AMEK3FOORT3CH DAGBLAD Parijs en Londen overtroefd Een Duitsch-Russisch niet-aanvalspact M oscovische surprise Von Ribbentrop vertrekt deze week naar Moskou LEYTAX TEL. 3086 EEN GEHEEL NIEUWE ORIENTEERING in ontwikkeling van de wereldpolitiek DE EEMLANDER Dinsdag 22 Augustus 1939 Uitgave: VALKHOFF Co. Bureau: Arnhemsche Poortwal 2a 38 e Jaargang No. 53 BERLIJN 2i Augustus (D.N.B.) De Duitsche regeering en de Sovjet-Russische regeering zijn met elkaar overeengekomen, een niet-aanvalspact te sluiten. De Duitsche minister van buiten- landsche zaken, von Ribbentrop, zal Woendag, den 23en Augustus, te Moskou aankomen om de onder handelingen af te sluiten. WOENSDAG: Conferentie der Oslo-staten vJ „Verbluffende slag voor Britsch vredesfront", zegt Washington KLEIN-VERLOVEN INGETROKKEN Licht op: 8 uur 41 min. iCOR Bli.NEN- EN BUITENLAND LEÏSDERWEG 242 „Sensationeele ommekeer" „Hitier, tweede Bismarck of keizer Wilhelm" ABONNtkicii ibfHlJü Der 3 ®aandcn voor Amersforr» 195; per maand 0.65; per week met gratia verrekering tegen ongelukken) I 0.15 "i.-rrann tranti oer post per 3 maanden 2.85 Afronderliike nummers t 0.05 POSTREKENING 47910 TELEFOON INTER C. 4620 MET MAANDAGOCHTENDBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN van 14 regels t 1.05 met inbegrip van een bewijsnummer, elke regel meer f 0.25. Liefdadigheids-advertentiën voor de helft van den prijs. - Kleine Advertentiën „KEITJES" bij vooruitbetaling 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent, driemaal plaatsen f 1.Bewijsnummer extra f 0.05 POLITIEKE gevolgen zoo wist de Britsche pers gisteren te melden zal het Duitsch-Russische handelsaccoord niet hebben. De „des kundigen". die dit schreven, kenden blijkbaar de oud-Nederlandsche wijsheid niet, dat het kan verkeeren in de wereld. Want nauwelijks was voornoemde „ge zaghebbende" meening in millioenen exemplaren over de Britsche eilanden verspreid, of het radiostation München nomen est omen! deed de wereld kond van Von Ribbentrop's aanstaande reis naar Moskou en van het op komst zijnde non-agressie-pact tusschen het Derde Rijk en de Sowjet-Unie. De door hunne couranten zoo snel gerustgestelde Britsche lezers zullen zich de oogen hebben uitgewreven, toen die schokken de mededeelingen uit München hen be reikten. Doch niet alleen geldt dit vóór het Britsche publiek, ook elders in de wereld zullen verbazing, verwondering en misschien zelfs ontsteltenis het gevolg zijn geweest van de jongste schokkende mededeeling uit München. Terwijl Brit sche en Fransche opperofficieren in Moskou vertoeven om met de vertegen woordigers van de Russische regeering en van den Russischen seneralen staf te onderhandelen over een verbond tesren Duitschland, verrast het Kremlin de beeren en hun lastgevers met eene kennisgeving van het op handen zijn van een Duitich-Russisch non-agres sie-pact. Kiesch is het oogenblik van publicatie van dit vf-rdraa niet eeweest. Of zij al dan niet opzettelijk op zulk een onkiesch oogenblik is geschied, is natuurlijk niet met zekerheid te zeegen. al is het niet ondenkbaar, dat zoowel in Berlijn als in Moskou gisteravond door sommige vooraanstaande lieden geglim lacht is. VYV ELKE de gevolgen van de Duitsch- Russische overeenkomst zullen zijn. is nog niet te overzien. 7,pker is slechts, dat celijk wij nog gisteravond niet nadruk vermeldden Polen's po silie verre van benijdbaar is geworden. De Britsche regeering zal lan ook niet zonder reden de in Polen vertoevende Britten gelast dan wel verzocht hebben om te repatrieeren. Zullen Ft ankrijk en Engeland nu (in staat zijn om) hunne beloften aan Polen te eventueeler kwa der ure gestand (te) doen? Zullen zij zich neerleggen bij eene .regeling' der Poolsche quaestie het heeft thans geen zin meer om te spreken van de Danziger quaestie door Berlijn en Moskou, gelijk ten vorigen ja re de Tsjecho-Slowaaksche quaestie zonder hun voorkennis door Berlijn, Londen en Parijs werd geregeld buiten Moskou om? Of zullen zij. meenende thans met den rug tegen den muur te staan, alles op alles 'zetten om toch nog te pogen een annexatie van Danzig te verhinderen? Zullen zij, on d e r d e h u i dige om standigheden, nog bereid zijn daar voor een oorlog te risqueeren? Rede lijkerwijs is dit. naar onze meening, niet te verwachten. Hoe zullen echter de bin- nenlandsche reacties in Engeland en Frankrijk zijn? De oppositie, die Cham berlain na München het leven zoo zuur heeft gemaakt, heeft wel een zeer zware schuld jegens hel Rritsche Rijk op zich geladen. Welke gevolgen zal het Duitsch-Russische vergelijk hebben in landen als Turkije, Roemenië. Grieken land, Bulgarije en Yougo-Slavië? Wat blijft er over van het Britsch-Fransche „vredesfront"? En ten slotte, hoe zal Japan en vooral het Japansche leger reageeren? Opnieuw maakt de poli tieke constellatie het stellen van vele vraagteekens noodzakelijk. De komen de weken zullen het antwoord brengen. Zooveel is zeker, dat het begin van het 'renversement des alliances' op de mogelijkheid waarvan wij reeds maanden lang hebben gewezen in Europa geconstateerd kan worden. BINNENKORT ZUIVERING VAN DE PHALANX MADRID, 22 Aug. (Havas). Naar wordt medegedeeld, zal binnenkort worden overgegaan tot een zuivering van de phalanx. Het betreft hier met name degenen, die na den Spaanschen burgeroorlog zijn ingeschreven. Ook Nederland tegenwoordig BRUSSEL, 21 Augustus. (Belga). De bijeenkomst van de staten der Oslo-groep zal Woensdag te Brussel beginnen. Hedenmiddag te 5 uur heeft de Belgische zaakgelastigde den Ne- derlandschen minister van buiten- landsche zaken uitgenoodigd deel te nemen aan de samenkomst. De minister van buitenlandsche zaken, mr. van Kleffens, heeft de uitnoodiging aanvaard. Ook Denemarken heeft de uit noodiging van de Belgische regee ring tot een conferentie der Oslo- staten aangenomen. Denemarken zal op deze confe rentie vertegenwoordigd zijn door den minister van buitenlandsche zaken, Munch. De Zweedsche minister van bui tenlandsche zaken, Sandler, heeft reeds maatregelen getroffen om morgen per vliegtuig naar Brussel te gaan. De Noorsche minister van buitenlandsche zaken, Koht, zal eveneens morgen naar Brussel gaan. Volgens inlichtingen uit officieele krin gen is het programma voor de conferen tie der Oslo staten nog niet definitief vastgesteld. Zooals in het officieele communiqué wordt medegedeeld, dat is gepubliceerd na de bijeenkomst van het kabinet hedenochtend, zullen de Oslo staten vraagstukken welke aller belang betreffen, bespreken. In verband met den huidigen interna tionalen toestand is het duidelijk, dat ook de internationale vraagstukken door de te Brussel vereenigde mogend heden besproken zullen worden. Vernomen wordt evenwel, dat men iéder initiatief tot bemidde len, hetzij door Koning Leopold, hetzij door de Belgische regeering in de huidige internationale ge schillen, kan uitsluiten. Berlijnsche correspondent van de Gazeta Polska voorspelt dat de rede van Hitler op Zondaz a.s bij Tannenbera sensationeel zat zijn. Het is echter niet bekend ot de redt een rédeUik antwoord zal behelzen op het Poolsche memorandum van 5 Mei dan wel ot zii alle bruzzen zal af branden en de zaken tot een acute crisis zal brenten "POLITIEKE kringen te Berlijn hebben volgens een corres- pondent van het Fransche persbureau Havas verklaard, dat het te sluiten Duitsch-Russische niet-aanvalsverdrag een directe slag tegen Engeland is, en dat thans binnenkort de koloniale kwestie weer aan de orde zal worden gesteld. Be voegde Duitsche kringen weigeren overigens, volgens Havas, nadere verklaringen af te leggen, aangezien, naar zij zeggen, het nieuws van de komende Duitsch-Russische overeenkomst voor zichzelf spreekt. VER de reactie in de wereld op het bericht van het te sluiten Duitsch-Rus- sische niet-aanvalsverdrag kan in het kort het volgende worden opgemerkt. Poolsche politieke kringen verklaren, dat deze ontwikkeling geen fundamen- teele wijziging zou brengen in het Europeesche evenwicht en in de positie van Polen. Men voegt daar te Warschau aan toe, dat Polen toch niet rekende met daadwerkelijken steun van Rusland in geval van een Duitsch—Poolsch conflict. In Italië heeft het bericht van het niet-aanvalsverdrag een overweldigenden indruk gemaakt. De Italiaansche pers geeft Engeland en Frankrijk den raad thans de „blanco-chèque" aan Polen,te verscheuren en „de controle over den toestand weer in eigen handen te nemen." Uit Londen kon hedenmorgen nog geen officieele reactie worden gemeld en ook de Engelsche ochtendbladen hadden het bericht te laat ontvangen om het van commentaar te voorzien. Zoowel te Londen als Parijs heeft het nieuws over de Duitsch-Russische toenadering groote verrassing gewekt en diepen indruk gemaakt. OFFICIEELE kringen te Washington zijn verwonderd en verontrust over den „verbluffenden slag voor het Britsche vredesfront". Men verwacht te Washington een volkomen nieuwe oriënteering der ontwikkeling in de crisis in Europa en in de wereld politiek. Tenslotte wordt uit het Verre Oosten gemeld, dat de Japanners door het nieuws verbijsterd zijn, en dat de C h i - n e e z e n, eveneens verrast, optimistisch zijn over den komenden gang van zaken, daar zij van een Duitsch-Russische toenadering ver wachten, dat Rusland in het Oosten krachtiger druk op Japan zal kunnen uitoefenen. De regeeringspersdienst meldt: De regeering heeft in de ontwikkeling der internationale verhoudingen in het buitenland aanleiding gevonden om bij wijze van voorzorgmaatregel de klein- verloven, welke aan personeel, behoo- rende tot de onderdeelcn belast met de grens- en kustbeveiliging en de lucht verdediging zijn verleend, tot nader or der in te trekken Weerverwachting geldig van hedenavond tot morgenavond ongeveer 19 u.: Zwakke tot matige Z. tot Z.W. wind. Gedeeltelijk be wolkt tot betrokken. Waar schijnlijk nog enkele regen- of onweersbuien. Iets koeler. RESERVEPERSONEEL OPGEROEPEN IN GRIEKENLAND ATHENE, 22 Aug. (Havas). Het Atheensche telegraaf-agentschap publi ceert een communiqué van het mini sterie van oorlog, waarin wordt gezegd, dat alle reserve-officieren en adjudanten van de lichtingen 1935 en 1936 van alle wapens en dienstvakken met ingang van 26 Augustus voor een oefening onder de wapenen moeten komen. VAN BRUGLEUNING GEVALLEN 's-GRAVENHAGE, 22 Aug. De 15- jarige A. B. S. uit de Mytenstraat was hedenmiddag aan het spelen op de leu ning van de brug op het Veluvveplein. De jongen viel en kwam terecht op de steencn kade. De gemeentelijke genees kundige dienst vervoerde hem naar hel ziekenhuis aan den Zuidwal, waar hij met een schedelbasisfractuur werd op genomen. Italiaansche meening: „Laat Londen en Parijs de blanco cheque aan Polen verscheuren" ROME, 22 Aug. r_T ET bericht van het niet-aan- valsverdrag tusschen Berlijn en Moskou, dat door de ochtend bladen op opvallende wijze wordt gepubliceerd, heeft in geheel Ita lië een overweldigenden indruk gemaakt. De „Messaggero" is van mcening, dat deze sensationeele en verras sende omkeer van zaken het poli tieke falen beteekent van de om singeling door Parijs en Londen. De „Popoio di Roma" schrijft, dat de verantwoordelijke leiders van Frankrijk en Engeland „onderste boven" zijn door het beridht van het Duitsch-Russische niet-aanvalsver drag. „Indien zij werkelijk den vrede in Europa willen bewaren, moeten zij de blanco cheque aan Warschau versoheuren en weer de controle over den toestand in eigen handen nemen. Het zal voldoende zijn, al dus het blad, Polen te laten naden ken over het gevaar van een conflict over Danzig. De vrede zal dan op nieuw gered zijn." LONDEN, 22 Aug. (Reuter) De Daily Express schrijft, dat de Engel sche verplichting jegens de Polen niet is aangetast door het aange kondigde bezoek van von Ribben trop aan Moskou. De toestand moet nog niet als kritiek worden be schouwd, daar er een groote stap ligt tusschen een oorlog met woor den en een oorlog met de wapens. Hitl'er, aldus besluit de Daily Express, is een scherpzinnig en ge slepen politicus, en hij heeft thans de keuze een tweede Bismarck of een tweede keizer Wilhelm te wor den."

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 1