BLIKSEM EISCHT DRIE DOODEN Twee boerderij en door brand verwoest GROOTE DRUKTE OP DE LIJNEN NAAR AMERIKA r 5 ZUINIG MET DE TELEFOON V- Kon. Militaire Sportvereen. B O U V Y- VVip kzuJdM. - bout, toee ponrtisceAtf! Zomeravond competitie Het kleine Nederland: De groote wielernatie Nu de wereldkampioenschappen wiel rennen in Milaan gaan beginnen O AA A CC A HAVIK41 HET RAADSEL VAN RIVERSIDE DRIVE 2BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 25 AUGUSTUS 1939 Tijdens een hevig onweer is Donderdagavond omstreeks zes uur onder Reuver de 25-jarige \V. Rijndcrs, die oer rijwiel op weg was naar zijn woning aldaar, door den bliksem getroffen en gedood. Zijn rijwiel werd geheel vernield. In het naburige Swalmen is oo ongeveer hetzelfde tijdstip de 20-jarige mej. Kes- eels. doordat het hemelvuur in een drinkwaterpornp sloeg, eveneens getroffen en op slag gedood. Om zeven uur werd de dienstplichtige soldaat Dekkers uit Wanrooy. toen hij zich met zijn fiets op den Katwijkscheweg te Cuyk bevond, door het hemellicht getrof fen en gedood. Te Haps (N.B.) sloec Donderdag avond om halfacht de bliksem in de kapitale boerderij „Oude Tolpost", be woond door den landbouwer G. Na buur». De boerenhoeve brandde geheel af. Verzekering dekt de schade. Tenslotte is gisteravond de bliksem geslagen in de boerderij van M. van der Loo te Kerkdriel. In een oogenwenk 6tond de boederii in lichter laaie. De geheele aanwezige oogst ging verloren. De boerenwoning brandde uit. In een vijftal woningen te Kerkdriel trof de bliksem voorts de electrische ge leiding, tengevolge waarvan de lampen stuksloegen. Alle schepen zijn tot op de laatste plaats bezet ROTTERDAM. 24 Aug. De gespan nen politieke situatie heeft bij de Hol land—Ameri ka-Lijn een ontzaglijke drukt© veroorzaakt, zooals de maat schappij in haar geschiedenis misschien nog nooit heeft meegemaakt. Alle sche pen. die de eerstkomende dagen naar New York afvaren, zijn tot de allerlaat ste plaats bezet en nog steeds wordt de maatschappij bestormd met dringende telefonische en telegrafische aanvragen om passage, waaraan zij met geen mo gelijkheid kan voldoen, aldus de Telegr. De „Nieuw Amsterdam", die vannacht om twaalf uur vertrok, heeft een record aantal passagiers aan boord; zelfs de officiershutten zijn alle door passagiers bezet en men heeft honderden bedden moeten bijplaatsen. Hetzelfde is het ge val met de „Ve'endam" en de „Noor- 'dam". die resp. op 26 Aug. en 2 Sept. naar Amerika vertrekken en die even eens tot d© allerlaatste plaats zijn vol geboekt. Slechts de „Statendam", die op 5 September vertrekt, was heden nog niet geheel uitverkocht. Ook het Londensche passagekantoor van de H. A. L. wordt overstelpt met 'dringende verzoeken en aanvragen om passage, doch met den besten wil kan de H. A. L. niet aan alle verzoeken vol doen. Hoofdzakelijk zijn de passagiers Amerikanen, waaronder talrijke consu lair© en gezantschapsambtenaren en za kenlieden uit alle deelen van Europa, die maar één wensch kennen: zoo gauw mogelijk wee uit Europa. Ook tijdens de Septembercrisis van verleden jaar was het passagiersaanbod zeer druk. doch het haalt niet bij hetgeen de laatste da gen te aanschouwen geven en nog steeds neemt de drukte toe. Het is niet moge lijk om extra schepen in den dienst in te leggen, aangezien alle schepen van de maatschappij op het oogenblik vol bezet in de vaart. zijn. Ook de schepen van de Red Star Line, welke, zooals men weet. de HollandAmerika-Lijn eenige maanden bezit, en welke schepen van Antwerpen op New York varen, zijn geheel bezet. •s-GRAVENHAGE, 24 Aug- De bestaande verkeersaf wikkeling ten aanzien van te lefoongesprekken blijft voor- loopig gehandhaafd; intus- schen wordt dringend verzocht zich bij het voeren van locale en interlocale gesprekken zoowel wat het aantal als de duur daarvan betreft tot het uiterste te beperkendaar an ders van militaire zijde tot uitsluiting van een groot aan tal telefoonaansluitingen zou moeten worden overgegaan. DE VELDPOSTDIENST 's-GRAVENHAGE. 21 Augustus. In aansluiting op het bericht van weder in werking stelling van den veldpost- dienst wordt van de zijde van P.T.T. nog eens uitdrukkelijk de aandacht er op gevestigd dat. in verhand met de desbetreffende militaire bepalingen, in het adres van correspondentie, bestemd voor de bij de grens- en kustbeveiling betrokken troepen, geen aanduiding omtrent de plaats waar militairen zijn gelegerd mag voorkomen. Dergelijke stukken kunnen niet worden uitgereikt en worden aan de afzenders teruggezon den. Toegelaten is alleen de aanduiding „veldpost" of ..gebied van den territo- rialen bevelhebber" (t.w.: Friesland, Overijssel, Noord Brabant of Zuid- Limburg). SPORT EN SPEL In overleg met het Bestuur der N.H. S.B. zal de op het programma der K.M.S.V. geplaatste Olympische Proef van Donderdag 14 September te Amers foort, bestaande uit Dressuurproef en Steeple Parcours vervallen. Instede daarvan wordt, door de K.M. S.V. uitgeschreven een Olympische Proef te houden tijdens het Concours Hippïque te Hilversum op Vrijdag 9 September. De proef zal bestaan uit: a. Individueel te rijden Steeple Par cours van 3000 M. op de renbaan te Hilversum. Tempo 650 M. b. Dressuurproef 'Programma van den Prix Caprilli, uit het hoofd te rij den). c- Springconcours met hindernissen van max. 1.20 M. Iy&yedcuü*» WA TETEN WIJ MORGEN? VOOR DE KOFFIETAFEL Gebakken komkommers Bereiding: Schil 4 kleine kom kommers, enijd ze in de helft, en ver wijder voorzichtig de zaadjes. Wrijf ze in met een mengsel van peper en zout en laat ze zoo circa een halfuur staan. Droog ze met een schoon© doek of, haal ze even door wat meel en bak ze in 4 5 cetlepeltjcs boter, bruin en gaar. VOOR DE MIDDAGTAFEL Baklap, Spercieboontjes, Aardappelen, Beschuitjes met kaas. HET MENU VOOR ZONDAG VOOR DE KOFFIETAFEL Hardgekookte eieren met tomaten. Bereiding: Kook 4 eieren hard, pel ze, en snijd ze in plakjes; schil 4 tomaten, en snijd ze in kleine stukjes, pluk de sla-blaadjes eveneens in kleine stukjes, en roer eieren, tomaten en sla door elkaar met 1 eetlepel azijn, 2 eet lepels sla-olie, een snufje peper en zeul. Geef er des gewenscht mayonnaise bij. VOOR DE MIDDAGTAFEL Kippenbouillon, Gebraden kip met compóte of sla en rijst, Mocca-bavaroise. Bereiding: Breng 4 d.l. kook room zachtjes aan de kook met 100 gr. suiker, doe er van het vuur 2 geklop te ei-dooiers door, 10 blaadjes geweekte en opgeloste gelatine en 2 stijf geklop te eiwitten, benevens 1 kopje sterke kof- fie-extract. Laat de massa onder af en toe roeren eenigezins stijf worden, en doe ze dan in een omgespoelden pud dingvorm. VOETBAL Kampioenswedstrijd tusschen Presto en Meursing De wedstrijd tusschen de kampioenen van de ïe en 2e klasse PrestoMeur sing welke a.s. Zaterdagmiddag ge speeld zal worden, vindt niet plaats op Birkhoven maar op het A.Z.A.C. terrein gelegen achter Hotel Belt. Er is voor dezen wedstrijd een me daille beschikbaar gesteld. De opstelling van de elftallen ie: PRESTO D. Dijkhuizen C. de Gans J. Schunselaar J. R. v. Barneveld, J. Florijn, G. Snijders L. Pot J. Verweij C. Fartogsveld H. v. Beek L. Maas Scheidsrechter G. v. d. Starre H. J. Barbie E. Vedder J. Smeele J. Lijnsveld H. Mossing B. Keja H. Lablans D. v. Ekelen G. Koelewijn J. Deenhard A. Knoppers MEURSING NACHTWEDSTRIJD „KONINKLIJKE" AFGELAST AMSTERDAM, 25 Aug. Naar wij vernomen heeft het bestuur van de „Kon. Nederlandsche Zeil- en Roei-Ver- eeniging" den nachtwedstrijd waarvoor groote belangstelling bestond en welke zou worden gehouden in den nacht van Zaterdag op Zondag, in verband met de politieke omstandigheden afgelast. (Van een specialen verslaggever) verzuchtte /ULLIE Hollanders hebben eigenlijk veel te veel wlelerberoemdheden onze Fransche dagbladcollega, toen we met een internationaal wlelergezel schap genoegelük bijeen zaten in Milaan's luxe hotel „Principe e Savoia". waar tijdens de wereldkampioenschappcn-1939 de meeste wieier delegaties ook de Ne derlandsche gehuisvest zijn ..Vroeger was de sprint een Fransche aangelegenheid, maar nu is bü de amateurs de wereldtitel sedert 1936 door van Vliet en tweemaal v. d. Vij ver niet meer uit Nederland vandaan geweest, vorig laar haalden jullie er den titel voor prof-sprinters bü door van Vliet en nu er dit laar voor het eerst een nieuw wey reldkampioenschap biigekomen is in den vorm van de achteryolgingsrace. laten jullie den man dien we in Parus als onoverwinnelijk beschouwen, dien blonden Schutte, rus tig op het reservclüstje slaan, omdat jullie in dien onbekenden Klink een nog beteren man moeten bezitten. Man. ik ken dien Klink niet. maar als hü nog beter is dan Schutte, dan hebben zün tegenstanders minstens een motor noodig om bü hem in de buurt te blijven. Schutte alleen maar reserve, het is om jaloersch op te worden!" Er viel even een stilte in het wieier- gezelschap daar aan de Piazzaje Fiume oftewel het Fiumepleintje vlak bij het beroemde station van Milaan met zijn enorme marmerblokken en we besloten maar te verzwijgen, dat volgens den uit slag van het laatste Nederlandsche ach- tcrvolgingskampioenschap (1. Klink. 2. Groenewegen. 3. Schultel eigenlijk ook Groenewegen nog genoteerd stond bovën Schulte. die zijn reservebaantie slechts te danken had aan het feit. dat hij toch voor de wegwedstrijden mee moest naar Milaan; het zou anders zoo opschep perig geleken hebben van ons... „Een merkwaardig wielerland is dat Holland toch", vervolgde, de Pa. rijsche journalist zijn loftuitingen over ons vaderland, „jullie hebben wereldkampioenen en oud-wereld kampioenen bij de vleet, elk jaar levert die toovenaar Schilling jullie er een nieuwe ster bij en toch zijn bij jullie de wielerbanen voor de helft failliet, terwijl wielerwegwed- strijden verboden zijn in Holland. Het zal me benieuwen welke suc cessen jullie nu dit jaar weer uit Milaan wegsleepen." Tactiek contra snelheid Zoo denkt men over het kleine Neder land. maar daarin schuilt toch ook een gevaar, want na de buitengewone suc cessen van vorig jaar te Amsterdam, zijn nu de verwachtingen ten aanzien van onze kansen dusdanig boog geste gen. dat er bijna niet aan te voldoen valt. Zeker, we hebben candidaat-we- reldkampioenen in van Vliet. Derksen en Klink, doch als we uit deze drie kansrijke nummers terugkeeren met twee wereldtitels, zijn we meer dan tevreden. Van dit drietal maakt Arie van Vliet de beste kans. omdat zijn wie- Ierprestaties zich nog steeds in stijgen de lijn bevinden, terwijl bij zijn voor- naamsten concurrent Scherens de jaren beginnen mee te tellen, doch de sprint is een nummer, waarin het kleinste fout je of de geringste onoplettendheid nood lottig kan worden en juist de favoriet moet zoo oppassen voor verrassingspo gingen van de zijde der concurrenten, die weten dat ze in een normale race de zwaksten zijn. Bij verrassing verloor Moeskops in 1925 te Amsterdam tegen .Schilles. toen iedereen erop rekende dat hij in eigen land zijn vijfde wereldkam pioenschap in successie zou behalen Daar komt bij dat de Vigorelli-wieler- baan te Milaan groote voordeelen aan de tactiek biedt; op de cementen stadion- baan van Amsterdam met haar ruime bochten en haar lange rechte einden gaf vorig jaar de zuivere snelheid den doorslag, in Milaan telt de tactiek mee en daarin is de geroutineerde Scherens een meester! Als er zich geen verrassin gen voordoen moeten Scherens cn van Vliet in de demifinales winnen van Richter en Loatti (of Gérardin): de twee voudige wereldkampioen der amateurs, Jef v. d. Vijver, komt aan tactiek tekort om een dezer vijf renners uit te schake len. We houden het op van Vliet in de finale, maar het zal een zware strijd worden! Een duel Nederland Italië Bij de amateursprinters krijgt men, evenals vorig jaar, een Nederlandsch Italiaansche strijd, waarnaast alleen de Duitscher Purann meetelt. Vorig jaar zegevierde Nederland doordat Astolfi reeds Zaterdag door Derksen werd uit geschakeld en Loatti het in de finale moest afleggen tegen v. d. Vijver. Beide laatstgenoemden zijn thans prof ge worden en hebben het terrein vrijge maakt voor de jongere sprintergenera tie: Astolfi en Derksen, die elk den steun genieten van een bijna even ster ken landgenoot resp. Bergoni en Smits. Een paar weken geleden zou Derksen algemeen favoriet zijn geweest, doch de Zwollenaar is na zijn keelontsteking met 41 graden koorts eenigszins in vorm verminderd, terwijl Astolfi voor zijn eigen publiek in staat geacht mag wor den tot het bereiken van een toppres tatie. Derksen is de snelste (en de ze nuwachtigste), Astolfi de slimste, wat op deze baan extra belangrijk is. We gelooven niet dat Derksen reeds direct wereldkampioen zal worden, maar ook van Vliet moest in 1931 de meerderheid van Pola (alweer een Italiaan) en in 1925 van Merkens erkennen alvorens hij er bij een derde poging kwam. En Smits? De jonge Pronk, die vroeger op do Alkmaarsche wielerbaan de vaste kop- pelgenoot van Derksen was, zal het wel niet verder dan de kwartfinales bren gen, want een demifinale tusschen Astolfi en Smits en een andere demi fi nale tusschen Bergoni en Derksen lig gen in de lijn der verwachtingen. Ne derland heeft daarbij in den Tegeische.n renner Smits iemand die het louter van kracht en strijdlust moet hebben in volkomen tegenstelling met den soepc- len maar wat te „weeken" Derksen. Of schoon Smits cn Derksen dezen zomer te Amsterdam ih hetzelfde rennerspen sion wonen en in het dagelijksch leven boezemvrienden zijn, bezitten ze óp de wielerbaan een gezonde rivaliteit. Als Smits nijdig wordt, is hij onverslaan baar, ook voor Derksen, die op twee avonden in het Amsterdamsche stadion royaal door een „geladen" Smits werd geklopt, maar hoe krijgt men Smits nij dig in Milaan? Te Amsterdam geschied de dat, doordat de jury een door hem gewonnen rit ongeldig verklaarde we gens slingeren, dat kan in Milaan niet, want daar wordt door de internationale jury het al dan niet opzettelijk slinge ren gestraft met distanceeren, waardoor de renner is uitgeschakeld zonder over rijden van den rit. F.erlijk gezegd ver wachten w© dat zulks in Milaan zal geschieden, want de krachtrenner Smits rukt in zijn eindspurt dusdanig aan zijn stuur dat hij merkbaar afwijkt van de reglementaire rechte lijn in dc laatste 200 meter en daarbij hoeft hij, vooral als hij tegen een Italiaan rijdt, niet op pardon te rekenen, eerst het publiek en daarna de jury zullen het hem wel duidelijk maken. Bizzi wordt gespaard NS derde .kansnummer, is dc achtervolging over maximaal vijf kilometer, waarbij we aan Van Vliet, die in Milaan zijn titel moet verdedigen en wederom goede kansen heeft Klink meer kans geven dan aan Der keen, doch minder dan aan Van Vliet in hun nummers.' Nu de Itali anen hun besten achtervolger Bizzi sparen voor den wegwedstrijd, waarin ze een wereldtitelhooger aanslaan dan het gloednieuwe ach- tervolgings-kampioenschap, maken Klink en de Franschman Aimar de beste kans om de finale te bereiken, met den Italiaan Battesini als ge vaarlijke derde kanshebber. Het eigenaardige geval doet zich voor, dat zoowel Aimar als Klink weer iets over hun topvorm heen schijnen te zijn en evengoed door een landgenoot ver vangen zouden kunnen worden; er mag van elk land slechts een renner starten, daardoor zijn beroemdheden als Ar- chambaud, Schulte, Groenewegen e. a. al zonder rijden uitgeschakeld. Vorig jaar werd tijdens de wereldkampioen schappen te Amsterdam dit nummer officieus gereden: toen klopten de vier Hollanders (Schulte. Pijnenburg, Klink en Slaats, die in deze volgorde eindig den) de vier buitenlanders (resp. Ri chard, Di Paco. Archambaud en Kaers) reeds in de eerste ronde, maar thans zal er slechts één Nederlander kunnen uitkomen op dit zware nummer, waar van Zondagavond a.s. de series en Don derdagavond a.s. de beslissingen ver reden worden. De sprint, zoowel voor profs als amateurs, wordt Zaterdagmid dag en Zondagmiddag a.s. in zijn geheel afgewerkt. Dat zijn de drie nummers, waarin Nederland kans heeft op een wereld kampioenschap. bij de stayers zijn we kansloos, bij de wegwedstrijden in beide categorieën zijn de Italianen (met het voordeel van „eigen terrein") de eerste favorieten, na hen de Belgen en pas in derde instantie de renners uit Frank rijk, Nederland en Zwitserland, doch op deze nummers komen we morgen nader terug, dan' zal er tevens wat meer te melden zijn over het wielerleven in Milaan zelf, want pas Donderdag zijn de meeste buitenlandsche renners aan gekomen. zoodat het op de trainings uren nog vrij kalm is. Hoe kleiner u den hoek naar links maakt, hoe grooter het ongeluk, dat erin past.('t Is veel minder iNËflWR tfjdroovend om in alle bochten altijd rechu te houden). Jjh CUlteau (jW. GAZiN POMERO. ti* i *KT (a hout. fl. 1.50 TEL 292 FEUILLETON Naar het Engelseh van STANLEY HART PAGE 44) Ik kon niet veel zien. Aan alle kanten dreven breed© strooken zeewier om mijn hoofd heen. Ik kon aan de rotsen zien, waar het land lag en bewoog me dus van het eiland af. Omzichtig zocht ik mijn weg. Als ik van dat plateau afstapte, kon dat een ramp -worden. Eindelijk zag ik aan mijn linkerhand het rif. Ik bewoog me erheen en slak mijn hand uit. Mijn vingers raakten een stalen plaat aan. Hef was het rif heelemaal niet. Ik leunde achterover om naar boven te kijken. De belletjes van de luchtbuis borrelden omhoog en belemmerden mijn uitzicht. Vaag kon ik een lage reeling boven me onder scheiden. Ik stond naast een gezonken schip. Snel greep ik de lijn en gaf het teeken, dat ze mo moesten ophalen. Toen ik geliik was met het dek van hpt «chip seinde ik, te stoppen. Met moeite bereikte ik dat dek en kloste er met mijn zware schoenen overheen. Ik tuur de in het rond. Vlak voor me stak een paal oprijzend uit de duistere diepte, omhoog. Ik ging er naar toe, bevoelde hem en bevond, dat die ook van ijzer was. Ik streek erlangs, tot ik het uit einde bereikt had. Ik bevoelde het ding, Het was een kanonsloop. Ik stond op een gezonken oorlogsschip! Ik liep het dek over. Voor me doem de een groote kajuit of iets dergelijks op. Puntig, als de boeg van 'een schip Opeens begreep ik het. Het was een commandotoren. Het schip was een on derzeeboot. Ik liep om dien toren heen. Hoewel rnijn handen bijna bevroren waren cn ik huiverde van de kou. stak ik toch mijn hand uit en trok het wie gelende zeewier weg. Door mijn helm vlak tegen den toren aan te drukken slaagde ik er in, verweerde witte let ters te onderscheiden. U..1..7..7! Dit moest een der trotsche onderzeeërs van den keizer geweest zijn! Ik bleef eenige oogenblikken roerloos staan cn trok met uitgestrekte handen het zeegras weg. Maar eindelijk werd de koude me toch te machtig. Ik bewoog me naar het achterdek. Daar vond ik een tweede kanon. Toen ik er tegen aan leunde, voelde ik een eigenaardige beweging in het wrak. Ik kon me niet vergissen, de achtersteven zonk dreigend omlaag en kwam langzaam weer omhoog. Ik ging naar de reeling. Vlak onder me zag ik de scheepshuid en verder niets dan zwart water. Ik begaf me naar den boeg cn keek ook daar omlaag Daar kon ik den bodem zien, waarop het schip rustte Ik werd duizelig. De onderzeeër lag op den rand van den bodemcirkel te balanceeren cn kon ieder oogenblik in de bodemlooze diepte verdwijnen en ik stond er op! Zoo vlug mogelijk ver lief ik het schip en belandde op den vasten bodem der zee. Op het punt vier rukken aan de lijn te geven, het signaal voor ophalen, liet ik het touw los. Vlak voor me «raapte een groot gat in den scheepswand. Ik bevoelde de randen. Het gat, drie voet in doorsnee, was er met een zuurstofapparaat of zoo uit gesneden. Opeens voelde ik vier rukken aan het touw. Ik gaf signaal terug. Meteen werd ik omhoog getrokken. Boven mij sche merde een zilverachtige vlakte. Naast me doemde de kiel van dc „Dorothv" op. Dan rees ik omhoog uit het water cn werd aan dek getrokken. Hand en Garrison grepen me bij mijn schou ders heet en legden me op het dok neer tusschen de kronkelende slangen cn touwen. Hand schroefde mijn helm af. Tot mijn verwondering hoorde ik dc an kerkettingen ratelen. De „Dorothv" zet te snel vaart en voer naar dc andere zijde van het eiland. „Wat is er?" vroeg ik verbaasd. „Kijk maar!" zei Garrison, naar ach teren wijzend. Ik draaide mijn hoofd om cn zag uit de richting van Moeras Filand een eigenaardig schip naderen. Een witte rookwolk steeg op van het dek en even later hoorde ik den knal van een geweerschot. Nog een rook wolk en een kogel floot over onze hoofden heen. „Help me hem naar de kajuit bren gen!" zei Hand. Ik werd zonder plicht plegingen het dek over gesleept naar den salon. Bij ons binnentreden vloog een der vensterruiten in splinters door een nieuw schot. ..Boneden de ramen blijven!" beval Hand. Ze trokken mijn schoenen met lood uit. Hand sjorde me uit het pak. Tegen dat hij daarmee klaar was, lag het eiland tusschen ons en het vervol gende schip in. Hand keerde zich naar Garrison toe. „Zoodra we in de haai komen. Iaat dan het jacht aan den steiger meeren", zei hij. „En dan moeten we allen naar het huis toegaan en dat barricadeeren. Die kerels gaan tot het uiterste!" Juist, toen we de baai indraaiden, zagen we onzen vijand om de uiterste punt van het eiland verschijnen. Hij was nu dicht bij ons. „Drommels!" riep Hand „Dat is een onderzeeër Daar heb je nu dat spook schip, dat zoo geheimzinnig van de oppervlakte der zee verdween!" HOOFDSTUK XXII Het gevecht. Voordat de onderzeeboot de baai be reikt had, waren wij in huis. Ook de bemanning van het jacht wist, on danks dat ze beschoten werd, veilig het huis te bereiken. We grendelden alle deuren en ramen. „Hoe staat het er mee?" vroeg Hand. „Geweren genoeg?" Mevrouw Garrison kwam de trap af- gesneld om haar man te omhelzen. Hij wendde zich daarna tot Hand: „We hebben drie geweren van het jacht. Ik heb een pistool net als Clark, Innes. Mapes cn Arnold. De rest is ongewa pend." „Met mijn pistool mee hebben we er dus zes", telde Hand. „Met de geweren mee negen gewapende mannen. En ammunitie?" „Voor de geweren meer dan genoeg" zei Arnold. „Maar verder heb ik alleen de patronen in mijn revolver." Voor de pistolen bleken we te weinig te hebben en daarom beval Hand, er niet mee te schieten, voordat het hoog noodig werd. Hij nam een geweer, gaf liet andere aan Garrison en het derde aan mij. We gaven onze pistolen aan drie matrozen. „Als we worden aangevallen zal het vermoedelijk van de achterzijde zijn", zei Hand. „Daar vinden ze meer dek king. Daar zullen we de geweren pos- teeren. pe rest moet post vatten aan de voorzijde en zijkanten." „De onderzeeër gaat de kreek aan de overzijde binnen", riep een matroos. Langzaam gleed de boot uit het ge zicht in een smalle kreek. Ze gingen aan land bij de plek, waar Hand het geraamte gevonden had. We gingen op post cn wachtten af. Ik zat in een kamertje in den vleugel tegenover den keuken. Garrison zat voor de achterra men der zitkamer met zijn geweer. Hand met het derde geweer zat in de keuken. De dames bevonden zich op de bovenverdieping, beschermd door met' knuppels gewapende zeelui. Een rauwe kreet verbrak de stilte. Die kreet werd gevolgd door oen wor steling in de kamer naast mij. Ik keek uit het venster, zag niemand in de buurt en haastte me erheen. In de gang kwam ik Garrison met zijn ge weer tegen. „Wat is er?" riep hij. „In deze kamer!" antwoordde ik. Op den drempel staande zag ik twee mannen worstelen. De tone was Hand. Het ge zicht van den ander kon ik niet zien. De andere had een pistool, maar Hand belette hem, het te gebruiken, door zijn arm achterover te wringen. „Geef je over, of ik schiet!" riep Hand. Toen Garrison cn ik de kamer Inrenden, donderde de zware knal van een revolver ons in de ooren. De te genstander van Hand waggelde ach teruit, Het was Henry King! Hij drukte zijn hand tegen zijn borst, zijn lippen vertrokken in doodsnood tol een grijns „Jij hebt gewonnen!" kreunde hij te gen Hand. „Mijn gelukwen Hij startte neer op den vloer. Hand stond, hijgend naar adem, m«t het pistool los in zijn hand, toe te kij ken. „Lieve help, hij is dood!!" zei Gar rison schor. „Wat heeft hij gedaan?'' vroeg ik. „Hier dc kamer met petroleum be goten", antwoordde Hand. „Hij wilde er net een lucifei in gooien, toen ik hem snapte. Hij is langs de trap aan den achterkant naar den kelder geslo pen en heeft daar petroleum gehaald. Garrison werd nog bleeker, dan hij al wasWie is hij eigenlijk?" vroeg hij hakkelend. „Wat heeft...." „Niet aan denken!" snauwde Hand. „U moet het. huis verdedigen. Ieder op zijn post! Vooruit!" Garrison en Hand kwamen achter mij aan. Ik hoorde Garrison vragen: „Waar is uw geweer gebleven?" „Aan kapitein Arnold gegeven. Hij zit in de keuken. Ik wilde de-.c man in het oog houden." „Waar haalde King dat pistool van daan? Ik meende, dat hij geen wapen droeg?" Toch wel. In een schouderholster. Nu hebben we een verdedigingswapen meer!" Tk had nauwelijks mijn posl bereikt, toen kapitein Arnold alarm sloeg. „Daar komen ze aan!" schreeuwde hij uit de keuken en zijn slem weer galmde door het heele huls. Vlak daar op klonk een salvo. Onmiddellijk be greep ik de handige manoeuvre van den vijand. Ze waren door het bosch in een cirkel naar de klip gekomen. En zoo gedekt waren ze tot op twintig voet van de keukendeur geslopen. (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 6