Skiën op de Olympische Spelen Het Duitsche standpunt in den strijd om het amateurisme IMPRESSIES VAN HET HORTHV TO Wedstrijdkalender U.I.F.A.B. Zweefkamp op Welschap een succes Landau wint van Flohr Noorwegen roeit voor de eerste maal in Amsterdam 2e BLAD PAG. 4 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 19 AUGUSTUS 1939 Het Organisatie-Comité voor de Vde Olympische Winter spelen doet ons gemeenschappelijk met de onderafdee ling Ski-loopen in den N.S. Rijksbond voor Lichamelijke Oefeningen de volgende uiteenzetting toekomen nopens de kwestie der ski-wedstrijden. r\ UITSCHLAND heeft het besluit genomen om de Internationale Ski-Federatie J voor te stellen, alsnog normale skiwedstrijden in het program dcr Vde Olympische Winterspelen 1940 te Garmisch-Partenkirchen op te nemen. Wij weten, dat wü daarbij op een hevigen tegenstand zullen stuiten, wij zijn er echter tevens van overtuigd, dat het mogelijk moet zijn. een verstandigen vrede te sluiten, die voor allen van even groot belang is. De kwestie die aanvankelijk zeer ernstig en gecompliceerd leek. is intusschen veel helderder geworden De natuurlijke krachten, die in den absoluten Olympischen wil der skisportminnende jeugd schuilen zullen tot deze opheldering het hare bijgedragen hebben. De skisportsmen der gehecle wereld willen Olympische Spelen 1200skibopers naar Qarmisch Partenkirchen uitgenoodigd Even vastbesloten staat het internatio naal Olympisch Comité er voor op de bres, dat de skisport bij de Vde Olympi sche Winterspelen op het programma gehandhaafd blijft. En hoe ongaarne dan ook, toch ontnam het Zwitserland .iever de organisatie der Spelen, dan dat het zijn goedkeuring hechtte aan het be sluit van het Zwitsersch Olympisch Co mité om rechtstreeks in tegenspraak met een vroeger afgelegde beloPo de skidemonstraties te laten vervallen. De beide skidemonstraties, welke het Olvm- pisch Comité eischt. zijn op het program geset in plaats van skiwedstrii-len. om dat de bevoegde organisatie deze wed strijden weigert te organisceren eo aan den anderen kant het Olympisch Comité er prijs op stelt, te la<en blij ken. dat naar zijn meening de ski- sport op het program der Winter spelen thuis behoort. Er kan geen twijfel aan bestaan, of het I.O.C. het recht heeft om op deze wijze blijk te geven van zijn wil, want het is het I.O.C., dat den Olympischen Spelen hun vorm geeft. Er doet zich dus het merkwaardige feit voor, dat het Olympisch Comité geen afstand wenscht te doen v«>n de skisport, terwijl een deel der leiding van de skisport liever de eenheid en zelfs het bestaan zijner organisatie in gevaar brengt, dan het opnemen van de skisport in het .Olympisch protrrim toe te staan. Het Zwitsersch Olympisch Comité heeft er om deze reden de voor keur aan gegeven om dan maar geheel van de organisatie Her Spelen af t° zien en ware Duitschland niet tusschenbeide gekomen, zoo zou het daarmee bereikt hebben, dat deze Winterspelen eenvou- dig uitgevallen waren. Dus liever geen Olympische Winterspelen dan in de on derhavige kwestie toe te geven! Leeraarskwestie DEZE kwestie moet dan wel de diepste diepten van de sport ra ken. Maar waar gaat hei nu eigen lijk om? De internationale Ski-Federatie is da eenige sportorganisatie ter wereld, wel ke professionals (skileeraars) bij wed strijden voor amateurs aan den start laat verschijnen. Het merkwaardige hierbij is. dat de bij de federatie aange sloten nationale organisaties voor het meerendeel tegen deze opvatting gekant zijn. ook al leggen zij er zich voorloopig nog bij neer, althans voorzoover het in ternationale ontmoetingen betreft. De skinaties, die het standpunt der Inter nationale Ski-Federatie deelen.zijn Noor wegen, Zweden. Finland. Engeland, Noord-Amerika en Canada; tot de per sonen die de professionals niet streng gescheiden willen houden van de ama teurs behoort o.a. de President der F.I.S. majoor Ocstgaard. Nu zou men kunnen verwachten, dat de skisport waar zij zich in internationale ontmoetingen op een standpunt van verdraagzaamheid stelt, omdat zij het nog niet tot algemeen geldige amateurshepalingen heeft kun nen brengen, tegenover het Internatio naal Olympisch Comité eenzelfde ver draagzaamheid aan den dag zou leggen. Tenslotte is een dergelijke ver draagzaamheid een gebiedende eisch voor elk internationaal verkeer en ook voor de verwezenlijking der Olympische Spelen. Het is intusschen in overeenstemming met het uitzonderlijk karakter der Olym pische Spelen, dat de deelneming er aan door zekere uniforme bepalingen geregeld wordt. De Olympische Spelen toch zijn niet eenvoudig een vermeer dering van het aantal internationale sportwedstrijden, zij hebben een heel eigen karakter; dit karakter wordt be paald. ten eerste, door het nationaliteits principe. ten tweede, door het amateurs principe. De hieruit voortvloeiende be palingen veranderen min of meer de voor de verschillende takken van sport geldende voorschriften, zonder dat daar aan ooit eenige tak van sport aanstoot genomen heeft. Wanneer nu de rond twintig hij dp Olympische Spplen be trokken takken van snort daarmee ar- coord gaan. dan zou ook de één en twin tigste dit kunnen doen. Amateurs fesfijn ZONDER afbreuk te doen aan de verschillende opvattingen In de verschillende takken van sport, moeten de deelnemers vol doen aan zekere minimumvereisch- ten. want, zich bewust van zijn ver antwoording voor de sport der ge- zij na de Spelen in het laar 1940 gaarne zullen toegeven. Wij gelooven, dat onze rechtvaardige zaak zal zegevieren, ook al omdat wij als trouwe leden der Internationale Ski- Federatie, geliik wij steeds geweest zijn. de belangen dezer organisatie niet uit het oog verliezen Dp F I S houdt haar wedstriidpn om de wprpldkamninpn- schappen te Oslo twee weken na de Olympische Winterspelen. Wij hebben toegezegd, er met een talrijke vertegen woordiging aan deel te zullen nemen, 1200 skiloopers uitgenoodigd fj M voorts door de Winterspelen te Garmisch-Partenkirchen de kassen der internationale skibonden niet al te zwaar te belasten, hebben wij alle deelnemers aan de skinum mers van de Olympische Winter spelen als onze gasten uitgenoodigd. Hoe ook de besluiten van de F.I.S. mogen uitvallen, of er skiwedstrijden dan wel alleen maar demonstraties plaat* zullen hebben, alle de skisport Skiën op de O.S. in 1936, eveneens te Garmisch Partenkirchen. Thans doet Duitschland alle mogelijke moeite dezen tak van wintersport officieel op het pro gramma van de winterspelen opgenomen te krijgen heele wereld, hecht het Internatio naal Olympisch Comité er groerte beteekenis aan, dat de Spelen een sportfestijn voor amateurs blijven. Dat er op het gebied van het amateu risme wantoestanden en ook gevallen van bedrog bestaan, weet het Interna tionaal Olympisch Comité zoo goed als iedereen, doch hierin kan alleen de uit voerende macht verandering brengen; d.w.z. de nationale sportorganisaties. Het I.O.C. wil er zich toe beperken, het amateursprincipe voor de Olympische Spelen hoog te houden en daarbij bepa len. wat het als de minimum vereisch- ten voor deze eigenschap beschouwt Is dat niet verstandig? Is dat niet van harte toe te juichen? Tot deze minimumvereischten behoort de uitsluiting van sportleeraars. Het gaat dus niet om skileeraars, het gaat ook niet om de skisport, het gaat al leen om de leeraars in eiken tak van sport en hun deelneming aan de Olym pische Spelen. De Ski-Federatie heeft geen enkele reden om in deze algemee- ne regeling een inmenging in haar rechten te zien. Zij kan bij haar eigen skiwedstrijden doen. wat zij wil. bij de Olympische Spelen echter, voor wier totaal karakter het Olympisch Comité verantwoordelijk is. dient zij er zich bij neer te leggen, dat skileeraars even min recht tot deelneming hebben als zwemleeraars of roeileeraars. En men had eigenlijk mogen verwachten, dat de skileeraars, die wij overigens als be kwame en flinke sportkameraden ken nen en waardeeren, uit eigen beweging reeds lang verklaard hadden, dat zij de deelneming dcr skisportminnende jeugd aan de Olympische Spelen niet in den weg wilden staan. Degenen, die bij deze kwestie geïn teresseerd zijn, maken er bij voorkeur een strijd der paragrafen van en stellen dan de zaak zoo voor. als moest de F.I.S. haar reglementen wijzigen. Dat is niet juist, de reglementen der F.I.S. kunnen blijven, zooals ze zijn, Voor deelneming aan de Olympische Spelen is evenwel de inschrijving door een sportorganisatie niet voldoende. De Bul- gaarsche athletiekunie bijvoorbeeld kan niet zonder meer haar athleten bij het Organisatie-Comité der Olympische Spelen aanmelden. Deze aanmelding moet het Nationaal Olympisch Comité aan het Organisatie-Comité doen toe komen. En dit Nationaal Olympisch Comité staat er dan voor in. dat de voorgedraeen athleten aan de Olympi sche voreischten voldoen. Hieruit ziet men. hoe door het Olympisch organis me een Olvinpische controle ingescha keld werd. die geheel beantwoordt aan de bijzondere eischen. welke de Olym pische Spelen stellen. Men behoeft geen profeet te zijn om te voorspellen, dat de toelating van skileeraars bij wedstrijden voor amateurs en daarmee de heele on derhavige kwestie binnen afzienba- ren tijd komt te vervallen. Reeds nu staat het vast, dat het eerst volgende gewone coneres der F.I.S. deze bepaling zal opheffen. Van de heele kwestie blijft op die manier niets an ders over dan de wensch om te verhin deren. dat de nieuwe zienswijze zich nog tijdig voor 1910 baan breekt en de genen. die dit willen verhinderen, zien liever, dat aan de Olympische Winter spelen ernstig afbreuk wordt gedaan dat hun eigen mooie sport op het pr>- eram der komende Spelen ontbreekt en dat de vrede en zelfs het voortbestaan van de F.I.S. in gevaar worden ge bracht. dan dat zij riu toegeven, wat bedrijvende naties ontvingen van ons uitnoodigingen om in totaal 1200 ski loopers naar Garmisch-Partenkirchen te zenden, die dan van hun yertrek uit hun woonplaats tot hun thuiskomst on ze gasten zullen zijn. Gezien de vriend schappelijke betrekkingen, welke de „Deutsche Skiverband" steeds met zijn zusterorganisaties in de geheele wereld onderhouden heeft, gelooven wij te mo gen hopen, dat wij deze 1200 skiloopers bij ons in Garmisch-Partenkichen zul len zien verschijnen. Wie van hen daar toe bereid en geschikt is, kan wanneer de skiwedstrijden niet door zouden gaan, deelnemen aan de beide demon straties; allen zijn uitgenoodigd voor den „Dag van de Spisport", een ski feest waaraan de Presidenten van het I.O.C. en de F.I.S. hun goedkeuring hebben gehecht: houdt men dan nog rekening met den militairen ski-patrouille-loop, dan durven wij voorspellen, dat bij de Olympische Winterspelen 1910 de ski sport in elk geval de plaats wordt in geruimd, die haar toekomt. MEN kan uit deze besluiten afleiden, welke beteekenis wij toekennen aan het skiloopen. dat Frithjof Nansen eens den „Koning der Sporten" genoemd heeft. Onze plannen hebben geen anderen grondslag dan de liefde voor de skisport. zij hebben geen ander doel dan deze mooie sport de waardeering deelachtig te doen worden, waarop zij recht heeft, en zü mo gen er toe bijdragen om den vrede te her stellen tusschen de skisport en de Olym pische Winterspelen. Skiloopers der geheele wereld, gij zijt in Garmisch-Partenkirchen van harte wel kom! En skibonden der geheele wereld, laten wij in dezen eensgezind zijn! LONDEN. 18 Augustus. Dezer da gen heeft in de Britsche hoofdstad een bijeenkomst plaats gehad van de Union Internationale des Federations d'Ama- teurs de Billard (U.I.F.A.B.). De wedstrijdkalcnder werd als volgt samengesteld; 15/16/17/12 Frankrijk—Duitschland te Keulen om de coupe Glorieux. 12/13/14/1/40 Nederland tegen den win naar van FrankrijkDuitschland, te Amsterdam. 1. 2 en 3/2 wereldkampioenschappen libre te Tours. 23/24/25/2 wereldkampioenschappen 45'2 te Keulen. 23/24/25/3 wereldkampioenschappen 3 banden te Algiers. 8:9/10.4 Europeesche kampioenschap pen snooker te Londen. 26/27/28'4 eindstrijd om de Coupe Glo rieux te Brussel. 11/12/13/5 wereldkampioenschappen pentathlon te Lissabon. 30 31/5 en 1/2 6 wereldkampioenschap pen klassieke fantasie te Marseille. Charles Faroux werd tot president herkozen. De eerstvolgende bijeenkomst van de U.I.F.A.B. wordt op 30 en 31 Augustus 1910 te Amsterdam gehouden. Menschen, die zóóveel haast hebben, dat hun de tijd ontbreekt om veilig te rijden, krijgen vaak maanden cadeau in hospitaal of huis van bewaring.... f Wereldkampioenen wielrennen KAN DA AG over een week vangen te Milaan de wereldkampioen schappen wielrennen aan. In de historie heelt tot nu toe slechts een Utrechtenaar ons land in deze wed strijden vertegenwoordigd cn wel B. van der Voort in 1936 te Zilrich. De lijst van Nederlandsche wereld kampioenen sedert de instelling in 1892 luidt: 1894 Jaap Eden (10 K.M. amateurs) 1895 Jaap Eden (sprint am.) 1914 Cor Blekemolen (stayers am.) 1920 M. Peetcrs (sprint am.) 1921 P Moeskops (sprint profs) 1922 Idem 1923 Idem 1924 Idem 1925 J. Meyer (sprint am.) 1926 P. Moeskops (sprint profs) 1929 Mazairac (sprint am.) 1933 Jac. van Egmond (sprint am.) 1934 K. Pellenaers (wegrenner am.) 1936 A. van Vliet (sprint am.) 1937 J. v d. Vüver (sprint am.) 1938 J. v. d. Vijver (sprint am.). A. van Vliet (sprint profs.) ZWEEFVLIEGEN Talrijke extra prijzen uit geloofd na een week van goede sport EINDHOVEN, 19 Augustus. Hel Olympisch trainings-zweefvliegkamp op Welschap, dat 12 Augustus j.l. begon loopt heden ten einde. Het heeft, zooals bekend gemaakt werd, uitzonderlijk fraaie successen opgeleverd Het heeft bewezen, dat er onder onze Ne derlandsche zweefvliegers zeer goede krachten schuilen, die 'het volgend jaar in Helsinki welicht 1 en naar wij ho pen 'n zeer gosd figuur zullen slaan. Verder, dat wij hier enkele goede pres tatie-zweefvliegtuigen hebben, doch te vens, dat wij voornamelijk wegens geldgebrek en onvoldoenden steun veel meer en nog betere toestellen zouden moeten hebben, en ten slotte, dat het Eindhovensche vliegveld, gelegen t.e mid den van een combinatie van 'heide, wei den, bosschen en vennen, uitzonderlijk gunstig is voor de zweefvliegsport. Na tuurlijk komt een deel der resultaten ook voor rekening van het weder, dat althans voor de grootste helft van den zweef* kamp-duur, die omstandigheden leverde, waarvan de „zeiler" in 3 demensies hei hebben moet, doch vast staat, dat de bo demgesteldheid de belangrijkste factor is voor het ontstaan van thermiek. Immers: zelfs op een tweeden Kerstdag werd er op Welschap nog behoorlijk thermisch gezweefd. Laten wij hopen dat, nu de Bond van Nederlandsche Zweefvlieg- clubs, die het kamp zoo goed organiseer, de, kennis gemaakt heeft met Welschap en de goede eigenschappen van dit cen trum voor de zweefsport, besluiten zal, om er een soort Nederlandsche „Wasser- kuppe" van te maken, waar zich jaar lijks de wedstrijden kunnen afspelen. Het zweefkamp had niet speciaal het karakter van een wedstrijd kamp en alle deelnemers vonden dan ook reeds een be looning in de door hen geleverde pres taties. Toch had het zin, dat de Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart, onder wier vlag zich ook de zweefsport in haar ge heel geschaard heeft, ter aanmoediging een prijs uitloofde. Immers: de menscb heeft eigenlijk voor al zijn daden een prikkel noodig. De medaille van de Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart heeft dan ook zeker waarde. Dat het intusschen den kampdeelne mers niet ontbroken heeft aan de noo- dige energie en dat, ondanks dien eenen prijs, hard en goed gewerkt werd. wordt wel bewezen door het feit, dat pas aan het eind van de kampdagen verdere prij zen uitgeloofd werden, waarmede nie mand heeft kunnen rekenen. Zoo heeft het luchtvaart-comité Wel schap, dankbaar voor de hulp die het zweefkamp bij het populair-maken van Welschap verleend heeft (het bezoek in deze dagen nam zienderoogen toe) een aardigen beker uitgeloofd en ter beschik king van de kamp- en de beoordelings commissie gesteld, die er zeker den win naar van aan zullen weten te wijzen. Ook besloot het gemeentebestuur van Eindhoven in zijn laatst gehouden ver gadering een wissel prijs uit te loven, waarvoor als een der nog nader vast te stellen voorwaarden bij uitreiking geldt, dat hij steeds op het vliegveld Welschap vervlogen moet worden. De directie van Welschap heeft dan ook gemeend, dat de zweefvliegers, die lien dagen op de Eindhovensche lucht haven bijeen waren, na de geleverde prestaties niet even geruischloos zullen mogen vertrekken, ais zij op 11 Augus tus j.l. hun entree maakten. In samen werking mét de kampcommissie zal Zon dagmiddag 20 Augustus a.s. om 5 uur op het restaurantterras met eenige plech tigheid het eindresultaat bekend ge maakt worden en zullen dc beschikbare prijzen worden uitgereikt. De toestellen, met bet verdere hulpmateriaal (sleep- vlicgtuigen, auto's, lieren, transportcolon- nes) zullen in paradevorm voor de ter rassen worden opgesteld, terwijl de luid sprekers voor oen algemeen hoorbare re portage zullen zorgen. Wel moet een klein voorbehoud ge maakt worden, waar het nog mogelijk is, dat Zondag nog een goede zweefdag zal zijn en dat dus op dienzelfden dag nog behoorlijke prestaties geleverd zouden kunnen worden. Doch dan blijven er stel lig nog genoeg toestellen en deelnemers op den grond over, om het officieele kamp-einde tot een goed einde te ma ken. Gezien de belangstelling, die de zweef vliegers reeds genoten, twijfelen wij er niet aan of velen zullen ook de sluiting van het Welschansche Olympisch zweef vliegerstrainingskamp willen gaan bij wonen. WA1EHPOLQ Nederland en Italië favoriet voor de Olympische Spelen FOOR een goed waterpolospeler viel er in Doetinchem veel te leeren. terwijl voor trainers en zij. die belast zijn met de samenstelling van de interlandploegen. de wedstrijden voldoende opgeleverd hebben om thuis nog eens rustig te overdenken hoe er straks op de Olympische Spelen zal worden uitgekomen. In de eerste plaats dient er veel meer aandacht aan de voorbereiding te worden geschonken. Wij hebben zoo hier en daar eens geneusd en onderzoekingen gedaan. Het bleek ons. dat het Nederlandsche team vanaf Mei iederen Zaterdagavond en zoo mo gelijk Zondagmorgen had geoefend. Op onze vraag aan trainer Kuiper of hij dit vol doende achtte, verklaarde hij. dat helaas de financiën een te groote rol spelen. Zeker, er dient meer geoefend te worden, doch waar het geld ontbreekt is niet veel te bereiken. In het Italiaansche kamp kregen wij te hooren, dat ruim een half jaar ern stig was getraind, soms zelfs driemaal op één dag. Dat zal in Holland niet mo gelijk kunnen zijn, doch voor de Italia nen is dit nu eenmaal wel zoo. Vijf spe lers zijn student en vijf anderen hebben gen staatsbetrekking. De staat geeft hen veel vrije tijd als het voor de eer van het land gaat. De Duitsche ploeg had niet zoo ge oefend als voor vorige tournooien, daar voor waren de tijden te ernstig en te moeilijk. Er moet hard gewerkt worden en ditmaal heeft de sport niet als num mer één gestaan. Ook in België en Frankrijk had men de spelers serieus voorbereid en tal van oefenwedstrijden waren gespeeld. Van de Hongaren konden wij niet veel te we ten komen. Een oude ploeg, waarvan de meeste spelers reeds in 1928 hebben ge speeld is nu eenmaal niet geneigd de zaken zoo ernstig meer te bekijken als jongere spelers dit doen. Onze conclusie is: Er zal voor het Nederlandsche zevental meer geld bij een gebracht dienen te worden, teneinde de spelers meer in ploegverband te kun nen laten oefenen. Ieder land heeft natuurlijk zijn ge bruiken en gewoonten. Bij de training, welke iedere ochtend in het bad plaats vond, hebben wij dit kunnen zien. Het meest serieus hebben de Hongaren ge oefend, d.w.z. zij hebben een groot veld noodig gehad om den bal te kunnen spe len. De wijze waarop speciaal de Hon- gaarsche keeper oefende, trok aller aan dacht. Hij keepte iedere ochtend met een enthousiasme als gold een wedstrijd. Schoten van 4 meter afstand hield hij er op de wonderbaarlijkste wijze uit. Het oprichten uit het water was ge weldig. Vaak zagen wij hem zelfs met de dijen boven het water. Doch niet al leen de keeper, ook de middenvoor, de eens zoo gevreesde Nemeth, oefende met het schieten in gedekte positie al even serieus. De Hollanders deden het kalmpjes aan. Wel bleven zij lang in het water, o.i. soms wel wat t,e lang, doch het bleef meestal bij goalschieten en soms werd er op de handplaatsen geoefend. Ghira} de wonder mid- voor De meeste belangstelling hadden de Italianen. Deze ploeg van mooie athleten zwommen veel met en zon der bal. Wij hebben tal van spelers zien kijken naar de verrassing van het tournooi den middenvoor Gliira. Deze jongeling van 19 jaren uit Triest afkomstig, heeft op vaak fraaie wijze gescoord op een manier, waarvan aanvankelijk niemand iets begreep. Wanneer hem den bal werd toegespeeld, wist hij zich met het gezicht en den bal voor hem naar het vijandelijke doel te draaien, ook al werd hij aan den bovenarm vastgehouden, hetgeen hij vaak aan den scheidsrechter liet zien, door zich plotseling uit het water op te richten. En toch wist hij met verrassende schoten te scoren. Hij bezit de kracht in den onderarm om te schieten, terwijl hij den bal tus schen handpalm en onderarm klemt. Maar naast dezen bijzonderen schutter Ghira hadden de Italianen een paar uitstekende sprinters in de ploeg, die zich steeds weer vrij wisten te maken en den bal aan Ghira op het water kon den aangeven. Van doorslagballen wil de de Italiaan niets weten en vrijwel geen enkel doelpunt werd op deze ma nier door hein gemaakt. Over goede keepers hebben wij in dit tournooi niet te klagen gehad. Met uit zondering van Paerl in het Nederland sche doel hadden alle landen een doel man van bijzondere klasse. Wij achten Paerl te klein en te tenger. Het is nu eenmaal zoo, dat in interland wedstrij den de schoten van zeer dichtbij wor den gegeven en om deze te stoppen is moed noodig. Teneinde alles te doen wat mogelijk is, dient iedere keeper hoog uit het water te komen en met beide handen zijn doelgebied te bestrij ken. Het spelpeil Toen wij Zaterdagmiddag de eer ste wedstrijden zagen, kwam het ons voor dat het spel op geen bij zonder hoog peil stond. Dat bleek achteraf waar te zijn, want gelei delijk werden de wedstrijden beter. Dit kwam misschien hoofdzakelijk door de match NederlandHonga rije. Wij hebben dc Hongaren vroe ger vaak zien spelen en dan was het een lust te zien op welke be hendige wijze deze all round-spe- lers positie kozen. Dit was in Doe tinchem niet zoo. De spelers hadden veel van hun snel heid ingeboet en, zooals in iedere sport te zien is, zochten de spelers, die hier in te kort schoten hun heil in een ge raffineerd unfair spel. In den wedstrijd tegen Nederland althans, die boven dien door een slechten referee werd ge leid, viel ons het spel erg tegen. Ook Duitschland speelde lang niet zoo goed meer als vroeger. Ook deze ploeg is verouderd. Het was dan ook geen won der. dat de jeugdige Nederlandsche ploeg, die voor iederen wedstrijd een kort maar krachtig aanmoedigings woord van den heer Karei Lotsy te hoo ren kreeg, hun kracht zochten in snel heid. De Italianen speelden vrijwel het zelfde systeem als de Hollandsche ploeg, ook zij zwommen veel en sticht ten voortdurend verwarring in de ver dedigingen. Dank zij hun beteren mid denvoor wisten de Italianen meer suc ces te boeken dan onze jongens. De Belgen speelden tactisch maar ook ge raffineerd. Zij blijven blijkbaar bij hun oude systeem volharden door het toe passen van trucs, die niet geoorloofd zijn, maar die voor een scheidsrechter moeilijk zijn te constateeren. De Fran- sche ploeg was een geduchte tegenval ler. Hoe kan het ook anders als "men in den strijd komt met iemartd als Pa- dou, die reeds 41 jaren oud is. Zeker, er waren ook enkele jeugdige spelers in dc ploeg, maar het kwam ons voor, dat hen de routine nog ontbrak. Gezien de prestaties waren allen het er vrijwel over eens, dat de Duitschers den Cup verdienden, maar tal van ex perts waren ook van meening, dat in een volgend tournooi Nederland en Italië de beste kansen hebben. Beide landen beschikken over een ploeg met jonge spelers, die nog wat bijgeschaafd moeten worden en routine moeten op doen. Er waren zelfs officials, die nu reeds wedden dat op de komende Olympische Spelen Nederland en Ita lië in de finale komen. Het zij zoo. Bournemouth tournooi BOURNEMOUTH. 18 Aug. Do uit slagen van de partijen, gespeeld in de vijfde ronde van het tournooi te Bour nemouth. luiden: Landa u—Flohr 1-0 CondeMieses 1-0 Thomas—Klein afgebr. WallisKoenig afgebr. AbrahamsAitken 0-1 KittoDr. Euwe 0-1 Eerste ronde; Landa u—Conde 1-0 Vierde ronde: Klein—Conde Vi-H KoenigAbrahams 1-0 De stand luidt: 1. Dr. Eu ve 4y2 p»'fU. 2. Flohr 4 punten. 3. Klein 3% pnt, plus een af gebroken partij, 4. Conde 3 punten, 5. en 6. Mieses en Koenig ieder 'Wg pnt. plus een afgebroken partij, 7. Aitken 2Vt pnt., 8. Landau punicn. -n 10. Wallis en Thomas, beiden 1 pnt. plus een afgebroken partij, 11 Kitto H pnt., 12. Abrahams 0 mt plus een r>f gebroken partij. In vier dagen heeft I.andau geen enkel punt kunnen behalen n op dun vijfden dag noteerde hij er :uaar liefst twee tegelijk. In de eerste nlaa's sloeg hij voor de vijfde ronde Flohr na 35 zetten waarbij onze landgenoot de witte stukken voerde en de Rubinstein-va riant van de N'imzo Indische verdedi ging werd toegepast. Verder wist Landau zijn afgebroken patij tegen den Mexicaan Conde, uit de eerste ronde, te winnen. Door deze resultaten heeft hij de laatste plaats verlaten en gestegen tot de achts'e. Voor de vijfde ronde won Conde in 30 zetten van Mieses na een onregel matige opening. De partij ThomasKlein werd na 34 zetten afgebroken in een betere stelling voor Thomas. Het was een Spaansché partij. Wallis deed op den vierden zet van de N'imzo Indische verdediging db3 in zijn partij tegen Koenig. Na 34 zetten werd de partij afgebroken. Ongetwij feld staat Koenig beter. In de ontmoeting tusschen Abrahams en Aitken werd Hongaarsch gespeeld, na 30 zetten zegevierde de Schot. In de ontmoeting tusschen Kitto en Euwe ging het Spaansch toe en na 36 zetten won onze landgenoot, waardoor hij de leiding in het tournooi kreeg, dank zij ook de nederlaag van Flohr tegen Landau. ROEIEN AMSTERDAM, 18 Augustus. Voor het eerst zal dit jaar aan de F.I.S.A.- wedstrijden in Amsterdam worden deel genomen door Xoorsche ploegen en wel door een vier met stuurman en een skiff. 1-Iet zal ook de eerste maal zijn dat Xoorsche ploegen in ons land starten en het is niet zonder reden dat de Noren juist het bevriende Holland hebben uit gezocht om kennis te maken met het groote internationale roeileven. Naar wij vernemen zal Noorwegen ook op het congres der F.I.S.A., hetwelk in Amsterdam wordt gehouden, als bui tengewoon lid worden voorgesteld.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 8