Krijgt Loretta Young een „groote" kans? Mendelssohn - débacle treft beurs slechts zijdelings Een carrière Een nog jonge actrice, die reeds vijftig films heeft gemaakt „per ongeluk" Hollywood herziet zijn casting" Guldenkoers gestegen T INKS: Loretta Young als de vrouw van Graham Bell, den uitvinder van de telefoon, aan wien 20th Cen tury Fox Film, een deels his torische, deels romantische film heeft gewijd. Don Ameche (op de boven ste foto rechtsspeelt daarin een van de andere hoofdrol len, terwijl ook Henry Fonda (op de onderste afbeelding) een belangrijk aandeel in de gebeurtenissen heeft. LANGEN tijd geleden, toen er nog geen sprekende films waren uitgevonden en Greta Garbo nog een onbekende modiste was, draaide er in de bioscopen van de oude en de nieuwe wereld een film, die geweldigen opgang maakte: „De sheik". In die film speelden ook wat kinderen mee, om naar de begrippen van de regis seurs uit dien tijd een schilderachtig en fleurig aanzien te geven aan de hoogst romantische gebeurtenissen. Wanneer we thans de foto's van dezen troep kinderen zouden bekijken, zouden we er een klein meisje bij vinden, met groote donkere oogen en volle, breede lippen. Een heel onopvallend kind. een van den honderden, die voor een enkele dollar door arme ouders maar al te graag aan de studio's werden aangeboden voor figuratiewerk. Dat kleine meisje heette Gretchen: Gret- chen Young. En niemand zou op het idee komen, dat zij nu Loretta Young heet en onder de twintig meest bekenden van Hol lywood wordt genoemd.... DAT Gretchen het tot een werkelij ke ster heeft gebracht is eigenlijk een puur toeval geweest. Ze was de jongste van drie kinderen. wier ouders uit Salt Lake City afkomstig waren, doch naar Hollywood gekomen waren, waar een broer van vader Young er in zijn functie van assistent- regis seur voor zorg de, dat Sally, Polly en Gret chen zoo nu en dan eens mee speelden in films. De kin deren gingen naar school en Polly was al zoo'n beet je vast verbonden aan een van de maat schappijen zij het dan als figurante. Op een avond belde regisseur Melvyn Douglas het huis van de Youngs op en vroeg naar Pollv. Gretchen was alleen thuis en wist niet goed wat ze beginnen moest met dien meneer, die blijkbaar uit zijn humeur was en beweerde, dat Miss Young onmiddellijk in de 6tudio moest komen. Een kwartier later kwam een Miss Young zich aan de studio aan melden en werd naar Douglas ge bracht. Ik heb wel een miss Young ge vraagd, merkte hij op, maar niet de ze Maar ik weet wat ik doen moet waagde Gretchen, laat me het eens probeercn. Melvyn Douglas keek naar het zuivere gezichtje van het meisje, naar haar heldere blauwe oogen en licht bruine krullen en liet haar probeeren. Polly Young speelt op het oogenblik nog rollen in films als „The man from Utah" en „The border patrolman" en niemand heeft haar naam ooit gehoord, terwijl Loretta, die het eens mocht pro beeren thans „iemand" is Vijftig rollen IN de zesentwintig jaren van haar leven heeft Loretta ongeveer vijftig films gemaakt, van de meest üiteen- loopende soorten. Maar vijftig films zijn nog geen vijftig meesterwerken en om eerlijk te zijn, de meeste rollen, die men haar te spelen gaf. hebben haar geen recht gedaan. Omdat ze bizonder fotogénique is. werd ze van de eene pose naar de an dere gesleept. Ze speelde bedelaressen en keizerinnen, zonder dat ze een plooi van Ihaar gelaat behoefde te veranderen of een gebaar moest maken, dat ze niet in een andere rol ook had toe kunnen passen. Alles wat ze te doen had was haar breede melancholieke lippen wat uiteen te laten gaan, met haar groote glanzende oogen een lichtglans op te vangen en een vleugje van een glimlach te geven. Het was allemaal vrij een tonig, maar en dat moet tot haar eer gezegd worden ze deed het alles zoo charmant en onopzettelijk, dat de eene rol na de andere aan haar werd toever trouwd. Met wijlen Lon Chaney speelde ze in „LaCh clown, lach" en met, Richard Barthelmess „Scarlett seas" en verder allerlei mondaine geschiedenissen: „The girl in the glass cage", „Fast life", „Ca- eless age", „Road to Paradise", „Big bussiness girl" en tientallen andere van dezelfde soort. In „The careless age" speelde ze sa men met haar zuster Sally maar verder 6chijnt de samenwerking met haar bloedverwanten niet van veel be,teekenis te zijn. Tusschen de vele films, waarin ze speelde, zijn er echter slechts enkele, waarvan de naam ons nog iets zegt„Zoo in Budapest", The house of Rotschild", „Clive of India", „Sanghai", „Café Me- tropole" en „Suez". De groote kans? OE groote kans van haar carrière heeft Loretta nog niet gehad. Alle variatie in haar rollen heeft niet kunnen beletten, dat ze een „type" is ge bleven. Thans echter werkt ze aan een film, die haar wellicht „de" goede rol kan geven. Het is de geschiedems van den uit vinder van de telefoon: „Alexander Gra ham Bell. In dit verhaal, dat onder den weinigzeggenden titel „The modern miracle" (het moderne wonder) is aange kondigd speelt ze de rol van Bell's vrouw Die vrouw is doof. Ze moet van de lippen der menschen lezen, wat ze tegen haar zeg gen. En één zin is er, die ze door de hecle film gebruikt, rustig en met veel emotio neel effect: „Mijn oor en zijn toe. Ik kan je niet verstaan." Juist het feit, dat ze doof is, kan wel licht aan de melancholieke uitdrukking van haar gelaat een diepere en tragische betce- kenis geven en aan haar rol een grootere waarde dan wèèr de verschijning van een mooi meisje, dat over veel routine be schikt. Loretta zelf DIE melancholieke gelaatsuitdruk king is overigens geen pose, maar een stukje van Loretta Youg zelf, en dit is een fragment uit de „chro- nique scandaleuse" van Cineapolis: Loretta woont tamelijk eenzaam in Hol lywood en blijft, weieens tot som- miger verbazing ongehuwd. Ze is echter reeds gehuwd geweest.. Op 22-jarigen leeftijd trok ze, ondanks de protesten van haar moeder, er plotseling tusschen uit met den thans reeds vergeten ac teur Grant Withers, met wien ze in Ari zona trouwde. Het huwelijk was echter zooals in filmland meer voorkomt niet van langen duur en Withers zocht spoedig weer een andere echtgenoote. Hoewel Loretta in een scheiding toe stemde, zijn zelfs de hardnekkigste ge ruchten, die er sindsdien over. haar in omloop gebracht zijn. verder afgestoo- ten op de eenzaamheid, waarin ze zich teruggetrokken heeft. Dat is zoo een vaadie tragedies, waar van het zonnige en nerveuse Hollywood er vele kent. P. NAAR AMERIKA De F.ngelsche actrice Edna Best en de jonge Zweedsche Ingrid Bergmann zijn naar Amerika gegaan om er rollen te spelen in „Intermezzo", waarin ook Les lie Howard een belangrijke rol zal ver vullen. Ingrid Hermann was tot voor kort aan de UFA verbonden, waar ze enkele veel belovende rollen speelde. De nieuwe film. waarin ze thans zal spelen, is de levensgeschiedenis, van een beroemden viool virtuoos. ADOLPHE MENJ9U .Vlolphe Meniou zal. samen mpt Joan Hennett ontreden in een klucht van Hal Roach „The housekeepers daughter". CHAPLIN'S FILM Charlie Chaplin's nieuwe film „The great dictator" zal spoedig „in de stu dio's gaan," zoo als dat in vakkringen heet. En durft het aan om af te wijken van zijn „typen" DE standaardiseering van filmpro ductie methoden in Hollywood heeft in den loop der jaren in heel veel gevallen geleid tot verstarring der resultaten die, hoewel technisch goed artistiek niets beteekenden. Voor een belangrijk deêl was dit te wijten aan het werk en de opvatting der casting offices om het beschikbare spélersmatc- riaal te registreeren in typen. Had een filmproducent of een regisseur een .jheavy" noodig, dan zocht men in de registers onder de rubriek „schurken" en wipte er het conterfeitsel uit van die persoon, die men het meest geschikt achtte. Daarbij kwam, dat referenties de keu ze beïnvloedden. Was een bepaald type reeds in enkele belangrijke films opge treden, dan had de persoon in kwestie immers de voorkeur boven de gegadig den, die niet op de noodige routine kon den bogen. Pecuniaire omstandigheden, die vanzelfsprekend nijpender waren bij degenen, die van werk in, de studio's verstoken bleven, waren eveneens oor zaak, dat de kansen van hen, die niet in staat waren hun garderobe op peil te houden, veel geringer bleven. Het ge volg was een gesehabloneerde rolbezet ting, die vrijwel elke film kenmerkte. Dat de studio's uit deze impasse be ginnen te raken, is niet in het minst te danken aan het initiatief van de film sterren zélf, die. na jaren lang trouw te zijn gebleven aan een bepaald type rol len, waarin zij hun weg naar roem ge- speeld hadden, het aandurfden hun ta- enten tot veelztjdifter uitbeeldineen te leenen. Een der merk waardige voorbeel den hiervan is het geval Ginger Rogers, de R.K.O. ster, die, betrekkelijk kortge leden, als danseres op het toppunt van haar roem gekomen, de dansschoentjes uitschopte en mani festaties van drama tisch talent gaf in „Stage Door", „Ha-GINGER ROGERS ving Wonderful Ti me" en „Vivacious Lady". Deze open baringen voor Hollywood waren de di recte aanleiding tot het schrijven en produceeren van con film als „The Story of Vernon and Irene Castle", een hansfilm met een drainatischen inslag. Voor Hollywood eigenlijk iets absurds. C.arson Kanin's „Bachelor Mother" en LaCava's „Fifth Avenue Girl" volgen met Ginger Rogers in respectievelijk een kluchtige- en een karakterrol. Ook Irene Dunne behoort tot dege nen, die erkenning verlangen voor hun veelzijdigheid. Vermaard als Broadwav- zangeres, zei ze een groote carrière bij het tooneel vaarwel om een speelrol in de film „Cimarron", niet meer dan een Wes tern productie zij het een van klasse te vervullen. Dit op treden getuigde niet alleen van den drang om zich te vernieu wen, doch rechtvaar digde, tevens Irene Dunne's vertrouwen te zullen slagen in een nieuwe artistieke richting. Pat zij •ten volle geslaagd is, bewijst de nieuw ste film, waar zij in optreedt. „Love Affair" met Charles Boyer. Irene Dunne zal nu onder leiding van een anderen regisseur, George Ste vens, in „Parts Unknown" de hoofdrol spelen. Claudette Colbert, Bette Davis, Char les Lauglvton, Greta Carbo, Carole Lom bard. Kay Francis en vele anderen, zij allen doen van zich spreken door de nieuwe aspecten van hun talent in ko mende producties. I.aughton door zijn Quasimodo in ,.De Klokkenluider van de Notre Dame". Garbo door haar op treden onder Lubitsch. Carole Lombard door haar omzwaai van het speelsche naar het dramatische in „Memory of Love", en Kav Francis door haar urt- "esnroken antipathieke rol in dezelfde film. IRENE DUNNE STAATSPRIJS VOOR MTTERA- TUUR IN FINLAND De groote staatsprijs voor litteratuur in Finland werd voor 19.19 toegekend aan Unto Karri voor zijn roman ..Elava Pelto". In het Nederlandsch zal dit boek be gin 1940 bij A.W. Br una en Zoon's uit gevers Mij. verschijnen onder den ti tel „Het ijs breekt". De vertaling wordt rechtstreeks uit het Finsch verzorgd door Salvador Hertog. FINANCIEEL OVERZICHT Onzekerheid over de waarde van het onderpand. Nadeelige gevolgen voor het Fransche staatscrediet. Internationale politieke toestand een onbereken bare factor bij de verdere afwikkeling. Flauwe stemming op de Amsterdamsche beurs. Petro- leumoorlog in de Ver. Staten. DE invloed, welke de surséance van be taling der firma Mendelssohn en Co. op de fondsenmarkt heeft uitgeoefend, is omgekeerd evenredig geweest aan de sen satie, die het geval op zich zelf heeft ver oorzaakt. Stond de beurs op den dag, toen de sluiting der loketten bekend werd, nog eenigszins huiverig tegenover de gevolgen, die hieruit voor onze markt zouden kunnen voortvloeien, al spoedig bleek het. dat het zeer speciale gebied, waarop de firma zich bewoog, de belangen der effectenmarkt slechts zijdelings raakt. Alleen reeds het feit, dat de ineenstorting der instelling, die geen deposito-bank was, het groote publiek geen verliezen berokkent, gaf hieraan een geheel ander karakter dan een bank-déb&cle gewoonlijk heeft. De aanvankelijk nog bestaande onzeker heid ten aanzien van den omvang, waarin an dere N'ederlandsche bankinstellingen hierbii betrokken waren, is sinds de publicatie van de crediteuren-opgave verdwenen. De opgave heeft in zooverre een gevoel van opluchting gebracht, omdat het thans wel vaststaat, dat de eventueel te lijden verliezen de draag kracht der betrokken instellingen in geen geval te boven zullen gaan. De vorderingen blijken vrijwel geheel gedekt te zijn en al is de waarde van dit onderpand nog niet met zekerheid te bepalen, het nadeelige ver schil zal in elk geval binnen beperkte gren zen blijven. Naar men weet, gaat het hierbij voorna melijk om credieten, verstrekt tegen onder pand van Fransche en in kleineren om vang ook Belgische en Argentijnsche schatkistwissels en/of -obligatiën. De hoogte der te lijden verliezen zal afhangen van de vraag, in hoeverre dit onderpand zijn waarde zal blijken te hebben behouden. Voor de „gedwongen bezitters" van dit schatkist papier is het een geruststelling, dat hun belangen in dezen zij aan zü gaan met die van het Fransche staatscrediet. Het zou ze- kaer ernstige schade aan het crediet van den Franschen Staat toebrengen, indien het schatkistpapier in groote posten tegelijk op de markt geworpen en tot lagen prijs van de hand zou worden gedaan, en men mag dan ook aannemen, dat de Fransche autoriteiten tot medewerking bereid zullen worden gevon den, om iets dergelijks te voorkomen, b.v. door het geven van disconto-faciliteiten bij de Bank van Frankrijk. Op den eind-verval dag (die voor een aanzienlijk deel van het papier eerst over bes jaar ligt, zal "de Fran sche schatkist haar verplichtingen moeten honoreeren en dan zullen de transacties dus automatisch worden afgewikkeld. Het na deel voor de banken, die het papier bezitten, is dan voornamelijk daarin gelegen, dat zij nolens volens gedwongen worden, geduren de een aantal jaren het wel en wee van de Fransche staatsfinanciën mee te maken. Juist uit de recente gebeurtenissen is wel duidelijk gebleken dat het Fransche staats crediet alles behalve first-class" is. Want hoe men het ook bekijken moge, de eigenlijke oorzaak van de moeilijkheden der firma Men delssohn is daarin gelegen, dat bij de mo gelijkheid tot plaatsing van Fransche lee ningen, d.w.z. de „standing' van het Fran sche staatscrediet, schromelijk overschat had. Ook afgezien van de jongste politieke ontwikkeling, die natuurlijk niet ten goede is gekomen aan de bereidwilligheid tot het opnemen van Fransche leeningen, was de economische en financieele toestand van Frankruk nog lang niet van dien aard, om het verstrekken van leeningen tot een naar verhouding lage rente te wettigen. Wij heb ben hierop ten tüde van de uitgifte der zes-jarige leening hier te lande reeds de aandacht gevestigd. Het herstel van h.et Fransche staatscrediet droeg een zeer gefor ceerd karakter en voornamelijk met het oog hierop moet men zich er wel over verbazen, dat een instelling als de Nederlandsche Han del Mij. in zoo'n grooten omvang bij de fi nanciering der leeningstransacties betrokken is geraakt. Ook al zullen zooals het er vooralsnog naar uitziet, de verliezen be perkt blijven, het échec van de transacties heeft een slag toegebracht aan het vertrou wen in het inzicht van leidende financieele kringen hier te lande juist op het terrein, waar deskundigheid het eerst van noode is. Aan de reputatie van Amsterdam als finan cieel centrum kan een en ander niet ten goe de komen. Wat den invloed der ineenstorting op het Fransche staatscrediet betreft moet nog worden opgemerkt, dat de weg, waarlangs de Fransche regeering tijden achtereen haar credietbehoeften heeft gedekt, hiermede waarschijnlijk voor goed is afgesloten. Zü zal thans moeten pogen, andere kanalen voor zich te ontsluiten, zoowel voor consolidatie of verlenging van het telken male vervallen de schatkistpapier als voor het verkrügen van nieuwe middelen ter financiering van de sterk gestegen staatsuitgaven Vermoe delijk zal zij daarbij wel grootcndecls op het binnenland aangewezen z'un. Weliswaar is door terugvloeiing van Frnnsch kapitaal, voornamelijk uit Londen, de Fransche geld en kapitaalmarkt aanzienlijk verruimd, en wordt deze geldruimte door plaatsing van ..bewapeningsbons" aan de schatkist dienst baar gemaakt, maar het is te vreezen, dat ook in dit opzicht de Mcndelssohn-affaire een terugslag zal veroorzaken. De weten schap, dat in het buitenland aanzienlijke bedragen „onverteerde" staatsfondsen aan wezig zün, zal ook in Frankrijk velen tot terughouding tegenover de cischen der schat kist nopen. Wanneer men weet, dat alleen al voor bewapeningsdoeleinden in den loop van dit jaar nog Frs. 52 milliard noodig is, dan begrüpt men. hoe slecht van pas de Mendelssohn-déconfiture aan de Fransche schatkist komt. Voorloopig hebben Fransche staatsfondsen en andere Fransch beleggingswaarden zich in koers kunnen handhaven. Naar het heet. worden in Frankrijk voorbereidingen getrof fen tot het vormen van een syndicaat, dat steun zou verleenen, voor het geval zwakkere houders van Fransche staatsfondsen zich genoodzaakt zouden zien, dit materiaal op de markt te brengen. OP de valuta-markt heeft het plotse linge afbreken der lnopende engage, mentcn van de firma Mendelssohn al.' gevolg van de surséance een verandering van beteekenis in het leven geroepen. Verschil lende firma's, die zich tegenover Mendels sohn verplicht hadden, dollars en/of ponden op termü'n te leveren, hebben zich. nadat door de surséance-aanvrage was komen vast te staan, dat de vreemde valuta's niet afge nomen zouden worden, gehaast, deze van de hand te doen. Naar schatting gaat het bü deze termü'n-affaires om een totaal be drag tot een tegenwaarde van f 50 millioen en het hieruit ontstane aanbod van dol lars en ponden heeft tot een koersdaling van deze valuta's, resp. tot een koersverbe- tering van den gulden geleid, die wellicht nog grootere afmetingen zou hebben aan genomen. indien de Egalisatie-fondsen niet hadden ingegrepen. Voor de banken, die tot afwikkeling van hun engagementen, tot de lagere, thans geldende koersen overgaan, moeten hieruit wel koersverliezen ontstaan. Theoretisch kunnen deze verliezen op de firma Mendelssohn verhaald worden, doch het is de vraag, of er voor deze en andere concurrente vorderingen tegenwaarde van beteekenis aanwezig zal zijn. Een onberekenbare factor bij de verdere afwikkeling van de zaak-Mendelssohn vormt de internationale politieke toestand. Mocht er een nieuwe politieke crisis intreden, dan zal de mogelijkheid tot het realiseeren van het onderpand natuurlijk veel geringer wor den, om maar niet te spreken van het ri sico, dat een groot bezit van Fransche staatsfondsen in tü'd van oorlog voor de banken zou meebrengen Het is ongetwij feld voornamelijk aan dergelijke overwegin gen toe te schrijven, dat de verscherping van de politieke verhoudingen in de afge- loopen week tot een sterke koersdaling ter beurze heeft geleid. Voor zoover uit de thans beschikbare ge gevens bekend is, bestaat slechts een klein percentage van het door Mendelssohn tegen credieten verstrekte onderpand uit aandee- len van Nederlandsche ondernemingen en het is nauwelü'ks aan te nemen, dat reeds thans tot verkoop hiervan is overgegaan. Wel. is het mogelijk, dat sommige instellin gen, die voor een groot bedrag b\i de Men delssohn-affaire betrokken zün, zich, na deze vorderingen ten deele „vastgevroren'* zün, op andere wüze liquide willen maken, hetgeen dan door verkoop van ander fond- senbezit zou kunnen geschieden. Hieraan zou dan het aanbod van aandeelen. dat van bepaalde züden op de Amsterdamsche beurs viel waar te nemen, voornamelijk zün toe te schrijven. Van dit aanbod hadden vooral aandeelen Handelsver. .Amsterdam" te lijden, maar ook in de meeste andere afdeelingen maak te het in de eerste dagen der week geboek te koersavans plaats voor verlies. Zeer flauw waren aandeelen Nederlandsche Han del Mij. Aandeelen Koninklyke Petroleum werden, behalve door de algemeen ongunstige ten dens, ook nog beïnvloed door de sensatio- neele berichten uit de Ver. Staten. Er is daar een „petroleum-oorlog" in het groot uitgebroken, tusschen de producenten van ruwe olie en de raffinadery. culmineerend in de algeheele stopzetting der petroleum- productie in een aantal olie-produceerende staten, gedurende een halve maand. Het was reeds lang bekend, dat de positie van de petroleumondernemingen allesbehalve gun stig was. Als gevolg van de lage pryzen voor ruwe olie zijn de winsten in de eerste helft van dit jaar aanzienlyk gedaald. De Consolidated Oil Company leed in deze pe riode zelfs een verlies van netto 873.0000 tegen een netto-winst van 4 millioen in denzelfden tijd van 1938. De President van deze maatschappü schreef dit ongunstige re sultaat voornamelijk toe aan het feit, dat de markt door de overproductie in vele ge bieden overstroomd wordt met te goedkoops olie. in concurrentie met de petroleum van producenten, die werkzaam zyn in gebieden, waar een strenge controle op de productie wordt toegepast. De winstverhoudingen zün voor de petro leumondernemingen nog ongunstiger gewor den door een verdere verlaging van den aan koopprijs van ruwe olie door de raffinade- ryen. Deze laatste beweren, dat zü, wegens de lage pry'zen. welke zü voor de door hen geproduceerde benzine maken, zonder een prysverlaging van het ruwe product hun be- dryf niet gaande kunnen houden. Het is dus een stryd tusschen producenten en raffina- deurs, die des te ingewikkelder is, omdat de groote petroleumconcerns zoowel petro- leumvelden exploitceren als raffinaderijen bezitten, waartegenover echter een groot aantal op zich zelf minder belangrijke „out siders" staan, die door Ihun lage aanbieding gen de prysstructuur telkens weer onder- mynen. Zoo ergens, dan is op de petroleum- markt samenwerking dringend noodig, ten einde zoowel voor de ruwe olie als voor de geraffineerde producten betere pryzen te bedingen, die een loonend bedryf mogelyk zullen maken. Hieronder volgt een overzicht van bet koersverloop: 3X pet. Nederland 1911 98 1/2—98 3/4. 3 pet. Nederland '95/05 84 1/16, 93 3/4, 83 7/8. 3 pet. Nederland '36 97 13'16. 98 3/8. 97 7/8. 3 pet. Nederland '37 90 1/16. 90 1/2. 90. 3'4—3 pet. Nederland 94 5/8, 94 7/78, 94 1/2. 4 1 2 pet. Frankrijk '32 42 1/2, 41 1/8, 41 3/16. Nederl. Handel Mij. 121, 107, 112 3/4. 104 1/2. 106 1/2. Handelsver. Amsterdam 389. 400 1/2, 385 1/2, 388. N-I.S.U. 211. 215 3/4., 213. Amsterdam-Rubber 190. 195, 185, 185 3/4. Deli Batavia Rubber 138 1/4, 144 3/4, 138 7/8. Indische Rubber 124 1'2. 128, 122. Serbadjadi 87, 89 3/4. 86. Holland—Amerika Lijn 981/2, 96. Ncd. Scheepvaart Unie 109 1/4, 108 3/4. Deli Batavia Mo'. 128. 118. 120. Kon. Petroleum 295 1/2, 301, 291 8/4, 292 3/4. Aku 36 3'8, 37 3/4. 87 1/8. Lever Bros. 129 1/8. 1301/4. 128, 128 7 8. Philips' 196, 203 1/2. 196. 197 1'2. 'n Driehoekig bord (punt naar boven) met roode* rand is de waarschu» 4^ wing voor mogelijll L, gevaar. B i Rond sijn verkeer»- borden, die een verbod r/ of een gebod inhouden. '0 D

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 9