FILMS voor deze Week: Wat brengt het nieuwe radio-seizoen? STADSNIEUWS RAADSAGENDA 5 SEPTEMBER VROUWELIJKE VRIJWILLIGERS Het geschil bij de A.P.C. opgelost Bedrijfsleven UIT MOOI AMtftSTOORT T<wee menschen... Philips nieuwe serie bevat verschillende belangrijke verbeteringen De ultra korte golf TOELATING VAN VREEMDELINGEN 2e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 26 AUGUSTUS 1939 Een varken als feestganger Een varken, dat ter markt verkocht zou worden, zag steeds de kooplieden verdwijnen achter een deur waarop het woord vergunning prijkte. Zij kwamen er met vroolijke gezichten vandaan en dit feit trok de aandacht van het schran dere dier. Toen de baas even naar het andere deel van de markt geloopcn was, om er met enkele collega's te onder handelen, rukte out; varken zich los, en tuinde zoo hard mogelijk op de mat glazen deur van het café af. Met een nonchalant gebaar van zijn rozige poot duwde hij haar open. De menschen in het café waren over deze vroolijke en vrijmoedige entree allerminst gesticht. Een wilde jacht begon. Dit verdriette ons varken. Uit balsturigheid liep hij, nog net voor men hem wist te grijpen een groote bloemenmand omver. Daarmee was zijn avontuur ten einde. Vier minuten later stond hij weer aan zijn paal gebonden en wierp een laatste wijsgeerige blik op het woord „vergun ning", dat hij wel niet begreep, maar waarvan hij toch vaag aanvoelde, dat het voor hem niet was bestemd. De agenda voor de openbare vergade ring van den Raad der gemeente Amers foort op Dinsdag 5 September 1939 des avonds om 7 uur luidt: 1. Installatie der Raadsleden. 2. Benoeming van Wethouders. 3. Ingekomen stukken en mededee- lingen. 4. Benoeming van leden voor de ver schillende Commissies uit den Raad. 5. Benoeming van 5 Raadsleden, die zitting zullen hebben in de Commissie voor Georganiseerd Overleg. 6. Loting voor de verdeeling van den Raad in twee afdeelingen. De aanvullingsagenda voor de open bare vergadering van den Raad der ge meente Amersfoort op Dinsdag 29 Aug. 1939 des avonds om 7 uur is als volgt: 19. Voorstel van B. en W. om de erf dienstbaarheid, gevestigd ten laste van perceel O. Soesterweg 108 op te heffen tegen betaling door P. R. W. Hagevoort van een vergoeding van 300. 20. Voorstel van B. en W. tot verkoop aan W. Trinks van een perceel bouw terrein aan den Randenbroekerweg groot plm. 972 M1 voor 3.300. Op initiatief vaii mejuffrouw M. Cra mer is hier ter stede een afdeeling van het Nederlandsche Corps van vrouwe lijke vrijwilligers opgericht. Het corps heeft een organisatorische taak en be oogt de opleiding van vrouwelijke in vallers ter vervulling van de door de mobilisatie tijdelijk vrijgekomen pos ten. Bijzonderheden omtrent do werk wijze zullen nog bekend gemaakt wor den. Het bestuur van de plaatselijke af deeling bestaat uit de dames mej. mr. L. Bolleman, mevr. E. van den Bent Coolemans Deynen, mej. C. Cramer, mevr. W. DeelenBrouwer, mevr. van Raalte, gravin van Randwijckde Jonghe, mevr. dr. H. Schreuder, mevr. S. Tutein Noltheniusvan Heukelom, mevr. C. W. TvdemanFalck. Van het Bestuur van den Nederland- schen Bond van Petroleumbezorgers ontvingen wij bericht., dat het geschil 'bij de Standard, Amerikaansche Petro leum Compagnie N.V. tot genoegen van beide partijen is opgelost. AANRIJDING Vanmorgen vond omstreeks halfne- gen op den hoek van de Snouckaertlaan en den Utrechtscheweg een botsing plaats tusschen een militair motorrij wiel met zijspan en een wielrijder. Het ongeval schijnt te zijn ontstaan doordal de motorrijder bij het nemen van de bocht slipte. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Beide vehikels yverden beschadigd. HET BLOEMENCORSO Met de deelname aan bloemencorso en reclameoptocht gaat het nu den goe den kant op. Het aantal medewerken den, dat zich heeft opgegeven, is bevre digend en het laat zich aanzien, dat er ook dit jaar met Koninginnedag een fleurige stoet door de straten zal trek ken. Wij vernamen, dat de F.A.M. en V.- V. V. een verguld zilveren medaille be schikbaar hebben gesteld. Aanmeldin gen voor beide groepen kunnen nog 6teeds geschieden. TEMPERATUUR IN PESIE'S BAD De temperatuur van het water in Pesie's bad was hedenmorgen 71 gr. F. of 21'/» gr. C. Het diploma werd behaald door Willy Oudshoorn, mevr. J. van MaurikLucht en Sonja Zandbergen. EXPEDITIE VAN DOORN Als aanvulling op ons bericht van gisteren betreffende de N.V. Expeditie van Doorn, verwijzen wij naar een in dit nummer voorkomende advertentie over de normale voortzetting van dit bedrijf. DE GELAARSDE KAT Blijkens een advertentie in ons blad zullen op Maandag en Dinsdag des mid dags om half drie in het Grand Théatre jeugdvoorstellingen gegeven worden van de film „De gelaarsde kat." Hotel 't Zwaantje gemoderniseerd In dezen tijd nu duizenden voor kor- leren of langeren tijd genieten van Amersfoort en zijn mooie omgeving is het goed gezien van de directie van hotel ,,'t Zwaantje" te Soesterberg om de bakens te verzetten en het bedrijf in alle ondcrdeelen aan te passen aan de cischen welke het publiek stelt aan een goed hotel-restaurant. De eigenaar, de heer P. E. Mcnnic- ken, die een langdurige opleiding heeft genoten in binnen- en buitenland heeft alles wat aan de oude dorpszaak her innerde, doen verdwijnen. Het interi eur is herschapen in drie afdeelingen, welke elk een geheel vormen cn wed ijveren in smaakvolle cn doelmatige aankleeding. Veel werk is gemaakt van do nieuwe keuken, waar het devies luidt, zelfs de meest verwende gastro noom tot volle tevredenheid te bedie nen. Voor de pensiongasten zijn acht moderne hotelkamers disponibel. ,,'t Zwaantje" hoort inderdaad tot een der nieuwste attracties. Radio „Pracht". Verplaatst naar Langestraat 12. In de twee jaren sedert Radio Pracht zich te Amersfoort gevestigd heeft, is deze zaak zoodanig uitgebreid dat drin gend naar een grootere verkoopsgele genheid moest worden uitgekeken. Zoo is heden de nieuwe zaak geopend in het moderne winkelpand Lange straat 12. De twee ruime smaakvol aangekleede étalages brengen een expositie van de nieuwste Philips-toestellen voor het sei zoen 1939'40. De showroom, in lichte kleuren uitge voerd, stelt den bezoeker in de gelegen heid zich in een behagelijke omgeving rustig tot luisteren te zetten. De nieuw ste indirecte Philips-verlichting maakt een bijzonder goeden indruk. Op dezen openingsmiddag was de be langstelling reeds groot, terwijl bloem stukken in grooten getale werden aan gevoerd. BURGERLIJKE STAND Geboorten: Grietje, d. van Rijk de Neeling en Wilhelmina Brunetta Catha- rina Jagtenberg; Stijntje, d. van Jan van Dijkhuizen en Geertruida Hendrika Bruinekool; Peter, z. van Joannes Bap- tista van Lissum en Teuntje Gcurtscn. Overleden: Thomas Lucas Willem Sinoo, oud 40 jaar, geh. met Petronella Elisabeth Beck; Jannetje van 't Land, oud 37 jaar, geh. met Teunis Troost. RAADSVERGADERING De Burgemeester van Amersfoort; gezien Art. 47 der gemeentewet; brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Raad dezer gemeente zal vergaderen op Dinsdag, den 5 September aanstaande, des namiddags ten 7 ure. Amersfoort, den 26 Augustus 1939. De burgemeester voornoemd. VAN RANDWIJCK. ÜE GLORIE DER ADELAARSVAREN DE sierlijke en licht groene adelaars- varen versiert thans ongemeen fraai de slingerende paden in het eiken hout tusschen Laan 1914 cn Huize De Hoo- ge Klei. Indrukwekkend is hun massale groei op een grazig stuk in de buurt van genoemd huis. De prachtige boogvormige overhan gende bladen, die soms bijna horizontaal zijn uitgespreid, komen daar. waar zij het bosch hebben verlaten, niet verder dan half manshoog. Maar in het bosch rei ken ze wel tot een manshoogte. De omtrek van het geheele blad is drie hoekig, daar de onderste blaadjes het langst zijn. Deze varen is een echte vaste plant. Zij heeft een kruipenden, dikken, zwarten wortelstok, die aan den top. evenals aan de vertakkingen, ieder juar slechts een blad draagt. De groeiende spitsen van den wortelstok hoopt tegen den winter zooveel reservevoedsel op, dat die wel voor voedsel gebruikt worden. Door deze ophooping van reservevoed sel komen de veeren in het voorjaar uit den grond. Aanvankelijk is de veer, met al haar vertakkingen, sierlijk ineengerold en zij wordt zoo door den lichten bruini- gen bladsteel omhoog geheven. Daarna gaan de ziiveeren cn de zijveertjes zich ontrollen Dat ziet cr dan buitengewoon levendig en gracieus uit. Het duurt wel tot in Juli—Augustus, voordat de veeren geheel zijn ontplooid. Dan pas komen aan sommige veeren de massa der sporendoosjes, die als samen hangend geheel aan de bladranden zijn ge plaatst, welke wat krullen en waardoor ze dan wat bedekt worden. Het deel der bla den, dat de vruchthoopjes draagt, is aan den rancl gewimpeld. Er zijn veeren, die in het geheel geen sporendragers vertoonen. Dit zijn dan on vruchtbare veeren. Trouwens, het ver schijnsel van vruchtbare en onvruchtbare veeren, doet zich bij verreweg de meeste varens voor. Aan den voet van de hoofdnerven der bladen zitten nectariën, die zoolang deze nog jong zijn, veel honig afscheiden. Hier komen mieren op af die tegelijk insecten, welke anders de bladen zouden opeten, verorberen. Zoodoende beschermen de mieren de varen. Aouilinum. hetgeen adelaarachtig betee- kent, dankt haar naam aan de figuur, die men te zien krijgt, wanneer men de dikke stengels geheel aan den onderkant eventjes scheef doorsnijdt. Door het donkere weef sel van de vaatbundelscheeden ziet men een figuur, die, met eenige fantasie dan, een gelijkenis vertoont met den dubbelen adelaar van het Oostenrijksche wapen. Hoewel het adder kruid of slangenbrood, zooals de varen in Drente heet, niet van kalk houdt, komt zij in vele landen van de wereld voor. Zij is dus een echte cos- mopoliet, die men ook kan vinden langs de Coelhorsterweg te Hoogland en in Asbhgat bij Snorrenhoef langs het dennen bosch. Ook in het najaar is de adelaarsvaren aantrekkelijk. De veeren gaan dan verwel ken en kleuren prachtig bruin tot rossig Aan jhr. J. A. de Jonge van Zwijns- bergen is eervol ontslag verleend als intendant van het particuliere palcis cn domein Soestdük. TWEE mannen: ze waren elkander bekend, Bevriend met elkaar, in alles attent, Ze hadden elkander bij toeval ontmoet, 't Was in een vacantiecontact door een groet De band uit die dagen was blijven bestaan. Gelijke karakters... 't is méér zoo gegaan De beiden geraakten steeds beter bevrind, Tenslotte elkander als broeders gezind Gelijke belangen bij leven en werk, Hun omgang was eerlijk en prettig en sterk A/t AAR iets was afwijzend en dut was de grond. Waar éénmaal de wieg van dit vriendenpaar stond. Twee mannentwee vrienden doch ieder een land Het was van geen invloed naar 't leek op hun band- Tótdat een bevel door de luchtlagen klonk. Gevolgd door een schot en motoren geronk 't Was oorlog! Twee landen in levensgevaar, Twee mannen twee vrinden bestreden elkaar PHILIA (Nadruk verboden) bruin naar het licht kleurige toe. In de huiskamer geeft een vaas met adelaars- varen een feestelijk aanzien. Het gedroogde loof wordt dikwijls ge bruikt voor vulling van kussens en matras sen. Aan een dergelijke vulling is wel een heilzame uitwerking toegeschreven. VIRIDIS Qrand-Theatre E eerste kleurenfilm van Me- tr,o-Goldwyn-Mayer brengt veel décors, weelderige balletten, twee populaire zangstemmen (Jeanette Mac Donald en Nelson Eddy) en zelfs een modeshow, die den toets der critiek kan doorstaan. Het honingzoet gegeven van twee door het publiek geliefden, die, zelfs na een zesjarig huwelijk, ook tegenover elkaar nog tortelduifje spelen, wordt on derbroken door een intrige, die de bei de onafscheidelijke partners elkaar doet verlaten. Het einde is natuurlijk dat beiden (en nog wel liefst gelijktijdig) den toeleg ontdekken en dan is alles weer botertje tot den boom. Zooals bij de meeste showfilms heeft de inhoud ook hier niet veel om 't lijf. De rollen zijn goed bezet en de regie is vlot. Ook een „Hollandsche scène" ontbreekt niet op het appèl, compleet met molenwie ken, bloembollenvelden en schilderach tige boerinnetjes. Het voorprogramma hield voor jazz liefhebbers eenige attracties in: Een ge kleurde teekenfilm met heel knappe ef fecten en een voor de camera optredend uitstekend jazzorkest. Een interessante reportage van een polowedstrijd te Ja- c tu ma^ca *aat ti raspaarden en Engelsche „dxveetnearts aristocraten zien, broederlijk samen strijdend voor de overwinning van het geduchte Engelsche team, met geberg ten van Jamaica als achtergrond. City-Theater Jeanette Mac Donald en Nelson Eddy in de film „Sweethearts" (Grand Théatre) Pacific Liner" en „Nancy breekt drie harten". VICTOR MCLAGLEN. een der groot ste karakterspelers uit de Ameri kaansche filmwereld, speelt de hoofdrol in deze film. Men kent dezen gewezen matroos en oud bokskampioen, die door de golven van Hollywood werd voortgedreven naar het land van den roem. Hij is een der weinigen, die vrij wel immer hetzelfde karakter uitbeeldt en nochtans altijd aandacht en belang stelling tot zich weet te trekken. Men laat hem den bruut met het zeer kleine gevoelige hart uitbeelden. De man met de kracht van een gorilla en de naïvi teit van een kind. In Hollywood heeft men steeds van hem gevergd, dat hij de charme der gewelddadigheid éta- leert tegen een achtergrond van zachte re menschelijkheid. En McLaglen weet zich in dit gerne het. schijnt voor hem geknipt bewonderenswaardig goed te bewegen. Gaat men de film „Pacific Liner" na, dan ontkomt men niet aan den indruk, dat het gansche scenario geïnspireerd is op die eigenaardigheden van McLag len. Lew Sanders, de regisseur, beijver de zich om de volle honderd procent te putten uit de figuur van dezen karak terspeler. Het is maar goed, dat McLaglen niet de fouten van Hans Al bei's heeft, want dan zou hij op de commando's van zijn 'regisseur zijn gaan opzitten-om-pootjes-te-geven. Nu geeft, hij, in „Pacific Liner als eerste machinist een prachtige creatie van den ongcbolsterden zeeman, den ruwen varensgezel, den man de alleen maar kan lachen wanneer hij den term Sa- lonfiiliigkeit boort. Dit soort karakters behoort kennelijk tot het. wezen van McLaglen dit is de reden, waarom nog nooit een regisseur er in geslaagd is met dezen „ster" te koketteeren. In deze film is hij Crusher McKay, de machinist op een door cholera geteisterd schip. De ziekte wordt gelocaliseerd tot het ruim, waar do stokers werken en sterven, wanneer de bacil zich in hun bloed kan nestelen. Er gaat; iets broeien, een geest van verzet ontwaakt tegen het arbeiden in de sfeer van den dood. Maar zoolang Crusher McKay er nog is om te spotten met dien dood, blijven de Victor McLaglen als de door cho lera overvallen eerste machinist in de film „Pacific Liner" (City Theater) stokers aan het werk. Zoodra hij ten offer valt aan de cholera, laait het ver zet op en dreigt liet, te wassen tot een ramp. McKay, doodziek, grijpt in en redt de situatie. Dan is bet schip de haven genaderd en niets wetende van de vulkaan, die onder hen rommelde, zetten de passagiers voet aan wal. Dat dit verhaal uitgewerkt is tot een goede film, is niet alleen aan McLaglen te danken. Als partner heeft hij Chester Morris tegenover zich en deze doet, wat spelkwaliteiten betreft, al heel weinig onder voor McLaglen. Hij is iets „be schaafder", hij is gentleman. Maar zijn groote verdienste is de onnavolgbaar verfijnde wijze, waarop hij zijn spel aanpast aan dat van zijn partner. In deze film komt slechts één vrou welijke rol voor, vertolkt door Wendy Barrie. Zij speelt de verpleegster goed, doch wij kregen den indruk dat zij er mee volstond zichzélf te zijn. In liet voorprogramma draait .Nancy breekt drie harten", con film waarin Janet Gay nor, Robert Montgomery en Franchot Tone samenspelen. Het. is eigenlijk hartverheffend om te zien, hoe sommige vrouwen harten breken. En daarom: Laat Janet Gaynor uw hart breken r^EN nieuw radio-seizoen staat weer voor de deur. Tegen het eind van de maand rt Augustus komen de fabrieken met hun nieuwe toestellen op de markt, en de Jaarbeurs is dan altijd de meest geschikte gelegenheid om de nieuwe series aan het publiek te toonen En hoewel men elk jaar weer de vraag zou kunnen stel len: wat kan er nu nog eigenlijk verbeterd en verfijnd worden aan deze ontvangers toch weten de technici telken iare opnieuw weer dusdanige wijzigingen en verbe teringen aan de toestellen aan te brengen, dat men practisch kan zeggen dat de nieuwe series, vergeleken bij die van het vorige jaar, principieele verbeteringen in houden. die den luisteraar het hoe langer hoe gemakkelijker maken niet alleen, doch hem ook in de gelegenheid stellen voor de volle honderd procent van zijn radio te genieten, en er uit te halen wat cr in zit. Bandspreiding en laag- frequentie tegen- koppeling ZOO is het ook dit jaar weer het geval. Het vorige jaar was de drukknop afstemming de groote nouveauté, die het den luisteraar mogelijk maakte een voudig door een druk op den knop het station af te stemmen dat hij wenschte. Toen waren liet alleen nog maar de duurdere 'ontvangers, die ermee waren uitgerust. Thans komt bijvoorbeeld onze nationale radio-industrie Philips, wier nieuwe serie wij thans gaan bespreken, met een geheel automatisch drukknop- systeem, waarvan de toepassing ook in goedkoopore toestellen mogelijk is ge worden. Dit, systeem, zeer vernuftig op gebouwd, biedt tal van voordeden. Het nieuwe Philips toestel type nr. 895 X Wij vermelden hier sléchts de automatische omschakeling der golf- bereiken, waardoor nu een volledige automatiseering der afstemming is bereikt. Indien men na ontvangst van een zender in het middengolf- bereik naar een langegolfstation wil luj^teren, behoeft men alleen maar de betreffende toets in te drukken; omschakeling van het golfbereik geschiedt automatisch. Dit is uiter aard bij het overgaan van de lange golf naar het middengolfbereik, eveneens het geval. Hoe eenvoudig de afstemming ook reeds geworden was, een nauwkeurige, haarscherpe regeling, waarbij alleen een modern radiotoestel zijn maximale pres tatie levert, was toch voor velen nog niet zoo gemakkelijk. Het nieuwe auto matische systeem waarborgt deze haar scherpe afstemming; een druk op de toets is daartoe voldoende! In tegenstelling met alle andere be kende drukknopsystemen is het vast zetten van een „zender-favoriet" op een der drukknoppen zóó eenvoudig, dat ook de niet-technische toestelbezitters dit in een oogwenk kunnen klaarspelen. De stationswijzer blijft meeloopen, zoo dat men precies weet op welke golf lengte men is aangeland. Mechanisch is het systeem zoo eenvoudig en solide, dat het ook op den langen duur geen enkel risico in zich sluit. Laagfrequentie tegen koppeling HOEWEL vele andere verbeteringen bijna als even belangrijk kunnen worden beschouwd, moeten we hierover kort zijn. Een hiervan is, de toepassing van laagfrequente tegenkop- peling ook in de goedkoopste appara ten, zoodat ook hierbij van haar groote voordeelen wordt geprofiteerd. Door de laagfrequente tegcnkoppeling wordt het geluid natuurlijker. De timbre van de muziekinstrumenten is duidelijker te herkennen cn het gesproken woord wint belangrijk aan levendigheid. Ook de toonregeling werd verbeterd en wel door een scherper afsnijden van de hooge toonen. Dit, is een verbetering van de gebruikelijke systemen, waarbij het onderdrukken van storende gelui den in het hooge toonengebied. tevens zijn invloed doet gelden in een toonge- bied, waar de stoorgeluiden practisch niet meer binnendringen. Verder heeft de middengolfband een uitbreiding tot 175 m. onder gaan, terwijl aan de kortegolf de 13 ra. band werd toegevoegd, het geen bij dag vooral een nieuwe oogst van Amerikaansche zenders oplevert. Nieuwe radiobuizen OP een speciaal terrein liggen de ver beteringen. die het gevolg zijn van het gebruik van een geheele reeks nieuwe radiobuizen, welke voor meer- I dere functies dienst kunnen doen. Niet op het aantal buizen, doch op de functies komt het al. aan. Van deze nieuwe radio buizen noemen we allereerst de Penthode- kathodestraalindicator EFM 1. waarin zoowel een laagfrequent versterkerbuis als een kathodestraalindicator zijn aange bracht. Verder noemen wij nog de nieu- mengbuis. de triode-hexode ECH 3. die voor de kortegolf ontvangst eveneens bij zondere voordeelen heeft. Bandspi eidinu In verband met de ontvangst van de, steeds aanbelangrijkheid win nende kortegolf, is Philips er toe overgegaan, in de duurdere loestel- len „bandspreiding" toe te passen. Alle moeilijkheden bij het instellen van kortegolfstations zijn hierdoor geheel opgeheven; het is thans even eenvoudig om in te stellen op een kortegolfstation als op zenders in de midden- en lange golfbanden. Om dit mogelijk temakenzijno.rn.de voor den omroep bestemde korlegolf- banden 13 M., 16 M., 20 M. en 30 M. over de geheele lengte van de stations- schaal uitgespreid cn deze bandsprei- dingsschalen zijn op de juiste plaatsen voorzien van de namen der betreffende kortegolfstations. Verder is het ontvang toestel zoodanig geconstrueerd, dat voor bet aftasten van een bepaalden korte- golfomroepband de instelknop meerde re omwentelingen maakt. Volgens het zeer eenvoudige systeem, dat Philips ontwikkelde, stelt men met een enkele beweging eerst nauwkeurig in op het midden van den gewenschten kortegolfomroepband. Daarna wordt automatisch een electrische fijnregeling ingeschakeld. Deze maakt het mogelijk, den betreffenden kortegolfomroepband over de geheele lengte van de schaal uit te spreiden. Aan den bandspreidingsknop is een afzonderlijke stationswijzer verbonden, die zich over de geheele lengte van de stationsschaal kan bewegen. Zoodoende heeft, elke kortegolf-omroepband de be schikking over de volle lengte van de stationsschaal gekregen. Iedere bandspreidingsschaal is ge ijkt en voorzien van de namen der voornaamste kortegolf-omroepsta- tions. Dit systeem in combinatie met de bandspreidingsschalen maakt het voor het eerst mogelijk, kortegolf stations nauwkeurig te identificee- ren. Omgekeerd is het mogelijk, on middellijk en nauwkeurig op eiken gewenschten kortegolfzender in te stellen. Op de nieuwe toestellen zul len wij nader afzonderlijk terug komen. Het Philips linodyne-drukknop-systeem Kennisgeving van den minister van Justitie 's-GRAVEXHAGE, 26 Aug. De mi nister van Justitie brengt in verband met de buitengewone omstandigheden voor het tegenwoordige, het navolgende ter kennis van alle organen, belast met het toezicht op de politiaire grensbe waking: 1. Voor bezoek kan aan vreemdelin gen, te wier aanzien aanwijzingen be staan, dat zij naar ons land willen uit wijken. geen toelating worden verleend. Dit geldt voor vreemdelingen van alle nationaliteiten. 2. Transit van vluchtelingen wordt alleen toegestaan als doorreis zonder oponthoud en wel naar Engeland per eerste gelegenheid en naar elders hoog stens 1 maal 24 uur vóór het vertrek van het vervoermiddel wnnrvoor de vluchteling een reisbiljet blijkt te be zitten (dit alzoo in afwijking van vreemdelingencirculaire no. 2. die ove rigens volledig gehandhaafd moet blij ven).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 5