Molotof en von Ribbentrop gaan confereeren Joachim von Ribbentrop, diplomatiek reiziger „Hamerman" de naaste medewerker van den Rooden Tsaar Onontbeerlijk voor Stalin Regisseur van politieke verrassingen „Het Kremlin had er genoeg van", De Chineezen en Japanners „verbijsterd" Berichtendienst der Duitsche weermacht Verklaring van Csaky Bemiddeling der Oslo-staten? Alarmberichten van Engelsche bladen Japan heeft een „bittere les" gehad Ie BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DINSDAG 22 AUGUSTUS 1939 WJATSJESLAW MICHAILO- VVITSJ SKRJABIN, die zich reeds vóór de bolsjewistische re volutie Molotof („Hamerman") noemde, behoort sinds jaren tot de bekendste Russische politici, ja er kan zelfs geen twijfel aan be staan, dat de thans 49-jarige voor zitter van den Raad van Volks commissarissen zij het ook op flinken afstand van de alles be- heerschende figuur van Stalin als de „tweede man" van de Sov jet-Unie is te beschouwen- In het buitenland echter heeft men zich nooit te veel met hem bezig ge houden. Eerst toen Molotof molotof. met behoud van zijn overige func ties tot volkscommissaris van buitenlandsche zaken werd be noemd, als opvolger van Litwinof, kwam zijn persoon plotseling in het brandpunt der belangstelling te staan. WJATSJESLAW Michailowitsf Skrjabin (een naamgenoot van den Russischcn componist uit de laatste jaren' vóór den wereldoorlog) is in het jaar 1890 in het plaatsje Koekaka in het gouvernement Wjatka ge-horen. Zijn vader oefende het beroep uit van een „prikastsjik", wat in het oude Rus land zooiets als een procuratiehouder beteekende. Klaarblijkelijk was zijn fa milie rijk genoeg om den jongen Wjals- jeslaw naar een uitstekend gymnasium in Kazan te zenden. In Kazan komt hij op 15-jarigen leeftijd, dus nog half een kind, in contact met rcvolutionnaire kringen. Een jaar later doet Molotof den eersten belangrijken stap van zijn leven en wordt-hij lid van de bolsjewistische partij. Tot het jaar 1909 heeft Molotof volgens zijn officieels biografie de schooljeugd van Kazan »,in rcvolution- naircn zin georganiseerd", tot hij ten «lotte, kort voor zijn eindexamen, gear resteerd cn door de politie naar het gouvernement Wologda, liet verban ningsoord voor minder gevaarlijke re- yolutionnairen, gezonden werd. In liet jaar 1911 verschijnt Molotof in Petersburg om daar de te:h.iisthe hoogeschool tc bezoeken. De wetenschap schijnt hem minder te oceien dan de marxistische propaganda onder de Pe- tersburgsclie studenten, waarin hij zoo handig is, dat do aandacht van de lei ders der illegale bolsjewistische orga nisatie op licm gevestigd wordt. Wan neer in't jaar 1912 de „Prawda" als or gaan van de ..Russische sociaal-demo cratische arbeiderspartij" yoor de eer ste maal cn ook slechts voor korten tijd als legaal orgaan verschijnt, wordt Molotof tot Tcdactie-secretaris van het blad ge-maakt. Op de redactie van de „Prawda" maakt de student Skrjabin in het jaar 1912 kennis met den tien jaar ouderen Georgiër D/.jotigasjwili. den lateren Stalin. Men kan aannemen, dat de latere vertrouwelijke betrekkin gen tusschcn Stalin en Molotof voor een goed deel in hun gemeenschappelijke activiteit in den tijd voor de revolutie wortelen. Tn het jaar 1913 wordt Molotof weer gearresteerd, spoedig daarop weer vrij gelaten, zonder echter verlof te krijgen, in Petersburg te mogen verblijven. In 1014, na het begin tan den oorlog, trekt hij naar Moskou, komt dnnr weer in contact met de illegale beweging cn wordt in het voorjaar van 1915 naar Oost-Slherië verbannen. In Mei 1916 duikt hij. uit He verbanning ontvlucht, weer in Petersburg op. thans reeds al« „heroepsrevolutlonnair" om dan na de Februari-rëvoUitic van het jnar 1917.als lid van het Petershurgsche stadsromité Her bolsjèwiki aan He onmiddellijke voorbereiding van de groote omwente ling een zeer actief aandeel te nemen. MOLOTOF. op het oogenblik van de October-revolutie 27 jaar oud, treedt niet onmiddellijk na de omwenteling in de eerste rijen der bols jewistische politici. De leidende mannen der emigratie, die in den loop van het jaar 1917 naar Rusland terugkceren, Trotzki, Sinofief, Kamenof. Boecharin enz. staan voorloopig overal op den voorgrond, zij nemen de politieke lei ding fn handen, want zij zijn de betere redenaars, de schitterende theoretici en beschouwen eigonlijk hun partijgenoo- ten. die zooals Stalin en Molotof de ge vaarlijke activiteit van het illegale par- tiiwerk in Rusland zelf uitgeoefend had den, als „revolutionnairen tweede klas". Aldus wordt Molotof eerst in 1921 naar dc part ij een tra le te. Moskou ge haald. waar hij spoedig nauw met Sta lin samenwerkt en een der zeer weini gen wordt, aan wien de gesloten Kau- kasiër een blik gunt in zijn plannen, die voorloopig op de heheersching van het partij-apparaat en de uitschakeling van Trotzki en zijn aanhang neerkomen. Eerst na de beslissende étappe van de zen strijd in de partij wordt Molotof, in het jaar 1926. lid van de hoogste par tij-instantie. het z.g. „Politbureau", waarin Stalin nu de alles beheerschen- dc figuur geworden is. Tn 1930 ten slotte wordt hij dan als opvolger van den „af valligen" cn later neergeschoten Rykof» voorzitter van den Raad van Volkscom missarissen. dus chef van de Sovjet- regeering. In deze functie ontwikkelt Molo tof eerst recht de eigenschappen, die hem voor Stalin, den Rooden Tsaar, steeds onontbeerlijk maken. Hoewel schuchter en in zijn verschijning uitwat provinciaalsch. bezit bij juist de kwaliteiten die aan de cli que der oude bcroeps-revolutionnai- ren ondanks alle theoretische ken nis ontbraken: hij is een onver moeid arbeider en organisator. Mo lotof houdt door zijn onafgebroken werken gedurende de laatste negen jaren bijna alle draden van de bols- DEZE week, aldus hebben het Duitsche Nieuws Bu reau en het Sovjet Russische persbureau doen weten, begeeft von Ribbentrop zich naar Mos kou om aldaar een Duitsch-Rus- sisch niet-aanvalsverdrag te on derteekenen. Twee figuren tre den daarbij op den voorgrond: Molotofde opvolger van Litwinof als volkscommissaris van buitenlandsche zaken der Sovjet-Unie, envonRibben- t r o p. minister van buitenland sche zaken van het Duitsche Rijk. Wij geven hierbij een over. zicht van hun levensloop en hun politieke beteekenis. jewistische staatsleiding in de hand, hij bekommert zich om de kleinste bijzonderheden en hij is ook in de leiding van het partij-apparaat de betrouwbare raadsman van den dictator. BEGIN Mei 1939 heeft nu Stalin zijn naasten medewerker ook nog met de leiding van het na Litwinof6 ontslag vrij geworden commissariaat van buitenlandsche zaken belast. De omstandigheid, dat Molotof nooit in zijn leven in het buitenland is geweest en geen vreemde talen spreekt, scheen niet op te wegen tegen den wensch van den dictator, juist op het oogenblik van in ternationale spanning een man, die zijn absolute vertrouwen had. aan het hoofd der Russische buitenlandsche politiek te zien. Wie van meening was, dat de benoeming van Molotof slechts formeele beteekenis zou hebben en dat de zaken door de bureaucratie van den „Narko- mindel" op de oude wijze zouden wor den voortgezet, heeft zich deerlijk ver gist, dat is thans wei gebleken. Overigens is Molotof een geheel an dere figuur dan de weggezonden Lit winof. Hij is geen „internationale" maar een Russisch-bolsjewistische persoon lijkheid. De in zijn nipuwe functie ver richte zetten op het schaakbord dor pactonderhandelingcn met Londen too- nen den nieuwen geest der Russische buitenlandsche politiek aan: de Sovjet- Unie ziet af van de kunststukken v het tijdperk-Litwinof. JOACHIM VON RIBBENTROP, minis ter van buitenlandsche zaken van het Duitsche Rijk. heeft een zeer snelle carrière gemaakt van vrijwel volslagen onbekendheid tot een der leidende figu ren in de Europceschc politiek en regis seur van tal der „verrassingen", welke de laatste twee jaren ons werelddeel zoozeer in beweging hebben gebracht. Ribentrop behoort tot de figuren, welke door de politieke stroomingen van het laatste decennium op den voorgrond zijn geschoven. Zoo had men behalve in Berliinsche gezelschapskringen voor den huidigen Duitschen minister van buitenlandsche zaken nog slechts een1 vijftal jaren geleden nauwelijks eenige aandacht. Dit behoeft niet te verwonde ren, immers, von Ribbentrop is een amateur-politicus. Tijdens de vredesonderhandelingen in 1918 trad von Ribbentrop eenmaal als adjudant op van een der gevolmach tigden bij het Duitsche ministerie van Oorlog. Daarna kwam zijn eerste con tact met de officieele diplomatie pas ge- ruimen tijd later, nadat, de nationaal- socialistische beweging aan bet bewind was gekomen. Aanvankelijk door Hitier belast met speciale missies, werd hij tenslotte ambassadeur te Berlijn, om be gin vorig jaar von Keutrath op te vol gen als minister van buitenlandsche za ken. Mevrouw von Ribbentrop is een doch ter van den hekenden Duitschen „cham pagne-koning" Ilenkel. Het echtpaar von Ribbentrop woonde in de jaren vóór 1933 te Dahlem nabij Berlijn, waai zij tallooze figuren ontvingen uit we- tenschnppelijken. cultureelen en artis- tieken, maar ook niet te vergeten, poli ticken kring; bet was er een komen on gaan van prominente figuren ookuit Joodschen kring. En gastvrouwe was de charmante dochter van den Duit schen „champagne-koning"; vandaar dal Von Rihbentrop's carrière gaarne, zij het ietwat onparlementair, als de „vlucht van de champagne naar de di plomatie" wordt gekenschetst. Als reizi ger voor de bekende Pommery-champag- ne en Johnie Walker-whtakey leerde hij HenkeFs dochter kennen en huwde haar kort daarna. Dat was. in bet jaar 1920. Het mo ge in dit verhand interessant zijn te lie denken, dat er bij von Ribbentrop dien tijd nog geen sprake was voor het na- tionaal-socialisme. want zijn vriend sehap met Hitier en zijn overgang naai diens zienswijze dateeren van om streeks acht jaar later. von ribbentrop Maar er ging weldra een roep van hem uit ten gevolge van zijn welspre kendheid. het gemak waarmee hij niet menschen van allerlei slag omging, zijn talenkennis 011 -zijn connecties. Zijn uitgebreide relaties in de Britsche en do Fransche hoofdstad vormden als het ware de basis voor zijn latere diploma tieke loophaan. Via den president van het Pomniery-concern kwam hij met den graaf de Brinon, den vermaarden Franschcn publicist en terzelfdertijd voorzitter van het FransrhDuitsche vriendschapscomité in relatie. Dit moge verklaren dat Ribbentrop voorstander was van een FranschDuitschEngel- schc samenwerking, lang vóór hij den lateren „Führer'' leerde kennen. Dal Rihbentrop's talenkennis en voor treffelijke relaties na 1928 voor Hitier een dankbare aanleiding vormden nni van zijn diensten gebruik te maken, be hoeft geen verwondering te wekken. •Juist in die woelige dagen, waarin de nazi's vooral in de kleine steden vont den dag kwèmen cn hun invloed trachtten geldend te maken, vonden zij in Ribbentrop een medewerker, die uit stekende diensten kon bewijzen, in het hijzonder voor het. aanknoopen var. be trekkingen met figuren uit aiïstorvati schen kring en met. anti-republikeinen van bet oude regiem. Het was Ribben trop, die Hirer's weg baande in tal van richtingen 'ter van ongemeen be lang zouden b' i' en bet was ook Ribbentrop, die dc historische ontmoc- meent Washington WASHINGTON, 22 Aug. (Ha- vas). Het bericht over de ko mende onderteekening van een Russisch-Duitsch niet-aanvalsver drag heeft zeer groote verrassing gewekt te Washington. Men is van meening, dat de gebeurtenis een volkomen gewijzigde en on voorziene orienteering zou kun nen geven, niet alleen aan het ver loop van de crisis in Europa, maar aan de wereldpolitiek. In officieele kringen te Washington wordt uitdrukking gegeven aan verwon dering en verontrusting over hetgeen men noemt „een verbluffende slag voor het Britsche vredesfront". De eerste reac tie was, dat het Kremlin genoeg beeft van het maanden lang gemarchandeer met Groot-Brittannië en Frankrijk en nu zijn laatste kaart heeft uitgespeeld, om indien de Westersche mpgendheden nog steeds aiwijzen tegemoet te komen aan zijn voorwaarden, afzijdig te gaan staan en Duitschland den weg in Polen en zoo noodig in de Baltisöhe staten, die geweigerd hebben Ruslands mili tairen bijstand te aanvaarden, vrij te laten. Hoewel men te Washington van mee ning is, dat een „vredesfront" zonder Rusland het moeilijk zal hebben zijn verplichtingen jegens Polen na te ko men, blijven sommige welingelichte kringen optimistisch ten aanzien van Po len. Zij verklaren, dat de onderteekening van het Fransch-Duitsche aanvalsver drag Frankrijk niet heeft belet, dat het de hoeksteen vormt van het „anti- agressiefront" van vandaag. SJANGHAI, 22 Aug. (Reuter) Het bericht over een Duitsch- Russisch pact heeft zoowel Chi- neesche als Japansche kringen verbijsterd. De eerste indrukken in Chineesche kringen zijn opti mistisch. Het pact zal volgens hen Duitschland van Japan losmaken en doordat het Sovjet-Rusland in Europa beschermt, zal het dat land de vrije hand laten tegenover Japan- Japanners spreken de mee ning uit, dat het verdrag Sovjet- Rusland in de sfeer zal brengen van de as-mogendheden. BERLIJN, 22 Aug. (Havas). Uit betrouwbare bron wordt gemeld, dat twee propaganda-compagnieën zijn gevormd, een voor het Duitsche land leger en een voor het luchtleger. Deze compagnieën bestaan uit journalis ten, schrijvers en stenografen, die in geval van een conflict communiqué's moeten opstellen en berichten van het front om het moreel der bevol king te steunen. Te Bernau is een oefening gehouden door de propaganda-compagnie voor het luchtleger, welke onder bevel staat van dr. Orlovius, den chef der persdiensten van het ministerie van luchtvaart. De vorige week heeft de propaganda-com pagnie voor het landleger onder bevel van dr. Metzger, medewerker van het of- ficieele Duitsche Nieuws Agentschap, een oefening gehouden te Potsdam. De aldus gemobiliseerde redacteuren en schrijvers hebben den rang van officier. ting tusschen Hitier en Von Paper, (in 1933) tot stand bracht... OFSCHOON zelf bescheiden op den achtergrond blijvend (in de voor Duitschland historische jaren 1933 en 1934 werd zijn naam nauwelijks er gens genoemd), ontkwam hij niet aan de logische ontwikkeling van zijn dien sten. Hitier bewerkstelligde in 1934 zijn benoeming tot gedelegeerde voor ont- wapeningsvraagstukken door rijkspre sident Von Hindenburg cn van dat tijd stip was zijn loophaan bepaald. Zijn reizen naar Londen en Rome, la- Ier naar Parijs voor besprekingen met Bart hou en Doumergue, bevestigen de verantwoordelijke taak die hein werd toebedeeld en in 1935 werd hij „ambas sadeur in buitengewonen dienst", in welke functie hij de internationaal-poli* lieke aandacht op zich bleef vestigen door zijn deelname aan de vloot bespre kingen te Londen, waaruit het thans opgezegde Britsch-Duitsche vloot-ac- coord voortvloeide. „Diplomatiek reiziger" in optima for ma, veelzijdig man, die de schrander heid van den zakenman aan de intelli gentie van den politicus te paren weet, mag Von Ribbentrop tot een van Ruitschlands voornaamste diplomaten gerekend worden. „Niemand heeft van Hongarije iets geëischt of gevraagd" Krachtige tegenspraak van geruchten BOEDAPEST, 22 Aug. (Havas). Dc Hongaarsche minister van buitenland sche zaken, Oaky, heeft gisteravond aan den vertegenwoordiger van het Hon gaarsche Telegraaf-agentschap een ver klaring afgelegd. Hij zeide o.a., dat hij de combinaties van de buitenlandsche pers over zijn reis heeft gezien. Hij schreef deze geruchten toe aan de „ner vositeit", welke in de andere landen be slaat, en hij voegde hieraan toe, dat in Hongarije, Duitschland cn Italië kalmte heerscht. Vervolgens zeide Csaky» dat nie mand iets van Hongarije heeft ge- cischt of gevraagd en niemand heeft zelfs iets voorgesteld. Ten slotte zei de hij, dat iedereen, die poogt twee dracht te zaaien of vertrouwde vriendschappen te verbreken, het handhaven van den vrede tegen werkt en handelt tegen de levensbe langen van Hongarije. In zijn verklaring zeide Csaky verder nog. dat het duizendjarige Hongarije zich steeds het genoten vertrouwen waardig heeft getoond en steeds zijn na- tionaje eer boven alles heeft gesteld. Juist daarom, zeide hij, vindt het bij zijn machtige vrienden waardeering. Het zou vergeefsche moeite zijn te trach ten, het van zijn vrienden los te maken. Deze weten, dat een onafhankelijk en sterk Hongarije een onmisbare factor voor Midden-Europa is. OSLO, 22 Aug. (Reuter). Volgens de Tidens Tegn heeft de Nooreche minister van buitenlandsche zaken Koht verklaard, dat op de morgen te Brussel te houden conferentie der Oslo-staten de kwestie zal worden be sproken of deze staten zullen kunnen intervenieeren ten gunste van den vrede. Er is niet tot bemiddeling be sloten, doch deze kwestie zal wel worden besproken. Het verluidt, dat ook Zwitserland is uitgenoodigd aan de te Brussel te houden conferentie van de Oslo-sta ten deel te nemen. FARLEY TE PARIJS PARIJS, 22 Aug. (Havas). Gisteren heeft de minister van P.T.T. van de Ver- eenigde Staten, Farley, de Fransche pers ontvangen. Hij begon met te verklaren dat hij geen officieele missie heeft, hij maakt een reis naar Europa voor zijn genoegen. Het leek hem niet verstandig om een oordeel over de Europeesche aan gelegenheden uit te spreken, misschien zal hij dit doen, wanneer, hij in de Ver- eenigde Staten terug zal zijn gekeerd. Farley zal Zondag of Maandag naar En geland vertrekken. DE JAPANNERS MOETEN „HOFFELIJK" ZIJN WASHINGTON', 22 Au*. (Reuter). - Onder-staatssecretaris Summer Well és heeft, verklaard, dat de Japansche autori teiten in het gebied van Tientsin bevel hebben gegeven aan de Japansche sol daten „om een 'hoffelijke houding aan te nemen jegens alle Amerikaansche onder danen, voorzoover deze een gelijke hoffe lijke houding aannemen". De bevelen zijn uitgegeven na het protest tegen het feit, dat een Japansche soldaat een Ame rikaansche dame een klap had gegeven. HEDENAVOND EEN REDE VAN FORSTER DANZIG, 22 Aug. (Havas). Heden avond acht uur zal gouwleider Forster in den tuin van het Casino te Zoppot een politieke reden houden voor de Duitsche juristen, die voor een jaarlijksch congres te Danzig bijeen zijn gekomen. MILITAIR VLIEGTUIG VERONGELUKT BRUSSEL, 21 Aug. (Belga). Nabij Oostmalie in de nabijheid van Antwer pen is een militair vliegtuig omlaag ge stort. De beide inzittenden zijn om het leven gekomen. ZES PERSONEN DOOR DEN BLIKSEM GEDOOD LONDEN, 22 Aug. (Havas). Gisteren heeft boven Londen een hevig onweer gewoed. De bliksem is ingeslagen in een publieke schuilplaats in het Valentines- park in de voorstad Ilford. Hier werden zes personen gedood en vijftien gewond. Dertig personen hadden hier een toe vlucht gezocht. EGYPTE ERKENT SOVJET- REGEERING CAIRO, 22 Aug. (Reuter). De Egyp tische regeering, zoo werd gisteren be kend, heeft dezer dagen besloten de Sov- jet-regeering te erkennen, mits de U.R.S.S. zich onthoudt van communisti sche propaganda. Times en Daily Express mee- nen, dat het Duitsche leger klaar staat om tegen Polen te marcheeren Omvangrijke militaire bedrijvigheid te Berlijn LONDEN, 22 Aufr. (Havas). De correspondent van de Times te Ber lijn heeft gisteren aan zijn'blad ge meld, dat Duitschland'de laatste mi litaire voorbereidingen treft aan de Poolsche grenzen. Hij voorzag, dat reeds heden de Duitsche troepen ge reed kunnen zijn om zich op marsch te begeven. Do Times-correspondent schreef giste ren, dat „den geheelen afgeloopen nacht Berlijn het tooneel was geweest van een groote militaire bedrijvigheid en dat de hoofdstad thans een talrijker garnizoen heeft dan ooit in den Wereldoorlog. Het bestaat uit reservetroepen én regimen ten, die op weg zijn naar het Oosten. Sol daten zijn in scholen en andere openbare gebouwen ondergebracht en zelfs open bare gelegenheden zijn gerequireerd. Mi litaire waarnemers eri tal van buitenlan ders zijn van meening, dat deze week be slissend zou kunnen zijn. Men gelooft in Duitschland, dat het Poolsche leger in zeer weinig tijd zou kunnen worden overweldigd en buiten gevecht worden gesteld. Men berekent, dat aleer de diplomatieke betrekkingen zijn verbroken, ultimatums zijn afgele verd en ontvangen en de afkeer der de mocratieën voor den oorlog zal zijn over wonnen, het verzet van Polen zal zijn gebroken. Het zou dan volgens tal van Duitsche vooraanstaande personen mo gelijk zijn Engeland en Frankrijk te be wijzen, dat iedere hulp aan hun bondge noot tot niets zou dienen en dat het. daar Duitschland hun niets vraagt, tijd zou zijn over vrede te spreken." Deze re deneering, hoe vreemd zij ook schijnt, werd onlangs door gezaghebbende Duit sche personen gevolgd cn de correspon dent van de Times betwijfelt niet of zij wordt van hoogerhand gedeeld. De Daily Express geeft overeenkomsti ge inlichtingen en zet uiteen, dat men te Berlijn van meening is, dat het Duitsche leger in vijf dagen zou kunnen opmar- cheeren tot de grens van 1914, waar ver dedigingswerken zouden worden'opge richt. Na dezen „bliksemoorlog" zou men de Westersche mogendheden tegemoet treden. Geen vertrouwen meer in de „realistische politiek" van Hitier Conferenties te Tokio TOKIO, 22 Aug. (Reuter). Het nieuws van het voorgestelde Rus- sisch-Duitsche pact heeft welinge lichte Japansche kringen geenszins verrast. Hoewel het nog te vroeg is. om de reactie der Japansche bevol king weer te geven, zeggen op de hoogte zijnde kringen, dat Japan in ieder geval een bittere les heeft ge leerd uit den geestelijken bond van het anti-kominternverdrag en dat er geen waarde wordt gehecht aan de realistische politiek van Hitier. Hiranoema en Itagaki hebben vanoch tend vóór de gewone bijeenkomst van het kabinet een belangrijke "bespreking gehad over den nieuwen toestand, welke voortvloeit uit het voorgestelde pact. Het verluidt, dat de bespreking morgen zal worden voortgezet. In de kabinets zitting heeft Arita zijn collega's er van in kennis gesteld, dat het over het voor gestelde pact ontvangen bericht onvol ledig was. De leden van het kabinet heb ben hierna van gedachten gewisseld over den Europeeschen toestand, doch zij hebben geen beslissing genomen in afwachting van een volledig officieel bericht. ZWEEDSCHE DUIKBOOTEN BLIJVEN THUIS STOCKHOLM, 22 Aug." (Havas). De Zweedsche regeering heeft besloten het bezoek te annuleeren van de tweede di visie duikbooten aan Ostende. Volgens het oorspVonkelijke plan zouden deze Zweedsche onderzeeërs gisteren zijn ver trokken. De schepen zullen in de Zweed sche wateren blijven, waar zij oefeningen zullen hóuden. DOOR WANDLAAB5 ONVOORZICHTIGHEID RAAKT HOLLAND Z'N NATUURSCHOON KW'JT fWftL*

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 2