbekervolk een nomaden stam was, afkomstig uit het Oosten, wellicht uit Zuid-Rusland, blijkt niet heelemaal juist. Zij zullen niet uitslui tend uit jagers hebben bestaan, maar ook landbouw hebben bedreven. Aange nomen mag echter worden, dat zij roof bouw hebben toegepast en daardoor toch eenigermate eén zwervend bestaan hebben geleid. DR. F. BURSCH. die zoo welwillend was, ons op het terrein de resulta ten van zijn onderzoekingen te too- nen, wees erop. dat afgezien van de we tenschappelijke resultaten deze opgra vingen toch wel twee dingen duidelijk ma ken. In de eerste plaats mag men conclu- deeren, dat men bij het vinden van een grafheuvel toch nooit mag zeggen, dal deze ons wel niets nieuws zal kunnen brengen. Men ziet hier het tegendeel door de vondst van het blok gedeeltelijk be werkte vuursteen. En in de tweede plaats is weer eens dui delijk geworden hoe zeer het te betreuren is. dat door leeken, die zelf gaan graven, zooveel verwoest wordt. Het is dan ook een dringende noodzaak, dat aan die lee- kengraverij een einde komt. 's-GRAVENHAGE, 18 Aug. Heden middag te ongeveer drie uur is brand uitgebroken in het perceel Sophialaan 11, hier ter stede, dat bewoond wordt door jhr. O. F. A. M. van Nispen tot Sevenaer, oud-gezant te Brussel en te Rome. Jhr. van Nispen on zijn echtgenoote vertoeven momenteel in Zwitserland en zij zouden morgen naar den Haag terug- keeren. Het perceel was bewoond door een huisknecht 'en twee dienstboden, die bij het uitbreken van de brand evenwel niet thuis waren. Om 1 uur belde een tuinmansknecht aan het perceel aan, doch hem werd niet opengedaan, waarna hij door een zijpoortje in den grooten tuin kwam. Bezig met zijn werkzaamheden zag hij te ongeveer drie uur, dat uit een der dakramen dikke rookwolken opstegen. Telefonisch waarschuwde hij de brand- Een fraaie klokbeker, met een aantal speerpunten en steenen wapenen, be nevens eenige gedeeltelijk bewerkte stukken vuursteen, die te Lunteren in een grafheuvel werden gevonden weer, die spoedig met twee motorspui ten aanwezig was. Men verschafte zich toewoning tot de woning en het vuur, dat woedde op de zolderverdieping werd met twee stralen op de waterleiding bestreden. De vuurhaard was waar schijnlijk gelegen in de dienstbodenka mer. Op de plaats van den brand waren aanwezig de hoofdcommissaris van po litie. de heer II. C. van der Mev, ter wijl commissaris W. Rieken de leiding van de blussching op zich had geno men. De oorzaak van de brand is nog niet vastgesteld, Inwoner uit Alphen a.d. Rijn per brief opgeroepen en gearresteerd ALPHEN AAN DEN RIJN, 18 Aug Bij de familie van den heer J. Drenth, ambtenaar bij de registratie en domeinen alhier, is bericht ont vangen, dat de heer Drenth zich te Dusseldorp in hechtenis bevindt. De heer Drenth, die o.m. de zaken be hartigde van een in Duitschland wonen den Nederlander, ontving Maandag van dezen een telegram, waarin hem werd verzocht onmiddellijk naar Duitschland te komen. De heer Drenth voldeed aan dit verzoek, doch gisteren zond hij aan zijn echtgenoote een brief, waarin hij mededeelde, dat het telegram slechts ten doel had gehad hem over de grens te lokken, daar de in Duitschland wonende Nederlander reeds was gearresteerd en hij zelf bij zijn aankomst in Duitschland onmiddellijk in hechtenis werd gesteld. Omtrent de reden van de arrestatie is niets bekend. De familie van den heer Drenth heeft zich tot den minister van buiten'.and- sche zaken gewend met het verzoek in lichtingen daaromtrent te willen inwin- nen. IN KOKEND WATER GEVALLEN ZWOLLE, 19 Augustus. Gistermid dag is het vierjarig dochtertje van den slager S. J. van de Breuk aan de Visch- poortensloot alhier in een bak met ko kend water gevallen. Het kind, dat deerlijk gewond werd, is vannacht aan de brandwonden bezwe ken. Zes maanden gevangenisstraf geëischt tegen ontaarde moeder ASSEN, 18 Augustus. Voor de rechtbank te Assen stond he den terecht Lea G., vrouw van S. M. C. te Eexterveenschekanaal wegens ernstige mishandeling van haar 13-jarig dochtertje Sophia. Een tweetal buren hadden gezien dat de vrouw op 20 Juli haar dochtertje had geschopt en geslagen. Het kind had een goed heenkomen gezocht bij deze men schen. Den volgenden dag kwam het meisje weer bij hen en vertelde, dat zij geen eten had gekregen en dat zij liefst naar haar grootvader in Stadskanaal wilde. De buurvrouw had het kind een paar boterhammen gegeven en gelei voor de bus naar Stadskanaal. Denzelfden avond was zij echter loopend terug gekomen, omdat haar grootvader niet thuis was Haar moeder wenschte haar echter ook niet in huis, waarop de buurman de marechaussee had gewaarschuwd. Hot kind werd tijdelijk bij den hoofdonder wijzer ondergebracht. Sophia werd zelf ook als getuig© gehoord en zij verklaarde, dat moe der haar dikwijls had geschopt en geslagen. Ook de andere kinderen in huis kregen wel slaag. Zij was nu niet meer thuis doch in Santpoort en zij wilde niet meer naar moe der terug. De inlichtingen over verdachte waren zeer slecht, zelfs de inlichtingen, die haar eigen vader had verstrekt. Ilaar gedrag ter terechtzitting maakte dezen indruk vooral niet beter. De officier van justitie eischte zes maanden gevangenisstraf. Uitspraak over 14 dagen. Een faillissements aanvraag AMSTERDAM, 18 Augustus. Naar ons ter oore komt is door de firma Mendelssohn en Co. te Am sterdam en de bewindvoerders een aanvrage tot faillietverklaring van de nalatenschap van wijlen dr. F. Mannheimer bij de rechtbank alhier ingediend. Willekeur bij toelating van nieuwe bedrijven uit gesloten 's-GRAVENHAGE. 18 Augustus. - Aan de Memorie van Antwoord nopens I het wetsontwerp Vestigingswet Klein bedrijf 1937 is het volgende ontleend: Het is den minister van economi sche zaken bekend dat de kosten van de meeste cursussen, welke die nen tot opleiding voor de examens krachtens de Vestigingswet, bestre den moeten worden uit de schoolgel den. Het komt hem echter niet ge- wensclit voor op dit oogenblik be paalde voorstellen tot subsidieering van dit onderwijs in te dienen. Wel wil hij er, ter vermijding van misverstand, op wijzen, dat het hem niet juist voorkomt om op de wijze, als in het voorloopig verslag geschied is, een tegenstelling te maken tusschen landbouw- oti nijverheidsonderwijs, dat voor een zeer belangrijk gedeelte van overheidswege wordt bekostigd, eener- zijds, en middenstandsonderwijs, dat ge heel door den middenstand zelf bekos tigd wordt, anderzijds. Immers niet uit het oog mag worden verloren, dat een groot gedeelte van het van overheids wege gegeven of gesubsidieerde handels- en nijverheidsonderwijs aan den mid denstand ten goede komt. Behalve voor de dertien bedrijfstak ken, waarvoor thans maatregelen zijn genomen, zijn nog tientallen verzoeken om vestigingseischen ingediend. Over den inhoud wordt thans met de aan vragende en de betrokken organisaties overleg gepleegd. De minister is het ge heel eens met die leden, die er op wij zen, dat deze toepassing een bewijs is van den noodtoestand in -het midden- standsbedrijf; hij is ervan overtuigd, dat de ervaring heeft geleerd, hoezeer deze wet in eon dringende behoefte heeft voorzien. Dat bij sommige leden de indruk ge wekt is dat willekeurige beslissingen ten aanzien van de toelating van nieuwe on dernemingen tijdens den spertijd geens zins zijn uitgesloten, betreurt de minis ter, en elk verwijt van willekeur, hoe be dekt ook, moet hij met stelligheid van de hand wijzen. In dit verband mag niet onvermeld blijven dat het aantal gevallen, waarbij de aanvrager aan geen enkelen rede lijken eisch voldoet, ontstellend groot is. Dat door de voorgestelde verlen ging van den maximum-duur de spertijd een integreerend deel van de vestigingswet zal worden, is in zoo verre juist, dat de praktijk heeft be wezen, dat de spertijd regeling als noodmaatregel niet gemist kan wor den bij de uitvoering van deze wet. Slechts eenmaal, bij een kleinen be drijfstak, kon direct tot het vaststellen yan vestigingseischen worden overge gaan zonder een voorafgaanden spertijd. De minister heeft met belangstelling kennis genomen van de opmerkingen dier leden, die moenen dat deze gele genheid had moeten worden aangegre- pren om enkele wijzigingen in de ves tigingswet aan te brengen ten behoeve van de houders van winkels in kleine plaatsen, waar allerlei uiteenloopende artikelen worden verkocht, zoomede ten behoeve van de seizoenbedrijven. Hij stelt zich voor deze beide aangelegen heden, tezamen met het vraagstuk van de bedrijfsregistratie, nader onder oogen te zien bij de reeds in uitzicht, gestelde voorstellen tot een meer omvangrijke wijziging van de vestigingswet. Overi gens zij, voor zooveel noodig, nog her innerd aan de mogelijkheid, vervat in het tweede lid van artikel 1 van ge noemde wet, om de vestigingseischen in bepaalde gemeenten niet van toepas sing te verklaren. Voorstellen tot het verleenen van vrij stelling van de vestigingseischen aan zoons, die hun vader in diens bedrijf willen opvolgen, zijn van den minister niet te verwachten; het tweede lid van artikel 10 der wet komt naar zijn mee ning voldoende tegemoet aan de moei lijkheden van de opvolging in midden standszaken. Bestuurder gewond bij onge val op de Terletsche heide ARNHEM, 18 Aug. Op het oefenterrein van de Arnhemsche zweefvliegclub nabij Teriet is van middag een zweefvliegtuig van de ze club neergestort. In het toestel was gezeten do heer van Lamswecr- de uit Nijmegen. Deze was kort tevoren met het vliegtuig opgeste gen. Op omstreeks twintig meter hoogte sloeg de kabel plotseling los. Het toestel had toen nog een on voldoende hoogte bereikt om in de lucht te kunnen blijven, het daalde snel en stortte neer. De heer van I.amswecrde viel met het hoofd tegen den snelheidsmeter en liep een hersenschudding en een hoofd wonde op. Per ziekenauto werd hij naar het gemeente ziekenhuis overgebracht en aldaar ter verpleging opgenomen. Het vliegtuig werd zwaar beschadigd. TOONEEL De plannen voor het nieuwe seizoen Het tweede speeljaar van het jonge Residenlie-tooneel is thans weer aan gebroken en het program voor de ko mende maanden is gereed. Het tableau de la troupe geeft weinig verschil met het vorig jaar. Verschillende nummers, die in het vorig repertoire een groot succes oogst ten, zullen in het nieuwe jaar zeker weer voor vertooning in aanmerking komen. Vooral Vasantasena. is, aldus De Tijd, een bijzondere meevaller geworden. Had het Residentietooneel aanvankelijk ge- rékend op geringe belangstelling, de 23ste bleek voor een vol huis te worden gegeven: wat een financieele tegenval ler scheen te worden, werd een meeval ler. Het nieuwe repertoire vermeldt aller eerst een opvoering van Hildebrand's „Camera Obscura" ter gelegenheid van liet eeuwfeest van dat boek Verder zul len komen „De ernst van ernst" van Oscar Wilde. „Nummer 0" van Edgar Wallace", „La maison Monestier", een Fransch stuk van Amiel. Iets bijzonders zal zijn „De Dubbelganger", een spel in drie bedrijven van Ben van Eysselsteljn. Dit reeds verleden jaar aangekondigde stuk van den schrijver van „Zijne Emi nentie doet zaken" en van de film „Veer lig jaren", zal thans, nu de schrijver hot opnieuw uit den Duitschen tekst te rugvertaalde, ten tooneele worden ge bracht. Het tooncelstuk Van den Vos Reinaer- dc, in de nieuwe bewerking van Eduard Veterman, werd aan het eind van het voorlaatste seizoen tot een verrassend succes en bleef daarna liggen. Daar nog allerwege groote belangstelling voor dit st.uk bestaat, zal het Residentietooneel het. weder op zijn repertoire nemen. Voorts vinden wij vermeldt „Toontje heeft een paard geteekend". van L. Storm, en „Dertig seconden liefde", van den Italiaan Aldo do Benedetti. „Een rustige bruiloft", ook al een blijspel en wel van E. Mac Cracken en „Napo leon I" van Brückner behooren even eens tot het repertoire. Sportpark voor de employé's geopend AMSTERDAM, 18 Aug. Werd van morgen in het hoofdgebouw van het La- boratorlacomplex der Bataafsche Petro leum Maatschappij aan den overkant yan Het IJ ter gelegenheid van het 25- jarig bestaan dezer nederzetling een ge denkplaat onthuld een cadeau van de employes aan de directie vanmiddag heeft de directie op haar beurt, den em ployé's een blijvende herinnering aan dezen dag aangeboden. Zij de diroc- tie voteerde de noodige gelden voor de inrichting van een sportpark, in wel ken vorm dit geschenk dan ook bestond en vanmiddag is het fraaie terreinen complex in tegenwoordigheid van circa 2500 belangstellenden op feestelijke wij ze in gebruik gesteld. Nadat de directeur van het laborato rium, ir. G. J. L. Caviet aan het slot van een hartelijke toespraak de sleutel van het sport paviljoen aan den voorzitter van de Shell-sportvereeniging, den heer Petri, had overhandigd en laatstgenoem de voor het groote geschenk had be dankt. werd een amusant programma uitgevoerd, 's Avonds is op het terrein een kermesse d'ete gehouden. SPORT EN SPEL APELDOORN, 18 Augustus. Onder auspiciën van de Kon. Militaire Sport- vereeniging is heden op de Veluwe een rallye paper op motorrijwielen gehou den. Het bijna 100 K.M. lange parcours was vrijwel geheel langs slecht begaanbare binnenwegen uitgezet. De wedstrijd, waaraan 40 officieren deelnamen, werd door fraai zomerweer begunstigd. De deelnemers waren af komstig van het le reg. wielrijders, het 2e reg. wielrijders, het lc reg. huzaren- motorrijder, het He reg. motorartillerie en het 2e reg. luchtdoelartillerie. Om 10 uur hedenochtend startte de eerste deelnemer op het plein van de Koning Willem 3-kazerne aan den Fran- kenlaan hier ter plaatse, waar even eens de finish was. De uitslagen zijn als volgt: le prijs; le luitenant Gompers 151 strafpunten; 2c prijs: le luitenant Maris 195 straf punten; 3e prijs: 2e luitenant Rinia v. Nauta, 212 strafpunten; 4e prijs: le luitenant von Balluseck, 235 strafpunten: 5c prijs: le luitenant Van Ramshorst 266 strafpunten: Korpsprijs: le prijs; le. reg. Huzaren-motorrijders 2e prijs: 2e reg. Wielrijders. De dag werd besloten met een mu ziekuitvoering door de Koninklijke Mi litaire Kapel onder leiding van Kapitein C. L. Walther Boer in het Oranje-park, waarbij duizenden belangstellenden aanwezig waren. De Standaardmarsch Vanmiddag omstreeks halfdrie heersch- te er in de directe omgeving van Amici- t.ia een ongewone drukte. Daar vond de- start plaats voor den jaarlijkschen Standaardmarsch. Deze wandeltocht heeft dit jaar alle records gebroken: er waren ongeveer zeventienhonderd en vijftig deelnemers! Het leger der Amers- foortsche loopers was vrijwel in zijn ge heel vertegenwoordigdals wc ons niet vergissen, telden we vijftien plaat selijke burger vereen iglngfeh onder de deelnemers. Uiteraard vergde de voorbereiding tot dezen marsch heel wat werk van de or ganisatoren. Het is nu eenmaal geen si necure, 1750 wandelaars te doen star- ton. Maar omstreeks den vastgestelden tijd zetten de eerste groepen zich toch in beweging. Aan den kop ging het pe loton van „Wilhclmina", hierna volgden de andere burgerlijke en militaire deel nemers zij vormden een lang en le vend lint van wandelaars. En begeleid door de toonen van verschillende mu ziekkorpsen werd de lange weg aange vangen. Een onderafdecling van den stan daardmarsch werd gevormd door de jeugdgroepen, die iets later met. den start aanvingen. In ons Maandagoch tendblad komen wij hierop terug.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 7