Ook dictator Stalin een„empire- build er Militair bezoek aan de Erdalfabriek tl STADSNIEUWS BERECHTING VAN VELE VERKEERSZONDAREN K.L.M. - dienstregeling veranderd Verklaringen van onschuld... Afscheid van Kapelaan Vernooij POLITIERAPPORT STORM OVERVALT VISSCHERS Minister van Kleffens terug BUITENGEWONE MINISTERRAAD Sovjet-Unie wenscht rust aan haar Westgrenzen en zoekt expansie in het Oosten Onbarmhartig Aziatische politiek V' 2e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 24 AUGUSTUS 1939 I-JOE rustig was het vanmorgen op ons kantongerecht en hoe vredig. Gemoédelijk kabbelden de vragen en antwoorden heen en weer over de nederige balie en menigmaal was er een begripvolle, humane glimlach rond de strenge lippen van de heeren in toga. En dat was goed. Zulk een sfeer doet. de ware waar digheid eerst recht gedijen en tot wasdom komen. Zij werkt opvoe dend. Mr. Albarda fungeerde als ambte naar van het Openbaar Ministerie en wij hoorden hem zeer strenge woorden richten tot een motorrijder, die een nogal op den voorgrond tre dende rol had gespeeld als knalpot- tenheld. Een baardeloos knaapje leek hij nog, maar iemand die des ondanks behoorlijk de aandacht op zich wist te richten door zijn genia liteit in het produceeren van over tollig stadslawaai. Het was dus een opscheppertje. Dit was ook de conclusie van mr. Albarda, die trouwens verdachte's houding achter 't hekje der beklaag den ook nogal zeif-ingenomen vond. „U maakt op mij den indruk een op- snijdertje te zijn," aldus de ambte naar, en hij eischte tegen den rumoe- rigen motorenthousiasteling 5 boe te, alsmede een boete van 1, om dat de knalpottenheros geen spiegel op zijn vehikel had gehad. Na het paedagogische lesje van mr. Albarda nam mr. Muller Massis het woord en hij was zoo humaan om van het totaal twee gulden af te trekken. Op zichzelf is het leven lang zoo moei lijk niet als door pessimisten vaak wordt voorgesteld. Men kan het ingewikkeld maken of, voorzichtiger uitgedrukt, het kan ingewikkeld gemaakt worden door i,de omstandigheden". Zoo waren er he denmorgen bijvoorbeeld twee gevallen, die „een dubbel aangezicht" hadden en er dus nogal gecompliceerd uitzagen. Maar het viel nogal mee. Het kwam er op neer, da-tj de betrokkenen bij een on geval elkaar beschuldigden en dus beur telings voor. getuige en voor verdachte mochten spelen. Nu, dat verdrijft de eentonigheid, een weinig. Verdachte "A. v. d. H., woonachtig in Utrecht, Averd ervan beticht, dat hij liet geschiedde op 1 Juli j.l. de bocht bij de Gaslaan niet goed genomen zou hebben, waardoor de bestuurder van een paard en Avagcn in het nauAv zou zijn gedreven. Die bestuurder heette A. V. en als getuige Avaschte ihij terloops eigen handen in onschuld, Avat te ver klaren viel uit „de omstandigheden". Maar de heer v. d. H. had ook een ge tuige a décharge achter zich, dewélke zijn echtgenoote Avas, netjes in 't zwart gekleed en met een degelijke parapluie geAvapend. Haar man had braaf gere den, vertelde zij, en de wijze Avaarop hij de bocht genomen had, Avas af! Toen zij hare Avoorden gezegd had, werden de rollen formeel omgedraaid. Nu Averd de verdachte namelijk getuige en omgekeerd. En tenslotte verhief ..ie ambtenaar van het O.M. zijn stem. NauAvkeurig het voor en tegen afgewo- gen hebbende concludeerde mr. Albarda. dat het verweer van den heer v. d. II. beter door de feiten gerugsteund Averd dan dat van den heer A. V. Daarom wilde hij den eerste vrijspreken en den laatste veroordeelen. Dit zal dan volgen de Aveek Woensdag moeten geschieden, want mr. Muller Massis stelde de zaak tot dien dag uit. De Spiegel OOK de volgende affaire had „twee aangezichten"we- derom beconcurreerden tAvee deel- genooten aan een botsing elkaar in onschuldigheid. Er had een aanrij ding plaats, gevonden nabij de weg- kruising naar Barneveld op den weg, die van Voorthuizen gaat naar Apeldoorn. Het lijkt Avat ironisch, maar een der betrokkenen nam juist deel aan den betrouAvbaarheidsrit van den A.N.W.B. Deze had bij het nemen van zijn bocht de noodige voorzorgsmaatrege len getroffen, doch één ding kon hij zich niet meer herinneren en dit werd nu juist tot het kardinale punt gemaakt: had hij in de achteruitkijk spiegel gekeken,ja of neen? De verdachteT. B. (die straks verdach te zou worden) verklaarde, dat de ver dachte C. volgens zijn meening te laat zijn richtingwijzer had uitgestoken. Hierdoor had hij een verkeerd overzicht van de situatie gekregen, met het ge volg, dat de beide wagens op elkaar bot sten. Verdachte's vrouw echter Avist met nadruk te verklaren, d.'.t het tegendeel het geval Avas geweest. Zoodra zij haar echtgenoot attent bad gemaakt op het feit, dat deze linksaf moest slaan had hij de richtingspijl in werking gesteld Nadat de ambtenaar van liet O.M. zijn Salomonsoordeel had geveld (hij con stateerde namelijk, dat beide partijen fouten hadden gemaakt) nam mr. v. d Mark, die voor den heer C. pleitte, hei Avoord. Wie bewijst, dat de heer C. niet in zijn spiegel heeft gekeken?, zoo vroeg hij. Het feit, dat hij de achter hem na derende auto niet gezien heeft, kan on mogelijk als bewijs dienen, Avant dit Avas slechts een logisch gevolg van het feit dat de automobilist B. zich aanvankelijk op „veiligen" afstand be vond; slechts de groote snelheid, waar mee de heer B. zich voortbewoog, ver klaart waarom beide Avagens tenslotte tóch op elkaar botsten. Na het pleidooi van mr. a'. d. Mark werden de rollen wederom omgedraaid en toen Avas het ex-getuige B., die den titel „verdachte" kreeg, terwijl de voor malige verdachte als getuige mocht op treden. Hot eind van deze historie Avas Avederom een eisch van den ambtenaar van het O.M.. die beide partijen schul dig had bevonden en ook verdachte B. veroordeelde tot een geldboete van 15. In ons blad van verleden week Donderdag behandelden wij iceds het geval van den „kuikenbroeder" den hotelhouder J. te Leusden op wiens zolder een installatie iverd aangetroffen, Avelke veel gelijkenis vertoonde met een broedmachine. Slechts ontbrak de electrische instal latie, terAvijl ook de stroomleiding los Avas. De eisch luidde ten slotte: 25 subs. 15 dagen. Heden Averd de verdachte bij mon de van den kantonrechter veroor deeld tot 20. Vrijdag 25 Augustus gaat Kapelaan Vernooij de parochie van St. Henricus verlaten om zijn Averkkring te Utrecht in de parochie St. Gertrudis aan te vangen. Gisteravond heeft de K.J.M. van de parochie St Henricus een afscheids bijeenkomst gehouden waarbij aan den scheidenden directeur een staande lamp werd aangeboden. Pastoor Hooyman Avas bij dit afscheid aanwezig en dankte Kapelaan Ver nooij voor zijn zegenrijken arbeid in de parochie en in het bijzonder voor zijn arbeid als directeur van het jeugd- Averk. Hedenavond nemen de parochianen in het parochiehuis a'an Kapelaan Vernooij afscheid. TAvee overtreders van het rijtijden besluit. Averden door de politie gever baliseerd. Een chauffeerende dame reed op de Varkensmarkt een wielrijder aan. Con tant vergoedde zij de aan het rijwiel toegebrachte schade. De man kAvam met den schrik vrij. In de Langestraat reed een auto ach ter een Avielrijder. Toen de fietser door een ander rijAviel eenigszins opzij ge drongen werd, kAA-am hij in botsing met de auto. De velg van de fiets werd vol- komen verbogen. Da automobilist ver goedde de schade. TEMPERATUUR IN PESIE'S BAD De temperatuur van het Avater in Pesie's bad was hedenmorgen 72 gr. F. of 22 gr. C. Het diploma werd gehaald door Han Schoenmaker, Jos Schoenmaker, Johan van Maurik en Annie van Maurik. GUNNING Aan den aannemer A. Verheuvel Averd voor f 5990 opgedragen het op 16 Augustus door den architect W. C. A. Kroes aanbestede verbeteren der bestaande balklagen in de R. K. Meis jesschool aan de Muurhuizen en schou- tensteeg. EXAMENS Te 's-Gravenhage slaagde voor het examen Middelbaar teekenen, onze stadgenoot de heer M. Brink. r"N De manschappen van de 8ste Compagnie luchtdoelmitrailleurs hebben gistermiddag, een bezoek aan de Erdalfabriek ge bracht Derde van rechts op de foto is de heer H. Meijer, reclamechef van. de Erdalfabriek BURGERLIJKE STAND 24 Augustus ONDERTROUWD: Dirk v. Dieren en Johanna Maria Schuitmaker. Petrus van den Berg en Al ij da Geertruida A'an Slooten. Arie Budding en Catha- rina Clasina Peper. Arie Derksen en Hendrika Haverlach. Getrouwd: Gerrit Schut en Sijtske Feenstra. Overleden: Sophia Straatman oud 64 jaar ongehuAvd. RECLAME OPTOCHT Voor de Reclame-optocht op 31 Augustus a.s. is door het gemeentebe stuur een medaille beschikbaar ge steld. GARNIZOEN Aan den fourier der le klasse t. b. av. Wesselingh van het 21e R. I. zal, inge volge beschikking van den comman dant van het 4e legercorps, op den len October, a.s. de zilveren medaille voor 24 jaren trouwen dienst Avorden uitge reikt. FRUIT EN GROENTENVEILING AMERSFOORT. 28 Augustus. Perziken 38. Reine Vic 59 Belle de Louvain 46. Blauwe pruimen 56. Witte pruimen 1013. Reine claude 1113. Tomaten 2033. Clapp's 915. Suikerpeer 3755. Précose de Tre- voux 1113. Druiven 12—15. KesAvick 5—6. Tulpappelcn 512. IJelloAv 1012. Charlemowsky 6—14. Zigeunerin 1018. Meloenen 512. Roode bessen 410. Augurken 5—9. Andijvie 1417. Sla 2438. Stamboonen 8—11. Stokboonen 11—13. Snijboonen 7—12. Pronkers 47. Groenenkool 2839. Roodekool 1015. Spitskool 12—13. Bloemkool 510. Ge lekool 10—12. Spinazie 25 Bieten 8—16. Wortelen 33—66. Brcekpeen 20 32. Uien 2049. Komkommers 2544.' Postelein 31—33. Seldery 5—6. Peter selie 56. AUTOMARKT Op de automarkt alhier werden gis teravond 239 Avagens aangevoerd. OOST-1NDIË TAROEXA, 24 Au*. (Aneta). Visschers van de Sangi-eilanden zijn Dinsdagavond overvallen door ongekend hevige Avindvlagen. Veel kleine prauwen zijn omgeslagen. Sommige visschers wisten zwem mende de kust te bereiken, doch verscheidene hebben den dood in de golven gevonden. Tot dusver zijn ruim dertig lijken aangespoeld. Ver schillende ivorden nog vermist. SITUATIE THANS IETS GUNSTIGER GEWORDEN 's-GRAVENHAGE. 23 Aug. ZOOALS reeds gemeld heeft de K.L.M. zich genoodzaakt gezien eenige ver anderingen aan te brengen in haar zomcrdienstrcgeling Na de aangebrachte wijzigingen, waardoor de situatie gunsti ger is geworden dan eerst het geval was. ziet de dienstregeling in groote trekken thans als volgt er uit: De verbinding AmsterdamBatavia bleef onaangetast, dus drie diensten per week in beide richtingen. Het binncnland- sche verkeer werd echter geheel stopge zet. In de diensten op Londen kwam na genoeg geen verandering: er bestaat nog zesmaal per dag gelegenheid naar de En- giglsche hoofdstad te vliegen. De eenmaal dageliiksche dienst Amsterdam—Manches ter—Liverpool v.v. is inmiddels weer her steld. Van de drie diensten op Parijs Averd er een opgeheven, zoodat nog de gele genheid blijft op tivee tijdstippen naai en A'an Parijs te vertrekken. De directe verbinding ParijsStockholm via Ko penhagen bleef bestaan. Wat de verbindingen met Berlijn be treft, ook hier is een van de drie dien sten uitgevallen en Avel dc middag- dienst via Hannover. De lijn Amster damBremenHamburg is overgeno men door de Deutsche Lufthansa. Dc nachtpostdienst, ook opengesteld voor passagiers, op Keulen vindt normaal doorgang. De eenmaal daagsche dienst op Mi laan en Rome, Avaarvan oorspronkelijk gemeld werd, dat deze kwam te verval len, werd eveneens overgenomen dooi de Deutsche Lufthansa. Dc eenmaal daagsche diensten op Boedapest en Zü- rich blijven geAvoon doorgaan. Tenslotte kwam er ecnige wijziging in de verbindingen met dc Scandinavi sche landen. Van de vier diensten naar het Noorden werd er een, de „Norway Air Express" op Oslo, stopgezet. De an dere diensten op Scandinavië aa-ordcn normaal gevlogen. Bij het bovenstaande dient nog te Avorden vermeld, dat de K.L.M. hij het uitvoeren der luchtdiensten geen hin der ondervindt van de z.g. verboden zones. 's-GRAVENHAGE, 24 Augustus. De minister van Buitenlandsche Za ken mr. E. N. van Kleffens is van- morgen per auto te 's-Gravenhage teruggekeerd, Avaarna hij zich naar den ministerraad heeft begeven. Oorspronkelijk zou hij met den trein van 10.52 uur zijn aangekomen, doch deze vertrok niet Avegens de treinstagnatie tengevolge van de AvoHibreuk te Brussel. BEVORDERINGEN BIJ DE N.S. Naar wij vernemen, zou het in de bedoeling liggen van de directie der Nederlandsche Spoorwegen om met ingang van 27 Augustus a.s. 20 onder machinisten te bevorderen tot machi nist en twintig leerlingen-machinist lot ondermachinist. MOTORRIJDER BOTST TEGEN VRACHTAUTO NIJMEGEN". 24 Aug. De 40-ja- rige motorrijder J. D. uit Kranen borg is vanmorgen op Aveg a'an Kranenburtr naar een schoenenfa briek in Kleef tegen een vracht auto opgereden en eenige meters meegesleurd. Toen eenige uren later voorbij komende arbeiders den man von den Avas hij reeds aan de geA-olgen overleden. Burgemeester Calissendorff herbenoemd Bij K. B. van 14 Augustus 1939 is met. ingang van 30 September 1939 opnicuAV benoemd tot burgemeester der gemeen ten Kockcngcn en Laag Nieuwkoop B. Calissendorff, secretaris der gemeente Laag-Nieuwkoop. GRAND THéaTRE. Van Vrüdag 18 t.m. Donderdag 24 Aug, vertooning van de film „De Citadel". Voorstellingen: Zondag 1.45, 4, 6.15 en 8.30 uur. Eiken anderen middag en avond 2.30 en 8.15 uur. Vrijdag, Maandag, Dinsdag en Donderdag 2.30 uur: Shirley Temple in „Penny brengt uitkomst". CITY THEATER. Van Vrijdag 18 t.m. Don derdag 24 Aug. vertooning van de film „De Big in het vreemdelingenlegioen". Voorstellingen: Zaterdag 2.30, 6.15 en 8.30 uur. Zondag 1.45, 4, 6.15 en 8A0 uur. Andere dagen 2.30 en 8.10 nur. STERHUIS, Beekenst.laan 6. Voor alle meisjes iederen avond geopend des Zon dags van 2 uur. GILDEHUIS. A.K.G. Tentoonstelling 10—5 uur nam. OPENBARE LEESZAAL MET JEUGDLEES ZAAL, Muurhuizen 9. R.K. LEESZAAL. - Wijerstraat 2. Filiaal Uitleenbibliotheek Edisonstraat 85. MUSEUM FLEHITE, Westsingel. Geopend dagelijks van 1012 en 14 uur, uitge zonderd Zondag:, 's Zaterdags 1012 en 1.30—3 uur. (Stadgenooten hebben 's Za terdags vrjjen toegang). KUNSTHANDEL VEENENDAAL, Langestr. 33. Oranjetentoonstellirig. CLUBLOKAAL SPEELTUINVER. SOESTER- KW ARTIER. Iederen Dinsdagavond oefeningen van den Luchtbeschermings dienst. afd Soesterkwartiar. 's-GRAVENHAGE, 24 Aug. De regeeringspersdienst meldt: Hedenmorgen is in het departe ment van Algemeene Zaken een buitengewone ministerraad gehou den. Morgen zal de ministerraad terzelfder plaatse opnieuw bijeen komen, welke samenkomst, even als die van heden, door den mi nister-president zal worden ge presideerd. TALIN is meer Aziatisch dan Europeesch van aard en op vattingen. Nimmer vertoonde hij het blinde fanatieke enthousiasme van sommige zijner revolutionnai- re medestanders voor steun aan opstandige bewegingen in Euro- peesche staten. Zijn aandacht keerde zich naar het Oosten. Het Aziatische Sovjet-Rusland over treft in omvang vele malen het Europeesche gebiedsdeel en is veel rijker aan natuurschatten. Si berië, Kazakstan en de provincies in het Verre Oosten vormden een werelddeel op zich zelf, dat welis waar nog vrij on-ontwikkeld is, maar potentieel als een der rijkste gebieden der wereld moet worden beschouwd- ROEGERE Russische „empire-buil- ders" schonken ook veel aandacht aan Europa. Stalin's politiek is ge- richt op afweer in het Westen en expansie naar het Oosten. Dit bleek militair uit den aanleg van een sterke verdedigingslinie aan de Rus sische West-grenzen, waarvan in het afgeloopen jaar vele teckenon vielen op te merken. Zoo werden van Finland tot. in de Oekraïne enorme bosschen ver brand in het grensgebied om een strook grond te schoppen, evenwijdig aan de grens, welke een onderdeel van deze verdedigingslinie zou vormen. Politiek is Stalin's afkeer van conflicten in Europa, waarbij Duitsch- land jarenlang als de voornaamste en gevaarlijkste Russische tegenstander gold, overduidelijk gebleken door het sluiten van het verdrag met het Derde Rijk, waardoor de twee verdragsluiten de mogendheden voorloopig niets meer van elkaar te vreezen hebben. STALIN bracht vele jaren in bal lingschap door in Siberië. Meer malen heeft hij erkend verwant schap te gevoelen met de Aziatische nomadenvolken. Deze Aziatische onder danen der Sovjet-Unie hebben thans zoo vele privileges gekregen, dat dit bij de Russen ressentiment heeft opgewekt. Volgens bet program van Stalin en zijn medewerkers zal Sovjet-Rusland tot een autarkisch gebied worden uitgebouwd, welks 168 verschillende stammen en ras sen hun bloed en culturen zullen ver mengen tot een nieuw Eurazia- tisch ras. dat Europeesche en Azia tische factoren in gelijke verhoudingen zou verhinden. De gebeurtenissen der laatste drie jaren en vooral de zuiveringsacties in leger en regeering hebben geresulteerd in het verdwijnen van vrijwel al die genen. rlie zich cultureel niet West- Europa verbonden gevoelden. Met Azia tische onbarmhartigheid heeft Stalin de zuiveringsacties doorgezet, welke als het ware demonstraties wa ren voor zij a afkeer van het Europee sche Westen en zijn wensch de volkeren der Sovjet-Unie hun aandacht te doen concentreeren op hetgeen hij als hun erfgoed in Azië beschouwt. Onmiskenbaar neemt de Sovjet-Rus sische invloed in China door den loop der gebeurtenissen voortdurend toe. Met den militairen steun, welke door do Sovjet-Unie aan Tsjang Kai Tsjek wordt verleend by zijn strijd tegen de Japanners, wint de politieke invloed van Moskou aan beteekenis. Sinkiang, de meest. Westelijke provincie van Chi na, staat onder directen invloed van Moskou, terwijl deze invloed toeneemt in Tibet en ander West-Chineesche pro vincies. Buiten-Mongolië is sedert 1924 zeer nauw met de Sovjet-Unie ver bonden. TIENTALLEN vooraanstaande die naren van den Russischen Sovjet staat zijn in den loop der jaren ten offer gevallen aan de zuiverings acties van Stalin. Het waren mannen, die eens golden als representatieve dra gers van de communistische ideologie. Met ijzeren standvastigheid en Aziati sche onbarmhartigheid legt de dictator van het Kremlin zijn program ten uit voer. In een hoofdartikel van het Utr. Dagblad (5 Maart 1938) werd dit aldus gekenschetst: Stalin is bezeten door'zijn idee. En als een bezetene woedt hij on der allen, die, hoe dan ook. zijn geloof en zijn denkbeelden niet ten volle dee- len. Hoelang zal Stalin het bewind over Rusland nog in handen houden? Het lijkt haast absurd te veronderstellen, dat deze Roode Tsaar niet zal sterven hetgeen ontelbaren van zijn medewer kers beschoren was: een gewelddadigen dood. Maar hoe ook het einie van zijn bewind en zijn levensloop zal zijn, ge heel ongedaan zal zijn werk niet kun nen worden gemaakt. Stalin heeft diep zijn stempel gedrukt in de politieke ont wikkeling der Sovjet-Unie en in het leven der Russische volkeren. Bovenstaand schilderij van Stalin, gezeten In het midden tusschen cavallerie- gcneraals van het Roode Leger, werd cenige Jaren geleden gemaakt. Het is inmiddels door de feiten achterhaald, aangezien verscheidene der op het schil derij voorkomende opperofficieren inmiddels zijn terechtgesteld of verdwenen

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 5