Spionnage - af faire te Soesterberg [STADSNIEUWS De Stertocht van V.V.V. werd een succes MEER DAN 300 DEELNEMERS School voor Wijsbegeerte AVONDKLOKKEN Kiest Nederlandsche waar Een bezoek aan 't Smulhuis Hygiënisch en modern bedrijf Uitbreidingsplan „Berg-Zuid" Caféhouder uit Soest staat terecht omdat hij getracht zou hebben een sergeant-vlieger te bewegen luchtfoto's af te staan Jaarvergadering van Quick dqsjnda 9ncfA$ond&n Ze BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DINSDAG 22 AUGUSTUS 1939 Het weer kon niet mooier zijn DE stertocht, die de Amersfoort- sche Vereeniging voor Vreem delingenverkeer hedenmiddag hier gehouden heeft, is een groot suc ces geworden. Men was van de ge dachte uitgegaan, dat men aan twee groote autobussen wel genoeg zou hebben. Inmiddels kwamen vele op gaven van deelname op het. ver keersbureau binnen met als eind resultaat, dat men hedenmiddag gastvrouwe moest spelen voor niet minder dan 320 deelnemers. Een record voor de stertochten, die tot nu toe in deze provincie ge houden zijn. En dan zij er nog bij vermeld, dat men 50 personen heeft moeten teleurstellen. De V.V.V. heeft dus alle reden tot groote voldoening. Een dergelijk succes had men niet kunnen ver wachten. Eens temeer is bewezen, dat de belangstelling voor het schoon van onze stad en omgeving buitengewoon is, want wij kunnen gerust zeggen dat meer dan tachtig procent van het aantal deelnemers niet-stadgenoot was. Bovendien had men de volle me dewerking van het weer. In tegen stelling met gisteren was het niet te warm voor een dergelijken tocht De zon hield zich schuil achter een lichtgrijs wolkendek en trad ook ge durende het verloop van den tocht niet al te nieuwsgierig op, zoodat men volop van het gebodene heeft kunnen genieten. Omstreeks half twee had op het Sta tionsplein de ontvangst door bet be stuur van V. V. V. plaats. Met het oog op het groote aantal deelnemers al leen van 's Zomers Buiten warer. er al ruim zestig splitste men het gezel- schap in drieën. Een groep ging naar de Erdalfabriek, 160 anderen wandelden naar Ce Phoe- nixbrouwerij, terwijl een derde groep zich naar de b'oschvijver in Birk'.cvcn begaf. Men had dus het oorspronkelijk samengestelde programma heel wijse lijk veranderd, daar het niet mogelijk bleek met ruim driehonderd menschen alleen naar de Phoenixbrouwerij te gaan. Wel heeft men allen een bezoek ge bracht aan de Koppelpoort, alwaar de heer Heunks, als een goed kenner van Oud-Amersfoort, de noodige toelichting heeft gegeven. Omtrent dezen geslaagden stertocht vernemen wij telefonisch nog nader dat het geheele gezelschap zich tenslotte bij de uitspanning van Aart Jansen achter op de Leusderheide vereenigd heeft, al waar men genoten heeft van pannekoe ken. Vooral hier bleek, h®e het weer de zen tocht begunstigde. Men kon rustig buiten vertoeven en tevens de mooie omgeving bewonderen. Na afloop is men gezamenlijk in de elf autobussen naar het Belgisch Monu ment gereden. Waarmede tevens het einde aangebro ken was van een gloriedag van onze V. V. V. Studie-conferentie „Klassieke Oudheid" Het is nu voor de vierde maal dat op de Internationale School voor Wijsbe geerte een studie-conferentie gehouden wordt, die zich bezig houdt met ver schijnselen en problemen der klassieke oudheid. Wederom staan twee belangrijke on derwerpen op de agenda: De godsdienst der oudheid en de Grieksche tragedie. Over het eerste onderwerp zullen spre ken prof., dr. G. v. d. Leeuw, Groningen (algemeene godsdienst-historische en godsdienst-psychologische beschouwing over de grieksche religie), prof. dr. H. Bolkestein, Utrecht (De godsdienst dei- Grieken in 't dagelijksch leven) prof.dr H. Wagenvoort, Utrecht (De Oostersche Mysterie-godsdiensten) en prof. dr. D. Cohen, Amsterdam (Het dynamisme in het oude Romeinsche geloof). Het twee de onderwerp zal dr. J. D. Bierens de Haan inleiden met een algemeene be schouwing over „Inhouden en gronden der tragische gedachte in Hellas". Ver der zullen spreken over „Aischvlos" dr. J. C. Kamerbeek, over „Sonhokles" prof. dr. Karl Reinhardt. Frankfort en over „Euripides" Jkhr. dr. van Lcnnep. Baarn. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Hendrikus, z. van J. van Logteetijn en G. Herder. Albertus Hen drikus, z. van J..H. Rouwendal en A. C. Freede. Jurg Hendrik, z. van G. H. G. Lambrechts en P. v. d. Brom. Gehuwd: P. C. Spijker en C. de Jongh. Overleden: Wóuterus Alfrink, 86 jaar, ongehuwd. Henrjette Charmont, 41 jaar, ceh. met M. Y. L. Vercoutre. Yke Reits- ma, 77 jaar. Johanna Maria Buitenweg, 63 jaar, ongehuwd. Het liederen programma. Woensdag avond door den beiaardier S. A. van Kal- veen te spelen, luidt als volgt: Het liefste plekje. Cath. van Rennes. Onder moeders paraplu, Wierts. Een babbeltje, Cath. van Rennes. Een dansje, Cath. van Rennes. Twee voerlui, Viotta. De Ruiter, Viotta. Reidansje, Marie Daniels Warner. Immer lustig. Rehberg. Sizilianisch, Schumann. Sheherazade, Schumann. Kinderen van één Vader, Cath. van Rennes. Een „Nederlandsch Fabrikaat- week" van 1623 September Tj E Nederlander denkt en voelt over 't algemeen nogal interna tionaal. Hij ziet te waardeeren wat in andere landen gepresteerd wordt en dat is een deugd; omdat hij zoo doende profijt trekt van kennis en ervaring in andere landen. Dit maakt het echter tevens noo- dig dat er geregeld aan herinnerd wordt, dat hetgeen Nederland zelf voortbrengt zeker niet voor het vreemde onderdoet en de Ne derlandsche waar verdient toch wel in de eerste plaats onze waardeering en onze voorkeur. Dit wel zeer in het bijzonder in een tijd als deze, waarin daden van saamhoorigheids- gevoel van het allergrootste belang zijn, wil ons Nederland zich kunnen handhaven. Onder de leuze „Koopt Nederlandsche waar" organiseert de vereeniging „Ne derlandsch Fabrikaat" van 16—23 Sep tember in dit jaar in samenwerking met het winkelbedrijf, een Neder landsch Fabrikaat week. In een aardig vquwblad richtte een dezer dagen bovengenoemde vereeniging tot den geheelen winkelstand hier ter stede een oproep orn aan deze nationale gebeurtenis medewerking te verleenen. Vele winkeliers gaven zich. inmiddels reeds op. Zij zullen in die week uitslui tend Nederlandsche artikelen in hun etalage naar voren brengen. Als bewijs van deelname aan deze actie zal in de uitstallingen een fraai en opvallend plakkaat geplaatst worden. Deze plakkaten en het diploma, welk materiaal elke deelnemer kosteloos ont vangt kunnen door winkeliers worden aangevraagd bij 'het secretariaat der ver eeniging Nederlandsch Fabrikaat, afd. Amersfoort, Voltastraat 26. Zij worden dan gratis toegezonden. Een kijkje in de deegmakerij van bakkerij 't Smulhuis. Het deeg wordt gekneed en gerold; uit de witte rollen rijst later brood, ons dagelijksch voedsel, omhoog DE brood- en banketbakkerij van den heer A. Mosterd aan den Soesterweg, meer bekend als 't Smul huis, heeft in don loop der laatste maanden een belangrijke uitbreiding ondergaan. Gistermiddag waren wij in de gelegenheid de resultaten van deze moderniseering gade te slaan. De mogelijkheid daarvoor had al eerder opengestaan, als niet een vrij ernsti ge brand op 17 Juni j.l. een spaak in het wiel gestoken had. Maar ook die moeilijkheid, is men spoedig te boven gekomen, zoodat het bedrijf nu ge heel geworden is, zooals de heer Mos terd het zich voorgesteld had. In de allereerste plaats is de bakkerij met. alles, wat daarmede in verband staat, ingesteld op hygiëne. Een modern bedrijf eischt dat tegenwoordig, maai dan hangt het er ook nog van af, hoe men de hand daaraan houdt. Wij hebben er ons van kunnen overtuigen, dat de maatregelen, welke in dit bakkersbedrijf getroffen zijn, hoogst practisch en doel matig zijn. De vloeren zijn alleen van te gels, waarop dagelijks een grondige rei niging toegepast wordt. Verder is alles in steen, beton en ijzer opgetrokken. Hout komt er niet meer aan te pas, hetgeen de hygiëne zeer ten goede komt. De onder- dcelen van het bedrijf zijn zooveel moge lijk gescheiden gehouden. Zoo staat de deegmakerij geheel los van de groote ruimte, waarin men de ovens aantreft. Door toepassing van gascirculatie is men erin geslaagd in de deegmakerij de tem- leratuur.immer constant te doen blijven. Men weet dan zeker, dat men steeds met B. en W. stellen een wijziging voor In de „gedrukte verzamelingen" trof fen wij het ontwerp-plan tot wijziging van het. uithreidingsschema aan betref fende het gedeelte „Berg-Zuid", gelegen tusschen Utrechtscheweg, Vondcllaan, J. Catslaan, Tollenslaan, van Marnix- laan, van Effenlaan, Kapelweg, Borneo plein (N.zijde), Leusderweg en grens der gemeente. Voorts was er een ontwerp der bijbehoorende bebouwingsvoorschrif- ten aan toegevoegd. B. en W. doen hun schrijven aan den •aad vergezeld gaan van een toelichting, waarin de grondgedachten van het plan worden uiteengezet. Daar vindt men tevens een antwoord op de vraag, waar om deze wijziging noodzakelijk is ge worden: 1. Omdat bij de vaststelling van het plan in velerlei opzicht andere stede- bouwkundige opvattingen gehuldigd werden. 2. Omdat het gewenscht geacht werd het fraaie uitzicht vanaf het Galgen- bergje zooveel mogelijk ongerept te handhaven. 3. Omdat het gewenscht geacht werd de als „natuur" te behouden oppervlak ken te verbinden, zoodat groene stroo- ken verkregen worden ronden den Berg. B. en W. verzoeken den raad tenslotte om hun bevoegdheid te verleenen, bin nen bepaalde grenzen van het plan af te wijken. TEMPERATUUR IN PESIE'S BAD De temperatuur van het water in Pesies's bad was hedenmorgen 70 gr. F. of 21 gr. C. TOONEEL IN AMICITIA In Tiet komende seizoen zullen in de Schouwburgzaal vier tooneelvoorstellin- gen in abonnement worden gegeven. Evenals vorige jaren gaat dit abonne ment uit van de Sociëteit Amicitia in sa menwerking met den Amersfoortschen Kunstkring. Contracten zijn afgesloten met de Too- neelgroep „Het Masker" op Dinsdag 24 October, „Het Residentie Tooneel" op Donderdag 16 November, „Het Neder landsch Tooneel" op Vrijdag 12 Januari en het „Centraal Tooneel" op Woensdag 7 Februari. een product voor den dag komt, dat bij de fabrikatie niet onderhevig is geweest aan temperatuurschommelingen, welke juist in deze zomermaanden zoo veelvul dig kunnen optreden. De afdeeling met de ovens is een be zoek ten volle waard. Niet omdat, de warmte hier zoon aanvallend karakter heeft, maar omdat men een aardigen in druk krijgt van de ovens, die rondom in de dikke, betegelde muren ingebouwd zijn. Vooral de nieuwste hectwaterover mag er zijn en is een samenstelscl van de meest ingenieuze verhittings- en af- koelingsmiddelen. Wij zullen den lezei hiervan een beschrijving besparen. Wel hebben wij gezien, dat het „slechts" een kwestie van op knopjes drukken etc. is om het brood in den vorm te krijgen, zoo als het dagelijks bij de klanten bezorgd en opgediend wordt! In totaal zijn er ovencomplexen met twaalf bakruimten ingebouwd, deels hee- te luchtovens, deels hcetwaterovens. Natuurlijk heeft in deze afdeeling een groote uitstraling van warmte plaats. Dat deze niet hinderlijk voor de vier ove- nisten wordt, komt door de roosters, die in het plafond aangebracht zijn en waar door voortdurend afvoer van de lucht plaats heeft. Voor toevoer van frissche buitenlucht zorgt het glazen dak, dat men al naar behoefte openen en sluiten kan. Ook in de andere afdeelingen van het bedrijf is zorg voor hygiëne op den voorgrond geplaatst. Wij denken hierbij aan den meelzolder en aan de kleedgele- genheid voor het personeel. Achter de bakkerij is verder nog een groote ruimte afgescheiden voor de ex- peditieafdeeling, welke sedert de zestien jaar, dat deze zaak hier gevestigd is, steeds grooteren omvang heeft aangeno men. Naar buiten toe maakt dit zeer mo derne bedrijf van den heer Mosterd even eens een goeden indruk door de aanklee ding van den winkel en de wijze waarop de producten van de bakkerij achter glas uitgestald zijn. REClil BANK WAS ER GESPROKEN OVER VERDEDIGINGS WERKEN? De man op den achtergrond niet gepakt UTRECHT, 22 Augustus. Een caféhouder uit Soest had zich hedenmiddag voor de recht bank te verantwoorden, omdat hij in Mei onder belofte van een be langrijke geldsom een sergeant vlieger had trachten te bewegen foto's te leveren van militaire ver dedigingswerken. Deze sergeant-vlieger, zoo verklaarde verdachte tijdens zijn verhoor, had hem al eens beloofd eenigo foto's te zullen afstaan voor de versiering van het café. Er zou nu in Mei iemand bij hem zijn gekomen, een onbekend gebleven per soon, die graag luchtfoto's zou ontvan gen. Verdachte had toen contact gezocht met den sergeant-vlieger, die hem vroe ger wel eens foto's had beloofd, en bij dat onderhoud werd do wensch van den onbekende overgebracht. De sergeant-vlieger maakte van het voorgevallene melding bij zijn supe rieuren en in overleg met de politie werd besloten, dat hij zou doen alsof hij op het aanbod inging. Er werd een vijf tal foto's aan den caféhouder ter hand gesteld, die op zijn beurt weer de foto's aan den onbekenden opdracht gever had overhandigd Deze had ech ter gezegd, dat de foto's niet te gebrui ken waren. Als de caféhouder dit maar aan den sergeant-vlieger zou overbren gen. dan zou deze wel weten wat de be doeling was, zoo zou de onbekende heb ben gezegd. Een paar dagen later had de ser geant-vlieger opnieuw een aantal foto's geleverd, die door hem in de kelder van het café aan den café houder werden overhandigd, waar na zij in een kastje in den kelder werden opgeborgen. Een kwartier later (had de politie een inval in het café gedaan en de foto's in beslag genomen. Verdachte ontkende dat er zou zijn gesproken over verde digingswerken. Er was bij de onderhan delingen wel een bedrag van eenige duizenden guldens genoehid, maar ver dachte had dit bedrag niet in ernst op genomen. Wel had hij gedacht, dat er iets gebeurde wat niet in den haak was, maar het was niet tot verdachte door gedrongen, dat hij den staat benadeeld had, als de plannen waren gelukt. De inspecteur van politie uit Soest, de heer A. F. Schreuder, deed eenige mede deel ingen over het contact met de mili tairen. In overleg met de militaire auto riteiten waren eenige foto's uitgezocht, die gewaarmerkt waren geworden, en daarna aan den caféhouder ter hand ge steld. Deze foto's zijn later door een zekeren De V. aan de politie terugge geven. Zoowel de caféhouder als deze De V. ontkennen echter beiden met elkaar in contact te zijn geweest. Om trent den weg, die deze foto's zijn ge gaan, blijft dus een duister punt be staan. Een kapitein-vlieger, als getuige ge hoord, verklaarde nog, dat eerst een vijffal neutrale foto's was uitgezocht, terwijl de tweede keer zeven foto's wa ren verstrekt van terrein tusschen Ede en De Klomp. Men had gedaan alsof ze erg belangrijk waren, maar in werkelijk heid bevatten ze geen verdedigingswer ken en niemand zou er iets aan hebben. De serg.-vlieger vertelde dat hij half Mei een boodschap had gekregen, dat verdachte hem wel eens wilde spreken. Bij het onderhoud, dat toen plaats had, zou verdachte wel degelijk over verdedi gingswerken hebben gesproken en o.m. op mitrailleurnestpn hebben gedoeld. Wat de fotoV opbrachten zou samen worden gedeeld. Er was een bedrae van 5 k 10.000 gulden genoemd. Getuige deed daama nog eenige mededeelingon over de wijze, waarop dn foto's in handen van den caféhouder waren gespeeld, die overeen kwamen met het hierboven vermelde beloop. Intusschen is de onbekende opdracht gever nooit meer verschenen. Verdachte ontkende nog eens nadruk kelijk, dat hij naar foto's van militaire verdedigingswerken had gevraagd. Eisch De officier van justitie acht te het ten laste gelegde bewe- De heer C. H. F. Bartelsman tot voorzitter van de vereeniging gekozen De A. F. C. „Quick" heeft gisteravond in „De Wapenroem'' haar algemeene jaarvergadering gehouden. De voorzitter de heer A. van Daal sprak een kort openingswoord, waarin hij uiteenzette, dat het hem om studie redenen niet meer mogelijk is het voorzitterschap te blijven voeren. Hierna bracht de secretaris, de heer R. Lecnknegt, het jaarverslag uit. De penningmeester, de heer J. H van Goor, vermeldde in zijn verslag een ba tig saldo van f 14.54. Ook het Quick- Nicuws bleek er financieel niet slecht voor te staan. Ondanks storting van een flinke bijdrage voor het 50-jarig bestaan was nog een batig saldo van f 10.03 aanwezig. Tot voorzitter van de vereeniging werd op voorstel van het bestuur ge kozen de heer C. H. F. Bartelsman. Verder maken deel uit van het dage lijksch bestuur dhr. J. C. M. Hehcn- kamp, Jac. H. van Goor, penningmees ter, H. E. Smits, H. P. J. Kole en R. Lcenknegt, secretaris. In de elftalcommissie werden be noemd de heeren: E. A. Galcsloot, H. P. J. Kole, J. II. van Goor, J. C. M. Hehenkamp, Verhoef, H. E. Smits en P. P. Lcenknegt jr. In de kascommissic de heeren: A. Nieuwendijk, Ph. R in tel, J. Kortbeek en H. Ruitenbeek plvv. De redactiecommissie zal voortaan be staan uit de heeren: E. A. Galesloot, Ph. Rintel, A. Nieuwendijk, A. van Daal (tijdelijk) en R. Leenknegt. Namens de vergadering is door den heer H. P. J. Kole een woord van af scheid gericht tot den voorzitter. Dank bracht, spreker hem voor het vele werk dat hij in het belang van Quick ge daan heeft. Hierna werd gesproken over de ac tie van het Quickbussen-comité met het oog op de viering van het 50-jarig bestaan. In zijn sluitingswoord heeft de voor zitter, de heer van Daal, afscheid ge nomen als zoodanig en den wensch uitgesproken, dat het Quick in de toe komst goed moge gaan. STAATSEXAMENS Voor het staatsexamen, diploma A. slaagde de heer C. Fortgens. 7 candida- ten werden afgewezen. Het diploma B. werd behaald door Th. F. Gebhard. Zes candidaten afgewe zen. Na voortgezet examen geslaagd voor diploma A.: mej. M. Veldhuyzen van Zanten en de heeren A. J. Mondria, A. Jagersma en W. Vermeer. De federatie tot uitreiking van het be dienden- en chefsbrevët voor den Neder- landschën manufacturenhandel doet ons den totaaluitslag van het examen ma- nufacturenbrevet toekomen. Het volledig brevet van vakbekwaamheid en alge meene handelskennis werd uitgereikt aan onzen etadgenooten mej. G. Alvers en aan de heeren J. Schwitzner, J. v. d. Vat, Willenborg, G. Willenborg, A. van Leur en A. Kuiper. FRUIT- EN GROENTEN VEILING Amersfoort 21 Aug. Perziken 312, Druiven 1417, Reine Vic. 410, Reine Claude 714, Belle de Louvain 6—10, Blauwe pruimen 69, Witte pruimen 815, eierpruimen 79, Suikerperen 3151, Précose de Trevous 1014, Clapps 1418, Zigeunerin 13—22, Charlemowsky 611, Keswick 57, Early Vic. 5—6, Tulpappel 914, Toma ten 2137, Roode bessen 8—13, Meloenen 912, Augurken 310, Andijvie 9—33, Sla 1838, Spinazie 6—9, Roodekool 11 —14, Groenenkool 28—32, Stamboonen 912, Stokbooncn 1115, Snijboonen 11 16, Pronkers 47, Bloemkool 6—11, Wortelen 5465, Postelein 58, Kom kommers 2542, Bieten 919, Prei 14 15, Uien 29—36, Bleekselderij 22—24, Sel- dery 57, Peterselie 56. GRAND THéaTRE. Van Vrijdag 18 t,m. Donderdag 24 Aug. vertooning van de film „De Citadel" Voorstellingen: Zondag 1.45, 4, 6.15 en 8.30 uur. Eiken anderen middag en avond 2.30 en 8.15 uur. Vrüdag, Maandag, Dinsdag en Donderdag 2.30 uur: Shirley Temple in „Penny brengt uitkomst". CITY THEATER Van Vrijdag 18 t.m. Don derdag 24 Aug. vertooning van de film „De Big in het vreemdelingenlegioen". Voorstellingen: Zaterdag 2.30. 6.15 en 8.30 uur. Zondag 1.45. 4. 6.15 en 8.30 uur. Andere dagen 2.30 en 8.10 uur. STERHUIS.'Beekenst.laan 6. - Voor alle meisjes iederen avond geopend des Zon dags van 2 uur. GILDEHUIS. A.K.G. Tentoonstelling 10—5 uur nam. OPENBARE LEESZAAL MET JEUGDLEES ZAAL, Muurhuizen 9. R.K. LEESZAAL. - Wijerstraat 2. Filiaal Uitleenbibliotheek Edisonstraat 35. MUSEUM FLEHITE, Westsingel. Geopend dagelijks van 1012 en 1—4 uur, uitge zonderd Zondag:, 's Zaterdags 1012 en 1.303 uur. (Stadgenooten hebben 's Za terdags vrjjen toegang) KUNSTHANDEL VEENENDAAL, Langestr. 33. Oranjetentoonstelling. CLUBLOKAAL SPEELTUIN VER SOESTER- KWARTIER- lederen Dinsdagavond oefeningen van den Luchtbeschermings dienst. afd Soesterkwartier. zen en eischte een gevangenis straf voor den tijd van één jaar. Pleidooi Mr. P. J. Emmelot is van meening, dat de geheimzinnigheid die om deze zaak hing, niet is opgeheven. Ondanks waardeering, die spreker voor de Soes- ter politie koestert, wilde spr. zijn mis noegen te kennen geven over het feil dat de ware schuldige niet gevonden is geworden. Een kwartier nadat de fo to's bij verdachte waren gebracht werd deze gearresteerd. Waarom, zoo vroeg pleiter, heeft men niet cenigen tijd ge wacht om daardoor de mogelijkheid te openen om den onbekenden tusschen- persoon te arresteeren. De officier van Justitie maakte hier een protesteerend gebaar en interrumpeerde den verdediger, wat voor dezen aanleiding was den officier te verzoeken hem niet lastig te vallen, daar hij tijdens het requisitoir toch ook geen interrupties had geplaatst Aan het ontactisch op-treden van de Soester politie, zon vervolgde pleiter zijn pleidooi, is het te wijten, dat de auc tor intellectualis van deze zaak nog steeds vrij rondloopt. Het geheimzinniee waas dat over deze geschiedenis lag is niet weggenomen. De sergeant-vlieger heeft wel gezegd, dat er gesproken was geworden over verdedi gingswerken, maar er is geen enkele andere getuigevorklaring die dit onder schrijft. Spr. heeft den indruk, dat ver dachte, die een weinig ontwikkeld per soon is, het slachtoffer is geworden van den man op den achtergrond, den Urheber van de heele geschiedenis. Pleiter drong aan op vrijspraak, subs, voorwaardelijke veroordeeling en on middellijke invrijheidstelling van den .verdachte. De rechtbank meende, na zich in raad kamer te hebben teruggetrokken, dat er nog steeds termen aanwezig zijn om verdachte in voorloopige hechtenis te houden. De uitspraak werd bepaald op 5 Sep tember a.s. Huilen vrrniii\v«wi-'IeM|kliei«f dff Red.) DE ERFENIS VAN ONZE VOORVADEREN Naar aanleiding van een berichtje in uw blad omtrent de richtingaanwijzer bij de Daam Fockemalaan verzoek ik u beleefd, onderstaande regelen op te nemen: De richtingswijzer van de A.N.- W.B., geplaatst bij de Daam Fockema laan, wijst „den kortsten weg": niet over Amersfoort gaat u van Amsterdam naar Zwolle en Apeldoorn doch om Amersfoort heen. Dit is de consequenüe van het leiden van het verkeer over den Zuidsingel. Wij houden ons vast aan tradities van een paar torentjes, die evengoed in het plantsoen konden staan: verbeteren zelfs, wat men in oude tijden bouwde (restauratie v. d. Kampei-binnenpoort) doch de groote nalatenschap „Amers- foort-verkeerscentrum". de verkeerspaal zegt het. gaat verloren. Geld voor een afdoende verbetering van den toestand in de binnenstad schijnt niet beschikbaar. Waar blijft de vereeniging „Kruis punt Amersfoort"? Wat doet de vereeniging ter bevorde ring van het vreemdelingenverkeer? Hoe reageeren ten slotte alle belang hebbenden? Bij voorbaat dank voor de plaatsing. Hoogachtend, P. J. NIEROP TRAGISCH ONGEVAL „In een Hollandsch restaurant.te Nice werd mij een jeugdigen Duitscher voor gesteld, die zich uitgaf voor Arabier? Na hem eenige malen ontmoet te heb ben, vertelde hij mij zijn levensgeschie denis. Hij was de zoon van een tandarts te Dresden, die in het begin van den we reldoorlog sneuvelde. Op lateren leef tijd ging hij naar de universiteit om te studceren voor Eisenbau-ing-enieur. Eén iaar voor hij hiermee gereed was, ont dekte men, dat zijn moeder geen Ari sche was, zoodat hij zijn studie moest opgeven. Sindsdien zwierf hij over de wereld, vervulde tal van functies en „baantjes" en viel van de eene desillusie in de an dere. Toen ik hem in Nice, ontmoette was hij zoo goed als zielsziek. Na rijp beraad besloot ik, pogingen aan te wen den om zijn leven een andere richting te geven. Ik besloot hem als pleegzoon aan te nemen en hem in Holland on derdak te verschaffen. De moeilijkhe den waren echter vele. Hoewel ik mij tot verschillende instanties wendde, moest hij. ten slotte illegaal de Belgi sche grens overschrijden om in ons land te komen. Na tal van wederwaardigheden dreigt hem nu toch het groote noodlot. Op 8 Augustus werd hem meegedeeld, dat hij naar Duitschland zal worden uitgewe zen. In dit land wacht hem den dood, daar hij onder het Hitler-régime niet voor zijn nummer is opgekomen. Maar er is nog één uitweg. Hij kan nog emigreeren naar Honduras in Mid- den-Amerika, waar de Quakers nog emigranten binnenlaten. Daarvoor is echter 700 van noodr. Reeds zijn er f 200 bijeen gezameld. Gaarne richt ik langs dezen weg het verzoek tot hen, die tot hulp bereid zijn, om giften te storten ten einde dezen emigrant te redden. Mijn adres is Jacob Catslaan 14, „Joep's Cabine". B, SMIT KLEINE Van redactiewege verkort. MOTORRIJDERS NIET TE LUIDI M, Mag ik, als abonné van uw blad, be leefd het volgende onder uw aandacht brengen; en voor deze weinige regelen als „ingezonden" om een plaatsje in uw geëerd blad verzoeken, opdat het. ter kennis komt van de bevoegde autoritei ten? Bij voorbaat, dank. In het Amersfoortsch Dagblad van 21 Augustus komt een artikeltje voor, ge titeld: „Niet te hard". Dit geldt voor liefhebber^ van radio-muziek enz., die met open ramen en deuren anderen van hun muziek doen mee „genieten". In derdaad: dit kan hinderlijk zijn. Maar wat te zeggen van motorrijders, die 's avonds over den Westsingel ra zen, met open knalpotten en een la waai veroorzaken dat hooren en zien vergaat? Mij dunkt (en velen met mij) dat, gezien ook de anti-lawaai verorde ning, hiertegen eens moest worden op getreden. Hopend dat aan deze ergernis een einde zal worden gemaakt, teekent met dank voor de plaatsing, namens eenige bewoners van Westsingel en Breestraat Hoogachtend J. T. JANSEN.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 5