VOOR DE VROUW DE VROUW, die het best kleedt Jabots voor oud en png voor gekleed en daagsch Vrouwen als uitvindsters Tandbehoud en voeding Mondverzorging voorkomt ziekten Van wassen pop tot mannequin Moeten kinderen alleen slapen? MEER dan drie honderd vijftig jaar geleden werd door een Italiaan- sehcn kloosterbroeder. Baccia ge heet en, een levensgroole wassen pop ont worpen. die de voorlooper is geweest van de modepoppen en eerst later door leven de modellen vervangen werd. Het behoort niet tot de uitzonderingen, dat vrome men- schen. die volkomen afgezonderd van de wereld leven, een of ander ontwerpen, waarmede velen buiten de kloostermuren hun voordeel kunnen doen. Deze monnik nu ontwierp de wassen pop met de bedoe ling. het ontwerpen der gewaden voor heiligen-beeldcn te vergemakkelijken Fa brikanten begrepen, dat ook modehuizen van zulk een wassen model practisch ge bruik konden maken; en het duurde niet lang of de Parijsche modehuizen waren de eersten, die zich van deze poppen bedien den. teneinde de nieuwe ontwerpen zooveel mogelijk tot hun recht te doen komen. Weldra trof men over de gehecle wereld deze modellen aan, In het moderne cultuurleven, kan men zich thans geen modetentoonstel- Jing meer vooretellen, zonder levend mo del mannequin dat bij de whee ling der seizoenen de laatste scheppin gen der modeontwerpers op weloverwo gen wijze weet te dragen. Het vak van mannequin vereischt een bijzondere vooropleiding, iets waar men verder niet over nadenkt, wan neer men een enkele maal wel eens een advertentie leest, waarbij een manne quin maat gevraagd wordt. De droom van menige twintigjarige, die er aardig uitziet en een goed figuur tje heeft, is om mannequin te worden. Steeds mooie japonnen, elegante man tels en de nieuwste modesnufjes te kunnen dragen, zich 1e kunnen laten bewonderen door talrijke toeschouw sters, die onder het genot van haat- kopje koffie en van opwekkende mu ziek over menig nieuw ontwerp in ex tase geraken geeft dit alles niet een filmster-gevoel? In werkelijkheid is alles niet zoo mooi als het wel schijnt; het is niet al les goud, wat er blinkt! Mannequins hebben een vak. dat alleen uitgeoefend kan worden zoolang zij nog jong zijn en over een onberispelijk figuur beschik ken; een vak. dat daarenboven uiterst afmattend is. In Frankrijk, Engeland. Duitschland e.a. landen heeft men opleidingsscholen voor mannequins, waar jolige meisjes, die zich tot dit vak aangetrokken ge voelen. opgeleid worden tot manne quin. Sedert een tweetal jaren beslaat in Berlijn een opleidingsinstituut, de aspirant-candidaten, die zich aan melden. moeten er aardig uitzien en goede omgangsvormen hebben, terwijl haar lichaam aan bepaalde maten moet voldoen. De heupwijdte, gemeten over hef. breedste deel. mag niet meer en niet minder dan 92—102 cm. bedragen en de bovenwijdte, over de horst geme ten. moet 88 cm. minder zijn. Een ge middelde lengte van 1.70 m. is een ver slechte, hakken inbegrepen, aangezien te lange beenen bij sportieve kleeding geen goeden indruk maakt. Uitzonde ringen worden gemaakt voor het dra gen van avondjaponnen. Men begrijpt, dat zeer weinigen aan al deze eischen kunnen voldoen en velen, die de op leiding van mannequin zouden willen volgen, zich teleurgesteld terug moeten trekken. Waaruit bestaat de opleiding aan hot Berlijnsche instituut? Men heeft twee za len, waar onderricht gegeven wordt aan de toekomstige mode-koninginnen en waar zij ingewijd worden in do gehei men van een eleganten gang, gracieuze bewegingen en van de wijze waarop zij de verschillende costuums het meest tot hun recht kunnen doen komen. Deze en nog allerlei andere dingen, de „main- tien" betreffende, moeten zij leeren. ter wijl ook gymnastiek in het programma Is opgenomen. Voorts moeten zij leeren op welke wijze zij met de clientèle moe ten omgaan en over de noodigc koop manskon nis leeren beschikken. De juiste houding van armen en bee nen leeren de toekomstige mannequins door haar bewegingen in spiegels gade te slaan, terwijl voetafdrukken geno- Jeugdlge sportieve gestreepte plissee- rok met effen honanzljden blouse. De kleuren zijn terra, beige en bruin men worden, teneinde de houding der voeten bij het gaan te kunnen corrigee- ren. Oefenen en nóg een oefenen en veel geduld zijn factoren, die niet over het hoofd gezien mogen worden, wil de aspirantc het door haar gekozen vak leeren bchcerschcn. Vooral wordt gewezen op de gelaats uitdrukking. die geen»enkele innerlijke emotig ma? verraden; doch stereotiep moet een lachje op het gelaat liggen, zelfs wanneer de mannequin doodmoe is of zorgen haar kwellen. Aan de hand der gegevens die de lei der van het instituut van de oprichting af verzameld heeft, is men tot de con clusie gekomen, dat do meisjes die het meest geschikt bleeken te zijn voor het vak van mannequin, uit de arbeiders- en ambtenaarskringen kwamen; de besten harcr uit de voorsteder; van Ber lijn, Dames, de veel een bepaalde sport be oefenden. b.v. tennissen, kwamen voor mannequin minder in aanmerking, aan gezien de spieren van de rechter lichaamsdeelen overmatig ontwikkeld zijn hetgeen den totaal-indruk be* invloedt. Hetzelfde geldt ook voor speer- en dis- cuswerpsters, terwijl een sport als zwemmen de spieren van verschillende lichaamsdeelen in beweging brengt. Men heeft terecht begrepen, dat de scheppingen der modeontwerpers op starre etalagepoppen veel minder tot haar recht komen, dan wanneer zij ge dragen worden door een levend model. De Italiaansche kloosterbroeder, die voor nicer dan drie eeuwen dc poppen modelleerde, heeft hierdoor de mode-in dustrie een grooten dienst bewezen, zij het dan ook volkomen onbewust en zon der dat deze bedoeling bij hem voorzat. En zoo voerde het ontstaan van de wassen modepop tot de vakkundig op geleide mannequin. f Links: Vlot Wcensch vestje met tres-garneering aan schouders en sluiting, lange gesloten mouw en pik-pak knoopsluiting. Rechts: Tricot japon in blauw-witte streepenschakeering. nauw aansluitend, met hoogen hals en korte mouw. Dublin heeft een vrouwelijke burgemeester Voor de eerste maal in de geschiede nis van de stad Dublin heeft daar in het stadhuis een vrouwelijke burge meester haar intrek genomen. Het is mevrouw Clarke, weduwe van een Ierschen patriot, die in 1916, na de z.g. Paaschrebellie, ter dood veroordeeld werd. Een broer van haar viel toen eveneens ale slachtoffer van dezen mis lukten opstand tegen Engeland. Sinds jaren behoort ze tot de ijverigste pro pagandisten voor een onafhankelijk Ierland. Ze werd herhaaldelijk hierdoor tot gevangenisstraffen veroordeeld. Mevrouw Clarke is sanator geweest en wethouder van de Iersche hoofd stad. VELE vrouwen zijn geneigd om te betwijfelen, als men hen vraagt of er inderdaad vrouwen zijn ge weest, die uitvindingen hebben ge daan. Vrouwen en techniek zijn twee, mee- nen zij en alles wat betrekking heeft op technische dingen, gaat buiten het „vrouwen-verstand" om. Ondanks deze zeer verbreide opvatting zijn er inder daad heel wat vrouwen geweest, die uitvindingen gedaan hebben en die hierdoor onnoemelijk veel goede dien sten hebben bewezen. Noemen wij in de eerste plaats Ma dame Curie, de ontdekster van het ra dium, die de lijdende menschheid zoo oneindig veel zegen gebracht heeft. Maar, natuurlijk is deze vrouw een uit zondering geweest, want slechts enke len zullen dergelijke, groote weten schappelijke uitvindingen doen. Men zegt, dat de fictsrcmmen en de postzegclautomatcn eveneens door vrouwen zijn uitgevonden, terwijl de Fran<:aisc Mademoiselle Benoist in 1823 patent heeft genomen op de uit vinding van een knie voor waterbui zen, waardoor baanbrekend werk is verricht ten opzichte der hygiëne. Christine Shaw, een Engelsche, heeft in do 18e eeuw dc spoel aan het weef- tocstel uitgevonden en de weefindus trie op een geheel nieuwe basis ge bracht. Mary Anderson, een jonge Amerikaansehe, vond de friscertang uit, terwijl het gasfornuis zijn bestaan eveneens aan een vrouw dankt. Vele verbeteringen op huishoudelijk gebied zijn eveneens geheel of ten deel aan vrouwelijk vernuft te danken. On ze Duitschc naburen hebben verschil lende uitvindsters gehad in den loop der tijden en zoo bestaat een oud vrou wenboek, dat onder de nagelaten schrifturen van de abdes Herrad von Landberg gevonden is, waarin men vele handtcekeningen vindt o.a. voor ontwerpen van een watermolen als mede van een handpers, waarmede men weefsels bedrukte. Barbara von Uttmann uit Annaberg in Saksen heeft de kantindustrie in die streek in het leven geroepen en zich een onsterfelijken naam verwor ven in de harten der bewoners van het Ertsgebergte. Maria Theresia von Kon radius vond de eerste machine voor blindcnschrift uit, die zij met behulp van Wolfgang von Kempelen, een zeer beroemde mechanicus tot uitvoering bracht. Zoo zijn ook de beweegbare kunstledematen honderd jaar geleden WENKEN 't Varkensvleesch wordt in den zomer niet gaarne genuttigd; men kan het echter héél goed zóó klaar maken, dat er geen vet aan het vleesch blijft zitten en snijdt al het vet van en uit het vleesch. Dit vet wordt in stukjes gesne den en in de braadpan gesmolten, daar na komt het vleesch erbij en wordt verder op gewone wijze gebraden en klaargemaakt, zonder verdere toevoe ging van vet. Salade en bladgroenten kan men in den zomer vaak moeilijk van luis en andere insecten bevrijden het zal ze ker spoedig en goed gelukken, indien men hij hei waschwater het sap van een halve citroen voegt. Gelatinepudding. die moeilijk te stor ten is, wordt eenige tellen met den vorm in warm water geplaatst; vooral echter niet te lang, daar de buitenlaag dan gaat smelten. door een bandagiste en masseuse, te Berlijn woonachtig, uitgevonden. Wij hebben slechts enkele dingen genoemd, die door vrouwen uitgevon den zijn en behoeven de oogen niet neer te slaan, indien er over een uit vindersgeest gesproken wordt. Ook vrouwen hebben haar aandeel gehad aan belangrijke technische verbeterin gen en hiermede aan het voorwaartsch streven der menschheid. Frankrijk wil vrouwelijke vliegers opleiden De Fransche pilote Madeleine Char- naux is aangewezen om een afdeeling vrouwelijke vliegers te vormen, die in oorlogstijd elders vercischte mannen kunnen vervangen. Frankrijk telt iets meer dan 150 vrou welijke piloten, van wie 15 het brevet van openbaar vervoer hebben. Voor het overige worden vrouwelijke mecani ciens, secretaressen, telefonisten en ra- diotelcgrafisten gezocht. De recrutcn moeten om te beginnen leeren een mo tor te nionteeren en wat daarmee sa menhangt. Er is groote belangstelling voor, zoo wel van vrouwen en meisjes uit alle klassen. Dank zij deze medewerking van de zijde der vrouwen zou in geval van oorlog de dienst op de handelslijnen op gang kunnen blijven. KEURIG. Hoe groot, hoe klein Uw wasch mag wezen. 't Blijft voordeel wat Persil U biedt; 't Goed blijft als nieuw en 't is kraakhelder Persil toch vindt zijn weerga niet! (Ingezonden Mededeeling) EEN' japon komt thuis van de naai ster. we passen haar dadelijk aan, maar ze bevalt ons niet heclemaal. Ze is wat stijf en wat kaal en we vra gen ons af; Hoe maken wc er toch een japon van, die ons goed kleedt, die we mei plezier dragen, die ons flatteert Soms brengt een bloem of een cor sage uitkomst, soms een strik of een Vuche. maar wat bijna ieder goed staat, dat is de jabot. Een jabot heeft eindeloos veel moge lijkheden. Ilii kan van fijne echte kant zijn en is dan heel -geschikt voor een oudere dame, hij kan van wit batist of organdi zijn en ieder jong meisje kan hem dan dragen, hij kan ook van hetzelfde materiaal zijn als het zijden japonnetje en gevoerd met een lichtere kleur en zal dan een uitkomst zijn voor de jonge vrouw, die een eenvoudig zijden japonnetje wat wil opfleuren. Wanneer men wat handigheid heeft in het plooien en schikken van een ja bot. dan zal deze het „stijvc-zelfge- maakte" wegnemen, dat jurken, die we zelf naainn, zoo vaak krijgen. De herfst nadert en we slaan al weer eens een oogje in de kast met winter- kleeren. Laten we niet vergeten, dat de donkere winlerjurkjes, die ons nu extra saai lijken, omgetooverd kunnen worden in heel geschikte japonnetjes voor herfst en nazomer, wanneer we er een helder witte of crème jabot op maken. We probecron het eerst met een paar oude zijden lapjes en zullen al gauw be merken, dat jabots plooien maar een klein kunstje is. Op onze afbeelding geven we een paar voorbeelden. Allereerst een witte waschbare blouse met jabot en een donkere overgooier. Dan een heel gekleed geheel. Een lichte cape. die eindigt in een donkere jabot. De cape is dan b.v. grijsblauw, of cyclamenrood of grijs, terwijl het ja ponnetje en de jabot, respectievelijk donkerblauw, donkerrood of zwart zijn. Dan een dun wollen pakje met kan ten blouse, waarbij ook de jabot van kant is. Tenslotte een aardig pak om in den herfst mee op straat te wandelen. Het rokje, de jabot en de noppen van het jakje ztjn in dezelfde donkere tint. MADELEINE. Ofschoon de vraagstukken op dit terrein nog niet zijn opgelost, mo gen wij niet onverschillig staan tegenover een doelmatige voedsel- keuze. Over het verschijnsel van caries (wolf) in het gebit schrijft Prof. Dr. Guttorm Toverud, hoogleeraar aan de Noorsche Tandheelkundige Hooge- school, in het maandblad van de Slichting tot Wetenschappelijke Voor lichting op Voedingsgebied een artikel waaraan het volgende is ontleend: Door nauwkeurige onderzoekingen is bewezen dat de oude opvatting dat voedselresten, die aan het gebit, kle ven nadeelig zijn, juist is, doch er is veel meer aan het licht gekomen, zoo- dat deze oorzaak van het tandbederf niet meer in de eerste plaats moet worden genoemd, daar de voeding een veel grootere rol speelt. Ook op de van ouds bekende oorzaak oefende de voeding een zekere invloed uit, want zachte papperige spijzen blijven beter plakken dan harde dro ge, vooral ook omdat bij harde spijzen een ruimere speclselafscheiding op treedt, die den tandaanslag oplost. Het onderzoek heeft eveneens aan het licht gebracht, dat er duidelijk ver schillen in de kwaliteit van het speek sel zijn. Personen met een slecht gebit bleken over het algemeen speeksel te leveren dat tandglazuur en tandbeen veel sterker aantast dan personen met een gaaf gebit. Dit is evenwel geen toevalligheid waar men machteloos te genover staat, want de kwaliteit van het speeksel is ook weer goeddeels te rug te voeren tot de kwaliteit van de voeding. De derde oorzaak van een slecht ge bit is de directe invloed welken de voeding uitoefent. De voeding levert namelijk de bouwsteenen die voor den groei en de instandhouding van het gebit noodig zijn, en het ligt voor de hand dat het gebit er onder te lijden heeft, indien deze bouwsteenen in niet voldoende mate geleverd worden. Ook dit kon worden aangetoond. Vooral voor toekomstige en jonge moeders alsmede voor kinderen is het van belang dat het gebit door een goe de voeding beschermd wordt. Theoretisch is dit vraagstuk vrij gemakkelijk op te lossen. Tot de voe dingsmiddelen die de stoffen leveren, die het gebit noodig heeft, behoort in de allereerste plaats melk, en verder groente, fruit en bruinbrood, en zoo weinig mogelijk bloem en suiker. De schrijver spreekt dan ook als zijn over tuiging uit dat de sterk gezuiverde voedingsmiddelen, die gedeeltelijk hun oorspronkelijk gehalte aan vitamines, mineralen en celbestanddeelen verlo ren hebben, een veel bescheidener plaats in de voeding moeten innemen, dan tot nu toe het geval is, vooral ge durende perioden van groei. Bekend is het feit, dat de Eskimo op Groenland over het algemeen een gaaf gebit heeft, doch dat het sterk ver hoogde bloem- en suikergebruik ge paard gaat met een geweldige toename van tandcaries. De schrijver doet ook dc mededee ling van een interessant geval uit Noorwegen. Bij een onderzoek in het afgelegen plaatsje Valle bleek dat 25.1 der onderzochte personen vrij van caries was, terwijl men in de volks scholen van Oslo slechts 0.2 caries- vrije kinderen aantreft. De voeding in Valle bleek daarmede volkomen in overeenstemming te zijn. Het melkge bruik bleek 1.4 L. per hoofd en per dag te bedragen; het botergebruik 50—60 gram; aardappels 500 gram. Het brood is overwegend volkerenbrood, terwijl anderzijds weinig bloem en suiker ge bruikt wordt. Kortom een voedingswij ze, die wij als voorbeeld mogen nemen voor het behoud van een goed gebit,.... en die bovendien vele andere gezond heidsbevorderende deugden heeft. IN kinderrijke gezinnen is men vaak in verband met beperkte ruimte ge noodzaakt meerdere kinderen in één bed te doen slapen. Ook indien de omstandigheden het niet bepaald noo dig maken vragen kinderen er dik wijls om bij ouders of groote broers en zusters te mogen slapen. Meestal wordt aan dergelijke verzoeken vol daan, omdat de ouders zich de conse quenties niet bewust zijn. Niet genoeg kan er op het verkeerde hiervan ge wezen worden en zal men in het belang van de gezondheid, ieder kind een eigen slaapgelegenheid moeten ge ven. Alle zorgen, waarmede men kinde ren omringt zijn tevergeefsch, indien men deze kwestie niet ernstig onder dc oogen ziet. Naarmate een mensch jonger is, zal zijn kapitaal aan levenskracht grooter zijn en een kind moet overeenkomstig de natuur een grootere reserve aan le venskracht hebben dan volwassenen. Slapen volwassenen en kindei-en nu in één bed, dan heeft gedurende den nacht door de huid van beiden een uit wisseling van stoffen plaats (in on- zichtbarcn gasvorm natuurlijk). Het kind heeft slechts zuivere stoffen te geven en de naast hem liggende per soon zal 's morgens frisch en opge wekt wakker worden, zal zich krach tig gevoelen. De afgifte dezer levens- krachtsloffen van de zijde van 't kind en hot feit, dat de naast hem liggende per deze niet aanvult, doch zelf rui krachtige stoffen toevoert, ma. dat het kind veel minder uitge rust is, dan men zou mogen verwach ten. In bepaalde gevallen zal het zelfs moe en lusteloos zijn. Wordt hiermede geen rekening gehouden, dan zal het kind in zijn normale ontwikkeling worden belemmerd en er bleek uit gaan zien, zich prikkelbaar toonen en weinig eetlust hebben. Niet alleen de lichamelijke ontwikkeling, doch te vens die van den geest worden ge schaad en deze beide factoren hebben een-slechten invloed op zijn vorderin gen op de school. Zoolang de oorzaak niet weggenomen is zal men niet mogen verwachten, dat er verandering zal komen en daarom moet begonnen worden met aan een kind, dat met ouderen of met volkomen gezonde broertjes of zusjes slaapt een eigen bed te geven. Legt men een heet en een gloeiend stuk ijzer naast elkan der, dan merkt men na korten tijd, dat het eerste kouder is geworden en van zijn warmte iets afgegeven heeft aan het andere koude stuk, dat warmer ge worden is. Dr. Marg. B. DE taak der tanden en kiezen is om de spijzen fijn te kauwen en naarmate zij deze beter tot een brij omvormen, die zich met het speek sel kan vermengen, zal het verterings- proces in den maag vergemakkelijkt worden. Toch zal het zeer noodig zijn, dat geen «pijsresten tusschen het gebit ach terblijven, aangezien deze tot bederf overgaan, waardoor zich bacillen ont wikkelen, die met de spijsbrij in den maag terecht komen. Deze laatsten ver richten niet alleen vernietigend werk ten opzichte van het gebit, doch kun nen ook maag- darmstoornis6en ver wekken. De eerste eisch blijft natuur lijk goed kauwen, doch dit hangt niet altijd heelemaal van onzen wil af. aan gezien het gebit een groote rol speelt bij dit werk en 6lechle tanden en kiezen het kauwen belemmeren en de gezond heid schaden. Hol worden der tanden is een gevolg van de rotting der achtergebleven spijs- resten, die met hun vernietigingswerk steeds grootere schade aan het gebit aanbrengen, nadat zij eerst de kroon en de hals van de tanden en kiezen hebben aangetast en daarna de wortel doen uit steken. Plombeeren voorkomt, dat de tanden reeds al te vroeg getrokken zouden moe ten worden en hoe kleiner de gaatjes zijn, hoe beter en gemakkelijker het email te verhelpen is. Regelmatige controle door een tand arts is noodig en gewenscht en kan veel onheil voorkomen. Voorkomen is heter dan genezen en ongetwijfeld is dit ook van toepassing op het gebit. Spoelen en poetsen na maaltijden van mond en tanden is noodzakelijk, liefst met lauw water, waaraan men rlcsge- wcnscht enkele druppels mondwater toevoegt. Vooral voor het naar bed gaan moet men enkele minuten aan de verzorging van mond en gebid besteden en daarna niets meer gebruiken. Een verkeerde gewoonte is om aan kinderen, nadat zij hun mond verzorgd hebben, chocolade of snoeperij in bed te geven, aangezien de uren van de nacht rust gunstig zijn om het rottingsproces van achtergebleven resten te bevorde ren. üok de openingen tusschcn de tanden vragen de aandacht en het gebit moet niet alleen aan de voorzijde, doch te vens aan den achterkant goed gebor steld worden, zoowel in horizontale als verticale richting. Na veel bloemen bedrukt en fantasie patronen stoffen keeren we steeds weer terug naar het eenvoudige en ef fen materiaal. Een wandclcostuum voor de laatste warme dagen Is heel chic van zandkleurige stof, waarin een roestroode zijden blouse gedragen. In tegenstelling met den eenvoud van het costuum wordt er een groote op vallend breed gerande bruine hoed bij gedragen

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 10