AMERSfüORTSCH DAGBLAD Vrede of oorlog? ROOSEVELT DOET VREDES BEROEP „Overal innige wensch naar vrede" LEYTAX DE EEMLANBER op Hitier en Moscicki „Geen tweede München Nederland's onzijdigheid zal naar alle kanten gehandhaafd worden Japan protesteert tegen Duitsch-Russisch pact Vrijdag 25 Augustus 1939 Uitgave: VALKHOFF Co. Bureau: Arnhemsche Poortwal 2a 38e Jaargang No. 56 Groot-Brittannië, aldus de Britsche pers, is evenwel vastbesloten om geweld met geweld te weerstaan Victor Emanuel zal zijn regeer ing raadplegen Ook en met name in de lucht zal opgetreden worden tegen schending van neutraliteit Beroep van Roosevelt op Victor Emanuel Duitschers uit Singapore naar Ned. Oost-Indië TEL. 3086 «fOOR BINNEN- EN BUITENLAND LEUSDERWEG 242 Licht op: 8 uur 35 min. ABONNtMtNiSPRIJS ocr 3 maan(*en voor Amersfoort 195; per maand 0.65; per week met gratis verzekering tegen ongelukken) f 0.15 iinrt ,rinci' oer post per 3 maanden 2.85. Afzonderlijke nummers I 0.05 POSTREKENING 47920 TELEFOON INTERC. 4620 MET MAANDAGOCHTENDBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN van 1—4 re^c,s f 1,05 mct inbeériP van cen bewijsnummer, elke regel meer f 0.25. Liefdadigheids-advertentiën voor de helft van Jen prijs. - Kleine Advertentiën „KEITJES" bij vooruitbetaling 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent, driemaal plaatsen f 1.Bewijsnummer extra f 0.05 OLEN's minister van Buiten- landsche Zaken, de kolonel Beek, heeft gisteren bezoek ontvan gen van de Fransche en Britsche ambassadeurs, alsmede van den diplo- matieken vertegenwoordiger van Stalin. Omtrent den aard der gevoer de besprekingen dan wel der gegeven adviezen is niets bekend geworden. Toch ware het interessant om hierom trent bijzonderheden te vernemen, want uit wat aan en door Beck is medegedeeld zou men veel kunnen af leiden met betrekking tot de nade rende oplossing der Poolsche crisis. Chamberlain deelde gisteren in zijn Lagerhuisrede mede, dat de Britsche regeering het niet juist noch oppor tuun oordeelde om het Parlement mededeeling te doen van den inhoud van de jongste nota's, welke tusschen de Britsche en de Poolsche regeerin gen zijn gewisseld. De delicate aard van den internationalen toestand, al dus Chamberlain, maakt dit zwijgen noodzakelijk. U.'t een en ander kan men in ieder geval afleiden, dat er nog overleg tusschen Warschau en Lon den plaatsvindt, alsmede, dat de mede deeling van Britsche zijde, behelzende, dat Londen zijn garantieverplichtin gen jegens Polen integraal zal nako men, niet het laatste, althans niet het eenige woord van de Britsche regee ring is geweest. Ook de omstandig heid, dat het vertrek der Fransch- Britsche militaire missie uit Moskou nog immer onzeker is, kan worden ge ïnterpreteerd als eene aanwijzing, dat Londen de bestaande bruggen zoo lang mogelijk intact wenscht te hou den. Het feit, dat Polen tot dusverre noch geprotesteerd, noch iets anders ondernomen heeft tegen Forster's me tamorphose van gouwleider tot staats hoofd van Danzig, bewijst, dat War schau vooralsnog het conflict niet op de spits heeft willen drijven. Het be richt uit Fransche bron, dat de in Engeland vertoevende Duitschers in dat land blijven, duidt in de richting, dat Berlijn op dit oogenblik (Vrijdag middag 12 uur) nog rekent met een vreedzamen afloop van de Poolsche crisis, althans dat het niet rekent met een groot gewapend conflict. f EEST men de berichten, welke uit alle Europeesche hoofdsteden tot ons komen, nauwkeurig en met oordeel des onderscheids, dan leert deze lectuur, dat alom in Europa vre deswil aanwezig is. Ook is er al maakt misschien Warschau tot dus verre in dit opzicht eene uitzondering, en, voegen wij er aan toe, eene in vele opzichten begrijpelijke uitzondering alom bereidheid om „te praten". Pra ten beteekent in dit verband onder handelen, dus de bereidheid om even tueel het tot dusverre ingenomen standpunt in meer of mindere mate te wijzigen. Deze bereidheid is nu een maal het postulaat van den wil tot onderhandelen. De vraag is thans dan ook voornamelijk: Zullen de staatslie den van Europa den weg tot nieuw overleg, misschien zelfs tot de confe rentiekamer, weer weten te vinden? Gelet op den totaal gewijzigden toe stand, ontstaan door het totstandko- men'en den aard van het Duitsch-Rus- sische bondgenootschap, is eene nieuwe oriëntatie voor alle Europee sche hoofdsteden dwingend noodzake lijk geworden. In deze dwingende noodzakelijkheid schuilen vele vredes- kansen. Dit gevoegd bij den innigen wensch der Europeesche naties naar vrede en haar afkeer van den oorlog, alsmede de omstandigheid, dat -met een variant op Lord Halifax' woor den regeling van geschillen door onderhandelingen een vitaal Euro- p e e s c h belang is, geeft naar onze meening alle aanleiding tot de uit spraak. dat de vredeskansen in ons werelddeel nog immer geenszins te onderschatten zijn. Het is goed om in deze dagen van spanning en oorlogs dreiging de .zonzijde' der gebeurtenis sen niet uit het oog te verliezen. De stilte, welke vandaag in .Nieuwsland' heerscht, kan natuurlijk de stilte zijn, welke aan den storm veelal vooraf gaat. Zij kan echter ook beteekenen. dat de gedachtenwisseling tusschen de Europeesche leiders in koortsachtig tempo plaatsvindt en dus ook de voor bodezijn van aangename verrassingen. DRIE METHODEN VOORGESTELD OM EEN OORLOG TE'VOORKOMEN WASHINGTON, 25 Aug. NAAR Reuter verneemt, heeft president Roosevelt bood schappen gericht tot Rijkskanselier Hitier en tot den pre sident van de Poolsche republiek Moscicki met een oproep om den vrede te bewaren. Roosevelt heeft aan Hitier en Moscicki drie methoden voorgesteld om oorlog te voorkomen: (1) directe onderhandelingen; (2) onderwerping van het geschil aan onpartijdige ar bitrage; (3) tot overeenstemming te komen om een procedure van verzoening aan te nemen. Adolf Hitler, de Duitsche Rijkskanselier Prof. Moscickipresident van Polen Dit tweede beroep het eerste zond Roosevelt op 14 April van dit jaar werd opgesteld nadat president Roosevelt een uur lang had geconfereerd met Cordell Hull en Sumner Welles. De tekst van de boodschap aan Moscicki is van dezelf de strekking, doch iets korter dan de boodschap aan Hitier. T~) OOSEVELT verklaart in zijn vredesoproep, dat het volk der Vereenigde Staten eensgezind is in zijn verzet tegen over de politiek van militaire verovering en overheersching. Het is ook eensgezind in het verwerpen van de these, dat het hoofd van een regeering, wie hij ook zij, of een volk, welk het ook zij, het recht heeft zijn doel en zijn middelen te bereiken door middel van een actie, welke een onbeperkt aantal millioe- nen menschen in een oorlog zou storten, welke zou leiden tot ellende en lijden voor iedere natie ter wereld, oorlogvoerende en neutrale, wanneer de bedoelingen en oogmerken, voor zoo vér zij rechtvaardig en redelijk zijn, bereikt kunnen worden door vreedzame onderhandelingen of onpartijdige arbitrage. Een weergave van den inhoud der boodschappen van Roosevelt aan Hitier en Moscicki vindt men op pagina 3 van dit blad.) LONDEN, 25 Aug. "D EUTER meldt, dat uit de op- roepen, welke van tal van zijden worden gedaan, blijkt hoe innig de wensch naar vrede over al is. Indien echter alle pogingen tot verzoening mochten falen, al dus Reuter, dan is Groot-Brittan nië thans rustig en vastbesloten zijn plicht onder oógen te zien. De Times schrijft, dat wat Groot-Brit tannië in twijfel trekt het recht is om de onafhankelijkheid van een ander met dwang te onderdrukken. Er is natuur lijk nog een andere pijler der Britsche politiek boven de vastberadenheid ge weld met geweld te weerstaan. Nimmer zijn ooit en noch zullen zeker op dit oogenblik pogingen onbenut worden ge lalen om vreedzame onderhandelingen in de plaats te stellen van bedreiging of gebruik van geweld. De Times meent echter, dat onderhandeling cen groote mate van vertrouwen vereischt en dat er in het nieuws van de laatste 24 uur niets is, dat doet veronderstellen, dat het geschokte vertrouwen in geloften van Duitschland gemakkelijk kan doen herleven. De Britsche pers, hoewel zij vol ledig den ernst erkent van den korten afstand tusschen oorlog en vrede, onderschrijft van harte de verwachtingen der Britsche staats lieden, dat bij Hitler tijdens zijn con ferenties te Berlijn met von Ribbcn- trop, Göring en de militaire leiders het verstand zal overheerschen. Te zelfdcr tijd hernieuwt de Britsche pers het betoog, dat Groot-Brittannië bereid is, zijn standpunt heeft inge nomen en zijn verplichtingen zal nakomen. De Daily Mail zegt, dat „de angstige aandacht der wereld thans gericht is op één man, op wien de verschrikkelijke verantwoordelijkheid rust, te beslissen over oorlog of vrede in Europa. Wij heb ben ons best gedaan den vrede te be waren en zijn thans gereed, wat ook moge kornen." ROME, 25 Aug. (Reuter). Koning Victor Emanuel heeft den ambassadeur der Vereenigde Sta ten verzocht, zijn hartelijken dank te willen overbrengen aan presi dent Roosevelt voor diens bood schap. Hij heeft verklaard, deze boodschap aan de Italiaansche re geering te zullen voorleggen. AMERIKANEN TERUG NAAR VER. STATEN LONDEN, 25 Aug. (Reuter). De Amerikaansche ambassadeur te Lon den. Kennedy, heeft alle Amerikanen, die geen dringende bezigheden hebben in Engeland, aangeraden dit land te verlaten en onmiddellijk naar de Ver eenigde Staten terug te. keeren. De ambassade der Vereenigde Staten te Parijs heeft allen Aniorikaansche bur gers, die gepn dringende reden hebben om in Frankrijk Ie blijven, den raad ge ceven naar de Vereenigde Staten terug te keeren. LEAHY, de secretaris van pre sident Roosevelt, heeft bij het overhandigen van den tekst der boodschap van Roosevelt aan Hitier en Moscicki aan de pers verklaard, dat de president niet „een nieuw München" op het'oog heeft, daar hij in de boodschap gezegd heeft, dat Duitschland en Polen twee souvereine staten zijn. Natuurlijk zal elke natie, wan neer men het eens wordt over een der drie aangegeven oplossingen, er in toestemmen de onafhanke lijkheid en onschendbaarheid van het gebied van de andere volledig te respecteeren. De eerste indruk in politieke kringen te Washington na de publicatie der boodschappen van president Roosevelt aan Hitier, Moscicki en den koning van Italië overigens merkt men verschil in den toon der boodschappen is dat de president voortgaat met zijn politiek, aangevangen sedert de crisis van Sep tember, om geen mogelijkheid onge bruikt te laten om een oorlog ,-te voor komen. Men ziet er ook denwensch van Roosevelt in om de publieke mee ning in te lichten cn te hergroepeeren en op deze wijze bijna alle argumenten te ontnemen aan de isolationisten, door het aan een aggressor over-te laten zelf de wijze aan te geven waarop hij al dan niet op dit laatste beroep ten gunste van den vrede zal antwoorden. In de kringen van het Witte Huis doet men uitkomen, dat Roosevelt door een neutrale scheidsrechter voor te stel ien, niet zijn naam of dien van eenig lid van zijn kabinet naar voren brengl en op deze wijze de gedesinteresseerd heid van zijn regeering wil bewijzen. De boodschap aan Hitier wérd gister avond om tien uur twintig Duitschon I tijd overhandigd, opdat zij tijdig genoeg vóór haar publicatie Hitler zou bcrei- 1 ken. Voorts wordt vernomen, dat vóór de boodschap aan den koning van Italië wordt overhandigd, deze gelezen werd door Mussolini, hetgeen den algomeonen indruk bevestigt, dat Roosevelt - zich •s-GRAVENHAGE, 25 Aug. T^\ E regeeringspersdienst deelt mede: Hier en daar zijn in de buitenlandsche pers meeningsuitingen opgenomen, die twijfel zouden kunnen doen ontstaan ten aanzien van den onwrikbaren wil van Nederland om in voorkomend geval 's lands onzijdigheid, met name ook in de lucht, naar alle zijden, welke dan ook, te handhaven. Voor zulken twijfel bestaat niet de allergeringste grond. Met alle te zijnen dienste staande middelen zal Nederland zijn onzijdigheid in een gewapend conflict, mocht het uitbreken, ook en met name in de lucht, onbeperkt en tegenover iedereen handhaven. DE gisteren aangekondigde buitengewone kabinetszitting beeft hedenoch tend in het departement van Algemeenc Zaken plaats gevonden onder leiding van den minister-president. Ook morgenochtend zal een buitenge wone ministerraad worden gehouden, welke evenzeer door jhr. de Geer zal worden gepresideerd. Sovjet-Unie zou voornemens zijn over de grens kwesties met Japan en Mandsjoekwo onderhandelingen te beginnen TOKIO, 25 Aug (Reuter) De Japansche regeering heeft be sloten bij de Duitsche regeering te protesteeren tegen de sluiting van het Duitsch-Russisch pact. Dit besluit werd genomen in den vanochtend gehouden kabinetsraad. De Kokumin meent, te weten dat Molotof bij een onderhoud met Togo, den Japanschen ambassadeur te Moskou, te verstaan heeft gegeven, dat de Sovjet- Unie voornemens is met Japan en Mandsjoekwo onderhandelingen te be ginnen met het doel te komen tot een algemeene vreedzame regeling der grenskwesties tusschen de drie landen.. Het blad voegt hieraan toe, dat Macchi, de secretaris der Italiaansche ambassade te Tokio, gisteren een bezoek zou hebben gebracht aan Ivurihara, den chef van het departement voor Aziatische aangelegenheden van het mini sterie van buitenlandsche zaken, om dezen mede te deelen, dat Italië een Russisch-gezinde politiek zal aannemen. Hij sprak de hoop uit, dat Japan een niet-aanvalsverdrag zou sluiten met de Sovjet-Unie. DOMEI meldt nog, dat er een vrije en ook een hartelijke gedachtenwisseling was geduren de de bijeenkomst van het Japan sche kabinet, waar beslist was, dat de Duitsch-Russische overeen stemming zoowel naar den geest als naar zijn bepalingen in strijd is met het anti-komintern-pact. Gemeld wordt dat de secretaris van het kabinet, na de vergadering heeft verklaard, dat de aan Japan voorgestel de formule betrekking hebbende op den Europeeschen toestand, thans definitief is prijsgegeven. Hij voegde hieraan toe, dat het nauwelijks noodig zal zijn te zeggen, dat de Japansche regeering een onafhankelijke politiek aanhoudt, welke gebaseerd is op moraliteit, ongeacht den internationalen toestand. In antwoord op de vraag of Molotof den Japanschen ambassadeur heeft gezegd, dat de Sov jet-regeering bereid was in-onderhande lingen te treden voor een fundamen- teele en vreedzame regeling der grens geschillen verklaarde de woordvoerder van het ministerie van buitenlandsche zaken, dat dit veeleer een verhaaltje is zonder grond van waarheid. Hij voegde daaraan toe dat de ambassadeur op be doelden dag geen ontmoeting heeft ge had met Molotof. RESIDENT ROOSEVELT heeft aart den Koning van Italië een bood schap gezonden, waarin hij dezen vraagt, voorstellen te formuleercn tot cen vreedzame oplossing van de hui dige crisis. De ambassadeurs van de Vereenigde Staten te Rome beeft Don derdagmiddag een bezoek gebracht aan Koning Victor Emmanuel om hem mon deling de boodschap van president Roo sevelt mee te deelen. SINGAPORE. 25 Aug. (Reu- ter). Op advies van den Duitschen consul-generaal zijn 23 Duitschers van Singapore naar Ned. Oost-Indië ver trokken. eerst, tol Italië had gewend, omdat hij meende in dat land den wil te hebben opgemerkt geen avontuur Ie trotseeren en dat hij hoopte in den persoon van den koning en in de Italiaansche regee ring een bemiddelaar te vinden. Geen spoorwegstaking in Engeland LONDEN, 24 Aug. (I-lavas). Na een bespreking tusschen het vak- bondsbestuur cn den minister van arbeid is besloten, dat het Britsche spoorwegpersoneel Zaterdag niet in staking zai gaan. Weer ver wacht ing geldig van hedenavond tol morgenavond ongeveer 19 u.: Helder tot licht of half be wolkt. droog warm weer be houdens eenige kans op on weer, zwakke tot matige wind uit O. richtingen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 1