AMER SFQORTSCfi DAGBLAD De sla is raak Duitsch-Russisch verdrag geteekend GARAGE BLOM GOUWLEIDER FORSTER STAATSHOOFD DER VRIJE STAD DANZIG Stalin nam zelf deel aan het overleg LEYTAX Poolsche regeering roept nieuwe lichtingen reser visten onder de wapenen Radiorede „Engeland in dreigend DE EEMLANDER Donderdag 24 Augustus 1939 Uitgave: VALKHOFF Co. Bureau: Arnhemsche Poortwal 2a 38 e Jaargang No. 55 Britsch consul heeft Danzig heden verlaten Berlijn en Moskou nemen zeer vérstrekkende wederzijdsche verplichtingen op zich MOSKOU, 23 Aug. (D.N.B.) Von Ribben. trop heeft hedenmiddag in tegen woordigheid van den Duitschen ambassadeur te Moskou, von der Schulenburg, een onderhoud van drie uur gehad met Molotof en Stalin. Hij heeft zich Woensdag avond om io uur naar het Kremlin begeven om de besprekingen voort te zetten. De onderhandelingen zijn geëindigd met een accoord over een niet-aanvalspact tusschen Düitschland en Sovjet-Rusland, dat door von Ribbentrop en Molotof in tegen woordigheid van Stalin en den Duitschen ambassadeur is onderteekend. van den Paus oorlogsgevaar" „Overeenkomst uit omsingeling ontstaan" Ook Italië neemt militaire maatregelen Von Ribbentrop uit Moskou vertrokken TEL. 3086 VOOR BINNEN- EN BUITENLAND LEUSDERWEG 242 Licht op: uur 37 min. Ons K.M.-boekje is een reuze succes ABONNEMENTSPRIJS ocr ®aanden voor Amersfoort 1.95; per maand 0.65; per week met gratis verzekering tegen ongelukken! f 0.15 B '"fniand train, oer post per 3 maanden 2.85. Afzonderlijke nummers i 0.05 POSTREKENING 47910 TELEFOON INTERC. 4620 MET MAANDAGOCHTENDBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN van 14 regels t 1.05 met inbegrip van een bewijsnummer, mmmmmm eIke regel meer f 0.25. Liefdadigheids-advertentiën voor de helft van den prijs. - Kleine Advertentiën „KEITJES" bij vooruitbetaling 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent, driemaal plaatsen I 1.Bewijsnummer extra f 0.05 Stalin UON RIBBENTROP is een snelle werker. Binnen een etmaal na zijn aankomst in de Russische hoofd stad was hij er in geslaagd om vele uren met Stalin en Molotof te confereeren, alsmede met deze beide Russische staatslieden volledige over eenstemming te bereiken. Von Ribben- trop is een diplomaat uit de Britsche school, doch het is een leerling, die de Russische affaire toont het maar al te duidelijk aan zijn leermeesters verre overtreft. De successen, welke de Duitsche diplomatie onder zijne leiding heeft behaald, zijn welhaast zonder weerga in de na-oorlogsche diploma tieke geschiedenis van Europa. Wie de bepalingen van het gesloten Duitsch- Russische verdrag ook maar vluchtig doorleest, beseft, dat het z.g. niet-aan- j vals-pact in wezen een verdrag van veel verdere strekking is dan de on schuldige benaming ,non-aggressie-pact' zou doen vermoeden. De verrassing, waarvan wij gisteravond in onze be schouwing .gewaagden, is gekomen. Binnen het kader van de thans geslo ten overeenkomst tusschcn Berlijn en Moskou is geen plaats voor Britsch- Fransch-Russische samenwerking t e- g e n Düitschland. Mochten Parijs en Londen in de Poolsche quaestie het been stijf houden, dan zal Rusland geen vinger uitsteken om beide staten te hel pen, ja, sterker riog, dan zal het be staande Russisch-Fransche verdrag door Rusland moeten worden opgezegd. Polen weet thans, nog duidelijker dan tevoren, waar het aan toe is, indien het niet aanbiedt om alsnog met Ber lijn te willen .onderhandelen'. De om standigheid, dat Stalin persoonlijk de besprekingen van gisteren bijwoonde en ook tegenwoordig was bij de ondcr- teekening van het verdrag, bewijst, hoe zeer het de Russen ernst is met de nieuwe Duitsche vriendschap. P ARIJS en Londen zullen heden reden té over hebben om zich nog maals ernstig op den niéuwen toestand te beraden. Zullen zij thans .overmacht' aanvoeren om hunne plechtige toezeg gingen jegens Polen te verloochenen? Dt Russische en de Duitsche diplomatie zijn er. in vereeniging, in geslaagd om Frankrijk en Engeland een allerdroe- DE tekst van het Duitsch-Rus- sisehe niet-aanvalspact luidt als volgt: „De Duitsche Rijksre- geering en de regeering der Sovjet-Unie, geleid door den vvensch, de zaak van den vrede tusschen Düitschland en de Sovjet-Unie te bevorderen en uit gaande van principieele bepalin gen van het neutraliteitsverdrag, dat in April 1926 tusschen Düitschland en de Sovjet-Unie is gesloten, zijn het volgende over eengekomen: Art. 1. De beide verdragsluitende par tijen verplichten zich, zich van iedere gewelddaad, iedere agressieve hande ling en iederen aanval jegens elkaar, en wel zoowel afzonderlijk als tezamen met andere mogendheden, te onthouden. Art. 2. Ingeval een der verdragsluiten de partijen hel voorwerp zou worden van oorlogshandelingen van de zijde eener derde mogendheid, zal de andere verdragsluitende partii deze derde mo gendheid in geenerlei vorm steunen. Art. 3 De regeeringen der beide ver dragsluitende partijen zullen in de toe komst voortdurend voeling met elkaar houden om elkaar wederkeerig in te lichten over vraagstukken, die haar ge- meenschapnelijke belangen raken. Art. 4. Geen der beide verdragsluiten de partijen zal deelnemen aan eeniger- lei groepeering van mogendheden, die direct of indirect tegen de andere partij is gericht. Art. 5. Ingeval tusschen de verdrag sluitende partijen geschillen of conflic ten over vraagstukken van den een of anderen aard zouden ontstaan, zullen beide partijen deze geschillen of conflic ten langs den weg van vriendschappe lijke gedachtenwisseling of, zoo noodig, door arbitragecommissies regelen. Art. fi. Het onderhavige verdrag wordt gesloten voor den duur van tien jaar, vigst figuur te doen slaan. Zullen zij er, evenzeer in vereeniging. ook in slagen om nieuwe bruggen chen Berlijn Moskou en parijs—Londen te slaan? Het moge op dit oogenblik absurd klinken, doch nnmoeelijk is het geenszins. Mis schien is in deze mogelijkheid zelfs voorzien in de geheime hepalingen, welke het verdrag bevat. Trouwens, dat in die gehcipie bepalingen en in de bui ten het verdrag om gemaakte losse af spraken vele schokkende verrassingen schuilen, is een veronderstelling, die wij zonder aarzeling als volkómen juist durven te qualificeeren. DANZIG, 24 Aug. (D.N.B.) Officieel wordt medegedeeld: „Op grond van de wet tot verdediging van volk en staat van 24 Juni 1933 en van de wet tot verlenging van deze wet van 5 Mei 1936 wordt het volgende met kracht van wet verordend: Art. 1. De gouwleider van Danzig, Forster, is het staatshoofd van de Vrije Stad Danzig. Art. 2. De verordening treedt op 23 Augustus in werking. Naar te Danzig vernomen wordt, heeft de consul-generaal van Groot-Brittannië in de vroege ochtenduren Danzig verlaten. Havas wijst erop, dat de nieuwe wet het geheele constitu- tioneele stelsel van Danzig omvergooit en tevens verwezenlijkt, naar het model van het Derde Rijk, de personeele unie van staatshoofd en leider der nationaal-socialistische partij. Er is te Danzig niets vernomen over de positie van Greiser, den presi dent van den Senaat. TTET Duitsche Nieuws Bureau deélt mede: Naar van betrouwbare zijde uit het gebied van den corridor wordt vernomen, is Polen met ingang van vandaag met de officieele mobilisatie begonnen. Vanochtend, aldus deze Duitsche mededeeling, zijn door manschap pen der Poolsche gendarmerie van alle akkers de landarbeiders ge alarmeerd en direct naar hun garnizoenssteden getransporteerd. Reuter meldt uit Warschau dat de bewoners van de Poolsche hoofdstad zich voor den eersten keer bewust zijn geworden van de acute crisis, toen zij vandaag in de bladen onder groote koppen kennis namen van tal van berichten over Duitsche daden van aggressie. In den afgeloopen nacht waren er sterke troepenbewegin gen rond Warschau, doch de algemeene mobilisatie is nog niet afge kondigd, hoewel opnieuw lichtingen reservisten zijn opgeroepen. Beweerd wordt, dat Danziger grensbewakers de stations van Zoppot en Olivia zijn binnengedrongen en de Poolsche ambtenaren hebben verwijderd. Volgens de Poolsche lezing hebben de natio- naal-socialisten op hun revolvers gewezen, toen tegenwerpingen werden gemaakt. sluiting van het Duitsch-Russische niet-aanvalspact, volgens het D. N. B., verklaard: .Düitschland en Rusland is het vroeger steeds slecht gegaan, wan neer zij vijanden waren, doch goed wanneer zij vrienden waren. Gis teren was het voor de beide vol ken een voor hun bestemming be langrijke dag: de Fuehrer en Stalin hebben tot vriendschap besloten. Het niet-aanvals- en consultatie pact, dat de heer Molotof en ik gisteravond hebben onderteekend, is een vast en hecht fundament, waarop de beide staten zullen op bouwen en tot een nauwe samen werking zullen komen. Het is mis schien een der belangrijkste keer punten in de geschiedenis van twee volken. Men heeft gepro beerd Düitschland en Rusland te omsingelen en juist uit die omsin geling is nu de Duitsch-Russische overeenstemming ontstaan. Gevraagd naar zijn meening, welken indruk dit pact in Japan zou maken, heeft von Ribbentrop verklaard: „Ik ben er van overtuigd, dat dit verdrag voor de Russisch—Japansche vriend schap een goede uitwerking zal heb ben." „Onvoorwaardelijke wederzijdé-che neutraliteit" is het thema der koppen in de Berlijnsche bladen van vandaag. De sluiting van het pact te Moskou wordt bekend gemaakt op een wijze, zooals men sedert de vestiging van het Derde Rijk nog niet in rle bladen heeft vast gesteld. Er is evenwel geen hegeleidend commentaar en het wordt den lezers overgelaten hun eigen meeningen te vormen. Het feit, dat von Ribbentrop niét ter stond uit Moskou is vertrokken, doch nog een paar uur is gebleven, wordt met belangstelling ter kennis genomen. De beschieting van twee Duitsche verkeersvliegtuigen door Poolsche bat terijen wordt door de Duitsche pers op opvallende wijze gemeld en een nieuwe ongehoorde provocatie genoemd. Havas verklaart uit goede bron te vernemen, dat gisteravond de baga ge en archieven uit de Duitsche am bassade te Warschau zijn wegge zonden. Het personeel is vermin derd tot drie of vier personen. Am bassadeur von Moltke zou eenige dagen geleden naar Berlijn zijn ver trokken. VATICAANSTAD, 24 Aug. (Stefani). De Paus zal van avond om 19 uur m.e-t. (tien minuten over half zeven Ned. tijd) een radiorede houden voor den omroepzender van het Vaticaan, welke onmid dellijk in verschillende talen zal worden herhaald. LONDEN, 24 Aug. (Havas). In de zitting van het Lagerhuis heeft minister-president Chamber lain hedenmiddag verklaard: „Het land bevindt zich in drei gend oorlogsgevaar en nieuwe dra conische maatregelen zijn noodig om het hoofd te bieden aan den ernst van den toestand." "R7TINISTER von Ribbentrop JAM. heeft heden bij zijn vertrek uit Moskou ten aanzien van de Kent iedere Brit zijn plicht? LONDEN, 23 Aug. (Reuter). De vakvereeniging van machinisten en stokers, die besloten heeft Zaterdag te middernacht een staking af te kondi gen. welke de voornaamste Engelschc spoorlijnen zal treffen, heeft het voor stel van het ministerie van arbeid om dezèn datum uit te stellen, afgewezen. K.J met de bepaling, dat, voorzoover niet een der verdragsluitende partijen het een jaar voor afloop vin dezen termijn opzegt, de geldigheidsduur van dit ver drag geacht zal worden, automatisch met vijf iaar te zijn verlengd. Art. 7. Het onderhavige verdrag zal binnen den kortst mogelijken tijd gerati ficeerd worden. De ratificatie-oorkon den zullen te Berlijn uitgewisseld wor den. Het verdrag treedt terstond na on dertcekening in werking. Opgemaakt, in duplo, in Duitsche en Russische tekst. Moskou, den 23en Augustus 1939. Voor de Duitsche regeering get. vön Ribbentrop. Met volmacht der regeering van de Sovjet-Unie gèt. Molotof. ROME, 24 Aug. (Reuter). De militaire maatregelen in Italië worden in versneld tempo uitge voerd. Er is nieuw kustgeschut opgesteld. In de voornaamste Ita liaansche havens zijn maatregelen genomen tegen duikbooten. De Messagero wijdt een hoofdartikel aan den toestand. Het blad verklaart bij de bespreking van de gronden, wel ke de militaire maatregelen van Enge land en Frankrijk zouden kunnen rechtvaardigen, dat „Düitschland wel is waar niet afziet van zijn rechten, doch in tegenstelling met de democra- tiën noch troepenbewegingen heeft uit gevoerd, noch zijn Occaanschepcn heeft teruggeroepen, noch zijn steden heeft verduisterd. Rustig en gelaten eischt het Duitsche volk vau zijn leider noch oorlog, noch vrede, doch wacht het de dingen af. Zonder iemand te provocec- ren, verdraagt het zelfs in de meest volkomen discipline de provocaties van anderen. In den „zenuwenoorlog" heeft het, evenals het Italiaansche volk, reeds de overwinning behaald, daar het in het vertrouwen op zijn leider en zijn macht met stalen oog zijn lot tege moet ziet. Düitschland draagt dus niet de schuld aan de oorlogsvoorbereidingen der democratieën. Waarom willen Frankrijk en Engeland dus oorlog? Om zich te wreken voor hun diplomatieke nederlaag te Moskou? Om den terug keer van Danzig lot. het Duitsche Rijk te verhinderen? Anders kan men het optreden van de Engelschen en de Franschen, op wie aan den vooravond van een nieuwen oorlog de volle ver antwoordelijkheid valt, niet. begrijpen.' Tenslotte wijst het blad er op, dat Ita lië zich van zijn macht bewust is en dc komende gebeurtenissen niet vreest. MOSKOU, 24 Aug. (D.N.B.) Rijks minister von Ribbentrop is vanmiddag om 1 uur 20 met de hem vergezellende heeren met zijn vliegtuig uit Moskou vertrokken. Ten afscheid waren van Sovjet-Russische zijde verschenen de eerste plaatsvervangend volkscommis saris van buitenlandsche zaken, Potem- kin, zoomede de meeste personen, die gisteren bij de begroeting tegenwoordig waren. De geheele staf van de Duitsche ambassade, ambassadeur graaf von der Schulenberg aan het hoofd, heeft den Rijksminister van buitenlandsche zaken uitgeleide gedaan. Ook de Italiaansche ambassadeur Rosso was bii het vertrek aanwezig. Weer verwachting geldig van hedenavond tot morgenavond ongeveer 19 u.: Zwakke wind, meest uit O. richtingen. Gedeeltelijk be wolkt. Kans op enkele regen- of onweersbuien, vooral in Het Zuiden. Warm wéér. In den ochtend plaatselijk mist. RAADPLEEGT HET VOORAL „HOEVEEL K.M. IS HET VANAF AMERSFOORT NAAR dat wij gratis voor onze klanten beschikb. stellen Honderden afstanden in Binnen- en Buitenland brengen U op aardige ideeën voor een volgen den tocht. MUURHUIZEN t.o. dc Ned. BANK. TELEFOON 2400 TELEFOON S930

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 1