Nieuw Britsch-Duitsch overleg gaande Henderson's gesprek met Hitier geeft Londen hoop „Ik zal alles doen om een oorlog te bezweren" Plan voor conferentie der mogendheden? Britsch-Poolsch verdrag te Londen onderteekend DE MILITAIRE MISSIES VERLATEN MOSKOU Het telefoonverkeer met Duitschland Roosevelt vindt geen gehoor Japans kabinet beraamt „doeltreffende actie" Ter vervanging der voorloopige overeen komst, öp 6 April bekend gemaakt De tekst van het bijstands pact Verbod voor vreemde oorlogsschepen Wij willen vrij zijn - willen den vrede ANTI-KOMINTERN PACT FEITELIJK GELIQUIDEERD Ie BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD AUGUSTUS 1939 Radiorede van Daladier Tannenberg-rede gaat niet door BERLIJN, 25 Aug. (D.N.B.). Officieel wordt medegedeeld: Met het oog op den gespan nen toestand vervalt de op Zondag bepaalde Tannenberg- plechtigheid, tijdens welke Hitier een groote rede zou houden. T* UKSKA1NSELIER HITLER ontving Vrijdagmiddag, naar *-het Duitsche Nieuws Bureau vernam, in de Rijkskanselarij in tegenwoordigheid van Von Ribbentrop de ambassadeurs van Engeland, Frankrijk, Italië en Japan. Het onderhoud tusschen Hitier en den "Britschen ambassadeur, Sir Neville Henderson, duurde ongeveer een half uur, waarna Henderson volgens Havas den Poolschen ambassadeur te Berlijn, Lipski, heeft ontvangen. Later meldde Reuter, dat de Britsche ambassadeur zich heden ochtend per vliegtuig naar Londen zal begeven, ten einde rap port uit te brengen aan de Britsche regeering over zijn bespre kingen met Hitier en Von Ribbentrop. Reuter voegde hieraan toe, dat men te Londen niet verwachtte, dat Henderson lang in Engeland zal blijven. NAAR aanleiding van bovenstaande merkte het Engelsche persbureau Press Assosiation op, dat in politieke kringen te Londen het bericht van de komst van den ambassadeur de hoop had doen her leven, dat er iets in voorbereiding is om een eind te maken aan de impasse en aan het steeds sterkere afglijden naar een catastrophe. Het besluit van den ambassadeur om zoo spoedig te vertrekken toont duidelijk aan, aldus het Engelsche bureau, dat hij voorstellen bij zich heeft of vragen waarop Engeland een antwoord zal moeten geven. Het is mogelijk, dat de voorstellen van een aard zijn zoodanig, dat Chamberlain het besluit neemt het parlement weer terstond bijeen te roepen, teneinde de afgevaardig den op de hoogte te kunnen stellen van den loop van den toestand. Het zou in dat geval gemakkelijk zijn het parlement tegen Maandag bijeen te roepen. Dit alles blijft voor'het oogenblik blijkbaar een veronderstelling, aldus Press Association, en men dient eerst te weten wat de inhoud is van de boodschap van Neville Henderson. Overigens is het veelbetee- kenend, dat Hitier niet alleen de vertegenwoordiger van Groot-Brittannië heeft ontvangen, maar ook de ambassadeurs van Frankrijk, Italië en Japan. De eerste gedachte, welke dit feit opwerpt, is de moge lijkheid van een conferentie der mogendheden. MEN dient echter ook niet uit het oog te verliezen, dat Hitier vroeger op den dag voorstellen van Roosevelt heeft ontvangen, welke beoogden een einde te maken aan het Duitsch- Poolsche geschil. Degenen echter, die wel op de hoogte zijn van de methoden van Hitier, hebben algemeen den indruk dat de Duitsche Rijkskanselier er de voorkeur aan zou geven een eigen origineel plan voor te stellen boven het aannemen van het voorstel van Roosevelt. LONDEN. 25 Aug. (Havas). Van de zijde der Engelsche posterijen wordt Vrijdagavond officieel ver klaard, dat het telefoonverkeer tus schen Engeland en Duitschland in geen enkel opzicht gestoord is. Van verschillende zijden vernam het A.N.P., welk bureau ook zelf dit bemerk te, dat in den loop van Vrijdagavond een storing is opgetreden in het internatio naal telefoonverkeer tusschen Nederland en Duitschland. De Nederlandsche tele fonisten konden wel de Duitsche berei ken, en de gedane aanvragen doorge ven, doch de verbindingen kwamen niet tot stand, hetzij doordat, volgens de mededoeling der Duitsche telefonisten „geen gehoor" werd gegeven, hetzij doordat er „storing" zou zijn. Onder de steden, met welke geen verbinding kon worden verkregen, behoorden o.a. Ber lijn, Praag en Düsseldorf. Omtrent de eigenlijke oorzaak van dit verschijnsel in het verkeer met Duitsch- lènd waren geen inlichtingen te verkrij gen. BOODSCHAP VAN LABOUR AAN DUITSCHE VOLK LONDEN, 25 Aug. (Reuter). De Britsche Labour-party heeft Vrijdag avond een boodschap uitgegeven voor het Duitsche volk, waarin wordt gezegd „Uw regeering heeft zoo juist een niet- aanvalsverdrag gesloten met Moskou, De regeering van wie u gedurende zes jaren is verteld, dat zij uw grootste vijand was, is thans in één nacht ver anderd in uw historischen vriend. De Britsche arbeiders zeggen u met' alle plechtigheid dat dit pact in het geheel geen verschil heeft uitgemaakt voor het standpunt van Engeland en Frankrijk. Duitschland heeft grondstoffen en voe dingsmiddelen noodig. Wanneer een oorlog komt, zal het het zeer moeilijk vinden 'ze te krijgen. De Engelschen en de Franschen zullen de zeeën beheer- schen. Wij voeden niet den wensch het Duitsche volk te vernietigen. Wij zijn geweest en zijn nog uw vrienden. Wij doen alles wat in ons vermogen ligt om u thans de waarheid te zeggen voor het te laat is. Wanneer de vrede thans ge red kan worden en hij kan worden gered kan een nieuw Europa en een nieuwe wereld worden opgebouwd." VOLGENS Havas zou de Duit sche Rijkskanselier aan de am bassadeurs van Engeland, Frank rijk, Italië en Japan hebben mede gedeeld, dat hij vast besloten is om de Duitschers in Polen te be schermen en dat het geringste in cident noodlottige gevolgen zou kunnen hebben. Havas vernam te vens, dat van Duitsche zijde po gingen in het werk worden gesteld om eén conferentie te beleggen over de Poolsche quaestie. De Reuter-correspondent te Kopen hagen wist hieraan toe te voegen, dat Vrijdagavond de atmospheer te Berlijn kon worden gekenschetst met de woor den „vrede tot Maandag". Men achtte het. aldus Reuter, een gunstig teeken, dat Henderson een halfuur met Hitier had gesproken, omdat niet alles ver loren kan zijn, zoolang er nog contact is. Inmiddels wijdde de Duitsche pers en de Duitsche radio uitvoerig aan dacht aan het gevaar voor een Pool schen aanval, waarin Danzig zich volgens Duitsche opvatting zou bevinden. Verscheidene bladen wezen daarbij op een bericht van den radio-omroep te Warschau, waarin zou zijn gezegd: „En geland, Frankrijk. Polen. Roemenië, Turkije en andere staten zullen opruk ken, wanneer de eer van een dezer sta ten het eischt. en het heeft den schijn, dat de nationaal-socialistische provoca lies en de ongehoorde mishandelingen vim de Polen in Duitschland een al te lang wachten niet meer toelaten." Aan Duitsche zijde zag men daarin een aan wijzing. dat de mogendheden van het zgn. „vredesfront" van het defensief tot het offensief zouden overgaan. De Duit sche pers besteedde weinig aandacht aan de vredesboodschap van president Roosevelt, omdat aldus de Duitsche bladen de boodschap niet aan het juiste«adres was gestuurd en Roosevelt niet de juiste man was om vredesbood schappen rond te sturen. Duitsche schepen varen niet uit BERLIJN, 25 Aug. Het Duitsche Nieuws Bureau meldt: Nu de Engelsche re geering haar handelsvloot in structie heeft gegeven om in Engelsche havens te blijven of daarheen terug te keeren, heeft de Duitsche regeering de koopvaardij bevel gegeven eveneens in de Duitsche ha vens te blijven of daarheen terug te keeren. De Deutsche Lufthansa heeft sedert Vrijdagmiddag het luchtverkeer op al haar bui- tenlandsche trajecten stopge zet. TOKIO, 25 Aug. (Domei). Premier Hiranoema is thans in voortdurend con tact met prins Konoje, den oud-premier en president van den geheimen raad. Voorts houdt de premier contact met Koerahcl Yoeasa, den lord-grootzegel- bcwaarder. met betrekking tot zijn be sluit om het binncniandsch front te wijzigen om op doel treffende w ij z e op te treden ten aanzien van den nieuwen toestand, die is ontstaan door de afsluiting van het niet-aanvalspact tusschen Duitschland en de Sovjet-Unie. F.r is nog geen offi cieel communiqué uitgegeven, doch wel ingelichte kringen gelooven. dat er spoe dig een zal worden uitgegeven, waar schiinlijk in het begin van de volgende week. Generaal Hisaitsji en admiraal Osofemi, die op weg waren naar Neu renberg om het partij-congres bij te wonen op uitnoodiging van den Fuehrer, hebben besloten hun reis plan Ie wijzigen en naar Marseille te gaan en vandaar naar Zwitser land. Hier zullen zij eenigen tijd blij ven om af te wachten tot de inter nationale toestand opklaart. LONDEN, 25 Aug. (Reuter). De overeenkomst van wederzijd- schen bijstand tusschen Engeland en Polen is hedenavond in het Foreign Office onderteekend door Lord Halifax en den Poolschen ambassadeur. De Engelsch-Poolsche overeenkomst vervangt, en geeft formeel effect aan de voorloopige overeenkomst, welke tot stand gekomen is tusschen de Britsche cn Poolsche regcering. tijdens het be zoek van minister Bock aan Londen en die op 6 April j.l. in het Lagerhuis be kend werd gemaakt. I-Iet is een reden tot levendige voldoening voor beide re geeringen. aldus Reuter, dat de onder handelingen over de onderhavige over eenkomst zoo snel en op zoo bevredigen de wijze zijn gesloten. De overeenkomst bestaat uit acht artikelen, waarin de omstandigheden worden vastgelegd, on der welke verdragsluitende partijen el kander to hulp zullen komen. Het EngeïschPoolsche verdrag tot wcdcrzijdschen bijstand bepaalt: Art. 1. Mocht een der contracteerende partijen in vijandelijkheden verwikkelt raken met een Europeescbe mogend heid tengevolge van aggressie door deze mogendheid, dan zal de andere contrac teerende partij onmiddellijk allen steun cn bijstand geven, die in haar vermo gen ligt. Art. 2- De bepalingen van art. 1 zijn ook van toepassing op iedere actie door een Europecsche mogendheid, welke duidelijk direct of indirect een bedrei ging vormt voor de onafhankelijkheid van één der contracteerende partijen, en van zoodnnigen aard was dat de be trokken partij het een levensbelang achtte er met zijn gewapende krachten weerstand aan te bieden. Mocht een der partijen verwikkeld ra ken in vijandelijkheden met een Euro- pe'eschen mogendheid tengevolge van een actio van die mogendheid, welke de onafhankelijkheid of neutraliteit van een anderen Europeeschen staat zou be dreigen op zoodanige wijze, dat zij een duidelijke bedreiging vormt voor de vei ligheid van die partij, dan zijn de bepa lingen van art. 1 van toepassing, echter zonder benadeeling van de rechten van den anderen betrokken Europeeschen staat. Art. 3. Mocht een Europecsche mo gendheid trachten de onafhankelijkheid •te ondermijnen van een der partijen door een handelwijze van economische penetratie of op eenigerlei andere wijze, dan zullen de partijen elkander steunen in het weerstand bieden aan dergelijke pogingen. Mocht de betrokken Europee scbe mogendheid daarop vijandelijkhe den ontketenen tegen een van de par tijen, dan zijn de bepalingen van arti kel 1 van toepassing. Art. 4. De methoden van toepassing der verplichtingen tot wederzijdschen bijstand zullen opgesteld worden tus schen bevoegde militaire vloot- en lucht- autoriteiton van de betrokken partijen. Art. 5. De partijen zullen volledig en snel inlichtingen uitwisselen betreffen de iedere ontwikkeling, welke zou kun nen dreigen hun verplichtingen van wederzijdschen steun cn bijstand in werking te doen treden. Art. De partijen zullen elkander me- dedeeling doen van de bepalingen van alle verplichtingen tot bijstand tegen aggressie, welke zij reeds aanvaard heb ben of in de toekomst aan andere sta ten zouden kunnen geven. Art. 7. Mochten do partijen verwik keld raken in vijandelijkheden tengevol ge van de toepassing der onderhavige overeenkomst, dan zullen zij geen wa penstilstand of vredesverdrag sluiten dan met wederkeerige overeenstem ming. Art. 8. De overeenkomst blijft van kracht vijf jaar daarna. Voor opzegging moet een termijn van zes maanden in acht genomen worden. 's-GRAVENHAGE, 25 Aug. - Heden is afgekondigd het Kon. Besluit van 25 Augustus 1939 Stbl. 184 betreffende het verbod voor oorlogsschepen van vreemde mo gendheden om te' komen binnen de territoriale wateren van het rijk in Europa. Het besluit treedt onmiddellijk in werking. DE JODEN ZULLEN ENGELAND STEUNEN GENEVE. 25 Aug. (Reuter). In zijn rede tot sluiting van het 21ste wereld congres der Zionisten heeft dr. Chaim Weizmann gezegd, dat de Joden, niet tegenstaande hun grieven, F.ngeland in geval van oorlog zullen bijstaan. wij Daladier voor de microfoon. PARIJS. 25 Aug. A/JIN1STER-PRES1DENT DALADIER *- I heeft Vrijdagavond een radiorede uitgesproken, waarin hij zelde, zich tot het Fransche volk te willen richten „om dat het in de moeilijke uren. die wij be leven, noodig is, dat het hoofd van de regeering der republiek in voortdurend contact blijft met het Fransche volk. Gij volgt, het is mij bekend, met gespannen aandacht ons optreden voor het heil van den vrede des vaderlands. De bezoeken, die ik ontvang, de daden die ik verricht, de conferenties die ik be leg. gij volgt ze uur voor uur en gij weet wel, dat heel deze inspanning geen ander doel heeft dan den oorlog te doen wijken. Omdat ik de verantwoordelijkheid draag voor het optreden van Frankrijk wil ik geen enkel oogenblik in deze lange dagen de gevoelens vergeten, die ons 'allen be zielen: liefde voor den vrede, respect voor de eer, algeheele toewijding aan bet va derland. Gij kent mij voldoende om te weten, dat ik om een oorlog te bezweren alles zou doen wat menschelijkerwijze moge lijk gedaan kan worden. Ik zal niet op houden een beroep te doen op de rede van alle volkeren en ik geloof, dat wan neer ieder verantwoordelijk staatsman oprecht den vrede wil, alle problemen geregeld kunnen worden door vrije en loyale onderhandelingen. Er is niemand onder u, die niet begrijpt dat, wanneer door een ge brek aan helder inzicht of door laf heid wij het een na het ander al deze volkeren zouden laten omko men, dat dan, na ons woord te heb ben verloochend, ona ideaal verra den, onze levensbelangen te heb ben miskend wij zonder eer, zonder vrienden, zonder steun zouden staan, wanneer daarna deze onder neming tot overheersching van Eu ropa zich plotseling tegen ons va derland zou keeren. Laten wij er aan toevoegen, dat dezei onvermijdelijke stormloop tegen Frank-i rijk dan zou beschikken over nog aan* zienlijker hulpbronnen en nog uitge breider middelen dan die, welke hedenj het land zouden kunnen bedreigen. OM een vredesfront te vormen te-* gen alle pogingen tot aggressie hebben wij met andex-e landen ver-< plichtingen aangegaan, met alle landenf die een gelijke verplichting als wij wil den aanvaarden in den zelfden geest van menschelijke solidariteit. Met dit doel hebben wij met Rusland in over eenstemming met Engeland politieke en militaire besprekingen aangeknoopt. Wij hebben alles in het werk gesteld om ze tot een succes te maken en wij dachten, dat zij tot een gelukkig eindo zouden komen, toen Rusland, plotseling zijn politiek en zijn leer omverwerpen de, met Duitschland een pact ondertee- kénde, dat het in staat stelde zich te onttrekken aan de verplichtingen, die de politiek, welke het steeds openlijk had uitgesproken, het oplegde. Ongetwijfeld heeft het verdrag ten" doel een Duitsche aggressie op Rusland of een Russische op Duitschland te ver bieden. Maar de beide landen hebben geen gemeenschappelijke grenzen. In werkelijkheid tonen de duistere om standigheden. waaronder over het pact is onderhandeld, het uur waarop het werd gepubliceerd, de bewoordingen van zijn artikelen, duidelijk, dat het de kansen verhoogt van een aggressie op de vrienden van' Frankrijk en op. Frankrijk zelve. Echter hebben alle mogendheden reeds haar stem doen hooren tegen de ontketening van geweld, er werden r^eds in grooten getale pogingen onder nomen en reeds werd een begin ge maakt met verwezelijking van pogin gen. Deze pogingen moesten geholpen wor den door kalmte en koelbloedigheid. Daarvan geeft Polen het bewijs, welk land sinds verscheidene maanden een onbetwistbaren moed betoont. Voor de verdediging van de vrijheid vormen Frankrijk en Engeland nog slechts één enkel blok. In deze voor het lot der wereld plech tige ui-en willen wij allen gelooven, dat ondanks alles de wijsheid en het ver stand ten slotte zullen zegevieren. Wan neer echter ons streven vergeefs mocht blijven, zouden wij, Fransche mannen en vrouwen, een beroep doen op uw moed en uw wil om niet de slavernij te ondergaan, dien wil, die de jonge mannen bezielt, welke bij honderddui zenden zich aangemeld hebben hij de regimenten, met die ernstige en zwij gende vastberadenheid, waarvan nog nooit een volk, dat door oorlog werd bedreigd, een zoo schitterend voorbeeld heeft gegeven. Franschen, wij willen vrij blijven. Wij willen den vrede, wij zouden niet kunnen aanvaarden ons te onderwer pen aan de sommaties van het geweld en aan de heerschappij van het on recht MOSKOU, 25 Aug. (Havas). Naar vernomen wordt hebben de leiders van de Fransche en Brit sche militaire missies, generaal Doumenc en admiraal Plunkett, Vrijdagmiddag- maarschalk Wo- rosjilof een afscheidsbezoek ge bracht. Het onderhoud duurde zeer kort, slechts tien minuten- Vannacht te halfeen vertrokken de militaire missies uit Moskou om via Leningrad naar Helsinki te gaan en vervolgens naar hun va derland terug te keeren. Naar van officieele zijde te Mos kou verluidt, zal op de buitenge wone bijeenkomst van den hoogsten Sovjet op 28 Aygustus waarschijn lijk een verklaring worden afgelegd betreffende het Duitsch-Russische accoord door den volkscommissaris voor builcnlandsche zaken. Molotot De hoogste Sovjet zal dan een reso lutie aannemen, die het presidium machtigt tot ratificatie van het ver drag. In politieke kringen te Moskou heerscht de overtuiging, dat het anti komintern-pact heeft opgehouden te be staan in verband met de afsluiting van het Duitsch-Russische non-agressie pact. Deze opvatting wordt ook uitge sproken door Duitsche kringen in Mos kou. In Poolsche kringen acht men het een veelbeteekenend direct gevolg van de Duitsch-Russische niet-aanvals-overeen- komst, dat sedert Donderdag de uit zendingen in de Oekrainsche taal door de radiostations van Weenen, Graz en Leipzig zijn gestaakt. Volgens de Poolsche „Express Poran- ny" heeft Duitschland Thaelmann, den vroegeren leider der communistische partij, in vrijheid gesteld. Volgens het blad is dit de eerste prijs, welke Duitschland te betalen heeft voor het pact met de Sovjet-Unie. Tijdens het afscheidsbezoek, dat de leiders van de Fransche en Britsche militaire missie hebben gebracht aan maarschalk Woros- jilof, heeft deze hen medegedeeld, dat de regeering van de Sovjet- Unie na het sluiten van het ver drag tusschen Duitschland en de Sovjet-Unie van oordeel was, dat de besprekingen tusschen Frank rijk, Engeland en de Sovjét-Unie van geen nut meer waren. ITALIANEN VERZOCHT GIBRALTAR TE VERLATEN GIBRALTAR, 25 Aug. (Reuter). Alle te Gibraltar vertoevende Italianen, met uitzondering van den Italiaanschen consul en het consulaatspersoneel, heb ben het verzoek ontvangen de Britsche vlootbasis te verlaten.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 2